Ook Cor Witschge vindt 22 jaar welletjes Pipo stapt op 'Ij «S3 riyT o\/er r MASSALE TOELOOP 27 MC’ERS ZAL VEEL PROBLEMEN GEVEN ^JIHl 07 J in 3t ad door Hugo van der Heem door Wouter Hendrikse A. Maandag is het zover. Op de postkantoren zal het dringen worden, de eerste dagen, want iedereen wil zijn zendvergunning Machtigingsregeling Algemene Radiocommunicatie, kortweg MARC, natuurlijk zo snel mogelijk in zijn bezit hebben. De nieuwkomers om ook eens te kunnen praten met buren of familieleden, en de „illegalen” om eindelijk van dat stiekeme gedoe af te zijn. Beide categorieën „27-Mc’ers” (genoemd naarde Engelse afkorting voor 27 megacycles) willen nu ongestoord kunnen zenden over een zo groot mogelijke afstand op de 27 megaherz-band. Zonder angst voor politie en met inachtneming van de regels die voor elk soort verkeer dus ook voor radiocommunicatie nu eenmaal moeten worden nageleefd. 7 En dat is dan meteen het eerste probleem rond de MARC. Want er zijn geen regels. Wat niet mag Weemoed list :eft in zal bn- we mg J- 3t Aanstaande maandag (3 maart) komt de 27 MegaHerz-band, ook wel Citizenband of Burgerband genoemd, vrij voor zendamateurs. Iedere Nederlander van 14 jaar en ouder kan dan, mits hij in bezit is van een zendvergunning Machtigingsregeling Algemene Radiocommunicatie (MARC), naar hartelust zelf zenden en ontvangen. Er is enige opwinding rond de legalisering van het zenden (op verschillende plaatsen in ons land worden dit weekeinde groots opgezette feesten annex informatiebeurzen gehouden, maar de keerzijde van de medaille is voor geroutineerde piraten duidelijk zichtbaar: „Die nieuwelingen weten van niks, dit kan een mooie puinhoop worden”. Onze medewerker Hugo van der Heem geeft in bijgaand verhaal wetenswaardigheden voor amateurzenders, maar staat ook stil bij meer negatieve effecten van MARC. In 1958 speelde de Amster damse acteur Cor Witschge een rol in het tv-spel „De Sleu tel”. Tijdens de opnames van dit stuk, onder regie van Willy van Hemert, stapte een VARA- medewerker de studio binnen en vroeg aan Van Hemert of hij niet iemand kende die drie afle veringen de rol van een clown zou willen spelen. Van Hemert vroeg aan Witschge of hij daar zin in had. De acteur zag er wel een leuk schnabbeltje in zitten en stemde toe, niet wetend dat hij de rol van de clown, Pipo, tweeëntwintig jaar zou spelen. Reden Gedupeerden e J M'S' k\' l 1 \v nt /e )e ik elke aflevering met plezier heb gespeeld. Daarnaast ben ik ook nog reuze trots dat Pipo 22 jaar heeft bestaan. Er zijn niet veel programma’s op de wereld die net zolang hebben gelopen. Pipo heeft Cor Witschge geen wind- eieren gelegd. Met de regelmaat van de klok treedt Witschge als Pipo in het land op. Dat de clown nog steeds populair is bij de kin deren, bewijst Witschge’s overvol- le agenda. Contracten voor de cember dit jaar zijn al getekend. Op de vraag of Witschge nooit moe van Pipo is geworden zegt hij: „Nee, natuurlijk niet. Het is toch je vak. Bovendien heb ik er altijd andere dingen naast gedaan. Ik was niet voortdurend de clown. Nu de nieuwe PTT-voorschriften officieel gepubliceerd zijn, valt natuurlijk wel vast te stellen wat in elk geval niet mag. Gecodeerde berichten uitzenden bijvoorbeeld; het uitzenden of doorgeven van omroepprogramma’s, muziek- of reclameuitzendingen en het doorgeven van boodschappen aan anderen tegen Overigens: richtantennes zijn niet toegestaan. Alleen verticale antennes ook die enige versterking geven, bijvoorbeeld vijfachtste golflengte groundplanes mogen worden toegepast. Vap basisstation tot een ander basisstation zijn afstanden tot 40 of 50 kilometer haalbaar. Van een basis tot een auto is maximaal zo’n 15 km mogelijk, maar meestal minder door de bebouwing. Portofoons hebben het kleinste bereik: van 1 tot 5 km, maar over water kan het wat meer zijn. DX’en is met FM niet mogelijk omdat, zoals gezegd, men in het buitenland het (goedkopere) AM-systeem toepast. DX’en is dit jaar wel interessant vanwege de zonnevlekkenactiviteit van de zon, waardoor ducts (reflectievlakken) ontstaan in de atmosfeer. Daardoor zijn in de kortegolfband (waartoe de 27 Mhz behoort) enorme afstanden te overbruggen. Overigens zal die zonneactiviteit de komende jaren weer afnemen, waarmee de omstandigheden weer normaal, dat wil zeggen alleen geschikt voor de korte afstand, worden. Het FM-modulatiesysteem heeft voor die korte afstand vele voordelen. Het maakt het gebruik van een zelfde kanaal op verschillende plaatsen in het land veel beter mogelijk dan met AM mogelijk zou zijn. Stations die op korte afstand van elkaar hetzelfde kanaal tegelijk gebruiken met AM, storen elkaar Met weemoed denkt Witschge te rug aan de beginjaren van Pipo. „Het is natuurlijk een open deur intrappen, maar het was vroeger echt veel leuker. Alle afleveringen gingen live de lucht in. Je werkte daardoor prettiger. Het was span nend. Als we dan na de uitzending uit Studio Irene kwamen stond het buiten zwart van de kinderen. Het plezier van de kinderen is eigenlijk de voornaamste reden dat ik Pipo zo lang heb volgehou den. Want nog steeds treed ik met plezier op en die kleintjes vinden het nog steeds prachtig. Daaruit blijkt toch dat er niet zoveel ver anderd is.” de jeugd, zien het nu als een leuke bijverdienste.” Wie denkt dat met het verdwijnen van Pipo ook de acteur Cor Witschge in de vergetelheid raakt serieus. Ik ben met zoveel dingen bezig. 'Nee, ik ben niet zo’n leuke broek.” Zo Cor Witschge staat al vanaf zijn vijftiende jaar op toneel. Zijn eer ste rol was als page in „Assepoes ter” bij het jeugdtoneel van Rob Gerards. Later stapte hij over naar het volkstoneel van Herman Bouber. Bekendheid kreeg hij ui teraard door Pipo, maar visuele bekendheid kwam door zijn rol in de gekraakte serie „Centraal Sta tion”. Een reeks die door de pers ongenadig onderuit werd gehaald. Iets wat Witschge nog steeds niet begrijpt. „Het was een beetje een Telegraafrel. We kregen ook ge noeg positieve reacties. Daardoor hebben we het ook twee jaar vol gehouden. In totaal twaalf afleve ringen.” heeft het mis. Aan het eind van het jaar zal hij te zien zijn als koning in „Decamerone” van TROS-re- gisseur Jan Keja. Eerder nog heeft hij een hoofdrol in het to neelstuk „Lavendel” van Rob Bognèr dat door de Theaterunie wordt uitgebracht. „Het is een tra- gi-comedie die 7 maart in premiè re gaat. We starten in Groningen.” Wat Cor Witschge betreft is Pipo nu achter z de rug. Hij verwacht niet dat de VARA de clown nog een keer van stal haalt. En zo ja, dan betwijfelt hij het erg of hij de rol dan zal accepteren. Witschge denkt niet dat zijn live-optredens als Pipo zich in 1981 zullen voort zetten. Een afscheidstoemee als Pipo zit er niet in. „Want”, zo zegt de 55-jarige acteur, je weet maar nooit en ik wil beslist geen Heintje Davids worden.” In elk geval hoort die storingsplaag met de goedgekeurde (0,5 Watt FM-) MARC- zendontvangers tot het verleden. Maar de vele nieuwkomers zullen een ander soort storingsproblematiek oproepen: overbezetting van de beschikbare 22 kanalen! Zeker als er, zoals allerwege wordt voorspeld, rond 1984 een miljoen bakjes zullen zijn verkocht. Gecombineerd met het feit dat er dus geen gedragsregels zijn voor dit soort radioverkeer, kan dat nog een „mooie puinhoop” opleveren, zoals twee Haarlemse jongens, die al lang op de Burgerband opereren, het stellen. „Die nieuwelingen weten van niets. Laat ze eerst een boek lezen of goed luisteren hoe het toegaat”, zeggen ze. Inderdaad bestaat er een soort geheimtaal (g-codes) die communicatieamateurs onderling gebruiken. Verder is het handig om een vaste roepnaam te gebruiken. Die naam, vroeger alleen maar een dekmantel, is nu een vast punt in de contacten geworden. Contacten, die ook veel vriendschap opleveren, als men elkaar laat uitpraten. De PTT heeft, behalve een aantal technische voorschriften, niets uitgevaardigd. Hoe het verkeer op de 27- Mhz-band wordt afgewikkeld, is helemaal de zorg van de gebruikers, als ze wat PTT betreft maar binnen de technische regels blijven. Met de inhoud heeft men geen bemoeienis. Ook zijn er geen afspraken over welke kanalen zullen worden gebruikt. In Duitsland is een tijd kanaal 9 het noodkanaal geweest en kanaal 14 het oproepkanaal, maar als het druk is stoort bijna niemand zich eraan. Wat dat betreft is er in Nederland ook geen traditie. Want weliswaar waren er onder de communicatieamateurs met name zij die deel uitmaakten van een vereniging - afspraken gemaakt, het hielp allemaal weinig als er een breaker kwam die zich daar niets van aantrok onder het motto: „Jij stoort, maar ik ben harder en we zijn allemaal illegaal en ondergronds”. Met versterkers, spottenderwijs kacheltjes genoemd, maakte men in het nabije verleden elkaar het leven zuur. En dat verschijnsel zal ook zeker nog niet voorbij zijn. Als men achter eikaars identiteit kon komen, waren vechtpartijen het resultaat. Ook trouwens tussen buren, die storing ondervonden van 5 Watt amplitude modulatie (AM)- zenders. Vandaar het wijze besluit van velen om niet onder televisiezendtijd te zenden of, zoals dat heet uit te komen. -1 betaling. Ten slotte is het nog verboden vanuit een vliegtuig te zenden, terwijl te verwachten valt dat ook streng opgetreden zal worden tegen het misbruik maken van noodseinen. Expliciet wordt in het nieuwe reglement het gebruik van eindversterkers of lineairs, waarmee de reikwijdte van de zender kan worden vergroot, verboden. Kacheltjes zijn dus taboe. Ook moet iedereen, thuis of onderweg, de vergunning (machtiging) bij zich hebben. „Doe je nu je oude bakje weg”, vroegen wij aan de twee Haarlemse jongens. „Nee”, was het antwoord, „want anders kunnen we niet meer DX’en (met buitenlandse stations verbinding hebben). In het buitenland zijn AM-gemoduleerde zenders standaard. Zelf kopen we wel FM-apparatuur erbij om in de omgeving te kunnen tokkelen”. Op dit moment is de situatie zo, datje met (een goedgekeurde zendontvanger ontzettend veel gestoor en gepiep ontvangt. Dat is allemaal afkomstig van de AM-zenders, die niet te ontvangen zijn pp de nieuwe apparatuur. Je neemt dat als storing waar. De MARC-spullen zijn zeker beter, en niet eens veel duurder. Wel zijn er nog heel veel mensen die zich afvragen of ze nog steeds dezelfde antenne kunnen gebruiken. Dat is inderdaad het geval, want die antenne is aangepast voor de 27 Mhz-band, of de zendontvanger nu met AM of FM (frequentie modulatie) werkt, doet niet ter zake. Deze week is bij uitgeverij Rostrum „Het CB- Handboek” verschenen. „Alles over de 27 MC luidt de ondertitel van deze handleiding, die Robert Briel heeft samengesteld ten behoeve van de zendamateur. In ruim 125 bladzijden geeft de auteur (eindredacteur van de Veronica- omroepgids en vroeger redacteur van Muziekkrant Oor) informatie over onder meer de MARC, het gebruik en de geschiedenis van de Citizenband, de aankoop en werking van de CB-bak, antennetheorie'en de bijbehorende juridische rim ram. Een lijst van CB-clubs, overzichten van alle gebruikte codes, tips voor de installatie van mobiele en thuisposten en een marktoverzicht van MARC-zenders completeren dit handboek. De prijs bedraagt 19,90. Dat heeft voor mij altijd centraal gestaan: ik ben acteur en geen clown. Daar komt nog bij dat ik niets kan wat een professionele grappenmaker moet kunnen. Ik heb zelfs nog nooit geprobeerd om op mijn hoofd te staan. Maar dat maakte voor de kinderen nooit wat uit. Een ander belangrijk punt, dat ik het zolang heb volge houden, is dat ik niet als clown bekend was. De schmink gaf Pipo te zien, maar op het moment dat ik die witte make-up van mijn ge zicht haalde, was ik weer Cor Witschge. In bussen, trams en op straat heeft vrijwel niemand me ooit herkend als Pipo en dat is maar goed ook, want ik ben een heel serieus mens. Soms wel tè Een van de redenen van de VARA om met Pipo te stoppen is dat de clown niet met zijn tijd is meege gaan. Een argument dat Witschge onzin vindt. „Wat is met zijn tijd meegaan, vraag ik me af. Het is een programma voor kleuters. Dacht je dat die zien of we de serie nu opnemen in Noorwegen of in Spanje? Kom nou. De laatste reeks speelt zich af in Spanje. Voor mij had het niet gehoeven'. In het Vliegenbos had je dezelfde re sultaten geboekt. Het enige voor deel dat je van zo’n geldverslin dende trip hebt is het weer. Pipo is altijd geaccepteerd zoals hij is. Veel volwassenen vonden het ook een fijn programma. In „West- Best” zit ook geweld, met pistdlen en dergelijke. Daar ben ik het niet mee eens. Kinderen geloven wat je ze laat zien, conformeren zich daaraan. Ik vind het dus onjuist om kleuters met pistolen en derge lijke te confronteren.” Opvoedkundige aspecten heeft Witschge nooit in Pipo gezien. „Ik heb daar nimmer voor gevoeld. Wat moet je nu met zo’n program ma opvoeden. Daar is Sesam straat voor. Maar het is treurig gesteld met kinderuitzendingen. „J.J. de Bom/voorheen De Kinder vriend” is een erg goed jongeren programma en heel af en toe doet de KRO nog wel eens wat. Er wordt veel te weinig geld voor jeugdseries uitgetrokken. Ze zijn nog steeds de sluitpost op dé be groting. Feit is echter wel dat kwa liteit veel beter is geworden. Vroe ger klooiden ze maar wat aan, onder het mom, de kinderen zien het toch niet. Maar ze zagen meer dan men dacht. Nu worden derge lijke uitzendingen serieus en pro fessioneel aangepakt. Ook de ac teurs die twintig jaar geleden neerkeken op programma’s voor namelijk sterk, zodat geen van beide stations kan werken. FM zorgt voor een soort wegdrukeffect van wat verder verwijderde stations. Het sterkste station wint automatisch van het zwakkere, verder afgelegen station. Daarom zijn alje professionele mobilofoons, portofoons en ook de zendamateurs voor de korte en middellange afstand overgegaan op FM. Bovendien is de verstaanbaarheid beter en is de modulatiemethode minder gevoelig voor storingen (de ontsteking van de auto bijvoorbeeld). Dat hergebruik van een zelfde frequentie heeft voor de PTT zwaar gewogen. Alleen daarmee zal het straks mogelijk zijn om zovele zendertjes op die 22 kanalen te herbergen. Versterkers en lineairs (kacheltjes of nabranders) hebben dan eigenlijk ook geen zin meer. Daarmee wordt namelijk een groot gebied door slechts één zencler bestreken, met als gevolg dat vélen niet meer kunnen communiceren en dus hun mond moeten houden. Schaffen meer mensen zo’n (verboden) eindversterker aan, dan is het spoedig afgelopen met het hergebruik van alle kanalen en krijgt men veel ontevredenheid en ruzie. Wie meer wil, kan zendamateur worden (met een licentie) of moet een mobilofoon huren. In beide gevallen kan hij over de hele wereld contacten leggen. Trouwens, door de MARC-regeling is een aantal mensen die op 27 Mhz wél een machtiging hadden (die waren er ook) aardig gedupeerd. Het is de groep kraanmachinisten, aannemers en antennebouwers, die met vergunningen veelal met portofoons over korte afstanden contact met elkaar onderhielden. Zij krijgen nu nog slechts vier frequenties ter beschikking in de 27 Mhz-band. Vóór april van dit jaar moeten diezportofoons geschikt gemaakt zijn voor de nieuwe kanalen. Binnen driejaar moeten deze toestellen ook als afgeschreven worden beschouwd, omdat de PTT dan als eis zal stellen dat deze portofoons eveneens met FM zullen zijn uitgerust. Als een tegemoetkoming hoeven de machtigingshouders in ’80 en In die twee decennia besloot de VARA twee keer om met de serie te stoppen. De waanzinnige popu lariteit van de wijze clown bracht Witschge echter steeds weer terug als Pipo. De socialistische omroep heeft vorige week echter bekend gemaakt er definitief een eind aan te willen maken. Zaterdag gaat definitief de laatste Pipo-serie, traditiegetrouw geschreven door Wim Meuldijk, de lucht in. „West- Best” is de titel van deze achtdeli- ge reeks, waarvoor de opnames werden gemaakt in het Spaanse Almeria. Cor Witschge is niet erg onder de indruk van het besluit van de VA RA, om zijn creatie in de lappen mand te stoppen. Net zoals deze omroep vindt Witschge het na 22 jaar eigenlijk ook wel welletjes. „Pipo is een stuk van mijn leven, dat is een ding dat zeker is, maar toen ik twee weken geleden van de VARA een brief kreeg, die ver meldde dat het nu echt afgelopen was met de „praat-clown”, was ik niet erg verbaasd. Het moest er een keer van komen, niet? Ik kan eigenlijk alleen maar zeggen dat puinhoop worden” ’81 geen machtigingsgeld te betalen. Voor vrachtwagenchauffeurs is de situatie voorlopig nog niet zo rooskleurig, omdat in de omliggende landen nog wel AM is toegestaan. Zo goed als zeker is wel, dat zij in Duitsland met losgekoppelde microfoon moeten rijden, omdat daar onze MARC-toestellen niet zijn toegestaan (in Duitsland zijn maar 12 kanalen in gebruik). In België is in een overgangsperiode van <jrie jaar vrijwel alles toegestaan, zodat daar geen bezwaren zijn te verwachten. In de toekomst zal België trouwens ook overgaan op FM. Het is best mogelijk dat ook de Duitsers de voordelen van FM zullen gaan ontdekken. Nu al begint het aanbod van toestellen die beide modulatiesoorten kennen, behoorlijk toe te nemen. Met name ook omdat in Duitsland na het vrijgeven van de 27 Mhz veel storing in radio’s, tv’s en pick-ups is ontstaan. Bij de modulatiesoort FM is daar veel minder kans op. Jammer is het, dat in Nederland zowat een compleet antenneverbod geldt. Veel 27-Mc’ers en ook radio-ontvang- en (officiële) zendamateurs hebben daar problemen mee. Meestal kan men, met de model-bouwverórdening zoals die door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is voorgesteld, bij de eigen woongemeente nog wel toestemming krijgen voor het aanbrengèn van een antenne of antennemast. In die model- bouwverordening staat namelijk dat zoiets is toegestaan voor signalen die niet door de gemeenschappelijke antenne- inrichting worden doorgegeven. Bij zenden is (lat al héél makkelijk aan te tonen, en dan gaat de gemeente meestal wel door de knieën. Maar een particuliere huiseigenaar of een woningbouwstichting is lang niet altijd te bewegen tot toestemming voor een zendantenne. Ook koopcontracten zijn wat dat aangaat een ware ramp. Probeer het eerst met overleg. Een adres om te onthouden is verder: Vereniging Antenne Vrij, Amhemseweg 48, 7331 BC in Apeldoorn. Ook de Consumentenbond in Den Haag heeft zich in deze zaak sterk gemaakt en is zelfs zo ver gegaan processen te voeren voor leden. Enkele zaken zijn gewonnen. Er is dus nog hoop. ,Dit kan een mooie

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27