Minister wil I I Colombia wil Thaise premier legt ambt neer Van Agt over loonoverleg allwove onderhandelen In Amsterdamse Vondelstraat Zeker 20 gewonden bij rellen om kraakpand extra F-16 straaljagers het woord is aan... vandaag. F Doodvonnis na het weer moord zakenman E.X7STA meubel Treslong 1 en 2 maart antiekbeurs hillegom de vindplaats van vele interessante objecten STENCILMACHINES r Geen gas En verder I agenda pagina 7 Bedrijfssector roept t>m energiebeleid Suriname Bakkies Inhoudsopgave M J ■BM ZATERDAG 1 MAART 1980 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN J 70ste jaargang no. 100 pagina's Afval bij Kema Mislukte topsport De vrouwelijke weg Caret Willink K Veel bewolking VOOR KANTOOR BEDRIJF TEKENKAMER ..4 17 13 E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 “grootste verlichting» 1 speciaalzaak” (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Volgens pre- nier Van Agt is een centraal ikkoord nog steeds niet uitge- iloten. „De bal ligt nu bij de lociale partners”, zo zei hij gis- eren op zijn wekelijkse pers- lonferentie. Het kabinet zal jas op 9 maart besluiten of jen loonmaatregel direct moet vorden doorgevoerd, of dat de luidige loonpauze met een naand wordt verlengd, aldus le premier. I Invullen belastingbiljetten Binnen- en buitenland... 2 en 3 Economie15 Kerkdiensten6 Kunst13 Plaatselijk nieuws4,5,6 en 7 Radio en televisie/Strlps9 Sport17 en 19 Weerrap porten2 Binnen- en buitenland... 2 en 3 Economie19 Kerkdiensten Kunst Radio en televisie/Strlps Stad en regio .4,5,6,7,9 en 11 Sport21 en 23 F niet uitgesloten Minister Scholten. (ADVERTENTIES) I GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023 324650 LEOLUX ZITGROEPEN-1 BEVERWIJK, (»/h Fa. Aladdin) Beverhof 43 IJmuider Courant IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIlillllllllllHIII zaterdag van 14.00-22.00 uur zondag van 11.00-18.00 uur Bij de rellen in de Vondelstraat werden ook barricades opgericht. Links op de hoek het kraakpand dat inzet van de actie is. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: Centraal akkoord Het tijdstip waarop de abdicatie van koningin Juliana op 30 april begint, is vastgesteld op 10 uur. Tegen drie uur zullen koningin Beatrix én prins Claus zich naar de Nieuwe Kerk begeven, waar de inhuldigingsplechtigheid plaatsvindt. Premier Van Agj zei gisteravond te ver wachten dat de plechtigheid tegen halt vijf is beëindigd. De man had een losgeld willen vragen voor de ontvoerde baron, en zou hem bij zijn actie per ongeluk ter dood hebben gebracht. Het openbaar ministerie stelde echter dat hij zijn actie al een jaar lang had voorbereid en erop had gerekend Bracht indien hij verzet zou plegen ter dood te brengen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Gistermiddag te gen zes uur is het bij een opnieuw gekraakt pand in de Amsterdamse Vondelstraat tot straatgevechten ge komen tussen een massale groep kra kers en vijf mobiele eenheden van de politie. De krakers die door circa 400 sympathisanten gesteund werden, bekogelden de politie met trottoirte- gels en balken. ten, heeft de regering zich bereid getoond onderhandelingen te beginnen over.de eisen van de actievoerders. Deze eisen bestaan uit een losgeld van honderd miljoen gulden, vrijlating van 310 politieke gevangenen en een vrijgelei de van bezetters en gevangenen naar een nog nader te bepalen land. Naar wordt aangenomen hebben de bezetters nu nog 41 mensen, onder wie zestien ambassa deurs, in gijzeling. veroordeeld tot de doodstraf. In de prak tijk wordt dit levenslang. Veel bewolking en mogelijk regen. Matige, in het Waddengebied krach tige wind uit west tot noordwest. Middagtemperatuur ongeveer acht graden. Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem Puin- en vuilafvoer per container ANTWERPEN (AFP). De rechtbank in Antwerpen heeft de man die in maart 1978 de bekende Belgische zakenman ba ron Bracht ontvoerde en vermoordde, DEN HAAG (ANP). Minister Schoften van Defensie wil dertig F-16 straaljagers extra aanschaffen. Hiermee is in totaal 430 miljoen gulden gemoeid. De extra toestellen moeten vliegtuigen vervangen die moeten worden afgeschreven na on herstelbare schade. De minister schrijft dit in een nota aan de vaste commissie voor defensie van de eerste Kamer. De dertig extra toestellen zullen nog dit jaar besteld moeten worden, wil Fokker de order in 1984 kunnen uitvoeren. In dat jaar is Fokker namelijk klaar met de assemblage van de 102 F-16 toestellen die de toenmalige minister Vredeling in 1975 bij de Verenigde Staten heeft besteld. De assemblage van de dertig F-16 straalja gers is gunstig voor de werkgelegenheid van Fokker, aldus een woordvoerder van het ministerie van Defensie. Vanaf 3 maart a.s.: Doe mee op de 27 MC’ Maak kennis met ’n fascinerende hobby. PTT MARC goedgekeurde apparatuur vanaf 3 maart volop verkrijgbaar. Haal eerst een vergunning op het postkantoor! Voor 27 MC apparatuur ga je naar Allwave! Amsterdam, Damrak 91, Haarlem, Grote Houtstraat 16,Den Haag, Passage 54, Amersfoort, Langestraat 47,Utrecht, Oude Gracht 163, Delft, Oude Langendijk 13, Rotterdam, Hoogstraat 171, Eindhoven, Markt 34a. BOGOTA (Reuter). Nadat de bezet ters van de, ambassade van de Domini caanse Republiek in de Colombiaanse hoofdstad Bogota de laatste vrouwelijke gijzelaars gistermorgen hadden vrijgela- de Lampenier De Pakistaanse spion Kahn heeft UCN-geheimen verworven, omdat verschillende betrokkenen, waaron der de Ultracentrifuge Nederland (UCN) in Almelo, slordig waren met de naleving van beveiligingsvoor schriften. Zie verder pagina 2. De berichtgeving uit Suriname is na de staatsgreep door de militai ren zeer summier geweest. De toestand is nu weer in zoverre genor maliseerd, dat de verbindingen her steld zijn en bekend wordt wat er precies allemaal is gebeurd. Henk Dam kan, na aanvankelijke moeilijk heden om het land binnen te komen, melden hoe de situatie ter plaatse is. De Amerikaanse inlichtingendienst CIA bevestigt berichten van reizigers uit de Afghaanse hoofdstad Kaboel, dat de Sowjet-Unie een nieuwe luchtbrug met dit land heeft opgezet. Volgens de CIA zijn er onlangs tien duizend soldaten naar Afghanistan gegaan en zijn er tekenen dat de Sovjet-Unie niet van plan is zich snel terug te trekken. Zie pagina 3. beweging (FNV) op heeft aangedrongen, wees Van Agt niet van de hand. Hij vond echter het'bedrag van Koks voorstel (1,5* miljard) te hoog. Het CDA is tegen een loonmaatregel voor onbeperkte duur, zoals minister Al- beda (Sociale Zaken) die via een wijziging van de wet op de loonvorming wil invoe ren. „Die onbeperkte geldigheidsduur moet uit de wet”, aldus CDA-fractieleider Lubbers in de FNV-Vakbondskrant. Van Agt stelde op zijn persconferentie verder dat de totale omvang van het pak ket bezuinigingen, ten bedrage van 7 mil jard, vaststaat. Binnen dit pakket zijn echter nog verschuivingen mogelijk. Voordat het kabinet daarover aanvullen de voorstellen wil doen, moeten eerst de sociale partners aangeven tot welke mati ging zij bereid zijn, aldus de premier. De opvolger van minister Andriessen van Financiën is nog niet bekendgemaakt. De premier zei daarover dat „nog geen Vanaf maandag is het toegestaan met „bakkies” te zenden. Iedere Ne derlander van veertien jaar en ouder kan dan mits in het bezit van een zendvergunning MARC naar harte lust aan het werk gaan. Of het alle maal zo vrolijk wordt? Sommigen verwachten er „een grote puinhoop" van. Volgens een politiewoordvoerder zijn bij de korte confrontatie tussen honderd man Mobiele Eenheid en grote groepen krakers en demonstranten 17 politieman nen gewond. Zij moesten met kaak- en beenfracturen in het ziekenhuis worden opgenomen. Ook zouden politiehonden zijn gewond. Na enige charges trokken de mobiele eenheden zich terug naar het Museum plein. Toen werd het zo’n veldslag, aldus een politiewoordvoerder „dat, om verdere escalatie te voorkomen, wij ons hebben teruggetrokken” Een bemiddelingspoging van de raads leden Heine (CDA) en Walraven (CPN) heeft opgeleverd dat de krakers in het pand wel op deze bemiddelihg willen in gaan,' maar drie eisen stellen die beslist moeten worden ingewilligd. Deze eisen zijn dat de krakers in het pand kunnen blijven wonen. De tweede eis is dat de Mobiele Eenheid zich volledig terugtrekt en de derde eis is dat het meisje, dat de afgelopen week is gearresteerd en in de Bijlmerbajes is vastgezet omdat zij met een spuitbus leuzen heeft gekalkt op een politiebureau, onmiddellijk wordt vrijge laten. Wanneer hieraan wordt voldaan trekken de krakers en demonstranten zich terug. Vanmorgen omstreeks vier kwamen de raadsleden Mug enWalraven bij de krakers om namens alle raadsfracties een laatste poging te doen geweld te voorkomen. Voorgesteld werd de rechtercommissaris te laten onderzoeken of het pand op het moment van/kraken juridisch wel of niet in gebruik was. Uit dc mededelingen van de twee fractievoorzitters bleek ook dat de gemeente verregaande plannen had het pand te gebruiken voor opvang van mensen uit brandgevaarlijke pensions. Gevraagd werd Of de krakers het pand vrijwillig zouden verlaten, als bleek dat zij het onrecht hadden gekraakt. De krakers wilden op dit ultimatum niet antwoorden. Natuurwetten corrigeren zich zelf door hun uitwerking. Men selijke wetten roepen steeds nieuwe wetten op. Hij stelde verder dat, als de koopkracht- laling van minimaal 1,5, procent niet pre- ies gehaald wordt, dat geen ramp hoeft te ijn. „De maatschappelijke effecten van •en mindere, maar vrijwillige, loonmati- jing kunnen opwegen tegen een afge- (wongen loonmaatregel”, zo zei hij. Een belastingverlaging, waar voorzitter tok van de Federatie Nederlandse Vak- witte rook is opgestegen uit het ministerie van Financiën”. Hij gaf echter in bedekte termen toe dat alleen nog naar een minis ter van Landbouw wordt gezocht. Het kabinet heeft gisteren /nieuwe maat regelen goedgekeurd die de mogelijkhe den tot het misbruik maken van naamloze en besloten vennootschappen moeten ver minderen. De bestuurders van deze ven nootschappen kunnen met hun eigen ver mogen aansprakelijk worden gesteld voor schulden aan bedrijfsverenigingen, pensi oenfondsen en de belastingdienst, aldus een wetsontwerp van het kabinet. BANGKOK (Reuter). Premier Kri- angsak Chomanan van Thailand is giste ren na veel kritiek op zijn economische beleid afgetreden. De 62-jarige voormali ge opperbevelhebber van de strijdkrach ten die 27 maanden geleden door zijn medegeneraals aan het hoofd van de rege ring was gesteld, deelde in het parlement mee dat hij had besloten „anderen een gelegenheid te geven om het land te leiden.” Het echtpaar Jan en Anka Oonk in Schellinkhout is rigoreus bezig om het energiegebruik in zijn huishou den te verminderen. Het tweetal wil niet aangesloten worden op het aard gasnet. Men heeft een aantal elektri sche apparaten uit het huis verban nen. Elektriciteit vergaart men via een windmolen. Met grote voortvarendheid speelt de Ne- lerlandse bedrijfssector die met energie winning te maken heeft, in op de uiterst magere en visieloze energienota’s van mi- lister Van Aardenne. TNO en een aantal ’rote bedrijven als Gasunie, Shell, Phi- ips, DSM, Nedlloyd en Dow Chemical lebben een tegennota opgesteld, die vol- ;ens deze overleggroep zowel een giganti- iche bijdrage in de werkgelegenheid als jen belangrijke oplossing voor het ener gievraagstuk voorziet in een versnelde, rergrote overschakeling op koleninvoer ■n kolenwinning. Een zeer belangrijk punt in de nota rormt de eis tot benoeming van een be windsman voor energie, een minister of itaatssecretaris die zich uitsluitend zal bezighouden met de afweging van alle nogeljjkheden en moeilijkheden met be- rekking tot de energiewinning en toepas- ;ing van direct bruikbare nieuwe technie ken. Een van de belangrijkste elementen n de nota wordt gevormd door het na- irukkelijke pleidooi voor een voortva- •end beleid ten aanzien van de kolenin- roer en de stichting van alle installaties lie met die vergrote invoer en de verwer king te maken hebben. Er moet een Natio nal Energiefonds komen, dat de finan- nering van grote investeringen kan orga- üseren voor alle projecten die met ener- jiewinning te maken hebben. De vooruitzichten die deze bedrijfssec- or aan de orde stelt, vegen alle cijfertjes 'an minister Van Aardenne van tafel: egen het jaar 2000 zullen 25.000 nieuwe irbeidsplaatsen voortvloeien uit het voor- 'estelde energieprogramma, mits met ;poed en besluitvaardigheid aan de uit voering ervan wordt begonnen. In de eerste plaats is een zeer actief kolenbeleid nodig. Zowel wat betreft het verkrijgen en verwerken van buitenland se kolen als het winnen en vergassen van kolen die in de Nederlandse bodem zitten, lis het technisch oplossen van het afval probleem en de rookgaszuivering moet net grote spoed aan het werk worden 'etogen, waarbij vooreerst gemikt wordt >p ongeveer 4500 nieuwe arbeidsplaatsen n alle nieuwe industriële installaties die net invoer, vergassing en afvalverwer king te maken hebben. Die afvalverwer king biedt ruimere mogelijkheden van nilieuvriendelijke aard dan de afvalop- lag van kernenergie, waarbij hergebruik 'an warmte zowel als van afvalstoffen echnisch al geen probleem meer vormt, let ontbreekt voorlopig slechts aan fïnan- ieringsmogelijkheden, maar gezien het norme belang van de twee factoren werkgelegenheid en energievoorziening ou de Nederlandse overheid aan deze trajecten de grootst mogelijke voorrang noeten geven. Helaas verhindert de poli- iekeformule van dit kabinet dat voor nergiezaken een desnoods niet-politieke, lit de energiebedrijfssector afkomstige latssecretaris wordt aangesteld, terwijl I lister Van Aardenne kennelijk de ver leidingskracht mist om de noodzakelij- ;e initiatieven te ontwikkelen. illllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii L. G. BODE Belastingconsulent I* I F. Hendrikl. 40 H'lem. Tel. 286904

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1