PSV: nu ook problemen in beker Maaskant Wij konden niet voldoen aan Frankrijk klopt sportpuntiq Grieken met 5-1 betaald, voetbal in het kort „Extra vrije dag” voor Amsterdammers Van der Lem naar Sparta s s Hoofdprijs: 4,3 miljoen eisen Brand" 23 1980 SPORT 22 emd, DONDERDAG 28 FEBRUARI |t ter ad in heeft ening n het (voor aente i aan ende ir ge leder AZ-Sparta Den Haag-PSV Probleempjes 1 j f. r». Simpele zege Feyenoord RODA JC: TE VEEL ONTZAG VOOR AJAX Met een sliding ontneemt Meuser de bal aan Ling. t een 'rustig bekijken hoe we verder gaan”. tien”. Beenhakker: „Ik wil graag een naam invullen, maar dat is nu wat moei lijk. Maar wat heet problemen. Ik heb altijd nog jongens als Pen en Schoenaker achter de hand”. De logische consequentie was dat Ro- da, dat vorig jaar in de competitie nog met een overwinning uit de Meer wist te vertrekken, ditmaal niet tot een voldoen de wist te reiken. In de eerste helft, toen het speelveld erg klein werd gehouden, behoefden desondanks slechts twee tik ken te worden geïncasseerd, die werden uitgedeeld door Bonsink en Arnesen. Na rust, toen Ajax Jensen liet opdraven voor de opnieuw aan de achillespees gebles seerd geraakte Ling, zorgden Schoena ker, Arnesen, Lerby en Van Swieten nog voor de broodnodige variatie. JAN PREENEN Hans Eijkenbroek had zich een an der afscheid als interim-oefenmeester voorgesteld dan de nederlaag van gis- in de 48e minuut binnen. Waarna de geschiedenis zich herhaalde. Feyenoord zakte ver terug en PEC moest het bij een paar aanvallende avontuurtjes laten. Pas vlak voor tijd sloeg de vonk weer even over. Na de 18e hoekschop (net als alle voorgaande „kort genomen”) kopte Iwan Nielsen 3-0 in. Het was de genade klap voor PEC dat zich nu vrijwel zeker uitgeschakeld weet. Ook Frits Korbach besefte dat: „Bij 2-0 hadden we nog kunnen verkopen dat we nog een kans hadden. Deze 3-0 doet voor ons de deur dicht”. Voor Feyenoord staat-ie na gis teravond wijd open. „Hoe het verder moet”, vertelde de interim-trainer, „weet ik eigenlijk ook niet, maar donderdagavond (vandaag - red.) valt de beslissing of Kurt Linder naar Rotterdam komt”. Toch zat er dui delijk verbetering in het spel van de Rotterdamse ploeg, al werkte een weinig geïnspireerd spelend AZ vanaf de eerste minuut van de wedstrijd mee. Voor het eerst na lange tijd viel de altijd beheerst pratende Georg Kessler uit zijn rol na afloop van de wedstrijd. Ajax-Roda JC 5-1 (2-0). 27. Bonsink 1-0, 34. Arnesen 2-0, 57. Schoenaker 3-0, 74. Arnesen 4-0, 77. Meuser 4-1, 85. Lerby 5-1. Scheidsrechter Van Swieten. Toeschou wers: 5.500. Gele kaarten: Boeve, Zwam- bom (beiden Ajax) en Riemens (Roda). (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax heeft zich woensdagavond verzekerd van een extra vrije dag in maart, wanneer in een tijds- bestek van 21 dagen maar liefst zeven hindernissen moeten worden genomen. Door de eerste wedstrijd in de kwartfina le van de bekerstrijd tegen Roda JC met 5-1 te winnen, is bij voorbaat al één horde uit de weg geruimd. De return over veer tien dagen in Kerkrade mag namelijk als een formaliteit worden beschouwd. FC Den Haag-PSV 3-1 (1-0). 18. Melis 1-0, 78. Wetzel 2-0, 81. Postuma 2-1, 89. Melis 3- 1. Scheidsrechter Mulder. Toeschouwers: 6.500. AZ’67-Sparta 2-1 (1-1). 15. Meijer 0-1, 34. Metgod 1-1, 74. De Graaf 2-1. Scheidsrech ter Bosman. Toeschouwers: 4.000. Het was een wat gelukkige, iets te hoog uitgevallen zege voor de Hagenaars, maar zeker geen onverdiende. De thuis club verdedigde solide in dit matige du el, om dan snel en vaak gevaarlijk te counteren. PSV daarentegen speelde statisch, was niet tot verrassingen in staat en bood FC Den Haag dan ook alle kans de defensie gesloten te houden. Het voortreffelijke werk van doelman Jan van Beveren zorgde ervoor dat de'situa tie voor de Brabanders niet nog triester werd. teravond in de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het KNVB-bekertoer- nooi tegen AZ’67: 1-2. Eijkenbroek voelt er namelijk niets voor om door de WON geroyeerd te worden als oefen meester wanneer hij na 1 maart nog de training van de Rotterdammers zal ver zorgen. Joop Brand evenwel bleek ook een zeur piet die zich eerst schikte naar de (con tractuele) verplichtingen ten aanzien van Go Ahead Eagles, maar alras de kont tegen de krib gooide toen de Deventena- ren geplaagd werden door een enorme blessuregolf. Vrijwel geen week ging er daarna voorbij of Brand deed wel een oproep tot versterking van zijn uitgedun de formatie. Met het (tijdelijk) aantrekken van Hans Engbersen en Paul van der Meeren kwam het bestuur van Go Ahead Eagles welis waar een beetje tegemoet aan de verlan gens van Joop Brand, maar verder had hij maar rekening te houden met de fikse schuldenlast van zes ton en werd hij nog „Het was geen goede wedstrijd, maar toch zeker geen slechte”, viel hij uit, „maar dat was ook te verwachten”. Lang moest Georg Kessler zien hoe er maar wat aangemodderd werd door AZ, dat wel massaal wenste aan te vallen, maar zo weinig beslagen ten ijs kwam dat Pim Doesburg, de doelman van de Rotterdammers, nauwelijks problemen kende. Pas in de 74e minuut trok AZ de wedstrijd naar zich toe. Na zijn zorgen in de nationale com petitie kent PSV’s invaller-trainer Jan Reker ook zijn problemen in de strijd om de KNVB-beker. In de eerste wed strijd voor de kwartfinales van het toernooi ging PSV in de residentie met 3-1 ten onder tegen FC Den Haag. Doelman Jan Jongbloed, die zich dit maal niet kon onderscheiden en in de malaise deelde, zei erover: „Als ik tegen Cassius Clay moet boksen, geef ik me ook niet bij voorbaat gewonnen en hoop ik ook dat hij even staat te slapen. Zo had den wij vanavond ook moeten redeneren, maar dat is niet gebeurd”. rol-partijtje leek in te luiden, omdat Feyenoord bleef aandringen. Elf hoek schoppen in de eerste 25 minuten onder streepten het overwicht dat de Kuip- club in die fase had. De beloftevolle ouverture kreeg echter geen vervolg. Nadat Jan Peters een vrije kans op 2-0 had laten liggen, ebde de Rotterdamse inspiratie weg. Zonder zelf verder te komen dan twee plaagstootjes van Klaas Drost en Peter van de Hengst, kon PEC zich redelijk herstellen. De Korbach-formatie sloot de rijen en gaf de partner nog maar weinig ruimte. Het duurde dan ook tot na de pauze voordat Feyenoord ander maal kon scoren. Weer begonnen de Rotterdammers sterk en opnieuw was het Jan Peters die het offensief bekroon de. Profiterend van een misverstand in de Zwolse defensie schoof de spits de 2-0 sla ik Brand nog steeds hoog aan. Maar zo langzamerhand kon ik me voorstellen dat het bestuur van Go Ahead Eagles genoeg kreeg van dat gezeur over de sanering van onze schuld door steeds hogere recettes enzovoort. Goed, we hebben tot op heden aardig gedraaid volgens onze begroting, maar het verhaal van Brand, dat we onze schuld volledig zouden hebben wegge werkt, is gewoon een fabeltje”. „Om die reden”, zo verduidelijkt Maas kant, „konden we ook niet tegemoet ko men aan de wensen van Brand om het elftal tussentijds te versterken met meer dere spelers van buitenaf. En Brand mag dan misschien een beetje gelijk hebben gekregen door die tegenvallende resulta ten van de laatste tijd, maar daar wil ik toch wel bij aantekenen dat de successen uitbleven, uitgerekend op een moment dat hij weer kon beschikken over een bijna voltallige selectie”. Diezelfde selectie van Go Ahead Eagles zal tot het einde van dti seizoen onder leiding staan van assistent-trainer Ruud Geestman en manager Bob Maaskant, die in tegenstelling tot Geestman, wèl in het bezit is van het vereiste A-diploma. Voor Bob Maaskant betekent dit in feite een herhaling van de situatie van een paar jaar geleden, toen Wiel Corver vroegtijdig het stadion De Adelaarshorst verliet. Bo Maaskant: „Toch ben ik van plan het deze keer anders te gaan doen dan zo’n twee jaar geleden. Want toen leidde ik vrijwel dagelijks de training, terwijl ik die nu zoveel mogelijk over wil laten aan Ruud Geestman. Dat laatste kan ik trou wens ook gemakkelijk doen, want Geest man is niet alleen een bijzonder sterke persoonlijkheid, maar onder Brand nam hij al regelmatig de veldtraining van hem over. Kijk, in noodgevallen kan ik altijd nog bijspringen, maar het is de bedoeling dat Geestman de training leidt en zondags in de dugout zit”. Of deze constellatie ook volgend seizoen zal worden voortgezet, kan Maaskant nog niet zeggen. Zo tussen de regels door echter valt op te maken dat die mogelijk heid beslist niet uitgesloten moet worden geacht. „Ik ben nogal gecharmeerd van de persoon Geestman”, zegt Maaskant dan ook, nadat hij nog eens uitvoerig uit de doeken heeft gedaan hoe verfrissend het vertrek van Joop Brand op de selectie van de Go Ahead Eagles heeft gewerkt. „Het is net”, zo zal reservedoehnan De Clerck wat later opmerken, „of het nu allemaal wat meer ontspannen gaat. Onder Brand was er de laatste tijd nooit gelegenheid voor een geintje”. Het Westduitse elftal, dat zich al ge plaatst had voor de eindronde van het toernooi om het Europese kampioenschap en eveneens in de groep van Nederland is ingedeeld, heeft gisteravond zijn laatste voorrondewedstrijd voor groep 7 gewon nen. Malta werd in Bremen met 8-0 ver slagen. Het scoreverloop was: 14. Allofs 1-0, 19. Bonhof 2-0 (strafschop), 40. Fischer 3-0, 44. Allofs 4-0, 61. Holland 5-0 (eigen doel), 70. Kelsch 6-0, 74. Rummenigge 7-0, 90. Fischer 8-0. Er waren in Bremen 38.000 toeschouwers. België heeft gisteravond in Brussel een vriendschappelijke wedstrijd tegen Luxemburg met 5-0 gewonnen. Bij de rust was de stand 3-0. Met twee doelpun ten, die beide in de tweede helft vielen, was Francois van der Eist de meest pro- duktieve speler. De overige treffers kwa men op naam van Van den Bergh, Van der Eyken en Ceulemans. PARIJS (ANP). Het Franse voetbal elftal heeft gisteravond in Parijs met 5-1 gewonnen van Griekenland. Bij de rust leidden de Fransen met 2-1. Griekenland heeft zich geplaatst voor de eindronde van het toernooi om het Europese kampi oenschap en behoort tot de tegenstanders van het Nederlands elftal. Frankrijk is met het Nederlands elftal ingedeeld in één poule van de voorronden van de strijd om het wereldkampioenschap. Het bestuur van de eerste-divisieclub Heracles wil trainer Theo Laseroms nog een seizoen houden. Het Almelose bestuur is akkoord gegaan met het aanbljjven van de Roosendaler, die in oktober van het vorig jaar als hoofdtrainer werd aangetrokken en daarmee opvolger werd van Hennie Hollink. De verwachting is dat beide partijen nog deze week volledige overeenstemming bereiken. Guus Hiddink keert terug bij NEC. De Doetinchemmer kwam woensdag tot overeenstemming met de Nijmeegse eredivisievereniging. Hij tekende een con tract dat hem tot aan het einde van dit seizoen aan de hekkesluiter verbindt. Aan het begin van dit seizoen konden beide partijen geen akkoord bereiken over verlenging van het contract. Hiddink kwam daardoor buitenspel te staan. Een verzoek dat uiteindelijk dus niet werd ingewilligd, „omdat”, zo stelde ma nager Bob Maaskant destijds, „wij einde lijk eens een keer afwillen van dat iipage een duiventil te zijn voor voetbaltrainers. Bovendien”, zo voegde hij daaraan toe, „zou ook een vroegtijdig vertrek van Joop Brand ten koste gaan van de continuïteit en dat is iets wat we ons momenteel niet kunnen veroorloven”. De voormalige trainer van NAC teken de hier weliswaar bij aan begrip te heb ben voor de standpunten van Joop Brand, „maar hij staat hier nog twee jaar onder contract en we zijn natuurlijk niet voor niets een langjarige verbintenis met hem aangegaan. Want Brand is een vakman. Dat heeft hij het afgelopen seizoen weer bewezen door met Go Ahead Eagles een middenmootpositie te bereiken”, aldus Bob Maaskant. (Van onze sportredactie) DEVENTER. Rust, rust, rust. Aldus luidde het parool waarmee Go Ahead Eagles ruim een half jaar geleden aan deze competitie begon. Achteraf be schouwd eigenlijk niet zo verwonderlijk, dat verlangen toendertijd. Immers, ook vorig seizoen reeds was de Deventer ere divisieclub er maar ten dele in geslaagd om de eenheid binnen de organisatie te betrachten. Toegegeven, de prestaties op het veld waren onder leiding van een nieuwe trainer (Joop Brand) aanzienlijk verbeterd na een jaar waarin Go Ahead Eagles het vege lijf maar net kon redden. De financiële problemen beheersten evenwel nog steeds de nabije toekomst plannen van de club. Daar kwam nog bij dat oefenmeester Joop Brand vlak voor het begin van de nieuwe competitie om ontbinding van zijn driejarig contract had gevraagd. Al met al is Ajax echter plotseling toch geconfronteerd met wat probleempjes, omdat Everse nog altijd geblesseerd is en Wijnberg, die ook regelmatig als voor- stopper fungeerde, op dit moment niet deel uitmaakt van de „groep van zes- Joop Zoetemelk zal niet starten in de etappewedstrijd Parijs-Nice, die op woensdag 5 maart begint. De kopman van de Post-ploeg heeft nog onvoldoende con ditie, nadat zijn voorbereiding werd on derbroken door een sleutelbeenbreuk. Feyenoord-PEC Zwolle 3-0 (2-0). 2. Pe ters 1-Q, 48. Peters 2-0, 86. Nielsen 3-0. Scheidsrechter Geurds. Toeschouwers:. 11.357. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De tweede wed- I strijd in de kwartfinales van de strijd om de KNVB-beker wordt voor Feyen oord een voetbal-abc’tje. Na de 3-0- winst van gisteravond in het eerste duel tegen PEC Zwolle zullen de Rotterdam mers zich op 12 maart in Zwolle ver moedelijk nauwelijks al te zeer hoeven in te spannen om de halve finales te bereiken. Meer nog dan door het resul- taat, werd die veronderstelling gevoed door het verloop van de midweekse partij. Zonder zelf te imponeren kon de Jezek-equipe daarin moeiteloos naar de royale marge glijden. De enige die zich dan ook had opgewonden over het alge meen saaie potje, was Frits Korbach. Terwijl voor alle anderen (er waren ruim 11.000 kijkers) in de Kuip de ver- 1 I veling snel toesloeg, raakte de trainer van de bescheiden Zwolse middenmo ter doorlopend geïrriteerd door het spel van zijn team. „Als je zonder spitsen speelt, kun je natuurlijk nooit een wed strijd winnen”, stelde hij morrend vast. „En dat deden we. Vooral in de eerste helft. We waren veel te behoudend”. De oorzaak van die angstige opstelling was de snelle opening van de opponent. Feyenoord immers begon zeer voortva- rend met een goal van Jan Peters in de 1 tweede minuut. Een treffer die een op- Dat Ajax in de wedstrijd tegen Roda JC in de vorm van twee gele kaarten nog de nodige schade opliep mag verwonderlijk heten, omdat het Limburgse team woens dagavond vrijwel niets voorstelde. De for matie uit Kerkrade lijkt zich nu al te hebben aangesloten bij die teams, die zich hebben neergelegd bij de suprematie van de Amsterdammers. Roda had 90 minuten lang zoveel ontzag voor Ajax, dat het nog blij mocht zijn dat de averij tot 5-1 beperkt bleef. Roda-trainer Bert Jacobs, die zondag weer kan beschikken over Pierre Vermeu len („We willen hem tot 29 maart in ieder geval houden”): „De instelling was van avond onvoldoende. Sommigen liepen voor zichzelf te voetballen en waren al lang blij als ze de bal kwijt waren. Men liet de tegenstander te gemakkelijk gaan. Na tuurlijk komen we ten opzichte van Ajax kwaliteit te kort, maar je mag dan wel ROTTERDAM. Gerard van der Lem zal vrijwel zeker voor de rest van het seizoen worden uitgeleend aan Sparta. De vleugelspits van Feyenoord (gister avond nog even ingevallen voor de tegenvallende Petursson) wil dat overigens zelf ook. „En ook Feyenoord heeft geen bezwaar, en Sparta wil hem wel hebben”, aldus directeur Peter Stephan, die André Stafleu echter nog niet wil missen. „Hem hebben we nog nodig”. Hoewel Kevin Keegan reeds een con tract heeft getekend met de Engelse club Southampton, stelt het Italiaanse Juven tus pogingen in het werk de Britse ster voetballer te contracteren. Volgens het sportdagblad Gazzetta dello Sport zal Ju- ventus-directeur Pietro Giuliano nog deze week naar Engeland reizen om daar te praten met het bestuur van Southampton. De Italianen zijn bereid de Britten 2 mil joen gulden aan transfergeld te betalen. Keegan kan in een jaar 560.000 dollar (ruim 1,1 miljoen gulden) verdienen. De Westduitser Gregor Braun heeft de Sardijnse week gewonnen. Hij eindigde gisteren in de vijfde en laatste etappe in dezelfde tijd als winnaar Roger de Vlae- minck en behield daardoor zijn voor sprong van 17 seconden op de Noor Knud Knudsen. Voor de Engelse eerste divisie zijn gis teren vier wedstrijden gespeeld. De uitsla gen zijn: Manchester United-Bolton Wan derers 2-0, Aston Villa-Manchester City 2- 2, Tottenham Hotspur-Coventry City 4-3 en Norwich City-Middlesbrough 0-0. Het Nederlands zaalhockeyteam heeft gisteravond in Hürth met 17-8 verloren van West-Duitsland. De Westduitse ploeg bestond, in tegenstelling tot de Nederland se, geheel uit veldhockey-internationals. Bij de rust was de stond 10-3. Henk de Windt (MEP) scoorde vijf keer voor Ne derland. verwachten dat er iets ondernomen wordt. Vandvond durfden de meesten echter niets”. Bob Maaskant: „Brand is een vakman eens gewezen op het feit dat er voldoende getalenteerde jeugdspelers klaar stonden om de A-selectie aan te vullen. Joop Brand echter bleef ondanks verdere spor tieve successen volharden in zijn lokroep naar vooral geroutineerde spelers. „Want”, zo voorspelde hij nog voor de winterstop, „als er niet snel een paar nieu we spelers bij komen, zal het binnen korte tijd bergafwaarts gaan met Go Ahead Eagles”. Vooral deze laatste opmerking werd hem door het bestuur en de jeugdige krachten binnen zijn selectie bepaald niet in dank afgenomen. Toch leek Brand daarna spoedig gelijk te krijgen door mid del van een reeks nederlagen. En wat insiders intussen al lang hadden voor speld werd vorige week werkelijkheid: Joop Brand werd vroegtijdig ontheven van zijn functie, omdat hij niet langer opgewassen bleek te zijn tegen het voort durend pendelen vanuit zijn woonplaats. Haarlem. Aanvankelijk zou Brand Go Ahead Eag les pas aan het einde van dit seizoen de rug toekeren. Bob Maaskant: „Maar door dat hij na de inwilliging van zijn ontslag (per 30 juni) als het ware de volgende dag al in verband werd gebracht met Telstar, kostte het ons niet zoveel moeite om hem op zijn verzoek met onmiddellijke ingang te laten gaan. Begrijp me goed, als docent LONDEN (AP). De 47-jarige Da- vid Preston uit Burton-on-Trent in En- geland heeft woensdag een recordbe- I drag gewonnen in de Britse voetbalto- to: 953.874,10 pond (ongeveer 4,3 mil joen gulden). Het vorige record werd I gevestigd toen de 20-jarige Irene Po well uit Zuid-Wales in maart vorig jaar 882.528 pond won. David Preston werkt voor een brou werij in Burton-on-Trent. In 1970 had j hij ook een meevaller in de toto, een prijs van 10.000 pond. Zijn plannen: „Een nieuw huis, nieuwe auto, een zomervakantie in J Las Vegas, een hoop lol maken en dan De enige die zich bij deze ontwikkeling niet leek te willen neerleggen, was scheidsrechter Van Swieten. Bij een voor sprong van 4-0 voor Ajax interpreteerde hij op hoogst originele wijze de buiten spelregel. Terwijl De Jong zo’n anderhal ve meter achter de laatste linie van de Amsterdammers vertoefde, mocht Meu ser de bal ongehinderd aannemen, op (doelman Schrijvers afgaan en tegensco- ren. „Ik vind het een schande wat deze scheidsrechter vanavond heeft gedaan. Die man kan wat mij betreft zo weer terug naar de eerste divisie. Stel dat het de enige goal van de wedstrijd was geweest. Ik ben nu al kwaad, laat staan wat ik dan zou hebben gezegd”, zo reageerde trainer Leo Beenhakker van Ajax zich na de eenzijdi ge tweekamp af. Dat Beenhakker ondanks de royale winst zo krachtig protest aantekende, kwam ook omdat twee van zijn spelers i met een gele kaart waren bedacht. Links» achter Peter Boeve, omdat hij in de eerste' I helft Riemens (zelf na rust overigens ook op de bon geslingerd) op het veld uitstrek- j te en in het tweede bedrijf Kees Zwam- bom, omdat die op een unfaire wijze [verhinderde dat Marijt alleen op Schrij vers zou afgaan. Nog voordat de straf bekend is voor zijn eerste trio kaarten, heeft Zwamborn nu al de basis gelegd voor een tweede serie. Voor het duel zondag tegen FC Utrecht maakt het niets uit. Die wedstrijd zou hij in ieder geval toch al hebben gemist. Het {ligt in de bedoeling van Ajax om bij die gelegenheid Pim van Dord als vervanger te laten opdraven. De Haarlemmer trad vorig jaar op 7 november voor het laatst in Ajax 1 op in het in alle opzichten mislukte {treffen tegen Omonia Nicosia op Cyprus. Na één helft verdween hij toen van het toneel. Tegen Roda zou hij eindelijk op- nieuw zijn rentree maken, maar nieuwe {klachten over de achillespees verhinder- Iden dat. Beenhakker: „Dinsdag kreeg hij tijdens -de training last, waardoor dokter Groot, die hem heeft geopereerd, het afraadde dat hij zou spelen. Ik heb er echter wel vertrouwen in dat ik zondag in Utrecht alsnog over hem kan beschikken”. Scoreverloop: Frankrijk-Griekenland 5-1 (2-1). 8. Bathenay 1-0, 35. Mavros 1-1, 38. Platini 2-1, 61. Platini 3-1, 63. Christo phe 4-1, 65. Yannick 5-1. Toeschouwers: 31.500. K Wsk -w

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23