Tunesië wil sancties tegen bewind Libië I Moegabe: Soames moet blijven als gouverneur Gegijzelden Iran nog maanden vast Geen 25 doden Geleerden in VS steunen Sacharov Volgens Financial Times: Grieken leggen dam tegen olie Scheurtjes in kerncentrale Ram mogelijk in regering-Gandhi Man met pijl beschoten M Getuigenis vrouw tegen echtgenoot „Westen drijft olieprijzen op” is „MOSKOU NIET TEGEN STATIONERING VN-LEGER” Politie beëindigt gijzelingsactie «I IT koppen de oorlog sergeants Ballingen opgeleid en bewapend” DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 BINNEN* EN BUITENLAND 2 ging ram >and I door Nico Scheepmaker iwen uiten- ‘rust (Van onze redactie buitenland) LONDEN/MOSKOU/KABOEL. De Sovjet-Unie zou geen bezwaar hebben tegen het stationeren van VN-troepen in Afghanistan als onderdeel van een. plan dit land neutraal te maken. Dit meldde het Londense avondblad Evening News gisteren. Ping >ning* n le? el dat ge in- n een, en Bj goedé i>rtge»’ otest i>nds ifval .99 trijfël f* 99 dagen gevangen worden gehouden. waren (Van onze redactie buitenland) TUNIS. De regering van Tunesië wil dat Libië wordt gestraft voor het samenzweren tegen het bewind van de Tunesische president Bourguiba. iganj dag twë} zodat agere egela- >ft dit t wel, am ip zwa- i uur teden liever des- amer- igsdfr waarschijnlijk pas na tien weken van af gisteren gerekend klaar zal zijn om te debatteren over deze kwestie. Het afgelopen weekeinde heeft geeste lijk leider Khomeini, zoals bekend, ver klaard dat het parlement zal moeten beslissen over de voorwaarden voor vrij lating van de gegijzelden, die nu al 117 De Russische president Brezjnjev zei gisteren in Mos kou dat de Sovjet-Unie wil meewerken aan een oplossing voor het conflict over Afghanistan, wanneer de VS en de In het door de Evening News gepubliceerde document wordt gesteld dat Moskou geen bezwaar zal maken tegen aanwezigheid van de VN-troepen in Afghanistan wan neer die kan leiden tot de vrije verkiezing van een regering die representatief is voor het Afghaanse volk. Deze regering zou echter niet anti-Russisch mogen zijn. MADRID (AP/DPA). De kerncentrale bij de Noordspaanse stad Burgos is giste ren stilgelegd, omdat haarscheurtjes zijn ontdekt in de leidingen van het koelsys teem. De beheerde van de centrale, de Madri- leense elektriciteitsmaatschappij Nucle- nor, liet gisteren weten dat het gaat om een intern defect dat geen gevolgen heeft voor het milieu. Volgens sommige andere bronnen, is er ook sprake van een lek. De reactor zou binnenkort twee maan den worden stilgelegd in verband met de jaarlijkse wisseling van de kernlading. Deze periode zal nu zeker vijf maanden duren. De kerncentrale was onlangs twee maanden op non-actief in verband met een defecte pomp. dervraagden zei uit solidariteit met de Russische dissident Sacharov, geen enke le informatie meer uit te willen wisselen met vakgenoten in de Sovjet-Unie. De voorzitter van de bond, Frank van Hippel, zei gisteren dat zijn organisatie alles in het werk zal stellen om te voorko men dat Sacharov na zijn verbanning naar Gorki ook uit de Russische Acade mie van Wetenschappen zal worden gezet. Vergeleken met de internationaal niet- erkende verkiezingen van april vorig jaar, is de opkomst tot nu toe verrassend groot, aldus de Britse verkiezingsleider Sir John Boyton gisteravond. Gisteren werden bij een overval op een stembureau drie guer rillastrijders van Robert Moegabe dood geschoten. Intussen is Robert Moegabe vrij onver wacht vertrokken naar Mozambique voor overleg met de leiders van de frontlij nsta- ten, de buurlanden van Rhodesië. Hij zou zondag weer terugkeren. NEW YORK. De Newyorkse poli tie heeft gisteren op een metrostation in de wijk Brooklyn een man aange troffen die door een pijl ernstig ge wond was geraakt. De pijl stak uit een van zijn schouders en de wond bloedde hevig. De man werd in ernstige toe stand in een ziekenhuis opgenomen. Volgens de politie heeft de man ver teld, dat hij vanuit een passerende be stelauto was beschoten door een man in een groen sportjasje met een over het hoofd getrokken kap. Waarom hij was beschoten was het slachtoffer een raadsel. Alleen op woensdag 5 Augustus 1914 is Het Vaderland in het Ochtendblad even uit zijn slof geschoten. In de derde kolom staat onder „Telegrammen” en onder „De oorlog” in letters van een halve centimeter hoogte: „Engeland verklaart Duitschland den oorlog”. En daaronder, in letters van toch al gauw 3 millimeter hoogte: „Berlijn, 4 Aug. Even na 7 uur ver scheen de Engelsche gezant, Goschen, aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, om de oorlogsverklaring te overhandigen en zijn pas te vragen.” H. J. si van ?even ■e hij i zijn otter- i han- iljoen an de at de «1 als ennis an de (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De 50 gegijzelde Ameri kanen in de ambassade in de Iraanse hoofdstad Teheran zullen zeker nog eni ge maanden vast worden gehouden. Dat valt op te maken uit de woorden van de voorzitter van de invloedrijke Islamiti sche Republikeinse Partij, ayatollah Be- hechti. Deze zei gisteren op een persconferen tie, dat het Iraanse parlement, dat vol gende maand moet worden gekozen. De koppen van De Volkskrant (1,1 cm hoog), de Haagsche Courant (1,7 cm hoog). Het Parool (1,1 cm hoog) en NRC-Han- delsblad (0,9 cm hoog) mochten er voor Nederlandse begrippen best zijn, maar erg indrukwekkend waren ze toch niet, pok al omdat ze in „onderkast” gedrukt waren, dus met „kleine letters”. Van de kranten die mij onder ogen kwamen, had den alleen het Nieuwsblad van het Noor den en De Telegraaf voor hun koppen gebruik gemaakt van „kapitalen”, hóófd letters dus. Zij waren ook de enige kran ten die hun kop over de hele breedte van de voorpagina hadden afgedrukt, dat wil zeggen: het Nieuwsblad bijna, De Tele graaf helemaal. De letters in het Nieuws blad van het Noorden waren 1,7 cm hoog, die in De Telegraaf liefst twee keer zo hoog: 3,4 cm. En dat dan over twee regels: MILITAIREN GRIJPEN (volgende regel) MACHT IN SURINAME. lossen. Syrië, Irak, Saoedi-Arabië, Koe weit en Jordanië maken deel uit van de commissie. De ministers van de Arabische Liga gaan zich ook bezighouden met de nu volledig herstelde betrekkingen tussen Is rael en Egypte en de, wat wordt genoemd, Israëlische bedreiging van Syrië. De Libische leider Kadaffi wil dat er een Arabische top wordt gehouden over de Arabische olievelden. Die worden vol gens hem bedreigd door Israel, Egypte en de Verenigde Staten. Het blad beroept zich op een hooggeplaatste bron in het Kremlin en zegt inzage te hebben gehad in een document van de Sovjet-Unie dat is doorgegeven aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens de Evening News was deze Russische bood schap een reactie op de oproep van de Engelse minister van Buitenlandse Zaken lord Carrington, die vorige week voorstelde Afghanistan te „neutraliseren”. Het Britse blad schrijft, dat de Sovjet-Unie hoopt dat het Westen en met name Engeland kan bijdragen tot een oplossing voor de kwestie-Afghanistan. Overigens heeft woordvoerder Hodding Carter van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken giste ren toegegeven dat de VS de Afghaanse opstandelingen steunen „op basis van wat de VS in het belang van Afghanistan achten”. Hij ging niet in op de aard van de hulp. Intussen probeert de Afghaanse regering door een golf van arrestaties een eind te maken aan de huidige onrust en de algemene staking in de hoofdstad Kaboel. Volgens radio-Kaboel zijn ook kinderen aangehouden die molo- tov-cocktails gooiden naar Russische tanks. Zo ging dat m die dagen: elke zucht naar sensatie was de journalistiek toen vreemd Toch kostte die Eerste Wereld oorlog tien miljoen mensen het leven, en werden twintig miljoen mensen gewond. rede» re af-, rente uit tï n. D? zijn nweW >r. De patie- elijke Minister Fitouri van Buitenlandse Za ken vroeg dat gisteren tijdens een speciale ministersbijeenkomst in Tunis van de lan den die zijn aangesloten bij de Arabische Liga. Libië heeft volgens de Tunesische mi nister de groep Tunesische ballingen op geleid en bewapend die op 27 januari een aanval deden op de mijnstad Gafsa in het midden-westen van Tunesië. Daarbij kwamen veertig mensen om het leven. De Libische minister Triki van Buiten landse Zaken verwierp de beschuldigin gen van Fitouri. De gevechten in Gafsa waren volgens hem een „binnenlandse zaak van Tunesië en veroorzaakt door Franse militaire agressie tegen Gafsa”. Intussen beloven de verkiezingen in Rhodesië een groot succes te worden. Gis teren, op de eerste dag van de stemmin gen, brachten bijna een miljoen zwarte kiezers hun stem uit. De overige twee miljoen kiesgerechtigden kunnen van daag en morgen nog naar de stembus. WASHINGTON (Reuter). -=•- Het Ameri kaanse opperste gerechtshof heeft giste ren door een man te veroordelen na een getuigenis van zijn echtgenote, afgere kend met het eeuwenoude beginsel dat echtelieden niet tegen elkaar kunnen ge tuigen. De man werd schuldig bevonden aan het smokkelen van verdovende middelen uit Thailand. De president van het ge rechtshof verklaarde dat hij de vrouw had laten getuigen, omdat het oude beginsel stamt uit een tijd waarin de vrouw eigen dom van haar man was en geen wettelijke rechten had. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Volgens het Britse blad Financial Times heeft Robert Moegabe van de Rhodesische ZANU- PF de Britse gouverneur in Rhodesië, Lord Soames, gevraagd, het Britse mandaat in Rhodesië te verlengen als Moegabe zelf bij de verkiezingen in zijn land als overwinnaar uit de bus komt. Het Britse blad zegt dat Moegabe vindt dat de aanwezigheid van de Britse gouver neur de blanke en zwarte gemeenschap gerust zou stellen in de overgangsperiode naar de onafhankelijkheid. De Britse au toriteiten hebben overigens niet gunstig gereageerd op het verzoek van Moegabe, aldus de Financial Times Soames en zijn medewerkers zijn namelijk van plan Rho desië meteen na de onafhankelijkheid te verlaten. buurlanden van Afghanistan garanties geven dat er geen buitenlandse inmenging in dat land komt. In een twee uur durend gesprek met de Amerikaanse zakenman Armand Hammer zei Brezjnjev dat een garantie voor niet-inmenging zou zijn een Amerikaanse verzekering dat de wapens die de VS leveren aan Pakistan alleen worden gebruikt voor defensieve doeleinden. Hammer, die zei als zakenman en niet als vertegenwoordiger van de Amerikaanse regering met Brezjnjev te hebben ge sproken, deelde dit mee na afloop van het onderhoud. NEW DELHI (Reuter, AP). In India is gisteren de leider van de oppositionele Janata-partij, Jagjivan Ram, afgetreden. Ram is één van de meest invloedrijke politici van India. Hij had vanaf 1947 zitting in vrijwel alle regeringen. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat Ram lid wordt van de Congres-partij en een functie zal krijgen in het kabinet van premier Indira Gandhi. Aan het aftreden van Ram ging een meningsverschil binnen de Janata-partij vooraf. Ram is het niet eens met een groot deel van de partij dat het partijlidmaat- schap te verenigen is met dat van een nationalistische hindoe-sekte. Uit deze opmaak blijkt wel, dat de ge beurtenissen in Suriname niet niks waren. Niet zo’n bagatel bijvoorbeeld als de Eer ste Wereldoorlog. Dinsdag kreeg ik van een Haarlemse antiquaar een pak oude kranten ten geschenke, voor het meren deel Ochtend- en Avondbladen van Het Vaderland die over de eerste maanden van de Eerste Wereldoorlog berichtten. Een mooier cadeau kun je een columnist niet geven! Het stapeltje Vaderlanden be gint met het Eerste Avondblad en Tweede Avondblad van 26 Juli 1914, de dag waar op Oostenrijk de oorlog verklaarde aan Servië waarmee de eerste steen voor de Eerste Wereldoorlog werd gelegd. Hoe stonden die dingen nu in het Vaderland? Ik kan u nu alvast verklappen: NIET in een kop over de hele breedte van de I pagina met letters van 3,4 cm hoogte! Het Eerste Avondblad van Dinsdag 28 juli 1914 van Het Vaderland (Staat- en Letter kundig Nieuwsblad, verschijnt driemaal per dag, behalve Zondagavond en Maan dagochtend, zoals onder de naam vermeld wordt) had op de voorpagina van de vier pagina’s die het telde, linksboven in de linkerkolom van de zes kolommen, eerst de aanduiding „Eerste Avondblad”, daar onder, naast een wijzend handje: „Nieuwe Abonnés ontvangen „Het Vaderland” tot 1 Augustus gratis (dat was dus tot 3 dagen later), en daaronder in hoofdletters de kop „BUITENLAND” met daaronder, in klei ne letters: „Oostenrijk en Servië”, met daar weer onder, in nog kleinere letters: „Verzoeningsactie”. In het Tweede Avondblad van 28 Juli 1914 stond onder „Tweede Avondblad” eerst weer BUITENLAND en daaronder, in vette hoofdletters van 0,5 cm hoog: DE OORLOG. De volgende maanden zullen de koppen bovenaan de linkerkolom op de voorpagi na variëren van? „De Oorlog” (verreweg de meeste), „H. M. de Koningin-Moeder”, „De Bezetting van Luxemburg”, „Het Duitsche Leger in Luxemburg en België”, „De Kamerzitting”, „Duitschland en Frankrijk”, „De toepassing der Levens-, middelenwet”, maar toch meestal „De Oorlog”, soms voorzien van een onder- kopje: „De oorlogsverklaring”, „Luik”, „De toestand”... A)en n gis- i der i ge- t van nissie in te uring g van i me- r zijn MANILLA (AP, AFP, Reuter). De Taiwanese luchtvaartmaatschappij China Airlines heeft gistermiddag meegedeeld dat na de ontploffing van een vliegtuig op de luchthaven bij de Filippijnse hoofdstad Manilla geen 25 maar slechts 1 passagier is omge komen. Tot deze conclusie komt men na her telling van de passagierslijsten en de overlevenden. Woordvoerder Hodding Carter van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington wilde gisteren desge vraagd niet speculeren over het tijdstip van vrijlating van de gegijzelden. „Bij mijn weten is ayatollah Behechti geen naaste medewerker van president Bani- De kranten hebben er aardig hun best op gedaan. Maandag kwam het nieuws te laat voor de meeste middagbladen, maar dinsdag kwamen ze met fikse koppen op de voorpagina: „Militairen Suriname: „Toestand meester” „Junta vormt bur- gerraad” „Surinaams kabinet geeft zich over” „Rust teruggekeerd na coup in Suriname” „Leger brengt Arron ten val” „Militairen grijpen macht in Suri name”. „Sergeants de baas in Suriname”... Guatamala of Opper-Volta, akkoord, dat zouden we tot de dagelijkse routine van het wereldgebeuren hebben gere kend, maar Nederlandssprekende ser geants die een regering omverwerpen en de macht grijpen.... Ik moet teruggaan tot november 1950 om me een Nederlands sprekende onderofficier te herinneren die ons, recruten, in met zorg uitgezóchte plassen dekking het zoeken tegen denk beeldig vijandelijk vuur, en van wie ik daarom aanneem dat hij in zijn stoutste dromen misschien wel eens met de ge dachte gespeeld heeft dat het niet onaar dig zou zijn als hij en een zwikkie mede- onderofficieren de zittende regering om ver zouden werpen. Maar omdat hij niet wist hoe je zoiets moest aanpakken, leefde hij zijn verlangens zolang op ons uit en wierp öns omver, in die regenplassen die hij blijkbaar van hogerhand had weten los te peuteren.. Sadr”, aldus het commentaar van Hod ding Carter. De revolutionaire raad van Iran heeft gisteren overigens zijn goedkeuring ge hecht aan ontbinding van alle samen werkingsovereenkomsten met buiten landse maatschappijen voor het opspo ren en produceren van ruwe olie in de Perzische Golf. Iran zal er voorts naar streven gedurende dit jaar gemiddeld drie miljoen vaten (van 159 liter) ruwe olie per dag te winnen, zo heeft de minis-, ter van Olie, Ali Akbar Moinfar, gezegd. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken sprak gisteren tegen dat het een boodschap van het Kremlin heeft ontvangen waarin Engeland wordt gevraagd te bemiddelen in de crisis om Afghanistan. Wel liet een woordvoerder van het ministerie doorschemeren dat Engeland intensief overleg voert met zijn bondgenoten om binnenkort een Westers voorstel over de kwestie- Afghanistan voor te leggen aan de Sovjet-Unie. Het „neutraliseren” van Afghanistan zal de basis zijn van dat voorstel, waarover nog wordt onderhandeld, aldus de woordvoerder. (Van onze redactie buitenland) ATHENE. De Griekse autoriteiten hebben langs de toeristische stranden op de zuidwestelijke Peloponnesus drijvende barricaden aangebracht om te voorko men dat een olievlek van 32 kilometer lengte en zes kilometer breedte op land terecht zal komen. De olie is afkomstig uit de zondagmor gen gezonken tanker Irene Serenade, die op 45 m. diepte voor de kust bij de haven stad Pilos ligt en waaruit volgens berich ten nog steeds olie stroomt. Het IJmuiden- se bedrijf Weismuller is in samenwerking met een Griekse firma begonnen met het leegpompen van de tanker. Intussen zijn in Griekenland vragen ge rezen omtrent de reis van het schip, die van buitengewoon lange duur zou zijn geweest, over het feit dat de tanker brand stof innam in de kleine baai bij Pilos en over de lading die het schip bij zich had. Gebleken is dat zes buitentanks in tegen stelling tot wat de eigenaar beweerde, geheel leeg waren. KOEWEIT (ANP). De vroegere Saoe- dische minister van Olie Tariki heeft gis teren gezegd dat de westerse landen de olieprijzen opdrijven om ontginning van de eigen olievelden en exploitatie van ei gen energiebronnen rendabel te maken. Tariki, die olieminister was van 1969 tot 1972, doelde op de winning van olie in Alaska en in de Noordzee. Hij deed zijn uitspraken in het Koeweitse dagblad Al Anbaa. De organisatie van olie-exporte- rende landen (OPEC) moet volgens Tariki een topconferentie beleggen om het ni veau van de olieproduktie en het prijspeil voor vijf jaar vast te leggen. ewest ih de i land lege» g va» nister toege- Het gUl; gewe- 1 had g van doetf en de n na- CAIRO (Reuter). De politie heeft gis teren in de Egyptische stad Aghour, ten noorden van Cairo, met geweld een eind gemaakt aan een gijzelingsactie. Bij een schotenwisseling raakte degene die de gij zeling uitvoerde, een Egyptische student, ernstig gewond. Met zijn actie wilde de student bereiken dat de nieuwe Israëlische ambassadeur in Egypte, Eliahu ben Elissar, zou worden uitgewezen. Vijf gijzelaars konden uit de woning waar ze werden vastgehouden, ontsnap pen. De overige twee gijzelaars werden bij de politie-actie bevrijd. <ende olida, verte- Gereld Daan mani- jchtfr o KE- eveelr. leg» irover g be- misse- giëne. i ver- pporf ■zond; Brits blad: beweging in kwestie-Afghanistan Frankrijk en Tunesië hebben steeds ontkend dat Franse militairen aan de ac ties in Gafsa hebben deelgenomen. Vol gens de Franse regering heeft Parijs al leen twee helikopters en twee trans portvliegtuigen geleverd voor het overbrengen van Tunesische troepen naar Gafsa. Een speciale commissie gaat proberen het conflict tussen Libië en Tunesië op te In paniek sprongen passagiers gisteren uit het brandende vliegtuig. Hoewel aanvankelijk werd aangenomen dat er zeker 25 doden bleek uiteindelijk dat één passagier was omgekomen. Een Engelse bobby knoopt een praatje aan met Rhodesische vrouwen die urenlang in de rij moeten staan om hun stem te kunnen uitbrengen bij de verkiezingen WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse bond van wetenschapsbeoefena ren heeft een opiniepeiling onder de leden gehouden, waarbij driekwart van de on-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3