Van Agt in Kamerdebat: Ve g« Eroscentrum Rotterdam definitief van de baan Kamer wil afschaffing van isolatiestraffen en don dit noq Bes Bar B. en W. willen bordeelboten Tweede Kamer: voor zeevarende Ga Af KK: taartmixen zijn overbodig VVD-motie aangenomen Wetsontwerp voor gelijke rechten passeert Senaat handelsschepen Minder orders raadsman bij politieverhoor Actie Amnesty tegen doodstraf „Nederland moet eventueel uit NAVO treden” h H 2 WO VO< R I D A 7 F ÊB tUWM BINNEN- EN BUITENLAND I WAO-recbl COI kaans nedy kiezin voort: nadat kiezin Interpellatie Energiebewusl Postzegel Controle Onveilig Kunstgebitten Kropje sla (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het pakket bezuinigingsmaatregelen, waarover het kabinet morgen met werkgevers en werkne mers gaat praten, kan op hoofdlijnen niet meer gewij zigd worden. Volgens premier Van Agt zijn de uitgangs punten van het beleid „niet voor betwisting vatbaar”. Een voorstel van de PvdA, waarin dat wordt tegengesproken, ïj haalde het gisteren in de Tweede Kamer niet. Architecten 7 1 c< het \x/eer (Van onze redactie binnenland) WEERRAPPORTEN 1 (Van onze redactie binnenland) o 9 7 0.3 1 2 1 Oud-minister Andriessen van Financiën (rechts) luistert gespannen tijdens de voortgezette Kamerdebatten over zijn aftreden en over de van Financiën Nooteboom en hun beider van de Holland-Amerika Lijn en in de Waalhaven in Rotterdam-Zuid. 15 6 9 4 16 10 12 6 5 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o o 0.2 0 o o 0.2 0 0 0 0.2 0 o 0.1 o o Bloem, suiker en eventueel een rijsmid del: dat zijn de ingrediënten. Omdat daar nog van alles bij moet, levert de mix nauwelijks tijdwinst. Bovendien is een taartmix geen garantie voor een geslaagd bakprodukt. Door een mix te gebruiken, wordt een stuk appeltaart bovendien gemiddeld 38 percent duurder, een plak cake komt 40 percent duurder uit en een stukje boter koek gemaakt met een mix, is bijna twee keer zo duur: 82 percent, aldus het KK. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Rotterdam gaat de prostitutie concentreren op het water als alternatief voor een ero scentrum. B. en W. hebben gisteren drie lokaties genoemd waar drijven de bordelen kunnen worden afge meerd: bij de Euromast, aan de kade Burgemeester Van der Louw, die gister middag het collegebesluit zelf toelichtte, zei dat het niet de bedoeling is op de drie lokaties grote bordeelschepen af te me ren. Het college denkt in de richting van meerdere kleine schepen per lokatie. Dat geeft de politie de mogelijkheid om bij moeilijkheden effectiever te kunnen in grijpen, zo zei hij. De nieuwe plannen zullen op 6 maart door de gemeenteraad worden besproken. De wijk Feijenoord-Noordereiland, die maandenlang fel actie heeft gevoerd te gen een eroscentrum op de rand van de wijk, is „blij” met de beslissing van het college. Feijenoord was bang voor „uit waaiering” van de prostitutie. Met deze wet tot invoering van een ver bod om onderscheid te maken in werkom standigheden, wordt wat Nederland be treft uitvoering gegeven aan richtlijnen van de Europese Gemeenschap, opgesteld in 1976. De Tweede Kamer vindt dat een dergelij ke straf zo ingrijpend is, dat deze slechts in zeer uitzonderlijke situaties mag wor den toegepast. Dit blijkt uit een motie van het WD-Kamerlid Nijpels, die gisteren met vrijwel unanieme steun werd aange nomen tijdens de stemmingen over de begroting van justitie. In de motie wordt ook om een studie naar deze kwestie gevraagd. De resultaten hiervan zouden nog voor 1 augustus van dit jaar aan de Kamer moeten worden voorgelegd. Centraal hierbij moet staan de afschaffing van isolatiestraffen, aldus het Kamerlid. Nijpels wil verder dat er duidelijke re gels voor deze straffen worden opgesteld, die van toepassing moeten worden ver klaard voor zowel rijks- als particuliere instellingen. De Tweede Kamer wil verder dat minis- DEN HAAG. De bestraffing van kinderen in kindertehuizen door mid del van isolatie of separatie moet worden beëindigd. ter De Ruiter van Justitie het voortouw neemt bij de bestrijding van de discrimi natie van etnische minderheden. Met al leen de stemmen van CDA, SGP, GPV en BoerenPartij tegen, steunde de Kamer een desbetreffende motie van de socialist Roethof. De PPR had succes met een voorstel om de wekelijkse bezoektijd van verdachten in Huizen van Bewaring te verruimen tot een uur. Momenteel is dit meestal een half tot driekwart uur. Er zou voorts een on derzoek moeten komen naar de mogelijk heden van verdere verruiming, aldus de motie. De Kamer heeft zich gisteren niet achtei de fracties van PvdA en PPR geschaard in hun overtuiging dat parttimers die 13 uur of meer per week werken, recht houden op een evenredig deel van het minimum dagloon krachtens de wet op de arbeid* ongeschiktheid (WAO). Een daartoe strek kende motie van beide partijen haalde geen meerderheid. PvdA, D’66, PPR, CPK en PSP stemden voor de motie. Velen door de van de den zei< jarenlar zeten. A hun kil tegen d door lef no nw windst. z nnw zw no o no w nnw zo no o no zw no no no ono ono nno z no nnw n windst. n n zzw wzw nw wzw nw o no nno ono zo zzw 12 7 3 13 10 -2 15 8 16 -3 6 15 16 4 4 4 2 8 5 4 1 6 10 7 7 15 0 9 3 9 5 -5 7 -9 3 1 6 -8 -6 -0 -6 -5 6 -2 8 -3 1 2 1 -0 0 TEHl gedrag van na; van he Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet TelAviv Tunis -3 5 6 6 DEN HAAG (ANP). De Nederlandse scheepsbouw heeft vorig jaar voor 96.700 bruto registerton (BRT) aan nieuwe or ders voor zeevarende handelsschepen ge kregen. In 1978 was dat voor 119.600 BRT. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, aldus een me dedeling van het ministerie van Economi sche Zaken. De ontvangst van nieuwe orders voor de bouw van baggermaterieel en drijvend materieel voor offshore-activiteiten bleef ook achter vergeleken met 1978: 48.400 kubieke meter waterverplaatsing vorig jaar, tegenover 138.000 kubieke meter het jaar daarvoor. De ontvangst van nieuwe opdrachten voor de bouw van binnenvaartuigen en sleepschepen was aanmerkelijk groter dan in 1978, namelijk 188.000 ton laadver mogen tegen 48.700 ton. Het aantal orders voor nieuwe vissersschepen en duwboten steeg licht. WASH onbeken in de Ai werking Volgei les, NR< buiten v tekorten Ei DEN HAAG (ANP). De Eerste Kamer heeft gisteren het door minister De Ruiter van Justitie en staatssecretaris Kraaye- veld-Wouters van CRM ingediende wets ontwerp gelijke behandeling mannen en vrouwen goedgekeurd. Alleen het GPV- Kamerlid Van der Jagt stemde tegen. Oppositieleider Den Uyl noemde de brief, waarin Andriessen zijn ontslag mo tiveert, een veroordeling van het kabinets beleid waaraan het kabinet consequenties had moeten verbinden”. Hij noemde de brief helder en consistent, al was hij het er niet mee eens. Rietkerk legde nog eens vast dat de bezuinigingen die nu worden aangebracht ook volgend jaar moeten doorwerken. Lubbers herhaalde nog eens dat voor hem Andriessen niet had hoeven af te treden. De ex-minister van Financiën, die met staatssecretaris Nooteboom en hun beide echtgenotes het debat vanuit een loge volgde, heeft volgens Lubbers een wezenlijke fout gemaakt, omdat hij ten onrechte getwijfeld zou hebben aan de hardheid van de kabinetsbeslissingen. Bezuinigingspakket is op hoofdlijnen onaantastbaar Voor zover dat in dit pakket nog niet is gebeurd, kan daartoe bij het opstellen van de begroting voor 1981 worden besloten, aldus de WD-fractieleider. Donderdag 6 maart houdt de Tweede Kamer een interpellatie over de Neder landse betrokkenheid bij de opbouw vat een kernmacht in Zuid-Afrika. Aanvrage van de interpellatie is het PPR-Kamerlü Waltmans. Waltmans maakt zich grote zorgen over de ontwikkeling van ea kemwapenarsenaal in Zuid-Afrika a over de mogelijke betrokkenheid van Ne derland daarbij. Het PPR-Kamerlid vindt het onjuist als op „stiekeme” wijze Neder landse kennis op dit terrein wegvloeit. In een eerste reactie op het college voorstel zei woordvoerster Wies Lemke van het wijkorgaan Katendrecht, ver baasd te zijn dat het gemeentebestuur zo snel met alternatieven voor een eroscen trum is gekomen. Dit zou volgens de aan vankelijke plannen in het Poortgebouw aan de rand van de wijk gevestigd wor den. „We moeten toch eerst nog zien wat ervan terecht komt en hoe lang het alle maal gaat duren”, aldus mevrouw Lemke. Architecten en aannemers die in Arn- hem door de gemeente in de arm wordet genomen, zullen voortaan strenger wor den geselecteerd op hun „energiebewusl- heid”. Dat is een van de maatregelen die B. en W. hebben opgenomen in een groot energiebesparingsplan voor de komende vijf jaar. De uitvoering van dit plan moet resulteren in een besparing van 7,5 mil joen gulden. Het plan voorziet verder in de isolatie van ongeveer 4000 woningen per jaar. DEN HAAG. De Antirevolutionaire jongerenorganisatie ARJOS wil dat Ne derland uit de NAVO treedt indien de kernwapens niet worden afgeschaft. Da ARJOS schrijft dit in een rapport dat het NAVO-lidmaatschap aan een kritisch on derzoek heeft onderworpen. Het rapport gaat uit van de opvatting dat de oorspron kelijke bedoeling van de NAVO, namelijk veiligheid door militaire samenwerking, door de ontwikkeling van de kernwapens inmiddels is achterhaald. Binnen de NAVO moet het Nederlandse beleid gericht zijn op een eenzijdige af schaffing van alle korte-afstandskemwa- pens. Dit moet worden aangevuld met „beperkte eenzijdige stappen” tot vermin dering van de overige kernwapens. Het ARJOS-rapport wijst verder elke uitbrei ding van kernwapens van de hand. Ook de uitbreiding van de NAVO zelf noemt de ARJOS „zinloos”. Vooruitzichten voor vrijdag, opgesteld door het KNMI. Overgang naar wisselvallig weer met enkele buien. Middagtemperaturen onge veer 6 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 1 graad. Max. temp.: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Dat deed maandagavond ook vice-pre mier Wiegel, die het CDA op straffe van een kabinetscrisis waarschuwde niet aan de plannen „te morrelen”. CDA-leider Lubbers was daar gisteren erg boos over. „Ik vind het belachelijk en hoogst onver standig om zo het crisiselement in de discussie te betrekken”, zo zei hij. Lubbers stelde dat voor het CDA bij de beoordeling van het beleid niet meespeelt of er al dan niet een crisis komt. Het te voeren beleid staat bij hem voorop. „Bo vendien is het ons uitgangspunt niet aan de plannen te morrelen,hooguit ze in gun stige zin bij te stellen op grond van dezelf- Er was tevens voldoende steun voor een door het CDA gewenste kameruitspraak de totstandkoming van open inrichtingen voor vrouwen „met de meeste spoed” te bevorderen. Weer in binnen- en buitenland Ter gelegenheid van de inhuldiging van koningin Beatrix zal de PTT bijzondere postzegel uitgeven met de waarde van 61) cent. Staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft dit gisteren meegedeeld in antwoord op schrifteljjke vragen van het WD-Kamerlid De Beer. Met alleen de stem van het Kamerlid Koekoek van de BoerenPartij tegen, steunde de Kamer verder een voorstel van de CDA’er Van Dam dat ertoe moet leiden dat ouders die een kind willen adopteren binnen zes maanden horen of zij aan de daartoe gestelde eisen voldoen. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. mist 1. bew. h. bew. onbew. motsneeuw geh. bew. i niet ontvangen onbew. geh. bew. motsneeuw onbew. onbew geh. bew. onbew. onbew. geh. bew. niet ontvangen regen onbew. zw. bew. mist onbew. geh. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. geh. bew. onbew. mist niet ontvangen nit ontvangen h bew regen geh. bew. zw. bew. DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer heeft gisteren een motie van het CDA-Kamerlid Faber aangeno men waarin wordt gesteld dat moet worden geëxperimenteerd met het toelaten van een raadsman bij het politieverhoor. Een dergelijk experiment zou gedu rende een periode van een jaar in enkele arrondissementen moeten plaatsvinden. Ook wil de Kamer een oordeel van de regering over het rap port Sterkte van de Politie, waarin voorstellen zijn opgenomen over or ganisatie en personeelsplanning. De Kamer wil nog dit jaar het regerings standpunt daarover weten. Een verzoek van de PSP om een klachtenregeling over politieoptre den in het leven te roepen, werd ver worpen. Beelaerts had in de begroting voor dit jaai toegezegd het wetsontwerp nog in 1979 te zullen indienen. Er bleek op een enkel punt echter nog interdepartementaal overleg nodig, aldus de minister. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse afdeling van Amnesty International, de organisatie die strijdt tegen de schending van mensenrechten waar ook ter wereld, is gisteren een actie tegen de doodstraf begonnen. Deze vindt ook in 28 andere landen plaats. De organisatie acht de doodstraf in strijd met het „recht op leven”, dat wordt genoemd in artikel 3 van de universele verklaring van de rechten van de mens. De afgelopen tien jaar zijn minstens 7500 mensen ter dood veroordeeld in de we reld. Er werd in minstens 5000 gevallen overgegaan tot uitvoering van het vonnis, aldus Amnesty. Het ligt in de bedoeling zoveel mogelijk handtekeningen te verzamelen. Deze zul len worden aangeboden aan een congres van de Verenigde Naties over misdaad preventie en de behandeling van wets overtreders. Dit wordt in augustus en sep tember in Venezuela gehouden. DEN HAAG. Taartmixen zijn overbo dige produkten. Het bakken gaat nauwe lijks sneller of eenvoudiger en de kans op een misbaksel blijft even groot. Taart mixen maken een bakprodukt alleen maar onnodig duur. Dit schrijft Koop kracht, het blad van het Konsumenten Kontakt (KK) in haar maartnummer. De consumentenorganisatie onderzocht mixen voor boterkoek, appeltaart en ca ke. In de samenstelling van de taartmixen zitten slechts onbeduidende verschillen. Voorzitter A. Leijten van de Stichting Vermaakscentra, waarin de Rotterdamse prostitutiewereld samenwerkt, zei tevre den te zijn over de lokatie bij de Euro mast. Met de twee andere plekken is men wat minder gelukkig. Leijten schat dat de prostitutie over een jaar verdwenen kan zijn uit de wijk Katendrecht. de uitgangspunten die het kabinet hul digt”. Maar behalve Rietkerk dekte ook Van Agt de uitspraken van Wiegel. „Ik distantieer mij nooit en nergens van mijn vice-premier”, zo zei hij. De Centrale Politie Verkeerscommissie (CPVC) heeft de Nederlandse politie ge. adviseerd om extra controle uit te oefenen op het nieuwe deel Hl van het kentekenbe wijs. Dit heeft een woordvoerder van de CPVC gisteren meegedeeld. Volgens de woordvoerder bleek onlangs uit gegevens van de rjjksdienst voor het wegverkeer in Veendam, dat nu vrijwel iedere automobi list in het bezit is van het nieuwe deel m. De politie heeft echter de indruk dat nog een groot aantal van hen heeft verzuimd dit op de voorruit aan te brengen. Cirkelmaaiers blijken nogal eens onvei lig te zijn voor de gebruiker. Dit is geble ken uit een onderzoek dat de stichting Vergelijkend Warenonderzoek in samen werking met zeven buitenlandse consu mentenorganisaties heeft verricht. Van de zestien merken die in ons land gangbaar zijn, bleken er tien onveilig te zijn. Bij het ministerie van Economische Zaken is hierover een klacht ingediend. Vooral het mes is een bron van gevaar, zo constateer den de onderzoekers. (5 WAS De VS ghanisl Unie h Dit he^ een br slavië, ontspa Met tevens Russisi Brezjn uit Af een ei buiten) nissen zijn ve bepaal Afghai In zi dat he VS is log. O< militai blijver king SALT- Pres rijk nc tie voc om de sen: h pen” i ghaan: eigen Afgha voor 2 zijn ii gendh intervi kracht ontsp; Intu tan te onveri boel richt i Eer; ghaan der w ten ir spraal in hij Pakis' ghani De wet verbiedt de werkgever onder meer, om bij het aangaan en de beëindi ging van een arbeidsovereenkomst en in de arbeidsvoorwaarden, verschil te ma ken tussen mannen en vrouwen. Minister De Ruiter stelde dat het niet nodig is, dat er in een dergelijke wet sancties op overtredingen zijn opgeno men. In dat geval kan altijd een civiele procedure worden begonnen, zo zei hij. Q. CM l Een aantal mensen met een kunstgebit heeft in Amsterdam de stichting belan genbehartiging van gebitsprothesedra- gers opgericht. Aanleiding hiertoe was de onvrede die bestaat over de situatie rond de vervaardiging van kunstgebitten. Die laat soms te wensen over, waardoor men sen een niet goed passend kunstgebit moe ten dragen, aldus dr. J. van den Bosch, voorzitter van de nieuwe stichting. Bij de voortzetting van het debat over het aftreden van minister Andriessen lie ten de oppositiepartijen weten dat het overleg van morgen in de Stichting van de Arbeid zinloos is, als van te voren vast staat dat er aan de plannen niets wezen lijks meer te veranderen valt. Volgens PvdA-leider Den Uyl stuurt de regering de sociale partners „met gebon den handen” het overleg in. En bovendien houdt het kabinet met de loonwet de lont bij het kruitvat, zei hij. Maar noch premier Van Agt, noch de leiders van de beide regeringspartijen, waren het daar mee eens. Van Agt zei dat de conclusies van het kabinet wel degelijk voor gesprek vatbaar zijn. Volgens hem kunnen de sociale partners zich uitspre ken over de invulling van de gewenste loonmatiging, van de bezuiniging op de bezuinigingsplannnen van de regering. Naast hem de eveneens afgetreden staatssecretaris overheidsuitgaven alsmede over de om- echtgenoten vang van het zogenaamde „flankerend beleid”, de maatregelen die de pijn voor de werknemers wat moeten verzachten. „Er is van alles waarover zinvol overleg mogelijk is”, aldus Van Agt, maar aan de uitgangspunten (dat er minstens drie mil jard bezuinigd moet worden en dat alle lonen moeten inleveren) valt niet te tor nen, bleek uit zijn woorden. „Geen van de partners zal ook kunnen ontkomen aan de realiteit van de nieuwste economische ge gevens”, zo zei hij. Volgens CDA-leider Lubbers zou de re gering „geen knip voor de neus waard zijn” als zij niet met volstrekt heldere uitgangspunten het overleg ingaat. „Het zou uiterst kwalijk zijn als het parlement nu al zou vaststellen dat het beleid op hoofdpunten bestelbaar is”." 4> WD-fractieleider Rietkerk zei dat voor hem het vorige week door het kabinet vastgestelde beleid „toetssteen” is. „Als door de Tweede Kamer structurele gaten in dit pakket worden aangebracht, kun nen wij geen medeverantwoordelijkheid dragen”, zo dreigde hij opnieuw met een crisis. 16 14 DONDERDAG 28 FEBRUARI Zon- en maanstanden Zon op 07.28 uur, onder 18.14 uur Maan op 15.55 uur, onder 06.24 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 02.13 uur en 14.35 uur Laagwater 10.11 uur en 22.42 uur De veilingprijs van een kropje sla schommelt momenteel tussen de vijftien en twintig cent. Volgens een woordvoer der van de coöperatieve Venlose veiling ii Grubbenvorst, zijn de voor deze tijd vat het jaar uitzonderlijk lage prijzen eet gevolg van de toegenomen teelt van sla it Frankrijk en België. Voor de tuinders ii Noord-Limburg betekenen de lage sla prijzen een strop, die alleen nog gecom penseerd kan worden door redelijke tot goede prijzen in de loop van dit jaar vooi andere produkten. Binnen enkele maanden mag de indie ning worden verwacht van een wettelijke regeling tot bescherming van de architec tentitel. Minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting heeft dit gisteren aangekondigd op schriftelijke vragen van het CDA-Tweede-Kamerlid Dijkman.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2