Gesprek over arbeidsvoorwaarden slachtoffer Polak: OPEC-landen Herdenking Februaristaking in mei bijeen Umuider Courant Een op vijf Nederlanders Deng geen chef- staf meer Wiegel: Kabinet valt als minder wordt bezuinigd Thatcher dreigt Gemeenschap DamiatePers Aardgasvondst in Noordzee Opwerkingsfabriek mogelijk in Hessen Deze week bij de melkman: „Ik was wèl zorgvuldig in zaak-T oorenaar” Con 0® DO OVE Kleine delicten (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Donderdag praten regering, werkgevers- en werknemersorganisaties opnieuw over de arbeidsvoor waarden en de bijstelling van het sociaal-economisch beleid. De beide vakcentrales en het NCW hebben al meegedeeld weinig van het gesprek te ver wachten. (Van IJMI zichtlo ter ge rond c den vi import verstra wordt de dee pandei werdei de aai maat e deren de uit maken kening gezet, i wonen hun oi IJM van h maligt terbed een s stand van d' Hofge en he Toren Kanae zitten nen g We he ter d< tnoeili Anita woons Trom; BINNEN- EN BUITENLAND f (Van onze redactie binnenland) Sociale partners i vrezen mislukking derlanders naar de dokter wegens letsel bare weg. De jongste bezuinigingsnota van het ka- debat te laten plaatshebben tussen leden (ADVERTENTIE) Het b Duizenden mensen hebben gisteren in Amsterdam deelgenomen aan de jaarlijkse herden- 155,00 De bevolking verleende, daartoe opge- De Surinaamse krijgsmacht kreeg ech ter dezelfde functie als de TRIS. De TRIS, het Nederlandse leger dus, had tot taak Suriname als deel van het Nederlandse koninkrijk, te verdedigen. De Surinaamse militairen namen deze taak over en had den dus in feite niets te doen. Er viel, een enkel grensincident daargelaten, niets te Om onder meer dit probleem te regelen, stapte de Bond van Militair Kader vorig jaar naar Arron. Deze deed tijdens het onderhoud met de militairen toezeggin gen, die de regering nooit is nagekomen. merkelijk veel familieleden van Arron zit ten, verbood de actie en in een telegram aan de regering, dat door de pers ver draaid werd, het de bond weten dat zij haar acties nu op straat zou voeren. Hoewel hij Suriname in een chaos, vol corruptie aantrof, is hij toch ont daan over de huidige gebeurtenissen. Het aantal gevallen van zakkenrollerij is sinds 1975 met 150 procent toegeno men, fietsendiefstal met 40 procent, ver nieling met 50 procent en bedreiging op straat met 80 procent. Het aantal auto diefstallen nam sinds 1973 af met 30 procent, waarschijnlijk omdat in dat jaar het dragen van een helm voor brom- Een militair verzet was, als hij werkelijk ingegaan was op de problemen, nooit uit gegroeid tot een staatsgreep. Daarvoor waren de acties in de laatste week van januari te weinig georganiseerd, te weinig doordacht. Waar deze staatsgreep toe zal leiden, is nog lang niet duidelijk. De on derofficieren hebben zelf te weinig kader om het land te kunnen besturen. Waar het met Suriname nu naar toe gaat, zal blijken uit de werkelijke leiders achter de schermen. Maar het trieste is dat de regering met haar corrupte ver- deel-en-heerspolitiek de werkelijke pro blemen heeft laten liggen, die nu tot ge volg hebben dat onze democratie doodge maakt is. Een zwarte bladzijde in de Suri naamse geschiedenis. Arron dacht het verzet gebroken te heb ben door de leiders te arresteren en ging daarmee tegelijkertijd voorbij aan wat er werkelijk aan onvrede leefde. Arrogant het hij alle problemen hggen en het alles op zijn beloop. Hij gaf daarmee een kans aan andere krachten die deze onvrede gebruikten om tot deze staatsgreep of poging daartoe te komen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Vice-premier Wiegel heeft gisteravond op een WD-bijeen- komst in Leiden gezegd dat de WD-frac- tie het kabinet zal laten vallen indien minder wordt bezuinigd dan de drie mil jard gulden die premier Van Agt in zijn laatste plannen heeft aangekondigd. Aan de hoofdlijnen van het kabinetsbe leid „kan niet worden getornd”, aldus Wiegel. Ook WD-partijvoorzitter Kort hals Altes en partijgenoten als Senaatshd Van Someren-Downer en Tweede-Kamer- hd Nijpels heten gisteravond op spreek beurten weten dat het voortbestaan van de huidige regering alleen gewaarborgd is indien geen wezenlijke veranderingen in de kabinetsplannen worden aangebracht. Nijpels zei onder meer, dat er geen sprake meer kan zijn van „een vrijblijvende hou ding van het CDA, zoals tijdens de debat ten over Bestek ’81”. doen op elk ander terrein”, als de EG partners en vooral Frankrijk de door En geland verlangde verlaging van zijn bij drage blijven afwijzen. Premier Thatcher verklaarde gisteren ook bondskanselier Schmidt nog eens duidelijk te hebben gemaakt, dat Engeland zjjn netto bijdrage aan de Gemeenschap van omgerekend bijna 4,5 miljard gulden, te hoog vindt. „Als wij een rijker land zouden zjn, zouden wij ons redelijke aandeel betalen, maar op het ogenblik betalen we te veel”, zo zei zjj. Eerder was Engeland een verla ging van zijn bijdrage met 1,5 miljard gulden aangeboden, maar Thatcher vindt dat onvoldoende. Een bommelding maakte gisteravond overigens een voortijdig einde aan de spreekbeurt van Wiegel in Leiden. De zaal werd ontruimd, maar het bleek loos alarm. Eerder had een groepje jongeren met eieren gegooid, WD-affiches van de wanden gerukt en was een vechtpartij met de pohtie ontstaan bij de ingang van de zaal. Minister Scholten van Defensie zei gis teravond tijdens een spreekbeurt in Dok kum, dat bij de voorjaarsnota in mei of juni nieuwe bezuinigingen kunnen wor den verwacht. (Van onze redactie buitenland) PEKING. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bevestigd, dat de plaatsvervangende par tij- en regeringsleider Deng Xiaoping niet meer aan het hoofd van de generale staf staat. De staf wordt nu geleid door Yang Dezhi, die tevens tot plaatsvervangend minister van Defensie is benoemd. Een reden voor de commandowisseling is niet gegeven. Waarnemers vermoeden, dat Deng de functie heeft opgegeven om zich meer aan partij- en regeringswerk te kunnen wijden. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Premier Thatcher van En geland heeft gisteren gedreigd de bijdra gen van haar land aan de Europese Ge meenschap desnoods op te schorten, als geen redelijke oplossing wordt aangedra gen voor het probleem dat Engeland vindt dat het te veel aan de EG betaalt. In een BBC-interview zei Thatcher, dat „Engeland ook moeilijk zou kunnen gaan „Het i dus een een lang half jaai tiers vai en Frar paald d< het bed: drijfspai betrokki telefoon king. Dt ten de c Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Arron erkende geen bond, stuurde alle bestuursleden afzonderlijk een uitnodi ging tot een gesprek en het conflict was een feit. De militairen wilden hun bond net als de politiebond erkend zien. Er kwam dus geen gesprek, de acties werden voortgezet in het stadion in Paramaribo. DEN HAAG. Per jaar wordt één op de vijf Nederlanders van 15 jaar en ouder het slachtoffer van zogeheten klei ne criminaliteit, zoals zakkenrollerij, fietsen- en autodiefstal, vernieling, in braak en aanranding. Dit blijkt uit een onderzoek van het ministerie van Jus titie. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Burgemeester Polak van Amsterdam vindt, dat hij wel zorgvul dig heeft gehandeld in de zaak-Toorenaar. Polak schrijft dit in een ongewoon scher pe brief aan de Amsterdamse gemeente- raadsfractie van de WD. Deze fractie verwijt Polak onder meer, dat hij de commissaris onnodig in op spraak heeft gebracht. Dit door medede lingen te doen over de corruptiegeruchten met betrekking tot de commissaris, voor dat minister Wiegel van Binnenlandse Za ken een uitspraak heeft gedaan. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Begin mei komt de OPEC, de organisatie van olie-exporte- rende landen, in Saoedi-Arabië in speciale vergadering bijeen om te praten over de aanbevelingen van een OPEC-commissie over een lange-termijnstrategie voor de olieprijzen. Dit heeft de secretaris-gene- raal van de OPEC, Rene Ortiz, gisteren meegedeeld. De OPEC-commissie, die vorige week in Londen bijeenkwam onder leiding van de Saoedische minister van Oliezaken Jama- ni, heeft aanbevolen over te gaan tot een systeem van automatische, driemaande lijkse olieprijsverhogingen. Daardoor zou men beter kunnen inspelen op verande ringen in vraag en aanbod op de olie- markt. Ortiz zei gisteren verder, dat de dollar zeker zal worden gehandhaafd als betaal middel voor de olie, maar dat de olielan den zich tegen vermindering van hun in komsten als gevolg van koersschommelin gen zouden kunnen beschermen door bij het vaststellen van de prijzen gebruik te maken van een „valutapiandje”, een com binatie van verschillende valutas. Het kabinet heeft in de vorige week bekend gemaakte bezuinigingsplannen als eis gesteld, dat de sociale partners tijdens dit overleg een akkoord bereiken op de volgende voorwaarden: geen loons verhoging; vermindering van de prijs compensatie, met name voor hogere inko mens en beperking van incidenteel loon. Daar staat tegenover dat de opbrengsten hiervan ten dele mogen worden aange wend voor extra honorering van zwaar, dat is opgelopen bij agressie op de open- neemt en in eenderde van de gevallen i geen Opmaakt. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Het CNV heeft weinig vertrouwen in de uitkomsten ervan en vindt bovendien dat onduidelijkheid bestaat over de effecten die het zal hebben op de lagere inkomens. De bondsraad van de Hout- en Bouwbond CNV heeft gisteren voorgesteld een tv- het vorige week bekend gemaakte bezui- 1_'.„I-L_-_1 nigingsplan. vuil en onaangenaam werk. Bovendien is een belastingverlaging mogelijk indien dit nodig om de koopkracht van de laagste inkomens veilig te stellen. Wordt een dergelijke overeenkomst niet bereikt, dan is een verlenging van de loonmaatregel zo goed als onvermijdelijk. CNV-voorzitter Van der Meulen heeft gisteren gezegd, dat zijn vakcentrale de looneis van één percent alleen ter discus sie wil stellen indien vrij kan worden onderhandeld. Hij voegde er echter aan toe dat het CNV zeker geen acties tegen de bezuinigingsplannen zal omdat dat zijns inziens indruist tegen de beginselen van de parlementaire demo cratie. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur PARAMARIBO (ANP/SNA). De leiders van de actievoerende militai ren hebben onder de naam Nationale Militaire Raad een verklaring uitge geven. De verklaring luidt: „In naam van de soevereine republiek Surina me hebben wij besloten om de mili taire politie en de bestuurlijke leiding van de republiek Suriname in de ruimste zin des woords over te ne men. Iedere rechtgeaarde ingezetene van de republiek Suriname wordt ongeacht ras, religieuze overtuiging, politieke gerichtheid en beroep opge roepen zich ter beschikking te stellen van de sociaal-economische, maat schappelijke en morele heroriëntatie en opbouw van de republic Suri name”. „Nooit en te nimmer zou het zover zijn gekomen indien: 1. het gezond verstand had gedomi neerd boven rancune, haat en arro gantie: 2. niet gekozen was voor een venij nige en criminele vorm van confron tatie door het kabinet-Arron en de SKM-(Surinaamse Krijgsmacht, red- Jleiding: 3. gehoor was gegeven aan de tallo ze verzoeken om door middel van overleg tot een oplossing te komen van de problemen”. De verklaring vervolgt: „De Natio nale Militaire Raad roept iedere inge zetene op de orders strikt op te vol gen. De Nationale Militaire Raad ver klaart plechtig de democratische grondbeginselen van de rechtsstaat Suriname ten volle te respecteren. Wij, de Nationale Militaire Raad, ver klaren plechtig dat het nationaal be lang van de totale Surinaamse bevol king centraal zal staan bij iedere te nemen stap. De verklaring eindigt met een oproep alle orders strikt op te volgen. De verklaring is getekend door de onderofficieren B. Sital en L. Neede. Afgez tend va directei heer J. het pan gemeen ons bo Maalmi tot uitz roep. I vernom met de uitsluiti van hel Wethi dat hij J maar 1 grote w gemeer college I In het i de jong onderni van de (Door John Serkei) Maandag, 25 februari 1980, de dag waarop aan de wankelende Suri naamse democratie een triest einde kwam. Om zeep geholpen door cor ruptie, onverantwoordelijke leiding en een zinloze machtsstrijd. Deze staatsgreep (of een poging daar toe) luidt een tijd in van machtswellust waar regimes zich altijd aan te buiten gaan. En het Surinaamse volk krijgt mis schien weer leiders, links of rechts, het doet er niet toe, die zullen dicteren, die de cultuur van het schrijven weer handig zullen gebruiken. Wat zich eerst voordeed als een zinloze prestigeslag tussen Arron en de Bond van Militair Kader is uitgelopen op een staats greep. De arrogantie van Arron, het zich niet houden aan afspraken en een incon sequente politiek zijn zeker de voedings bodem geweest waar mensen gebruik van hebben kunnen maken om deze militairen voor hun karretje te spannen. De gevol gen zijn nu nog niet te overzien. Op 25 november 1975 trok de TRIS, de Troepenmacht in Suriname, zich terug en maakte plaats voor de Surinaamse krijgs macht. Deze Surinaamse krijgsmacht werd toen samengesteld uit vrijwilligers, Surinaams kader, dat daarvoor in dienst was van het Nederlandse leger, en dienst plichtigen. (Van onze redactie buitenland) DALLAS. De Amerikaanse maat schappij Triton Oil and Gas in Dallas (Texas) heeft gisteren meegedeeld, dat bij een proefboring in de Nederlandse sector van de Noordzee aardgas is aangetroffen. De omvang van de vondst is niet bekend gemaakt. De boring is volgens Triton verricht in vak P-2 door een combinatie van Mobil en Holland Sea Search Group. De put is inmiddels afgesloten en verlaten, terwijl het booreiland is verhaald naar de noord westelijke hoek van het aangrenzende vak P-6 voor een volgende boring, aldus Triton. (Van onze redactie buitenland) WIESBADEN. De Westduitse maat schappij voor opwerking van splijtstoffen DWK heeft het ministerie van Economi sche Zaken in Hessen een vergunning gevraagd voor de bouw van een fabriek voor de opwerking van splijtstof in deze Westduitse deelstaat. DKW wil over drie jaar met de bouw beginnen. Op den duur moet de fabriek alle uitgewerkte splijtstoffen uit de kern centrales in de bondsrepubliek voor her gebruik geschikt kunnen maken. DWK was eerst van plan de fabriek bij Gorle ben in Nedersaksen te bouwen, maar stuitte daar op grote tegenstand van de plaatselijke bevolking. Volgens een top man van DWK, Günther Scheuten, staat de regering van Hessen welwillend tegen over kernenergie. Een grootscheepse campagne wordt voorbereid om de weer stand van de bevolking tegen kernenergie weg te nemen. De fabriek, die DWK voor ogen staat, zal 350 ton uranium kunnen terugwinnen uit de uitgewerkte splijtstofelementen die de kerncentrales in de bondsrepubliek jaarlijks kwijt moeten. Het enige wat de regering deed, was een onderzoekcommissie instellen, die later met een rapport kwam, waarin duidelijk stond dat het leger een geldverslindende machine was die of een andere functie moest krijgen of opgeheven moest worden. Begin dit jaar heten de militairen, het wachten en de onzekerheid beu gewor den, als bond zich horen door acties te voeren op het terrein van de Memre Boe- koe-kazeme. De legerleiding, waarin op- king van de Februaristaking van 1941. Burgemeester Polak legde de eerste krans bij het beeld van de Dokwerker op het Jonas Daniël Meyerplein. Na hem defileerden talloze andere Amsterdammers langs het beeld en legden bloemen en kransen om de slachtoffers van de nazibezetting te herdenken. In Nederland is de staatsgreep in Suriname toch als een verrassing ge komen. Die verrassing zal wel overgaan als in de komende dagen blijkt dat de militaire opstand mede een gevolg is van de wijze waarop Nederland in 1975 Suriname als zelf standige republiek heeft achterge laten. De 27-jarige John Serkei legt in bijgaand artikel uit hoe het zover kon komen. Hij werd geboren in Surina me, kwam op 16-jarige leeftijd met zijn familie naar Nederland, werd in Utrecht fysiotherapeut, en is net te rug van een verblijf van drie maan den in Suriname, waar hij erachter probeerde te komen of hij na elf jaar in Nederland nog weer aan dat land kon wennen. roepen, steun door voedsel, dekens, dran ken e.d. te brengen. De regering reageerde erop door met veel machtsvertoon de mili taire pohtie op onderofficieren en dienst plichtigen af te sturen met de opdracht te schieten. Er waren toen ongeveer driehon derd ongewapende militairen in het stadi on aanwezig. Een bloedbad kon voorko men worden doordat de vrouwen van de militairen en hun kinderen zich tussen de partijen plaatsten. De militaire pohtie maakte daarna jacht op de leiders van dit verzet, Sital, Neede en Abrahams. Deze zijn toen gearresteerd, met in het vooruit zicht een straf van maximaal twaalf jaar. Mannen jonger dan 25 jaar, wonend in een van de vier grote steden en afkom stig uit een hoog sociaal milieu lopen de grootste kans slachtoffer te worden van de kleine criminaliteit, namelijk 60 pro cent. Vrouwen ouder dan 65 jaar uit kleine gemeenten en behorend tot de middenklasse lopen het minste risico. Per jaar krijgt ongeveer 4 procent van hen te maken met een dergelijk dehct. Volgens Justitie is de mate waarin aangifte wordt gedaan van kleine crimi naliteit afgenomen van 55 procent in 1975 tot 44 procent in 1978. De onderzoe kers vermoeden dat dit heeft te maken fietsers verplicht werd. De overige „klei ne” dehcten zijn stabiel gebleven. Per jaar moet één op de duizend Ne- met de houding van de pohtie, die kleine- 1 re dehcten vaak voor kennisgeving aan- 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 ,tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Arrogantie Arron leidde tot coup verdedigen. Een geldverslindende leeglo- perij dus, die tot onvrede leidde. Binnen de Surinaamse krijgsmacht was er ook een rangeninflatie. Militairen die in Nederland hun top bereikt hadden, wer den voor veel geld naar Suriname gehaald en gepromoveerd, tot groot ongenoegen van anderen die in de Surinaamse situatie iemand, die daarvoor een gelijke was, min of meer opeens als meerdere moesten zien. Enkele topmensen van de Surinaamse krijgsmacht hebben zich schuldig ge maakt aan corruptie, hetgeen door de vingers werd gezien door de overheid. De leiding binnen de krijgsmacht verloor op die manier steeds meer aanzien en werd ook een bron van onvrede. De vrijwilli gers in het leger waren daarnaast nog steeds burgers. Zo kon het ook nog gebeu ren dat burgers militairen moesten beve len, tot groot ongenoegen van beide par tijen. van vakbonden en parlementariërs over deze bezuinigingsplannen. De plannen van de regering bieden vol gens de werkgeversorgansiatie NCW on voldoende houvast om tot centrale afspra ken te komen voor de arbeidsvoorwaar den dit jaar. Sanering van de overheids uitgaven en straffe loonmatiging zijn vol gens NCW-voorzitter Van Eijkelenburg de enige middelen om de „economische brand te blussen”. „We zullen naar het gesprek toe gaan, maar het zal zich beperken tot een mede- ondememen, deling onzerzijds wat de FNV-standpun- ten zijn”, aldus FNV-bestuurder Van Ee- kert over het centraal overleg dat donder dag zal plaatshebben. FNV-voorzitter Kok zei gisteravond dat de vakfederatie zich hierbij „gesteund weet door honderd- binet is volgens Van der Meulen te vaag, duizenden leden die bereid zijn ons beleid door middel van acties te ondersteunen”. Beide vakbondsleiders heten weten dat er van onderhandelen geen sprake kan zijn als minister Albeda van Sociale Zaken vasthoudt aan de eisen die zijn gesteld in

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4