Albeda: looningreep F maximaal een jaar Elsevier Britse Goede behandeling lords maken Arron beloofd bokke- sprongen I Elsevier DamiatePers SPETTERS Vlekkenplan” verder ingevuld Le< Minister waarschuwt olieconcerns Huisarrest voor oud-premier Vestiging pedagogische academies kolenvoorraad noodzakelijk IJmuider Courant Treinongeluk: vier doden Deel gegijzelden Colombia vrij 30 per week” Kabinetsbeleid kost werknemer ,,Geen algemene loonbevriezing” I *1 c Tijdig ontginnen VR VRIJDAG 29 FEBRUARI BINNEN- EN BUITENLAND 1980 4 1 g 11i IBfc Gerard Soeteman Elseviers Paarden* verhalenboek voor a»jeugd (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken zal vermoedelijk volgend jaar het subsidie-per- centage voor de isolatie van woningen verlagen. VEI een s voor e gelegc lengd ging overgf van s mmmi menie Kermt meen f ELSEVIERS PAARDENVERHALENBOEK voorde jeugd (ADVERTENTIE) Isolatie-subsidie b mogelijk omlaag Bij elke boekhandel Zowel de FNV als het CNV en de Raai (Van onze redactie binnenland) 155,00 (Van onze redactie binnenland) NIEUWEGEIN. Als de plannen van het huidige kabinet doorgaan dan is dat een regelrechte ramp voor de werkne mers. Die plannen gaan de gemiddelde werknemer minstens 30 gulden per week kosten, waarbij vooral het kappen in de prijscompensatie er inhakt. Dit zei bestuurder Winter van de Voe dingsbond FNV gisteren op een actiever- gadering van de Federatieraad en kader leden van zijn bond in Nieuwegein. Volgens Winter betekent het niet meer laten doorwerken van de duurder gewor den energie in de prijscompensatie een fors verlies aan koopkracht, dat nooit meer ongedaan kan worden gemaakt. In tegenstelling tot eerdere berichten zouden de PA en kleuterleidstersoplei- ding in Apeldoorn dienen te verdwijnen, ten gunste van de academie in Deventer. De voormalige bewindslieden meldden zich gisteravond bij de militairen die sinds maandag de macht in Suriname in han den hebben. De ondergedoken ex-minis ters moesten zich voor twee uur Suri naamse tijd (half zeven vanavond) bij de Militaire Raad hebben gemeld. De militairen hebben verklaard dat de voormalige bewindslieden voor hun eigen veiligheid onder huisarrest zullen worden geplaatst. De Militaire Raad kondigde gis teren aan dat alle, ongeveer 150 politieke gevangenen in Suriname, vandaag wor den vrijgelaten. Aangenomen wordt dat de militairen van Arron willen dat deze officieel de macht overdraagt. Dat zou de weg kunnen vrijmaken voor internationale erkenning van het nieuwe bewind. Eerste-luitehant Van Rey, lid van de Militaire Raad, zei gisteren dat men onder andere hoopt op initiatieven vanuit Nederland. De Neder landse regering huldigt echter het stand punt dat diplomatieke betrekkingen met landen worden onderhouden, niet met (nieuwe) regeringen. Op dit moment is er dan ook geen verandering gekomen in de relatie tussen Nederland en Suriname na de militaire staatsgreep. Volgende week dinsdag houdt de Tweede Kamer een spoeddebat over de kwestie-Suriname. De Nationale Militaire Raad zou van Nederland deskundige militaire adviezen Daaruit bleek dat in Haarlem de rijks- pedagogische academie blijft, terwijl ook de r.k. academie De la Salie in Heemstede in het concept voorkomt. De vestiging van de protestants-christelijke PA Da Costa in Santpoort is één van de knelpunten. Overwogen wordt de opleiding over te brengen naar Alkmaar, waar een kleuter- leidstersopleiding van die richting is. Dit in verband met de spreiding van oplei dingen. De bewindsman waarschuwde de olie maatschappijen gisteren dat het staat- saandeel in de aardgasexploitatie zal wor den verhoogd als de olieconcerns niet uit eigen‘beweging besluiten de extra winsten uit het Nederlandse aardgas ook in Neder land te investeren. Deze winsten zullen ten goede moeten komen aan onze toekomsti ge energievoorziening, aldus Van Aarden- ne. Als de oliemaatschappijen zelf niet het initiatief nemen, zal de overheid het er niet bij laten zitten, zo zei hij gisteren in de Kamer bij het debat over zijn begroting. De minister zei „weinig tot niets”, te voelen voor het wettelijk afdwingen van energiebesparende maatregelen. Hij be streed de opmerkingen van de fracties van CDA, PvdA en D’66 dat de bespa- ringsdoelstellingen niet ver genoeg gaan. Van Aardenne zei niets te zien in de op richting van een staatsenergiemaatschap- pij bijvoorbeeld voor de inkoop van kolen. Wat de katholieke opleidingen aangaat zouden in Noord-Holland de academies in Bergen en Beverwijk verdwijnen ten gun ste van de instituten in Haarlem (Heem stede) en Alkmaar. In Amsterdam zou één van de twee katholieke PA’s blijven. Voor Rotterdam en Den Haag geldt hetzelfde. Hij zei verder geen loonmaatregel te wensen die geen enkele ruimte overlaat om te onderhandelen over arbeidsvoor waarden. Een algemene bevriezing van de inkomens is daarom op dit moment niet te verwachten. Bovendien stelde Albeda dat in november moet worden besloten de loonmaatregel niet nog eens te verlengen. Werkgeversvoorzitter Van Veen (VNOi zei de drie miljard gulden die de overheid op de uitgaven wil bezuinigen tenminstf twee miljard gulden te weinig te vinden aldus de bewindsman, dan toch later zegt, dat het overleg is mislukt”, dan is het mislukt.” Voorzitter Dutman van de ambtenaren bond ABVA-KABO beschuldigde premier Van Agt er gisteren van zichzelf tegen te spreken, door tijdens het overleg te laten doorschemeren dat hij er niets van ver wachtte, terwijl hij na het gesprek tegen verslaggevers zei dat er nog mogelijkhe den voor het overleg waren. Het kabinet is volgens Dutman niet bereid een klimaat te scheppen waarin kan worden onderhan deld. „In deze sfeer wil de vakbeweging niet meer deelnemen aan de gesprekken in de Stichting van de Arbeid”, aldus Dutman. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Tijder FNV-bij sen-Noc inleidin tegen d kondigc parleme inzake Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Zestien boeiende verhalen, variërend van oude legenden tot eigentijdse vertellingen. Met tal van fraaie kleurenillustraties. gebonden 22,50 (na 1 april 26,501. Profiteer van het prijsvoordeel! Bij elke boekhandel Hij voegde er echter aan toe over alles te willen praten, indien de vakbeweging be reid is in eigen kring de gestelde eisen nog eens te bezien. FNV-vice-voorzitter Spit heeft inmiddels laten weten dat zijn vak- federatie „geen enkele reden ziet” om ds CAO-eisen nogmaals te overwegen. Hij heeft de Tweede Kamer gisteren laten weten, dat hij zal onderzoeken of de huidige subsidieregeling moet of kan wor den bijgesteld. Ambtenaren van zijn de partement hebben er bij de minister op aangedrongen, een eventuele verlaging van de bijdrage zo laat mogelijk bekend te maken om een „run” op de subsidie-rege- ling te voorkomen. en bijstand willen hebben. Gisteren werd door de Raad overleg gepleegd met de Nederlandse kolonel Valk, militair atta ché van de Nederlandse ambassade in Paramaribo. De Militaire Raad wil op korte termijn het leger nu achthonderd man flink uitbreiden. Vrijwilligers is gevraagd zich vanaf morgen aan te melden als beroeps militair. De Surinamers in Nederland hebben het verzoek gekregen naar hun vaderland terug te keren om Suriname weer op te bouwen. De commandant van het kampement in Albina heeft gezegd dat ook militairen deel moeten uitmaken van de nieuwe re gering in Suriname. Dat is volgens hem nodig om discipline en orde te scheppen in „de rotzooi die Arron er de afgelopen vier jaar van heeft gemaakt”. Aarzelend staat de bewindsman tegeno ver ideeën voor een energiefonds waaruit onderzoekingen moeten worden gefinan cierd. Hij wees voorts de kritiek van de oppo sitiepartijen op zijn industrieel vernieu wingsbeleid af. De bewindsman zei som ber gestemd te zijn over de economische situatie. „Het vet is uit de economie”, aldus de minister, die verder zei dat de door het kabinet aangekondigde ombui- gingsplannen „onverwijld” moeten wor den uitgevoerd. Verder stelt de groep dat intensief moet worden gezocht naar nieuwe technieken die het economisch haalbaar moeten ma ken om de ruim 100 miljoen ton steenkool die onder ons land zit te winnen. De Overleggroep Bedrijfsleven Ener gievraagstukken is een samenwerkings verband tussen TNO en twaalf grote Ne derlandse concerns. De groep gaat na het uitbrengen van dit rapport verder door te onderzoeken welke mogelijkheden er op dit moment zijn voor het gebruik van steenkool bij Nederlandse bedrijven. Voorts zal een onderzoek worden gedaan naar investeringen in de totale energiesec tor, om na te gaan waar prioriteiten voor investeringen liggen. Ook gaat de groep bezien welke mogelijkheden er zijn voor Nederlandse deelneming in steenkoolwin ning in het buitenland. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO'DEN HAAG. De Nationale Militaire Raad in Suriname heeft verklaard dat oud-premier Arron en vier andere oud-ministers recht vaardig zullen worden behandeld. De academies in Zeist en Hilversum ko men niet voor in het conceptplan, wel zou er een nieuwe academie in Utrecht wor den opgericht. De instituten in Hengelo en Amersfoort blijven gehandhaafd volgens het concept, de kleuterleidstersopleiding in Enschede verdwijnt dan. De katholieke vertegenwoordigers kiezen voor handha ving van opleidingen in Steenwijkerwold, Arnhem, Nijmegen, Breda, Helmond, Veghel, Venlo, Heerlen, Sittard, Roer mond en Maastricht. Twee academies in Dongen en één PA in Echt zouden moeten worden opgeheven, terwijl er van de drie academies in Den Bosch maar plaats is voor één. Ook de academie in Schijndel zou verdwijnen. Zowel in Eindhoven als Tilburg dient één van de twee bestaande PA’s te worden opgeheven en in Roosen daal zou een instituut moeten worden gevestigd, ten koste van de PA in Ouden- bosch. (Van onze redactie buitenland) BOGOTA. De bezetters van de am bassade van de Dominicaanse Republiek in de Colombiaanse hoofdstad Bogota, hebben gisteravond dertien gegijzelden (tien vrouwen en drie gewonden) vrijgela ten. In totaal worden nog ongeveer vijftig mensen, onder wie zestien ambassadeurs, vastgehouden. De Colombiaanse regering kondigde gisteren aan, onderhandelingen te zullen openen met de bezetters zodra alle gewon den en vrouwen zijn vrijgelaten. Het is niet duidelijk of met de vrijlating gisteren volledig aan die eis is voldaan. De bezetters, leden van de linkse Bewe ging van de Negentiende April (M-19) eisen vrijlating van alle politieke gevange- I nen in Colombia, een losgeld van 100 mil joen gulden en een vrije aftocht naar een ander land. Amnesty International, de internationa le organisatie die zich inzet voor het lot van politieke gevangenen, heeft de bezet ters gevraagd de eis van vrijlating van de politieke gevangenen te laten vallen. Am nesty, die een rapport voorbereidt over de schending van de mensenrechten in Co lombia, heeft de bezetting afgekeurd. Intussen heeft Panama de bezetters po litiek asiel aangeboden. Keihard en romantisch! Het boek van de film, met veel foto’s paperback 18,90 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Albeda van Sociale Zaken heeft gisteren na het mislukken van het overleg in de Stichting van de Arbeid gezegd, dat hij de komende loonmaatregel maximaal een jaar wil laten gelden. In november wil hij een nieuw centraal overleg over de arbeidsvoorwaarden. MHP lieten na afloop van het overleg weten dat er met de vakbeweging niet meer te praten valt over vermindering van de koopkracht voor bijna alle inko mens, zolang het kabinet onverkort vast houdt aan de bezuinigingsvoorstellen zo als die vorige week op tafel zijn gelegd. Wat de protestants-christelijke opleidin gen aangaat blijft alles bij het oude in Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Almelo, Ede en Den Haag. In plaats van de PA’s in Sneek, Drachten en Dokkum zou er één instituut komen, vermoedelijk in Sneek, maar ook Drachten is genoemd als vesti gingsplaats. Over de toekomst van de aca demie in Emmen is geen zekerheid, Hoo- geveen wordt genoemd als alternatieve plaats. Uitsluitsel is er evenmin over de PA in Doetinchem die wellicht wordt inge ruild voor een instituut in Arnhem, waar nu alleen een kleuterleidstersopleiding is. Ook is de vraag nog of de Eindhovense PA Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Event het gist Stichtin mers, w hebben, regering iedereei koopkrt meeprat of we w heeft di Bode. Hij h spraak de actie rechtsoi faire de is de pl middele lingen veilig te afbreuk rechten Bode. De I naamstt beleid v door de reidheic schaard niem ac zich bei het pari wfjzigin hoogtep FNV te| Agt. Bo op well worden. Behal voorzitt van Jot berghe i op het regering dat het uitgaat volgens leid wai geprese te wein ken van turele v dus de In ee de FNA Content haafd l gen oni genheid den. D' wel een mits de inzicht Pas dai de rege De F ligste c waarin ging va leven d gelegen de FN’ waarde: meeged gen voc de in i Overeei kortend Als v aangesl Jasper de FN1 De minister zei gisteravond in een tele- visie-interview „zonder illusies” het overleg gistermorgen te zijn begonnen, maar na een paar uur geconstateerd te hebben dat „de partijen in de stichting met elkaar aan het overleggen sloegen”. Aan de hand van een voorstel van CNV- voorzitter Van der Meulen leken er „wer kelijke onderhandelingen” te ontstaan, zo zei Albeda. Maar als FNV-voorzitter Kok. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Spreidingscommis- sie Opleidingen Basisonderwijs heeft gis teren langdurig vergaderd over de voorlo pige keuze van vestigingsplaatsen voor de nieuwe pedagogische academies NPA’s, waar leerkrachten voor de basis school voor vier- tot twaalfjarigen worden opgeleid). Daarbij ging het om het invul len van het zogenoemde vlekkenplan, waarin al gebieden voor de nieuwe oplei dingen waren aangegeven, doch geen ge meentes voor de vestiging waren ge noemd. De concepten die gisteren ter sprake kwamen komen ter bespreking in het onderwijsveld. In mei wil de Sprei- dingscommissie het advies aan minister Pais van Onderwijs uitbrengen. De nieu we opleidingen zullen minimaal ongeveer 340 studenten moeten gaan herbergen. In totaal gaat het om 67 opleidingen, nu zijn er 135 kleuterleidstersopleidingen (KLOS SEN) en pedagogische academies (PA’s). Problemen rezen gisteren vooral door dat de protestants-christelijke afvaardi ging in de commissie nog een aantal knel punten heeft. De vertegenwoordigers van openbaar en algemeen-bijzonder en die van het katholieke onderwijs kwamen met een concept. (ADVERTENTIE) In het concept wordt voorts gedacht aan een academie in Enschede, waar alleen een KLOS is. De PA in Hengelo verdwijnt dan. Ook de academies in Doetinchem, Appingedam, Heerenveen en Hilversum, evenals de kleuterleidstersopleiding in Bilthoven zouden moeten verdwijnen. Er blijven wel openbare of neutraal-bijzon- dere opleidingen in Leeuwarden, Drach ten, Groningen, Winschoten, Emmen, Meppel, Arnhem, Utrecht, Amersfoort, Middelburg, Dordrecht, Eindhoven en Maastricht. Vijf edelachtbare lords in scharlakenrode mantels met hermelijn oefenden zich giste ren in het Londense Hydepark in bokjespringen. Hun voor stelling was bestemd voor een liefdadig doel. Zij sprongen over eikaars rug om de toeschwouers te bewe gen tot een bijdrage voor een ambulancedienst. Terwijl nieuwsgierige toeristen infor meerden of het zeldzame ge beuren iets met een oude En gelse gewoonte uitstaande had. voerden de vijf edellieden in totaal dertig sprongen uit. DEN HAAG. Teneinde de energiebe hoefte rond de eeuwwisseling veilig te stellen moeten de kolenvoorraden in ons land tijdig worden ontgonnen. Dit zegt de Overleggroep Bedrijfsleven nergievraagstukken (OB in een rap port genaamd Steenkolen en het Neder landse bedrijfsleven. De groep acht het noodzakelijk dat een aparte bewindsman met politieke verantwoordelijk wordt aangesteld voor energiezaken. Daarnaast zou een nationaal energie fonds moeten worden opgericht, omdat met herinvoering van kolen als energie bron een investering van ongeveer twintig miljard gulden is gemoeid. Behalve het bedrijfsleven zou ook de overheid in dit fonds moeten deelnemen. De overleggroep stelt dat volgens een programma dat men zelf heeft gemaakt, in de komende vijf jaar 4500 mensen aan werk kunnen worden geholpen en tegen de eeuwwisseling zelfs 25.000. De totale behoefte aan energie rond het jaar 2000 zou 170 miljoen ton steenkool equivalen ten bedragen, waarvan minstens vijf mil joen ton alleen gedekt zou kunnen worden indien de ontginning van de reserves in ons land daadwerkelijk ter hand wordt genomen. Steenkoolvergassing zal volgens de groep een belangrijke rol gaan spelen. Men wijst de volgende gebieden als moge lijke vestigingsplaatsen van een vergas- singsbedrijf aan: Eemshaven, Maasvlak te, Temeuzen, Amsterdam en IJmuiden. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Vier spoorwegwerkers zijn gisteren om het leven gekomen, toen zij werden aangereden door een locomo tief die aan kwam rijden over het spoor waarop zij aan het werk waren. De vier baanwerkers werkten aan de spoorbaan in de omgeving van Sliedrecht. Een vijfde man, een veiligheidsman van de Nederlandse Spoorwegen, die tot taak had de ploeg te waarschuwen voor nade rende treinen, werd zwaar gewond. De vier dodelijke slachtoffers waren in dienst van een particulier aannemingsbedrijf. De ploeg was aan het werk in een bocht van een enkelsporig baanvak. De mannen hanteerden een kraagschroefmachine, een apparaat dat nogal lawaai maakt, zodat zij de trein niet konden horen aan- komen. Vertegenwoordigers van openbaar en algemeen-bijzonder onderwijs hebben voorlopig gekozen voor NPA’s in Amster dam, Alkmaar, Den Helder en Haarlem, hetgeen nauwelijks een wijziging van de bestaande toestand betekent. In Leiden en Den Haag zou ook een opleiding moeten komen. Er zijn twee PA’s in Den Haag en er is in beide steden een kleuterleidsters opleiding. In Rotterdam blijft een oplei ding. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 .tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal of de Nijmeegse moet verdwijnen. Ver moedelijk blijft de opleiding in Eindhoven gehandhaafd. Zowel in Amsterdam als in Utrecht zijn twee academies, waarvan er één moet worden opgeheven. Wat betreft de academie in Oegstgeest wordt Leiden als alternatieve vestigingsplaats ge noemd. Ook de keuze tussen de bestaande pedagogische academies in Dordrecht en Gorichem is niet gemaakt door de protes tants-christelijke groep in de spreidings- commissie, hoewel Dordrecht het meest waarschijnlijk wordt geacht. Er wordt voorts gedacht aan een oplei ding in Rijnmond-Noord en een in Rijn- mond-Zuid. In Rotterdam zijn nu twee protestants-christelijke academies en een kleuterleidstersopleiding. In Vlaardingen is één KLOS.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4