Kritiek grootste pensioenfondsen: 5 Rotterdam energiekwestie Bij verkoop onvolledig doorberekend Grootste passagiersschip Akzo verdiende aan duurdere voorraden Trommelvliezen zwaar beproefd Conclusie HISWA-rappor: Vakbond wil af van lawaaiige NS-locs Kabinet wil EG- verdrag migratie bekrachtigen agelijks opvraagbaar. 9,83% Extra ligplaatsen watersport mogelijk Goed oliejaar voor haven Gesprek over voorlichting benzineverbruik PvdA: meer geld voor onderzoek Vorig jaar 20 reactoren meer 2 „Postzegels zijn betere belegging rente en uw geld blijft I dan diamanten" 'Verkoop boten loopt terug NMB 99 99 - xl NMBKapit aal iiiarkt-Renterekening .2: 231 Ui 3U «M K- at 19 DONDERDAG 28 FEBRUARI ECONOMIE 19 8 0 18 sten 3 5.750,* 5.000, 5.800, 2.000,* 1.400,* l.650f 1.300,- 1 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De twee grootste pensi oenfondsen van ons land, het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, waarbij onge veer 900.000 mensen, voornamelijk amb tenaren zijn aangesloten en het Pensioen fonds PGGM (voor de werknemers in de gezondheidszorg, geestelijke en maat schappelijke belangen) vinden dat op korte termijn een goede algemene pensi oenplicht kan worden ingevoerd. - ia TAe NMB Kapitaal- D markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. De NMB denkt met u mee. Stichting van de Arbeid kiest verkeerd systeem (Van onze redactie economie) Deze verschillen zijn voor het gehele 90 winst, aangezien het bij een deel van de wordt groot Rente voor de maand maart. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Er is nog vol doende ruimte voor de watersporter. u n fond» r,. tdiv. ed.) M jaar berekend op ruim 120 miljoen gul- oo 00 00 Wat de omzetontwikkeling per produkt- groep betreft steeg de omzet van chemi sche vezels van 3.567 mln. tot 3.850 mln.; die van chemische produkten en coatings van 3.965 mln. tot 4.700 mln’ en de omzet van farmaceutische, consu menten- en overige produkten van 3.256 mln. tot 3.600 mln. Minus onderlinge leveringen van 120 mln. 122 mln) kwam de totale omzet over het afgelopen den. De nettowinst van Akzo steeg van 24 tot 228 miljoen gulden. Het waarderings verschil kan volgens de raad van bestuur jaar aldus uit op 12.030 mln. tegen 10.666 mln. in 1978. De nettowinst voor buitengewone baten en lasten steeg van 49 mln. tot 285 mln. Buitengewone baten en lasten gaven over 1977 een nadelig saldo te zien van 57 mln. tegen 25 mln. in 1978. Het nadelige saldo betreft voornamelijk aanvulling van de voorzieningen voor sanering van acti viteiten, met name in de chemische vezel- sector, aldus de raad van bestuur in een toelichting. Met name bij de Produktgroep chemi sche produkten en coatings zijn de resul taten in vergelijking met 1978 sterk geste gen, wat in belangrijke mate werd veroor zaakt door een hoger afzetvolume en de daarmede verband houdende betere be zetting van produktie-installaties. In Nederland lieten de resultaten een herstel zien. Na het aanzienlijke verlies in 1978 kon het vorig jaar worden afgesloten met een positief resultaat, waarop geen belasting in mindering behoefde te wor den gebracht. „Het s dus ook niet verbazingwekkend, dat er kortgele den opiieuw een bijna onleesbare dikke nota door de Stichtüg van de Arbeid werd vrijgegeven en dat die nota over vijwel niets anders gaat dan organisatorische en adminitratieve problemen”, aldus de beide organisaties. Zij meten, dat een aantal van die problemen zonder meer wordt (oorgeschoven naar andere instanties. van de Arbeid verstrikt geraakt in organisatorische en adminitratieve problemen, omdat zij een systeem kiest dat zichniet of nauwelijks laat verenigen met het systeem dat in het algemeen door bestaande pensioenfondsen wordt ghanteerd. Volgas de twee fondsen heeft de Stichting van de Arbeidzich duidelijk te weinig verdiept in de voor- en nadelei van verschillende systemen die mogelijk zijn en Al eerder werd dezelfde klacht geuit door een vooraan staand bureau in Amsterdam. De vrees bestaat, dat door de invoering van de algemene pensioenplicht, zoals door de Stichting van de Arbeid wordt voorgesteld, de ambte lijke pensioenen danig in de knel zullen komen. De algemene pensioenplicht gaat uit van minimum eisen. heeft men zich dus ook te weinig gebogen over combina tiemogelijkheden tussen de systemen. NS proberen een oplossing te vinden voor het lawaai door de machinisten ge- luidwerende oorkappen te geven. Maar de machinisten zijn met die kappen ook niet gelukkig omdat die weer te veel geluid weren. Het gevaar dreigt dat de machinis ten dan „doof’ blijven voor lawaai dat ze uit veiligheidsoverwegingen wel zouden moeten horen, aldus de FSV. UTRECHT (ANP). De Federa tieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) wil dat NS 250 verouderde lawaaiige diesellocomotieven voor het goede renvervoer zo snel mogelijk de laan uitsturen en vervangen door nieuw geruislozer materieel. Volgens FSV-bestuurder Wim Wisman klagen de machinisten steen en been over de diesels uit de jaren vijftig. Ze zijn te traag, ze stinken en ze maken veel te veel lawaai en bovendien blijven ze om de haverklap met een technische storing ste ken. De FSV vindt het vooral uit medisch oogpunt onverantwoord om de machinis ten en rangeerders nog langer met het oude materieel op te zadelen. Een woordvoerder van NS zei dat de FSV niet ten onrechte over vervangen van de diesels aan de bel trekt. Ook NS vinden DEN HAAG (ANP). Tussen de leden van de RAI en minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat is overleg op gang gekomen om te komen tot een betere informatie van het publiek over het benzi neverbruik van de diverse automarkten en -modellen. Dit meldt de Consumenten bond, die al een jaar aandringt op het invoeren van een wettelijke regeling daar voor, zoals die in sommige landen al bestaat. Na een aanvankelijk afwijzende hou ding staat de RAI nu positiever tegenover het streven naar betere voorlichting. De leden van de RAI hebben met elkaar afge sproken hun gegevens te verzamelen en zij zijn ingegaan op een uitnodiging van de minister van Verkeer en Waterstaat voor een gesprek. Mocht dit niet tot resul taten leiden, dan hoopt de Consumenten bond, dat de overheid een wettelijke rege ling zal treffen. dat de locmotieven niet meer aan de mo derne eisen op het gebied van geluidhin der voldoen. De diesels staan op de nomi natie om in de jaren tachtig te worden vervangen. De Nederlandse wetgeving voldoet al in grote mate aan de verplichtingen die het verdrag oplegt. Voor enkele bepalingen, waarvan als belangrijkste de gelijke be handeling met betrekking tot arbeids voorwaarden, was echter speciale wetge ving noodzakelijk. S STOCKHOLM (ANP). Vorig jaar zijn in de wereld twintig nieuwe kerncentrales in werking gesteld, waarmee het aantal op 222 gekomen is, aldus een dinsdag in Stockholm gepubliceerd rapport. De totale produktie van de reactors was 650 miljard kilowattuur, waarvan 280 in de VS, waar 72 centrales in bedrijf zijn. De socialistische landen hebben 43 centra les, waarvan 32 in de SU. Andere landen waar kenrcentrales een energiebron vormen zijn Japan (22); En geland (18); Frankrijk (15); West-Duits- land (11); Canada (9); Zweden (6); Italië (4); Zwitserland (4); België, Indië en Span je 3; Finland, Taiwan en Nederland 2 en Zuid-Korea, Argentinië en Pakistan alle één. sche n sen. dit euvel lan. 10 >0 )0 >0 )0 !0 >0 10 )0 )0 iO >0 )0a r JOe 90 20 00 00 50 30 70 00 50 50 00 00 00 50 00 50 00 00 50 00 90 20 20 00 00 00 00 80 00 80 50 30 60 00 00 claim,; ?n. Per gewoon aandeel van 20 kwam het nettoresultaat voor buitengewone baten en lasten uit op 9,63 (1978: 1,66 en het nettoresultaat na buitengewone baten en lasten op 7,70 0,82). Het onderzoek is verricht in opdracht van de HISWA, de vereniging voor handel en industrie op het gebied van scheeps bouw en watersport. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Nederlandse rege ring is van plan het Europees verdrag voor de rechtspositie van migrerende werknemers uit de EG-landen, dat in mei 1977 tot stand kwam, te bekrachtigen. Daartoe zijn een wetsontwerp tot goed keuring van het verdrag en een wetsont werp ter uitvoering van enkele verdrags bepalingen bij de Tweede Kamer inge diend. Vakbondsbestuurder Wisman zegt dat met name op de lange afstanden de trom melvliezen van de machinisten zwaar worden beproefd. „Als je met zo’n oude loc een goederentrein van Venlo naar Rot terdam moeten brengen en drie uur „ach ter elkaar in de herrie zit dan is het op het laatst bijna niet meer te doen”. Het verdrag regelt enkele belangrijke aspecten van de rechtspositie van die mi grerende werknemers die onderdanen zijn van lidstaten van de Raad van Euro pa, voor zover zij officieel toestemming hebben gekregen op het grondgebied van een van de 21 lidstaten te werken. Het gaat hierbij onder meer om het recht op ver blijf, gezinshereniging, sociale en medi sche bijstand en overmaking van spaar gelden. Daarboven kunnen uiteraard betere regelingen wor den getroffen. Voor die betere regelingen voor ambtena ren zulleh nieuwe wettelijke maatregelen moeten komen. Er is al gesuggereerd, dat ambtenaren wel erg goede pensioenvoorzieningen hebben. De kans bestaat, dat bij de invoering van de pensioenplicht, de ambtelijke pensi- j oenen een stapje terug zullen moeten doen. Juist hierte- l gen stellen de twee fondsen zich nadrukkelijk op. Maar volgens hen kan dat niet op de manier zoals de Stichting van de Arbeid zich die na ruim 10 jaar studie voorstelt. Volgens de beide organisaties is de Stichting DEN HAAG (ANP). Postzegels vor- men een betere belegging dan diamant. Tot deze slotsom komt de Consumenten bond op grond van een onderzoek, dat hij samen met de Belgische consumentenor ganisatie heeft uitgevoerd. Diamant is volgens de Consumenten bond een riskant beleggingsobject vooral omdat een vrije markt ontbreekt. De post- zegelmarkt is daarentegen vrij en in het recente verleden is gebleken dat de markt sterk genoeg is om bij betrekkelijk groot aanbod niet snel in te zakken. De bond vindt echter wel, dat men van postzegels niet zijn hoofdbelegging moet maken. Bo vendien vindt de bond postzegels meer een belegging op langere termijn. Wie op korte termijn winst wil maken, moet echt actief aan de slag met het opsporen van goedkoop aanbod en het vergelijken van prijzen. Dat de hausse op de postzegel- markt, die zich in de jaren 1970 tot 1978 heeft voorgedaan, terug komt, gelooft de Consumentenbond niet. De grote waterspctgebieden zullen op bepaalde plekken rner herbergzaamheid moeten bieden. In ht rapport wordt daar- om voorgesteld bij e toegangen van het Ijsselmeer, bij voorbeid bij Lemmer, het Ketelmeer, Lelystai en het Enkhuizer- zand, een zekere athipelvorming in het open water tot stan te brengen. Dé samenstellers an het rapport hopen dat hun suggesties /orden opgenomen in de derde nota ove de ruimtelijke orde ning. Ze vinden datde overheid veel crea tiever dient te zijl Het Watersportbeleid wordt veel te weufë ingepast in het totale ruimtelijke orderpgsbeleid, zeggen Maas en Petri. „De wairsport draagt bij tot het in stand houden van de economie”. De rapportopstellers geven overigens niet aan op welke ujze hun ideeën gefinan cierd kunnen weden. Voorwaarden voor het opvoeren van het totaal aantal liplaatsen is dat de inrichting van de watersportgebieden daarop wordt afgesteld en hun onderlin ge verbindingen woden verbeterd. Het rapport pleit voor d< aanleg van jachtha vens bij zo veel moplijk bestaande of in aanbouw zijnde stden en dorpen. Er moet verder naar gstreefd worden het aantal knelpunten Oijvoorbeeld te lage bruggen en te korteopeningstijden) op te lossen. Volgens Wisman is uit metingen geble ken dat de diesels een motorlawaai van negentig decibel produceren, tien decibel meer dan volgens de internationale spoor- wegmaatstaven is toegestaan. Wisman zegt dat een aantal machinisten is afge keurd wegens gehoorstoornissen. „Het is moeilijk te bewijzen dat dat de schuld is van die lawaaiige locs maar het is toch een bedenkelijke zaak”, stelt hij. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP). De Rotterdam se haven heeft een goed oliejaar achter de rug. De overslag van per zeeschip aange voerde ruwe olie bedroeg 141,1 miljoen ton. Dit is 17,1 percent meer dan in 1978. Het Gemeentelijk Havenbedrijf heeft de ze cijfers gisteren bekendgemaakt. Vorig jaar werd 120,3 miljoen ton ruwe olie in Rotterdam gelost en 20,8 miljoen ton geladen. Volgens het havenbedrijf wordt de grote terugval in 1978 door de groei in het afgelopen jaar ruimschoots gecompenseerd. Ongeveer 60 miljoen ton van de geloste ruwe olie was het vorig jaar bestemd voor overslag en verwerking in Nederland. De Nederlandse raffinaderijen verwerkten vorig jaar ongeveer vijf miljoen ton meer dan in het jaar daarvoor. Het grootste deel (87,6 percent) van de in Rotterdam geloste olie had overigens bestemmingen op het continent en 17,3 percent was bestemd voor landen overzee. Bij het Gemeentelijk Havenbedrijf heb ben zich belangrijke wijzigingen voorge daan in het patroon van de landen van herkomst. De aanvoer uit Iran daalde met bijna de helft (47,7 percent) terwijl de daling van invoer uit Irak nog sterker was (52,3 percent). Deze daling werd gecom penseerd door de toegenomen aanvoer uit andere landen. Tot de gebieden waarvan de groei meer dan twee miljoen ton be droeg behoren Saoedi-Arabië, Nigeria, Egypte en Engeland. Engeland nam de eerste plaats van de bondsrepubliek over wat betreft de toe voer van olie. Het vervoer naar Engeland steeg met 68 percent tot 6 miljoen ton vorig jaar. Dit terwijl de totale aanvoer van buitenlandse olie in Engeland vorig jaar met 12 percent terugliep. De NS-woordvoerder liet overigens doorschemeren dat die vervanging nog wel even kan duren omdat daarmee vele tientallen miljoenen zijn gemoeid. ARNHEM. De sterk verhoogde nettowinst van Akzo is ten dele ver- *t’ oorzaakt door positieve waarderings- verschillen op voorraden, zo is giste- w. ren meegedeeld door de raad van bestuur van het concern bij het publi ceren van de jaarcijfers. S jï produktie niet mogelijk was de hogere 4 grondstoffenvoorraden volledig in de ver- koopprijzen door te berekenen. Het aantal ligplaatsen voor boten kan de komende jaren met 100.000 wor den uitgebreid. Uitbreiding van de 1 watersport is vooral mogelijk in het IJsselmeergebied en zijn randmeren en binnen het Deltagebied. Deze con clusies staan in het rapport Visie op varen, dat is opgesteld door prof. dr. F. M. Maas (Landschapskundige aan de TH te Delft) en ir. J. Petri (stede- bouwkundige). Op 7 mei is de Noway, het grootste passagiersschip ter wereld, klaar voor zijn eerste reis. Het schip, de opgeknapte versie van het voormalige toomschip France, gaat cruisen in het Caribisch gebied. Op de foto kapitein Torbjörn Hauge bij een afbeelding van het schip. In het onderzoek wrdt gezegd dat ge bieden met belangijke natuurwaarden (onder andere De Walden) of drukke be roepsvaart (onder anere de Waal) zoveel mogelijk moeten woden ontzien bij het zoeken naar groeimqelijkheden voor de watersport. De drukt in de Wadden, de Biesbosch en de Oosïrschelde moet wor den afgeremd. In ht Deltagebied zien Maas en Petri ruimt voor 30.000 extra ligplaatsen. Alleen al ond de Grevelingen kunnen er 12.000 bijtomen. In het IJssel meergebied en de Radmeren zouden on geveer 40.000 ligplatsen gerealiseerd kunnen worden. Voois is een uitbreiding van het aantal ligplajsen mogelijk onder andere bij de Loosdrchtse plassen en in het plassengebied in ididden-Limburg. W M, •A >0 I2SI :n 566 - «tt »,n - 97® 3U 355 294,1 I44J 961 SM ai w 561 - w »«U - «1,1 )0e im nx,l W 41.1 544 I4SI 51,1 a «I 3 5U r «I 1374 ’54J DEN HAAG (ANP). De PvdA-frak- tie in de Tweede Kamer meent dat meer geld op de begroting van Econo mische Zaken moet worden uitgetrok ken voor een versnelling van het on derzoek naar zonne-energie en naar kolentechnologie. Op de begroting zijn wijzigingsvoor stellen ingediend om hiervoor in totaal twee miljoen gulden meer uit te trekken. Ook wil de PvdA-fractie dat meer geld (drie miljoen gulden) beschikbaar wordt gesteld voor het ontwikkelen van alternatieve energiescenario’s ten behoeve van de brede maatschappelij ke discussie over kernenergie. Verder willen de socialisten dat twee miljoen gulden ter beschikking wordt gesteld om de voorlichting over de energiepro- blematiek door alternatieve groepen financieel te ondersteunen. Ook is voorgesteld meer geld, een miljoen gul den, beschikbaar te stellen om het aan tal energiebesparingsambtenaren te kunnen uitbreiden. loteeri L niet ten volle worden beschouwd als extra )0 )0 il >8 (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Er zijn vorig jaar bijna 20 procent minder pleziervaar tuigen verkocht dan in 1978. Een aantal jachtwerven ging failliet. De huidige onzekere economische situatie is de oorzaak van de rem op de verkoop van boten. Toch verwacht de HISWA dat het aantal watersporters dit jaar met ongeveer 3 procent toeneemt. Die toe name wordt vooral veroorzaakt door het oprukkend legioen surf-enthousi- astelingen. De klad zit hem vooral in de verkoop van boten met prijzen tussen de 20.000 en 100.000 gulden. Daarentegen be staat grote belangstelling voor zeer du re jachten met prijzen tot een half miljoen gulden. Er zijn vorig jaar min der boten geëxporteerd. De omzet daalde met ongeveer tien miljoen gulden. Volgens de laatste ramingen zijn er 190.000 pleziervaartuigen in ons land. Ongeveer 60 procent is kleiner dan 6 meter. Naast de genoemde 190.000 bo ten, zijn er nog eens bijna 200.000 klei ne bootjes (roei-visbootjes). Het aantal watersporters wordt op 750.000 geschat. De HISWA, die duurt van 14 tot 23 maart, wordt dit jaar voor de 25ste keer gehouden. In het Amsterdamse RAI-complex zullen 386 exposanten meer dan 1000 boten tonen. Prinses Beatrix zal de tentoonstelling openen. Er worden 200.000 bezoekers ver wacht. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 10 10 :0 10 i0 10 10 10 iO >0 10 >0 10 so so

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19