Vermoord na aanhouding door garde Brandt ontkent Bani-Sadr: Onderzoek bemiddeling naar dood Turkmenen in Andalusië Britse staalbond Geheimhouding rond royeert 600 man top over autonomie Goud in Alaska Na verkiezingen coalitie met Nkomo Volksstemming over autonomie I Toestand in Kaboel gespannen VS, Egypte en Israel praten in Den Haag „Armen slachtoffer van geldhervorming Zairese regering” 3 DINSDAG 26 FEB R U A R I 1980 2 1 Avondtrein Bommelsteyn Rhesus ■ll BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker tillei «plan rerleg Dicht ihten jden elopei gd aai jd hui etaald riste» r ruin lanslai te l» foto! roïnt (Van onze redactie buitenland) BONN—NEW DELHI—PA RIJS—KABOEL. Terwijl in de Afghaanse hoofdstad Kaboel de spanning onver minderd hevig is, heeft de kwesie-Afghanistan gisteren aanleiding gegeven tot druk diplomatiek verkeer. -- g|g| y I t Ui 1 (Van onze redactie buitenland) trijfël Intensief overleg Afghanistan over Moegabe: Soames schendt akkoorden van Londen ommis- i minis- Vlak voor mij was een jong paartje aan de beurt. Toen de jongen hoorde hoe de goudprijs inmiddels was opgelopen, rukte hij de ringen van zijn vingers en deed een greep onder zijn trui naar een gouden plaatje aan een ketting. „Zou je dat wel doen?”, vroeg het meisje nog bezorgd, maar hij wierp alles door het loket en sprak: „Ik kan er nu goud voor maken!...” Alles was al gewogen en zwaar genoeg bevonden toen de jongen opeens vertwijfeld uitriep: „Jezus, mijn rhesus!...” De wat uitgestreken bediende achter het loket, die al met alles op weg was naar de smeltoven, keerde op zijn schreden terug en overhandigde de jongen plechtig het gouden plaatje. Deze pakte zijn zak boekje en noteerde alle gegevens. Toen gaf hij het plaatje met een achteloos ge baar weer terug”. Ook Willem Bulder uit Groningen bleek onaangenaam getroffen door het ontbre ken in mijn opsomming van „een band van Vredestein”. Ik selecteer uit zijn bij drage: Een straaltje zonneschijn, een rijke chi rurgijn, een staaf van marsepein, een fon kelend robijn, gezellig samenzijn, de Heer van Bommelsteyn, de Slag bij Bloemfon tein, de koninklijke trein, de Graaf van Liechtenstein, de kat van Drakestein, een bodemloos ravijn, een houten raamkozijn, een kerkboek vol Latijn, de sultan van Bahrein, een pater Augustijn en (warem pel niet de minste) het Absolute Zijn! BONN. Oud-bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft giste ren tegengesproken dat president Car ter van de VS hem onlangs heeft ge vraagd te bemiddelen tussen Moskou en Washington in de crisis over Afgha nistan. Het Westduitse weekblad Der Spiegel meldt deze week dat het Ame rikaanse staatshoofd hierom heeft ver zocht tijdens een bezoek van de oud- (Van onze redactie buitenland) JERUZALEMDEN HAAG. Morgen beginnen in Den Haag de bespre kingen over zelfbestuur voor de Palestijnen in de door Israel bezette gebieden. Aan die besprekingen nemen de VS Egypte en Israel deel. De top is geheim. Nederland fungeert louter als gastland en heeft verder geen enkele bemoeie nis met de conferentie. partijblad Vorwarts dat „het dwaas zou zijn te geloven dat één mens tussen beide supermachten als bemiddelaar zou kunnen dienen”. Regeringswoord voerder Klaus Boiling verklaarde gis teren dat de bondsrepubliek „eenvou dig niet het wereldpolitieke formaat heeft om als makelaar te fungeren tus sen de VS en de Sovjet-Unie”. In Bonn blijven echter geruchten circuleren dt er iets waar is van het bericht in Der Spiegel, omdat Bölling zeer vage ant woorden heeft gegeven op vragen over het thema „Brandt als bemiddelaar”. erkent. Bovendien zei Carter gekant te blijven tegen de vorming van een onaf hankelijke Palestijnse staat. De zeshonderd werken allen bij een particuliere staalondememing in Sheer- ness, waar gisteren werd besloten niet aan de staking deel te nemen. Ook bij een particulier bedrijf in Sheffield weigert men het werk neer te leggen. Bij BSC wordt ongeveer 85 percent van de Britse staalprodukten gemaakt. Er wordt ge staakt voor hogere lonen. Ruim zeshonderd aanhangers van guer rillaleider Joshua Nkomo zijn gisteren naar een basis van het Rhodesische leger gegaan om zich bij dit nu nog onder blanke leiding staande onderdeel te voegen. In de afgelopen zeven jaar heb ben deze guerrilla’s strijd tegen het Rho- deische leger gevoerd. Robert Moegabe heeft in een vraagge sprek met het grootste dagblad van Rho- desië, The Herald, gezegd na de verkiezin gen een coalitie te willen vormen met de partij van Joshua Nkomo. „Het doet er niet toe hoeveel zetels wij winnen of wat voor soort zetels wij krijgen”, aldus Moe gabe. „Zij zijn onze natuurlijke bondgeno ten”. Nkomo heeft steeds laten weten voorstander van een coalitie te zijn. De „Zij hebben het ten aanzien van beide zaken bij het verkeerde einde. Zij moeten begrijpen dat de handelwijze van de stu denten en mijn verkiezing twee facetten van dezelfde zaak vormen, namelijk het verlangen van het Iraanse volk naar onaf hankelijkheid en de beëindiging van de Amerikaanse overheersing”, aldus presi dent Bani-Sadr. In een vertrouwelijk rapport van de rk- commissie voor rechtvaardigheid en vre de over de huidige situatie in Rhodesië wordt gezegd dat zwarte kiezers zijn geïn timideerd door de Rhodesische veilig heidstroepen. Het rapport dat is bestemd voor de 82 Gemenebest-waamemers on derschrijft de kritiek die Moegabe aan het adres van het Rhodesische leger heeft geuit. Het volledige rapport zal pas na de verkiezingen worden gepubliceerd. ers >gelijk jt eeir n- en ir nog erkge- il ver- tie die stenen e pro motie, parle- gevol- wente ontogi rnetdt ondit edaags toet» prekei ïei vai wordt liniste taken ANCHORAGE (AFP). In Alaska is een goudlaag ontdekt op ongeveer 200 kilometer ten noorden van Anchorage. Het erts bevindt zich in het stroomgebied van de rivier Nelchina. Een woordvoerder van de federale geologische dienst heeft dit gisteren meegedeeld. In het stroomgebied van de Nelchina zijn behalve goud ook lood, zink, koper en zilver ontdekt waarvan de hoeveelheden dusdanig zijn, dat industriële ontginning mogelfjk is. twee partijen gaan overigens morgen wel onafhankelijk van elkaar de verkiezingen in. in het enkele rijf is eminj lemers dienst rijven, meeis- ten bij omge- edeeld meefe agaraj Kuyp lorgett die tot nisters d dooi lister» inistei >ok de »n be risten- rtillen aantal lucht LONDEN (AFP/AP). De Britse vak bond van staalarbeiders heeft zeshonderd leden geschorst, omdat zij weigerden deel te nemen aan solidariteitsstaking voor hun collega’s bij het nationale staalbedrijf BSC, die begin dit jaar het werk neer legden. luiten- vraag- mtiniê bassa- vraag- in het ng. In lamer- vinds- genen 2350 Secretaris-generaal Egon Bahr van de SPD, de partij waarvan Brandt voorzitter is, zei gisteren in het SPD- (Van onze redactie buitenland) MADRID. Donderdag wordt in An dalusië een volksstemming gehouden over het al dan niet toekennen van een statuut van zelfbestuur aan deze Spaanse provincie, een droog gebied in het zuiden met olijfbomen, sherry, grootgrondbezit ters en werkloosheid. De regerende Unie van het Democra tisch Centrum (UCD) heeft de bevolking opgeroepen thuis te blijven, terwijl auto- nomisten, socialisten en communisten propageren dat een plaatselijk bewind veel beter in staat zal zijn de problemen in Andalusië aan te pakken. De economische en sociale moeilijkheden spruiten overi gens voor een groot deel voort uit een feodale structuur van landeigenaarschap. Werkloosheid heeft in de afgelopen twintig jaar meer dan twee miljoen Anda- lusiërs ertoe gedwongen werk in Frank rijk, Zwitserland, West-Duitsland en Ne derland te zoeken. De werkloosheid be draagt nu meer dan 17 percent en de meeste landarbeiders hebben slechts sei zoenarbeid. Hele „dorpen” zakken af naar Frankrijk om te helpen bij de wijn- en fruitoogst. Uit onderzoeken eerder deze maand is gebleken, dat een kleine meerderheid van de zes miljoen Andalusiërs voor zelfbe stuur zou zijn. Ik schreef laatst hoe ik mij had voorge steld hoe ik met een setje van vier voor oorlogse zilveren munten in de rij zou staan bij edelmetaalbedrijf Schone om te profiteren van de sterk gestegen zilver- prijs, en hoe ik dan alle gesprekken zou hebben genoteerd van al die mensen die uit pure armoe genoodzaakt waren hun dierbaarste erfstukken te verpatsen. Maar toen ik daar om kwart over vier aankwam, was er geen rij meer, omdat de zaak om vier uur sloot. Van mevrouw G. J. M. Smits-De Waart, zelf journaliste, kreeg ik toen de volgende brief uit Hilversum, die ik u niet wil ont houden, omdat hij een aanvulling bete kent op mijn reisverslag naar de Schat van het Zilvermeer: „Hetzelfde artikel in de Volkskrant van 4 januari j.l. dat u inspireerde tot zilver- handel omwille van een Trijfel, inspireer de ook mij. Ik zocht wat oud zilverbestek bij elkaar, waarvan de lepels zo scherp waren geworden, dat ze bijna als mes konden fungeren, plus een kaasschaaf waar de schaaf vanaf was gebroken. Ik nam de trein naar Amsterdam met een Kanis en Gunning-bon, omdat ik het als een sport beschouwde zo weinig moge lijk „kost” voor de „baet” uit te laten gaan. Om kwart voor drie kwam ik bij Drijfhout in de Nes aan en mocht er na even later bleek als laatste in. De hal stond vol vogels van diverse pluimage: een student met twee plastic vuilniszakken vol bestek over zijn rug alsof hij zojuist een hotel had beroofd, een sjiek oud heertje met een antieke armband in een versleten doosje, en een tandarts met een zak vol vullingen! Het duurde ruim een uur voor ik aan de beurt was, maar dat uur vloog om, want er viel zoveel te beleven! Er heerste een sfeer van verbroedering. Een meisje dat in tra nen uitbarstte omdat de koers van de munten geen gelijke tred hield met die van het zilverafval, werd dan ook van alle kanten getroost. Het bleek haar overigens niet zo zeer om het geld te gaan, dan wel om de onrechtvaardigheid van een en ander. de Derde Wereld meer moeten worden betrokken bij de poging de crisis om Af- rVOei ghanistan op te lossen. »n vai e vrijt en. Dt /orde: streel 1, nis duren m On leente it. Dt hands 'en op temen- Volgens Moegabe, algemeen beschouwd als de grootste kanshebber bij de morgen beginnende verkiezingen in Rhodesië, schendt Soames op flagrante wijze de in Londen gesloten akkoorden over de toe komst van de huidige Britse kolonie. Moe gabe zegt zich nu niet meer aan deze akkoorden gebonden te voelen. Moegabe eist in zijn brief het onmiddel lijke vertrek van alle Zuidafrikaanse troe pen in het land. Hij schat dat er nog ongeveer zes- tot zevenduizend Zuidafri kaanse militairen in Rhodesië zijn. Moe gabe vindt verder dat de Rhodesische strijdkrachten zich in de kazernes moeten terugtrekken en zijn gevangen genomen aanhangers worden vrijgelaten. De guer rillaleider schat dit aantal arrestanten op zeker vijfduizend. De met kogels doorzeefde lichamen van de Turkmenen werden op 17 februari gevonden, tien dagen nadat ze waren aan gehouden door leden van de Revolutionai re Garde. Enkele dagen geleden heeft president Bani-Sadr gardisten erop gewe zen, dat zij de orde moeten handhaven en zich verre dienen te houden van con flicten. Over de relaties met de VS zei Bani- Sadr gisteren in een interview met het Engelstalige dagblad The Hong Kong Star: „De Verenigde Staten hebben niets van onze revolutie begrepen en schijnen daar ook niet in te zijn geïnteresseerd. Zij schrijven de gevangenneming van de ge gijzelden toe aan fanatieke Iraniërs, ver- Bulldozers zijn overigens gisteren be gonnen met de sloop van de rosse wijk van Teheran. De sloop maakt deel uit van een plan „voor de uitbanning van de zon de”. Op de plaats van de rosse wijk zal een moskee verrijzen. De 700 prostituees wor den in rehabilitatiecentra geplaatst en krijgen een vakopleiding. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. President Bani-Sadr van Iran is van plan een onderzoek te laten instellen naar de dood van vier vooraanstaande Turkmenen in Gombad- e-Kavous in Noordoost-Iran. Dit heeft een woordvoerder van de Revolutionai re Raad gisteren bekendgemaakt. Vorige week heb ik een opsomming gegeven van alles wat ik, behalve een bloemetjesgordijn, wel zou willen zijn. En kele lezers bleken nog meer te willen zijn dan ik al wilde zijn, en ik zou een vijand zijn van deze column als ik niet een selec tie maakte uit hun verlangens. De heer J. Leertouwer uit Zaandam wilde, behalve een bloemetjesgordijn, ook nog graag zijn: Een bruin gebijtst kozijn, de takt van Dick van Rijn, de bootsman van Piet Hein, het orgel van Cor Steyn, de tune van Langs de Lijn, een blikje met tonijn, een jarige Begijn, een oude Algerijn, een tram op het Hofplein, een bus op het Tram- plein, een open rolgordijn, de act van Cor van Rijn, het jacht van Albert Heijn, een band van Vredestein, de neef van Kom mer Klein, de bonte avondtrein, een pass van Coen Moulijn, een jurrek van satijn, de hoogste Apenijn en een kortere Pepijn. Oh Trijfels fris en rein, de beste die er zijn!, zegt hij tot slot, maar dat was voor de gein, zolang er Kronkels zijn, voeg ik daaraan toe. ■n mi lands ir-Smi Durks >n vat oevod m her- ie tal van de EG inzake een neutralisering van en oil Afghanistan „een goede basis” is. Beide irg regeringsleiders vinden, dat de landen in B-. '0 volgens interpreteren zij mijn verkiezing als een overwinning van gematigd over de geestelijkheid”. In de afgelopen drie weken zijn er vol gens Moegabe „enorme hoeveelheden” wapens vanuit Zuid-Afrika naar Rhodesië gestuurd. Van Britse militaire zijde in Rhodesië is meegedeeld dat de Rhodesi sche veiligheidstroepen geleidelijk over de verschillende verzamelkampen voor guerrillastrijders worden verspreid. Dit om de eenheden van de Gemenebest-lan- den te vervangen die na de verkiezingen zullen vertrekken. bondskanselier aan het Witte Huis op 15 februari. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY/DAR ES SALAAM. De Rhodesische guerrillaleider Robert Moegabe heeft in een brief aan de Britse minister lord Carring ton van Buitenlandse Zaken, felle kritiek geleverd op het beleid van de Britse gouverneur lord Soames in Rhodesië. In Londen sprak de Britse premier Thatcher met de Westduitse bondskanse lier Schmidt, die bij zijn terugkeer later op de dag in Bonn op zjjn beurt de Spaan se premier Suarez ontving. In de West duitse hoofdstad was ook de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Ruffini op bezoek voor een gesprek met zijn West duitse ambtgenoot Genscher. In een geza menlijke verklaring na afloop van het gesprek vroegen Ruffini en Genscher de iJ“ Sovjet-Unie, haar troepen uit Afghanistan terug te trekken om zo de komende Olym pische Zomerspelen in Moskou te redden. In Parijs is bekend gemaakt dat een hoge Franse ambtenaar een bezoek zal brengen aan Moskou. Hij zal opheldering vragen over de voor waarden die de Russische president Brezjnev heeft gesteld voor de terugtrek king van de Russische troepen uit Afgha nistan. Bondskanselier Schmidt van West- Duitsland en premier Thatcher van Groot-Brittannië verklaarden gisteren na hun onderhoud in Londen dat het voorstel De Tanzaniaanse president Julius Nye- rere heeft Groot-Brittannië ervan be schuldigd de verkiezingen in Rhodesië te willen saboteren. „De Britten knoeien met de stembus. Met de uitslag zal worden gefraudeerd”, aldus de president tegen over verslaggevers. De Britten verwach ten dat het Patriottisch Front (van Moega be en Nkomo, red.) zich aan de akkoorden van Londen houden, maar doen dat zelf niet, aldus Nyerere. Ook Oeganda heeft het Britse optreden in Rhodesië scherp veroordeeld. De Amerikaanse president Carter wil Egypte voorzien van veertig straaljagers van het type F-16, 250 zware tanks en ander militair materieel. Hij zal het Con gres om toestemming vragen hiervoor, in principe waren de VS ook bereid F-15 straaljagers te leveren, maar Egypte ziet hiervan voorlopig af, zo deelde woord voerder Hodding Carter van Het Witte Huis gisteren mee. Radio-Jeruzalem opperde gisteren naar aanleiding van het bezoek van een Egypti sche militaire delegatie aan Israel, de mo gelijkheid dat beide landen samenwer king op militair gebied overwegen. De plaatsvervangende Israëlische minister van Defensie Zippori heeft gisteren be kend gemaakt dat Israel vastbesloten is een nieuw gevechtsvliegtuig te ontwerpen en in produktie te nemen. President Carter heeft gisteren op een bijeenkomst van joodse jongeren in Was hington verklaard, dat hij niet zal onder handelen met de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO als deze niet eerst Israel Waarnemers verwachten dat het overleg in kleine groepjes in de respectie ve hotels zal worden gevoerd. De leiding van de onderhandelingen ligt bij de Ame rikaanse diplomaat Linowitz, die onder meer het zeer ingewikkelde verdrag rond de overdracht van het Panamakanaal heeft opgesteld. Waarnemers houden re kening met de mogelijkheid dat hij in staat zal zijn de Egyptische en Israëlische standpunten over autonomie voor de Pa lestijnen dichter bij elkaar te brengen. De Israëlische delegatie staat onder lei ding van minister Burg van Binnenlandse Zaken, terwijl de Egyptische delegatie wordt aangevoerd door minister Khalil van Buitenlandse Zaken. Tijdens de be sprekingen zal de pers volledig worden geweerd en naar verluidt zullen er ook na afloop geen persconferenties plaatsheb ben of verklaringen worden afgelegd. De Israëlische premier Begin heeft de burgemeester van Hebron verboden naar New York te reizen om voor de Verenigde Naties een verklaring af te leggen over de vestiging van Israëliërs in zijn gemeente die op de bezette westelijke Jordaanoever ligt. Hij was hiertoe uitgenodigd door de VN. India en Joegoslavië lieten gisteren na een gesprek in New Delhi weten, niet te voelen voor het Britse voorstel in zijn huidige vorm, Afghanistan tot een neutra le staat te maken. Wel vinden beide landen dat de onafhankelijkheid en niet-gebon- denheid van Afghanistan moet zjjn ge waarborgd en „niet alleen zijn neutraliteit in de technische zin van het woord”. De Russische ambassadeur in Londen, Nikolai Loenkov, zei gisteren voor de Brit se televisie dat de Sovjet-Unie haar troe pen zal terugtrekken „zodra de Amerika nen en hun bondgenoten de hulp aan de Afghaanse opstandelingen stopzetten”. Terwjjl uit New Delhi berichten komen over voortdurende onrust in de Afghaan se hoofdstad meldt de Russische pers dat de rust in Afghanistan is weergekeerd. Radio- Kaboel zelf maakte gisteren mel ding van rellen, plunderingen en schiet partijen in de hoofdstad. Buitenlandse diplomaten in Kaboel melden dat de span ning in de hoofdstad onverminderd hevig is en dat niets erop duidt dat de regering- Karmal haar gezag over de stad effectief heeft hersteld. Intussen heeft president Carter van de VS gisteren de stopzetting van alle export van Amerikaanse fosfaat naar de Sovjet- Unie gelast. De maatregel is een reactie op het Russische ingrijpen in Afghanistan. De Amerikaanse Academie van Weten schappen zal de komende zes maanden alle bijeenkomsten boycotten waaraan Russische geleerden deelnemen. Dit be sluit hangt samen met de verbanning van de Russische dissident Sacharov. Het Russische staatsbedrijf voor toerisme In tourist zal niet mogen deelnemen aan de in oktober in New York te houden jaar lijkse internationale beurs voor toerisme, zo hebben de organisatoren bekend gemaakt. <r Tijdens een demonstratie voor de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran duwt een lid van de Revolutionaire Garde een geweerkolf in het gezicht van een man die een Jimmy Carter-masker draagt. KINSJASA. In Zaire zijn duizenden armen het slachtoffer geworden van een geldhervorming door het vrijwel failliete bewind in Kinsjasa, zo is gisteren in diplo matieke en zakenkringen te Douala, in de Westafrikaanse staat Kameroen, ver nomen. Zwarthandelaren en de bevoorrechte elite van het land zouden vrijwel allen met hulp van corrupte ambtenaren onge schonden door de geldsaneringsoperatie zijn gekomen, terwijl kleine neringdoen den en boeren op grote schaal hun spaar- ei> geld kwijt zjjn geraakt. Volgens de op 21 december afgekondi#- de maatregel, waarmee een drastische be perking van de hoeveelheid in omloop zijnd geld werd beoogd, kon maximaal circa duizend gulden worden omgewis seld. Op het platteland was aan de maat regel zo weinig ruchtbaarheid gegeven dat velen zich niet op tijd bij een bank konden melden. Verscheidene mensen die op deze wijze al hun spaargeld verloren, zouden een eind aan hun leven hebben gemaakt. sa

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3