Zandvoort beroept zich op overmacht HAARLEMMER STELDE HERINNERINGEN TE BOEK j h I 2 Klok in Haarlem na laatste aanvoer stilgezet Onroerend goed i I I -I 9 MAANDAG 3 1980 MAART IJMOND (Van een onzer verslaggevers) w door Hans Invernizzi Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwi jkse Cou rant - ZANDVOORT. Pas over een jaar of twee zal Zandvoort zijn overtollig rioolwater op een voor iedereen acceptabele wijze kun nen wegpompen. Dat verwacht directeur N. Wertheim van pu blieke werken, die al tien jaar bezig is een oplossing voor de afvoer te vinden. Het smerige ri oolwater dat Zandvoort teveel heeft, wordt nu het Kraansvlak ingepompt, waar al derig hectare natuurgebied onder water staat. HAARLEM. „Soekarno, die op het gemoed van de bevolking werkte, had veel eerder aan de kant moeten worden gescho ven”. Het klinkt als een order uit de mond van Harry Brendgen. Lenige, slanke man. Grijze kuif, blauwe ogen, zware wenkbrau wen. Onberispelijk in zijn blau we kostuum. Hij doet me den ken aan een oude leeuw, rustig, gehavend door de strijd, maar niet kapot te krijgen. Steeds op zijn hoede om als dat nodig is krachtig op te veren. In zijn flat is het erg stil. Massieve banken met velours bekleding, zwaar zilver. Het ruikt er naar de kolo niën. De koffie brandt gaten in mijn maagwand, de snoepjes, geschikt in een zilveren schaal tje en de frisdrank die hij later serveert, zijn mierzoet. Harry Brendgen, kolonel buiten dienst van het Koninklijk Nederlands- Indisch Leger, het KNIL. We ha len herinneringen op. -d ,50 I situatré hbs T Groenten- en Lozing rioolwater fruitveiling in Kraansvlak kan opgeheven nog jaren doorgaan De binnenvijvers op het circuitterrein te laag De wet schrijft voor, dat gemeenten d ,68 Voor het eerst in 42 jaar er htgenotes in de veilingbanken. In maart verschijnt zijn boek, „Bele venissen van een KNIL-officier in de periode 1942-1950”. Veel oude foto’s. Die sfeer van toen, je kunt hem proeven als je de 120 pagina’s leest, denk ik. Een andere tijd, dat wel, maar toch een periode die niet vergeten is. Brendgen is er nog dagelijks mee bezig. Als hij vertaalwerk doet uit het Indonesisch of actief is voor het herstel van de Peut- jut-begraafplaats op Atjeh of de vereni ging van Indische Nederlanders. Voor deze Haarlemse kolonel b.d. is het verle den brandend actueel. Hij steekt er zijn tijd in, hij heeft er geld voor over. De opbrengst van zijn boek gaat in zijn geheel naar de stichting Peutjut-fonds. Maar laten we bij het begin beginnen, terugkeren naar de Gordel van Sma ragd in het begin van deze eeuw. Naar ons eigen Indië van toen. Naar de kam pongs, de dessa’s, de rijstvelden en die onafzienbare intens groene jungle.. Een andere tijd, zeker, maar ook een andere wereld. Elke dag bij meer dan 75.000 gezinnen op tafel De beste informatiebron over huizen, hypotheken enz. is uw lijfblad. „Het peil in de vijvers is nu echter 2.90 meter boven N.A.P. en dat gaat bij een flinke regenbui betekenen, dat de rioolwa terzuivering het toestromende water niet snel genoeg meer naar de vijvers kan leiden. Het water zal dan terugstromen en via de riolering het dorp blank zetten. Wij vinden dat we de Zandvoörtse burgers dat niet aan kunnen doen”, aldus Wertheim. Een technisch verhaal dat klopt als een bus, maar nog geen geldig excuus om het overtollige water zonder lozingsvergun ning op het terrein van een ander te dum pen. Zeker niet als dat terrein een zeer kwetsbaar natuurreservaat is dat door de provincie werd aangekocht voor de infil tratie van drinkwater. Er zijn kredieten voor beschikbaar ge steld, maar in het overleg met. andere Academie in Breda. Drie jaar later keer de hij terug naar zijn geboorteland, In dië. Terug naar Java, waar de jonge Brendgen tweede luitenant werd bij het garnizoen. In 1929 werd hij overge plaatst naar Atjeh, het noordelijk deel van Sumatra. „Dat woeste land, die fa natieke Islamieten die daar van 1873 tot 1913 tegen ons gevochten hadden, dap pere, flinke mensen, dat trok me aan. Tijdens de patrouilles ben ik spelender wijs hun taal gaan leren, een mengeling van Aziatische talen. Ik spreek dat At- jehs nog steeds”. Het speet hem Atjeh in 1937 te moeten verlaten. De plicht riep hem echter. Hij werd commandant van een afdeling ge vechtswagens in Malang op Java. In 1942 Brendgen was inmiddels kapi tein geworden vielen de Japanners Indië binnen. Het was vechten tegen de bierkaai, de overmacht was te groot, de vijand te sluw en te zeer getraind voor een oorlog in de wildernis. „We hebben acht dagen gevochten, hard gevochten. Toen moesten we capituleren”. Brendgen en zijn mannen werden krijgsgevangen gemaakt. Hen wachtte een afschuwelijke ervaring. Als slaven werden de soldaten gedwongen te wer- De gemeente zal er dan ook blij mee zijn, dat op verschillende plaatsen in het aangrenzende Kraansvlak dammen zijn doorgespit en slootjes gegraven. Daar door stroomt het water steeds verder het natuurreservaat in en kan de dienst pu blieke werken met tevredenheid vaststel len dat het waterpeil in de bezinkvijvers gestaag daalt. „Onbekenden hebben dat gedaan, daar weet ik niets van”, laat Wert heim in eerste instantie weten. Een dag later zegt hij, dat de mensen die volks tuintjes in het circuitgebied hebben ver antwoordelijk zijn voor het doorgraven van de dammen. „Een paar keer zijn we er met zandauto’s naar toe gereden om de gaten te dichten. Bij de politie hebben we er zelfs aangifte van gedaan”, aldus Wert heim. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Tot grote teleurstel ling van de plaatselijke groentenhan delaren is vrijdagmiddag na een laat ste verkoop de klok stilgezet van de Haarlemse groenten- en fruitveiling, die sinds 1938 in het industriegebied Waarderpolder is gevestigd. De han delaren zullen voortaan hun produk- ten moeten betrekken bij veilingen in Beverwijk, Amsterdam of Leiden, waar ook de tuinders in de regio naar toe moeten. Verschillende van de vijf entwintig kwekers die hun groenten nog steeds met schuiten bij de Haar lemse veiling brachten, werden ge dwongen investeringen te doen in vrachtwagens en hebben de sloot bij hun land moeten dempen. In 1956 kreeg hij een aanstelling als wiskundeleraar aan het Mendelcollege in Haarlem, de school waar ik hem uit de verte leerde kennen. Met een glim lach zegt hij: „Het eerste jaar was het wennen. Ik pakte de leerlingen veel te militair aan. Ik heb er een prettige tijd gehad”. Sinds 1972 is Brendgen gepensi oneerd. Elk jaar loopt hij de Vierdaag se. Hij schermt nog uitstekend met de sabel. De resterende tijd besteedt hij aan Indonesië. Een strijder in ruste, ogenschijnlijk dan. Johan Heinrich Jacob Brendgen werd op 16 november 1903 geboren als zoon van een ambtenaar op West-Java. Gefa scineerd door militaire parades en het sportieve element in het leger, het avon tuur ook, koos hij voor een loopbaan in het KNIL. In 1922 vertrok hij naar Ne derland om een gedegen opleiding te volgen aan de kadettenschool in Alk maar, in 1924 gevolgd door het strenge regiem van de Koninklijke Militaire Hij is een kalme prater. Genietend van een sigaar gelijk een boomstam doet hij me zijn relaas, telkens de namen van plaatsen of gewesten voor me spellend. Zich soms verliezend in details, die bij hem ongetwijfeld heldere beelden op roepen, maar bij mij niet. Zijn vrouw komt binnen. Na enkele vriendelijke be leefdheden trekt ze zich terug in de keu ken. Zij is Brendgens tweede vrouw. Zijn eerste huwelijk liep stuk. Brendgen trouwde in 1927 in Nederland. Een paar jaar later reisde hij naar Indië, zijn vrouw en vier dochters bleven in Den Haag achter. Hij zag hen pas na de oorlog terug en toen... Berustend haalt hij de schouders op, een gebaar waar mee hij een pijnlijke herinnering lijkt te willen wegschudden. Hij pakt de draad weer op. In 1947, het jaar waarin Brend- ÏD ,10 ellende had voorkomen kunnen worden als de overdracht in een rustiger tempo en met meer overleg was gegaan. De Indonesiërs hebben, dat weet ik, zelf op snelheid aangedrongen.Dat hadden ze niet moeten doen. Zij zijn traag van zichzelf. Had het anders gegaan, dan hadden de 300.000 Indische Nederlan ders die nu hier wonen in hun vaderland kunnen blijven.” Het geeft mij een onwezenlijk gevoel, te praten over zaken waar ik part noch deel aan heb gehad. Alsof js tegenover een oud-verzetsstrijder zit die tot tranen toe geroerd raakt als hij terugdenkt aan wat hem en anderen overkwam. Ik vind het moeilijk deze keurige, oude heer in verband te brengen met bloedige velds lagen, met politieke konkelarij, waarte gen hij protest aantekende, maar die nu, anno 1980, zo onwerkelijk lijkt. Ik reali seer me echter, dat beslissingen, dertig jaar geleden genomen, nog altijd hun uitwerking hebben. Hemeltergende scènes, door de AVRO op de televisie gebracht, zie ik weer voor me. Verschrompelde vrouwtjes, die van een paar stuivers ergens in Indonesië moeten leven omdat zij geen geld krij gen van het koninkrijk Nederland. Dat soort zaken moet een man als Brendgen op zijn 76ste zo actief houden. Na het gesprek snap ik ook beter, waarom hij zich zo druk maakt voor de restauatie van een begraafplaats aan het andere einde van de wereld. De Atjeh-oorlog is gestreden, maar Atjeh bestaat nog, de banden met Nederland zijn nooit ver broken. Zelf zegt hij het zo: „Ik voel me erg nauw verwant met het land, ik ben er sinds 1970 zes keer geweest, in april ga ik weer. Als ik alleen was, ging ik nog vaker”. Wat valt er verder nog te zeggen. Ik had me voorgenomen een poging te doen een portret te schetsen van Harry Brendgen. De grote lijnen zijn nu wel op papier gezet. Rest me nog het inkleuren. Harry Brendgen kwam in 1950 in Neder land terug en werd kampleider in Zee land. De kolonel als bewaker van orde en rust onder de geëvacueerde Ambone zen. „Vechtersbazen”, noemt hij hen, „die het maar moeilijk konden verkrop pen dat ze soldaat af waren” Wat volgde is bekend. Na de stormramp van 1953 belandde Brendgen in Den Haag. Hij werkte er een paar jaar. Bij een bank en op een reisbureau. instanties hebben we steeds weinig res pons gekregen. De nood was nog niet aan de man en niemand zag reden om er haast achter te zetten”, aldus Wertheim. De te- gev/erping dat Zandvoort dan meer druk op die instanties had moeten uitoefenen, beantwoordt hij nauwelijks. „Als er geen medewerking is kunnen wij ook weinig doen”, zegt de directeur publieke werken. Het gevolg is dat het Kraansvlak steeds meer water te verwerken krijgt, omdat de bezinkvijvers op het binnenterrein van het circuit nog steeds te vol zijn. Met een pijpleiding onder het circuit door wordt het water dag en nacht enkele vijvers buiten de racebaan ingepompt. Het van daaruit terugstromende kwelwater dreigt echter het circuit gedeeltelijk onder water te zetten. In dat geval kan de gemeente Zandvoort rekenen op een schadeclaim van de circuitdirectie, die de baan dan ■niet kan verhuren. Een spoedig einde van de nu bestaande kan hij echter nog niet beloven. gen weer dienst ging doen op Java. Wat hij daar zag tart iedere beschrijving, vertelt hij. „De Japanners hadden er verschrikkelijk huisgehouden. Wat zij gedaan hadden in drieëneenhalf jaar was erger dan wat er onder drieëneen halve eeuw Nederlands bestuur, was ge beurd”. Harry Brendgen viel met zijn neus in de boter. Hij moest weer strijd leveren, nu tegen Indonesiërs die, zoals hij het noemt, een guerrillaoorlog voerden, on danks het bestand dat gesloten was met de pas uitgeroepen Indonesische repu bliek. Breedvoerig verhaalt Brendgen van deze strijd, waarin de zogeheten politionele acties pasten. Brendgen speelde er als commandant van een ge bied, vele malen groter dan Nederland, een belangrijke rol in. Met straffe hand herstelde de luitenant-kolonel orde en rust. Zijn ervaring in het ruige Atjeh kwam hem daarbij goed van pas. Een huzarenstukje was, vertelt Harry Brend gen, het uitschakelen van de leiding van de tegenpartij. „De vijand trok in paniek terug. Vrij snel hadden we de zaak onfer controle en volgde er een wapenstil stand”. Als een geshiedenisleraar somt hij fei- De afgelopen jaren had de veiling een omzet van bijna drie miljoen gulden, er ontstond echter een nadelig saldo, door dat enkele leden hun produkten naar an dere veilingen brachten. Door een onre gelmatige aanvoer en de daling van het aantal kopers bleef bevendien de prijs van de produkten ook op een Zandvoort kan volgens Wertheim niet anders. Het enige alternatief is, dat het dorp na een flinke regenbui blank komt te staan. De regen die in Zandvoort valt, wordt bij de rioolwaterzuivering in Noord opgepompt. Het hoogste punt dat het wa ter daar bereikt is 3.20 meter boven N.A.P. Vanaf die hoogte wordt het rioolwater via een pijp naar de bezinkvijvers op het circuitterrein geleid, om daar weer in de grond weg te zakken. Voor een goede doorstroming naar de vijvers is een hoog teverschil van 55 centimeter tussen de pomp in Zandvoort Noord en de vijvers noodzakelijk. Het water mag daar dus hooguit 2.65 meter boven N.A.P. staan. Brendgen. 76 jaar oud, kolonel buiten dienst. ken aan de beruchte Birma-spoorlijn in Siam, het tegenwoordige Thailand. De slagader in het Japanse verbindingen stelsel, een spoorlijn die duizenden het leven kostte. Ook Harry Brendgen werd ziek, zo ziek dat hij al was afgeschreven toen op het laatste nippertje een Austra lische arts hem het leven redde. Brend gen had geluk. Hij kwam er weer bovenop. Wertheim lijkt zich echter helemaal niet bezwaard te voelen door de noodoplos sing die Zandvoort bedacht heeft. „We zijn daar pas gaan lozen na overleg met Provinciale Waterstaat en het Provinciaal Waterleidingsbedrijf Noord-Holland. Van illegaal handelen is dan ook geen sprake”, zegt Wertheim. Ir. J. Haasnoot, technisch adjunct-direc- teur van het PWN, ontkent echter met grote stelligheid dat zijn bedrijf met de lozingen van rioolwater in het Kraansvlak akkoord is gegaan. „Het is ronduit niet waar, duidelijker kan ik geloof ik niet zijn”, aldus Haasnoot. Provinciale Water staat was voor commentaar niet bereik baar. Brendgen, 32 jaar oud, eerste luitenant. ten, jaartallen en lokaties op. Ontspan nen leunend in een van zijn majestueuze fauteuils. Af en toe een bonbon snoe pend. en wolken sigarenrook wegbla zend. Mijn vraag: hoe denkt u over de soevereiniteits overdracht en wat daar na volgde doet hem plotseling fel reage ren. „Te vlug, het ging te vlug allemaal. Natuurlijk, ik voelde er voor, het is hun land, maar u ziet wat ervan terecht geko men is onder Soekarno. Men had de leiding nodig van ingeburgerde Neder landers, maar nee... Wanbeheer op eco nomisch gebied en de agitatie van Soe karno tegen Malakka, dat Engels gebied was, dat kreeg je. Toen al vind ik, had Soeharto aan de macht moeten komen, een oud-strijder, een echte Javaan. La ter zijn de militairen naar voren gescho ven, toen er onder Soekarno wanorde was ontstaan vervolgens was er de com munistische opstand, waarbij erop los is geramd, maar ik kan me het allemaal zo goed voorstellen. Je moet Aziatisch kun nen denken om dat te begrijpen”. Maar, breng ik hier tegenin, het is toch volstrekt onjuist mensen jarenlang on berecht gevangen te houden. Brendgen: „Dat gevangenen niet berecht zijn, dat is onjuist. Ik geef toe, zij hadden al lang Volgens Tervoort was aan grootschalig- heid niet meer te ontkomen en speelde het voor de inkopers niet méér zo’n grote rol of ze in Haarlem een krop sla bijvoorbeeld drie cent goedkoper konden krijgen. „Een realiteit waar je je ogen' niet voor kunt sluiten.” Voof de laatste veiling waren ook de echtgenotes van bestuursleden en tuin ders uitgenodigd. Via de veilingklok kon den zij zich van een doos exportlof verze keren. Tijdens een bijeenkomst in het restaurant zei Groenendijk de sluiting te betreuren. Hij bood bloemen aan aan me vrouw Tervoort en medewerkster Mies Schrama die bijna 25 jaar in dienst was. Tervoort sprak de hoop uit dat de band met tuinders en kopers na sluiting van de veiling niet helemaal verloren gaat. Hij benadrukte daarbij dat het economisch niet meer verantwoord was om door te gaan. ,00 .00 ,00 ,50 ,80 ,70 1 ,00 ,60 .80 ,00 ,50 I ,20 ,00 ,00 ,00 ,00 ,00 .90 ,00 I ,00 ,00 ,00 over een jaar of twee tegemoet. Zahd- voort, het hoogheemraadschap Rijnland, Provinciale Waterstaat en het PWN heb ben onder anderen zitting in die werk groep. Eén van de mogelijke oplossing leek tot voor kort een afvoerleiding naar de Leid- sevaart, één van de boezemwateren van het hoogheemraadschap. Maar uit milieu overwegingen zal daar volgens Wertheim vanaf .worden gestapt. „Het zal naar een andere plaats toe geleid moeten worden, maar hoe en waar weet ik nog niet”, aldus Wertheim. Op de meerjarenbegroting tot 1984 staat ruim anderhalf miljoen gulden gereserveerd voor de afvoer van het Zandvoortse rioolwater in de toekomst. Hoe groot de schade zal zijn die het Kraansvlak als gevolg van de lozingen over twee jaar moet dragen, valt nog met geen mogelijkheid te becijferen. Harry Brendgen: zijn liefde voor Atjeh houdt hem actief Wel zegt hij er vertrouwen in te hebben dat de speciale werkgroep, die nu naar een oplossing zoekt, in zijn poging zal slagen, maar ziet een definitieve beëindi ging van de nu gepleegde lozingen pas De wet schrijft voor, dat gemeenten verplicht zijn zelf voor de afkoer van hun rioolwater zorg te dragen. De schuld van de nu ontstane situatie lijkt dan ook bij de gemeente Zandvoort gezocht te moeten worden. Maar directeur Wertheim van publieke werken bestrijdt dat. „Al tien jaar zijn wij bezig een oplossing te vinden. niveau. Overwogen is een fusie aan te gaan met de veiling Beverwijk, maar daar heeft het bestuur van afgezien. De Coöpe ratie is geliquideerd, mede gebaseerd op het feit dat voor de toekomst geen verbe tering wordt verwacht. Het personeel heeft inmiddels ander werk gevonden, alleen de 61-jarige direc teur veilingmeester A. Tervoort die ruim twintig jaar in dienst is en vrijdagmiddag van een weemoedig afscheid sprak, ver wacht niet een werkkring te vinden. Vol gens voorzitter-tuinder G. Groenendijk moet voor het gebouw aan de Ir. Lelyweg nog een bestemming worden gevonden. Het restaurant mag van het bestuur in ieder geval tot januari 1980 blijven voort bestaan. Vooral vrachtwagenchauffeurs maken er gebruik van en in de Waarder polder zou behoefte bestaan aan een der gelijke voorziening. Groentehandelaren spraken vrijdag middag in de volle veilingbanken van een „verschrikkelijk” moment. Zij konden zich nog niet realiseren („niet te geloven”) dat aan de regelmatige gang, soms zelfs tweemaal pet dag, naar deze veiling een eind was gekomen. Kleinhandelaren vreesden een prijsverhoging voor de klan ten, omdat nu bij grossiers moet worden gekocht of door bezoek aan andere veilin gen meer transportkosten in rekening ge bracht. Een bijkomend verschijnsel acht ten zij dat de consumenten minder verse produkten krijgen, dus niet meer recht streeks van de tuinen. ,50 ’,00 ,70 1,70 <00 1,40 ,50 :,50 ,40 ,00 ,00 ,50 ,00 ,00 ,80 ,70 ,00 ,00 ,80 .20 ,50 ,50 ,20 ,30 ,00 ,00 ,30 ,00 ,10 ,00 ,00 ,50 ,50 ,60 ,50 ,50 .50 ,00 ,00 .80 ,00e ,00 ,30 .00

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9