Grimmige partijpolitiek in Heemskerkse gemeenteraad Eerste „rolstoelwoningen” opgeleverd Ouders dringen aan op een ijmonclnieuws nieuwe sollicitatieronde Haarlemmermeer bouwt meer dan 15.000 huizen r- l@l de Lampenier Gemeente koopt centrumpand Schimmig beleid van PvdA i i de Lampenier Oude,TStta«<ie scHoolSaCl 7 ld J 1 w Bakzeil Bevriezen Oppositie tegen Filmisch reisverslag voor huisvrouwen PianoS,vleugels en klavecimbels. CC Bender B.V fli 7 VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 IJMOND 6 BENOEMING HUGO DE GROOT-MAVO Zie onze advertentie pagina’s in de krant van vandaag voor aanmelding leerlingen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER. Als de gemeenteraad haar goedkeuring verleent aan de aanvaarding van de door de minister van ruimtelijke ordening verleende groeikernstatus van de Haarlemmermeer zullen er tot 1995 achttienduizend woningen in de Haarlemmermeer ge bouwd gaan worden. Hiermee zou de gemeenteraad duidelijk verder gaan dan het in 1977 vastgestelde raamwerkprogramma waarin het maximumaantal te bouwen woningen 10 a 15.000 bedroeg. de lichtwinkels met 1 de lagere prijs M fa Autonieuws, verder in dit blad. Plus: Nieuws over de unieke waarborg op onderhoudskosten. 1 1 i tot meerjarenplan in augustus apparaatje via elektronische (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) wét Wat betreft de politieke gevolgen tot de PvdA: „U zegt, college, zoek het maar uit, wij zetten de zaak koud tot augustus”. De PvdA-fraktie bracht een wat ondui delijke nuancering aan in het harde stand punt, maar dat gaf wethouder Dudink de gelegenheid om terug te kaatsen: „U wilt als PvdA niet in de financiële sanerings- commissie deelnemen, ik heb u uitgeno digd in de commissie financiën suggesties aan te dragen voor de meerjarenbegro ting, maar u haakt nergens op in en kon digt alleen aan alle uitgaven af te keuren, tenzij we er wettelijk toe verplicht zijn of de uitgaven rendabel zijn. Wat wilt u nu eigenlijk. Nou ja, de tijd zal het wel leren, misschien vanavond al”. De wethouder kreeg er inderdaad een fraai staaltje van voorgeschoteld, die avond nog. Het ging daarbij om het besluit ten behoeve van het bijzonder onderwijs een voorschot te verstrekken op de overschrij- dingsbedragen. Normaal is dat een ha- merstuk, dat we toch even moeten verdui delijken in die zin, dat die voorschotten en die overschrijdingsbedragen worden ge baseerd op de uitgaven van het openbaar onderwijs en dat op basis van de gelijk schakeling van openbaar en bijzonder on derwijs. Die voorschotten worden al jaren achtereen uitbetaald en uiteraard rekent het bijzonder onderwijs op die voorschot ten als een soort verkregen recht. In de regeling staat, dat die voorschotten tel- kenjare vóór 1 maart worden toegekend. De PvdA-fraktie vond nu, dat de uitbe taling van die voorschotten ook maar moest worden uitgesteld tot augustus, dan kon men in het kader van de meerjarenbe groting bekijken of die voorschotten nog wel moeten worden gegeven. Op de rente- winst tot augustus werd niet zó de nadruk gelegd, maar die is natuurlijk onloochen baar. Onderwijswethouder Van Herpen legde wel de nadruk op de rechtvaardigheid van de gelijkstelling van bijzonder en open baar onderwijs en bovendien vond hij het PvdA-voorstel net zo absurd als een voor stel om de ambtenarensalarissen voorlo pig maar niet meer uit te betalen. Commentaar van de heer Verhoeven: „Jullie begrijpen er weer niks van. Wij vragen alleen maar het voorstel aan te houden tot augustus”. rioolgemaal „De Maer” gaf B. Hollebrand van de PvdA aanleiding om het college „onzorgvuldig bestuur, versluiering van de financiële positie” en nog veel meer te verwijten, maar het eindoordeel van de fraktie was, dat het hier „een noodzakelij ke uitgave” betrof en dat men dus toch vóór zou stemmen. Eén van de verwijten van de PvdA was, dat het materiaal op grond waarvan men zich een oordeel moest vormen onvol doende toegankelijk voor de oppositie zou In het schrijven protesteren de ouders met klem tegen de gemeentelijke voor dracht voor de vacante directeurspost. Na de heer H. ter Buurkes de Vries, nummer één, komt de Santpoorter F. M. Brünott als tweede voor op de gemeentelijke voor dracht die vorige week in de commissie onderwijs alleszins aanvaardbaar werd geacht. Zes van de zeven commissieleden konden toen instemmen met het lijstje van gegadigden waarmee B. en W. op tafel kwamen. De ouders tonen zich met name veront waardigd over het feit dat het standpunt van oudercommissie en docenten daar mee ondanks uitvoerige argumentatie ge negeerd is. In de brief aan de raadsleden wordt gewaarschuwd voor ongunstige ge volgen voor het onderwijs aan de school wanneer nummer een op de gemeentelij ke kandidatenlijst inderdaad benoemd zou worden. wordt voor een tweede open sollicitatie ronde. zijn geweest. Ondertussen had men al verwijtende zoveel cijfers en gegevens op een rijtje gezet, uit ambtelijke bronnen geput, dat wethouder Dudink lakoniek kon opmerken: „Het schijnt met die toe gankelijkheid nogal mee te vallen”. Als er tot augustus of tot de volgende verkiezingen nog in deze grimmige sfeer politiek moet worden bedreven dan deva lueert er meer dan alleen de financiële draagkracht van de gemeente Heems kerk. Stemmen, koop, verkoop,^- revisie. dit jaarlijks uit te keren bedrag berekend over het verwachte aantal woningen dat binnen 3 jaar gereed zal komen. Daar naast krijgt men een aantal subsidies en bijdragen in de kosten van hoofdinfra structuur en multifunctionele accommo daties, kosten verbonden aan het maken van structuurplannen. Goedkeuring door de Raad maakt de weg vrij voor de ge meente per 1 januari 1981 een beroep te doen op een aantal bijzondere uitke ringen. Tenslotte meent de gemeente dat het door de overheid gestelde aantal te bou wen woningen van 15.000 binnen de NO- RON-lokaties ontoereikend is om in de woningbehoefte te voorzien. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De fraktie van de Partij van de Arbeid legde aan het begin van de eerste openbare raadsvergadering na de begrotingsbehandeling bij monde van J. Verhoeven een verklaring af. Die kwam er op neer, dat de fraktie, die geen goedkeuring verleende aan de gemeente begroting voor 1980, voorlopig alle voor stellen zal afwijzen of uitstellen die fi nanciële consequenties hebben, tenzij het uitgaven betreft waartoe de gemeente raad wettelijk verplicht is of die renda bel zijn. Om dat te kunnen beoordelen, wil men alle voorstellen eerst in de frak tie en de commissie van financiën be spreken. Hi-fi, video en grammofoonplaten. Spui 12, Amsterdam. Tel.020-2308 S3. Zeer bijzondere metalen hanglamp, in div. maten leverbaar als u geen kleur te gek is kies dan wit Beverwijk (v/h Fa. Aladdin) Beverhof 43 Op de aan de aanvaarding van de ver leende groeikernstatus gewijde commis sievergadering r.o. bleek met name kri tiek te zijn op de door de minister gestelde voorwaarde een groot contingent wonin gen te bouwen nabij de lokatie Vijfhuizen. Weliswaar heeft de minister de eis ge steld dat er een uitgebreide studie dient te worden verricht naar de mogelijkheden van woningbouw en de infrastructuur moet worden bezien in het licht van de te bouwen lokatie, een negatief oordeel door het ICOG en de RFC kan de financiële voordelen die de groeikernstatus in zich draagt, in gevaar brengen. Zo krijgt de gemeente van het Rijk een bedrag van 2000.- per woning en wordt (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De PvdA-fraktie lijkt zelf nog een beetje moeite te hebben met de boycot van alle uitgaven waartoe de gemeente niet wettelijk verplicht is of die niet rendabel zijn. Mede op verzoek van de PvdA is er een deelnota verkeer samengesteld. Daarin is de noodzakelijkheid aangetoond om een verkeersstructuurplan voor de gemeente te laten maken en dat vergt een krediet van 1.00.000. Beverwijk en Velsen heb ben aan hetzelfde externe ingenieursbu reau al een opdracht verstrekt en dat biedt de mogelijkheid van het afstemmen op eikaars plannen. De. Bestebreur van de Partij van de Arbeid verklaarde donderdagavond tij dens de openbare raadsvergadering, dat zo’n verkeersplan al te lang heeft ontbro ken in de gemeente. Dan zal de fraktie nu wel haast maken en ja zeggen tegen het voorstel van B. en W., denkt de argeloze toehoorder dan. Maar neen, fraktiegenoot Verhoeven wil op grond van de juist gelanceerde nieuwe politiek van de boycot eerst weten hoe het zit met de mogelijkheden om straks de resultaten van het plan ook te realiseren en dus het voorstel van B. ven W. aanhouden. Algemeen mag als bekend worden ver ondersteld, dat het rijk zo’n verkeersplan als eis stelt voor bijdragen uit de rijkspot, maar VVD-er Van der Kolk maakt dat nog even duidelijk. CDA-er Van IJsseldijk wil graag weten wat Castricum en Uitgeest doen, maar dat is wethouder B. ten Haken nog niet be kend. Wel meldt hij, dat het niet gaat om een regionaal plan, omdat elke gemeente z’n eigen uitgangspunten stelt, hoewel in de resultaten mogelijk op elkaar kan wor den aangesloten. Resultaat van weer een lange discussie: de deelnota verkeer wordt door de raad unapiem, dus ook door de PvdA, aan vaard, maar de PvdA stemt tegen het daarin bepleite maken van een verkeer splan. (ADVERTENTIE) Nieuwe Auto? Aan de Waverstraat in Beverwijk zijn donderdagmiddag twee van de vier woningen opgeleverd, die speciaal zijn ontwor pen voor invaliden, uitgaande van de individuele handicap, dus met voorzieningen die per woning verschillen. De oud-districtsverpleegkundige ,JZuster” Van Zweden was uitgenodigd om als openingsceremonieel deze huizen „in be drijf te stellen”. Zij begeleidde daartoe één van de invalide bewoners, die vanuit zijn rolstoel met behulp van een klein Collectanten. In Beverwijk en Heems kerk is nog een aantal collectanten nodig voor de collecte van het Nationaal Reuma fonds in de week van 10 tot 16 maart. Bereidwilligen kunnen zich opgeven voor Beverwijk bij mevrouw Schipperus, Prin- sesselaan 4, telefoon 28220 en voor Heems kerk bij mevrouw D. Los, M. van Heems- kerckstraat 35, telefoon 33446. Geen spreekuur. Wethouder C. Hien- kens is verhinderd maandag 3 maart zijn wekelijks spreekuur te houden. Kienen. Kienen kan men weer op za terdagavond 1 maart in de kantine van „De Kennemers” in het sportpark „Adri- chem” in Beverwijk en dinsdag 4 maart in het Alleenstaanden Centrum aan de Wij- kerstraatweg 119 in Velsen-Noord. Aquariumverenigingen. In „De Nieu we Slof’ te Beverwijk wordt vrijdag 29 februari tijdens een feestavond de uitslag bekend gemaakt van de verenigingskeu- ringen in dit district van de aquariumver enigingen. Deze feestavond wordt georga niseerd door de aquariumvereniging „Kennemerland”. De leden van de vereni gingen „Velsen” en „Tropica” zijn uitge nodigd. Jam Session. In het Jongerencentrum Labyrinth in Beverwijk wordt dinsdag avond 4 maart een Jam Session gehouden. Deelnemers dienen zelf te bespelen instru menten mee te nemen. De opbrengst uit inschrijfgelden is bestemd voor verbete ring van de geluidsinstallatie in het cen trum. Een filmvertoning staat in hetzelfde gebouw voor 5 maart op het programma. Aanvang 20.45 uur. afstandsbediening een toegangs deur opende en zonder ook maar een deur of een knop aan te raken naar binnen kon rijden. Die afstandsbediening is slechts één van de vele moderne vindingen die in deze speciale huizen zijn toegepast. Deze woningen voor minder-validen maken deel uit van een complex van vijfendertig in opdracht van de woningbouwstichting „St. Willibrordus” aan en bij de IJssel- straat gebouwde woningen. De tweede oppositiepartij D’66, waar van woordvoerder Jaap Nijssen vaststel de, dat de verhoudingen in de raad sinds de begrotingsbehandeling verslechterd zijn, stelde zich iets ruimer op. Zijn fraktie zal ook instemmen met voorstellen tot absoluut noodzakelijke voorzieningen. De derde oppositiepartij (PPR/PSP) die tegen de gemeentebegroting heeft gestemd, in de raad vertegenwoordigd door Henk Mandos, kondigde aan, voortaan elk voor stel afzonderlijk kritisch op de financiële consequenties te zullen beoordelen. In nuances dus een soort oppositionele boycot van elk beleid van het CDA/WD- college, dat financieel verder strekt dan de wettelijke en strikt noodzakelijke uit gaven. Als termijn voor die boycot geldt augustus, de maand waarin de meerjaren begroting wojjdt behandeld. Fraktievborzitter van het CDA zocht een verklaring voor deze „irritatie” bij de oppositie in het feit, dat hij zich in de commissie financiën hardop had afge vraagd, of het nog wel enige zin zou heb ben dat deze commissie dan nog verga dert. De heer Van der Kolk van de VVD gaf tijdens de raadsvergadering ten ant woord: „Dat heeft geen zin, want van elk voorstel kan zonder meer worden vastge steld of het een wettelijk verplichte of rendabele uitgave betreft. Waar moeten we dan nog met elkaar over praten”. „Waar leidt dit allemaal toe”, vroeg de wethouder van financiën zich overigens niet vertwijfeld af, want hij bedacht, dat alle voorstellen van het CDA/WD-college toch met een meerderheid in de raad kunnen worden goedgekeurd en dat de uitvoering dan nog alleen afhankelijk is van de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Repliek van Van Herpen: „En dat bete kent alleen maar terugdraaien van een verworven recht”. Toen dat in de vergade ring helemaal kwam te liggen in de sfeer van achterstelling van het bijzonder on derwijs vroeg PvdA-fraktievoorzitter F. Perquin schorsing van de vergadering voor fraktieberaad. De fraktie wilde niet de verdenking op zich laden van discrimi natie van het bijzonder onderwijs en het fraktieberaad leverde de volgende verkla ring voor een reuzezwaai op: „We be schouwen het nu als een verplichte uitga ve en stemmen dus vóór”. Een voorstel tot reconstructie van het VELSEN. De in Heiloo woonachtige heer Ter Buurkes de Vries is volgens de oudercommissie en docenten van de Hu go de Groot-MAVO niet de geschikte opvolger van ne directeur H. Pieterhagen die vorig jaar augustus met pensioen ging. De individuele ouders delen dat standpunt. Na een ouderbijeenkomst af gelopen dinsdag is een brief verzonden aan de Velsense raadsleden waarin ver vat bovenstaande afwijzing. Gepleit Programmapunten voor verderop in de maand: een duinwandeling (door het PWN-duin in Wijk aan Zee) op 18 maart en een toneelvoorstelling door de Haarlemse theatergroep Amadillus. Titel van het op te voeren stuk: „Een vrouw is een vrouw is een vrouw is een vrouw”. Voor de duin wandeling is het vertrekpunt het IJmui- dense Plein 1945 vanwaar om negen uur ’s ochtends de NZH-bus 75 vertrekt. VELSEN. De Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen afdeling Velsen/ IJmuiden heeft voor maart zes ledenbij eenkomsten op het programma staan, al le te houden in de Petrazaal aan de IJ- muidense Spaarnestraat. Eerste in de reeks is op dinsdag 4 maart een filmver toning met lezing over Afrika. Aanvang twee uur ’s middags. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De gemeente Heemskerk kan één van de twee panden onder één kap aankopen aan de Gerrit van Assendelftstraat 22, naast de par keerplaats van het gebouw voor openba re werken. In het kader van de verdere invulling van het zogenoemde komplan zal men de grond volgens B. en W. ter afronding stellig nodig hebben, ook al zou zich daar geen warenhuis (Vendet) vestigen. Op grond van de aan het begin van de raadsvergadering afgelegde verklaring wilde de PvdA-fraktie de aankoop eerst financieel afwegen. De doorverkoop van de grond zou nog onzeker zijn, financiële risico’s dus en op grond van de boycot van alle uitgaven kondigde de fraktie aan te gen te zullen stemmen. Mandos (PPR/PSP) was wel vóór aan koop, maar het pand zou niet gesloopt mogen worden dan na raadplegen van de bevolking over behoud of sloop. Een mo tie van die strekking kreeg alleen zijn eigen stem. De WD-woordvoerder vond het ver standig het pand nu te verwerven. Afge zien van de eventuele vestiging van een warenhuis zou de interesse van zakenlie den voor deze grond groot zijn en door de grond te verwerven zou ook meer invloed kunnen worden uitgeoefend op de invul ling van het komplan. Later zou men het pand mogelijk ook voor meer geld moeten kopen. Wethouder B. ten Haken (WD) betoog de, dat het bij die aankoop gaat om het Heemskerkse winkelcentrum een goede concurrentiepositie te verschaffen ten op zichte van de omgeving met één of meer bedrijven met een trekpleisterfunktie. Het zou zo ongeveer de laatste grond zijn die het gemeentebestuur in het centrum moet verwerven. De wethouder begreep niet waarom de PvdA afhaakt op het tot nu toe gevoerde actieve aankoopbeleid in het centrum. Hij wees Mandos er op, dat in het kader van de saneringsregeling tachtig procent subsidie kan worden verkregen op de verwervingskosten, met evenwel de ver plichting tot sloop. D’66 en PPR/PSP wilden het voorstel aanhouden, maar kregen geen meerder heid van stemmen. Het voorstel van B. en W. tot aankoop werd tenslotte in de beken de stemmenverhouding van CDA en VVD vóór en PPR/PSP, D’66 en PvdA tegen aangenomen. PvdA wil elk beleid bevriezen” 3

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7