Leden scharen zich achter vakbondstop mondig p Schrijven aan gevangenen Bijeenkomst Rooie Vrouwen rs ijmuiden wat vertel je me nou? Koud prijsje Deel opbrengst zomerzegels kwam terug naar Ijmuiden Voor oudervereniging ,,De Pijler” S int I J» ■i Smikkelen op school Plakken en likken Binnenkort nieuwe richtingsborden voor Velsense fietspaden IS. l 5 VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 IJMOND 4 Klussen voor de vrouw V :k iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Autonieuws, verder in dit blad. Plus: Nieuws over de unieke waarborg iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii K (Van onze verslaggever) VELSEN. „We zitten nu in een situatie waarin de vakbond voor een maand aan de ketting is gelegd. Deze periode wordt ver lengd en de taak van de vakbewe ging wordt door de regering overgenomen. Dit is een staaltje van staatsloonpolitiek dat nog nimmer in de vrije westerse sa menleving is vertoond”, aldus Herman Bode, lid van het alge meen bestuur van de FNV. FNV-bestuurders bekritiseren beleid van regering-Van Agt o o f lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van een onzer verslaggeefsters) van t llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll e I. tend 155,00 0 uur uur alles te ing be >en nog sr Spit jn vak om de Raad- overleg ig niet idering j inko rt vast, len zo- elegd. zegt. is het a het lij de ?r wil Bij kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden is veelal sprake van een normale intelligentie met vaak een moei lijk te definiëren handicap als bij voor beeld woordbeeldgestoordheid, meestal woordblindheid genoemd. Op de lagere school zijn het vaak de kinderen waarvan men populair wel eens zegt: ,,’t zit er wel in, maar ’t komt er niet uit”. Een slecht concentratievermogen kan ook één van de oorzaken zijn. Door de ontwikkelings stoornis, waarvan de aard nog slecht wordt onderkend, raken de kinderen op school achter, zenden onbegrepen signa- 1 jongeren luistert. Wij die tenslotte later het gezicht van de vakbeweging gaan be palen”, zo verwoordde Verhagen zijn on genoegen over de houding van de FNV. len uit en worden later vaak als lastig ervaren. De Lom-school kan dan een op lossing zijn, die tegelijkertijd ook weer problemen oplevert. VELSEN. De Dienst Openbare Wer ken van de gemeente Velsen heeft in sa menwerking met de ANWB een bewegwij- zeringsplan op papier gezet voor alleen het fietsverkeer. Ten behoeve van fietsers wordt plaatsing van wegwijzers aanbevo len in Velsen-Oost (langs de Parkweg). Eenzelfde voorziening wordt in Velsen- Noord noodzakelijk geacht langs de Rijk de Waalweg en Wenckebachstraat en ook voor het fietsverkeer dat komend vanaf Zaandam via Velsen-Noord de richting Umuiden kiest. De plaatsingskosten wor den op 15000 gulden geraamd. De Velsen se gemeenteraad kan binnenkort voor dit doel een kredietvoorstel tegemoet zien. De ANWB voert het werk uit. Vrijdag 14 maart organiseert het wer kende jongeren komitee IJmond De Be- stekslijpers een manifestatie in De Nieu we Slof en een demonstratie in Beverwijk. IJMUIDEN. Donderdag 6 maart or ganiseren de Rooie Vrouwen in de Partij van de Arbeid een bijeenkomst in het gebouw Velserduin. Vaak blijft de kraan een half jaar lekken, de stekker van de stofzuiger aan het snoer bengelen, de lamp op zolder stuk, de deurknop los, de kale plek op de muur, de fietsband lek en de strijkbout stuk ondanks talloze toezeg gingen van de mannelijke wederhelft, wiens technisch kunnen onaantast baar maar ook onaangesproken blijft. Daarom, vrouw, doe het zelf en pak schroevedraaier, hamer, kwast en ban- delichters. Buurthuis De Schuilhoek in Heemskerk leert u hiermee omgaan op de maandagmiddagen. De klusjescur- sus start 10 maart en de kosten zijn 25 gulden inclusief koffie. De 49-jarige advocaat dr. Victor Carlos Marchesini zit al meer dan drie jaar gevangen in Argentinië zonder dat er een formele aanklacht tegen hem is ingediend. Dr. Victor Carlos was actief in de politiek en werd twee keer gekozen tot provincie-vertegenwoordiger van de provincie Misiones. Hij was president van de parlementaire groep van de radicale burger unie. In 1975 oefende hij regelmatig kritiek uit op het regeringsbeleid van president Maria Estela Peron vanwege de buitensporige repressie van de veiligheidsmacht. Hij werd gearresteerd op 5 april 1976, twee weken na de militaire staatsgreep in Argentinië. Op vragen over zijn arrestatie antwoordden de autoriteiten dat hij banden had met subversieve elementen in de rechtbanken. Door de gevangenschap is zijn gezondheid slechter geworden. Dr. Victor Carlos Marchesini is inmiddels overgebracht van de gevangenis Chaco naar een gevangenis in Buenos Aires. Van diverse zijden is regelmatig geprotesteerd tegen zijn gevangenschap. Lezers van „schrijven aan gevangenen” kunnen Victor Carlos steunen door in beleefd geformuleerde brieven voor zijn vrijlating te pleiten. Deze brieven kunnen verzonden worden naar: President Jorge Videla, Casa Rosada, Balcarce 50, Buenos Aires, Argentinië. (VNO) /erheid iminste /inden. ;naren- iremier Jgen te e laten in ver- tegen jlijkhe- ainet is naat te lerhan- weging rekken aldus 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 Met nog maar net het carnavalsfeest achter de rug staat de Velsennoordse Aktiviteiten Kommissie (VKA) weer klaar met een van zijn veel geprezen feestavonden in zaal The Seven Seas aan de Grote Hout- of Koningsweg 2B en C in Velsen-Noord. Zaterdagavond liggen de kienkaarten en loten weder om te wachten op het publiek. Er staat zoals gebruikelijk een scala prijzen te wachten waarbij een 140 liter koelkast de deelnemers aan de loterij het hoofd op hol mag brengen. De avond zal worden verlevendigd met een dansdemonstratie op de klan ken van het VAK-huisduo. Daarnaast kunnen de feestgangers een expositie van de Beverwijkse portrettekenaar Hans Grosfeld bewonderen. In de zaal hangen tot 15 maart zo’n veertig kin derportretten in zwartwit en kleur. De expositie is dagelijks te bezichtigen vanaf 12.00 uur en op zaterdag en zon dag vanaf 13.00 uur. Verdere inlichtingen en voorbeeldbrieven zijn verkrijgbaar bij de Velsense werkgroep voor Amnesty International, Zeeweg 241, Umuiden, telefoonnummer 02550-14314. ’3 Als spreekster komt Lucia Boersma, die een inleiding geeft over gezinssociologie. Dit onderwerp opent een brede kijk op allerlei maatschappelijke toestanden en eveneens op vele problemen die bij vrou wen spelen. De bijeenkomst begint om acht uur IJMUIDEN. Het plaatselijk comité van de Stichting Comité voor de Zomer- postzegels, vertegenwoordigd door de da mes C. P. J. Anten-Butzelaar en A. Schoonkind-Lusink heeft donderdagmor gen een bedrag van 3400 overhandigd aan de heer G. Iwema, directeur van de Landelijke Verenigng voor Ouders met Leer- en Opvoedingsmoeilijkheden „De Pijler”, waarvan het landelijk bureau is gevestigd aan de Trompstraat 3 in Ij muiden. we bereid actie te voeren tegen de rege ring, maar worden we tegengewerkt door oudere collega-FNV-bestuurders. We vin den dat de FNV niet voldoende naar de Ter uitbreiding van de video-appara- tuur waarvan het nut slechts met lo vende woorden is te beschrijven houdt de Comitéschool aan de Kerkstraat in Oud-IJmuiden zaterdag een fancy-fair. Deze school verwacht in de uurtjes tussen 10.00 en 17.00 uur vooral de lekkerbekken uit dit stadsdeel. Voor hun wel en wee zal een „smikkelbar” klaar staan met alles erop en eraan, waarbij de haringen en makrelen niet worden vergeten. Daarnaast kunnen de bezoekers zich te goed doen aan onder meer het rad van avontuur, schieten, ballen gooien en grabbelton om tenslotte met een broodje kroket, haring of drankje in de hand de rom melmarkt in het schoolgebouw te be zoeken. De heer Iwema is van het begin af zeer betrokken geweest bij de ontwikkeling van de in 1973 koninklijk goedgekeurde vereniging van ouders, die sindsdien een spectaculaire groei doormaakte tot nu 4500 leden. Daartoe droegen onder meer televisie- en radio-uitzendingen, alsmede vele publikaties in kranten en tijdschrif ten bij. i Vanuit de nood van die ouders, waartoe ook de heer Iwema zich rekende, ontstond zeven jaren geleden de oudervereniging „De Pijler’, als een klein clubje, niet ver moedend dat die nood zo groot zou zijn onder zoveel ouders en evenmin vermoe dend, dat bij zoveel instanties nog zulke grote gaten zitten in de opstelling ten aanzien van deze groep ouders en hun kinderen. Enorm veel werk is er in die eerste periode verzet door een kleine groep vrijwilligers, die bestuurlijk de steun kregen van deskundigen. Toen de vereniging duizenden leden ging tellen en er contacten ontstonden met zoveel in- ministeries, afdelingen, enzovoort was het secretariaat door de heer Iwema in Umuiden niet langer als een vrijetijdsbesteding vol te houden. Een startsubsidie van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels maakte het moge lijk hem als bezoldigd directeur van de vereniging aan te stellen en een deel van de apparaatskosten te financieren. Het Comité is verheugd, dat een deel van de opbrengst van de zomerpostzegels nu eens in Umuiden terecht is gekomen, het geen stimuleert om zich ook deze zomer weer met de verkoop van zomerzegels te belasten. De verkoop begint op 15 april in (ADVERTENTIE) Nieuwe Auto? Herman Bode, voorzitter Bert Engel, en NVJ-voorzitter Aart van Cortenberghe in discussie met FNV-leden. Bij de ouders ontstaat veelal een span ningsveld, omdat zij veel onbegrip ont moeten en er niet zelden ook nog op worden aangekeken als hun kinderen zich lastig gedragen, terwijl de werkelijke oor zaken van de handicap van het kind meestal veel te laat of niet worden herkend. Tijdens een gisteravond gehouden FNV-bijeenkomst in De Schouw in Vel sen-Noord hield de FNV-bestuurder een inleiding, waarin hij zich scherp afzette tegen de door de regering-Van Agt afge- kondigde loonpauze en tegen de aan het parlement voorgelegde wetswijzigingen inzake de lonen. Volgende maand staat de Post zegelvereniging „Umuiden” 45 jaar ten dienste van de Velsense postzegelliefhebbers. Een mijl paal waaraan niet zonder meer voorbij wordt gegaan. De vereni ging heeft zich in de afgelopen maanden niet alleen geconcen treerd op de postzegels maar ver zamelde ook een collectie activi teiten bijeen rond het komende jubileum. Zo zijn de lagere school- leerlingen in de gemeente ver zocht tekeningen te vervaardigen over alles wat met de waardepa- piertjes van Tane Pos te maken heeft. De winnende tekeningen zullen als poster worden ver spreid. Gedurende de maand maart zal in het filiaal van Vroom en Dreesmann in de Lange Nieuw- straat de aandacht op het jubi leum worden gevestigd door on der meer een informatiestand. Hoogtepunt in de viering wordt ongetwijfeld de jubileumtentoon stelling en ruilbeurs van de ver eniging op 22 en 23 maart in Het Cultureelgebouw aan het Moer- bergplantsoen. Eveneens haalde hij in zijn toespraak het gisteren gehouden overleg aan in de Stichting van de Arbeid, waarin werkne mers, werkgevers en de overheid zitting hebben. „We hebben een brief van de regering ontvangen waarin zij stelt dat iedereen er vanaf het modale inkomen in koopkracht op achteruit gaat. We mogen meepraten hoe we achteruit gaan en niet of we wel zo nodig achteruit moeten. Daar heeft de FNV nee tegen gezegd”, aldus Bode. Hjj haakte vervolgens in op een uit spraak van premier Van Agt, die stelt dat de acties van de FNV indruisen tegen de rechtsorde en het einde van de parlemen taire democratie dichterbij brengen. „Het is de plicht van de FNV met alle wettige middelen het recht op vrije onderhande- lingen voor het belang van haar leden veilig te stellen. Wat de regering doet, doet afbreuk aan de democratisch verworven rechten van de vakbeweging”, aldus Bode. De FNV-bijeenkomst had als voor naamste doel het toetsen van het gevoerde beleid van het hoofdbestuur van de FNV door de leden en het peilen van de actiebe- reidheid onder de leden. In De Schouw schaarden de aanwezige leden zich una niem achter de vakbondstop en toonden zich bereid tot acties. Dinsdag 4 maart als het parlement haar fiat moet geven aan de wijzigingsvoorstellen moet een voorlopig hoogtepunt worden in de acties van de FNV tegen het beleid van de regering-Van Agt. Bode zei dat het aan de leden zelf ligt op welke wijze de actie ingevuld moet worden. Behalve Herman Bode hield ook de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) Aart van Corten berghe een inleiding. Hij ging met name in op het sociaal-economisch beleid van de regering-Van Agt. Hij verweet het kabinet dat het geen risico’s durft te lopen en niet uitgaat van een rechtvaardig beleid. Het is volgens Van Cortenberghe een falend be leid waarvan de werknemers de rekening gepresenteerd krijgen. „Het kabinet heeft te weinig oog voor de structurele oorza ken van de economische crisis en de struc turele veranderingen in de economie”, al dus de NVJ-voorzitter. In een arbeidsvoorwaardenbeleid zoals de FNV dat voorstaat moet volgens Van Cortenberghe de koopkracht gehand haafd blijven, de collectieve voorzienin gen onaangetast blijven en de werkgele genheid behouden zoniet uitgebreid wor den. De FNV zou, aldus Cortenberghe, wel een concreet antwoord kunnen geven mits de vakcentrale de tijd en een reëel inzicht krijgt in het economisch gebeuren. Pas dan kan de FNV in de schoenen van de regering gaan staan. De FNV-bestuurders keurden ten stel ligste de opvatting van de regering af, waarin wordt uitgegaan van een verho ging van het rendement van het bedrijfs leven dat via nieuwe investeringen werk gelegenheid met zich meebrengt. Volgens de FNV-woordvoerders moeten er voor waarden geschapen worden en moet er meegedacht worden om garanties te krij gen voor de werkgelegenheid. Bode noem de in dit verband de Arbeids Plaatsen Overeenkomst (APO) en de werktijdver- kortende maatregelen. Als woordvoerder van de bij de FNV aangesloten jongerenorganisaties stelde Jasper Verhagen een aantal zaken binnen de FNV aan de kaak. „Als jongeren zijn De dames Anten en Schoonkind overhandigen de chèque aan de heer G. Iwena. onder redactie van Hans Bongers Oud-IJmuiden het vroegere klop pend hart van de IJmond staat cen traal in een serie bijeenkomsten in het buurthuis De Brulboei. Onder het mot to „Umuiden, wat vertel je me nou” zal door enthousiaste medewerkers de sluier van een stukje historie van dit woongebied worden opgelicht. Het buurthuis heeft drie plezierige avon den in petto voor de huidige en oude bewoners van het vroegere kloppend maar nu bloedend hart. Hierbij zullen 4 maart dia’s, foto’s, boekjes en scheepjes te bewonderen zijn terwijl op 11 maart Arie van der Veer de bezoekers meevoert door de historie van het IJmuidens visbedrijf. Tenslot te zal de laatste bijeenkomst op 18 maart worden geleid door Jan van Baarsel, schrijver van de rubriek „Ij muiden, wat vertel je me nou” en ver schillende boekjes. De avonden begin nen om 20.00 uur en de toegang is één IJmuidense gulden. Het bedrag is bestemd voor een mobiel dicteerapparaat en een telefoon-ant- woordapparaat. stanties, universiteiten, schoolbegeleidingsdiensten, PKB« loan

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5