Voorlopig besluit Kamer: Ti te Philips wil stop op acties industriebond en dan dit noq ihl het \x/€€rj Financieringstekort blijkt 1,7 mid hoger dan geraamd p» til*-’ ■K Directie stuurt brief Volgens ministerie van Financiën: Rat reg Werkgroep vreest verrechtsing CDA Miljoenenschade steenfabrieken Den Uyl wordt leider Europese socialisten Pools echtpaar mag nog blijven V »9 olie „Besluit over Aantjes nog niet genomen „V „Ba jj HBESB^nr ■KTaiKBI IB DO DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 BINNEN* EN BUITENLAND 2 (Van onze parlementsredactie) s 99 Kamerlid in kamertje LO Sovje tegen Afgh; dit Ie het I gistei KEMA-afval Fonds Verlenging Protest Onderpand Ongerust Paardetram DEN HAAG. Het Tweede- Kamerdebat naar aanleiding van de bijna-ramp in Harris burg is gisteren besloten met een soort „wapenstilstand”. Van de Kamermeerderheid hoeven de centrales van Bors sele en Dodewaard (voorlopig) niet dicht in afwachting van de „brede maatschappelijke discussie” over de toekomsti ge energievoorziening, als de regering maar geen verdere stappen neemt die deze discus sie vertroebelen. Verscherping Vrouwen 7 -I 0 -» •5 Centrales in Borssele en Dodewaard blijven geopend (Van onze redactie binnenland) LEERRAPPORTEN 5 (Van onze redactie binnenland) 5 0.2 1 o Geen van de ingediende moties van op- positiezijde lijkt kans te maken. Zeker niet die van de PPR, waarin sluiting van de centrales wordt gevraagd. Minister Van Aardenne van Economische Zaken 16 15 -6 -3 12 3 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o 0.1 o o o o 0.4» o o o o o o ARNHEM (ANP). De steenfabrieken in ons land hebben tezamen miljoenen guldens schade geleden als gevolg van de hoge waterstand in de rivieren drie weken geleden. Ze zijn daar niet voor verzekerd. Veel steenfabrieken waren dagenlang geheel omgeven door water. Het perso neel kon deze fabrieken slechts met boot jes bereiken, waardoor produktieverlie- zen ontstonden. Hoewel de fabrieken zelf niet onder water kwamen te staan, had den zij, vanwege het stijgende grondwa ter, toch veel last van vochtige ovens. Bij een aantal fabrieken raakte verder de elektriciteitsvoorziening gestoord en werden de toegangswegen door het water deels weggespoeld. Voorzitter D. Wesse ling van de Vereniging De Nederlandse Baksteenindustrie (DNB) zei dit gisteren naar aanleiding van de publikatie van het jaarverslag van zijn vereniging. Wesseling verklaarde ook, dat de Neder landse steenfabrieken waarschijnlijk nog dit jaar een regeling voor een vrijwillige vermindering van de steenproduktie zul len vaststellen. Die regeling is bedoeld voor „slechte tijden”, wanneer de voorra den te hoog oplopen. Dat is nadelig voor de prijsvorming, aldus Wesseling. De voorzitter van de werkgroep, de vroegere Vlaardingse wethouder Weststrate, zei bij de presentatie dat er volgens de werkgroep sprake is van een dreigende verrechtsing van het CDA, waarbij het opkomen voor de zwakkeren in de samenleving in het gedrang komt en het handhaven van de macht prioriteit heeft gekregen. De inhoud van de brochure zal centraal staan op een door de werkgroep te organiseren congres. Dit wordt op 15 maart in Dronten gehouden. wees dit verlangen zonder meer van de hand, verwijzend naar de „stilstand-situa- tie” in de maatschappelijke discussie, waarin geen uitbreiding van het aantal centrales, maar ook geen vermindering zal plaatsvinden. (Van onze redactie binnenland DEN HAAG. Het financierings tekort van het rijk bedroeg volgens voorlopige cijfers van het ministerie van Financiën vorig jaar 13,1 miljard gulden, dat is 1,7 miljard gulden meer dan de raming van de vermoedelijke uitkomsten, zoals die was opgenomen in de Miljoenennota 1980. Tenslotte wordt meegedeeld dat het te kort van het Gemeentefonds, waaruit de gemeenten een uitkering krijgen, 355 mil joen gulden hoger is uitgevallen dan was geraamd (het wordt nu 890 miljoen gul- (Van onze parlementsredactie) EINDHOVEN. Alle berichten over het al dan niet terugkeren in de Tweede' Kamer van ex-CDA-leider Aantjes zijn speculatief. Ook heeft het ARP-bestuur nog geen enkele beslissing inzake Aan tjes’ kandidatuur genomen. Dat zei AR- voorzitter Hans de Boer gisteravond tij dens een spreekbeurt in Eindhoven. den), vooral door een lagere afdracht van plaatselijke belastingen. Het Provincie fonds kent een tekort van 56 miljoen (te gen 35 miljoen in de ramingen). Minis ken vro ministe: d?n die Liga. Libië nister c geleid e aanval midden kwamei De L: landse gen vai waren zaak v< Franse Frank ontkenc ties in gens dt leen tv portvlie overbre naar Ga Een s het con zzo zw no n 13 13 7 9 -0 15 -6 -3 TE kane hoof ge ir valt voor: sche hech De tie, c gend (Va TUN wil dal samen: de Tur Het t Kremli van de ministe Volgi schap i van B week Britse Westen oplossi NEW gisterer Janata-1 Ram is politici Hij hi regerini met de van de krijgen Gandhi Aan mening vooraf, deel va schap nationa fi 16 3 4 n n nnw wnw nno verand. nno w nö no w nno nnw zzo no nno nno n zW windst. windst. zo no ozo ozo ono n zo windst. w nnw nnw no o nnw zzw nw o 4 3 3 5' 4 3 5 1 9 9 16 r2 11 2 5 4 -3 12 10 2 2 1 2 1 3 2 0 2 -0 3 4 5 -3 4 2 voordat de brede maatschappelijke ener- giediscussie begint haar standpunt be kendmaken, zodat ook deze zaak, evenals de positie der bestaande centrales, onder werp van de discussie kan worden. Minister Albeda (Sociale Zaken) erken de dat meer openheid over de veiligheid van de centrales tot beter begrip bij de bevolking kan leiden. Hij zegde een jaar- lijks.overzicht van de belangrijkste storin gen in Borssele en Dodewaard toe. alsme de een analyse daarvan. Minister Ginjaar (Milieu) zei dat er meer zal worden gedaan op voorlichtingsgebied over de kernenergie. Binnenkort zal weer een „alarmoefening” worden gehouden, waarbij ook een kwestie als evacuatie der bevolking zal worden behandeld. Desondanks bleek een groot deel van de Kamer niet overtuigd van de risico-analy- sés der regering met betrekking tot de beide centrales. Vooral de oppositie vond dat het kabinet met allerlei stappen (zoals die inzake de opslag) bezig is „over de periode van de maatschappelijke discus sie heen te wérken". Ook voor het CDA blijven er, aldus Van Houwelingen. nog vragen over. Maar Van Aardenne wilde zich niet met „zo’n zinloze boodschap" laten -wegsturen en schilderde de grote problemen die zou den ontstaan als Nederland straks inder daad een grote bovengrondse opslag zou moeten aanleggen. In dé wetenschap dat er nog wel tijd is, raakte de Kamér daar van niet onder de indruk. Ruimte voor tijdelijke opslag lijkt er ook te zijn, zeker als de Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappij (PZEM) een vergunning krijgt voor een kleine uitbreiding in Borssele. Moties van de linkerzijde om die vergunning niet te verlenen dan wel de vergunning in de tijd te beperken, zullen geen meerderheid ha len als daarover volgende week wordt gestemd. Weer in binnen- en buitenland KOE1 dische teren g olieprij: de eige gen en< Tarik 1972, d Alaska uitspra Anbaa. rende 1 een toj veau v; voor vi Amsterdam De Bilt Deelen Eeldn Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon bocamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis 900 miljoen minder aan vermogensbelas- ting en 560 miljoen minder aan loonbelas ting. Ook de omzetbelasting (BTW) was lager dan geraamd, waar een hogere opbrengst aan accijnzen (tabak, alcohol) vlan 41 mil joen tegenover stond. Er is sprake van een lichte afname van de benzineaccijns. vol gens Financiën vanwege de hogere benzi neprijs, die tot minder verbruik heeft geleid. De ministeries hebben vorig jaar te za nten ongeveer twee miljard gulden min der uitgegeven dan was begroot. Alleen Binnenlandse Zaken en Defensie hebben elk honderd miljoen meer uitgegeven. Grootste „inleveraar” was Economische Zaken. Het onderwijs en het openbaar vervoer hebben tot de hoogste mééruitga- ven geleid. De rijksoverheid beschikt bij de Neder- landsche Bank nog maar over een tegoed van 2,3 miljard gulden. Om het tekort te financieren, is vorig jaar voor eenzelfde bedrag op het tegoed ingeteerd. De Staat heeft meer geld moeten lenen dan de laatste jaren gebruikelijk was. MAASTRICHT (ANP). Een Pools echtpaar, dat in afwachting van uitwij zing naar Polen al vier weken in het Huis van Bewaring in Maastricht verblijft, mag nog twee weken in ons land vertoeven. De termijn van bewaring, die komende zaterdag zal aflopen, is gisteren met twee weken verlengd. Dit is het resultaat van bemiddelingspogingen van de burgemees ter van Valkenburg, Gilissen, in wiens gemeente het echtpaar verbleef voordat het naar het Huis van Bewaring werd overgebracht. De betrokken Polen kwamen verlëden jaar als supporters van het nationaal voet balelftal mee naar Nederland voor de interlandwedstrijd Nederland-Polen. Van die gelegenheid maakten zij gebruik asiel aan te vragen. Die aanvrage is niet geho noreerd. Evenmin had een kort geding tegen uitwijzing resultaat. S’= o. |g N f S3 Het ministerie van Financiën heeft dit meegedeeld in een nota over de voorlopi ge uitkomsten van de begroting 1980, de zogenaamde februari-nota. Terwijl het fi nancieringstekort van het rijk tegenvalt, is dat van de lagere overheid meegevallen. Het bedraagt slechts 2 miljard gulden, terwijl het in de Miljoenennota 1980 nog werd geschat op 4 miljard. Per saldo is het financieringstekort van de gehele overheid (rijk en lagere overheid samen) daardoor even groot (5.6 procent van het nationale inkomen) als inde Miljoenen nota 1980 werd geraamd, het beliep onge veer 15 miljard gulden. Waarom het financieringstekort toch is tegengevallen ligt voor een belangrijk deel aan de tegenvallende belastingop brengsten (drie miljard) en aan de geste gen uitgaven voor de aanleg en verbete ring van wegen (100 miljoen). De belas tingdienst kreeg ongeveer één miljard minder aan inkomstenbelasting binnen. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. h. bew. zw. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. mist zw. bew. onbew. geh. bew. h. bew. 1. bew. zw. bew. zw/bew. 1. bew. geh. bew. onbew. 1. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. geh. bew. onbew. geh. bew. niet ontvangen zw. bew. zw. bew. niet ontvangen zw. bew. 1. bew. DEN HAAG. De CDA-werkgroep „Niet bij brood alleen”, heeft gisteren aan minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking een. brochure aangeboden ond^r de titel „Daar gaat het om”. De werkgroep, die voornamelijk uit AR-leden bestaat, probeert het optreden van het CDA in het kabinet en Tweede Kamer te toetsen aan het CDA-verkiezingsprogramma, dat dezelfde naam draagt. De brochure bevat twaalf artikelen van vooraanstaande politici en deskundigen, zoals prof. Goudzwaard, W. Aantjes, prof. Verkuyl en generaal-majoor Von Meyenfeldt. DEN HAAG. PvdA-fractieleider Den Uyl zal op het elfde buitengewo ne congres van de Federatie van So cialistische Partijen in Europa, dat op 3 en 4 maart in Luxemburg wordt gehouden, gekozen worden tot voor zitter. Den Uyl is de enige kandidaat voor de opvolging van de Fransman Robert Pontillon. Voor Den Uyl toestemde in het voorzitterschap, heeft hij een verster king van de structuur van de organi satie geëist. In Luxemburg zullen daartoe strekkende nieuwe statuten worden vastgesteld, zo deelde hij gis teren mee. Aan het congres wordt deelgeno men door delegaties uit twaalf Euro pese landen. Het heeft als motto: „Te gen rechts in Europa, de socialisten”. Van den Brand wijst erop dat het overleg over de reorganisatieplannen op lokaal niveau met de ondernemingsraden en de plaatselijke vakbondsbestuurders, nog moet beginnen. Pas als dat overleg is afgerond en Philips voorbij zou dreigen te gaan aan zeer ernstige bezwaren uit het oogpunt van werknemersbelang. mogen vakorganisaties actie voeren, aldus Van den Brand. Voor die tijd hebben zij zich te houden aan de collectieve arbeidsovereenkomst, waarin staat dat de bonden de plicht heb ben de ongestoorde voortgang van het bedrijf zoveel mogelijk te bevorderen en verstoringen van de arbeidsrust tegen te gaan, zo stelt hij. De kaderleden van de Industriebond FNV vinden dat het overleg over de reor ganisatieplannen van Philips op centraal niveau gevoerd moeten worden. Dat is (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. De directeur voor sociale zaken van Philips. F. van den Brand, heeft de Industriebond FNV gisteren in een brief „nadrukkelijk verzocht zich met onmiddellijke ingang te onthouden van verdere verstorin gen van de arbeidsrust”. Ook wordt de bond gevraagd de tot nu toe gevoerde gedragslijn te verlaten. De gemeente Arnhem wil een gerechte lijk onderzoek naar de wijze waarop KE MA ruim tien jaar geleden kleine hoeveel heden licht radio-actief afval heeft begra ven op zijn terrein in Arnhem. Daarover werd gisteravond overeenstemming be- reikt binnen de gemeenteraadscommisse voor volksgezondheid en milieuhygiëne Het KEMA-afval zal dit jaar worden ver wijderd, zo bleek onlangs uit een rapport van minister Ginjaar van Volksgezond; heid en Milieuhygiëne. Bovendien zal sluiting, ook later na beëindiging van de maatschappelijke dis cussie (eind 1982), volgens hem grote fi- nancieel-economische problemen met zich brengen. Dat zal ook het geval zijn als de opwerkingscontracten voor splijtstofe lementen uit de centrale Borsseie niet worden goedgekeurd, aldus Van Aarden ne. Het wetsontwerp om dat wel te doen, wil de meerderheid van de Tweede Kamer nog steeds niet behandelen. Ook ditmaal kon de bewindsman, on danks zijn dreiging dat ernstige proble men ontstaan met het terug te zenden kernafval uit Frankrijk en de noodzaak tot opslag van nog te wisselen splijtstof staven, de meeste fracties niet overtuigen. De PvdA diende een motie in om opnieuw met Engeland en Frankrijk te gaan onder handelen over verlenging van de oude contracten tot en met 1982. Vorige week circuleerden berichten dat het bestuur Aantjes zou hebben ge vraagd geen kandidatuur te aanvaar den. Maar volgens De Boer is daarvan geen sprake geweest. De groslijst, waarop alle mensen'staan die door de AR-kiesverenigingen ten minste tien keer zijn genoemd als moge lijke kamerkandidaat, zal voor 10 maart worden gepubliceerd. Verwacht wordt dat Aantjes zeker op die lijst zal voor komen. Aan de hand van die groslijst wordt door het ARP-bestuur een advieslijst .opgesteld. Dat gebeurt in twee vergade ringen op 14 en 27 maart. De stemming door de kiesverenigingen, die uiteinde lijk beslissen, moet voor 1 mei hebben plaatsgevonden, aldus De Boer. Het hoofdbestuur van de Werkende Jongeren-CNV heeft besloten een solida, riteitsfonds op te richten voor steunverle ning aan vakbonden in de Derde Wereld ten behoeve van hun jongerenwerk. Daar» naast is het fonds bedoeld voor humaoi- ’taire steun, vooral aan jongeren. Meer volwassenen kunnen met ingang van het komend schooljaar naar de dag of avond-MAVÖ. De cursusduur van twal jaar wordt met een jaar verlengd, zodat ook volwassenen met alleen een lagere schoolopleiding kunnen worden toegela ten. Minister Pais van onderwijs heeft dit gisteren meegedeeld in Amsterdam. Het dagelijks bestuur van het gewest Twente, heeft in een telegram aah de vaste Kamercommissie voor Binnenland se Zaken ernstig bezwaar gemaakt tegen de zijns inziens extra hoge, korting van twintig procent. Deze is door minister Wiegel van Binnenlandse Zaken toege past op de rijksbijdrage voor 1980. Het gewest krijgt hierdoor ruim 375.000 gul den minder dan was verwacht. De gewe straad, die gisteravond en vanavond had willen besteden aan de behandeling vaï de begroting, kon nu niets anders doerf dan de begroting formeel vaststellen en de beraadsslaging verschuiven naar een na der te bepalen tijdstip. Vooruitzichten voor zaterdag opgesteld door het KNMI. Wisselvallig, middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum temperatuur: omstreeks 3 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Verder wil de Kamer ook ingelicht wor den over de (binnenkort bekend te maken) resultaten van een internationale studie paar de positie van de splijtstofopwerking van kerncentrales en alles wat daarmee samenhangt. Deze kan mogelijk aanzet tot internationaal overleg over de problemen van afvalopslag aanleiding geven. De regering zegde dit toe en zal ook VRUDAG 29 FEBRUARI Zon- en maanstanden Zon op 07.26 uur. onder 18.16 uur Maan op 16.58 uur. onder 06.55 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 02.57 uur en 15.14 uur Laagwater 10.55 uur en 23.26 uur De Rotterdamse huizenexploitant H. J. P. Fennis. heeft de gemeente een deel van zijn woningbezit als onderpand gegeven bij de miljoenentransactie waarmee hij eind januari het grootste deel van zijn bezit verkocht aan de gemeente. Rotter dam krijgt daarbij 1400 woningen in han den voor een bedrag van 14,6 miljoen gulden. In een brief van B. en W. aan de gemeenteraad wordt meegedeeld dat de rest van het Fennis-bezit voor een deel als onderpand dient voor het geval Fennis zich niet zal schikken in uitspraken van de rechtbank over lopende procedures. De Tweede-Kamerleden Knol (PvdA) en Gualthérie van Weezel (CDA) hebben gis teren schriftelijk fean minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken ge vraagd of deze bereid is, in het kader van de lopende zitting van de VN-commissie voor de mensenrechten, een resolutie in te dienen of te steunen waarin afkeuring wordt uitgesproken over de regering van Guatamala. Deze schendt naar hun me ning de mensenrechten en daarover zijn de Kamerleden ongerust. HeV GPV-Kamerlid Verbrugh ziet wel, wat in de terugkeer van de paardetram lp ons stadsbeeld. Hij stoot zich aan de zwa re autobussen die 's avonds na tien uur door de straten van veel kleine steden rijden met één passagier. „Laat dan liever na tien uur een minibus rijden, of des noods de paardetram”, aldus het Kamer lid in zijn bijdrage aan het begrotingsde- bat van Economische Zaken. Het Tweede-Ka- merlid Cornelissen (I) van het CDA gis teravond in een klein kamertje in een woning in Den Haag in gesprek met twee kamer bewoners. Cornelis sen heeft de nacht in het kamertje doorgebracht; hij denkt zich zo beter te kunnen inleven in de problematiek van de jongerenhuis vesting. Ook VVD- politicus De Beer onderneemt een dergelijke actie volgens bestuurder Aalko van der Veen gebleken uit een recente peiling van me ningen. Hij sluit niet uit dat er bij Philips de komende tijd opnieuw acties gevoerd zullen worden om de onderneming te dwingen op centraal niveau weer aan de onderhandelingstafel te gaan zitten. Van den Brand zegt in zijn brief overi gens niets over een eventuele schadeclaim die Philips mogelijk bij de Industriebond zal indienen naar aanleiding van de bezet ting van de lichttoren, vorige week vrijdag en zaterdag. „Daarover is nog geen defini tieve beslissing genomen. Overigens is iets dergelijks niet aan een bepaalde termijn gebonden", aldus een Philips-woordvoer- der. De Unie BLHP heeft Philips voorge steld in de collectieve arbeidsovereen komst voor dit jaar een initiële loonsver hoging op te nemen van 1 procent, alsme de een volledige procentuele prijscompen satie. Dc gesprekken over de nieuwe CAO beginnen op 6 maart. De unie wil verder onder meer dat de mogelijkheden voor deeltijdbanen worden verruimd. De gemeente Rotterdam gaat woning! en kamerverhuurbureaus aan banden leg gen. Er komt een vergunningenstelsel dat praktijkeri moet voorkomen met hoge in schrijfgelden en loze toezeggingen. In een, I voorstel aan de gemeenteraad zeggen Bj en W. dat in Amsterdam en Utrecht goedé resultaten zijn geboekt met een soortge# lijk systeem. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken voelt er om financiële rede nen niets voor om de parlementaire af vaardiging naar de wereldconferentie voor het decennium van de vrouw, uit 1? breiden van vier tot zeven personen. Df minister schrijft dit mede namens zijn collega’s voor Ontwikkelingssamenwéij king en CRM aan de Tweede Kamer. De bijzondere commissie voor emancipatie beleid had in een brief om een dergelijke uitbreiding gevraagd. -3 7 -2 3 -3 1 11 16 6 0 1 3

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2