De polder zal verstedelijken BURGEMEESTER IJSSELMUIDEN WIL VIERDE BAAN ANDERS DRAAIEN Plannen kosten vier miljoen gulden Rio-destad, het camaval, demode! i i „Boekje over drinkwater is door Schiphol niet eenzijdig” .'OÉ 3 Ux? - w Ó'W- 1^11.900.- NIEUWE VLEUGEL S' - WjJ»anURK Luister! Dit is het swingende nieuwe kleuren-ritme van Revlon. Inde Rio kollektie voor lippen, ogen, blos en nagels. 11 IJMOND 1980 MAART 1 ,DONDERDAG 6 i ft" JÉ k de nz. (Van een onzer verslaggevers) HALFWEG. De groei, die het structuurschema burger- luchtvaartterreinen aan Schiphol wil toestaan (300.000 vlieg tuigbewegingen per jaar) kan leiden tot een nog veel sterkere verstedelijking van de Haarlemmermeer. Burgemeester IJs selmuiden (van Haarlemmermeers buurgemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude) houdt er serieus rekening mee, dat de hele vierhoek Hoofddorp-Vijfhuizen-Beinsdorp- en Nieuw-Vennep in de komende decennia zal worden volge bouwd met huizen. Een extra argument om het groene gebied tussen deze toekomstige stad, Haarlem en de IJmond ener zijds en Zaanstad, Amsterdam en Schiphol anderzijds be stuurlijk sterker te maken, zo meent hij. st - len 10095. (Van een onzer verslaggevers) HALFWEG. Burgemeester IJsselmuiden maakt zich ernstig zorgen over de draaiing van de vierde baan van Schiphol, zoals thans wordt voorgesteld in het structuurschema luchtvaartterreinen. Het voorstel van de regering komt er namelijk op neer, dat de baan nu in plaats van op Halfweg/Zwanenburg wordt gericht op Spaarndam. Dit dorp zou midden in de lawaaitrog komen te liggen (in het gebied van de 45 Kosteneenheden). Gezien dit rechtstreekse nadelige gevolg van de voorgestelde draaiing, is hij er nog al nijdig over, dat zijn gemeente niet is uitgenodigd voor het bestuurlijk overleg over de draaiing. (Van onze streekredactie) SPAARNWOUDE De werk groep Dijkland van het recreatie schap Spaarnwoude heeft een plan op papier gezet voor de (ver- )bouw van vijf boederijen in het deelgebied dijkland. Volgens het plan moeten daar, ten behoeve van het graslandbeheer, twee be drijven met melkvee en twee met slachtvee op poten worden gezet. Op het vijfde bedrijf zullen scha pen worden gehouden. slachtoffers van vliegtuiglawaai (ADVERTENTIE) Dijkland krijgt vijf echte” boerderijen 1 REVLON Tot woede van het PWN overigens. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten Vinden niet, dat het boekje „Spaar duin en water voor nu en later” moet worden aangevuld met een uiteenzet ting over de nadelige gevolgen van duininfiltratie. Het college antwoordt dat op schriftelijke vragen van het PSP-Statenlid P. Korzelius. GS zijn het niet met vragensteller eens, dat het boekje eenzijdig de nadruk legt op de noodzaak van duininfiltratie. Korzelius was van mening dat de nadelige gevolgen van duininfiltratie voor natuur en landschap in het boekje onvoldoende tot uiting kwamen. neelsbezetting van de bedrijven betreft streeft de werkgroep naar het creëren van tweemansposten, zodat afwisseling bij weekend- en avonddiensten mogelijk is. zij dan na twee jaar een vaste aanstelling krijgen bij het recreatieschap Spaarn- woude. atieschap zal vrijdag 7 maart een beslis sing nemen over het ingediende voorstel. Overigens is de gemeente nog niet in het bezit van een officiële sloopvergunning. Die heeft men wel aangevraagd. Gezien de bouwtechnische staat waarin de wo ningen verkeren, is het niet aannemelijk dat die toestemming uit zal blijven. De Hoofdvaart en de landingslichten van de vierde baan. Bij de voorgestelde draaiing zou de vaart schuin worden gekruist door de start- en landingsbaan zelf: een aantasting van de hoofdstructuur van de polder. Bij de verlegging van de baan, zoals IJsselmuiden die zou willen, zouden startbaan en Hoofd vaart elkaar nog schever gaan kruisen. De hoek tussen baan en vaart wordt dan scher per, het stuk Hoofdvaart, dat wordt uitgesne den groter: een nog ernstiger aantasting van de hoofdstructuur van de polder. Is het ver schil tussen aantasting en ernstige aantasting zo veel waard, dat het zwaarder moet wegen dan het feit dat Spaarndam in de lawaaitrog komt te liggen, zo vraagt IJsselmuiden zich af. Wordt de Hoofdvaart een heilige koe, waarvoor in Spaarndam de rekening wordt gepresenteerd? Minister vergeet Tevens wil de werkgroep dat al op korte termijn een kracht wordt aangetrokken die als coördinator voor de vijf bedrijven kan gaan funtioneren. In totaal moet het personeelsbestand, dat op de bedrijven werkzaam zal zijn, uitgroeien tot negen man. Het dagelijks bestuur van het recre- Hoewel de locatie aan de Liedeweg het meest gewenst is door de aanwezigheid van eigen gebouwen, kan volgens de werkgroep ook naar andere plaatsen wor den uitgeweken. Bouw van een schaaps kooi aan de Kerkweg 10 of Groenweg 7, worden als alternatieven genoemd. Het plan voorziet verder in de bouw van een slachtvee-eenheid met 50 stuks koeien aan de Kerkweg 33 en van een melkveebedrijf voor ongeveer 80 koeien nabij het Rotte- polderplein. Het totaal bedrag aan investeringen dat met de plannen gemoeid is, wordt door de werkgroep-Dijkland geraamd op ruim vier miljoen gulden. Deze investeringen zullen voor 75 procent door het ministerie van CRM worden gesubidiërd. De werk groep stelt het dagelijks bestuur voor, om al per 1 mei vier kandidaten voor een functie op één der bedrijven in dienst te, nemen bij het ingenieursbureau Spaarn- woude. Bij geschikte bekwaamheid zullen natieve methoden van waterproductie en voorraad-vorming. Ook daarmee zijn GS het oneens. „Het mag niet tot de taak van de waterleidingbedrijven worden gerekend voorlichting te geven over alternatieve methoden, die deze bedrijven in een gegeven situatie (nog) niet in overweging kunnen nemen, of waartoe zij in het belang van een veili ge en gewaarborgde drinkwatervoor ziening (hun eerste verantwoordelijk heid) niet kunnen overgaan”, aldus GS in hun antwoord op de schriftelijke vragen van Korzelius. KIO’ het zal worden gebruikt om verzet vanuit Spaarndam te smoren. Pikant gegeven is, dat Smit-Kroes, toen uiteindelijk de wo ningbouw in Spaarndam toch door mocht gaan, nog gepoogd heeft van de gemeente de garantie te krijgen, dat tegen de draai ing van de vierde baan geen bezwaar zou worden gemaakt. De gemeente ging daar mee niet akkoord. Destijds is de nieuwbouw in Spaarn dam toch doorgezet, omdat men langza merhand de ruimtelijke claims, die de luchtvaart over een uitgestrekt gebied wil de leggen wat al te dwaas begon te vinden. Den Haag had losjesweg een kaart met geluidscontouren over de regio gelegd, en of de gemeenten maar even wilden afzien van woningbouw binnen dat gebied. Dat betrof dan een gebied, waar de woning nood landelijke recordcijfers bereikt. In de opgelegde contourenkaart was men bovendien uitgegaan van alle mogelijke, waarschijnlijke en onwaarschijnlijke ont wikkelingen op basis van maximale groei- voorspellingen. Intussen kan men bij die voorspellingen van de groei van het luchtverkeer grote vraagtekens zetten. De schaarste, dus duurte van de olie is er nog niet in doorbe rekend. En als men een keer ernst gaat maken met het doorberekenen van de werkelijke kosten van het vlieglawaai (dus ook de planologische), dan is de ster ke groei van de laatste decennia er wel uit. Door de samenstelling van het in te brengen water bestond de kans, dat de zeldzame plantensoorten in de duinen •zouden worden verdrongen door woe keringen van brandnetels en dergelij ke. De Staten besloten dan ook in een motie tot nieuwe bezinning op de vraag of infiltratie in de Kennemerduinen en ’t Kraansvlak nog wel een verantwoor de oplossing is. Op het zelfde moment liet de gemeente Zandvoort een massa rioolwater in de duinen lopen, waar door eerder genoemd Kraansvlak ver anderde in een stinkende smeerboel. polder en de daarin passende Hoofdvaart, dat men zich zal verzetten tegen een draai ing over de Hoofdvaart heen. Zelfs als daarmee het gevaar van lawaaioverlast voor Spaarndam zou worden afgewend. Hij vreest, dat de Hoofdvaart in het overleg tussen Haarlemmermeer en rege ring „een heilige koe” zal worden, waar voor elders de rekening zal worden gepre senteerd (namelijk in Spaarndam). Daar op zou het kunnen uitdraaien tenzij Haar- lemmerliede alsnog een eerlijke kans krijgt en toch nog bij het bestuurlijk overleg wordt geïnviteerd. Behalve Haar lemmermeer en Amsterdam zijn voor dit overleg nog uitgenodigd het provinciaal bestuur en de Schipholdirectie. Op paniek, die inmiddels in Spaarndam baan, dat wil zeggen ’n vijfde baan met afbraak van de vierde). Bij een dergelijke verlegging zou echter de baan de Hoofd vaart in de Haarlemmermeer moeten kruisen: een aantasting van de structuur van de polder. Ingeval de baan in haar geheel ten westen van de Hoofdvaart zou worden aangelegd (zoals zou gebeuren bij de vijfde baan), zou de Hoofdvaart moe ten worden gekruist door een taxibaan. Bovendien zou dan wellicht een tweede stationsgebouw en een tweede verkeersto ren moeten worden gebouwd (de lucht- vaarttechnici beweren althans dat dat no dig is). IJsselmuiden vreest nu, dat de gemeen te Haarlemmermeer dermate veel belang zal toekennen aan de structuur van de Zoals gemeld is onlangs in Provinci ale Staten gediscussieerd over de wa- terinfiltratie in de duinen. In deze ge dachtenwisseling zijn onder meer vraagtekens geplaatst bij de veiligheid van de infiltratie op langere termijn, gezien de (onbekende) giftigheid van het Rijnwater. Ook overwogen zij, dat de infiltratie een aantasting zal mee brengen van de typische duinnatuur. ten, dat de bufferzone naar het oosten (tot aan de Machineweg) moet worden uitgebreid, nu er aan de westkant door de bebou wing van de Velserbroekpolder iets wordt afgeknabbeld. Zelf vindt IJsselmuiden, dat ook aan de zuidkant nog een belangrijk stuk groen kan worden veiligges teld. Hij doelt op de noordelijke punt van de Haarlemmermeer: het gebied tussen Zwanenburg en de A. 9 (autosnelweg Badhoe- vedorp-Velsen). Volgens IJsselmuiden kan dit noordelijke stuk van de Haar lemmermeer het best bij zijn ei gen gemeente worden gevoegd. De gemeente Haarlemmermeer zal, zoals gezegd, in de toekomst dusdanig verstedelijken, dat niet langer van een agrarische, maar van een stedelijke gemeente moet worden gesproken. En een stedelijke gemeente is in zijn filo sofie minder geschikt als bewa ker van een groengebied. De wo ningnood immers, zal de be stuurders van deze gemeente er De groeiende bedrijvigheid op en rondom de luchthaven zuigt uit heel Nederland arbeids krachten aan. Die mensen moe ten wonen, moeten als woning zoekenden in Haarlemmermeer worden ingeschreven, drukken daar op de woningmarkt. Deze druk zal er toe dwingen, om naast het in het streekplan vats- gestelde woningbouwgebied tus sen Hoofddorp en Vijfhuizen van de Waarderpolder steeds verder op naar De Liede. Nog noordelijker zal de Velserbroek polder worden volgebouwd, we liswaar geen gebied van Haar- lemmerliede, maar wel deel van de oorspronkelijke groene buf ferzone. Aan de oostkant voelt IJsselmuiden zich bedreigd door Amsterdam, dat de ambitie om het westelijke havengebied tot aan Spaarndam uit te breiden Aan de Liedeweg 2 komt, als het voorstel van de werkgroep wordt aangenomen, een schaapskooi te staan. De schapen zullen worden ingezet op alle beheerseen- heden, als onderdeel van het graslandbe- heer. De schaapskooi is nodig in de aflam mert ijd. wellicht nog eenzelfde massa wo ningen te bouwen. De mensen massa die daar zal komen te wo nen brengt ook een massa kinde ren mee, die op een zeker mo ment op hun beurt weer wonin gen nodig hebben. Gevolg: een toenemende druk op het nog groene gebied, waarvan de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude de kern vormt. IJsselmuiden ziet de verstede- gemakkelijk toe kunnen verlei den, om aan de noodzaak van woningbouw zwaarder te tillen dan aan de noodzaak om een groengebied groen te houden. Toevoeging van dit noordelijke stuk Haarlemmermeer aan zijn gemeente past natuurlijk goed bij zijn idee, om de dorpsge meenschap Halfweg-Zwanen- burg bestuurlijk te verenigen. IJsselmuiden meent dat het be lang van de groene bufferzone tussen de twee grote stedelijke gebieden in het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied het vei ligst in handen is van één ge meentebestuur (dat van Haar lemmerliede c.a.). Bestuurlijke versnippering van het gebied, waarbij de grote stedelijke ge meenten ieder een stukje heb ben, kan er alleen maar toe lei den, dat alles aan alles groeit. En .dat is in strijd met de ruimtelijke ordening, die niet alleen op pro vinciaal maar ook op rijksniveau voor het Amsterdam-Noordzee- kanaalgebied is afgesproken. is ontstaan over de voorgenomen draaiing uit het structuurschema is volgens IJssel muiden vanuit Den Haag gereageerd, met een verwijzing naar het micro-wave lan dingssysteem (MLS). Dit MLS zou aan vliegen met een scherpe bocht mogelijk maken, zodat de route van de aanvliegen de machines om Spaarndam heen zou kunnen buigen. Bij de onderhandelingen over de nieuwbouw ’t Foldertje had Smit- Kroes echter gezegd dat het MLS niet zou helpen voor Spaarndam. Bovendien had den technici uitgerekend dat toepassing van het MLS slechts een vermindering van het lawaai zou opleveren van vijf Kosteneenheden. IJsselmuiden stelt vast, dat er met het „toverwoord” MLS nogal gegoocheld wordt. Hij heeft de indruk, dat CADVERTENTÏË) y^^*PRIJSCADEAÜ 1980 CONSERVATORIUMMODEL,3 pedalen Verder nog keuze uit-. PLEYEL. ESTONI A.BECHNER. FORSTER.YAMAHA. STEINWAYK SONS.GROTRI AN STEINWEG, IBACH KAWAI, BOSENDORFER, BECHSTEIN, BLUTHNER 24O. P ^3- SINDS 1898 L> WESTERSINGEL 42. ROTTERDAM TEL.(010) 363500. Dag. geopend van 1 9tot 17.30uur,*s-zaterdags tot 16.30 uur Vrijdag koopavond van 19-21 uur Het boekje in kwestie is een uitgave van de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Neder land (VEWIN). Ook het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland (PWN) heeft er aan meegewerkt. Het is bedoeld voor leerlingen van het basis onderwijs. lijking al naar zijn gemeente grenzen oprukken. Hij wijst er op, dat Haarlemmerliede c.a. in de jaren vijftig nog de weilanden besloeg waaroverheen nu Schalkwijk is gebouwd. Nu staat Haarlem op het punt om ook de Zuiderpolder, eveneens voorma lig grondgebied van Haar lemmerliede, te vullen met asfalt en beton. Aan de overkant van de spoorlijn dringt de industrie Hij is bang dat de inbreng van zijn ge meente te loor zal gaan in de stapel andere inspraakbijdragen. De burgemeester is niet tegen een draai ing of verlegging van de Zwanenburg baan. In Halfweg immers weet men maar al te goed hoe vervelend de vliegtuigherrie is. In het raadhuis moet men van tijd tot tijd het gesprek staken, omdat er „weer zo’n ding” overkomt. Maar de draaiing op de manier, zoals die thans wordt voorge steld, is net zo onaanvaardbaar als de aanleg van de op Halfweg/Zwanenburg gerichte baan destijds. IJsselmuiden pleit dan ook voor een zodanige verlegging van de vierde baan, dat de geluidstrog daarvan precies tussen Halfweg/Zwanenburg enerzijds en Spaarndam anderzijds door gaat. De hui dige vierde baan zou daarbij buiten ge bruik moeten komen („Speudo vijfde -§■56. i Alsof de lawaainarigheid van het vlieg veld ophoudt bij de gemeentegrenzen, jhebben staatssecretaris Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) en minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruim telijke ordening) van de gemeenten in deze regio alleen Haarlemmermeer uitge- 1'nodigd voor overleg. En Amsterdam, maar dat is aandeelhouder in Schiphol. De gemeenten, die het meeste hinder ondervinden van het vliegtuiglawaai, te weten Amstelveen, Aalsmeer, Uithoorn en Haarlemmerliede en Spaarnwoude, zijn merkwaardigerwijze niet bij Smit-Kroes en Beelaerts van Blokland uitgenodigd. Jazeker, deze gemeenten kunnen altijd gebruik maken van de inspraakmogelijk heid, die wordt geboden (tot 1 mei). Maar IJsselmuiden is van mening dat het be stuurlijk overleg dat daarna (na 1 mei) zal plaatsvinden meer gewicht zal hebben. Aan de Groeneweg 6 wil de werkgroep een melkvee-eenheid met kaasmakerij gaan bouwen, waarvoor tweemaal twee arbeidskrachten aangetrokken zullen worden. Een slachtveebedrijf moet vol gens het plan gevestigd worden aan de Vinkebrug 6, waar één werknemer onge veer zestig stuks vee gaat onderhouden. Het PSP-Statenlid vond ook, dat naast de vermelding van de negatieve gevolgen van duininfiltratie aandacht 'zou moeten worden besteed aan alter- Het plan is een uitwerking van de be heersvorm voor Dijkland volgens het zo geheten „model 3”. Het bestuur van het recreatieschap koos in 1978 voor dat mo del, waarmee enkele boerenbedrijven be last zouden worden met het beheer van het gebied. Volgens de werkgroep-Dijk land is het om reden van arbeid en exploi tatie het beste als de vierhonderd hecta ren grasland in Dijkland opgedeeld wor den in vijf stukken. In het deelgebied zijn zeven gebouwen in eigendom bij de Stichting Beheer Land bouwgronden. Al deze gebouwen verke ren momenteel in matige tot slechte staat en zijn verstoken van moderne technie ken. Melkinstallaties of automatische mestafvoeren kunnen nauwelijks of in het geheel niet worden ingebouwd. Drie van de zeven gebouwen zijn goed gefundeerd. Het weer in order brengen van deze drie gebouwen, met behoud van de huidige capiciteit, vergt volgens voorlopige ramin gen maximaal 560.000 guider per gebouw. In haar voorstel aan het dagelijks be stuur van recreatieschap schrijft de werk groep dat ernaar gestreefd moet worden zoveel mogelijk gebruik te maken van die bestaande gebouwen. Vergroting daarvan door nieuwbouw moet volgens de werk groep echter mogelijk zijn. Wat de perso- nog steeds niet is vergeten, zo moet hij vrezen. IJsselmuiden meent, dat er aanleiding genoeg is om de groe ne buffer tussen de Haarlemse agglomeratie enerzijds en die van Amsterdam anderzijds zo groot mogelijk te maken, en deze bestuurlijk veilig te stellen. Hij wijst er op, dat de Rijks Planolo gische Commissie aan het pro vinciaal bestuur heeft laten we-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11