NEDERLANDSE FARMACEUTISCHE INDUSTRIE: Vooruitlopend op de zomer RARO wil beter overleg bij besluitvorming voor Minister stelt arbeidsraad in OESO akkoord met hulpplan voor Turkije Arabische Stijging produktie bedrijfspanden Beleid Stichting van de Arbeid wekt kritiek Daling gebruik fiets mogelijk verzekering voor schepen Artsen volgen metselcursus Bedrijfsleven wil plaats in Centraal Orgaan Ook VUT rechterlijke ambtenaren van pensioenfondsen Israel gaat bezuinigen ,,Als overheid niet méér doet" ZICHZELF ONDERHOUDEND NIEUWTJE ANWB: toilettes t N U A (Van Onze redactie economie) In Noorwegen stegen de distributiekosten van zoge ii u, 'f I 0 - I j Centrale inkoop kan prijs geneesmiddelen verhogen jIRilA el m, te idsen ed.) 92.Ü eerd «o, 300.lt s» 7.1 nationale aanpak vraagt. De ANWB is teleurgesteld over het aannemen door de Tweede Kamer van een motie die zich uitspreekt voor de rechts-voorrangsregel ook voor langzaam verkeer. Een nieuwtje in Parijs: een geheel automatisch toilet, dat zichzelf onderhoudt. Na inworp van een franc, ongeveer 50 cent, opent de deur van het verwarmde toilet zich waarin naast de mogelijkheid tot hurken of zitten, ook de handen kunnen worden gewassen en afgedroogd. Na gebruik wordt het hele interieur, inclusief muren en plafond, gereinigd en de lucht geparfumeerd. Dit heeft de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RARO) neergelegd in een advies aan de minister van Volks-.~. huisvesting en Ruimtelijke Ordening. >41® >50® 237® >-iV< >45,00 79.21 98,X 84,® >6,® 37,80 I90.X 23.90 84,00 39.50 101.00 53,50 69.X 74,50 >4.50 68.40 130.00 62.X 96.40 50.60 99.60 40,10 38.50 300,00 >48,20 92,00 56.30 128.00 34.80 50,00 78,00 101.X 72,50 83,0» >24,70 >03,00) 167.00 42.20 55.00 >47,00 52.50 57,30 42.71 62.00 105,X 40.X 137® 43,® 42*. 64.X 31.X SSX >35® I0M ast 157,® a® >5525 642t 78® >94® 31,® 8>,« 18S® 25® 37® 37® 44® 43® ’>3® 290® PARIJS (Reuter). De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) heeft in principe besloten op 26 maart een vergadering te houden waarin een besluit wordt genomen over de omvang van de eco nomische hulpverlening aan Turkije. De deelnemers aan de bijeenkomst hebben met algemene stemmen hun goedkeuring gehecht aan het economi sche herstelprogramma van de Turkse regering. Volgens Emile van Lennep, algemeen secretaris van de OESO, gaat het om een veelomvattend pro gramma dat is gericht op een funda mentele reorganisatie die tot een vrije re Turkse economie moet leiden. Daar op had de OESO aangedrongen. Turkije denkt de komende vijf jaar acht a negen miljard dollar (rond 17 miljard gulden) aan buitenlandse hulp nodig te hebben, gedeeltelijk in de vorm van nieuwe leningen, gedeeltelijk in de vorm van uitstel van afbetaling van oude schulden. De Turkse buiten landse schuld bedraagt ongeveer veer tien miljard dollar. Dit jaar moet 2,3 miljard dollar aan rente worden be taald. In 1983 zal het naar schatting 3,3 miljard zijn. Van de 960 miljoen dollar die OESO- landen verleden jaar hebben toege zegd, is nog 350 miljoen beschikbaar voor opneming in het lopende jaar. Het financieringstekort van de Turkse re gering wordt voor dit jaar op drie miljard dollar geraamd. AMSTERDAM (ANP). Wanneer de overheid de komende vier jaar niet rpéér aan fiets- en bromfietsvoor zieningen doet dan in de Rijksbegro- ting staat, zou de huidige groei van het fietsgebruik wel eens kunnen om buigen in een daling. dat op centraal niveau de prijzen van nieuw op de markt gebrachte medicijnen moeten worden vergeleken met die in andere landen. Uiteraard zijn nieuw ontwikkelde middelen duurder dan oudere, vanwege de hoge onder- zoekkosten. Overigens, zo wordt hierbij aangetekend, blijft de prijsontwikkeling van geneesmiddelen in ons land al jarenlang achter bij die van andere consumptie goederen. De ZFR verwijt de artsen dat zij niet voldoende letten op prijzen van de medicijnen die ze voorschrijven. Ge meend wordt dat er meer goedkope, gelijkwaardige, middelen moeten worden voorgeschreven. Nefarma zegt dat het gevolg van dit advies zou kunnen zijn dat op grote schaal zogenaamde loco’s (vervangende middelen) zullen worden verstrekt. Dit houdt in dat een ernstige achteruitgang kan optre den in de kwaliteit van de behandeling met medicijnen. In ons land bestaat een „pakket” van 2400 loco’s; daarvan zijn er slechts 90 ingeschreven in het geneesmiddelenre gister. De constante kwaliteit van de vervangende prepa raten staat niet voldoende vast, meent Nefarma. Hetzelf de loco kan door vier tot vijf verschillende leveranciers worden gemaakt. DEN HAAG (ANP). Op Justitie wordt gewerkt aan een wijziging van de wet op de bezoldiging van rechterlijke ambtena ren die het mogelijk moet maken dat deze ambtenaren gebruik maken van de ver vroegde uittredingsregeling voor ambte naren (VUT). In overleg is gaande op welke manier eventueel inmiddels binnenkomende ver zoeken om toepassing van de VUT zullen worden behandeld. Minister De Ruiter van Justitie beeft een en ander laten weten aan de Tweede- Kamerleden Nijpels en Evenhuis (beiden WD). Dit heeft directeur B. IJntema van de ANWB verklaard bij de opening van de Tweewieler-RAI in Amsterdam. Voor de komende jaren heeft de regering 51 mil joen gulden uitgetrokken voor fiets- en bromfietsvoorzieningen. De ANWB vroeg voor dat doel een subsidie van zeker hon derd miljoen gulden. Volgens IJntema kan de tweewieler als vervoermiddel een grote rol gaan spelen in verband met de toenemende opstoppingen en de stijgende autokosten. Hoewel bijna iedere Neder lander een fiets heeft, gebruikt 20 tot 25 procent van de bezitters het vervoermid del zelden, aldus IJntema. De bromfiets kan een alternatief wor den voor het rijden per auto, zo meende IJntema, maar het bezit van deze tweewie- lers is thans nog geconcentreerd in de leeftijdsgroep van 16 tot en met 20 jaar. Een toenemend gebruik van de fiets zal echter een toenemend aantal ongevallen met dit vervoermiddel te zien geven, aldus IJntema, die meende dat de noodzakelijke verbetering van de verkeersveiligheid voor alle tweewielers een voortvarende en werkgevers en werknemers in de finan ciering van de gezondheidszorg (ruim 50 percent in de vorm van premies en verder de verplichtingen voor niet-verplicht ver zekerde werknemers) rechtvaardigt het verlangen, aldus de Stichting van de Ar beid, om als georganiseerd bedrijfsleven, in veel grotere mate dan in het wetsont werp wordt voorgesteld, medeverant woordelijkheid te dragen voor het tarief beleid. ARNHEM (ANP). Ruim vijftien duizend Nederlanders hebben tot nu toe de metselcursussen van de Vereni ging Nederlandse Baksteenindustrie gevolgd. Ongeveer vijf procent van de cursisten bestaat uit artsen. De cursus sen worden sinds 1973 tweemaal per jaar in een vijftiental plaatsen ge houden. Bijna driekwart van de cursisten blijkt in zijn vrije tijd ook na de cursus (twaalf lessen) te blijven metselen, zo blijkt uit een enquête onder de oud- cursisten van 1977 en 1978. De vrije- tijdsmetselaars in ons land verwerkten in die jaren bijna 30 miljoen bak stenen. Behalve artsen deden ook veel ande re academici (acht procent) aan de cursussen mee. De cursisten komen verder uit de onderwijssector (11 pro cent), de technische sector (21 procent), (Van onze redactie economie) UTRECHT-DEN HAAG. De twee grootste pensioenfondsen in Ne derland hebben felle kritiek geleverd op het beleid van de Stichting van de Arbeid, waarin de werkgevers- en werknemersorganisaties zijn verte genwoordigd. Het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds (ABP) in Heerlen en het Pensioenfonds PGGM (Gezondheid, Geestelijke en Maat schappelijke belangen) in Zeist menen dat een goede algemene pensioenplicht alleen kan worden ingevoerd als de Stichting van de Arbeid het roer omgooit. In een gezamenlijke verklaring zeggen ABP en PGGM dat de stichting verstrikt is geraakt in organisatorische en admini stratieve problemen. Dat zou komen door dat ze een systeem kiest dat niet of nauwe lijks te verenigen is met het systeem dat de bestaande pensioenfondsen in het alge meen hanteren. Het is dus ook niet verbazingwekkend, aldus ABP en PGGM, dat er kort geleden opnieuw een bijna onleesbaar dikke nota door de Stichting van de Arbeid is vrijge geven en dat die nota over vrijwel niets anders gaat dan organisatorische en ad ministratieve moeilijkheden. Bovendien schuift de stichting een aantal van die problemen ook nog zonder meer door naar andere instanties, zo wordt gezegd. De twee fondsen vinden dat de stichting zich te weinig verdiept in de voor- en nadelen van verschillende systemen en dat ze zich ook te weinig heeft gebogen over combinatiemogelijkheden. Volgende week zullen ABP en PGGM hun stand punt op een persconferentie nader toe lichten. De Stichting van de Arbeid heeft ernsti ge bezwaren tegen het Wetsontwerp Ta rieven Gezondheidszorg, dat binnenkort in het parlement in behandeling komt. De bezwaren gelden vooral de instelling van een centraal orgaan tarieven gezond heidszorg. De Stichting van de Arbeid vindt het onaanvaardbaar dat het georganiseerd bedrijfsleven in dit orgaan geen plaats krijgt. Daarmee wordt afbreuk gedaan aan de positie van het georganiseerde bedrijfsleven in het sociale zekerheidsbe- stel op het terrein van de gezondheids zorg. Dat blijkt uit een brief die de Stichting van de Arbeid heeft gezonden naar de vaste Kamercommissie voor volksgezond heid. Zij vraagt daarin dringend een on derhoud met de Tweede-Kamercommis- sie, voorafgaand aan de behandeling van het wetsontwerp. De Stichting van de Arbeid laat weten geheel achter de adviezen van de Zieken fondsraad te staan, waarin een meerder heid zich uitspreekt voor een tripartite samenstelling van het centraal orgaan ta rieven gezondheidszorg, te weten werkge vers, werknemers en kroonleden. Alleen al het aanzienlijk aandeel van Volgens IJntema zou eerst goed onder zocht moeten worden of door de rechts- voorrangsregel voor fietsers de verkeers veiligheid niet in gevaar komt. Bij de rij opleiding voor het motorrijbewijs zet de nieuwe stijl door, aldus IJntema. Instruc tie via radiocontact acht de ANWB een goede zaak, maar vaak wordt dit systeem door politieoptreden gehinderd. In het be lang van een goede opleiding wil de ANWB dat de minister van Verkeer en Waterstaat deze lesmethode op korte ter mijn mogelijk maakt, zo zei directeur IJntema. De thans bestaande oefenvergunning voor motorrijders wil de ANWB afschaf fen. Hiervoor in de plaats moet dan een oefenbewijs komen, dat pas na tien lessen kan worden verkregen op voorwaarde dat het examen is aangevraagd. Bovendien pleit de ANWB voor een regeling, waarbij tijdens de opleiding en het eerste jaar na het behalen van het rijbewijs gereden moet worden op motorfietsen met een beperkte cilinderinhoud, bijvoorbeeld 400 cc, zo zei IJntema bij de opening van de 101-ste Tweewieler-RAI. De eerste rijwiel- tentoonstelling werd 85 jaar geleden geopend. DEN HAAG (ANP). Het is onaan vaardbaar dat het georganiseerd bedrijfs leven geen plaats krijgt in het eventueel in te stellen Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg (COTG). Dat schrijft de commissie sociale verzekering van de Stichting van de Arbeid (het overlegor gaan van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties) in een brief aan de vaste commissie voor Volksgezondheid van de Tweede Kamer. De instelling van het COTG komt bin nenkort aan de orde bij de behandeling van het wetsontwerp tarieven gezond heidszorg. De stichting van de Arbeid wil nu voorafgaande aan de behandeling van dit wetsontwerp een onderhoud met de Kamercommissie voor Volksgezondheid. De Stichting van de Arbeid schrijft ver der in haar brief volledig te staan achter de adviezen van de Ziekenfondsraad, waarin de raad zich in meerderheid uit spreekt voor een tripartite samenstelling van het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg, te weten werkgevers, werknemers en Kroonleden. Volgens de Stichting van de Arbeid rechtvaardigt alleen al het aandeel van werkgevers en werknemers in de finan- ciering van de gezondheidszorg (ruim vijf tig procent) het verlangen om als georga niseerd bedrijfsleven, in grotere mate dan in het wetsontwerp wordt voorgesteld, medeverantwoordelijkheid te dragen voor het tariefbeleid. De ZFR wil een studie naar een centraal inkoopbureau instellen. Nefarma, de Nederlandse Associatie van de Farmaceutische industrie (bundeling van importeurs en fabrikanten) zegt dat in Noorwegen de geneesmiddelen groothandel geheel in staatshanden is en in Zweden voor 70 procent. In beide gevallen waren forse kostenstijgin gen het gevolg. DEN HAAG (ANP). Partijen die be trokken zijn bij de besluitvorming ove£ grote projecten, zoals een spoorlijn, weg. ruilverkaveling of een groeikern, moeteTi'’” zo vroeg mogelijk bij elkaar komen om - principebeslissingen over het project te nemen. Tot nu toe komt de besluitvor- ming soms moeizaam tot stand met als actueel voorbeeld de verwikkelingen rond de Almerespoorlijn. Aan de problemen liggen volgens de raad in de regel fundamentele menings verschillen over het project ten grondslag;- De partijen, die bij de besluitvorming zijn u/ betrokken rijk, provincie en gemeente plegen vaak niet genoeg overleg en- 1 bieden elkaar te weinig garanties. De plannen van deze partijen zijn ook vaak niet goed op elkaar afgestemd. Soms ge- Li' beurt het, dat belangrijke onderdelen van streek- en bestemmingsplannen niet overeenkomen met de werkelijkheid" Vaak is er nauwelijks zicht op financier m ring van de projecten, die in deze plannen - zijn voorgesteld. Ook worden allerlei pro jecten vertraagd omdat de ruimtelijke^ plannen de uitvoering verhinderen. Niet- temin worden de meeste zaken toch in goede banen geleid, maar dat kost vaak onnodig veel tijd, geld en moeite, aldus de RARO. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Albeda (Socia le Zaken) heeft een voorlopige arbeids raad ingesteld. Deze raad is de voorloper van de arbeidsraad die gaat functioneren zodra de arbeidsomstandighedenwet door de Tweede Kamer is behandeld en aan vaard. V Met het oog op de veelheid van taken?—" die nu al in het kader van de arbeidsom-ZT'. standighedenwet moet worden verricht, is er behoefte aan de instelling van een voor- lopige arbeidsraad. Deze raad is een ad" vies- en overlegorgaan voor de minister - op het gebied van de veiligheid, de geü.' zondheid en het welzijn. In de voorlopige raad hebben zitting vertegenwoordigers van de vakbeweging, de werkgeversorga nisaties en de overheid. De leiding van de raad berust bij een onafhankelijk voor zitter. ABOE DHABI (Reuter). Zeventien verzekeringsmaatschappijen in zes lan den aan de Perzische Golf zijn overeenge komen een Arabisch syndicaat voor ver zekering van schepen en scheepsladingen tegen oorlogsrisico te vormen. De direc teur van de nationale verzekeringsmaat schappij van Aboe Dhabi, Wasef Jabsheh, heeft dit begin deze week meegedeeld. De andere landen zijn Qatar, Saoedi-Arabië, Bahrein, Oman en Irak. Het syndicaat zal dekking tegen schade door oorlog, opstand en ongeregeldheden bieden voor schepen en hun lading die in het gebied van de Perzische Golf varen onder Arabische vlag. Het syndicaat wordt officieel op 1 juli opgericht maar het zal zijn werkzaamheden pas op 1 janu ari volgend jaar beginnen. Volgens Jabsheh is het besluit van de Arabische landen om hun schepen zelf te gaan verzekeren het rechtstreekse gevolg van de verhoging van de premies door het Londense Instituut van Zee-assuradeuren in verband met het toenemende gevaar van oorlogsschade in het gebied van de Perzische Golf. Die verhoging is inmid dels ongedaan gemaakt. Het is niet de bedoeling dat het syndicaat het tegen de Londense verzekeraars opneemt, integen deel, het hoopt op samenwerking, aldus Jabsheh. AMSTERDAM (ANP). De komende jaren zal de produktie van bedrijfsgebou wen stijgen. In de overige sectoren van de, utiliteitsbouw (boederijen, scholen enzo voorts) in ons land wordt echter een da ling verwacht, die na 1985 nog zal toene men. Dat blijkt uit een rapport van het Economisch Bureau Bouwnijverheid te Amsterdam. Het rapport maakt deel uit van een omvangrijk onderzoek in het kader van het struktuuronderzoek bouwnijverheid. Het eindrapport dat daarvan zal verschij nen, moet als basis dienen voor aanbeve lingen voor het bouwbeleid in de toe komst. De utiliteitsbouw gebouwen die geen woningen zijn maakt ongeveer dertig procent uit van de totale bouwproduktie. In de jaren vijftig en zestig steeg de bou- waktiviteit in de utiliteitsbouw met gemid deld 7,5 en zes procent per jaar. In dëJ eerste helft van de jaren zeventig daalde de produktie weer, maar inmiddels heeft die zich goeddeels hersteld. JERUZALEM. Het mes moet in de Israëlische overheidsuitgaven, zo heeft minister Hurvitz van financiële Zaken be gin deze week aangekondigd. De Inflatie in Israel is zo hoog opgelopen dat de Israëlische autoriteiten alle subsi dies van de prijzen van voedingsmiddelen en openbare diensten schrappen. De sub sidies op de broodprijzen en de tarieven van het openbaar vervoer blijven, hoewel lager dan voorheen. De maatregelen staan in de ontwerpbe groting die de regering van premier Begin aan de Knesseth (het parlement) heeft aangeboden. De begroting voorziet in 653 miljard pont (bijna 36 miljard gulden). De voorlopige begrotingsplannen krijgen niet de instemming van de centrale bank; president Arnon Gavni zei eraan te twijfe len of vermindering van de overheidsuit gaven en de inflatie, van 150 procent ver leden jaar, zal worden bereikt. naamde specialités (geregistreerde merkgeneesmidde- UTRECHT. Het is een goede zaak te len) tussen 1969 en 1975 met 70 procent, in Zweden met 45 onderzoeken of een centraal inkoopbu reau voor geneesmiddelen mogelijk is. Maar er zijn voorbeelden dat het overne men van de groothandel in medicijnen door de staat tot grote kostenstijgingen leidt. Dat merkt de Nederlandse Farma ceutische industrie op naar aanleiding van een voorstel van de Ziekenfondsraad (ZFR). Al in de winter zijn wijnboeren bezig hun terrassen met wijnranken gereed te maken voor de oogst, vele maanden later. Dit echtpaar in het Westduitse Koblenz verwijdert de dorre takken aan de ranken. Het is niet zonder risico voor de oogst. Bij plotseling invallende vorst kan die worden vernietigd, nu de dode takken zijn verwijderd. tot 50 procent. Met name in Zweden wordt de klacht gehoord, aldus Nefarma, dat de groothandel aan grote groepen apothekers slechts eenmaal per week levert. In Nederland gebeurt dit nu dagelijks. De ZFR is bezig met het uitwerken van voorstellen op het stuk van kostenbeheersing in de geneesmiddelensec tor. Nefarma hoopt dat bij de voorgestelde studie naar een verbeterde regeling van het totale systeem van beta ling en verstrekking van geneesmiddelen aan zieken fondsleden ook haar rapport „farmaceutische verstrek kingen” zal worden betrokken. In dit rapport gaf Nefarma aan dat zeer belangrijke besparingen kunnen worden bereikt door in Nederland over te gaan tot aflevering van door de industrie gemaak te kleine verpakkingen, zoals ook in andere landen, in plaats van grote verpakkingen (tot dusver hebben de ziekenfondsen en de apothekers geweigerd hiertoe over te gaan, ■- omdat zij er geen bezuinigingen van ver wachten). Nefarma heeft ernstige bedenkingen tegen het advies alsmede de kantoor- (12 procent) en agrarische sectoren (vijf procent). Afzetvergroting is volgens het jaarverslag van de baksteenindustrie niet de eerste opzet van de cursussen. „Het belangrijkste is, dat het publiek meer oog krijgt voor bakstenen en de eigenschappen ervan leert kennen”. De Nederlandse baksteenindustrie voorziet overigens een onzekere toe komst. Die onzekerheid wordt vooral veroorzaakt door onduidelijkheid over de te verwachten woningbouwproduk- tie in ons land. Dit jaar wordt echter nog met vertrouwen tegemoet gezien.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19