Hoogovens start bouw zuiveringsinstallatie politienieuws uid er Keuken Duister beleid Raad van Bestuur belemmert bonden 1 /Huider Keukens heeft de nieuwe showroom klaar! veilingen beverwijk S. Koopen 40 jaar bij Mekog vc '4.4. Fietsvierdaagse in Heemskerk Brief over kraakpand aan staatssecretaris Lezing over sociale dienst HUIDER 7 D O N D E R D A G 2 8 F E B R U A.R I 1980 AGENTEN DICHTER BIJ BEVOLKING Spreekuur LOZING ZWARE METALEN AAN BANDEN (SieMatic, de gezelligste keukeir Tijdelijk ’n auto nodig? I I I I J Het LWLJ Motorhuis IJmond KEUKENS M „KNOKKEN VOOR BEHOUD STORK VELSEN” I IJMOND 6 1 (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Hoogovens heeft een begin gemaakt met de bouw van een afvalwaterzuive ringsinstallatie waarmee in 1982 de lozing van zware metalen in het Noordzeekanaal wordt voor komen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De gemeente politie Beverwijk gaat met in gang van 1 maart 1980 beginnen met de wijkgerichte groepssur- veillance. De gemeenteraad heeft daar destijds op aangedrongen. De bedoeling van het nieuwe systeem is, de afstand tussen poli tie en burgerij te verkleinen en de poltieman meer te betrekken in het maatschappelijk gebeuren van de betreffende wijk. Komt u op zaterdag 1 maart eeus kijken wat wij ervan gemaakt hebben? Dan houden wij vanaf’s morgens 10.00 uur tot ’s middags 16.00 uur feestelijk Open Huis. U zult ogen te kort komen om alle noviteiten en akt utiliteiten op keukengebied te zien. Zoals de nieuwe SieMatic keukens, uitgevoerd in rijke houtsoorten, in sprankelende kunststof, in de exclusieve SieMatic-kombinatie van hout en kunststof of in oiiderwets-gezellig, handgestreken lakwerk. Ook al hebt u op dit moment geen konkrete plannen voor uw keuken: u bent van harte welkom op onze Open Hüis-dag. ^fn u wacht een gastvrij onthaal! M'. B Politie de wijk in met gerichte surveillance Q (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) A !T SNMHH poe nen, and neid on- rart, ave- De bouw, die op 40 miljoen gulden is begroot, is een voortvloeisel van toezeg- n n n it e Het is uitdrukkelijk niet de bedoeling in Beverwijk twee soorten politje te creëren wijkpolitie en de „gewone” surveillant waarbij*de wijkpolitie als een soort maatschappelijk werker zou zijn. Wel tot de taak van de wijksurveillance behoort het doorverwijzen van mensen, die niet goed weten welke instantie zij voor hun probleem moeten benaderen. De wijksur- directeur De Vries toekijkt. De districtsbestuurder legde daarbij de nadruk op de haalbaarheid om het bedrijf voort te zetten, maar kon nog geen totaal indruk geven van de gevoerde besprekin gen en de strategie die ten opzichte van de Raad van Bestuur van VMF gevoerd zal worden. „We kunnen verschillende din gen niet hard maken en willen de werkne mers van Stork Velsen geen luchtkastelen voorhouden. Wel is er in de afgelopen week intensief gediscussieerd over de structuur van het bedrijf bij een mogelij ke voortzetting”, aldus de heer W. Wem- mers, die de toehoorders in de kantine van het bedrijf bpriep tot „knokken voor het behoud van Stork Velsen”, waar momen teel tweehonderd mensen werkzaam zijn. Hij noemde voorts de situatie onvermin derd ernstig. Temeer daar de Raad van Bestuur geen duidelijke argumenten voor de bedrijfssluiting heeft prijsgegeven. De heer S. Dolman, secretaris van de ondernemingsraad ging verder op dit as pect in. Het stilzwijgen van de Raad van Bestuur wekte volgens hem de indruk dat In elke wijk zal zo mogelijk éénmaal per maand spreekuur worden gehouden door de groepscommandant of één van de le den van de wijkploeg. Die spreekuren zijn op de maandagavonden van acht tot tien uur. Daarnaast kunnen via het politiebu reau, Breestraat 37, telefoon 29123, af spraken worden gemaakt voor een ge sprek met de leden van de wijkploeg. veillance wordt in principe in uniform uitgeoefend. BEVERWIJK. De buurtvereniging Rond de Wijkertoren heeft de staatsse cretaris van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, de heer Brokx een brief gestuurd waarin zij aandacht vraagt voor de ontwikkelingen rond het kraak pand aan de Torenstraat. In de brief verzoekt de buurtvereniging de staatssecretaris zijn invloed aan te wenden om het gemeentebestuur van ge dachten te laten veranderen. De gemeente wil tot sloop van de betreffende panden overgaan. Dit volgens de buurtvereniging in de brief uitsluitend om financiële rede nen. De buurtvereniging voert daarente gen argumenten aan om het pand te be houden ten behoeve van de krakers die behoren tot de duizenden woningzoeken den in de gemeente. Daarnaast vermelden de briefschrijvers dat het gemeentebe stuur zich niet houdt aan afspraken die in verband met de sloop zijn gemaakt. Een houding die volgens de buurtvereniging een spaak in het wiel dreigt te steken van de huidige inspraakprocedure. HEEMSKERK. Voor alle fietslief- hebbers van acht tot tachtig jaar wordt in Heemskerk ook dit jaar weer een fiets vierdaagse georganiseerd. De data zijn maandag 28 tot en met donderdag 31 juli. Koningstraat 40/42, Beverwijk Telefoon 02510-29162 J 1- It r. 1- i- n s i- it n e n 1- g n srst •are iwe aal- ari- ten ang n n >t 1- is ;r Jt jr jr e n n e PEN org- dat rno- org- gere lerd Huur dan een praktisch nieuwe Opel bij het betrouwbare bedrijf voor auto verhuur voor één of meer dagen of weken/weekends. >- s it e it ‘t i. /oor kers van ider iere roep een t de ning bij mte, ning jeer- en”. som met van een De alle de- lie- ?re- ien zal irif- Itu- ten >ci- Or- bij ren de ;le- .Als coördinator van de wijksurveillance treedt adjudant Th. Albers op, die over het algemeen tijdens de kantooruren via hetzelfde telefoonnummer bereikbaar is. gingen die Hoogovens in 1979 aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft gedaan. Hiermee komt het bedrijf tegemoet aan de voornaamste eisen die aan een lozingsvergunning op grond van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewate ren waren gesteld. De thans gestarte bouw behelst een wa terzuiveringsinstallatie voor het waswater uit de gasreinigingen van hoogovens-6 en 7 en vormt de eerste fase van het project dat volgens plan in oktober 1981 gereed komt. Daarna zal een begin worden ge- De lezing begint 's morgens 10.00 uur in „De Kajuit” op de torenflat van het stadskantoor in Beverwijk. Na een vragenronde zal de bijeen komst rond 10.30 uur worden afgeslo ten. De toehoorders vertrekken om 9.45 uur gezamenlijk vanuit de hal in het kantoor aan het President Kenne- dyplein naar „De Kajuit". H< Kennemerlaan 1, IJmuiden./ tel. 02650 - 2 27 56* BEVERWIJK. De noteringen op de Beverwijkse veiling waren woensdag als volgt: Bloemen: anjers 30-50, Israëlische an jers 35-53, anthurium 115, forsythia 30-70, freesia 20-45, gerbera 20-30, iris 17-23, nar cissen 12-18, orchidee 16-35, babyroos 20- 65, statice 35-40, tulpen 15-40. Planten: calceolaria 160, cineraria 65- 110, cyclamen 250-500, primula 65-145. Groenten: boerenrool 70-105, selderij 30-45, breekpeen 33-38, knolselderij 15-34. prei 125-175, spinazie 195-250, sla 25-32, uien 25-43, waspeen 53-62, witlof 50-100. Aanvoer: sla 8000 stuks, spinazie 3500 kilo, prei 4000 kilo, uien 14.000 kilo. De fietsroutes worden uitgezet in de omgeving van Heemskerk en men kan kiezen uit de afstanden veertig of zestig kilometer per dag. na de beslissing het bedrijf te sluiten pas beraden wordt over de argumenten. Ook hij riep de werknemers van Stork Velsen op tot een volledige inzet om het bedrijf te behouden en beklemtoonde de levensvat baarheid. Volgende week zal de dreigende be drijfssluiting onderwerp van gesprek zijn tijdens een bijeenkomst van de centrale ondernemingsraad. De resultaten van dit gesprek zullen ondermeer aan politiek Den Haag worden voorgelegd. De levensvatbaarheid van het bedrijf in BEVERWIJK. De directeur van de sociale dienst van de gemeente Beverwijk, de heer J. Hogendoorn, houdt donderdag 13 maart op uitno- diging van de WD-vrouwen een le zing over het fiinctioneren van deze dienst. Binnenkort zal onder de bevolking van Beverwijk folders verspreid worden waarin de wijkindeling en een rooster van de spreekuren staan vermeld. VELSEN-NOORD. De bonden en de ondernemingsraad konden woensdag middag tijdens een informatiebijeen komst in het bedrijf Stork Velsen nog geen kant en klare strategie ontvouwen. Districtsbestuurder van de Indu striebond FNV, W. Wemmers, kon de werknemers slechts mededelen dat kon takten waren gelegd met politieke partij en en pleitte voor een gezamenlijk beleid van werknemers, bonden en onderne mingsraad dat tot behoud van het Vel- sense bedrijf moet leiden. Velsen-Noord stond tevens centraal in een verklaring van de heer H. Munnink van de Unie BLHP, waarin een brief van deze bond voor leidinggevend en hoger perso neel aan de Raad van Bestuur als leidraad fungeerde. In deze brief worden vraagte kens gezet bij het besluit om ondermeer de vestiging in Velsen-Noord te sluiten. Daarnaast spreekt de Unie in de brief zijn afkeuring uit over de snelheid waarmee de Raad van Bestuur van VMF de persme dia, werknemers, overlegorganen en di rectie overrompelde. Ingaande op enkele conclusies stellen de Unie-kaderleden in de brief dat het voornemen van VMF- Stork slechts stoelt op rekenkundige ar gumenten terwijl sociaal-economische factoren buiten beschouwing zijn gelaten. Ook de Unie is overtuigd van de levens vatbaarheid van het bedrijf. -Als antwoord op vragen vanuit de toe hoorders noemde de heer W. Wemmers de continuïteit van de produktie een belang rijke factor voor het behoud van Stork Velsen. „Er moet met hetzelfde enthousi asme worden doorgewerkt willen de afne mers gemotiveerd blijven om orders te plaatsen”. Hiervoor zijn volgens hem be perkte financiële mogelijkheden binnen de VMF aanwezig. 1 Vandaag is in een landelijke bijeen komst van CNV-kaderleden, die een geza menlijk standpunt hebben ingenomen, het voornemen van de Raad van Bestuur besproken. De werknemers van Stork Velsen zullen zo snel mogelijk over acties en strategieplannen dooi' de bonden en ondernemingsraad worden geïnformeerd. Inbraak. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een bedrijfs pand aan de Hagelingerweg in Santpoort. Vermist worden boormachines, slijpma chines, decoupeerzagen, schaaf- en schuurmachines, alsmede cirkelzagen. De totale waarde van de buit wordt geschat op ruim 10.000 gulden. Het ligt in de bedoeling, dat nauwe contacten gaan ontstaan tussen de groep en de in de wijk opererende belangen groepen, buurthuizen en maatschappelij ke instellingen. Er zijn inmiddels oriënte rende gesprekken gevoerd tussen de wijk- 'f'*' - groepen en de BSCR. De surveillance in a - -j de wijk zal in principe te voet of per fiets gebeuren. De wijken zijn: centrum met spreekuur op de eerste maandag van de maand in de Middelaarkerk; Oranjebuurt-Zwaans- meer-Meerestein met spreekuren op elke twee maandag van de maand in het schoolgebouw „De Tweemaster” aan de Zweedselaan 5; omgeving van „De Nieu we Slof' met Kuenenplein en Aagtendorp met spreekuren op elke derde maandag van de maand in het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Wilgenhoflaan; de Bomen- buurt en Westertuinen met spreekuren op elke vierde maandag van de maand in „De Opgang” aan de Florastraat; de buurt rond het Stadskantoor eji rond het Euro- paplein met spreekuren op elke eerste maandag van de maand in de Oosterwijk- mavo aan de Luxemburglaan 233 en het industriegebied ten oosten van de spoor lijn Uitgeest/Haarlem met de woonsche penhaven en het woonwagencentrum Aagtenpoort met spreekuren op elke der de maandag van de maand in het kantoor van de havenmeester aan de Pijpkade. Beverwijk is daartoe ingedeeld in zes wijken, met gekoppeld aan elke wijk een vaste ploeg politiemensen met een ploeg- commandant. Wijk aan Zee wordt daarbij buiten beschouwing gelaten, omdat daar al sinds tientallen jaren kan worden ge sproken van een wijkagent. Dat is nu postcommandant C. T. Mooij, met als vas te plaatsvervanger per 1 mei 1980 de hoofdagent J. van Dijk. Uitgangspunt van het systeem is, dat de ploegen, die och tend-, middag- of nachtdienst verrichten, de normale surveillance per auto doen, terwijl de groep die dagdienst heeft zich bezighoudt met specifieke taken dié de wijk betreffen. maakt met de tweede fase van de reinh gingsinstallatie waarin de zuivering van het afvalwater afkomstig uit hoogovens 3, 4 en 5 zal plaatsvinden. De gehele bouw zal in oktober 1982 zijn gerealiseerd. Hier na kan al het afvalwater van Hoogovens ontdaan worden van zware metalen en komt een einde aan de lozing van deze vervuilers in het Noordzeekanaal. Deze lozingen veroorzaken een ernstige vervui ling in het IJmuidense havengebied en de Noordzeekust. Volgens een rapport van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA) is 60 tot 90 percent van al het lood, zink en cyanide dat in de Nederlandse kustwateren aanwezig is af komstig van Hoogovens. Nadat het bedrijf aanvankelijk vanwe ge de hoge investering bezwaar maakte tegen de voorwaarden van het ministerie van Verkeer en Waterstaat ging Hoog ovens toch door de knieën voor de voor waarden verbonden aan de lozingsver gunning. Dit betekent voor het bedrijf een investering van 40 miloen gulden, in de bouw van zogenoemde indikkers. Deze bestaan uit bassins waardoor al het afval water van het Velsen-Noordse bedrijf zal worden geleid. In deze bassins krijgen de zware metalen de kans om naar de bodem te zinken. Tot oktober 1982 zal dit nog in het Noordzeekanaal gebeuren waar de metalen en andere stoffen zich met het slib vermengen. Dit slib wordt jaarlijks weggebaggerd en afgevoerd naar de Noordzee waardoor de kustwateren aan vervuiling bloot staan. Voor deze bagger- werkzaamheden bestaat een contract met Rijkswaterstaat die volgens een verleende vergunning tot eind 1982 het vervuilde slib mag afvoeren. Over de wijze waarop het ingedikte slib uit de zuiveringsinstallatie zal worden af gevoerd is nog niets bekend. De mogelijke lozing of verdere verwerking van de zwa re metalen uit de afvalwaterstroom is momenteel in studie bij een werkgroep bestaande uit vertegenwoordigers van. het ministerie van Economische Zaken, het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne, Rijkswaterstaat, de provincie en Hoogovens. De start is elke morgen tussen negen en tien uur. Voor werkers in de ploegen dienst kan een aparte regeling worden getroffen. Kinderen beneden de tien jaar dienen onder geleide te fietsen. Startpunt is het buurthuis „De Zandkraai” aan de Handelstraat. De heer S. Koopen uit Haarlem stond dinsdagmiddag in het middelpunt van de belangstelling tijdens een bijeenkomst bij Mekog in IJmuiden waar hij gedurende veertig jaren werkzaam ts geweest. Uit handen van Mekog-directeur G. W. de Vries ontving hij de bij dat heugelijke gebeuren behorende horloge, gratificatie en insigne. In een korte toespraak memoreerde de heer De Vries de loopbaan van de jubilaris die in 1962 als constructie-bankwerker van Beijnes werd „overgenomen”. „Gelukkig waren de overgangsregels zo dat de Beijnesja- ren meetelden voor degenen die overgingen naar Hoogovens of Mekog”, aldus de heer De Vries die er nog aan herinnerde dat de heer Koopen via bedrijfscursus- sen in het bezit kwam van de diploma’s pijpbewerker en pijpmonteur. Van de heer J. P. Bruin rayon-coördinator werktuigkunde ontving de heer Koopen, die vergezeld was van zijn vrouw, een enveloppe met inhoud. Tot besluit van de ongedwongen huldiging dankte de jubilaris voor de cadeaus en de hartelijke woorden. Op de foto gespt mevrouw Koopen haar man het gouden horloge om terwijl I

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7