Tuinderscollectief overweegt kort geding en Terrein tegen spoorbaan vol bulten en gaten Resultaat diepte-infiltrering Begroeiing moet het veld ruimen voor nieuwbouw Van Houtenlaan medebepalend voor beslissing Gewassen uit de kluiten Watervoorziening biologische kwekerij op last directie Spaarnberg stopgezet kwispe door I 9 nd 0 g ut ■s O G I 5 DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 Jaarvergadering N VV-V rouwenbond Richtdatum Voorbehoud Steun in de rug ?wv2 COMMISSIE ONDERSCHRIJFT BDZK-NOTA en vai aken. IJMOND 4 weer „teruggedraaid” te krijgen. J ALS 1295 Sportieve kleding. Rok/ 165- Maten 36 t/m 44 Coat f 349,- Maten 36 t/m 42 (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. De directie van de Stichting Spaarnberg heeft aan de juridische argumen tatie rond het gebruiksrecht van de biologische tuin op het gelijk namige landgoed een nieuw machtsmiddel toegevoegd. De watertoevoer naar de tuin, twist appel in een twee jaar geleden begonnen civiele procedure, is op last van de directie buiten de weekeinden stopgezet. Het tuin derscollectief dat sinds 1973 op de bewuste grond, op milieuvriende lijke wijze, groenteteelt bedrijft voelt zich met die maatregel dras tisch beknot in de gebruiksmoge lijkheid van schuren en grond. Tegen de Stichting Spaarnberg wordt een kort geding overwogen om de situatie op korte termijn Cv- (ADVERTENTIE) Lid van het tuinderscollectief aan het werk op het biologische kweekbedrijf. nd K >5,00 In nauw overleg met het gemeentelijk Bureau Woonruimteverdeling zullen uit de reacties op de aangekondigde adver tentie de uiteindelijke gegadigden worden aangewezen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Aan de Minister Van Hou tenlaan in Velsen-Zuid worden de eerste toebereidselen getroffen voor woning bouw op de langgerekte terreinstrook tegen de spoorbaan. Het IJmuidense be drijf J. C. Zuidam is maandag in gemeen- te-opdracht begonnen met het bouwrijp maken. Met de motorzaag is het terrein inmiddels ontdaan van hier en daar fors opgeschoten struiken. Vooruitlopend op de terreinegalisatie is ook de lagere be groeiing inmiddels grotendeels verwij derd. Met behulp van shovels, vrachtauto’s en hydraulische kranen wordt het totale be- bouwingsgebied op gelijk niveau ge bracht met de langslopende Van houten laan. Aan de kant van de spoorwegover gang Groeneweg (zuidgrens) houdt dat in een terreinsophoging van circa een meter. Voor de start van de bouw geldt 1 april momenteel als richtdatum voor de Stich ting Eigen Woningbezit, de opdrachtgeef ster. Tijdens een informatiebijeenkomst vorig jaar oktober voor bewoners van de wijk Velserbeek werd een snelle en voort varende aanpak beloofd van dit omstre den bouwprojekt. Een planologische be roepsprocedure (tegen afgifte van een bouwvergunning en later tegen een be stemmingswijziging) leverde een vertra ging op van twee jaar. Een werkschema vooruitlopend op de eigenlijke bouw kon tot dusver nauwkeurig worden aangehou den. Sta in de weg waren allereerst zeven brede portaalspanten boven de spoorlijn, berekend op de vroegere situatie toen ter Hiervoor kan benut worden overtollige grond van het noordelijke terreingedeelte dat een eind boven straatniveau ligt. plaatse nog een rangeerterrein lag. Met vervanging van deze ver in het bouwter rein uitstekende obstakels door pijlers dichter naar de spoorbaan toe was de NS op de afgesproken datum, 12 februari, gereed. bespre, de Ver. bestuur n waar- d. Hoe- iedelij. gehou- e resul- De biologische tuinders zien zich daar mee letterlijk op een droogje gezet voor de bedrijfsvoering op door-de-weekse dagen. Kees Jansen spreekt als woordvoerder namens de groep van „een inbreuk op de status quo waaraan beide partijen zich tot dusver hangende de gerechtelijke proce dure braaf gehouden hebben.” Voor open infiltratie met gevreesde nadelen voor het natuurlijke (duin-) mi lieu geldt de laatste methode momen teel nog steeds als aanvaardbaar alterna tief voor milieudeskundigen (biologen en ecologen). Beperking m het watergebruik tot al leen de weekmden komt voor de Stich- „Pas bij totale avijzing van infiltratie kan aan de bel wrden getrokken voor planschadevergoechg”, zo stelde hij laco niek vast. Maar aan allescomt een einde. Ook aan een uitvoeri snuffelfestijn. Nora heeft daar geen meite mee en davert op verzoek een rond? over het gazon. Aan de ketting wordt - tot net niet duidelijk genoeg onderdrut genoegen van de fo tograaf KWISELdoor meegesleurd. Nora is een sterk hond. Gewassen uit de bekende kluitn! Hoving: „Het voortbestaan van onze schooltuin is daar niet minder onzeker door. Ook wij wachten met spanning op duidelijkheid daarover van de kant van de Witte Paters. De uitslag van het rechtsgeding tegen onze naaste buren is ongetwijfeld van invloed op onze toe komstige situatie als grondgebruiker”. woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. ’s Zaterdags van 9 tot 1 uur. Q. VELSEN Leden van de NW-vrou- wenbond afdeling IJmuiden dienen dins dag 4 maart te reserveren voor de jaarver gadering, te houden in het gebouw „Vel- serduin”. Agendapunt is onder meer een bestuursverkiezing. Aftredend doch her kiesbaar zijn de dames R. van der Ven (voorzitter), W. Luppens (penningmeester) en N. Slopsma (tweede secretaresse). Het bestuur wordt uitgebreid tot negen leden. Nieuwe kandidaten zijn de dames Berk hout .Bronsveld en Kabel. De jaarverga dering begint om acht uur ’s avonds. Vooruitlopend op het landelijke congres van 20 mei in Utrecht wordt op 18 maart de beschrijvingsbrief voor deze bijeen komst doorgenomen en ter discussie ge steld. Plaats van samenkomst hiervoor is eveneens het gebouw Velserduin. Aan vang 9.30 uur. Een vlotte rok in de kleuren: wit, aqua en groen. De coat is leverbaar in de kleuren: room, hardrose, groen en k rafblauw. eningse leelka. ot doel Tonden NAAM: Nora LEEFTIJD: 8 maanden RAS: Bastaard Labrador SOORT: Teef PRIJS: 80,- INLICHTINGEN: 02550-15744 15,90 15.85 50.00 !0,70 53.00 0.80 gingen eenten bij het zan de >nt de noetffl maai s meer bereis (ASTRKTM DEX HELDER HAARLEM HEEMSKERK HE1LOO HOORN LIMIIDEX ,ur ur zee Pj zoor <jf in h® Liefhebbers voor een woning in het toe komstige niewbouwwijkje kan op dit punt volstrekte duidelijk worden verschaft na een oproep per advertentie begin volgen de maand. In het bouwplan (totaal 59 woningen) zouden 41 kleinere eengezins woningen, naar eerder gemeld, nog juist beneden de premiegrens vallen die door het rijk op 1,6 ton is gesteld. Voor het grotere dus duurdere woningtype is door „Eigen Woningbezit” een koopsom van „circa twee ton” als richtlijn genomen. se heb ïprotes- bij de ken ej anisatie zan hg Voor de twee woningtypen die hier ver rijzen (drie woonlagen en eengezinswo ningen van meer gangbare proporties) zijn vorig jaar al met enig voorbehoud koopprijzen genoemd. Met de aangewe zen aannemer (Panagro in Warmond) wordt hierover nog druk overleg gevoerd. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land ondernemen binnenkort pogingen via hernieuwd overleg het leveringscon tract met de gemeente Amsterdam voor de woonbebouwing van Haarlemmer meer, Aalsmeer en Uithoorn (in 1981 aflo pend HAU-contract) verlengd te krijgen. De opdracht daartoe, vervat in een maan dag aanvaarde motie in Provinciale Sta ten, werd in de commissie bedrijven als steun in de rug ervaren. Welslagen van De bioloog F. W. van der Vegte, de samensteller noemt in de nota als wense- lijkheid opstelling van nieuwe prognoses over de waterbehoefte bij bevolking en industrie. De thans beschikbare progno- aan de aanbevelingen over dat thema in de vorig jaar verschenen „Nota inzake de duininfiltratie in Zuid-Kennemerland”. Het Amsterdamse Pius X-College be schikt sinds hetzelfde jaar vlakbij de biologische groentekwekerij over een kruidentuin. Op basis van een jaarlijks vernieuwde schriftelijke gebruiksover- eenkomst waarin ook opgenomen het ge bruiksrecht van de ter plekke aanwezige aansluitingen op het waterleidingnet. De heer J. J. Hoving, leraar aan deze school, kreeg van de Spaarnbergdirectie op dracht de pomp die in het nabijgelegen Koetshuis de waterdruk regelt, alleen in te schakelen in het weekeinde. Alleen dan zijn leerlingen van de Amsterdamse school op hun kruidentuin te vinden. 1) an Ne staat? aanta lieuwt »n ver •onvet :oudei :en het □gele? ling I >wone pt vaj emeaj de gf lieu® et bu£ i, zoal scha nischf Dit discussiestuk geeft de visie weer van het provinciebestuur en het bestuur van de BDZK. (Belangengemeenschap Drink watervoorziening Zuid-Kennemerland) waarin naast Velsen de gemeenten Haar lem, Bloemendaal en Zandvoort verte genwoordigd zijn. i vorig Camp geroni iog eet status dheden raad it ting neer op het rechtzetten van een scheefgegroeide situatie. Directeur P. P. Straathof: „Alleen het Pius X-College kan krachtens een overigens ietwat achter haalde overeenkomst op watergebruik recht doen gelden. Ten behoeve van de biologische tuin is in feite altijd clandes tien water van ons betrokken. Een onge wenste situatie die hiermee wordt recht- gebreid. De biologische tuinders zijn voor ons op dit punt geen partij. Het geschil over het grondgebruik loopt via de rech ter en staat hier volkomen los van”, De waterleverantie, of liever het weg vallen daarvan, voegt aan het bestaande geschil evenwel een nieuwe dimensie toe met een ongunstig effect op de onderlinge verhouding. In het rechtsgeding staat de Haarlemse advocaat mr. E. F. Seunke, jurist voor de tuinders, tegenover de ei sende partij in de persoon van voomoem- de mr. Schram. Het onderlinge contact loopt via beide juristen in de vorm van repliek en dupliek. Mogelijkheden voor contact daar buitenom blijken nihil. Re cente verzoeken om een onderhoud over de stagnerende waterleverantie ingediend door Kees Jansen liepen dood op absolute onwil bij directeur Straathof. De boven aangehaalde motivering ligt daaraan ten grondslag. De heer J. J. Hoving, docent aan eerder- gemeld Pius X-college, voelt zich door zijn rol in het waterleidingconflict tussen de wal en het schip gemanoeuvreerd. Voor het opzetten van een botanische collectie kreeg de school eveneens in 1973 de be schikking over 1 hectare tuingrond direct tegen de slangenmuur die op Spaarnberg als beschermd monument zorgvuldig in stand wordt gehouden. Als (onderhuur der kon de school een schriftelijke ge- bruiksovereenkomst overleggen ten tijde van de verkooptransactie tussen de stich ting en de kloosterorde waar ook de krui dentuin buiten bleef. Een ontruimingsbe- vel bleef hier achterwege. potlood en papier. Dan gaat het de pa den op en (zeer juist) de lanen in. Nora is het soort hond dat niet van half werk houdt. Een wandeling moet geen omme tje maar een wandeling zijn. Ze heeft zich er kennelijk heel wat van voorge steld en neemt vol zelfvertrouwen het initiatief. Toont weinig of geen belang stelling voor soortgenoten die in haar ogen „ondermaats” zijn. Een laag bij de gronds langharig hondje, dat een opmer kelijke overeenkomst vertoont met een stoffer op pootjes, acht zij geen blik waardig. Met haar stevige otterachtige staart begint ze echter te roeien als ze in de verte iets ontwaart dat op Duits Heder- volk lijkt. En jawel hoor, het Duitse kwaliteitsprodukt heeft Nora ook opge merkt en midden op het gazon van het wandelpark worden de geloofsbrieven tussen de vertegenwoordigers van de Engelse nazaat en de Duitse represen tanten uitgewisseld. Dan verschijnt er nog een bokser met een stevige staart. Ook die mag even deelnemen aan de kennismakingsceremonie. Terwijl heer KWISPELdoor zich con centreert op de nhijg en zich het zweet uit de hals veegtzai de fotograaf even demonstreren hosnel een kiek te schie ten. Maar dan heft hij zich in Nora vergist. „Mooi nie’, denkt het schrande re dier. En me een knipoog naar KWTS..: „laat hei ook maar even z’n best doen!” Nora poseert i alle standen behalve in die welke aceptabel lijkt voor een krantenportret. Ut het uiteindelijk toch lukt is te dankenian Nora zelf. Terug bij het asiel neemt „de houding” aan. Even blij moed? als deze zwartgepels- de dame (met litte bef) op pad ging, even blijmoedigschudt zij afscheispo- ten. Stevige peen overigens die een klein beetje symolisch zijn voor de La brador in het algmeen. Zelfs al is hij, of in dit geval zij', sen bastaard. Een hond met zijn stevige staanders stevig op de wereld. Een uifcrst vriendelijke minza me stoere huisgnoot. Poco, het 'a.gharige pupbeest van verleden week vond een tehuis in Heemskerk. Aan vragen en opmrkingen over dekking door het rijk van ilanschade (bij afwij zing nog in dit statu m van welk infiltra- tiesysteem dan ook knoopte hij een stuk je voorgeschiedenis vast. Het rijk gaf de aanzet voor een niiw waterwinningsbe- leid door het IJssaneer tot drinkwater- bekken te bombareren. Met een miljoe- nenprojekt als WK 3, projekt van de Watertransportmaachappij Rijn-Kenne- merland, is er in feite geen weg terug. nieuw overleg net Amsterdam biedt ruimte voor verdeuitstel. De PvdA’er F. F. J. Reichenfeld tonde zich ronduit ver heugd met de jogste ontwikkeling op provinciaal niveau Content was hij ook met de aanbeveligen in de nota om de keuzevrijheid die aarin zit opgesloten. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Nieuw feitenmateriaal is nodig voor een doordachte keuze pro of contra duininfiltratie. Verder uitstel van I een ongetwijfeld diepgaande beslissing daarover is in dat licht alleszins verant woord. Met dit gemeenschappelijke standpunt conformeerde de commissie bedrijven zich woensdagavond volledig secijfers worden in het licht van het ver bruik in de afgelopen jaren (beduidend minder dan geraamd) verouderd geacht. De uiteindelijke keus voor of tegen duin infiltratie wordt verder afhankelijk ge steld van het eindresultaat van proeven en persputten (voor diepte-infiltratie). Voor een goi begrip van de situatie op Spaarnberg incort bestek deze terugblik. De Stichting Spaarnberg, tot dan toe huurder van iet voormalige missiehuis van die naam,tocht eind 1978 gebouw en omliggend tenin (10 hectare) van de Wit te Paters. Buen de transactie bleef de biologische tin en ook de aangrenzende kruidentuin. De Stichtir Spaarnberg werd in het koopcontract verplicht de biologische tuin „leeg” ofte leveren. De grondgebrui kers negeeren een ontruimingsbevel. Vervolg was erder genoemde civiele pro cedure. Als eferes ontzegt de Stichting de tuinders elk jridisch gebruiksrecht. Mr. Schram, jurisvoor de eisende partij, be nadrukte in d inmiddels gevorderde pro cedure het oibreken van enige schrifte- lijke overeenbmst en ook de experimen tele en tijdelke aard van het grondge bruik waar immer enige geldelijke ver goeding tegenver stond. Directeur J. ten fete van de Dienst Gas, Reiniging en Wateverstrekte over het toe te passen fïltersyieem (met of zonder voorzuivering) tehnische informatie. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 in IJmuiden op een nieuwe eigenaar zitten te wachten. Behalve op Een Labrador is van huis uit een stevi ge hond. Heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een huisdier dat voor tal van zware karweitjes uitstekend bruik baar is. Zoals daar zijn: de werkzaamhe den tijdens de jacht, het geleiden van blinden en het opsporen van bijvoor beeld drugs. Al die en dergelijke klussen worden door de Labrador met een aangeboren vriéndelijke gewilligheid uitgevoerd. Nora, een teef, het moet gezegd een pronte dame, heeft iets van haar origi- neel-Labrador-zijn verloren. Maar wel zo verdraaid weinig dat alle typische mentale raskenmerken nog ruimschoots aanwezig zijn. Nora toont zich blij met het bezoek van KWISPELdoor en de fotograaf. Maakt geen onderscheid. Deelt bij de kennismaking evenveel stevige poten en aanhankelijkheidsbetuigingen uit aan de man met de camera als aan die met i 0

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5