et Schade aan aan de Trompstraat s z wegdek van vijf mille Openingstocht wandelseizoen gd Progressief Velsen legt spelregels” vast in nota betwijfeld Mogelijk jongerenhuisvesting in pand Noodzaak sproei-installatie „De Heerenduinen” 1 Tandarts wil praktijkruimte in Santpoort T I kort ijmondnicuws Langparkeerders, bochten en bomen in oud-IJmuiden Commissie Gebouwen onderzoekt kansen it Ruil- en beursdag samenwerkende postzegelverenigingen OVERLAST LEIDT TOT ONHOUDBARE SITUATIE OMWONENDEN T TENNISCLUB MOET LUXE UIT EIGEN ZAK BETALEN” 4 DINSDAG 26 F E B R U A R I IJMOND 1980 DISCUSSIESTOF BIJ ZETELWISSELING 99 Door oudej aarsfik (Van een onzer verslaggevers) UMUIDEN. Ergernis en uit zichtloosheid hebben zich mees ter gemaakt van de bewoners rond de voormalige bedrijfspan den van de Zaanlandsche Hout- import en Tay-Plast aan de Kal verstraat. Sedert 16 juni 1977 wordt hun uitzicht bepaald door de deels in de as gelegde bedrijfs panden die na een felle brand werden verlaten. Met als leidraad de aantasting van het woonkli maat en de onveiligheid voor kin deren die zich in grote getale van de uitgebrande panden meester maken zal deze week een handte keningenactie op touw worden gezet. Hiermee zullen de buurtbe woners nogmaals de aandacht op hun ongenoegen vestigen. Gevaar 1 Plannen UMUIDEN. De bewoners van het vrijdag gekraakte voor malige pand van het gas- en wa terbedrijf willen op korte termijn een samenwerkingsverband tot stand brengen met de bewoners van de gekraakte boerderij in de Hofgeest in de Velserbroekpolder en het gekraakte pand aan de Torenstraat in Beverwijk en de Kanaalstraat in Umuiden. „We zitten in dezelfde situatie en kun nen gezamenlijk meer bereiken. We hebben ook een advocaat ach ter de hand voor het geval er moeilijkheden ontstaan”, aldus Anita Maalman, één van de be woonsters van het pand aan de Trompstraat in Umuiden. Brandvlek aan Kalverstraat schandvlek voor Velsen d Het vrijdag gekraakte pand wordt door 9 jongeren bewoond. 5,00 ir ir Het braakliggende terrein achter de bedrijfspanden. Bouwplannen hiervoor bleven steken industrieterrein in eigendom te krijgen. langzaam maar zeker de geruïneerde pan den verder onttakelt. Inmiddels neemt het deels braakliggen de terrein tussen de Kalverstraat en de Piet Heinstraat tot ergernis van de bewo ners de vorm aan van een vuilstortplaats nadat hekken rondom het „brandgat” met weinig moeite werden plat gelopen. Hier door kon de jeugd zonder belemmering het terrein als ideaal speeloord in bezit nemen. gemeente in erfpacht gegeven. Daarente gen ging de voorkeur van het bedrijf uit naar grond in eigendom. Dit laatste werd als voorwaarde gesteld voor het woning- bouwplan tussen de Kalverstraat en de Piet Heinstraat. De gemeente bleef echter bij haar standpunt; erfpacht en geen koop. Hierdoor raakte het bouwplan in het slop. Een situatie waarin tot op heden geen verandering is gekomen. Ook heb ben zich in de loop der tijd geen concrete plannen ontwikkeld tussen de muren van denkbaar. Tenslotte wordt als mogelijk heid ook de vestiging van één- en twee persoonshuishoudens. „Het is een prettige ruimte en er zijn voldoende kamers om jongeren in te huisvesten”, zegt Anita Maalman. „De sfeer”, vervolgt ze, „is onderling uitstekend afgezien van de vermoeid heidsverschijnselen. Het geheel speelt zich ook buiten het gebouw af in een gemoedelijke sfeer. De politie was van morgen zeer vriendelijk en ook het ge sprek met de heer Ten Cate verliep posi tief. De buurt heeft eveneens gunstig gere ageerd nadat we met pamfletten de wijk zijn ingegaan. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Vroeger geschiedde dit met de hand. Goed, de tijden zijn veran derd. Aanschaf van een sproei-installatie voor twaalf banen tegelijk blijf ik echter pure luxe vinden”. Met het bovenstaande motiveerde liberaal A. B. J. Koch maan dagavond in de commissie financiën zijn afwijzing van een kredietvoorstel ten be hoeve van tennisvereniging De Heeren- duinen. Voor een inmiddels aangelegd besproeiingssysteem is een bedrag nodig van 28.584,-. Het voorstel luidde reser vering van dat bedrag en vervolgens ver rekening met de jaarlijkse huurafdracht (mindering) uitgestreken over een perio de van tien jaar. VELSEN. PSP en PPR, achterban van de raadsfractie Progressief Velsen, beleggen op 27 februari een vergadering naar aanleiding van het aangekondigde afscheid van het fractielid Dirk Kuijper. Speciale aandacht zal worden besteed aan de inrichting van het Willemsplein. Voor kinderen worden daar speelvoorzie- ningen aangebracht. Voor oudere mensen zithoeken. De wethouders K. W. Bijl en Th. C. Witte hebben over deze zaken met het Wjjkcomité van gedachte gewisseld. UMUIDEN. Zondag 9 maart organi seert de Noordhollandse Wandelsport Vereniging de openingstocht van het sei zoen, die in Umuiden wordt uitgezet. De rol van fractie-assistent wordt in het organisatiemodel op de vergaderagenda omschreven als „organiserend brein” aan wie ook voor contacten naar de achterban toe (over het fractiewerk) een brugfunctie is toegedacht. De vergadering van Pro gressief Velsen begint woensdagavond om acht uur. Plaats van samenkomst is het onderkomen van De Roestige Pot, Snelliusstraat 41 in Umuiden. het commissiewerk aan alle kanten wordt getrokken. De afstanden zijn 5, 10, 15 en 20 kilome ter. Het inschrijfgeld voor junioren be draagt twee gulden, en voor senioren 2,25 gulden. De start is vanuit de speeltuin In Veilige Haven aan de Heerenduinweg in Umuiden. De aanvang van de wandel- rnars is tussen tien en half een. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij H. C. Smit, Lange Nieuwstraat 408, telefoon 13024, B. H. Uytendaal, Burg. Weertplantsoen 72, Santpoort, J. J. Jansen Platanenstraat 4, Umuiden, tel. 31968, C. J. Koks, Eenhoomstraat 18, Umuiden, tel. 20173, A. van Weelderen, Fazantenlaan 30, Umuiden, tel. 30680. SANTPOORT. De schade aan de asfaltlaag op de Hagelingerweg in Sant- poort-noord als gevolg van het vreugde vuur dat daar tijdens de oudejaarsnacht werd ontstoken beloopt een bedrag van circa 5000 gulden. Van gemeentewege wil men onderzoeken op welke manier derge lijke schadeposten in de toekomst kunnen worden voorkomen. 5,90 5,85 ),00 3.70 3,00 3,80 s EG >r En- n bij- itcher Lselier ïbben drage ïkend idt. zijn, talen, veel”, veria- liljard vindt Na zes jaar raadslidmaatschap, van 1974 tot 1978 namens PSP, PPR èn D’66, doet Kuijper een stap terug wegens aanvaar ding van een betrekking als verkeersdes- kundige bij de gemeente Leiden. De 23- jarige Rob Schoondergang volgt hem op. ivond n de e zaal loos geren an de partij g van ei gis- Dok- nei of wor- in m- de an ro- uit de 30. an t. dn ni- in te en le m en handtekeningen zullen aan het college van B. en W. worden aangeboden. Aan de dienst Openbare Werken en Groenvoorziening is opdracht gegeven een alternatief plan uit te werken. Ge dacht wordt aan het creëren van flauwe bochten die aangebracht zullen worden door trottoirverbredingen. De bedoeling is op die manier de snelheid van auto’s af te remmen. Op de trottoirverbredingen is plaats voor bomen. Ondanks dat de breedte van de rijstrook op sommige plaatsen wordt teruggebracht tot 3V2 me ter blijft langparkeren aan beide zijden van de straten mogelijk. Jaarvergadering. De Harddraverjjver- eniging Santpoort en omstreken houdt zaterdag 1 maart haar jaarvergadering in het Soli-Muziekcentrum te Santpoort- Noord. Na de behandeling van de versla gen van secretaris, penningmeester en kascommissie volgt een bestuursverkie zing. Aan de beurt van aftreden zijn P. F. Scholz, voorzitter, J. A. Meulenkamp, se cretaris, G. W. Schoo en H. Masteling, commissarissen. Alleen de voorzitter stelt zich niet herkiesbaar; in zijn plaats stelt het bestuur J. G. Westerhoven kandidaat. De zetelwisseling is voor Progressief Velsen aanleiding voor intern gebruik een organisatiemodel ter discussie te stellen, met voor raadslid, schaduwfractie en fractie-assistent een duidelijke taakom schrijving. Veel accent krijgen hierin diepgaande aangelegenheden als de Vel- serbroek (bebouwing), de welzijnsmaterie (subsidieregeling) en milieuzaken die mo menteel volop actueel zijn. De schaduw fractie zou hier via voorinformatie, studie en gelegde contacten ruggesteun moeten bieden aan de man - of vrouw - in de raad aan wie door bemoeienis met onder meer Niet zonder gevaar, zoals een recent politierapport van de aldaar werkzame wijkagent, uitwijst. Volgens de heer G. P. Riskens, eigenaar van een drogisterij aan de Frans Naerboutstraat, spreekt uit dit rapport van de wijkagent het gevaar waaraan de spelende kinderen zich op het terrein blootstellen. Daarnaast worden in het rapport de voorzorgsmaatregelen mi nimaal genoemd en geheel niet in overeenstemming met de bepalingen. Zo dienen de toegangsdeuren tot de panden afgesloten te worden met houtwerk ter wijl deugdelijk verankerde hekken het betreden van het terrein onmogelijk moe ten maken. Met deze gegevens op de ach tergrond start de heer Riskens in de loop van de week een handtekeningenactie on der de buurtbewoners. Hiertoe zal hij lijs ten in zijn zaak ophangen. Bovendien zul len hierbij foto’s de huidige situatie aan buitenstaanders tonen. De lijsten met STaten kunnen bezwaren ingediend worden. De praktijkruimte zou van „Het is vechten tegen de bierkaai”, al dus een buurtbewoner aan het begin van een lange klaagzang. Na ruim twee en een half jaar wordt het uitzicht van de bewo ners van de Kalverstraat, Piet Heinstraat en Frans Naerboutstraat nog steeds be paald door de half uitgebrande resten van het bedrijf, dat inmiddels een nieuw be drijfspand in het industriegebied heeft betrokken. Verschillende acties, tientallen telefoontjes en brieven misten hun uitwer king. De buurtbewoners wachten nu gela ten de ontwikkelingen af terwijl de jeugd 1 in pogingen van het bedrijf om grond op het Van de eerder overwogen vaststelling in de gemeenteraadszitting van 6 maart kan niet komen omdat de voorgestelde tekst van de regeling op bezwaren stuitte in de deelnemende gemeenten Uitgeest, Bever wijk, Castricum en Heemskerk en tenslot te ook in Velsen. In Velsen had de com missie volksgezondheid eerder deze maand moeite met een opgenomen clau sule over de financiële afwikkeling bij liquidatie. „Midden-Kennemerland” neemt van de in Limmen gevestigde Pro vinciale Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid over het taakonderdeel „ambulante geestelijke gezondheidszorg”. Hieronder ressorteren de Sociaal-Psychi- atrische Dienst en het Medisch-Opvoed- kundig Bureau, beide in Umuiden geves tigd. Beide instanties werken volledig kos tendekkend via vergoedingen krachtens de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). Wat bevreemding wekte tegen die ach tergrond de verplichting - in de financiële paragraaf - naar rato van het inwonertal bij te dragen in eventuele nadelige saldi. Wethouder Witte sprak in dat verband van „een wat voorbarige zinsnede” en een aantal commissieleden deelde dat stand punt. De wethouder beloofde dit punt alsnog aan te snijden binnen, het IJmondi- ale portefeuillehoudersoverleg. Ook zeg de hij toe terugkoppeling naar de werk- groep die de regionalisatie binnen het betrokken taakgebied in voorbereiding heeft. De bedrijfspanden aan de Kalverstraat waar de jeugd al twee en een half jaar vrijspel heeft. Brandjes, glasgerinkel en een bedorven uitzicht drijven de ergernis van bewoners ten top. SANTPOORT. In het pand Charlotte de Bourbonlaan 12 is een tandarts voor nemens een praktijkruimte in te richten. HEt gemeentebestuur is, gezien het ge brek aan tandartsen in de gemeente, voornemens medewerking aan dat plan te verlenen. Het vestigen van een dergelijke ruimte is ter plekke echter in strijd met het be stemmingsplan voor dat gebied. Om toch het beoogde doel te bereiken zal een pro cedure ex-artikel-19 worden gestart. Te gen een verklaring van geen bezwaar van Gedeputeerde een oppervlakte kunnen hebben maximaal 50 vierkante meter. De woningbouwplannen die vorig jaar voor het terrein aan de Kalverstraat door de Santpoortse makelaar R. A. G. K. Kwint in opdracht van de eigenaresse werden gelanceerd zijn in een papieren stadium gebleven. De plannen voorzagen in de bouw van circa honderd wooneenhe den in drie en vier woonlagen. In beginsel ontmoette de uitvoering geen bezwaren van gemeentezijde. De bouw ging echter niet van start doordat gemeente en eige naresse van de grond, mevrouw Neute- boom uit Bergen, geen overeenstemming konden bereiken over een grondtran- sactie. Door ondermeer bezwaren van de buurtbewoners tegen herbouw aan de Kalverstraat moest het bedrijf uitwijken naar het industrieterrein waar aan de Ampérestraat een nieuw bedrijfspand verrees. De grond waarop de Zaanland- sche Houtimport en Tay-Plast een nieuw I onderkomen vonden werd echter door de I Afgezien van een bezoek maandagoch tend van de politie en een bezoek van de directeur van het Gas- en waterbedrijf, de heer J. ten Cate, hebben de bewoners van het pand aan de Trompstraat niets van de gemeente gehoord. „We weten niet wat ons boven het hoofd hangt”, zegt Anita Maalman. „Als de gemeente met een bevel tot uitzetting komt gaan we in hoger be roep. Tot nu toe hebben we nog niets vernomen van de gemeente. Het gesprek met de heer Ten Cate heeft ons evenmin uitsluitsel gegeven omtrent de bewoning van het pand”, aldus Anita Maalman. Wethouder K. W. Bijl zegt desgevraagd dat hij het kraken in principe afkeurt, maar het wel kan begrijpen gezien de grote woningnood onder de jongeren in de gemeente. „Het is een signaal dat wij als college goed moeten verstaan”, aldus Bijl. In het dinsdag gehouden collegeberaad is de jongste kraak besproken alsmede de te ondernemen stappen tegen de bewoners van de villa „Nooit Gedacht” aan de Ka naalstraat in Umuiden. „We kunnen di rect een uitzettingsprocedure gaan star ten of eerst de mogelijke bestemmingen van het pand op een rijtje zetten”, aldus de wethouder. Momenteel onderzoekt de Commissie-gebouwen de mogelijkheden van het pand aan de Trompstraat. Vol gens de wethouder is beperkte woning bouw een van de mogelijkheden als het pand wordt afgebroken. Een andere overweging is de tijdelijke huisvesting van instellingen die met ruimtegebrek kampen, zoals indertijd de politieschool. Deze opleiding is tenslotte niet in gebouw terecht gekomen, maar volgens de wet houder zijn dergelijke bestemmingen Wethouder Th. C. Witte moest het in de commissie opnemen tegen de liberaal Koch en de heer W. N. Koopman (CDA). Tennisclub „De Heerenduinen” maakt ge bruik van het gelijknamige gemeentelijke tenniscomplex hoog uit het grondwater gelegen ten zuiden van de Umuidense bebouwing. Aan de tot voor kort gebruik te sproei-installatie kleefde als bezwaar de geringe capaciteit (voor slechts twee banen tegelijk) en bij intensief gebruik wegvallen van de waterdruk. Op initiatief van de vereniging zelf kwam nieuwe, doel matiger geachte sproei-apparatuur be schikbaar. Tussen voorzitter Th. C. Witte en zijn beide opponenten cirkelde de dis cussie rond het punt „al of niet noodzake lijkheid van de inmiddels beschikbare voorziening”. Witte sprak van een stukje comfort, overeenkomend met redelijker wijs te stellen eisen. „Wij zin als eigenaar/ verhuurder op dat punt in feite tekortge schoten. De kredietverstrekking maakt die achterstand in één klap ongedaan”. Koopman zowel als Koch spraken van een plezierig maar niet per se noodzakelijk extraatje waarvoor De Heerenduinen zelf de kosten dient te dragen”. Een hamerstuk was maandagavond een kredietverstrekking van 14.000,-, beno digd voor verbetering in en rond de ambtswoning van burgemeester P. J. Mo lendijk aan de Driehuizerkerkweg. Los van het normale onderhoud wordt dit bedrag noodzakelijk geacht voor isolatie- werk binnen het pand en plaatsing van een doorlopende erfafscheiding (schut ting) aan de achterzijde. Een deel van het karwei is al geklaard, wat PvdA’er C. A. Kleywegt een eerder gekscherende dan kritische opmerking ontlokte. Met verwij zing naar het spoedeisende karakter en trage totstandkoming van het bewuste gemeenteblad praatte de wethouder dit schoonheidsfoutje recht. De commissie financiën boog zich ver volgens over de financiële paragraaf in een nieuw vast te stellen gemeenschappe lijke regeling ten behoeve van een regio nale „Dienst voor Geestelijke Volksge zondheid Midden-Kennemerland”. UMUIDEN. Hoewel het niet moge lijk lijkt het stratenpatroon in oud-U- muiden in te richten als woonerf wil het gemeentebestuur toch enigszins tege moet komen aan de voorkeur van de bewoners voor een dergelijke woon- straatindeling. HEEMSKERK. De postzegelvereniging ’’Heemskerk” houdt in samenwerking met de Kennemer Postzegelclub op zon dag 2 maart weer de jaarlijkse ruil- en beursdag in de aula van de scholenge meenschap ”De Die” aan De Velst 4 in Heemskerk. De beurs is geopend van tien tot vijf uur en ook niet-leden zijn van harte welkom. De jeugdafdeling van de postzegelvere niging ’’Heemskerk” zal een demonstratie geven van het opzetten van een verzame ling. Tevens worden enige bekroonde jeugdverzamelingen geëxposeerd. De verenigingen richten een informatie stand in. het stadhuis. Volgens wethouder K. W. Bijl kan de gemeente slechts een afwach tende houding aannemen. „Wel worden de zaken op orde gesteld en zijn gesprekken gaande die nog niet afgerond zijn. Van de kant van de eigenaresse zjjn echter geen stappen in die richting gedaan. Hoewel we kunnen zeggen dat we bepaalde voorne mens hebben, hangt alles van haar af’, aldus de wethouder die geen verdere be leidslijnen wilde bekend maken. Makelaar Kwint uit Santpoort-Noord ontkent daarbij dat de eigenaresse van het terrein waar eens de Zaanlandsche Houtimport en Tay-Plast floreerden, vast houdt aan de eis met betrekking tot de grondaankoop op het industrieterrein als voorwaarde voor woningbouw aan de Kalverstraat. „De plannen liggen in de kast, maar zijn niet in het niets ver dwenen”. ♦st

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5