Compostfabr iekj e voor complete maaltijden in werking stellen fei t: Receptenknop indrukken E<>r Isolatie én BLOEMEN MAKEN VAN NYLONWEEFSEL afwerking in een geheel EN t t> ro ALLES AUTOMATISCH IN TOEKOMST-KEUKEN i 'IV g COFFEE 26 EIGENHANDIG s J1 - X raad. \AF. '«i Gebruik PAKKETTEN GE LEN f Hoe? Philips heeft op de onlangs gehou den ’’Domotechnica” in Keulen, de toonaangevende Europese beurs op het gebied van keukenbouw en -inrich ting, de "keuken van de jaren tachtig” gelanceerd. In concept althans, want die keuken bestaat nog niet. Technisch gezien zou hij bij wijze van spreken zó in produktie kunnen, want voor letterlijk géén van de wonderen die erin verza meld zijn, hoeft nog iets uitgevonden te worden. “HX SSi W 1 4 424 'i. .- <x de bevorderd HiMMi jur De voor: en 55521 O Informatie Tegen een regelwerk kan PS Gipskar- tonplaat gemakkeliik worden gespijkerd. Of dat volslagen nieuwe keukencon- cept, waarmee Philips op de Domotechni- ca onbetwist de show stal, werkelijk in produktie komt, hangt o.a. af van de reac ties die de ontwikkelaars tijdens de pre sentatie hebben willen ontlokken. Misschien komt die ’’toekomstkeuken” Compost is geschikt voor bijna alle planten en bijna iedere tuin. De voedings- Voor het gazon is regelmatig ’’dressen” met compost ook heel goed. Het hoge kalkgehalte helpt hier juist mosvorming te voorkomen en te bestrijden. Een integrale keuken, waarin alles zijn vaste plaats heeft en waarin de computer een belangrijke rol gaat spelen (links). Koken, mixen, snijden, roosteren: alles in de vaste units die naar recept en bereidings- duur worden ingesteld. Waarna alles vanzelf gaat, zonder kans op mislukkingen en onder optimaal gebruik van energie (rechts). kende (maar op zich toch zo logische en al bekende) mogelijkheden in de toekomst keuken te noemen: Bloemen die gemaakt zijn van oude panty’s, zullen weinig kleurrijk zijn. Dat is anders met de exemplaren die uit de ’’compleet pakketten meeldraden, (verzilverd) inhoud pakket. Het vullen van de naden tussen de wandpla ten gaat volgens hetzelfde eenvoudige sy steem dat ook bij de gewone gipskarton- plaat wordt toegepast. ten; voor plafondplaten is de breedte 60 cm, voor wandplaten 120 cm. Het nieuwe materiaal, dat ook voor de doe-het-zel- ver veel werkgemak oplevert, is ontwik keld in nauwe samenwerking tussen drie Nederlandse bedrijven. O van variëren f 16 tot Philips noemt het nieuwe concept ”de integrale keuken”. Daarin heeft alles zijn vaste plaats, ook de dingen die we nu al lang gebruiken maar dan in de vorm van talrijke losse apparaten die voor het ge bruik uit een kastje moeten worden ge- Bij isolatie van wanden, plafonds, dakbeschot enz. moeten veelal twee klussen achter elkaar gedaan worden: eerst het isolatiespul aanbrengen en daarna een afwerklaag. Er is nu een nieuw materiaal ontwik keld waarmee die twee dingen in één arbeidsgang kunnen worden gedaan. Het heet PS Gipskartonplaat. Het be staat uit een 35 mm dikke laag polysty reenschuim, gelijmd op gipskartonplaat van ongeveer 1 cm dik. Gipskartonplaat is een zeer populair geworden materiaal, omdat het erg gemakkelijk te verwerken is, een prachtig strak oppervlak bezit en redelijk goedkoop is. Ook de PS-platen bezitten al die goede eigenschappen. Ze passen aan de lange kanten met een sponning in elkaar, zo dat ze perfect sluiten, zonder ’’koude bruggen” die de isolerende werking af breuk zouden doen. De platen kunnen worden gespijkerd of geschroefd, bij voorbeeld op plafondbalken of een hou ten regelwerk, maar ook worden ge lijmd, indien ze op een (vlakke) muur worden aangebracht. Voor een plafondisolatie en -afwer king kan het plaattype met ronde kant worden gebruikt, waarbij de naden dus zichtbaar blijven, hetgeen vaak wordt geprefereerd om de decoratieve werking daarvan. Voor wanden is de plaat met afgeschuinde kanten het meest geschikt; de naden kunnen gemakkelijk worden gevuld zodat een geheel egaal oppervlak wordt bereikt. Het kartonoppervlak kan ten slotte direct worden geverfd, behan gen, gepleisterd, getegeld enz. PS Gipskartonplaat is in de bouwma terialenhandel, bij bouwmarkten enz. verkrijgbaar in diverse standaardma- planken werkt, moet er zo’n 2,5 cm ruimte tussen de planken komen. Voor het leeg halen van de silo is het makkelijk als u tenminste één zijde demontabel maakt. Er zijn ook diverse soorten compostvaten te koop, waarvan bij enkele het composte- ringsproces ook aanmerkelijk versneld wordt. We beginnen met een laagje van zo’n 15 a 20 cm gemengd afval dat rechtstreeks op de grond komt. Het is ook erg goed om met een laagje compost te beginnen of met natuurlijke mest; dan begint u al met een laag boordevol micro-organismen. Als u dat niet bij de hand heeft, kunt u ook direct met afval beginnen. Het duurt dan waarschijnlijk alleen wat langer voor het proces goed op gang komt. In ieder geval moet u geen betonnen of tegelvloertje aanbrengen, aangezien micro-organismen en wormen uit de grond dan geen vrije doorgang naar de composthoop hebben. Is de laag afval dan zo’n 20 cm dik, dan strooit u er wat kalk over (Dolokal of Maerl). Een flinterdun laagje is al vol doende. Daarop komt weer een activeringsmid- del in de vorm van natuurlijke mest. Dit kan eventueel ook vervangen worden door bijvoorbeeld bloedmeel, beender meel of gedroogde koemest. Tot slot sluit u de eerste laag af met een dun laagje zwarte grond om het gistingsproces te bevorderen. Deze laag wordt telkens her haald tot de hoop circa 150 cm hoog is of tot de silo vol is. Het is dan verstandig de hoop af te dekken met een laagje gras of blad om uitdrogen te voorkomen. Wan neer het compostvat een deksel heeft, is dat niet nodig. Vooral bij droog weer moet u geregeld controleren of de hoop nog vochtig genoeg is en aanvoelt als een uitgeknepen spons. Is dat niet het geval, dan moet er gesproeid worden. Verder moet u zo’n twee- tot driemaal per jaar de hoop omzetten, waarbij de onderste laag boven komt. Hierdoor komt er weer zuurstof in, waardoor het rot- Compost is een organische meststof die verkregen wordt volgens het ’’recycling- principe”. Alles wat ooit heeft geleefd en gegroeid, heeft waardevolle voedings stoffen aan de grond onttrokken, die we weer terug kunnen winnen. Op de com posthoop wordt door een rottingsproces allerlei tuin- en keukenafval omgezet in levende humus die alle voedsel bevat die Meen plant nodig heeft. Dit compostvat, de Rotocrop van de fa. Wijs uit Amsterdam, is erg praktisch omdat u kant-en-klare compost onderuit kunt scheppen, prijs vanaf f99,-. l haald, met een stekker aangesloten daarna weer worden opgeruimd. In een keuken als deze, wanneer die over vijf misschien zelfs tien jaar pas realiteit wordt, zal de voedselbereiding zeker geen fantasieloze instanttpestand worden. Integendeel, de techniek biedt de mogelijkheid om alle registers van de ede le kookkunst open te trekken. Moeilijke culinaire hoogstandjes worden door een computertje bereikbaar gemaakt (wat de voorbereidingen betreft) en eindigen dank zij de perfecte sturing in de appara tuur in feilloze successen. De tijd dat we in de huishouding met een computer gaan werken is al zeer nabij. De in het keuken- concept ingebouwde computer zit volge stampt met recepten die er met een druk op de knop uitkomen, helemaal aangepast aan het aantal personen voor wie een maaltijd bereid moet worden. Om een aantal van de verbazingwek- op velen over als een kil en klinisch huisla- boratorium, volkomen gespeend van de gezelligheid die het kokkerellen kan in houden. Toch zit er eigenlijk niet eens zoveel in dat we nu nog niet kennen. Aan het wezen van het koken, bakken en bra den zal trouwens nauwelijks iets verande ren. Wel aan de manier waaróp, waarbij met name werkgemak, snelheid en effi ciency belangrijke dingen zullen zijn. De veranderende maatschappelijke situatie, waarin o.a. geen ruimte meer zal zijn voor urenlang ’’sloven” in de keuken, zal de toepassing van allerlei elektronische ap paratuur doen toenemen. waarde ervan is erg hoog en het is een prima bodemverbeteraar. Aanbrengen doet u heel eenvoudig in het voor- of najaar door een laagje van zo’n 2,5 cm tussen uw planten uit te spreiden. Met een frees of vork kan dit vervolgens heel op pervlakkig ondergewerkt worden voor het betere resultaat. Omdat compost vrij veel kalk bevat, is het echter slecht te gebruiken bij heide planten. diverse coniferen, rododendrons, azalea’s en andere zuurminnende ge wassen. verzorgde” komen. Het fftaaaa aauaaai Kleine keukenapparaten, zoals hand mixer, blikopener, elektrisch mes enz. hebben geen snoeren meer, maar werken op een ’’power pack”, een oplaadbare batterij. de kook-units worden geheel elektro nisch bestuurd, zodat overkoken of aan branden uitgesloten is; daarbij wordt ook energie bespaard. Na de juiste program mering schakelt, start en stopt de (op een vaste plaats aangebrachte) pan geheel au tomatisch. Bakken, koken, grillen, verwarmen, warm houden enz. gaat in een elektrisch gestuurde oven met grill, heteluchtver- warming, stoom- en hoogfrequentkook- techniek. Een fornuis is dan ook niet in de toekomstkeuken opgenomen. Water komt in de door de computer berekende hoeveelheid en in de juiste hoeveelheid uit de elektronisch gestuurde kraan. Dat betekent: besparing op water en energie. In het aanrecht zit een groentewas- ser en -centrifuge, voorzien van een ’’loop kraan”, die na het werk automatisch naar zijn plaatsje terug gaat. Een elektronisch receptenboek (de al genoemde computer) maakt culinaire avonturen voor iedereen haalbaaren het kan niet misgaan. Er komt een keurig ’’boodschappenlijstje” uit de tekstschrij ver van de keukencomputer. Er zal in de kringen van huishouddes- kundigen, voedselexperts, keukenontwer- pers en ook van handel nog wel het nodige afgepraat worden alvorens de toekomst keuken realiteit wordt. Wat ons tijdens de presentatie in Keulen overigens wel sterk opviel, is dat de ontwikkelaars zeker geen futuristisch spelletje hebben willen spe len. De hele filosofie achter het concept komt uitermate reëel over. In de vrije natuur is immers voortdu- F rend een soort composteringsproces bezig F van allerlei plantenresten. Zo komt ken- r*;nelijk genoeg voedsel vrij voor een gezon- plantegroei; in de vrije natuur wordt nooit extra bemest! Nu is onze tuin na tuurlijk een gecultiveerd stukje grond en dus niet helemaal te vergelijken met de vrije natuur. We mogen daar dan ook best een handje helpen, maar liefst op een zo natuurlijk mogelijke wijze, bijvoorbeeld met compost. Dit verrijkt de grond niet alleen met voedingsstoffen maar ook met talloze bodemorganismen, die ervoor zor gen dat de bodem een goede of zelfs een betere structuur krijgt. Alles bij elkaar al genoeg redenen om compost te gaan ge bruiken in uw tuin in plaats van allerlei kunstmeststoffen. Bovendien is compost eenvoudig zelf te maken, het kost u niets Am en u komt mooi van al uw tuin- en keuken- afval af, op een verantwoorde en makke lijke manier. Als u er een speciale silo of een vat voor maakt of koopt, heeft u er zelfs niet veel ruimte voor nodig. De meest geschikte plaats voor een com posthoop is zoveel mogelijk uit het zicht en in de schaduw. Natuurlijk moet de composthoop wel goed bereikbaar zijn, liefst met een kruiwagen, om het leegha- j. len te vergemakkelijken. De oorspronkelijke composthoop werd L vroeger altijd gewoon los opgezet en in v' een trapeziumvorm opgebouwd. In een kleine tuin neemt dat echter vaak te veel ruimte in beslag, dus is een silo of een vat praktischer. Deze kunnen we zelf maken van hout, steen of gaas. Zorg wel dat er voldoende luchtgaten in komen. Als u met CAFÉ i ESPRESSO 00 t” kleuren geleverd. Het merk Waso-hobby heeft ongeveer 24 verschillen de tinten. Een nieuwtje in Duitsland is nylon- weefsel met metaalkleu- rig draad. Als u vol doende bloemen en tak jes groen gemaakt hebt, schikt u het geheel tot een mooi bloemstuk in een vaas of pot. Zeker in de grotere pakketten zit hiervoor voldoende ma teriaal. Een grillig ge vormde tak kan bij zo’n bloemstuk als aanvul ling dienen. Een prima hulpmiddel bij het schikken is steek- schuim. Andere toepas singen zijn kleine boe ketjes en biedermeiers, die het erg goed doen als tafelversiering. Weefsel- bloemen doen het ook leuk als corsage of zo maar als versierend ele ment op een verjaar dagscadeautje of op bergdoosje. tingsproces bevorderd wordt. Verder wordt al het werk voor u gedaan en hoeft u alleen maar af te wachten tot uw eigen ’’compostfabriekje” na zes tot twaalf maanden (afhankelijk van onder andere het gebruikte afval) het eindprodukt afle- vert. Goede compost stinkt niet, is donker bruin van kleur en mooi korrelig van structuur. aantal kleuren hoeveelheid nylonweef- sel is afgestemd op de soort bloemen die ervan gemaakt moeten wor den. Afhankelijk van het merk zitten er in zo’n pakket verder nog stampers ijzerdraad, koperdraad, draad voor de stelen, bloemenband, groene bladeren en een gebruiksaanwijzing. U kunt dus zo aan de slag en het resultaat is ver bluffend. De prijzen de pakketten van ongeveer f 45. Bij sommige handen- arbeidwinkels en krea- tiefzaken zijn de materi alen ook los te koop. Dat geldt zowel voor de meeldraden als voor het nylonweefsel. Als u na zo’n compleet-pakket de slag eenmaal te pakken hebt, kunt u grote en kleine fantasiebloemen naar eigen ontwerp ma- Het maken van bloe men van gekleurd ny lonweefsel wordt een nieuwe knutselrage in Nederland. Deze leuke techniek was vorig jaar in Duitsland al een enorm succes. De mate rialen zijn, na de intro ductie op de vrijetijds- beurs "Kreatief” nu ook in de Nederlandse hob by- en handenarbeid- winkels te koop. Het maken van zo’n weefselbloem is hele maal niet moeilijk en u kunt het thuis uitprobe ren. Neem een stukje dun ijzerdraad van cir ca 15 cm lengte en draai de uiteinden ongeveer 2 cm in elkaar, zodat er een oog ontstaat. Vouw een stuk grof of fijn ny lonweefsel (bijvoorbeeld van een oude panty) om het oog. Neem de vier hoekpunten bij elkaar, trek het weefsel strak om het ijzerdraad en draai de punten om de voet van het oog. Zet ze vast door er dun koper draad omheen te wikke len. Hoe strakker het weefsel om het oog van ijzerdraad gespannen wordt, hoe beter de structuur van het weef sel uitkomt. Maak op de ze manier een aantal losse bloembladen en zet daarna de foloem met ij zerdraad in elkaar. De blaadjes van de steel worden op dezelfde ma nier gemaakt. het van en ken. Zoveel als u wilt en zo kleurrijk als u wilt, want het nylonweefsel wordt in voldoende CAFE Espresso Oo Een bioemstukje van nylonweefselbloemen

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27