Van Zetten coördinator 3 J Jansen ploeggenoot van Johan Cruijff van NK-zwemmen Verrassend begin r Ir TRAINER KURT LINDER ZIET AF VAN SPARTA Rentree Ali Van der Torre op wereldranglijst op vierde plaats Celstraf voor voetballers Borg kansloos I Rekords Maas,' Smit en Eefting 17 [6 19 80 SPORT MAART ZATERDAG 1 r a 4 t - I Ie i i t- MÉ» A I !t I- -fW* 1; Moeizame start I van hockeyploeg s Mi' I J (7-0); n P 2 0 6-21. Wim Jansen: naar Washington Diplomats. NEW YORK. Mohammed Ali heeft in Ik laat me niet verhandelen Hannie Wenzel 1 Hannie Wenzel ,.!n Liechtenstein is het geen bezwaar dat iedereen /e kent Zoiets JAN PREENEN Daar, waar de liften de bezoekers tot i Vooral de prestatie van Gerard Smit was een verrassing, niet alleen voor het handjevol toeschouwers, maar ook voor trainster Marianne Heemskerk. „Hij had zijn zinnen alleen gezet op de titel, nu Henk Elzerman niet mee deed op deze afstand. Van Cees Jan Winkel, die de snelste tijd had staan, weten we dat hij altijd vrij snel vertrekt. Gerard zou dus ook vlot vertrekken en dan maar kijken waar het schip strandde”. Voornamelijk omdat J. C. daar nu ook speelt, heeft Jansen (die na het signeren van de verbintenis in Washington blijft) zijn oog tenslotte laten vallen op de Diplo mats. „En niet omdat het financieel de. meest aantrekkelijke vereniging was”, zegt hij zelf. „De aanbiedingen van Toron to Blizzards en de Vancouver Whitecaps waren wat dat betreft misschien wat be ter, maar dat was voor mij niet het belang rijkste. Na het afwegen van allerlei zaken, vond ik toch dat ik voor de Diplomats moest kiezen”. Een van de belangrijkste overwegingen was daarbij voor Jansen dat in Washington „op gras wordt gevoet bald, en natuurlijk het feit dat Johan daar speelt”. Het vertrek van Jansen uit de Kuip, na de derby tegen Excelsior, zal overigens niet onopgemerkt voorbijgaan. Hoewel Hanni Wenzel heeft dan ook geen moeite om haar identiteit te bewaren. Zij heeft slechts één voorzorgsmaatre gel genomen om eventuele lastige be wonderaars op afstand te houden. In het telefoonboek is zij alleen te vinden onder de naam van haar vriend met wie race toch met een negatieve split, hetgeen wil zeggen dat haar tweede 400 meter sneller was dan de eerste helft. Halverwe ge de afstand plaatste zij echter een forse tussensprint waarop Reggie de Jong het antwoord schuldig bleef. De eindtijd van Annelies Maas: 8.37.42. Fred Eefting had zijn zinnen gezet op het 200 meter-record en wat de Utrechtse badmeester in zijn hoofd heeft, is er moei lijk uit te krijgen. Met een tussentijd van op 2000 meter voeren en het hotelbe- stand de laatste vier jaar is verdubbeld, gaan alle scholieren, ook die van het middelbare onderwijs aan het begin van de winter een week in trainingskamp. Tijdens het seizoen worden de leerlingen dan nog eens dagenlang op de flanken van „Sareis” en „Hochegg” losgelaten, in de hóóp dat zich nieuwe talenten zullen melden die in de sporen van de ZÜRICH. Het Nederlandse hockey team is tijdens het Europees indoorkam pioenschap in Zurich tegen Schotland bepaald niet overtuigend van start ge gaan. De Nederlanders, die uiteindelijk met 8-4 wonnen, keken zelfs in de eerste helft driemaal tegen een achterstand aan: 0-1, 1-2, 2-3. Bij rust leidde de ploeg van bondscoach Wim van Heumen met slechts één doelpunt verschil: 4-3. Twee weken geleden zei Ah dat het „voor 75 procent zeker was” dat hij weer zou gaan boksen. In het interview in de New York Post ontkende hij dat het hem louter om het geld te doen was. „Vier keer wereldkampioen worden is mooier dan alle olympische medailles, grootser dan welke Hollywood-film ook”, aldus Ah, die op 15 september 1978 voor het laatst in een partij uitkwam. Hij won toen in New Orleans op punten van Leon Spinks. Met dat gevecht behaalde Ali zijn derde we reldtitel. 2 1 1 1 1 1 1 8-3 8-4 6-5 1-18 DEN HAAG (ANP). De Nederlandse kampioene Marianne van der Torre heeft het internationale tennisseizoen 1979 af gesloten als vierde jeugdspeelster ter we reld. Anette Schutte eindigde als tiende. De Nederlandse meisjes hebben hun hoge klassering voor een deel te danken aan de halve finaleplaats, die zij bereiktpn bij het toernooi om de Continental Players Cup in West Palm Beach, half december van het vorig jaar. P n ir n n A yi i u jn 8 UI „Ik had gedacht dat ik met mijn erva ring wel mezelf zou kunnen blijven. Maar in Lake Placid was opeens sprake van een soort stress-situatie. Alles speelde tegelijk door mijn hoofd, waar door het allemaal bepaald niet foutloos is verlopen. Die spanning had ik nooit gekend. Zondags was dat tijdens de slalom gelukkig allemaal veel minder”, aldus Wenzel die overigens meer waar de hecht aan het veroveren van de we reldbeker die haar nauwelijks nog kan ontgaan. „Wat ik dan ga doen weet ik niet. Ik zal me in ieder geval niet als een tweede Rosi Mittermaier laten verhan delen.” DEN HAAG (ANP). Hans van Zetten wordt met ingang van 1 juli 1980 trai- ningscoördinator van de topselectie keurtumen voor dames. Van Zetten zal tevens als assistent van de trainster, de Hongaarse Leona Horvath, fungeren. Het bestuur van het Koninklijk Neder landers Gymnastiek Verbond zal met de nieuwe coördiantor een contract van twee jaar afsluiten. Hans van Zetten is momen teel trainer van de b-selectie en coördina tor van de regionale selecties. Bij afwezig heid van Leona Horvath neemt Van Zet ten de training van de topturnsters waar. zij sinds anderhalf jaar in Schaan sa menwoont. Voor het overige is zij één met de Liechtensteiners. Als één van de 150 wedstrijdskiërs in een land dat 6000 a 7000 skiërs telt, duikt zij vóór het seizoen regelmatig op in het enige win- tersportoord dat Liechtenstein rijk is, het op 1600 meter gelegen Malbun. Desondanks zwom Annelies Maas haar 1 54,05 op de 100 meter tlmsnte hij tenslotte op 1.51,40. Zijn record stimuleerde zijn drie clubgenoten Smit, Van de Brink en Jansen dermate, dat het complete viertal met 8.41,29 ook voor een nieuw estafette- record zorgde. n n it i, - it KAVADARCI (ANP). De rechtbank in Kavadarci in Joegoslavië heeft vier voetballers en een clubvoorzitter veroor deeld tot celstraffen van zes tot negen maanden wegens hun aandeel in omko perij. De voorzitter van de vereniging Radnic- ki betaalde aan vier spelers van Tikves in de tweede divisie een bedrag van onge- veer 10.000 gulden. Tikves moest daar- een interview met de New York Post zijn voor de thuiswedstrijd tegen Radnicki in terugkeer in de ring aangekondigd. De 38- jarige Amerikaan verklaarde voor de vierde keer wereldkampioen boksen in het zwaargewicht te willen worden. november 1978 verliezen. Dat is inder daad gebeurd: 0-1. De zaak lekte uit, zodat de burgerrechter de betrokkenen moest veroordelen. >i helm dat zij aan haar sport jaarlijks 2 a 2,5 ton zou verdienen. En dat terwijl ook zij als amatrice door het sportleven gaat. Al die verdiensten heeft zij te danken aan haar opvallende carrière. Nadat zij met haar ouders als tweejarige het West- duitse Straubing inruilde voor het Liechtensteinse Planken is zij als snel vertrouwd geraakt met de skisport. Zo zeer zelfs dat zij als 17-jarige in Sankt Moritz al de wereldtitel in de slalom veroverde en twee jaar geleden wereld kampioene in de combinatie werd. „Be langrijk is geweest dat ik mentaal ster ker ben geworden. Vroeger huilde ik als het niet lukte. In de loop der jaren ben ik er echter achtergekomen dat het beter is om afstand te nemen. Als je je opwindt als het succes uitblijft, zorg je er alleen maar voor dat je verkrampt raakt. In dat geval kun je het helemaal vergeten. Ik ga er nu vanuit dat het leven veel te kort is om het van de tragische kant te bekij ken. Lukt het een keer niet dan probeer ik dat zo snel mogelijk te vergeten.” Die instelling was echter ver te zoeken, toen zij in Lake Placid aan de reuzensla lom begon. Haar vader Hubert Wenzel, de coach van de Liechtensteiner Alpine- ploeg, mocht dan tevoren na de teleur stellend verlopen training nog opge merkt hebben dat „skiën toch veel te mooi is om je daaraan te ergeren”, tij dens de race was zij op van de zenuwen. Fred Eefting: record als startzwemmer op estafette De vroegere aanvoerder van het Hon gaarse elftal Laszlo Fazekas van Ujpest Dozsa, en de oud-international Sandor Muller van Vasas Boedapest worden vrij* wel zeker op korte termijn ingelijfd door FC Antwerp. De Antwerpse manager Louis de Vries heeft met beide clubs overeenstemming bereikt over de trans fer. Het wachten is nu op goedkeuring van de Hongaarse voetbalbond en het Hon gaarse ministerie van sportzaken. Beide spelers zijn de dertig gepasseerd en zijn in meer dan 300 wedstrijden in de Hongaarse eerste divisie uitgekomen. Over de hoogte van de transfersommen werd geen uitsluitsel gegeven. Fazekas en Müller volgen hiermee de voetsporen van Laszlo Balint, die als eer ste Hongaar naar het buitenland vertrok. Lange tijd zag het er naar uit, dat Balint voor Ajax zou gaan spelen. Omdat de stichting arbeidszaken betaald voetbal de Hongaar een arbeidsvergunning weiger de, belandde Balint uiteindelijk bij Club Brugge. Marianne van der Torre, die van de zorrier Europees jeugdkampioene werd, bereikte voorts de finale van het toernooi van Port Washington eind december. De eerste plaats op de jeugdwereldrang- lijst van 1979 wordt bezet door de Ameri kaanse Mary Lou Piatek. Zij won de jeugdtoernooien van Rome en Wimbledon en bereikte de finale van het jeugdtOer- nooi van Parijs. De winnares van de Fran se jeugdtitel, de Zweedse Lena Sandin, I eindigde als tweede vóór de winnares van Sparta heeft morgen evenmin de be schikking over de Feyenoorder Gerard van der Lem. De rechtsbuiten bereikte geen financiële overeenstemming met Floor Bouwer, penningmeester van Spar ta, en liet weten, dat hij er in sportief opzicht alles aan zal doen om gedurende het verdere competitieverloop zijn plaats in de basis bij Feyenoord te heroveren. De Vereniging van Oefenmeesters Ne derland (WON) heeft Sparta gisteren bij monde van secretaris-generaal Van der Leek tien dagen extra dispensatie gege ven om een opvolger te vinden voor Mir cea Petescu. De Rotterdamse eredivisie club stelt thans pogingen in het werk om Joop Brand het seizoen in de Maasstad te laten afmaken. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Wim Jansen heeft de knoop doorgehakt. De aanvoerder van Feyenoord, die bij drie Amerikaanse clubs aan de slag kon, heeft gekozen voor de Washington Diplomats. Volgende week woensdag vertrekt de veelvoudig international naar Amerika, waar hij een contract voor één jaar (met een optie voor nog een seizoen) gaat ondertekenen bij de vereniging, die eerder deze week ook Johan Cruijff aantrok. Wenzels zullen treden. Geld speelt daar bij geen rol en is in dezelfde overvloedi ge mate aanwezig als de sneeuw. Niet voor niets werd enkele jaren geleden in het lager gelegen Triesenberg, dat slechts enkele duizenden inwoners telt, een voetbalstadionnetje neergezet dat een slordige half miljoen gulden kostte. Geldgebrek kent ook Hanni Wenzel niet. Het is in Liechtenstein een publiek ge- hij morgen vermoedelijk zelf het liefst via de nooduitgang uit het Rotterdamse stadi on zou vertrekken, kan hij na 15 jaar voetbal in Feyenoords eerste team niet onder een huldiging uit. Het door degradatiezorgen gekwelde Sparta is ten aanzien van het trainerschaf) geen stap verder gekomen. Gisteren na melijk liet Kurt Linder vanuit Bern weten, dat hij ervan afziet óm in dienst te treden bij Sparta. Als reden gaf de Zwitser op, dat hij geen geschikte waarnemer kan vinden voor zijn fysiotherapeutische .pfaktiik in Bern. Daarvoor had de damesploeg van Zwemlust-Den Hommel bestaande uit' Monique Bosga, Inge de Lange, Marijke de Groot en Berber Kamstra met 8.25,75 ook al voor een recordverbetering gezorgtj. (Van onze sportredactie) MALBUN. Liechtenstein, dat als een groot opgezet Madurodam ligt ingeklemd tussen Zwitserland en Oostenrijk, telt niet meer dan 24.900 inwoners, van wie de helft afkomstig is uit het buitenland. Qua oppervlakte moet het zich tevreden stellen met een zestiende gedeelte van bijvoorbeeld Luxemburg dat zelf al niets voorstelt. Des te opvallender is het dan ook dat dit door Franz-Josef geregeerde vorstendommetje tijdens de Olympische Winterspelen in Lake Placid goed is gebleken voor twee gouden en twee zilveren medailles, waardoor het de belang rijkste skinatie is geworden. Een zilveren plak ging naar Andreas Wenzel, de overige drie verdwenen in de collectie van zijn 23-jarige zus Hanni. Met goud op slalom en reuzenslalom en zilver in de afdaling toonde vooral zij aan dat Liechtenstein meer is dan een bedevaartsoord voor kapitalisten. In een land waarin de mannen steeds weer be slissen dat de vrouwen niet mogen stem men, vergaarde zij dagenlang alle kij- kersstemmen van haar landgenoten, die dolgelukkig waren dat „hun” Hanni Liechtenstein een plaats op de wereld kaart had gegeven. Met de huldiging zullen zij moeten wachten tot half maart, wanneer de strijd om de wereldcup in het Oostenrijkse Salbach zal worden af gesloten. Niemand twijfelt er echter aan dat Wenzel ook die beker mee naar huis zal nemen. Alleen als zij op alle resterende hellingen onderuit gaat en Annemarie Moser overal eerste wordt, zal het „Oben am jungen Rhein”, het Liechtensteinse volkslied, wat minder overtuigend wor den gezongen. Het voorschot dat de Lichtensteiners op de festiviteiten heb ben genomen, kan hun in ieder geval niet meer worden afgenomen. Direct na de Wenzel-show werd overal de blauw rode vlag met het gouden kroontje uitge stoken, knalde het vuurwerk en werden de buitenlandse kinderen, die hun on derscheidingen voor hun skicursus kwa men afhalen, meegesleurd in een onver valste Liechtensteiner polka. Hanni Wenzel heeft in de Verenigde Staten dan ook geschiedenis geschre ven. Zij hielp Liechtenstein voor het eerst aan goud, nadat zij in 1976 uit Innsbruck al een bronzen medaille had meegenomen. Na vele jaren zal ook zij de Amerikaanse open jeugdtitel Alycia Moulton. De Amerikaanse meisjes Tracy Austin en Andrea Jager werden niet in de klassering opgenömen, omdat zij meestal direct tot de grote damestoernooien wer den toegelaten. Bij de jongens ging de officieuze we- reldjeugdtitel naar de zoon van de pen ningmeester van de Ecu^doraanse tennis bond Raul Viver. Hij won het toernooi om de Orange Bowl. De winnaar van het jeugdtoernooi van Flushing Meadow, Scott Davis (VSt) werd tweede en diens landgenoot Ben Testerman derde. De volgorde was hier verder: 4. Hans Simons- son (Zwe), 5. Stefan Svensson (Zwe), 6. Juan Avendano (Spa), 7. Bernard Pils (Oost), 8. Christoph Zipf (W.D1.), 9. Glén Michibata (Can.), 10. Diego Perez (Uru guay). Meisjes: 1. Mary Lou Piatek (VSt.), 2. Lena Sandin (Zwe), 3. Alycia Moulton (VSt), 4. Marianne van der Torre (Ned.), 5. Helga Lütten (WD1), 6. Susan Leo (Aus), 7. Patrizia Murgo (Ita), 8. Claudia Kohde (W.D1), 9. Claudia Monteiro (Braz), 10. Nanette Schutte (Ned). De spelers hadden duidelijk moeite met de gladde oppervlakte van de vloer. Zelfs de in indoorhockey superieure Westduit- sers klaagden erover. In de tweede helft nam Nederland toch wat ruimer afstand van de Schotten, die nog slechts één tref fer konden produceren en bij 4-5 nog kansen leken te hebben. Jac Joosten, Tim Steens en Martin Joosten maakten echter ben einde aan de illusies van de Schotten: 8-4. Jac Joosten was met drie treffers topscorer, Tim Steens maakte twee doel punten, Wouter van der Meulen, Henk de Widt en Martin Joosten scoorden elk een maal. Vandaag speelt Nederland achter eenvolgens tegen Oostenrijk, Spanje en Zwitserland. Morgen staan in Engeland en vooral West-Duitsland de zwaarste te genstanders te wachten. Geen enkel team kan tippen aan het zaalhockeyspel van de Westduitsers, die al tweemaal eerder Europees kampioen werden. Ook in de derde editie bestaat er geen twijfel over de suprematie van West- Duitsland. De eerste twee wedstrijden werden gladjesweg gewonnen: 18-1 tegen ASUNCION (Reuter). De Zweed Björn Borg, vorig jaar uitgeroepen tot de beste tennisser ter wereld, heeft in Asun cion een zware nederlaag geleden tegen de Paraguayaan Victor Pecci. Tijdens een demonstratietoernooi schreeuwden 4000 uitzinnige toeschou wers Pecci naar een driesetszege: 6-4 6-4 6-2. Tim Steens: twee treffers. De opzet lukte en al vrij snel zat de Utrechter onder het record van Elzerman. Zijn voorsprong liep zelfs op tot 4 sec., maar op het eind van de krachten slopen de race moest hij toch weer wat inleveren en toen de 1500 meter er opzat, was het verschil miniem: 15.40,01 tegen 15.40,17 (oude record Elzerman). Cees Jan Winkel, die na 400 meter al moest afhaken, kwam ruim 15 sec. later binnen. Voor Annelies Maas was de winst op de 800 meter een stukje bevestiging. Vorig jaar bleef zij door studie en blessures beneden de verwachtingen, maar nu be gint de Duitse trainingsstage vruchten af te werpen. Annelies: „Ik heb nog nooit zo hard getraind als dit jaar en ik ben blij dat ér nu op de 800 meter al een record is I uitgekomen. Aanvankelijk wilde ik die afstand laten schieten, maar inmiddels ben ik er wel achter dat ik geen sprintster ben. Het ging vanavond erg lekker, ook al doordat Reggie de Jong mij in het begin goed partij gaf’. Spanje en 13-2 tegen Schotland. Michael Peter, die al 163 interlands achter zijn naam heeft staan, was met in totaal negen doelpunten de succesvolste schutter. Met uitzondering van de kleine Ulie Hanel kwamen alle tien veldspelers aan scoren toe. In beide wedstrijden kregen de tel kens na één helft wisselende Westduitse doelmannen Christian Bassemir en Tobi as Frank slechts vijf schoten te verwer ken. Sinds de invoering van de landen- wedstrijden in het zaalhockey kwam West-Duitsland nu 41 keer in actie. Alle duels werden gewonnen en het ziet er voorlopig niet naar uit dat dit record in gevaar komt. Uitslagen: West-Duitsland-Spanje 18-1 (7-1); Engeland-Zwitserland 8-3 (5-1); Ne- derland-Schotland 8-4 (3-3); West-Duits- land-Schotland 13-2 (7-0); Oostenrijk- Zwitserland 6-5 (4-4). Stand na de eerste dag: 1. West-Duitsland 2. Engeland 3. Nederland 4. Oostenrijk 5. Spanje 6. Zwitserland 7. Schotland nu de „prijs” voor haar populariteit moeten betalen. Wenzel in het Liechten steiner Volksblatt: „Tot nu toe heB ik steeds het voordeel gehad dat ik me vrij heb kunnen bewegen in Liechtenstein. Kampioenen in andere landen hebben het veel moeilijker dan ik. Die worden op straat aangeklampt en kunnen niet gaan of staan waar zij willen. Hier in Liechtenstein kent iedereen elkaar. Mijn aanwezigheid is niets bijzonders voor de mensen. Het gaat er allemaal veel gewo ner toe dan elders. Er wordt op die manier ook geen druk op ons gelegd. Als wij succes hebben, wordt dat door de mensen gevierd, als het een keer niet zo goed gaat worden we door iedereen op gevangen. Zoiets helpt natuurlijk enorm.” De 19-jarige Frangaise Perrine Pelen heeft gisteren in de Amerikaanse plaats Waterville Valley de slalom dames voor het klassement om de wereldbeker gewonnen. Zij maakte over de twee manches een totaaltijd van 1.48,44. Tweede werd de Sovjetrussische Na dezda Patrakejeva in 1.49,25 en derde de twee voudige olympische kampioene Hanni Wenzel uit Liechtenstein in 1.49,26. Hanni Wenzel had in de eerste manche de beste tijd gemaakt: 54,11 seconden. Wenzel behield de leiding in het klassement voor’de wereldbeker met 303 punten. De Oostenrijkse Annemarie Moser is tweede met 256 punten 'en de Zwitserse Marie- Theres Nadig bezet de derde positie met 206 punten. (Van onze sportredactie) g TILBURG. Annelies Maas, Gerard Smit en Fred Eefting hebben gisteravond in Tilburg voor een spectaculaire opening gezorgd van de Nederlandse zwemkampioen- schappen. Annelies Maas won het goud op de 800 meter vrij in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 8.37,46 en Gerard Smit verraste favoriet Cees Jan Winkel op de 1500 meter-vrij met 15.40,01 eveneens een nieuwe vaderlandse toptijd. Fred Eefting tenslotte zwom als startzwemmer op de 200 meter-estafette 1.15,40 wat ook in recordboeken dient te worden bijgeschrevn. 2 0 0 4 31-3 0 0 2 0 0 2 0 0 2 1 0 0 1 0 2 0 0 2 0 8-14 2 0 0 o

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17