NIEUWE TRAINER LEGT BESTUUR AMBITIEUZE PLANNEN VOOR Indoor-Brabant in GOMEZ TOCH NAAR WK teken van Drie kandidaten KNGV-bestuur Vermoeid terug op Schiphol sportpuntïcT] Van Staveren naar MVV Cruijff kost twee miljoen i BKSSÊ I Moskou” paarclenkoersen tJ 4 99 99 Test-case Schuldenvrij fl vWfeWSI Km Sr .2 23 WOENSDAG 27 FEBRUARI SPORT 1980 SB 2 ise rln- art. 'Ha. 14 <\R KT» Joop Brand Telstar sportief weer gezond maken ■- Van der Gragt (v.l.n.r.) een handtekening onder een 2500 wordt van 1 Er zijn 36 rijders uit achttien landen ingeschreven. De Zweed Thomas Gustaf son is wel aangemeld voor het kampioen schap. Het is echter de vraag of hij start. Hij heeft een longontsteking. Als hij niet mocht rijden vervangt Claes Bengtsson hem. Hans van Helden, die er niet in slaagde via een kort geding in de Neder landse ploeg te worden opgenomen, heeft zich bereid verklaard zich als reserve ge reed te houden. DEN HAAG. Het bestuur van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond wordt per 1 maart waarschijnlijk met drie leden uitgebreid. Wanneer de buitengewone algemene bondsvergade ring van het KNGV daartegen geen be zwaar aantekent, zullen de heren F. Borg- steede en H. Samsom en mevrouw Ver- straten-Boersma tot 15 november partici peren in het bestuur. Vervolgens kunnen zij door de bondsvergadering in functie worden gekozen. WASHINGTON. Voor de som van één miljoen dollar (iets meer dan twee miljoen gulden) hebben de Los Angeles Aztecs Johan Cruijff verkocht aan de Washington Diplo mats. De Aztecs zijn maandag verkocht aan een Mexicaanse televisiemaatschappij en volgens Cruijff maakten „finan ciële problemen in Los Angeles" een overstap noodzakelijk. Hij arriveerde maandagavond laat in de Amerikaanse hoofdstad, waar hij als „de beste voetballer ter wereld” anderhalf miljoen dollar betaald krijgt voor een contract van een jaar met een optie tot verlenging voor nog twee jaar. „Ik wil hier in Washington mijn loopbaan afsluiten”, verklaarde Cruijff. Cruijff krijgt volgens de eigenaars van de Washington Diplomats, de Madison Garden Maatschappij die in New York is gevestigd, kennelijk ook een belangrijke zeggen schap in aankopen die Washington nog wil gaan doen. Over die en andere mogelijkheden heeft Joop Brand, die zijn trainersactivi- teiten combineert met zijn dagelijkse werkzaamheden op het CIOS en op het sportcentrum in Zeist, zich uiteraard uit voerig en gedetailleerd laten voorlichten. Daarover zegt hij: „Kijk eens, Telstar is een leuke, aardige, gezonde en schulden vrije vereniging, maar het grote pro bleem is dat er geen prestaties worden geleverd en dat er geen publiek komt. In het verleden is echter aangetoond, dat Telstar wel degelijk leeft bij het publiek. De gezondmaking heeft echter zoveel bezoekersaantal gehaald. Het bedrag dat met Cruijffs aankoop is gemoeid, is van dezelfde orde van grootte als destijds de komst van Pele en later Beckenbauer naar de New York Cosmos. Linksbuiten Arie van Staveren van FC Twente heeft gistermiddag een contract getekend bij MW, dat hem tot eind juni 1982 aan de Maastrichtse eredivisieclub zal binden. De 26-jarige Rotterdammer beleeft daarmee zijn tweede transfer binnen een tijdsbestek van één jaar. Liverpool, lijstaanvoerder in de eerste divisie van de Engelse league, heeft gisteravond een deel van zijn voor sprong ingeleverd. Liverpool verloor namelijk de op 18 augustus uitgestelde wedstrijd bij Wolverhampton Wander ers met 0-1. Liverpool heeft nog twee punten meer dan Manchester United, maar beide clubs hebben evenveel (28) wedstrijden gespeeld. Stelt Joop Brand: „Er dient op de eerste plaats een strakke en gediscipli neerde aanpak te komen, waarbij de verantwoordelijkheden van het bestuur en de technische staf duidelijk zijn afge bakend. Het bestuur draagt zorg voor het zakelijke gedeelte, het technische deel is voor rekening van de coach. De technische staf moet niet zoals dat nu Eric Heiden, die met de Amerikaanse schaatsploeg in hetzelfde vliegtuig als de Ne derlanders zat, liet zich niet vermurwen om zijn gezicht ook even in de VIP-room te laten zien. Wie zijn toekomstige assistent gaat wor den is nog niet bekend. „Zaterdag is er een gesprek met de huidige hulptrainer Hans Jimmink. Dan zal moeten blijken of hij kan en wil doorgaan”, aldus de Haarlemmer, die verder betoogt, dat voor het opvijzelen van de prestaties extra-investeringen noodzakelijk zijn. het geval is met Van Vianen en Jim mink naast elkaar, maar met elkaar werken. Het is de bedoeling dat er het nieuwe seizoen gewerkt gaat worden met een coach, een trainer en een assis- tent-trainer c.q. stagiaire, zodat op alle niveaus gedifferentieerd getraind kan worden”. Joop Brand zal naast de coaching ook een deel van de training gaan verzorgen. Voor ruiters als Gerd Meier, Dick Wie ken, Willy van der Ham en Jan Broek staat zodoende de komende maanden een duidelijk doel voor ogen: via sterk bezette internationale concoursen hun aanspra ken op een nog altijd gehoopte reis naar Moskou te verstevigen. Indoor-Brabant vormt wat dat betreft een serieuze test, want vrijwel de gehele Europese ruitereli- te geeft van 6 tot en met 9 maart acte de présence in de Brabanthallen. In de strijd om de wereldbeker verover den drie Nederlanders tot nu toe punten. Johan Heins pakte acht punten in Lon den, Dick Wieken veroverde vijf in Am sterdam en Henk Nooren kwam met vier punten op de ranglijst door een vijfde plaats in West-Berlijn. Het trio wordt overigens ruim overtroffen door de En gelsman David Broome, die met 32 punten ver boven zijn concurrenten torent. Op vallend is het ontbreken van de Oostenrij ker Hugo Simon in het klassement. De eerste winnaar van de wereldbeker viel op de vijf tot nu toe afgewerkte concoursen steeds buiten de hoofdprijzen. Broome en Simon behoren uiteraard tot de deelnemers aan Indoor-Brabant dat verder gerenommeerde namen kon in schrijven van Harvey Smith, Caroline Bradley, Derek Ricketts, Eddie Macken, Nelson Pessoa, wereldkampioen Gerd Wiltfang, Paul Schockemöhle, Fritz Lig- ges, Franke Sloothaak en de Italiaan Ray- mondo d’Inzeo. Naast de volledige Neder landse hippische top komen ruiters uit dertien landen in actie. Joop Brand verwacht overigens niet, dat zijn aanpak en strategie het komen de seizoen al rendement zal opleveren. Dat moet worden afgewacht. „Het eer ste jaar moet er niets, maar willen we alleen zorgen voor een goede onder bouw, dat is de voornaamste doelstel ling. Daarna hopen we gerichter te kun nen meedoen aan bijvoorbeeld een kam pioenschap of een nacompetitie. Het be stuur heeft mij in elk geval twee jaar de tijd gegeven en heeft nog eens bena drukt dat ik vooral wat geduld moet proberen op te brengen”. AD HEESBEEN '■4 3é ele ming door alle drukte en cha os die op Schiphol heerste. Niettemin waren er bloemen voor de sporters en begelei ders van de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comi té, mr. J. D. J. Idenburg, en van de vele aanwezige familie leden, plus nog een hulde van de supportersvereniging van Annie Borckink, die als enige een gouden plak meenam uit Amerika. Opvallend bij de welkomst toespraak van Koos Idenburg was dat hij zelfs bij deze gele genheid de eventuele boycot van de Olympische Zomerspe len in Rusland nog even aan- kwaliteit gekost, dat het niet leuk meer is om naar te kijken. Er moet een midden weg worden gezocht, zodat deze vereni ging niet alleen financieel, maar ook sportief weer gezond wordt.” In dat kader heeft Joop Brand een reeks ambitieuze plannen ingediend, die tijdens de contractbesprekingen zijn be sproken en zijn goedgekeurd. BONHEUR PERDU-PRIJS (2000 m), tweede afdeling: 1. Opstalen (C. A. van Leeuwen) 2.47.2 - 1.23.6, 2. Piet Hein, 3. Permano. Toto winnend 4,90, plaats 2,30, 1,50, 1,40, koppel 8,40, trio 30,10. (Van onze sportredactie) HAARLEM/VELSEN. „Ik had liever nog een maand gewacht met het nemen van een beslissing. Ik wilde eerst erg graag eens een tijdje afstand nemen van het voetbal, maar het Telstar-bestuur was een andere mening toegedaan. Met name de commissarissen (sportwethouder Meijer van de gemeente Velsen en Hoogovensaf- gevaardigde Appeldoorn - red.) eisten dat er op korte termijn een nieuwe trainer werd benoemd. Daar heb ik me, toen ik voor die functie werd gevraagd, uiteindelijk maar bij neergelegd”. Dat zegt Joop Brand, die per 1 juli van dit jaar de nieuwe technische leider wordt van de Velsense eerste-divisieclub Telstar. Gisteravond reeds plaatste Joop Brand, die de coaching van het eerste team en een deel van de selectietraining gaat verzorgen, zijn handtekening onder een contract, dat hem voor twee jaar aan Telstar bindt. Joop Brand: „Telstar kan weliswaar re kenen op behoorlijke financiële steun van de gemeente, maar dat is niet vol doende. Vandaar dat we op een andere manier aan geld willen proberen te ko men. We denken bijvoorbeeld aan de oprichting van een „Vriendenkring van Telstar” en een seizoenkaartenaktie. Dat extra-geld zal worden aangewend om spelers aan te trekken, want het nieuwe seizoen moet er wat gebeuren”. Aangezien Joop Brand tot 1 juli geen verplichtingen heeft bij een prof-club heeft hij ruimschoots de gelegenheid naar versterking in casu aanvulling van de selectie uit te zien. „Maar”, zo bena drukt hij, „eerst gaan we de eigen groep doorlichten. De wedstrijden tegen FC Amsterdam, Groningen en Volendam worden voor een aantal spelers een test case. Overigens zitten er ook wanneer we wat meer financiële armslag krijgen geen gigantische transfers in. Het is de bedoeling dat er vooral gescoüt gaat worden naar spelers rond de 25 jaar. Daar wordt namelijk niet of nauwelijks naar gekeken. Verder streef ik naar een betere samenwerking met de clubs uit de regio zoals Haarlem, AZ en Volendam. Wellicht wordt het dan straks mogelijk spelers onderling te ruilen, te huren of te lenen.” Licht Klaas Groen toe: „Het zal mis schien af en toe nodig zijn Joop Brand af te remmen, maar dat zal toch straks in de praktijk moeten blijken. We heb ben ons vooraf zeer goed laten informe ren over zijn kwaliteiten en we zijn ervan overtuigd dat hij de aangewezen man is om Telstar er bovenop te helpen”. haalde. „Het was de afgelopen periode opvallehd om te zien hoe de stemmen in Nederland verstomden, toen de spelen eenmaal zijn aanvang hadden gevonden. Voordat een derge lijk evenement begint, komen te allen tijde de tongen in be weging, maar wanneer een maal het startschot is gevallen, verstommen die stemmen. Dat was toch wel merkwaardig”. Idenburg hield zijn toe spraak kort. Iets waar de spor ters het volkomen mee eens waren. De uitspraken van ijs hockeyer Jack de Heer („Ik wil hier weg”) en schaatser Piet Kleine („Ik ben doodmoe”) be- Afgaande op de reputatie die de Haar lemmer op dat terrein inmiddels heeft opgebouwd, lijkt dat vertrouwen alles zins gerechtvaardigd. Het is echter de vraag of hij voldoende tijd heeft het een en ander te realiseren. De gemeente Vel sen - de belangrijkste geldschieter - heeft de jaarlijkse subsidietoelage van 365.000 gulden weliswaar voor drie jaar verzekerd, maar daaraan is de voor waarde gekoppeld dat Telstar in dat tijdsbestek moet kunnen aantonen dat het bestaansmogelijkheden heeft. Uit gangspunt daarbij is dat tenminste het (Van onze sportredactie) DEN BOSCH. Na een winterrust van ruim twee maanden neemt het internationa le hippische circus de draad weer op. De strijd om de wereldbeker wordt het komende weekeinde hervat in Dortmund, waar o.a. Johan Heins en Gerd Meier proberen punten voor het klassement te veroveren. Enkele dagen later komt de Europese ruiterelite naar Den Bosch dat met Indoor-Brabant een van de vaderlandse topconcoursen binnen zijn stadsgrenzen heeft. Na inleidende schermutselingen op de eerste drie dagen en een puissance-con- cours op zaterdag wordt zondagmiddag 9 maart de strijd om de wereldbeker afge werkt. Een jachtspringconcours sluit in de avonduren Indoor-Brabant af, dat in middels met een budget van ruim 800.000 gulden werkt. Joop Brand zet onder toeziend oog van de bestuursleden Groen, Timmer en contract, dat hem voor twee jaar bindt aan Telstar. Het tweede Nederlandse evenement in het kader van de wereldbeker heeft overi gens niet alleen betekenis voor de ruiters in hun jacht op de vette geldprijzen, die tenslotte in Baltimore (VS) zullen worden verdeeld. Voor de nationale top geldt Den Bosch ook als een eerste selectie voor de Olympische equipe, die nog altijd met vele vraagtekens omgeven is. De keuzemoge lijkheden voor chef d’équipe Ben Arts zijn inmiddels sterk ingekrompen door het afvallen van Henk Nooren, die voor het professionalisme koos, en Franke Sloot haak, die de Westduitse nationaliteit aan nam. Behalve Johan Heins en in iets min dere mate Anton Ebben heeft Arts nog nauwelijks uitgesproken kandidaten voor de Olympische equipe. BELLA MARIEZA-PRIJS (2000 m): 1. Talon Beroona (M. Bouwhuis) 2.54.4 - 1.27.2, 2. Tamara D., 3. Tosca Quick. Toto winnend 1.40, plaats 1,80, 3,30, 4,10, koppel 10,10. De totale omzet van de totalisator was 417.013 gulden. In dat verband is het wellicht verklaar baar, dat Joop Brand in zijn bijna acht tienjarige trainersloopbaan bij maar liefst vijf clubs, t.w. DWS, Haarlem, AZ, Volendam en Go Ahead Eagles voortij dig zijn contract beëindigde en het ver der voor gezien hield. „Ik heb tegen Klaas Groen dan ook gezegd: weet wel wie je in huis haalt. Ik ben niet zo gemak kelijk. Ik dram erg graag door en ben bereid door muren te gaan wanneer het om het nakomen van afspraken gaat”. Borgsteede, Samson en Verstraten- Boersma hebben zich kandidaat gesteld voor de functies van vice-voorzitter, pen ningmeester en gewoon lid. Voor de vaca ture van bondsvoorzitter is nog geen kan didaat. wezen dat. Eigenlijk alleen An nie Borckink scheen het volko men naar haar zin te hebben. De supportersclub „Annie Borckink”, die Schiphol al om negen uur ’s ochtends wakker had geschud met samenzang alleen afgestemd op de gouden plak van Annie, bleef hoor baar aanwezig en bracht tra nen in de ogen van de gouden medaillewinnares. HILVERSUM. De uitslagen van de draverijen, die gisteravond werden ge houden op de baan van Hilversum, zijn: BELOMA F-PRIJS (2000 m): 1. Sally Song (M. L. van der Togt) 2.48.2 - 1.24.1, 2. Roel Noordlan- dia, 3. Rachel D. Toto winnend 20,60, plaats ƒ7,00, ƒ3,50, ƒ2,80, koppel ƒ142,50, trio f QRRQ AG BERMUDA-PRIJS (2240 m): 1. Serge H (L. Schoonhoven) 3.23.9 - 1.23.6, 2. Rinsky Tefka, 3. Summer Pearl. Toto winnend 4,40, plaats 1,80, 2,70, 1,70, koppel 49,20, trio 192,00. BENJAMIN-PRIJS (2000 m): 1. Tanja Wold- berg (T. Smeding) 2.52.8 - 1.26.4, 2. Tasja Lobell, 3. Sir Mendel. Toto winnend 1,60, plaats 1,30, 1,90, koppel 2,80. BERNADINE-PRIJS (2000 m): 1. Ria S (B. Leeuwenkamp) 2.46.8 - 1.23.4, 2. Rajolie Dakota. 3. Remember Renate. Toto winnend 7,20, plaats 2,20, 1,50, 1,80, koppel 26,00, trio 228,30. BONAIRE-PRIJS (2000 m): 1. Roelof (C. D. Imming) 2.46.8 - 1.23.4, 2. Regular Speed, 3. Nancy Morgan. Niet gestart: nr. 2 Musketier en nr. 5. Petra Hagheweyde. Toto winnend 5,4p. plaats 2,40, 1,40, koppel 11,00. BONNIE K-PRIJS (2240 m): 1. Ramzes (M. Bouwhuis) 3.22.7 - 1.23.1, 2. Petra Morgan, 3. Norman Dakota. Niet gestart, nr. 6. Nina. Toto winnend 1,70, plaats 1,20, 2,00, 5,70, kop pel 5,70, trio 97,10. BONHEUR PERDU-PRIJS (2000 m): 1. O Leendert (mej. B. Noordam), 2.46.4 - 1.23.2, 2. Rebecca Laren, 3. Over Pride. Niet gestart: nr. 1 Pollux. Toto winnend ƒ11,30, plaats ƒ3,20, 1,50, koppel 5,90. BRASILIA-PRIJS (1600 m): 1. Red Silks (T. Smeding) 2.06.9 - 1.19.3, 2. Paarl D, 3. Podo du Bois. Niet gestart: nr. 6. Majoor Bloemlust. Toto winnend 2,10, plaats 1,30, 1,90 1,60, koppel 8,70, trio 49,30. LEERLINGEN WINTERKAMPIOENSCHAP 8 (2000 m): 1. Ronny W (C. J. P. van der Hejjde) 2.40.2 - 1.20.1, 2. Pacemaker W, 3. Natalie Hano ver. Toto winnend 2,20, plaats 1,10, 1,10. 1,10, koppel 3,80. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Duidelijk vermoeid van alle doorstane emoties de reis, het tijds verschil van zes uur en de vertraging van ruim twee uur arriveerden de Nederland se deelnemers aan de Olympi sche Winterspelen in Lake Placid gistermorgen op Schiphol. Bij de medaillewin naars Piet Kleine, Annie Borckink, Ria Visser en Lieu- we de Boer kon er, voor de fotografen, nog wel een glim lachje af, maar vooral de ijs- hockeyploeg hunkerde naar een bed, getuige de bedrukte en enigzins geïrriteerde stem- Roger de Vlaeminck heeft de vierde etappe van de Sardijnse Week op zijn naam geschreven. Hij won de sprint van een uit 21 renners bestaande kopgroep. Knudsen (Noorwegen) werd tweede, Con- tini (Italië) derde. In het algemeen klasse ment leidt de Westduitser Gregor Braun voor Knudsen (op 17 seconden). De Oostenrijker Hans Enn heeft in de Amerikaanse plaats Waterville Valley de reuzenslalom, meetellend voor de wereld beker, gewonnen. Andreas Wenzel uit Liechtenstein werd tweede. Olympisch kampioen Ingemar Stenmark kwam niet verder dan de 21e plaats. De Brit Chris Law legde in de zesde race om het wereldkampioenschap finjol- len beslag op de eerste plaats. Algemeen leider Lewis (VS) werd tweede. De voorzitter van de Engelse voetbal club Manchester United, Louis Edwards, is gisteren overleden, nadat hij in bad getroffen was door een hartaanval. In januari was Edwards beschuldigd van manipulaties om de meerderheid van de aandelen van zijn club in handen te krijgen. HEERENVEEN. De Spanjaard An tonio Gomez zal toch deelnemen aan de strijd om het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats voor heren, dat zaterdag 1 en zondag 2 maart op de Thialf-baan in Heerenveen wordt gehou den. De Spaanse schaatsbond wilde eerst niet dat Gomez, die al in Groningen voor eigen kosten trainde, zou deelnemen. Na veel aandringen van de kant van de rij der kreeg deze toch nog verlof om te starten. Slechts anderhalve week heeft het Tel star-bestuur nodig gehad om de 43-jarige in Haarlem woonachtige oefenmeester te bewegen met ingang van het nieuwe seizoen de technische leiding over te nemen van Martin van Vianen, die al in een eerder stadium te kennen was gege ven dat zijn contract niet zou worden verlengd. De contacten tussen Joop Brand en Telstar, c.q. penningmeester Klaas Groen, dateren echter reeds van ver voor die tijd. Aanvankelijk was de Haarlemmer gevraagd als adviseur op te treden bij de invulling van de ontstane vacature bij de Velsense eerste-divisio- nist. Pas later toen Joop Brand zijn ont slag aankondigde bij zijn werkgever Go Ahead Eagles, was in feite de weg vrij voor de Telstar-bestuurders de oefen meester te benaderen voor de vacante post van hoofdtrainer. En met succes, want Joop Brand bleek „in” om de in sportieve zin ontspoorde club weer in de rails te helpen. Joop Brand daarover: „Het ligt mij wel een vereniging, die in een vervelende situatie terecht is gekomen, uit de moeilijkheden te halen. Dat sprak me ook aan toen ik destijds bij Haarlem en Volendam in dienst trad. Ook nu roept iedereen op nieuw dat men het onbegrijpelijk vindt dat ik hieraan ga beginnen. Telstar valt toch niet meer te redden, zo wordt er geredeneerd. Voor mij is dat echter juist de prikkel, die ik nodig heb. Ik wil laten zien dat het wel kan. Er is slechts één probleem en dat is dat ik nogal ongedul dig ben”. Ria Visser schudt de hand van de voorzitter van het NOC, de heer Idenburg, die de Nederlandse deelnemers aan de Olympische Winterspelen bij terugkeer op Schiphol verwelkomde. Links Annie Borckink. L a-w. -5466:

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23