eindfase van Mobilofoonnet vanuit tunnel voor politie en brandweer politienieuws te •s juwelier Strego burgerlijke stand haven- berichten Goed en Goedkoop” voor Oud-IJmuiden IJ a ep Eerbetoon voor veertig dienstjaren ut Gewond bij gietproces nie vergeten; bloemen sturen fleurop ,9 4 Architect AANLEG VERBINDING BEGROOT OP TACHTIG MILLE I £1 Ontmoetingsdienst in Ichthuskerk strego WOENSDAG 27 FEBRUARI 1980 Verschilpunten Commissie hanteert beslotenheid voor procedurekwestie 25 februari t|m2maart VELSEN 7 T/w omen UW VERTROUWEN WAARD 16 Strego-zaken J 3 Lange Nieuwstraat 10 IJMUIDEN AMSTERDAM Ffli (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het ziet er naar uit dat bij de voltooiing van de laatste fase van vernieuwbouw in Oud-IJmuiden toch nog gebruik zal worden gemaakt van de subsi diemogelijkheid Goed en Goed koop. Twee huizenblokken aan de Wilhelminakade en één blokje aan de Keizer Wilhelmstraat, met elkaar omvattende een project van circa 60 wooneenheden, zul len als partijen het eens worden, in aanmerking komen voor ver nieuwbouw op basis van door de rijksoverheid gestelde normen waarbij „inspraak van de doel groep” (dat zijn de toekomstige bewoners) als een onverbiddelij ke voorwaarde wordt gesteld. Hl i ff?s i f i Iff Ml datnu (ADVERTENTIE) I) nd (ADVERTENTIES) wieier 55,00 WST hebben waar het ging om hun wensen en verlangens. 15,90 15,85 50,00 30,70 33,00 0,80 ieu tilt obleen) aan de •ciuktit grijpen blijven, an het centra- waard in om Vooralsnog blijken er bij doorlezen en vergelijken van beide stukken de nodige verschilpunten te zijn. Voor de inspraak- LJMUIDEN. Tijdens gietwerkzaam- heden in de giethal van oxystaalfabriek 2 van Hoogovens liep maandagavond de 41-jarige heer J. Portela Blanco uit Alk maar ernstige brandwonden op. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeente Velsen wil aan de wensen van de politie en brand weer tegemoet komen door een mobilo foonnet in de Velsertunnel aan te leggen. Momenteel is communiceren vanuit het ondergrondse gedeelte van de tunnel via een draadloze verbinding onmogelijk. In het concept van de BVG is nog geen standpunt bepaald over „Wie” de op drachtgever zal zijn. De BVG wil hierover met de gemeente van gedachte wisselen omdat naar de richtlijnen van de rijkso verheid een particuliere woningbouwve reniging voor die rol de voorkeur geniet. In het gemeentelijk concept is de formule ring daarover iets concreter en lijkt dis cussie bij voorbaat al zinloos: „Nu de regeling Goed en Goedkoop ervan uitgaat, dat ook de gemeente opdrachtgever kan zijn, verdient het aanbeveling dat de ge meente opdrachtgever wordt.” Ook de keuze voor de architect lijkt een knelpunt in petto te hebben. De BVG stelt dat de bewoners vrij moeten zijn in hun keuze. „Peters en Boogers doen gewoon mee bij deze keuze en zijn niet bij voor baat uitgesloten”. Aanrijding. Een 16-jarige bromfiet ser uit Egmond aan Zee is dinsdagmiddag gesteld. Hieruit werd geconcludeerd dat de hulpverlening gebaat zou zijn bij een mobilofoonnet in de tunnel waardoor ver bindingen onderhouden kunnen worden met de kazerne en het hoofdbureau. Voor deze verbinding zijn in beide tunnelbuizen twee antennes, gekoppeld aan verster kers, noodzakelijk. Dit omdat brandweer en politie aparte systemen nodig hebben vanwege de verschillende radio-frequen- ties waarop wordt uitgezonden. Met deze voorziening is een bedrag van tachtigdui zend gulden gemoeid dat geheel ten laste van de gemeente zal komen. Inmiddels heeft Rijkswaterstaat waaronder de tun nel en toevoerwegen vallen, volgens de gemeente geen bezwaren tegen het aan brengen van de apparatuur ingediend. In de huidige situatie kan vanuit het Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginnegracht 135, 2514 AM Den Haag. ideeën over vormgeving moeten ook de bewoners bevallen en hun goedkeuring hebben.” Het gemeentelijk concept is Het verbindingsnet vanuit de tunnel bete kent bij ingebruikname een uitbreiding van het pakket beveiligingen dat vanaf de openstelling van de tunnel in 1957 werd aangebracht. Zo werden in de loop der jaren tal van verkeerstechnische verbete ringen gerealiseerd door modernisering van de verkeerslichten, waarschuwings- signalen en experimenten met verschil lende kleuren op de tunnelwanden en plafonds waardoor de veiligheid in be langrijke mate toenam. Met de aanleg van het mobilofoonnet zal geen direkte verbinding tot stand komen met de ongevallendiensten, daar de meld kamers van politie en brandweer al recht streekse verbindingen daarmee bezitten. daarover op de kop af vier woorden kor ter: „De ideeën over vormgeving moeten ook de bewoners bevallen.” Vraag die zich daarbij onwillekeurig opdringt is, of de klemtoon moet worden gelegd op „moeten” of „bewoners”! lur lur GEBOREN: J. H. Spoelstra-van Essen, z., IJmuiden; N. G. Henfling-van Heijnsbergen, z., Sant poort; M. Straatjes-Tuit, d., IJmuiden; M. Workum-Kaan, z„ Velsen-Noord; C. I. Zeilmaker-Hol, d., IJmuiden; C. Meihui- zen-Kuijt, d., Santpoort; E. M. van Reeu- wijk-Pijpers, d., Santpoort. OVERLEDEN: B. J. Korsman, 83 jaar, echtgenoot van A. Strooker, Santpoort; J. Brouwer, 87 jaar, weduwnaar van M. van Offenbeek, IJmuiden; H. W. M. Trousset, 83 jaar. weduwe van N. J. van der Waart, Drie huis; J. van Es, 81 jaar, echtgenoot van A. G. E. Engelhart, Santpoort; J. van der Steen, 77 jaar, IJmuiden; J. W. van Eg mond, 88 jaar, echtgenoot van L. J. Appel. IJmuiden; H. N. Landsaat, 92 jaar, wedu we van M. C. Doorenbosch, Beverwijk. - Eer. ünctio- lunisti in eet i opge- itspan A-Unie loten" ■n zeer elektri in zijn milieu- doende gen de rhaven te pro Met de behoefte aan inspraak mede gebaseerd op de praktijkervaring dat die een bijzonder kostenbesparende uitwer king kan hebben is vanuit het woonge bied voortdurend aangedrongen op ge noemde subsidiemogelijkheid. Bij herha ling bleken de voorbereidingen van ver- nieuwbouwplannen bij de gemeente Vel sen al in een dermate vergevorderd sta dium te verkeren dat van de gewenste Goed en Goedkoopsubsidie geen sprake meer kon zijn. Medio november van het vorig jaar stel den de bewoners van Oud-IJmuiden mid dels een werkgroep (als onderdeel van het Wijkcomité Oud-IJmuiden) een laatste po ging in het werk. Aan de gemeente werd een procedure-voorstel overhandigd be treffende de subsidie Goed en Goedkoop bestemd voor bovengenoemde lokaties en een aantal woningen in het zogenoemde middengebied van de wijk; een kleine 40 woningen gelegen aan de De la Reystraat, Bloemstraat en Krugerstraat. Ten behoe ve van de voortgang van de inmiddels gestarte bouw van 114+21 woningen werd de subsidiemogelijkheid Goed en Goed koop in strijd met gedane beloften van wethouder K. W. Bijl niet van toepassing gebracht op laatstgenoemde lokatie. Een behoorlijke tegenvaller voor de bewoners van dat gebied. Een tegenvaller die in feite het laatste greintje hoop, van een voortdu rend miskend wijkcomité Oud-IJmuiden, de grond inboorde. Wethouder Bijl heeft, na alle openheid die er van de zijde van de wijkbewoners is betracht om hun wensen en verlangens kenbaar te maken, er een besloten verga dering van de Commissie Volkshuisves ting voor over gehad om een procedure te bespreken die bij het afsluiten van reha bilitatie van de wijk toch nog tendeert in de richting van de (nog) resterende bewo ners. In grote lijnen komt die procedure overeen met wat de bewoner-voorberei- dingsgroep medio november als „praatpa pier” bij het gemeentebestuur indiende. Ruim drie maanden na dat tijdstip dus toch een reactie. Het schijnt in het voorne men van het gemeentebestuur te liggen beide concept-procedures in een al of niet besloten bijeenkomst met de buurtbewo ners te bediscussiëren in een poging te komen tot een gelijkluidend stuk. B i Fietsen Bromfietsen Motoren Geopend van 10-17 en 19 22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 7,- kinderen tot 14 jaar f 4,50 Trein Toegang-biljetten bij NS-stations ioritair :e tien s ge le vijf r over slagen art ge- acteur, ng dat schor- n wor- VELSEN. In de Gereformeerde Ich thuskerk aan de IJmuidense Snellius- straat begint zondagavond om zeven uur een oecumenische ontmoetingsdienst. Als voorganger fungeren als gebruikelijk voor deze bijzondere diensten de plaatse lijke pastores en predikanten.- De r.k. Pa ter P. Draper verzorgt de liturgie. Majoor M. Knoester van het Leger des Heils houdt de predicatie. Aan de dienst werkt verder mee het r.k. kerkkoor „Cantemus Do mino”. Door de toegenomen verkeersdrukte in de tunnel komt het gemiddeld één maal per dag voor dat de politie in actie komt vanwege aanrijdingen of stilstaande voer tuigen. Daarbij wordt de hulpverlening ongunstig beïnvloed door het gebrek aan goede communicatiemiddelen vanuit de tunnelbuizen. Dit staat in een rapport dat de politie over het communicatieprobleem heeft op- ondergrondse gedeelte van de tunnel geen gebruik gemaakt worden van de mobilo foonnetten waarop brandweer en politie zijn aangesloten. Hierdoor zijn beide hulpverleners gedwongen om bij ernstige ongelukken, zoals in augustus 1978, waar bij vijf mensen om het leven kwamen, gebruik te maken van een verbindingswa- gen die bij één van de tunneluitgangen wordt gestationeerd. Een politiewoord voerder verklaart daarbij dat het gebrek aan communicatiemiddelen in de tunnel geen invloed heeft gehad op de hulpverle ning. Echter vanuit het streven de beveili gingen te optimaliseren is een goede draadloze verbinding wenselijk gebleken. 5 heet eigei nemer an den eft di ie va fficiee igerinj or var s dooi De heer Portela Blanco, werkzaam als bedieningsvakman gietsectie, werd bij het gietproces getroffen door spatten vloei baar staal die op zijn rechterhand en -knie terecht kwamen. Met tweedegraads- brandwonden werd de heer Portela Blan co in het Rode Kruisziekenhuis in Bever wijk opgenomen. In principe is de gemeente het daar mee eens maar in het gemeentelijk concept wordt er even aan herinnerd dat het ge meentebestuur jaren geleden genoemd ar chitectenbureau al hebben aangewezen om de plannen tot bouw aan Wilhelmina- kade en Keizer Wilhelmstraat te ontwer pen. Over afbraak ter plekke en ver nieuwbouw zou zo suggereert het ge meentelijk concept met het Wijkcomité al overeenstemming zijn bereikt. Verder is het gemeentebestuur nooit gebleken dat tussen haar en het wijkcomité verschil van mening bestaat over de kwaliteit en de opvatting van dat architectenbureau. Daarom verdient dat uit oogpunt van kos ten de voorkeur. Wat het uiteindelijke ontwerp van de „De Naast het aan te brengen lokale mobilo foonnet zal de tunnel in de toekomst te vens een schakel vormen in het landelijke mobilofoonnet van Rijkswaterstaat. In de nieuwe bovengrondse controlekamer van de tunnel zijn daarvoor reeds voorzienin gen aangebracht. Thans is de tunnel slechts telefonisch bereikbaar en zijn in de tunnelbuizen telefoonverbindingen aanwezig. Deze zijn, zoals gebleken, zeer kwetsbaar en raken bij ongevallen snel buiten werking. Maandag aangekomen: Rolf, Stettin; Aalincke, Leioex; Kenrix, Whitby, IJmui den; Bellatrix, Noordzee, IJmuiden, Lyan, New Ross; Inke, Gaveiro, Velsen; Göta- land, Kristineham; Eraclide, Tubarao, IJ muiden; Hartebeest, Cont.Plat, Velsen; Elke Jahrs, R.dam, IJmuiden. Maandag vertrokken: Bellatrix, IJmui den, Den Oever; Kenrix, IJmuiden Whit by; Tuskar Rock, Gr. Yarmouth; Titan, IJmuiden, Falmouth; Springbuck, Velsen, Cont.Plat; Neptunus, Peterhead, IJmui den; Suzanna Flint, Bordeaux; Beth. R.dam; Humbergate, Londen; Falken- burg, Antwerpen; Lynn, Bremerhaven; Wib, Hull; Stirling Brig, Cont. Plat, IJ muiden. Dinsdag aangekomen: Vela, Bergen; Trans Oy, Knarrevik; Austal Endurance, Bremerhaven. Dinsdag vertrokken: Happy Pioneer, Rouan; Incotrans Spirit, Le Havre; Trans Fjell, Terneuzen; Lech, Oran, IJmuiden; Nissan Sylvia, Le Havre; Robuck, Liver pool; Albert-V, Wisbeck; St. Michel, R.dam, Velsen. in het Heemskerkse St. Jozef Ziekenhuis opgenomen na een aanrijding op de T- kruising Rijksstraat weg-N oorddorper- weg. Een 21-jarige automobiliste uit Heemskerk draaide vanaf de Noorddor- perweg linksaf de Rijksstraatweg op en verleende daarbij geen voorrang aan de bromfietser die op het langslopende fiets pad reed. procedure moeten naar het idee van de bewonersvoorbereidingsgroep voor het gemak in het verdere verloop van dit verhaal aan te duiden met BVG de toekomstige bewoners van de panden waarop de subsidie betrekking zal hebben in aanmerking komen. De gemeente wil die mogelijkheid echter uitbreiden tot an dere buurtbewoners omdat ook die te maken hebben met een behoorlijk leef- en woonmilieu in de wijk. Wie voor de nieuw te bouwen woningen in aanmerking komen, daarover bestaat tussen BVG en gemeente geen verschil van mening. Anders ligt het met de in schrijving. De BVG vindt dat die moet lopen via haar eigen kanalen, dus het Wijkcomité, maar de gemeente stelt zich op het standpunt dat het gemeentelijk bureau woonruimteverdeling de daartoe geëigende instantie is. Wat de toewijzing betreft denkt de BVG aan een aparte toewijzingscommissie bestaande uit ver tegenwoordigers van de gemeente en de BVG. De gemeente wil daarvoor echter de commissie woonruimteverdeling inscha kelen. Dan is volgens de gemeente het moment aangebroken dat de BVG dient af te ha ken. Uit de geformeerde groep van toe komstige bewoners wordt de zogenoemde bewonersvergadering geformeerd. Die kiest uit haar midden een bouwteam. In het gemeentelijk concept wordt uitvoerig ingegaan op samenstelling van bewoners vergadering en bouwteam. Wat betreft de gemeentelijke diensten wordt gerept over twee vertegenwoordigers van het bureau Woonruimteverdeling. De BVG acht het voldoende dat gemeentelijke diensten „op verzoek” de vergaderingen en besprekin gen bijwonen. Op zichzelf lijken de standpunten niet onoverbrugbaar. Veel zal afhangen van de resterende hoeveelheid motivatie bij de wijkbewoners die in de loop der jaren bij de gemeente nogal eens hot gevangen architect betreft stelt de BVG: jubilaris, noemde collegialiteit, accura tesse en goede teamgeest als sterke ka raktertrekken. Andere sprekers waren de heren A. Zijlstra, oud-collega, en Drs. C. P. Duym, chef fysisch-chemische groep van het bedrijfslaboratorium. Ludiek stuntje, bedacht door een groepje naaste collega’s, was maandagmiddag een „drankorgel” door het echtpaar Jansen eigenhandig in werking gesteld. Het inge wikkelde apparaat, een samenstel van kranen, buizen en glazen kolven, bleek bij naleving van een bijgesloten bedie- ningsvoorschrift klinkklare wijn op te leveren. in de torium •ecteui paalde torato- en uit- jrland- grote Jarenlang hebben de bewoners van oud-IJmuiden gepleit voor de subsidiemogelijkheid Goed en Goedkoop bij vernieuwbouw in hun wijk. De gemeente toonde zich nimmer voorstander van die aan inspraak onderhevige procedure. Voor het laatste project dat voor sloop gevolgd door nieuwbouw in aanmerking komt, gelegen aan de Wilhelminakade, hebben wijkbewoners en gemeente hun voorkeur voor de te volgen procedure op papier gezet In Hoofdkantoor 1 bij Hoogovens vier de maandag de Heemskerker P. N. Jan sen zijn 40-jarig jubileum als werknemer van dit bedrijf. Eén dag voor de eigenlij ke jubileumdatum. Op 26 februari 1940 maakte hij bij Hoogovens zijn entree als jongste bediende bij de correspondentie- afdeling van het bedrijfslaboratorium. Zijn carrière bij het staalbedrijf is op te splitsen in de chemische kant (tot 1960) en nadien gerichtheid op nieuw te ont wikkelen laboratoriumapparatuur. Dit carrièreverloop kwam naar voren in tot hem gerichte toespraken. Bij het bedrijfs laboratorium staat hij momenteel ge kwalificeerd als „research-assistent”. Als hoofd researchlaboratorium voerde Ir. Van Stein Callenfels het woord tot de jubilaris en speldde hem vervolgens het gouden bedrijfsinsigne op. Hij prees diens enthousiasme, inzet en interesse in zijn werk; ook in de moeizame begintijd, de jaren van de Duitse bezetting. Uit handen van ir. U. O. Stikker, hoofd afde ling mechanisatie, instrumentatie en re geltechniek, ontving jubilaris Jansen het gouden armbandhorloge en de gratifica tie, voor deze gelegenheid eveneens geijk te cadeaus. In een terugblik op diens carrière „in vogelvlucht” bracht hij in herinnering de tijdelijke detachering bij Euratom in Petten enkele jaren geleden. Ir. W. J. Hansen. directe chef van de

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5