W eidewatermolen pronkstuk in Pieter Vermeulenmuseum Felison exposeert Nieuwe kans voor uitbouw IJmondiale samenwerking bestemd voor sloop b „Villa Nooitgedacht” I- I „De Velsenaren II plein 1945 deze week t 9 wTn NIEUWBOUW ALLEEN MET VELSENSE STEUN L 5 1980 MAANDAG 3 MAART 4 9JMOND (Van een onzer verslaggevers) „BEGRIP” VAN KENNEMERRAAD VOOR POSITIE VELSEN (Van een onzer verslaggevers) GEEN ACTIE TEGEN KRAKERS te IJMOND. Aan de Andrea- weg in Velsen-Noord verrijst na jarenlang vooroverleg een nieu we werkplaats ten behoeve van het Handenarbeidcentrum Vel- sen. De officiële opening wordt over enkele maanden verwacht. De loods vlakbij de bouwplaats die sinds 1974 als werkplaats fun geert kan daarmee eindelijk met de grond gelijk worden gemaakt. Rommelig I VELSEN Het college van B en W van Velsen zal de ge meenteraad binnenkort voorstel len het te machtigen in overleg te treden met de colleges van andere IJmondgemeenten om te bezien hoe voortgaande samen werking op IJmondiaal niveau dient te worden gestructureerd. Van de zijde van de Kennemer raad bestuursorgaan van het ge west Kennemerland is daartegen geen bezwaar gemaakt. Aan die zijde is men bereid gebleken Vel sen (en zelfs de gehele IJmond of een deel daarvan) te beschouwen als een bijzondere partner als ge volg van de reeds bestaande sa menwerking op IJmondiaal niveau. Tegenvaller 5 i iedereen leest de krant altijd en overal. i DO 90 35 30 70 DO 80 Deze gang van zaken is het directe ge volg van een door het raadslid J. ten Brink (D’66) op 1 februari 1979 ingediende motie op een voorstel van het college betreffen de toetreding tot het gewest Kennemer- land. Dat voorstel werd gedragen door een deel van het college. Met name de socialistische wethouder H.Scheeper en J.W. Meijer presenteerden de raad een „eigen” gemeenteblad waarin zij zich sterk maakten voor een IJmondiaal sa menwerkingsverband boven aansluiting bij het gewest Kennemerland. Het Handenarbeidcentrum Velsen ging in 1974 onder de huidige naam van start. In dezelfde haveloze loods die nu nog aan de Andreaweg ingebruik is, werd daar voor op een andere plek gewerkt onder de naam „Handenarbeidafdeling Kennemer- staten”. Voor hetzelfde publiek als van daag de dag werd werkruimte en appara tuur beschikbaar gehouden. Mensen met „twee rechterhanden” die voor meer in- Behalve bij Beverwijk, bestond er bij de IJmondpartners weinig bezwaar tegen een toetreding van Velsen tot de Kenne- merraad. Hoewel daarbij wel werd erva ren dat alle IJmondpartners weinig ver wachtingen hadden van verdere uitbouw van de reeds bestaande vormen van sa menwerking. Heel erg duidelijk lieten de IJmondpartners weten dat, voor zover zij Velsen vrij lieten, zij zelf op geen enkele wijze behoefte gevoelden met Velsen be trokken te worden in enig informatief overleg met de Kennemerraad. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De „Villa Nooitgedacht” aan de Kanaalstraat 234 is voorbestemd onder de slopershamer te vallen. Het pand, dat in december 1978 voor 350.000 gulden door de gemeente werd aange kocht, werd op 29 augustus van het vorig jaar gekraakt. Het gemeentebestuur ziet geen direkte noodzaak om tegen de kra kers op te treden voordat de sloopplan- nen worden gerealiseerd. Er wordt naar gestreefd die sloop en een begin van vervangende bebouwing in 1981 te reali seren. Een ruimte van 150 vierkante meter wordt nog steeds intensief benut voor diverse metaal- en houtbewerkingstech- nieken en reparatiewerk aan auto’s, trai lers en kleinere voertuigen. Het instru mentarium daarvoor kan tot heden toe redelijk toereikend worden genoemd. Nieuwbouw staat gelijk met ruimtever- dubbeling. Daarmee komt een eind aan een rommelige toestand. Van Haneghem: „De situatie was ondanks de ingevoerde ledenstop twee jaar geleden al volledig uit de hand gelopen. Op het terrein rondom de oude werkplaats stonden her en der grijpende doe-het-zelfklussen bij huis de noodzakelijke ruimte en outillage misten. Het H.A.C. nam het initiatief over. In 1978 werd noodgedwongen een ledenstop van kracht. De werkplaats was te klein ge worden. De oude werkplaats gaat 10 maart on herroepelijk dicht. De H.A.C.-leden wor den daarna opgetrommeld om bij inrich ting van de nieuwbouw een handje uit te steken. De bouwer, een Obdams bedrijf, levert een uiterst functionele ruimte zon der tussenwanden op. Bij plaatsing van de oude, deels versleten apparatuur, is met het totale bouwprojekt inclusief de inrichting een bedrag van twee ton ge moeid. De oude outillage wordt uitge breid met een gebruiksklaar smidsvuur en hoogstwaarschijnlijk ook een potten bakoven en een gloednieuwe draaibank. auto’s aanhangers en plezierboten opge steld. Eigendommen van leden waarvoor binnen geen ruimte meer was. Met de gemeente loopt de afspraak na voltooiing van de nieuwbouw uitsluitend binnen te werken. Daarvoor bestaat straks gelukkig voldoende gelegenheid.” De expositie is tot 28 maart te bezichtigen. De openingstijden zijn maandag t/m vrijdag van negen tot twaalf en van twee tot vier uur. Zaterdag en zondag van twee tot vijf uur. Jit,:3- Regiofunctie Handenarbeidcentrum wordt door buurgemeenten miskend brt=l Het college van B. en W. heeft dit geant woord op schriftelijke vragen die daar over waren ingediend door het CDA- raadslid H. van Leeuwen. Het college laat de heer Van Leeuwen weten te hebben onderzocht of het pand mogelijk gebruikt had kunnen worden als De structuur die het college nu voor ogen staat is een duidelijk verder uitbou wen van het bestaande IJmond-samen- werkingsverband en het onderhouden van contacten met de Kennemerraad. Ge tracht zal worden met laatstgenoemde club te komen tot een overlegstruktuur op ad-hocbasis. Dat wil zeggen dat voor Vel sen de Kennemerraad zou kunnen funcio- neren als een platform voor grootschalig overleg over zaken als economische aan gelegenheden, werkgelegenheid en ruim telijke orderning. Het bedrijf, dat stoelt op een familietra ditie van ruim 160 jaar, draait letterlijk op pure vakmanschap. De houten dollen en kammen werden zaterdag in de reuzel gezet om het draaien van de molen ge smeerd te laten verlopen. „Hij is stormbe- veiligd en het onderhoud is niet meer dan af ten toe eens een kwastje lak”, aldus Cees Rem, die daar waarschuwend aan, toevoegde: „En denk er om geen tierelan tijntjes van) verf er aan. Eenvoud is ken merk van het ware!” wisselwoning nabij het renovatie-nieuw- bouwgebied oud-IJmuiden en zelfs als huurwoning voor twee gezinnen. In beide gevallen zou dat de gemeente jaarlijks voor een onaanvaardbare financiële last hebben gesteld, aldus het college. Andere bestemmingen - bedrijfspand, kantoorge bouw - zouden van de huurder een inves tering hebben gevergd die niet verant woord' zou zijn tegenover de te verwach ten betrekkelijk korte huurtermijn. Het college heeft de heer Van Leeuwen laten weten dat het Architektenbureau Peters en Boogers te Amsterdam bezig is aan een bestemmingsplan waarin de loca tie van de omstreden woning wordt „mee genomen”. Het college distantieert zich van het standpunt van vragensteller dat de huidige bezetting een aanfluiting is voor de rechten van zo veel reeds jaren lang (legale) woningzoekenden in de ge meente. H.A.C.-voorzitter B. van Haneghem noemt vergeefse pogingen om beide buur gemeenten voor een meer evenwichtige lastenverdeling over de streep te krijgen als hoofdoorzaak van de ontstane vertra ging bij de bouw. Het bouwplan dat begin deze maand in uitvoering kwam was al begin 1978 besteksklaar. Breekpunt was toen nog een noodzakelijke bestemmings- verandering voor de bouwlokatie, de be kostiging van een aan te leggen toerit vanaf de Andreaweg en tenslotte de totale financiering en het gemeentelijke aandeel daarin. Deze vergaderrubriek van het gemeen telijk apparaat is destijds door de redac tie van deze krant gestart om alle belang stellenden een wekelijks overzicht te ge ven van bestuurlijke zaken 'die in de openbaarheid worden behandeld. On danks herhaalde vriendelijke verzoeken waaraan men toezegde te zullen voldoen slaagt men er op het gemeentehuis niet in ons en daarmee het publiek tijdig in kennis te stellen van gewenste bijzonder heden. Ook deze week weer een aantal tekortkomingen waarvoor wij onze le zers onze verontschuldigingen aan bieden. Voorzitter Siem Schaafsma van Felison heeft zondagmiddag onder grote belang stelling een expositie van werken van 17 Velsense kunstenaars geopend. Deze tentoonstelling in de Burgerzaal van het gemeentehuis is de eerste van een reeks die gehouden gaat worden in de burgerzaal en in de nieuwe bibliotheek van Santpoort. Felison had voor deze expositie ditmaal geen selektie gehouden en alle in Velsen wonende beeldende kunstenaars uitgenodigd. Zeventien van hen maakten van deze mogelijkheid om hun werk te tonen gebruik. Hoewel het realisme de tentoonstelling overheerst zijn er diverse kunstvormen te bezichtigen, waaronder zeer eigentijdse. Een strijkerstrio bestaande uit Christian Bennet viool, Ygal Zimmerman viool en Jzuru Saita cello, zorgde na de opening voor een sfeervolle omlijsting door het ten gehore brengen van een sonate van Beethoven. Gezien de grote belangstelling heeft Felison met deze expositie in de roos geschoten: de Velsense kunstminnaars blijken geïnteresseerd in het werk van hun plaatsgenoten. De motie Ten Brink bepleitte onder meer overleg van het Velsense college met zowel de Kennemerraad als de colleges van de IJmondpartners. Aan de zijde van eerstgenoemde instantie zou onderzocht moeten worden of men genegen was Vel sen of eventueel meerdere IJmondge meenten als bijzondere partners te erken nen op grond van het reeds bestaande IJmondiale samenwerkingsverband. Bij de IJmondpartners (Beverwijk, Heems kerk,Castricum en Uitgeest) zou dienen te worden „afgetast” hoe men zich zou op stellen bij een voorkeur van Velsen voor het gewest Kennemerland. Commissie Algemene Zaken in combi natie met de Commissie Financiën. Een agenda van deze vergadering heeft ons niet bereikt. Wel een „Nota inzake be stuurlijke samenwerking”. Op dit stuk is met de hand de datum 4-3-’8O doorge streept en daarvoor in de plaats geschre ven: „Commissie A.Z. maandag 10-3-’80”. Over de aanvangstijd die aanvankelijk was gesteld op 16.00 uur wordt niets vermeld. De leden van de Commissie Economi sche Zaken scharen zich woensdag 5 maart rond de vergadertafel. Ter discus sie staan het Distributie Planologisch On derzoek en de stand van zaken met be trekking tot de onderzoeknota IJmond. Aanvang 16.00 uur. Eveneens op woensdag 5 maart (aan vang 19.30 uur) vergadert de Commissie Welzijnszaken. Agenda: niet bekendge maakt. Donderdagavond 19.30 uur Ge meenteraadsvergadering. Onder meer staan ter discussie de 28 mille diè de tennisvereniging De Heerenduinen heeft uitgegeven vopr een sproei-installatie en die ze nu graafe van de gemeente vergoed wil krijgen. In de commissie is daar al stevig tegen geageerd. Verder staat op de agenda de benoeming van een hoofd voor de HUgo de Groot-MAVO. 15.000 gulden in de aanlegkosten. Het H.A.C. kan jaarlijks nauwelijks sluitend draaien met financiële en materiële steun van Hoogovens, waarmee min of meer historische banden bestaan, en een subsi die van 2500 gulden van de gemeente Velsen. Met alleen een zuinig beleid kan een tegenvaller als bovenstaand onmoge lijk worden opgevangen. Voorzitter Van Haneghem gaat om die reden op korte termijn verhoging bepleiten van de jaar lijkse gemeentebijdrage. Het Pieter Vermeulenmuseum in IJ- muiden is zaterdag verrijkt met een ori ginele weidewatermolen. Een waar pronkstuk. Niet alleen voor de afdeling waar het polderlandschap centraal staat maar voor het hele museum. Molenbou wer Cees Rem uit Warmer en zijn zoon Wessel kwamen het poldermeubelstuk persoonlijk afleveren en monteren. De definitieve installatie kan pas op een later tijdstip plaatsvinden. De geheel uit hout vervaardigde molen zal namelijk worden geïnstalleerd in het dijklichaam om de bezoekers een zo duidelijk moge lijk inzicht te geven in de wijze waarop een dergelijke molen functioneert. Dat laatste wordt nog verhoogd door de open gewerkte gedeelten in de zogenoemde on derkast en het kapje. De bezoekers kun nen daardoor een duidelijk idee krijgen van de wijze waarop het draaiwerk wordt aangedreven door de draaiende wieken en het water naar het buitendijk se boezemwater wordt getransporteerd. „Het is geen model”, vertelde vader Rem. „Het is een originele molen, alleen in leen kleine uitvoering. Een stukje land van drie bunder zou hij gemakkelijk kunnen bemalen”. Vader en zoon Rem bouwen al hun weidewatermolens geheel eigenhandig. Het Handenarbeidcentrum Velsen, kortweg aangeduid met H.A.C., is een duidelijk IJmondiale voorziening. Inge schreven staan momenteel 250 leden. Re- latief veel Velsenaren zijn daarbij. Niet Wfe minder dan 160 H.A.C.-leden wonen in de buurgemeenten Beverwijk en Heems kerk. Alleen de gemeente Velsen verleen de echter een garantstelling van 1,3 ton ten behoeve van de nieuwbouw. Heems kerk en Beverwijk gaven „niet thuis” toen ook daar om financiële medewer king werd aangeklopt. Voor het toegangsweggetje (met poort en afrastering opzij) moet een bedrag van 26.000 gulden op tafel komen. Van de aanvankelijke weigering hieraan ook maar een cent bij te dragen is het H.A.C.- bestuur inmiddels teruggekomen. „Onder protest” is akkoord gegaan met een kos tenverdeling verenigingsbjjdrage van

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5