Besprekingen met guerrillaleider Britse regering optimistisch EG bespreekt plannen neutraal Afghanistan Oud-minister Dajan Steeds meer discontoverhogingen Kerncentrales België bezet Proces Schneider Aantal moorden In Rhodesië in Londen stijgt mogelijk fraude met Coca Cola Betrek Palestijnen bij overleg autonomie Levenslang voor Brit in Irak en Wackernagel toch begonnen Vliegtuigongeval in Guatemala NAVO-oefening in Noorwegen Commissie mag gegijzelden in Iran bezoeken Socialisten uit kabinet Italië Callaghan wil bemiddeling in staalstaking MM w» 3 VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 land net de schap, is een iet de g van an ge- •rband in de teerder se Za- lit Ne- Ayckbourn Uitverkocht Drie in een Engels toneel BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) BEIROET. De Sovjet-Unie wil via onderhandelingen snel een einde prek egatie 1 het ie van rdt de inge- abinet olman ig van r Den ak te ment irnen rzoel Hing onen iging trixop s mid- lerk in oerder (BVB •tekent enigm a’s zal is ligt tippen >p die •an de trust ijzing maakten aan de oorlog in Ethiopië. Dit melden arabische diplomatie ke bronnen in de Libanese hoofdstad Beiroet. I trijfël Moskou wil einde strijd in Ethiopië „Stage Dollar bedreigt westerse munten Neder- le ont- irnmo- De Ethiopische troepen hebben de laat ste tijd een serie stevige nederlagen gele den tegen de onafhankelijkheidsstrijders. Zo werd deze maand 450 man elitetroepen LONDEN. Het aantal moorden in de Britse hoofdstad Londen was vorig jaar vijftig procent hoger dan in 1978, terwijl het totale aantal delicten met twee pro cent daalde. Dit blijkt uit een gisteren door Scotland Yard gepubliceerd jaaroverzicht. Het aan tal gevallen van doodslag is in de Britse hoofdstad in één jaar tijd gestegen van 118 tot 179. Anderzijds daalde het aantal overvallen waar een wapen bij werd ge trokken, met twintig procent, terwijl vorig jaar bijna anderhalf zoveel keer diefstal len voorkwamen als in 1978. Om de impasse in de onderhandelingen over Palestijnse autonomie te doorbreken moet Israel het militaire bestuur op de bezette Westelijke Jordaan oever en in de Gaza-strook opheffen, aldus Dajan. De Israëlische troepen moeten zich boven dien uit de grootste arabische steden te rugtrekken. de mag bezoeken. Deze toezegging had secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Iraanse autoriteiten gekregen, voor dat de commissie vorige week zaterdag in Teheran arriveerde. De VN-commissie heeft gisteren in het openbaar gezegd, dat zij de volkeren van de wereld zal vertellen „in welk een onvoorstelbare om vang” de rechten van de mens zijn geschonden in Iran onder het vorige regime. Het Algerijnse lid van de commissie, Mohammed Bedjaoui, gaf deze verzekering in een geëmotioneerde rede tot ongeveer 1.500 Iraniërs, die als gevolg van de ongeregeldheden welke aan het vertrek van de sjah voorafgin gen, invalide zijn geworden. LONDEN (AFP). De leider van de in de oppositie verkerende Britse Labour- partij, James Callaghan, heeft de directie van de Britse nationale staalmaatschappij BSC en de belangrijkste bond van staalar- beiders gisteren voorgesteld een onafhan kelijke bemiddelaar te benoemen om een eind te maken aan de staalstaking die nu reeds twee maanden duurt. De BSC-directie zei blij te zijn met elke bemiddelingspoging. De akbond zou het voorstel vandaag „ernstig bestuderen”. Callaghan zei te denken aan een bemidde ling door de Britse raad voor arbitrage in arbeidsgeschillen. GUATEMALA-CITY. In het noorden van Guatemala is gisteren een militair vrachtvliegtuig neergestort. Alle 31 inzit tenden zijn om het leven gekomen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet be kend, maar vermoed wordt dat er sprake is van een mechanische storing. Intussen heeft Amnesty International, de organisatie die zich inzet voor het lot van politieke gevangenen, gisteren mee gedeeld dat zij van het Afghaanse be wind de verzekering heeft gekregen dat geen politieke gevangenen gemarteld of gedood zullen worden. Deze toezegging heeft president Karmal van Afghanistan halverwege deze maand gedaan tijdens een onderhoud met Amnesty-vertegen- woordigers, zo is meegedeeld. Economen vrezen dat deze discontover hogingen in vrijwel alle gevallen een ver mindering van de economische groei tot gevolg zal hebben, omdat zowel de vraag van de consument als de lust van het bedrijfsleven om te investeren erdoor wordt beperkt. Bovendien heeft de verho ging van de rentevoeten een slecht effect op pogingen de inflatie te beperken en voor een aantal economen is het daarbij de vraag of men erin zal slagen de geld ontwaarding te beteugelen voordat de economische terugval inzet. De dollar wordt duurder door de onge kend hoge rentevoet die de Amerikaanse banken voeren. De landen die hun discon to verhoogden zijn Zwitserland, België, West-Duitsland, Japan en Denemarken. Verwacht wordt dat Nederland een dezer dagen zal volgen. woensdagmiddag: toneelstuk „Bom in the garden” uitverkocht; zondagavond: Covent Garden Com munity Theatre in pub „The Moon” uitverkocht. Hij had zijn kaartjes een week tevoren besteld, de musical „Annie” en het toneel stuk „Amadeus” (van Shaffer) waren te voren al uitverkocht. Reiss-microfoon- kreeg ik daarna, briefpapier (van (Van onze redactie buitenland) ROME-MOSKOU-KABOEL. In Rome zijn gisteren hoge ambtena ren van de ministeries van Buiten landse Zaken van de EG-landen bij eengekomen om te praten over een plan voor een regeling van de crisis over Afghanistan. slacht lenken iteken, s Lee gt een lureau ruin nen te tij ging ig met i ont BAGDAD (Reuter). Een revolutio naire rechtbank in de Iraakse hoofdstad Bagdad heeft de Britse zakenman John Smith tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens omkoperij van vier Irakezen. De vier Irakezen kregen de doodstraf. Het bezit van Smith is vervallen ver klaard omdat hij hoge bedragen had be taald voor handelstransacties en geheime informatie, aldus het Iraakse persbureau INA. heeft lands :oekii verent vragen verste ;avond e Wes- aantal is toen 1 haar oördi- rdina- scho- tebou- dien- Imatig or het eft de OSLO (Reuter). In het noorden van Noorwegen zijn gisteren 18.000 militairen uit zeven NAVO-landen waaronder Ne derland begonnen aan een maand du rende oefening Anorak Express. De Sovjet-Unie heeft tegen de manoeu vres geprotesteerd. Het oefenterrein ligt op zo’n vijfhonderd kilometer van de Rus sische grens. De Russische pers heeft een verband gelegd tussen de oefening en het Ameri- kaans-Noorse overleg over de VS-plannen in het noorden van Noorwegen Ameri kaans militair materieel op te slaan. Neder- samen hand, riet toe eel uit voner. ichzelf tot de onder g voor Ier 966 ?httien dent Bani-Sadr zal de vijf commissiele den van de VN op hun bezoek aan de ambassade vergezellen, aldus PARS. Een woordvoerder van de VN in New York verklaarde overigens gisteren, dat de VN over een schriftelijke belofte in Iran beschikken, dat de commissie van onderzoek de gegijzelden in de ambassa- ROME (AFP). De Italiaanse Socialis tische Partij heeft zich teruggetrokken uit het kabinet van de christen-democrati- sche premier Cossiga. Deze is nu zijn meerderheid in het parlement kwijt en kan nog slechts rekenen op precies vijftig procent van de stemmen. Directe aanleiding tot het vertrek van de socialisten is het afwijzende standpunt dat de christen-democratische partij een week geleden innam ten aanzien van deel name van de communisten aan de rege ring. eerste ikking maar gering ks op ;r Van in gis- - twee- Ithérie stelde gering heeft male. 'erkge- .telijke isteren sslotei n had i. Hoe- gevers O kan de fi de ar ;e zijn. Dat geeft dus weer hoop. Een jaar gele den was het overigens ook ónze ervaring in Londen dat je altijd op de dag zelve nog wel kaartjes kon krijgen en dat de meeste stukken NIET uitverkocht waren, hoewel we bij het ene stuk toch naast Guus Oster kwamen te zitten en bij het andere stuk schuin achter Ronnie Bierman. Woensdag bijvoorbeeld speelde The Stephen Joseph Theatre in The Round Company het nieuwste stuk van Alan Ayckbourn, „Ta king Steps”, in diens eigen regie, en wie zagen we nu weer in de zaal? Xaviera Hollander, „The Happy Hooker”, die ik onlangs in een Amerikaans filmboek zag aangeduid als Deense, want ze laten zich in Amerika niet door een achternaam om de tuin leiden. Annie M. G. Schmidt zag ik, en Beer Bossu, en Yolanda en Dimitri Frenkel Frank, en Cootje van Doesburgh die me verklapte dat (maar dat vertel ik hier natuurlijk niet, showbusinessnieuwt- jes zult u van mij niet horen), en ook zag ik Harry Geelen die me uitlegde hoe het in werkelijkheid zat met de driedimensiona- liteit van de tekenfilmserie „Remy”, en natuurlijk zag ik ook Berend Boudewijn, want tenslotte was het in zijn Stads schouwburg waar deze „huisgroep” van Alan Ayckbourn optrad. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. In Rhodesië is gisteren opschudding ontstaan na geruchten over verkiezingsfraude met Coca Cola. Met de ze drank zou het mogelijk zijn de onzicht bare controlevloeistof te verwijderen waarmee kiezers hun vingers moeten be vochtigen alvorens ze hun stem mogen uitbrengen. Volgens sir John Boyton, de leider van de groep waarnemers die toe zicht moet houden op de verkiezingen, zijn de geruchten over de fraude echter absurd. Boyton zegt dat het onmogelijk is de controlevloeistof (bedoeld om twee keer stemmen te voorkomen), die slechts herkenbaar is onder speciale lampen, te verwijderen met behulp van Coca Cola. Vandaag zullen in het openbaar proeven worden verricht om dit aan te tonen. Intussen hebben al 2 miljoen van de in totaal 3 miljoen kiesgerechtigde zwarte Rhodesiërs hun stem uitgebracht. Als de ze trend zich doorzet in de nog resterende stemtijd, zou een kiezersopkomst van on geveer 90 procent worden gehaald. Van avond sluiten de stembussen. De uitslag wordt dinsdag verwacht. Tijdens de autonomiebesprekingen tus sen Israel, Egypte en de Verenigde Staten in het Scheveningse Kurhaus is besloten pogingen in het werk te stellen het onder handelingsproces te versnellen. Daartoe zullen twee speciale commissies in het leven worden geroepen. Één commissie gaat zich bezighouden met juridische kwesties met betrekking tot de totstand koming van een Palestijnse raad, de ande re met economische zaken. De drie landen blijven ernaar streven de onderhandelingen op 26 mei af te ronden. De Israëlische minister Burg van Buiten landse Zaken benadrukte gisteren na af loop van de besprekingen dat in de ak koorden van Camp David deze datum niet word genoemd, maar dat de Egyptische en Israëlische regering zelf deze „grens” hebben getrokken. De volgende gespreks ronde over de Palestijnse autonomie wordt eind maart in Egypte gehouden. (Van onze redactie buitenland) PARIJS-SCHEVENINGEN. Alleen onderhandelingen met de Palestijnen zelf kunnen een oplossing van het Palestijnse probleem in het Midden-Oosten dichterbij brengen. De Israëlische oud-minister Dajan van Buitenlandse Zaken heeft dit gisteren in Parijs verklaard. Een islamitische opstandelingenleider samen met zijn manschappen in de buurt van de Afghaanse stad Herat. De leider is een gedeserteerde kapitein van het Afghaanse leger. (Van onze redactie economie) LONDEN. Vijf landen hebben in de afgelopen dagen hun disconto’s verhoogd in een poging hun nationale munt te beschermen tegen de koersstij ging van de Amerikaanse dollar. Dit is gisteren vernomen van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Lon den. Gisteravond meldden welingelichte bronnen in de Italiaanse hoofdstad dat nog geen enkele beslissing is genomen. In Rome wordt gepraat over het Britse plan voor neutralisering van Afghanis tan. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in de Britse hoofdstad zei gisteren goede hoop te hebben dat „zeer spoedig” een voorstel in die richting kan worden voorgelegd aan Moskou. Begin deze week heeft de vergadering van Islamiti sche landen in Djeddah, een havenstad in Saoedi-Arabië, het Britse plan aange duid als „de enige oplossing die de onaf hankelijkheid van Afghanistan kan ga randeren”. De Japanse yen op zijn beurt heeft nogal te lijden van de sterker wordende dollar, onder meer doordat Japan ernstig wordt benadeeld door de voortdurende prijsverhogingen van de olie. Een van de weinige munten die zich weinig van dit alles aantrekken is het Britse pond. De rentevoet in Groot-Brittannië bedraagt al geruime tijd zeventien percent. De voormalige ambassadeur van de VS in de Sovjet-Unie, George F. Kennan, meent overigens dat openlijke druk van het westen op de Sovjet-Unie zich terug te trekken uit Afghanistan het tegen overgestelde effect zal hebben. Kennan zegt niet te geloven dat de aanwezigheid van de Russen in Afghanistan een be dreiging vormt voor andere landen in dat deel van de wereld. Hij pleit voor een „rustige en niet uitdagende” benadering van de kant van de VS. Van Gerard Hulshof, winnaar uit Hilversum, op betrouwbaar ogend „The Royal Westminster Hotel”), een opti mistischer opsomming van zijn ervarin gen in dezelfde week: maandagavond: musical „Evita” uit verkocht; En nu denkt u natuurlijk dat de Stads schouwburg afgestampt vol zat, ten eerste met al die Engelsen en Engelstaligen die in Amsterdam en de rest van Nederland wonen (de voorstelling was mede georga niseerd door The British Council), ten tweede door al die Nederlanders die een jaarlijkse bedevaart naar het Engelse to neel maken, en ten derde door de rest van toneelminnend Nederland, want Alan Ayckbourn’s eigen troep te zien optreden, in zijn eigen regie, moet voor de toneellief hebber toch net zo’n buitenkansje zijn als het voor de schaatsliefhebber is dat hij Eric Heiden in Heerenveen kan zien rij den. Live! Maar nee, de zaal was goed gevuld, zeg maar: heel goed gevuld, maar er hadden er nog heel wat bij gekund. Ze hadden Ayckbourn dan zelf kunnen zien, een gro te, lange, wat log ogende man, erg verle gen, en ongetwijfeld multimiljonair, want hij heeft sinds 1959 niet minder dan 22 stukken vanuit Scarborough gelanceerd, dat is meer dan één stuk per jaar gemid deld, waarvan de meeste een groot succes werden. Ze werden dan ook in 24 talen vertaald, en ik geloof dat er momenteel in Londen alleen al drie stukken van hem lopen. Meestal vlecht hij een kunstgreep in zijn stuk, althans de laatste tijd, en dit keer bestond die hierin, dat de begane grond, de eerste verdieping en de zolder van het herenhuis „The Pines” in één decor gelijkvloers waren samengevat, zo dat we iemand op de zolder naast iemand in de huiskamer zagen zitten, zonder dat zij elkaar schenen op te merken. Als de een op de vloer stampte, keek de ander omhoog. Ook moest er voortdurend een trap op of af gehold worden, en daar zijn Engelse acteurs heel goed in, vooral als er geen trap is. Ik heb nu een stuk of vier stukken van Ayckbourn gezien, en ik vond dit laatste het leukste. Hij gebruikt er dingen in die niet alleen erg leuk zijn, maar eigenlijk ook zo vanzelfsprekend, om niet te zeggen voor de hand liggend, dat je je afvraagt waarom hij ze niet eerder heeft gebruikt in een van de 21 stukken die hij vóór „Taking Steps” schreef. Maar dat is natuurlijk het ken merk van het ware: niet zuinig zijn met je materiaal, in de zelfbewuste zekerheid dat de nieuwe vondsten voor je volgende stuk al in het universum klaar liggen om door jou geplukt te worden. In mijn wekelijkse tv-rubriek van vori ge week vertelde ik, naar aanleiding van de tv-film „Ter ere van. met Alan Bates in de hoofdrol, dat gevreesd moest wor den dat het door ons zo bewonderde En gelse toneel binnen enkele jaren op zijn gat zou liggen om nooit meer overeind te komen. Vrienden van ons hadden hun jaarlijkse weekje Londen gedaan, en had den moeten constateren dat veelgeprezen stukken als „Stage Struck” (van Simon Gray), „Deathtrap” (van Ira Levin) en „Bom in the garden” (van Peter Nichols) halflege tot bijpa- volle zalen trokken. Al leen de show rond Tommy Steele was afgeladen vol. In een stad met acht mil joen toneelliefhebbers £ijn dat natuurlijk slechte tekenen, vooral omdat het de laat ste jaren toch al zo was, dat de theaterbe zoekers in Londen voor 30 percent uit buitenlanders op toneelpelgrimage be stonden. De besprekingen over Palestijnse auto nomie in de door Israel bezette gebieden leiden volgens hem alleen tot een oplos sing als het Palestijnse volk instemt met de resultaten ervan. Dajan is ervan overtuigd dat de Palestijnen op korte ter mijn bereid zijn met Israel aan de onder handelingstafel te gaan zitten. (Van onze redactie buitenland) DÜSSELDORF. Op de eerste dag van het proces tegen de 28-jarige Christof Wackernagel en de 31-jarige Gert Schnei der in Dusseldorf, heeft de Westduitse rechtbank alle klachten van de verdedi ging afgewezen. De Nederlandse advo caat van Schneider, mr. Van Bennekom, vond dat het proces tegen het tweetal niet mocht doorgaan, omdat beiden onrecht matig door Nederland aan de bondsrepu bliek zijn uitgeleverd. Wackernagel en Schneider wordt ten laste gelegd dat zij, als leden van de Rote Armee Fraktion (RAF), in Amsterdam op drie politieagenten hebben geschoten. In november 1977 kwam het in de hoofdstad tot een schietpartij tussen de verdachten en de Nederlandse politie, die poogde de RAF-leden te arresteren. Verdediger Van Bennekom wilde zijn stelling dat de uitlevering onwettig was bewijzen, door als getuigen op te roepen de vroegere minister van Justitie, De üaay Fortman, de huidige staatssecreta ris van Justitie, mevrouw Haars en de hoofdofficier van justitie in Amsterdam, mr. Messchaert. De rechtbank verwierp alle argumenten van Van Bennekom. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De commissie van de Verenigde Naties die momenteel in Iran een onderzoek instelt naar de grieven van de regering en bevolking over het verdreven bewind van de sjah, heeft van de militante moslims die de Amerikaan se ambassade bezet houden, toestem ming gekregen de 50 Amerikaanse gegij zelden te bezoeken. Dit is gisteren mee gedeeld door het Iraanse persbureau PARS. In het bericht, dat werd omgeroe pen door radio Teheran, stond neit wan neer het bezoek zou plaatsvinden. Woensdag nog hadden de bezetters een dergelijk bezoek afgewezen. Presi- BRUSSEL (ANP). Ruim driehon derd personeelsleden van de twee kern centrales in het Belgische Doel (bij Ant werpen) hebben het hoofdgebouw van het reactorcomplex bezet. Zij voeren hun ac tie uit solidariteit met de werknemers in de kerncentrale bij Tihange, die vorige week eveneens werd bezet. Het conflict in Tihange is ontstaan door dat de directie weigerde een aantal vak- bondseisen met betrekking tot de arbeids voorwaarden in te willigen. Twee werkne mers verminderden als protest de stroom- produktie met tien procent, waarop zij door de directie werden geschorst. Hierop bezette het personeel de controlekamer van de reactoren, waarna de directie de kerncentrale stillegde. Minister Wulf van Arbeid poogt sinds vorige week te bemid delen. i Volgens deze bronnen hebben de Rus sen deze maand in Moskou besprekingen gevoerd met Achmed Nadser, de leider van het Eritrese Bevrijdingsfront-Revolu- tionaire Raad (ELF-RC). Deze guerrilla beweging strijdt voor de onafhankelijk heid van Eritrea, de noordelijke provincie van Ethiopië. De Russen hebben bij dat gesprek de nadruk gelegd op hun verlan gen naar een vreedzame oplossing voor de strijd van de Eritrese guerrilla’s tegen de door de Sovjet-Unie opgeleide en bewa pende troepen van Ethiopië. uitgeschakeld bij een slag in de buurt van de havenstad Assab. Volgens de arabische diplomaten is de Sovjet-Unie ongerust over de zware mili taire verliezen van zijn bondgenoot tegen de guerrillastrijders. Westerse diplomaten voegen daaraan toe, dat de Sovjet-Unie er niet veel meer voor schijnt te voelen nog meer wapens en adviseurs naar Ethiopië te sturen, nu Moskou de last van de inter ventie in Afghanistan torst. De Russen hebben de guerrillastrijders van Achmed Nasser voorgesteld direct contact op te nemen met de Ethiopische marxistische regering van kolonel Men- gistoe Haile Mariam, aldus de arabische diplomaten. De vraag naar dollars is nog steeds niet afgenomen. Naar verwacht zal dit ook niet gebeuren voordat de Amerikaanse banken hun renten verlagen. Deze bedra gen nu tussen dertien en zestien percent. In Londen, Frankfort en Tokio gaat de prijs van de dollars langzaam maar zeker omhoog, waarbij als gevolg van allerlei geruchten lichte schommelingen op treden. dinsdagavond: toneelstuk Struck” uitverkocht;

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3