Niemand werd ontslagen Politie Amsterdam likt wonden na reeks schandalen te •d 'fep gewerkt en ben ik Gedegradeerde rechercheur: ’smuws „Ik voel me echt gepikt. Daarvoor heb ik te hard 1 1 jöLx- te eerlijk geweest” '■mB F door Roeli Meijer 1 SEX-VMO J f 11 WOENSDAG 27 FEBRUARI 1980 V h I 1 I „De onderste steen in de corruptiezaak is boven gekomen. Toch blijkt nog steeds, dat de mensen die feitelijk verantwoordelijk zijn de dans ontspringen. Maar niet Jan met de pet”. Dit zegt mr. J. Kohn- stamm, advocaat van de twee hoofdagenten die als de Chinezen- experts de geschiedenis zullen ingaan van de vele corruptieschanda len die de Amsterdamse politie hebben geteisterd. Kohnstamm is niet de enige die met een bittere smaak in de mond achter blijft nu ook het onderzoek naar beschuldigingen tegen commissaris Torrenaar offici eel is afgesloten. ra»’ a. Topzwaar Hoofdcommissaris Sanders gaat met pensioen en in Amster dam wordt met enig ongeduld op de komst van de nieuwe hoofd commissaris Jaap Valken ge wacht, die deze zomer naar men hoopt nieuwe beleidsfunctiona rissen naast zich zal kiezen. Bur gemeester Polak heeft de ge meenteraad een onderzoek toege zegd door een onafhankelijke commissie naar de achtergrond van problemen en de corruptie bij de politie. De vakbond zal dit jaar vragen om een vrijgestelde bestuurder in de hoofdstad en van alle kanten zal op meer open heid en een actief voorlichtings beleid worden aangedrongen. AMSTERDAM r L M S H O ar r- t «F F w A L ‘ii Commissaris Toorenaar (links) en hoofdinspecteur Sietsma. •fr Politie-vakbondsman Van der Linden Burgemeester Polak (links) en procureur generaal Boekraad. Niet corrupte welk ander ■N gesprongen met gedragsregels Bureau Warmoesstraat is berucht, heiwerk voorde politie ishierveel moeilijkerdanelders. Toorenaar heeft zich met zijn vrouw een weekje teruggetrokken in Drenthe. De Chinezen-experts, die nu beiden admini stratief werk verrichten, broeden op een biografisch werkje dat binnenkort moet verschijnen. L. van der Linden, voorzitter van de Nederlandse Politiebond, noemt de corruptie een „godsonmogelijke affai re” die een zware druk op het hele korps heeft gelegd. „Het is een symptoom. Mor gen kan het een ander betreffen. We heb ben grote twijfels over die zaak”. Ingewijden noemden het Amsterdamse politiekorps niet corrupter, beroerder of slechter dan welk ander korps in Neder land. Integendeel. Men roemt het grote aantal capabele mensen bij de hoofdste delijke politie. Wat is er dan misgegaan? Hoe konden politiemensen gedurende lan ge tijd zo op de rand van het toelaatbare balanceren? Waarom is er zo slordig om- feldt die wil dat het Openbaar Ministerie meer invloed krijgt op het personeelsbe leid bij de politie. De ambtenarenrechter zou te lief zijn. Ja ja, en aan de andere kant die spelletjes met criminelen uitha len. Nou over mijn lijk. We hebben al bazen genoeg”, aldus de voorzitter van de Nederlandse Politiebond. De politietaak in Amsterdam wordt veel agenten na korte tijd te zwaar en het verloop is groot. Van der Linden: „Polak denkt dat ze hun werk niet aankunnen omdat ze te jong zijn. Maar volgens mij ligt het aan typisch Amsterdamse proble men zoals de huisvesting. Het valt niet mee om veertig kilometer van je werk te is F.w tt tt 46 W»? In augustus van het vorig jaar werd corruptieaffaire nummer een onder de Amsterdamse politie afgesloten. Van de acht verdachte agenten hebben er vijf geldboetes gekregen, een werd vrijgesproken en het resterende duo werd niet gedagvaard wegens gebrek aan bewijs. Dat waren de rechercheurs Damsteegt en Waterloo, die inmiddels net als de andere verdachten overge plaatst zijn. Niemand werd ontslagen. Corruptieaffaire nummer twee is nu ook vrijwel afgesloten en speelde zich af rond topfunctionarissen van de nar coticabrigade. De chef van deze briga de, commissaris G. Toorenaar, werd alvast op een zijspoor gedirigeerd als chef van het bureau Lijnbaansgracht. Toorenaar zou, volgens zegslieden uit de onderwereld geld en goederen heb ben overgehouden van zijn strijd tegen de misdaad. Van deze beschuldigingen is heel weinig overeind gebleven. Pro- cureur-generaal Boekraad Constateert slechts „gedragingen welke niet stro ken met de voorschriften en de ethiek van de politie en waarin de bron gevon den zou kunnen worden van belasten de geruchten en beweringen”. In de eerste corruptiezaak had de burgemeester de macht disciplinaire straffen op te leggen, in de zaak tegen Toorenaar is slechts de ministei van binnenlandse zaken hiertoe bevoegd, omdat het een commissaris van politie betreft. Minister Wiegel praat deze week met Toorenaar persoonlijk, maar hij heeft al laten weten dat de commis saris geen verdere disciplinaire straf wacht. j De politie begeeft zich beroepshalve in de onderwereld: „Informaties haal je immers niet bij de opbouwwerker. (foto Lex van Rossen) naar niet is aangesloten. „Bij de districten zitten uitgerangeerde politiemannen die op hun pensionering wachten als chef en jongens die nog bezig zijn hun carrière op te bouwen. In dat beeld past Toorenaar natuurlijk niet. Als hij niet vervolgd wordt zou je toch denken dat hij recht heeft op een stuk rehabilitatie”. Toorenaar, die zich onschuldig acht aan corruptie, vraagt zich nu grimmig af of tegen Sietsma, zijn opvolger bij de narco ticabrigade, ook een onderzoek zal ko men. Was er niet een beschuldiging dat deze een opiumpjjp had gehouden en dat hij gebruik laat maken van huissleutels van mogelijk verdachte personen en van blanco lastgevingen waarmee men wonin gen kan binnentreden? „Die opiumpjjp ligt hier naast me”, zegt hoofdinspecteur Sietsma. „De waarde is onlangs getaxeerd op de somma van an derhalve gulden. We werken nog steeds met open lastgevingen en de sleutels heb ben we ook nog. Dat is heel gemakkelijk in de praktijk. Dat is een hele legitieme daad overigens waarover we contact met justitie hebben gehad. Ik teken die lastge vingen van tevoren en als ze nodig zijn wordt met mij of een hoofdofficier van justitie overlegd. Daar hebben de heren van justitie verder niets mee te maken”. Over zijn voorganger zegt hij: „Een tere zaak. Triest wat er gebeurd is. In de afgelopen twee jaar is een aantal figuren meermalen besmeurd. Wat mijn mensen betreft; dat zijn keiharde werkers die hun normbesef regelmatig wensen te toetsen zoals ook door de Hoge Ra^d inzake de „cover agents” is gebeurd. De uitspraak van de Hoge Raad steekt schril af bij wat wij de laatste jaren aan aantijgingen heb ben gehoord. Niemand van de narcotica brigade is door de rijksrecherche ge hoord. Ik weet wel dat we ontzettende deuken hebben gekregen. Die hebben we De Amsterdamse politie is voor het eerst in de jaren ’60 in opspraak gekomen door de schermutselingen met provo’s en studenten, onder meer bij het huwelijk van Claus en Beatrix. Door de commissie- Enschede is een nota over de politiestruc- tuur opgesteld en op grond hiervan is tien jaar geleden besloten om de leiding te centraliseren. De macht over het hele korps werd volledig teruggebracht naar het hoofdbureau. De districtbureaus wer den in feite onmondig gemaakt en hele maal vanuit het bureau Elandsgracht ge dirigeerd en geregeerd. Zo ontwikkelde het politiekorps zich als een monster met een topzwaar hoofd dat te veel en te grote macht in zich herbergde. Aan dat hoofd stond en staat nog steeds de hoofdcommissaris, die door vier com missarissen wordt bijgestaan. Fout, con cluderen interne en externe onderzoekers die zich de laatste jaren met het korps hebben beziggehouden. Een politiekorps van 3300 mensen is toch eigenlijk een enorm bedrijf dat zakelijk geleid moet worden. Je kunt nog zo’n goede recher cheur of verkeersleider zijn, maar dat zegt niets over je bedrijfsvoering. Manage ment leer je niet direct als politieman. De mogelijkheid tot corruptie heeft te maken met het karakter van de stad, zeggen politiemensen zelf. Er is hier een gesprongen met gedragsregels en nor men? Hoe konden individuele politieamb tenaren door volstrekt eigenzinnig optre den de rechtsorde zo met voeten treden? Feitelijke corruptie of omkoping is alleen in enkele gevallen bewezen. De overige politiemannen wordt in ieder geval onreg lementair en onethisch handelen ver weten. opeenhoping van vreemdelingen en crimi naliteit. Amsterdam is als wereldstad toch anders dan de rest van het land. Het loopt voorop in maatschappelijke ontwikkelin gen. Het werk van politiemannen is hief moeilijker. In 1971 is vanuit het politiekorps het eerste teken van naderende problemen gegeven. Er werd een nota geschreven over Chinese expansie in Amsterdam, maar het Openbaar Ministerie in die stad reageerde nauwelijks. Toen het aantal misdrijven door en ten opzichte van Chi nezen opvallend groot werd, is het stuur met een ruk omgegaan. Het Chinezen- probleem moest zo snel mogelijk worden opgelost. Op welke manier dat moest ge beuren is niet of slecht doorgesproken. Inspecteurs kregen opdracht resultaten te boeken. Er braken avontuurlijke tijden aan voor eerzuchtige jonge hoofdagenten. Allerlei Amerikaanse politiemethoden die niet goed in ons land passen en die onze wet niet toestaat werden met enthousiasme ingevoerd. Rechercheurs met een goed ontwikkeld jachtinstinct ontpopten zich als solisten en de onderwereld heeft in veel gevallen geprofiteerd van de „grens overschrijdende contacten”. De eerste geruchten over corruptie wer den in het voorjaar van 1973 door een ongelovige burgemeester Samkalden aan gehoord. Hij besloot in juni van dat jaar toch een onderzoek in te stellen. Het zou nog jaren duren voordat zes politieagen ten en twee brigadiers konden worden veroordeeld. De tweede geruchtmakende zaak betrof de rechercheurs Damsteegt en Waterloo tegen wie tenslotte geen ver volging werd ingesteld. Wel werden zij tussen oktober 1977 en mei 1979 hangende het onderzoek geschorst en voor een af koelingsperiode te werk gesteld bij de wrakkendienst en de afdeling aanrij dingen. Toen viel het licht op commissaris Too renaar die jarenlang de 25 man sterke narcoticabrigade had aangevoerd en in ternationaal meespeelde in de drugbe strijding. Uit de onderwereld kwamen eind 1978 beschuldigingen tegen Toore naar die in januari 1979 werd overge plaatst van de centrale recherche naar het bureau Lijnbaansgracht. Criminelen beschuldigden in 1979 ook twee hoofdagenten die tips over inbraak- mogelijkheden zouden hebben gegeven waarbij een van hen tipgeld van de verze keringsmaatschappij in het vooruitzicht had gesteld. „Het zijn symptomen van een falend beleid”, zegt vakbondsman Van der Lin den. „Justitie heeft een belangrijke rol gespeeld door alleen op resultaten te let ten. Er is te weinig naar de rechercheurs gekeken en zij hebben geen bescherming gekregen, noch tegen zichzelf nog tegen dit soort zaken. Zo zijn er teveel in het water gevallen en verzopen”. Een politiebeambte is volgens Van der Linden betrekkelijk weerloos. Het is ont stellend moeilijk voor hem om zijn on schuld te bewijzen. „Hij heeft zich be roepshalve in die onderwereld begeven. Informaties haal je immers niet bij de opbouwwerken. Wanneer beschuldigin gen onbewezen blijven is zo’n man voor de rest van zijn leven aangebrand”. De Nederlandse Politiebond, waarbij tachtig procent van de sterk georganiseer de Amsterdamse politie is aangesloten, heeft bij het ministerie van justie gepro testeerd tegen het vrijlaten van crimine len om bewijsmateriaal te verzamelen. „Plotseling spreken ze van „eerlijke cri minelen” wier getuigenis een belangrijke basis vormt voor de veroordeling van poli tiemensen. Als dit de weg is zullen jonge ren zich wel drie keer bedenken voor ze naar de recherche gaan. En of ik ze moet aanmoedigen is ook de vraag”. „Ik kan me ook verbazend kwaad ma ken over officier van justitie Von Meyen- zelf uit moeten deuken. Mijn mensen heb ben een gedisciplineerd normbesef van zichzelf. Daar zie ik meer in dan iets dat van boven wordt opgelegd. Het zijn inte gere jongens die staan voor hun werk en die hunkeren naar een brok erkenning dat ze niet krijgen”. De Amsterdamse officier van justitie mr. Asser noemt het gebruik van open lastgevingen theoretisch een omstreden punt; Alleen wenselijk als er een heel duidelijk bepaald object is waar mogelijk binnentreden nodig wordt maar waarvan alle details nog niet zijn ingevuld. Hij zegt: „Het is niet zo dat politiemannen de stad ingaan met blanco lastgevingen op zak. Dat doet Amsterdam niet, dacht ik”. „Sluipend kom ik thuis van mijn werk”, spot Chinezen-expert Damsteegt, die nu aanrijdingen registreert, „Niemand ge looft het maar ik werk werkelijk heel prettig met goede collega’s. Die regelmaat hé, dat betekent dat de oude man weer een beetje tot rust kan komen”. De twee politiemannen voelen zich aan hun lot o^tergelaten. „Maar wat moet ik doen”, vraagt Damsteegt, „met mijn hoofd tegen het paleis van justitie lopen?”. Van het succesvolle rechercheteam ver staat Damsteegt Chinees en hij spreekt het ook een beetje. Het duo was zo inge voerd in de Chinezenwereld dat het uit allerlei gebaren en signalen verbanden wist te leggen die een doorsnee westerling niet zag. De twee rechercheurs hebben zeker zes moorden opgelost waaronder de mysterieuze moordaanslag op een Chi nees wiens lijk in Scheveningen werd ge vonden. Het onregelmatige recherchewerk bete kende een kick: „Je werkte alleen op resultaten en die hebben we ook gehad. Je moest pionieren en je had vreselijk de vrije hand. Als je een tipgever had in Rotterdam dan zei je dat je naar die stad moest voor dat onderzoek en dan kreeg je een wagen. Natuurlijk wist je directe chef daarvan. We konden niet zomaar een auto pakken en wegrijden; je had toestemming nodig”. Damsteegt ontkent dat hij alleen met collega Waterloo heeft gewerkt. „Een he leboel verhalen over ons kloppen gewoon niet”. „Wat me dwars zit is dat we niet zijn teruggeplaatst. Dan had ik nog altijd de eer aan mezelf kunnen houden om te bedanken. Nu heb ik het gevoel dat ik een rotte appel ben en dat klopt niet. Ik voel me echt gepikt en daarvoor heb ik te hard gewerkt en ben ik te eerlijk geweest”. Procureur-generaal Boekraad die Am sterdam na anderhalf jaar gaat verlaten voor een zelfde post in Arnhem verzet zich ook tegen de terugkeer van Damsteegt en Waterloo bij de recherche. Het feit dat beiden verleden jaar van leer zijn getrok ken in een geïllustreerd weekblad steekt het Openbaar Ministerie bijzonder. Advo caat Kohnstamm: „Ik zal het de procu reur-generaal en de burgemeester nog knap lastig maken nu is toegegeven dan een aantal van de beschuldigingen van mijn cliënten op waarheid berusten. Nie mand wilde ooit naar hen luisteren. Boek raad is niet Onze Lieve Heer, hij is niet onze God. Er bestaat altijd nog zoiets als onze rechtsbescherming die ook voor re chercheurs geldt. Zij mogen niet langer in het onzekere blijven”. wonen en daar komen de onregelmatige diensttijden nog bij. Als je die agenten buiten Amsterdam weer tegen komt zeg gen ze altijd: voor de sfeer en de collega’s had ik best willen blijven, maar niet voor de basis”. De Amsterdamse procureur-generaal mr. Boekraad heeft vorige week ver klaard dat commissaris Toorenaar niet meer terug kan naar een functie bij de recherche. Ook burgemeester Polak meent dat de commissaris maar moet blijven zitten op het districtsbureau Lijn baansgracht. „Natuurlijk is dat een soort degradatie”, zegt de voorzitter van de Ne derlandse Politiebond, waarbij Toore- s “iSS :4::> .A A II II

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11