Mogelijk uitstel waterinfiltratie 1 Zuid Kennemerland INFORMATIE GEVRAAGD Provinciale Staten zijn OVER HAVENPLANNEN als onmondige kinderen VAN RIJKSPLANOLOGEN vertrek moties I D’66 WIL MEER INZICHT IN AMBTELIJKE WASLIJST 9 Staten willen nieuw contract met Amsterdam Onderzoek naar gevolgen van opzegging samenwerking in Dodewaard IJMOND DINSDAG 26 F EBRUARI 1980 8 I :kge- >spo- ach- :i zal is maandag Staten (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland heb ben maandag een eerste stap ge daan naar een mogelijke uittre ding uit de N.V. Gemeenschappe lijke Kernenergiecentrale Neder land. Dat is het samenwerkings verband van de elektriciteitsbe drijven, dat de kerncentrale in Doodewaard exploiteert. In een met 39 tegen 37 stemmen aange nomen motie vragen de Staten aan Gedeputeerde Staten om een nauwgezet onderzoek naar de ju ridische en financiële aspecten van uittreding uit de G.K.N. Over een dergelijke stap moeten GS ook overleg plegen met de andere partners in de GKN. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Statenleden lijken soms kinderen, die ver langlijstjes maken, aan wie wel beloften en toezeggingen wor den gedaan, maar aan wie vol strekt niet duidelijk is wat het gezinsbudget toestaat en voor wie de ouders vervolgens beslis sen wat ze wel en niet krijgen en wanneer”. Aldus karakteriseer de D’66 specialiste voor de ruim telijke ordening. I. Klaasen maandagavond de onmacht van Provinciale Staten op het gebied van het ruimtelijk beleid. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten moeten in overleg treden met de gemeente Amsterdam voor de verlenging of vernieu wing van het contract tot waterle vering door Amsterdam (het zo genoemde HAU-contract tot leve ring van water voor Haarlemmer meer, Aalsmeer en Uithoorn). Binnen drie maanden moet het college verslag doen van de be reikte resultaten. Een motie, waarin GS dringend daartoe wor den uitgenodigd, door Provinciale Staten van Noord-Holland aangenomen. Al leen een deel van de WD-fractie stemde tegen. nemen van kerncentrale Gedeputeerde IJff (Van een onzer verslaggevers) Klaasen (D '66) aw zegt oven- inkel Van- idko- "ings- ivoer- loop :ucht- lienst Geheel overeenkomstig het beeld van het onderwerp in kwestie (de splijting van nieren van infiltratie en de waterwinning) beschikbaar zijn. Met het aannemen van deze motie heb ben de tegenstanders van de infiltratie van de Kennemerduinen met water uit de Rijn voorlopig het pleit gewonnen. In tal van commissievergaderingen was er de laatste tijd op gewezen, dat door een ver lenging van de waterleveranties door Am sterdam uitstel kon worden verkregen van de omstreden infiltratie. Met name de open infiltratie (het onder water laten lopen van duinpannen) zou veel schade aanrichten aan het natuurlijke milieu in de duinen. Daarom was het beter om de infiltratie op te schorten, totdat het tech nisch mogelijk zou zijn om het water door middel van een diepe put diep in de onder grond te brengen. Overigens was ook deze moeilijke methode nog geen harde garan tie van volstrekt veilige waterwinning. PSP, PPR en CPN stemden overigens met tegenzin voor de PvdA-motie. Korzeli- us (PSP) noemde het een laffe motie van Met een uiterst krappe meerderheid (39 tegen 38 stemmen) gingen de Staten ten slotte nog akkoord met een motie van Achterstraat, waarin gepleit werd voor een onderzoek naar de waterbehoefte in de toekomst. Een verantwoorde planning van de waterwinning moet afgestemd zijn op de toekomstige waterbehoefte. En die behoefte kun je alleen berekenen op basis van een gedifferentieerd inzicht in het huidige watergebruik, aldus de motie. VVD’ D’66, PPR en een deel van de PvdA- fractie stemden tegen; CDA, het andere deel van de PvdA-fractie, CPN, PSP en het college vóór. Het betoog van IJff tegen op eigen ini tiatief contact opnemen met Amsterdam kwam er op neer, dat dit bestuurlijk niet fatsoenlijk zou wezen. „Er is jaren over deze kwestie gediscussieerd. Het stand punt, dat men de leverantie wilde beëindi gen was nog vrij recent. Je mag dan niet verwachten, dat men kort daarop zijn standpunt wijzigt”, zo meende hij. De PSP-er Korzelius stelde daar tegen over dat in plaats van kolenstook in Nij megen ook de ongebruikte capaciteit van de centrale in Diemen kon worden benut. De Statenleden D. van Leeuwen (D’66) en mr. C. H. Goekoop (VVD) waren er maan dag voor het laatst. Zij verlaten de Staten, omdat zij het drukke statenwerk niet lan ger kunnen combineren met hun andere werk. Van Leeuwen was lid van de Staten sinds 1978 en eerder van 1970 tot 1974. Goekoop had sinds 1976 zitting in de Noordhollandse Staten. d en moet avens cht is oeten irmis- oeten arden evon- en milieuhygiëne bracht bovendien toch al mee, dat nog langer van de Amsterdam se waterleverantie zou moeten worden geprofiteerd. De trale waard Staten willen afstand In deze gewijzigde situatie wilde ook Achterstraat (CDA) zijn standpunt wel herzien. Hoewel hij het een onbehaaglijke zaak bleef vinden, dat er geen inzicht bestond in de waterbehoefte, sprak hij zich namens zijn fractie vóór de motie uit. Hij nam het wel voor gedeputeerde IJff op, dat men er niet van uit had kunnen gaan, dat Amsterdam zijn standpunt had herzien. „Amsterdam had ook wel even eerder wat mogen zeggen. We moeten niet heel de Zwarte Piet doorspelen naar de gedeputeerde”. heden op volkshuisvestingsgebied niets kon doen. Zelfs al zou de provincie afge zien van wat recreatie- en natuurgebie den alle ruimte planologisch voor wo ningbouw bestemmen, dan nog was de productie door allerlei structurele oorza ken niet op te voeren tot boven de 12.000 woningen per jaar. Op grond van de behoefte zouden evenwel jaarlijks 20.000 woningen moeten worden gebouwd. Tussen 1980 en 1990 zijn er in Noord- Holland nog 200.000 huizen nodig. De PvdA-fractie had, met gedeputeer de Van der Knoop, ernstige bezwaren tegen de filosofie van Roozen. Men kon wel koopwoningen propageren, maar het bezwaar was, dat men als gemeen schap geen enkele greep had op het koopwoningenbestand. Irritatie van de PvdA verwekte ook het verwijt van Ach terstraat, dat de progressieven schuld zouden hebben aan de te lage bouwpro ductie. Achterstraat herinnerde er aan, dat het minimum-groeimodel voor de Haarlemmermeer destijds niet door ’t CDA was verzonnen. De Boer stelde daar weer tegenover dat de provincie (dus ook de PvdA) de nota drie miljoen noordhollanders had gepubliceerd, daar stonden weer veel te hoge prognoses in. Uit de discussie tussen Achterstraat de De Boer bleek nog vëel onderhuids „oud zeer”, dat bij gelegenheden als deze pleegt te gaan steken. Gedeputeerde Van der Knoop vond dat Achterstraat wel erg gemakkelijk de schuld van de achterblijvende productie in de schoenen van de PvdA schoof, ’t Gaat hier om een zeer ingewikkelde zaak; een complex van ruimtelijke, eco nomische, productie-technische en bud- getaire factoren op rijksniveau, zo be toogde hij. Nog zeer recentelijk had het rijk nog 1772 woningen uit de Noordhol- landss planning voor 1979 doorgescho ven naar 1980, waarbij dat aantal weer in mindering werd gebracht op de plan- ding geïnvesteerde gelden, dan aan het milieu. Ook de PvdA-fractie was bepaald niet in haar geheel voor uitstel van infil tratie. Het getal van de milieuspecialisten in de verschillende fracties leek het tot voor kort af te zullen leggen tegen deze politieke realiteit. In deze situatie kwam echter verande ring, toen al geruime tijd circulerende „geruchten”, dat Amsterdam tot verdere waterleverantie in staat en bereid zou zijn, door B. en W. van Amsterdam zelf werden bevestigd. De prognoses voor de stijging van het inwonertal van Amsterdam waren immers al enige tijd achterhaald door de praktijk van een verminderend inwoner tal van de hoofdstad. En daarmee was voor Amsterdam het argument weggeval len om de waterleverantie aan de provin cie stop te zetten. Het uitblijven van de vergunning tot waterwinning van de zijde van het ministerie van volksgezondheid In de motie wordt overwogen dat diver se groepen en instanties zwaarwegende bezwaren hebben aangevoerd tegen open infiltraties en tegen diepe-putinfiltraties in de duinen. Vervolgens wordt er op gewezen, dat B. en W. van Amsterdam blijk hebben gegeven van de bereidheid om water te leveren op basis van een nieuw contract. Op grond daarvan is no dig, dat opnieuw de afweging wordt ge maakt of infiltratie in het duingebied van Zuid-Kennemerland nog wel een juiste oplossing is. De Staten spreken in de motie verder als hun mening uit, dat zij in de gelegen heid moeten worden gesteld over eventue le infiltraties in Zuid-Kennemerland te besluiten, zodra de nodige adviezen en rapporten (bijvoorbeeld over de gevolgen voor het milieu van de verschillende ma- HAARLEM. Volgens Gedeputeerde Van Gelder bepleit een advies van de Rijks Planologische Commissie een voorhavenontwikkeling bij de Noordpier van Umuiden van twintig hectare. Dat past ruimschoots in de vijftig hectare, die als maximum werden genoemd in de bekende Open Beraad-plannen. De gedeputeerde deed deze mededeling naar aanleiding van opmerkingen van het PvdA-Statenlid drs. A. F. Kouthoofd, bij de behandeling van het begrotingshoofdstuk economische zaken. De kerncentrale in Doodewaard is be doeld als proefproject, om de Nederland se elektriciteitsbedrijven in de gelegen heid te stellen praktische ervaring en ken nis op te doen met de opwekking van elektriciteit door middel van kernenergie. In de motie wordt overwogen, dat het provinciaal bestuur een direkte medever antwoordelijkheid heeft voor de GKNV. deeltjes, waarvan men vroeger dacht dat ze ondeelbaar, a-tomos, waren) gedroeg zich bij de stemming ook het college van GS. De in naam zo hechte „kernploeg” van PvdA en CDA bleek wel degelijk splijtbaar in een socialistisch en een con fessioneel deel (geen nieuws overigens sinds de discussie over het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied). De Waart (PvdA) reageerde nog op de opmerking van IJff over de acceptgiro kaart. Op deze wijze zou je ook de gevoe lens van het volk kunnen testen voor tal van andere zaken, bijvoorbeeld de defen- siekosten. En als je de kosten van de kernenergie zou uitsplitsen dan kwam je ook op een aardig bedrag op de acceptgi rokaart. IJff ga tenslotte toe, dat een refe rendum op deze manier „een onding” zou zijn. woorden. „Wij vinden dan dat het colle ge nu en de Staten eventueel straks de politieke moed op moeten brengen hier duidelijk voor uit te komen. Hinken kun je niet op twee benen tegelijk”, aldus Klaasen. Dat er bij ruimtelijk beleid veelal on middellijk aan woningbouw en bouw plaatsen word gedacht, bleek uit de be togen van de andere sprekers bij dit onderwerp. Mevrouw mr. Th. Janssens- Quant (PPR) drong er op aan dat het woonrecht van jongeren in de gemeente lijke bestemmingsplannen niet te zeer zou verdwijnen in de term één- en twee persoonshuishoudens. Drs. J. Achterstraat vergeleek de wo ningnood in Noord-Holland met de werkloosheid voor Oost-Groningen, wat ernst van de problematiek betrof. Hij verweet de progressieven hier voor een deel schuldig aan te zijn, door te lage prognoses in ’t verleden. Volgens Ach terstraat zou men zich moeten verzetten tegen allerlei vormen van inspraak en te detaillistische bemoeienis als dat rem mend werkte op de woningbouwproduc tie. Verder moest men hard zijn tegen mensen die kraken. Achterstraat bedoel de daarmee niet zozeer lieden die met het kraken in hun woningbehoefts rea geren op leegstand. Eerder had hij de grondspeculanten op het oog. Dat waren naar zijn mening ds ergste en meest grootschalige en asociale krakers. Zijn fractiegenoot H. J. M. Roozen vroeg in een motie de erkenning, dat door de bouw van koopwoningen een doorstroming op gang kon worden ge bracht, waardoor goedkope huurwonin gen vrij konden komen voor de laagste betaalden. Roozen rekende daarbij wo ningen tot een prijs van 260.000 gulden nog tot de „sociale woningbouw”. Drs. F. Winkel wees op het tekort van 24.000 woningen, waaraan de provincie evenwel door een gebrek aan bevoegd- In haar beschouwing bij het hoofdstuk ruimtelijke ordening verzocht het D’66 Statenlid om een systeem, dat de Staten leden meer inzicht zou verschaffen in de mogelijkheden en de beperkingen van het ambtelijk apparaat. Ook deze begro tingsbehandeling weer hadden de Sta ten de ambtenaren massa’s werk be zorgd. Maar er bestond geen inzicht of daardoor belangrijker werk niet in het gedrang kwam. Zij wilde dan ook graag eens op een rijtje hebben waar de pro vincie wat aan deed, waarom, wanneer, wat het kostte in beschikbare arbeids kracht en in geld en wie wat ging doen. Dan zouden de Staten de politieke be slissing kunnen nemen welk werk voor rang zou moeten hebben. Verder bepleitte zij meer eerlijkheid in het beleid. Wanneer bijvoorbeeld werd gekozen voor woningbouw op de eerste plaats, onverschillig waar, dan zou dat ook met zoveel woorden moeten worden gezegd. De strijdigheid van een dergelijk „ruimtelijk beleid” met andere doelstel lingen zou dan naar haar mening niet moeten worden verhuld, met mooie Vraagtekens plaatste Van der Knoop bij ’t betoog van de D’66-spreekster. Vol gens de gedeputeerde zou men op veel praktische moeilijkheden stuiten, wan- leer men de Staten zou betrekken bij de planning van het werk van de ambtelij- <e diensten”. In ’t geheel niets voelde (Tan der Knoop voor haar suggestie dat ie Staten zouden beschikken over amb- .elijke gegevens, die niet waren gefiat teerd door GS. De vierde macht zou op die manier te veel invloed krijgen buiten het dagelijks politieke bestuur van ds provincie in, meende hij. De Koopwoningenmotie van Roozen werd overigens tegen de zin van de gedeputeerde aangenomen met steun van CDA (inclusief de CDA-leden in GS), WD en D’66. In de motie wordt verwezen naar een Statenuitspraak van 24 oktober 1977. Daarin werd gesteld dat Noord-Holland niet zou moeten meewerken aan toepas- De scheiding der geesten voltrok zich na een weigering van de PvdA om in de motie te verwijzen naar de brede maatschappe lijke discussie, die over de kernenergie zal plaatsvinden. PvdA-fractieleider De Boer was namelijk van mening, dat de verwer king van de gegevens van de brede maat schappelijke discussie vertragend zou werken op de notitie, die GS volgens de motie over dit onderwerp moeten uitbren gen voor de begrotingsbehandling 1981. Het CDA hield echter vast aan de toevoe ging van de brede maatschappelijke dis cussie. Zonder dat dat de in de motie gestelde termijn hoefde aan te tasten, kon den dan toch wat gegevens uit die maat schappelijke discussie in de gevraagde notitie worden verwerkt zo werd van gie te zijn, rekende de Staten voor wat een dergelijke eenzijdige contractbreuk zou kosten: twintig dertig miljoen gulden, per Noordhollands gezin ongeveer 75 gul den. IJff suggereerde dat je een mooi referendum zou kunnen houden door elk gezin een accept-girokaart met dat bedrag tot te sturen: bent u bereid om ƒ75 te betalen, dan kan de centrale in Doode waard dicht. Het PvdA-Statenlid De Waart waar schuwde in een rapport voor de vele onbe kende giftige stoffen die in het Rijnwater zitten. Er was naar zijn mening geen volle dige zekerheid, dat deze bij de voorzuive- ring uit het in de duinen te brengen water zouden verdwijnen. Tot vrij kort voor de begrotingsbehan deling leek het er echter op, dat deze milieuargumenten en bedenkingen uit oogpunt van volksgezondheid het af zou den moeten leggen tegen de politieke krachtsverhoudingen. Gedeputeerde IJff, krachtig gesteund door de direktie van het provinciaal Waterleidingbedrijf, ver zette zich vrijwel tot het laatste moment met kracht tegen uitstel van de infiltratie. De gedeputeerde kon in de vele commis- sie-vergaderingen steevast rekenen op de steun van WD en CDA. Deze fracties tilden zwaarder aan het belang van de drinkwatervoorziening en de in de pijplei- kerncen- in Dode- Provinciale Staten spraken overigens in een motie uit, dat zij inzage moeten krij gen in de studies van de RPC en de Commissie Zeehavenoverleg met betrek king tot de havenontwikkelingen bij IJ- muiden. GS zouden daarop moeten aan dringen bij de regering. De Staten hebben de studies nodig om het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied verder uit te kunnen werken. Gedeputeerde Van der Knoop verzeker de de Staten nogmaals, dat bikkelhard zou worden vastgehouden aan de milieu hygiënische voorwaarden, die in het ka der van de streekplandiscussie aan de havenplannen werden gesteld. Voordat het RPC-advies zal worden afgerond en aan alle ministers zal worden toegezon den, vindt overleg plaats met GS. Het college zal in dat overleg het standpunt van Provinciale Staten aan de RPC uit eenzetten en tevens de laatste onderzoek resultaten daarbij inbrengen. Vervolgens is het aan de regering om te beslissen of het RPC-advies openbaar wordt gemaakt. Het PvdA-Statenlid H. de Jong drong er met klem op aan, dat men niet zou begin nen met het uitbaggeren van de vaargeul bij IJmuiden, voordat de garantie was gegeven, dat de kleilaag (die de drinkwa- terbel afschermt) niet zal worden bescha digd. ning voor dat jaar. En een toezegging dat bij een vrij geringe overschrijding van de maximaal beschikbare bedrag per woning, dat omwille van een voortgang in productie door de vingers zou worden gezien, was weer terug genomen, ’t Geld was er niet voor. Aan het beleid van de provincie lag het niet, dat de bouw stag neerde, aldus Van der Knoop. In allerlei goedgekeurde bestemmingsplannen was ruimte voor totaal 30.000 woningen, zo zei hij. CDA-kant betoogd. Beide partijen hielden voet bij stuk. Een poging van commissaris De Wit, om de kernsplitsing met grote automaire bindkracht te verijdelen, mis lukte. PvdA, inclusief de PvdA-leden in het college, D’66, CPN, PPR en PSP stem den voor de motie, WD en CDA stemden tegen. Besloten de Staten onder meer: dat de nieuwbouw van het psychiatrisch ziekenhuis Duin en Bosch te Castricum met spoed moet beginnen; dat het vastrecht in de tarieven van PEN en PWN verder zal worden terugge drongen; dat zoveel mogelijk hoogspanningslei- dingen onder de grond moeten worden gestopt; dat de provincie een wildbeheer gaat voeren in natuur- en recreatiegebieden; dat de tarieven voor de provinciale kampeerterreinen Bakkum en Castrium aan het inkomen van de gebruikers zullen worden aangepast. Sluiting van de „fantastisch veilige” centrale in Doodewaard betekende voorts, dat men in Nijmegen zou moeten overgaan op extra-kolenstook. De centra le Doodewaard levert per jaar 400 miljoen kilowattuur elektriciteit. Als ditzelfde ver mogen in een moderne, met kolen ge stookte centrale moest worden opgewekt, dan betekende dat een verbruik van 120.000 ton kolen, een uitstoot van 2400 ton zwaveldioxyde, 1100 ton stikstofoxy- de, 50 ton vliegas en 12.000 as, die moest worden opgeslagen. Bij rookgasontzwa veling zou men voorts moeten zien af te komen van 12000 ton gips, 1300 ton zwavel en 3800 ton zwavelzuur. Bovendien lever de een kolenstookcentrale ook straling, aldus IJff. Voorstellen om ook deelname in het snelle-kweekreactorproject Kalkar en Creys Malville alsmede aankoop van elek triciteit opgewekt in buitenlandse kern centrales ter discussie te stellen kregen onvoldoende steun in de Staten (respectie velijk slechts van PvdA, CPN, PSP, PPR en D’66 en CPN, PSP en PPR). Dezelfde weg ging eenmotie waarin bijdragen van derden werden bepleit in het voorlich tingsblad „Energie en Water”. Zoals be kend heeft men beswaar tegen de „kem- energie-propaganda” in dit door de nuts bedrijven uitgegeven voorlichtingsblad. sing en bevordering van kernenergie, zo lang niet op overtuigende wijze is aange toond dat de afval- en veiligheidsproble matiek is opgelost. In de maandag aange nomen motie wordt vervolgens gesteld, dat deze problematiek inderdaad nog niet is opgelost. Het aan GS gevraagde onder zoek moeten dienen om bij de begrotings behandeling voor 1981 te kunnen komen tot een heroverweging van de Noordhol landse deelname aan de GKN. De provin cie Noord-Holland is met dit besluit de eerste overheidsinstelling, die een serieu ze stap onderneemt in de richting van uittreding uit de N.V. GKN. de PvdA, bedoeld om de eigen gedepu teerde te dekken. De beslissing schoof men zo voor zich uit. De PSP stemde alleen voor om de discussie niet helemaal te blokkeren. Hun eigen motie, die veel verder ging waarin werd uitgesproken om per 1 januari 1981 daadwerkelijk uit de GKN te stappen was namelijke kort te voren verworpen. Tegen deze drasti sche stap had gedeputeerde IJff zich met hand en tand verzet. IJff, die er nooit een geheim van heeft gemaakt voor kernener-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9