Uitsterving bedreigt zeehonden Waddenzee geeft gehoor aan EG-eis Van der Stee „Onbenullen ontdekten aftopping opnieuw PROGNOSE VOOR KOMENDE TIEN JAAR: Geld voor nieuwe Vakbondsman Van der Schalie: manier opwekken 3 van elektriciteit China moet kern- Aantal geboorten te laag Acht centrales bouwen Pakistan en Brazilië verder paar schoenen Energiebesparing op universiteit gecoördineerd „Bedrijfsleven voor zeker vijf miljard getild” met kernenergie Nieuwe CV-ketel bespaart twintig procent energie i iiiii 25 VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 ECONOMIE (Van onze redactie economie) Bit taande 0T Gasprijs tuinbouw hoger oor- mnenu ■n over een dieten minj neen enin? die op iiiieraj enen ichten. DEN HAAG. In de ko mende tien jaar zal het aantal arbeidsplaatsen in de Neder landse industrie nog met ruim 200.000 dalen. jbiMiE In industrie zeker (Van onze redactie economie) 200.000 banen weg Lonen voorlopig aan banden -■O** 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 la 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 0 0 0 0 0 0 r o o o o o o o o <7 o <7 <7 <7 «7 0 Dat zijn de verontrustende resultaten van een onderzoek waarop ir. P. Reijn- ders op 5 maart promoveert aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. Om de invloed van de waterverontreiniging on (Van onze redactie binnenland) TEXEL Het aantal geboorten bij zeehonden in het Nederlandse wad dengebied is te laag om hun voortbe staan zeker te stellen. Vergeleken met zijn soortgenoten in het Westduitse en Deense waddengebied blijkt de Nederlandse zeehond meer gifstoffen in het lichaam te hebben. Van de 2700 Nederlandse zeehonden van vroeger zijn er nu nog maar ongeveer 400 over. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Wanbetalers en winkel dieven hebben vorig jaar het Nederlandse bedrijfsleven miljarden guldens lichter gemaakt. De wanbetalers nemen het leeu- wedeel (4,1 miljard) van deze verliespost voor hun rekening. De winkeldiefstallen belopen meer dan één miljard. Volgens Het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV), dat met de ze cijfers kwam, zijn de Nederlanders slechte betalers. De wanbetalers zijn vol gens hen ook moeilijk aan te pakken. „Er komt ook steeds meer plastic geld, zoals de girobetaalkaarten”, aldus een woord voerder van de KNOV. Het is volgens hem ondoenlijk om de bank- en girorekenin lijk, in het achterhoofd van FNV-voor zitter Kok te kijken. Maar als hij blij is, weet hij dat vrij aardig te verbergen. We kunnen natuurlijk zeggen: ontevreden zijn is zijn vak en hij kan het niet meer laten. Ik geloof toch dat de leiding van de vakbeweging echt wel reden heeft, uiterst wantrouwend te staan tegenover een nieuwe politiek van loonbeheersing. In de eerste plaats heeft de vakbewe ging steeds geëist dat, als er gematigd moet worden, niet alleen de lonen moe ten worden aangepakt. Men wil loonma tiging inbrengen in algemene inkomens- matiging. Maar dat is nogal moeilijk. De meeste andere inkomens zijn niet ge makkelijk grijpbaar als de lonen. Neem de rente. Die wordt door het gebeuren op de kapitaalmarkt bepaald, met grote internationale invloed. Niet duidelijk is, hoe de overheid daarop vat kan krijgen. gen van klanten te controleren om te zien of men niet rood staat. „Het is een ontzet tende rompslomp om informatie over een klant na te trekken”. „Dubieuze afnemers” nemen 2 miljard van de 4,1 miljard wanbetaling voor hun rekening. Het resterende bedrag ontstond Terug in mijn eigen huid raak ik toch de kritiek van werknemers- en werkge versvertegenwoordigers niet meer kwijt. Hun bezwaren kunnen moeilijk worden weggewuifd. Die zijn vooral gericht te gen een systeem van blijvende loonbe heersing. Een tijdelijke maatregel, zoals de bevriezing die er nu is, heeft echter nog minder zin. Dan worden de eisen gewoon opgekropt en komt alles tot ont lading als de loonpauze afloopt. Wat moet er dan wél gebeuren? Och, er is niet voor alles een oplossing. We kunnen natuurlijk de vakbeweging ver wijten dat zij kortzichtig is, omdat zij bij looneisen, of bij compenserende eisen in ruil voor loonmatiging, te weinig let op de gevaren voor de werkgelegenheid. Maar door dit te zeggen wordt het niet anders. We zullen de vakbeweging moe ten nemen zoals zij is. Misschien steekt er nog iets in een flinke belastingverlaging, die duidelijk looneisen uitspaart. Tot dusver heeft de overheid op dit punt niet meer geboden dan bedragen waarmee men hoogstens een paar kopjes koffie per week kan bekostigen. Maar dan moet de nieuwe minister van Financiën niet in de schat kist kijken. Wedden dat dit juist het eerst is dat hij wél zal doen? Dit zei Henk van der Schalie, voorzit ter van de Raad voor Middelbaar en Hoger Personeel gisteravond in Maas tricht voor de afdeling van de Unie BLHP. Van der Schalie meent, dat het plan van de oppositie om bij matiging meer geld weg te halen bij de zoge- Evangelist Arthur Blessit.draagt een zwaar houten kruis met rugzak en wieltje op weg, samen meteen vriend, naarde Egyptische hoofdstad Cairo. Het laatst bezocht hij in 1977Jeruzalem. Blessit heeft inmiddels 28 duizend kilometer met zijn last gelopen in de laatste negen jaar. Het heeft hem slechts acht paar schoenen gekost. De tocht naar Cairo zal nog ongeveer twee maanden vergen. noemde boven-modalen, het einde zal beteken van de kip die zo trouw de gouden eieren heeft gelegd. „De boven- modalen zitten al minstens zeven jaar met een voortdurende koopkrachtda ling,” zei hij. PEKING (Reuter). China moet zo snel mogelijk kerncentrales bouwen in gebie den die geen energiebronnen hebben en veraf liggen van kolenmijnen en olievel den, aldus het volksdagblad van gisteren. „China was het vierde land ter wereld dat (in 1964) een atoombom tot ontploffing bracht, maar we hebben nog geen eigen kerncentrales gebouwd”, aldus het blad. Vorig weekeinde heeft in Peking de; eerste nationale conferentie voor atoom energie plaats gehad. Daar hebben ver scheidene afgevaardigden om de bouw van kerncentrales gevraagd. China heeft vorig jaar een overeen komst met Frankrijk over de levering van twee kerncentrales van 900 megawatt op geschort, ten dele om veiligheidsredenen en anderzijds om economische redenen. 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 Te 7 76 7 7 7 7 7 ohe a en. dit euvel an. M 2W 71 daartoe Khan. daim, in. prognose van Van Schaik een daling op van 13.000 arbeidsplaatsen, gevolgd door eenzelfde daling in het volgend jaar. De daling wordt volgens hem steeds groter en gaat in de tweede helft van de jaren tachtig tegen de 30.000 arbeidsplaat sen per jaar belopen. In 1990 zullen er, aldus Van Schaik, nog maar 827.000 ar beidsplaatsen over zijn. Van der Schalie vond de regerings- plannen ook niet aantrekkelijk, omdat daardoor de zwaarste last weer komt te liggen op de groep waarvan steeds opnieuw wordt verondersteld dat ze de sterkste schouders heeft. „Toch is het van belang te weten, of we worden gehangen, neergestoken of doodge schoten,” zei hij. Hij zei er niet aan te willen denken wat er bij een aanwak- kerende inflatie met de inkomens van boven-modalen gebeurt als het princi pe van een gelijk percentage prijs compensatie voor iedereen zou worden aangetast. „Tenslotte blijft er een prijs compensatie over die niet eens meer in tienden van procenten is uit te druk ken,” zei hij. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Het onzalige idee van de aftopping van de prij scompensatie was al in 1973 ontze nuwd, maar een aantal onbenullen in de Kamer heeft het herontdekt. Dit kwam voor Albeda als manna uit de hemel. Het hek is van de dam als er wordt gesleuteld aan het huidige prijs- compensatiesysteem door de ge stegen energieprijzen eruit te ha len. De volgende stap kan dan zijn een schoning met de gestegen grondstofprijzen.” verschillen aan de wisselende schaarste- verhoudingen. Onder het CAO-systeem laat deze soe pelheid vrij veel te wensen over, maar vroegere ervaring heeft geleerd dat de starheid ten top wordt gevoerd bij cen trale loonbeheersing. Naarmate deze langer duurt wordt het steeds moeilij ken de dynamiek van de arbeidsmarkt bij te houden. De kans is groot dat er op allerlei plaatsen weer zwarte loonvor ming optreedt. De werkgevers zijn dan strafbaar, maar zij kunnen dikwijls moeilijk anders als de Haagse loonvoor- schriften te ver van de werkelijkheid verwijderd raken. lOteerd K7 10 10 IS beheersing de overheid en niet de werk gevers. De werkgevers zullen vermoedelijk weinig bezwaar hebben tegen de voor stellen tot verdere opschoning van de prijscompensatie. In het verleden heb ben zij immers het hele automatisme dat in de prijscompensatie steekt al willen afschaffen. Maar ook voor hen geldt: als zij blij zijn, laten zij daar weinig van blijken. Dat komt doordat zij het loon in belangrijke mate zien als een middel, de juiste man of vrouw op de juiste plaats te krijgen. Daarvoor is een soepele wer king van de arbeidsmarkt vereist, met voortdurende aanpassing van de loon- staten de vrijheid moeten hebben U___,--- Wat de winst betreft is het oogmerk juist gericht op stijging. Daar zou een matigingspolitiek de zaak dus op zijn kop zetten. De huren zijn nogal achter gebleven bij de kostenstijging van nieuwbouw en onderhoud. Matiging zou daar dus ook averechts werken. De inko mens van de vrije-beroepsbeoefenaars zijn moeilijk te pakken. Dit alles overwe gend, heeft een algemene inkomenspoli tiek vrij schimmige kansen. Dan blijft het verwijt dat de overheid het zich gemakkelijk maakt door in hoofdzaak alleen diegenen te pakken die zij pakken kan en de rest, waaronder zich naar verhouding veel hoge inkomens bevin den, min of meer noodgedwongen bui ten schot laat. Een tweede probleem dat zich voor de vakbeweging voordoet is haar verlies aan aantrekkingskracht voor de werk nemers. Wat heeft het nog voor zin, lid te zijn of te worden van een vakvereniging als de werknemers hun loonpeil door de overheid thuisgestuurd krijgen? Staken kan dan redelijkerwijs ook niet meer, want de tegenpartij is bij centrale loon- fondsra div. ed.) 70 851 Deze prognose is gebaseerd op een groeiscenario” van 2,5 procent. De inves teringen, de produktie en de reële arbeids kosten nemen vanaf 1976 met 2,5 procent per jaar toe. Van Schaik heeft een prognose opge steld op basis van een herschatting van het model, dat het Centraal Planbureau (CPB) gebruikt voor dergelijke bereke ningen. Het CPB houdt volgens Van Schaik geen rekening met de daling van de ge middelde kapitaalproduktiviteit, die in werkelijkheid wel is opgetreden en schat daardoor het niveau van het aantal ar beidsplaatsen te hoog in. Het aantal arbeidsplaatsen in de Neder landse industrie had in 1965 met 1.230.000 zijn top bereikt en beweegt zich sindsdien in dalende lijn. Dit jaar treedt volgens de Deze voorspelling doet dr. A. van Schaik, wetenschappelijk hoofdmedewer ker aan de economische faculteit van de Katholieke Hogeschool Tilburg, in het blad Economisch/Statistische berichten van deze week. 140,8 78,00 91,0: «M 16,1 38,» 196,® 23,90 81,® 39® 101,00- 50,00 6630 72® 14® 86,00 128,00 60® 94.® 49,10 97,00 40,00 38® 23,00 298.00 145,50 94,® 5930 127®. 33® 49® 76,11 101JO 67.00 78® 12230 10050 156® 42® 55® 146® 51,® 58® 41,11 61.il 100® 41.70 128® 43® 43® 61® 32® 86® 133® 104® 52.11 155® 3711 76 157®. 67® 811 180® 29® 80,71 171® 24® 36, 36®, 44® 42,1 113® 290.il 1459 1501 2450 de voortplanting vast te stellen heeft Reijnders organen en weefsel van dood gevonden zeehonden afkomstig uit West- Duitsland, Denemarken en Nederland on derzocht op hun gehalte aan diverse gifti ge stoffen, zoals kwik, DDT (landbouwgif) en de zeer gevaarlijke PCB’s (toegepast in plastics en elektrische apparaten) Uit de gegevens die Reijnders heeft ver zameld blijkt dat de Nederlandse zeehon den aanzienlijk hogere gehalten PCB’s in hun lichaam hebben dan hun Deense en Westduitse soortgenoten, gemiddeld wel tienmaal hoger. Deze giftige stoffen wor den voornamelijk door de Rijn aange voerd. PCB’s veroorzaken vergroeiingen in de baarmoeder van de zeehond, waar door de bevruchte eicel zich niet kan inkapselen en zwangerschappen voortij dig worden afgebroken. Ir. Reijnders:. „Het uitsterven van de zeehond houdt een waarschuwing in voor iedere Nederlander. De stoffen die de zeehonden naar het leven staan zijn im mers ook gevaarlijk voor de mens. Baby’s die in de omgeving van de wadden wor den geboren krijgen in hun eerste levens jaar een vijfmaal hogere dosis PCB’s via de moedermelk binnen dan door de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) aan vaardbaar wordt geacht.” Naast de handhaving van het jachtver- bod op zeehonden dat sinds 1962 van kracht is, zouden volgens ir. Reijnders rustgebieden moeten worden ingesteld. Een andere bedreiging vormt het wadden- toerisme, waardoor jonge zeehonden vaak in paniek wegvluchten en fatale ver wondingen oplopen.,, Bescherming van zeehonden moet internationaal worden aangevat”, zegt Reijnders, „waarbij aller eerst verdere waterverontreiniging moet worden tegengegaan”. omdat afnemers en consumenten de beta lingstermijn overschreden. Daardoor moet de ondernemer rente en andere kos ten maken om het geld alsnog binnen te krijgen. Volgens J. Lam van de KNOV neemt het verlies door winkeldiefstallen nog steeds toe. Lam dringt er bij de ondernemers op aan om zelf maatregelen te nemen om de diefstallen zoveel mogelijk te beperken. Daarnaast vindt hij dat de justitie de daders van winkeldiefstallen weinig ef fectief vervolgt. „Er worden wel proces- sen-verbaal opgemaakt maar vaak wor den zaken geseponeerd als de diefstal van te geringe waarde blijkt te zijn”, aldus Lam. DEN HAAG. Minister Van Aarden- ne van Economische Zaken, heeft beslo ten een deel van de kosten te dragen, met een maximum van 730.000 gulden van verkennende studies op het gebied van Ocean Thermal Energy Conversion, OTEC genaamd, een nieuwe manier van elektriciteitsproduktie voor aan zee gele gen landen in de tropen. Deze studies zullen worden uitgevoerd door de Hol- landsche Beton Groep N.V. In een OTEC-centrale wordt gebruik gemaakt van temperatuurverschillen in de tropische oceanen. Er bestaat een ver schil van circa twintig graden Celsius tussen het oppervlaktewater en het water op een diepte van vijfhonderd tot duizend meter. Via een verdampings- en conden- satiekringloop wordt dit temperatuurver schil aan boord van een drijvend platform in elektriciteit omgezet. De Hollandsche Betongroep NV in Rijs wijk werkt al enige jaren in internationaal verband mee aan de OTEC-ontwikkelmg. I Het ziet er naar uit dat de lonen voorlopig zullen worden vastgesteld door de minister van Sociale Zaken. Over het niveau waarop dit gebeurt zullen de werknemers niet vrolijk zijn. Aan de andere kant is het de bedoeling, hiermee de werkloosheid te bestrijden. Er zijn sterke aanwij zingen dat de Nederlandse arbeid bezig is, zich uit de markt te prijzen. De Amsterdamse hoogleraar Van den Doel betoogt met enkele medestanders al jaren dat de loonvorming beter in handen van de overheid kan liggen dan bij de sociale partners. Hij heeft daar voor belangrijke argumenten. Van groot belang is ook de vraag hoe de sociale partners daar zelf over denken. In het volgende zal worden getracht, hun me ning in grote trekken op te laten komen. We komen dan het kernpunt van Van den Doel vanzelf tegen. Ik zal eerst zo goed mogelijk in de huid van de vakbeweging proberen te krui pen en daarna in de huid van de werkge versvertegenwoordigers. Aan het eind ga ik dan mijn eigen huid terugzoeken. De vakbeweging, zegt Van den Doel, is niet goed in staat, de werknemers tot matiging te bewegen. Als toch matiging gewenst is, kan de overheid dat dus beter doen. Die maakt zich dan tot zon debok. De leiders van de vakbeweging kunnen dus tot hun leden zeggen: wij kunnen het ook niet helpen. Zij gaan dan vrijuit en kunnen niet door hun leden in gebreke worden gesteld. De minister van Sociale Zaken kan wel in gebreke worden gesteld, maar die is geen zetbaas van de vakbeweging. Op deze wijze kan de loonmatiging worden gecombineerd met schone handen van de leiding van de vakbeweging. Als dit betoog juist is, zou de vakbewe ging dus blij moeten zijn met loonbe heersing door de overheid. Het is moei- UTRECHT (ANP). De Rijksuniversi teit Utrecht krijgt een energiecoördinator. Er wordt van deze nieuwe functionaris verwacht dat hij nieuwe plannen voor energiebesparing ontwikkelt en dat hij het energieverbruik in de universiteitsge bouwen bewaakt. Overigens heeft de universiteit de laat ste paar jaar ook zonder een „energie- waakhond” kans gezien het verbruik te drukken. Werd in het nieuwe universi teitscentrum De Uithof in 1976 nog bijna vijftien en een half miljoen kubieke meter aardgas verbruikt, in 1978 was dat al met 1,6 miljoen teruggebracht tot 13,8 miljoen kubieke meter. Deze bezuiniging werd be reikt door de verwarmingsinstallaties ’s morgens later aan te zetten en ’s avonds eerder uit te schakelen. De universiteit meent dat er nog het een en ander valt te bezuinigen op water en elektriciteit. In een aantal gevallen is eerst een investering nodig, die zichzelf echter weer terugverdient. Voor wat de oudere gebouwen van de universiteit in de bin nenstad van Utrecht betreft, zal het colle ge van bestuur een beroep doen op een deel van de pot van 2,5 miljoen gulden, die het ministerie van economische Zaken voor bezuinigingsdoeleinden aan de Rijksgebouwendienst ter beschikking heeft gesteld. UTRECHT (ANP). „Een gevoelige aanpassing van de aardgasprijs zal voor de glastuinbouw onontkoombaar zijn. De noodzaak van energiebesparing zal hier door nog dringender worden.” Dit zei ir. A. de Zeeuw, directeur-gene- raal landbouw en voedselvoorziening van het ministerie van Landbouw, gisteren in Utrecht op de aLgemene vergadering van de tuinbouwvakbond van de KNBTB. De Zeeuw sprak de rede van minister Van der Stee uit, die „wegens dringende werk zaamheden elders” verhinderd was. De minister meent dat hij niet kan voor bijgaan aan een dringend beroep van Eu ropees commissaris Gundelach normale re concurrentieverhoudingen te schep pen. Gundelach vindt de recente prijsaan passingen voor het aardgas, per 1 oktober vorig jaar met anderhalve cent per kubie ke meter omhoog tot 17,4 cent onvoldoen de. Hij verwijt Nederland dan ook concur rentievervalsing doordat de aardgasprijs achterblijft bij de gestegen olieprijzen. WENEN (Reuter). Pakistan en Brazi lië zijn niet van plan af te zien van de ontwikkelingen van een eigen kernener gieprogramma. Dit hebben afgevaardig den van de twee landen laten weten op een conferent e ter afslu t ng van een onder zoek van twee jaar, het zogenaamde Inter nationale Beraad over de Splijtstofcyclus (INFCE). Aan de conferentie nemen 56 landen deel. De Verenigde Staten hebben kritiek uit geoefend op de kernenergieprogramma’s van Brazilië en Pakistan. Zij zijn bevreesd voor de mogelijkheid van het gebruik van kernenergie voor militaire doeleinden. De leider van de Pakistaanse delegatie op de conferentie, M. S. Khan, verklaarde ech ter van mening te zijn dat soevereine i om zelf te bepalen wat voor hun de beste manier is om het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden te ontwikkelen. Wij zijn het niet eens met de stelling dat het om economische redenen beter is de opwerking van gebruikte splijtstof, de verrijking van uranium en het gebruik van snelle-kweekreactors beperkt te hou den tot enkele landen, zo zei Khan. Het onvervreembare recht van elk land om het gebruik van kernenergie voor vreed zame doeleinden volledig tot ontwikkeling te brengen dient voorop te staan. Een land moet dit recht ook ongehinderd kunnen uitoefenen wanneer zijn energiebehoefte aanleiding geeft, zo meende ZWOLLE (ANP). Het gasbedrijf Zwolle en omgeving, de NV GAZO, heeft een CV-ketel ontwikkeld die bij het gas verbruik een besparing oplevert van twin tig procent. Dit betekent voor een door- snee-gezin dat de gasrekening jaarlijks zo’n 230 gulden lager uitvalt. Hoewel de prijs van de ketel nog niet bekend is gaat de GAZO er van uit dat de meerkosten ervan binnen drie tot vijf jaar zijn terugverdiend. Bij een verdere stij ging van de gasprijs is dat uiteraard eer der het geval. In mei zal de GAZO begin nen met de CV-ketel o.m. in nieuwe en bestaande woningen de nodige ervaring op te doen. Het gasbedrijf verwacht dat eind dit jaar of begin volgend jaar de ketel op de markt komt. Het principe van de ketel berust op het terugwinnen van warmte uit verbran- j dingsgassen. Bij normale CV-toestellen verdwijnen de hete verbrandingsgassen van ongeveer 200 graden Celsius zonder meer via de schoorsteen. Met behulp van j een speciale warmtewisselaar in de CV- ketel wordt een groot gedeelte van die warmte teruggewonnen. Warmte die dient om het naar verhouding koude retourwa- ter van de CV voor te verwarmen. Normaal zorgen de verbrandingsgassen voor een goede trek in de schoorsteen. Nu de gassen door de CV-ketel tot 60 graden worden afgekoeld moet een ventilator er voor zorgen dat deze de schoorsteen toch kunnen verlaten. De waterdamp, die door die afkoeling ontstaat, verlaat de ketel via een condensafvoer op de riolering.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25