NIVRA geeft Investering van miljoen gulden accountantsfirma waarschuwing Zeewier als alternatieve VANDAAG IN RUIM DERTIG LANDEN Onderzoek toont aan: Reders brachten zeker 16 schepen tot zinken *s Wie betaalt de schade in de toekomst? Vruchtesap was niet zo - energiebron achtergrond „puur Code Commissie tikt juwelier op de vingers a 27,80 98’,00 50,00 964*0 Ook in Nederland fabrikant aansprakelijk ft ir 21 1980 MAART ECONOMIE DONDERDAG 6 ige ge em. s i ige ing J (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De werkgevers in de dagbladwereld heb- ben besloten een experiment van maximaal drie jaar te begin- «.nen met het nieuwe medium Viewdata. Het bestuur van de Nederlandse Dagbladpers (NDP) wil dat in augustus met het -experiment wordt begonnen, i* Met behulp van de telefoon kan bij Viewdata informatie op het televisie- X’. scherm worden verkregen. „Het meren- SJ deel van de Viewdata-beelden biedt aan “de redacties van dagbladen ruimte voor .4 actuele berichtgeving”, aldus de NDP. Kranten starten met Internationaal plan tot i- JW natuurbehoud gelanceerd 1064X1 el n, en 41 ttre- op TOKIO (AP). Een groep internationale verzekeringsdeskundigen, het Far East Regional Investigation Team (FERIT), heeft igsteren een rapport vrijgegeven waaruit blijkt dat de afgelopen twee jaar vijf of meer groepen Aziatische reders opzettelijk tenminste 16 schepen tot zinken hebben ge bracht, teneinde tientallen miljoenen dollars aan verzekerinsgelden in de wacht te slepen. elen aan- dsen ed.) zal zijn dan bij Teletekst. Voor beide me dia moet een televisietoestel met aanpas- singsapparatuur worden aangeschaft. De NDP beschouwt Teletekst als de grootste concurrent. Met de uitvoering van het Krantel-expe- riment is voor de dagbladuitgevers een investering van vele tonnen gemoeid. Van alle NDP-leden zal alleen het Reformato risch Dagblad, om principiële redenen, buiten het experiment blijven staan. Er zal een investering van zeker 550.000 gulden nodig zijn voor de uitvoering van de proef. Voor apparatuur en computer programma’s zouden nog eens 450.000 gulden nodig zijn. Voorzitter J. van Ginkel van de Com missie Infrastructuur van de NDP ziet de komst van Viewdata als startpunt voor een totaal nieuwe periode van elektroni sche communicatietechnieken, waardoor de krantenbedrjjven grote veranderingen kunnen ondergaan. Hij vergelijkt Viewda ta met de verschijning van de eerste lood- zetmachine in 1870, waarna er in de grafi- Het begrip aansprakelijkheid zonder schuld is in de Verenigde Staten al vele jaren in de rechtspraak erkend. Dit heeft échter wel geleid tot de ondergang van honderden bedrijven in de loop der jaren. Uiteraard kan men zich wel verze keren, maar de verzekeringspremie is vaak zo hoog, dat bepaalde bedrijven sche bedrijfstak een enorme omwenteling begon. Al is de aansprakelijkheid van de pro ducent uit hoofde van de richtlijnen voor alle gevallen van dood of lichame lijk letsel, veroorzaakt door hetzelfde gebrek in gelijkaardige produkten be perkt tot 25 miljoen Europese rekeneen heden (ongeveer 70 miljoen gulden), de producent is bovendien voor zaakscha- de per persoon nog eens aansprakelijk voor ten hoogste ongeveer 42.000. gulden voor schade aan roerende goederen en ongeveer 140.000 gulden voor schade aan onroerende goederen. Geen wonder dat ook een groot aantal Europese fabrikanten dit stuk wetge ving met grote angst op zich zien afkomen. de Noordzee. Ook moet volgens hem iets worden gedaan aan het Nederlandse aan deel in de uitstoot van zwaveldioxyde, die in Scandinavië en in eigen land zure re gens veroorzaakt. Staatssecretaris WaUis-De Vries zei dat natuurbescherming in Nederland thans nog teveel wordt gezien als een hobby van natuurvrienden en een luxe franje van het overheidsbeleid. Het rapport van de IUCN handelt niet alleen over het snelle verdwijnen van de tropische regenwouden, over het uitster ven van vele planten- en de diersoorten, waar zoveel mensen, industrieën, techno logie, landbouw en wetenschap (bijvoor beeld medicijnen) van afhankelijk zijn. „Het zijn allemaal zwarte bladzijden in de geschiedenis der mensheid”, aldus het rapport. „We moeten er niet langer van uit gaan dat we de aarde hebben geërfd van onze voorouders, maar dat we haar heb ben geleend van onze kinderen”, zo me nen de samenstellers van dit internatio naal plan tot behoud van de biosfeer. a u* <v (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Europese Com missie, het „dagelijks bestuur” van de EG, is in een studie het potentieel aan zeewier in de Gemeenschap nagegaan en heeft ook de mogelijkheden bekeken om zeewier als energiebron toegankelijk te maken. Deze uitgebreide studie met de titel: Overzicht van de mogelijkheden voor de winning van energie uit de biomassa in de Europese Gemeenschappen werd in september 1979 voltooid. Al in 1977 is de Commissie begonnen met een grondige evaluatie van het energiepotentieel van al het fotosynthetische materiaal in de Europese Gemeenschappen. serd 385,0V 280,00 7,58 1 Krantel is door de NDP voorbereid in samenwerking met de PTT en loopt paral lel met de openbare Viewdata-praktijk- proef onder de naam Viditel. In het sy steem zullen ook advertentie-boodschap- pen worden opgenomen. „Zelfs al zou Viewdata voor slechts tien procent van de adverteerders in kranten nuttig zijn, dan spreken we nog altijd over een bedrag van 114 miljoen gulden”, aldus algemeen se cretaris K. J. van der Zande van de NDP. deze niet kunnen opbrengen en het risi co maar nemen van zonder dekking te werken. Eenkele cijfers in dit verband spreken boekdelen: In de VS in 1960 50.000 schadegevallen op het gebied van produktaansprakelijkheid, dit jaar zul len het er 1.000.000 zijn. In de VS was het gemiddeld schadebedrag in 1965 11.644, in 1973 al 79.940. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De Reclame Code Commissie heeft het Bussumse bedrijf Melitta aanbevolen in advertenties voor een drank niet meer te doen voorkomen alsof het om 100 procent sap gaat, terwijl sprake is van een zogenaamde „nectar” (of vruchtendrank) die slechts voor 50 procent uit sap behoeft te bestaan. Deze uitspraak werd gedaan naar aan leiding van een klacht van de Consumen tenbond tegen een advertentie, waarin werd gesuggereerd dat men louter sap koopt. Het aangeprezen produkt is geen vruchtesap in de zin van de desbetreffen de verordening en daarom vindt de Recla me Code Commissie de advertentie mis leidend en in strijd met de Code voor het Reclamewezen kelijkheid, die beperkt is tot 200 miljoen DM in totaal en tot 500.000 DM per geval. Volgens de richtlijn is in principe de producent aansprakelijk. Echter, waar het produkten uit niet-EG-landen betreft is het de importeur en in die gevallen, waar niet kan worden vastgesteld, wie de producent is, wordt de leverancier aansprakelijk gesteld. Er zijn slechts en kele gevallen in de richtlijn genoemd, in welke de producent niet aansprakelijk is, namelijk indien het gebrekkig pro dukt een primair landbouwprodukt (wat dat dan ook moge zijn), een ambachte lijk vervaardigd of artistiek produkt is. Voor de producent ligt het grootste pro bleem in het feit dat het ontwikkelingsri- sico in de richtlijn niet wordt uitgezon derd, dat wil zeggen dat de producent ook aansprakelijk is voor een gebrek in een produkt, waarvan hij, gezien de stand van de techniek op het moment dat hij het produkt in het verkeer bracht, niet had kunnen weten dat het gebrekkig was of gebrekkig zou worden. Dit is met name een probleem, omdat de producent gedurende tien jaren aan sprakelijk blijft voor het door hem in het verkeer gebrachte produkt. Wanneer de richtlijn door de Europese Raad van ministers wordt aangenomen - en de verwachting is, dat dit nog dit jaar zal gebeuren - zal in alle EG-lidstaten wetgeving binnen 18 maanden in overeenstemming met de richtlijn moe ten worden gebracht. Op dat moment zal de consument, die op dit terrein nu eigenlijk geen enkele bescherming geniet plotseling zeer sterk staan tegenover de producent. Het is echter wel te verwachten dat vele produ centen zich tegen het risico zullen verze keren en dat de consument uiteindelijk wel de verzekeringskosten zal terugvin den in een hogere produktprijs. Ter vergelijking: de 1 januari 1978 in West-Duitsland in werking getreden nieuwe wet op farmaceutische produk ten bevat eveneens een risico-aanspra- Het oogsten van zeewier. Een en ander deelt het dagelijks be stuur van de Gemeenschap mee in ant woord op vragen van het Ierse gaullisti sche lid van het Europees parlement, Patrick Joseph Lalor. Deze had de com missie gewezen op het energiepotentieel van „kelp” een grote zeewiervariëteit. Het is een zeer groeikrachtige plant die 45 cm per dag kan groeien en een lengte kan bereiken van 70 meter in zes maan den. Volgens de Ier zou de Amerikaanse marine in samenwerking met de Ameri can gas association en Caltech werken aan een project voor het aanbouwen en oogsten van Californische kelp, die later wordt afgebroken tot methaangas voor de elektriciteitsopwekking. De energiecrisis in de Derde Wereld is veel groter en ingrijpender dan die in het Westen. Honderden miljoenen plattelandsbewoners in de ontwikkelingslanden zijn gedoemd hun eigen bestaansbasis geleidelijk aan totaal te vernietigen. Om aan brandhout te komen moeten zij vaak uren lopen om in de omgeving van hun dorp bomen en struiken te kappen. Het gevolg is vaak een kale, dorre bodem. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Internationale Unie voor Natuurbehoud (IUCN) heeft gisteren in Den Haag aan de Nederlandse regering een plan aangeboden voor het behoud van de biosfeer. Deze „World Conservation Strategy” is vandaag in ruim dertig landen gepresenteerd. beschouwt, vindt hij een wettelijk begrij pelijke, maar in dit geval overdreven kwa lificatie. Overigens zal er tegen de uit spraak door Klynveld ongetwijfeld be roep worden aangetekend. De accountantsfirma had volgens de brief van 18 oktober 1977 een onderzoek ingesteld naar de rekening-courant tussen Sekisui en enkele van haar procestegen standers (op verzoek van de Sekisui-direc- tie). Hoewel deze tegenstanders hun schul den hadden betaald door een tegenvorde- ring op Sekisui kwijt te schelden, schreef Klynveld dat van betaling of enig andere vergoeding niets was gebleken. opgesteld in opdracht van het milieupro gramma van de Verenigde Naties, met financiële steun van het Wereldnatuur- fonds. Meer dan zevenhonderd deskundi gen uit de gehele wereld en de 450 nationa le organisaties uit 150 landen, die zijn aangesloten bij de IUCN, werkten er aan mee. Na eveneens een exemplaar van het rapport in ontvangst te hebben genomen, noemde prins Claus natuurbehoud een onmiskenbaar onderdeel van de ontwik keling van een rechtvaardiger verdeling over de wereld van welzijn en welvaart en een rechtvaardiger gebruik van natuurlij ke hulpbronnen. Nederland, zo zei de prins, zal zelf ook zorgvuldig moeten om springen met de natuurlijke hulpbronnen. Hij noemde onder meer de grote rivieren, de zeearmen in de Delta, de Waddenzee en aan boord gebracht. De papieren worden vervalst. Later, als het schip tot zinken is gebracht, wordt de verzekeringsmaat schappij geïnformeerd en wordt schade vergoeding geëist. FERIT noemt vijf be drijven en verscheidene verzekerings agenten, die zich aan dit soort praktijken schuldig zouden hebben gemaakt. Tot dusver is nog niemand in staat van be schuldiging gesteld. De vier man sterke groep onderzoekers verklaart dat deze praktijken waarschijn lijk reeds veel langer aan de gang zijn. Regionale verzekeringsmaatschappijen besloten tot de instelling van de commis sie van onderzoek, nadat in een periode van twee jaar ruim 40 oude vrachtschepen op onverklaarbare wijze waren gezonken. De meeste schipbreuken deden zich voor bij goed weer en zonder verlies van men senlevens. De commissie startte haar werkzaamheden begin juli vorig jaar. De FERIT-onderzoekers toonden zich eerst sceptisch over de mogelijkheid van een groot aantal fraudegevallen, vanwege het inherente risico van verlies aan men senlevens. „Deze twijfels verdwenen evenwel geleidelijk aan steeds meer”, al dus het rapport. Nadat ruim 60 zaken waren onderzocht, ontdekte de commissie dat dezelfde re ders, soms dezelfde bemanningen en veel al dezelfde kapiteins, betrokken waren geweest bij tenminste een zestal schip breuken. De kapiteins en reders, voor het merendeel maatschappijen met vestigin genin Bangkok, Singapore, Taiwan of Hong Kong, werkten met Aziatische be manningen, meestal uit Taiwan. Volgens Ferit wordt in de meeste geval len als volgt tewerk gegaan. Er worden kleine, oude vrachtschepen aangekocht. Deze krijgen een lading van hoge waarde, zoals Japanse elektronische instrumenten of camera’s. Vervolgens wordt de lading in het geheim doorverkocht of nimmer Wanneer nu vandaag een consument in Nederland schade lijdt door een ge brekkig produkt, kan hij inderdaad de fabrikant - waarbij we er maar van uitgaan, dat deze in Nederland gevestigd is - aansprakelijk stellen. Het Burgerlijk Wetboek heeft voor hem artikel 1401 betreffende de vordering uit onrechtma tige daad. Voor de rechter moet hij dan wel bewijzen, dat de fabrikant schuld kan worden verweten en dat nu is in de praktijk een bijna onmogelijke zaak. In de overige EG-landen met uitzonde ring van Frankrijk is de situatie gelijk, reden voor de Europese Commissie om te zorgen, dat de consument meer be scherming krijgt en wel door invoering van het begrip aansprakelijkheid zonder schuld ofwel risicoaansprakelijkheid. 37,50 7930 92,00 8730 1630 36,00 05,00 23,60 83,80 60,60 98,00 40,60 37,00 22,00 111,00 67,50 9330 62,00 27,00 32,70 50,00 77,00 10,50 65,00 82,00 19,00e 97,00 40,50 55,00 45,00 50,20 56,50 3830 62,00 .07,40 39,90 30,00 4530 44,00 63,00 30,80 66,40 [36,00 104,50 51,60 161,00 38,40 163,50 68,00 79,70 188,50 2930 80,10 182,80 23,00 37,10 36,00 44,10 42,40 110,00 195,00 140,00 136,00 AMSTERDAM (ANP). De Reclame Code Commissie heeft een juwelier in Vlaardingen verboden te adverteren met de leus: „Uw zilvergeld is goud waard”. Tegen deze advertentie was een klacht ingediend door de consumentenbond, om dat deze meende dat de advertentie mis leidend was. Dit heeft de Reclame Code Commissie gisteren bekendgemaakt. In de advertentie van de juwelier werd 80 tot 90 procent korting op gouden siera- den geboden, indien de consumenten be taalden met zilveren guldens of rijksdaal- ders. Als voorbeeld werd een gouden arm band van 500 gulden aangeboden, waar na aftrek van 80 procent korting de klant slechts 100 gulden in zilveren guldens of rijksdaalders hoefde te betalen. De Consumentenbond achtte deze ad vertentie zeer misleidend, omdat de waar de van de zilveren gulden op dat moment 7,50 gulden was. Dat betekende, dat voor de gouden armband 750 gulden en dus 250 gulden meer dan de aangegeven prijs zou moeten worden betaald. De Reclame Code Commissie kwam tot de conclusie dat van korting, zoals in de advertentie werd verondersteld, absoluut geen sprake was. De commissie is nu van mening dat de advertentie niet alleen mis leidend is, maar ook misbruik wordt ge maakt van de onwetendheid van het publiek. In de toekomst zullen de kranten bij voortzetting van het Viewdata-experi ment vermoedelijk dunner worden. „Maar er zullen zeker geen kranten als gevolg van dit nieuwe middel op het ge bied van de nieuwsvoorziening verdwij nen”, aldus de eerder genoemde Van Gin kel. Aanvankelijk werd de beslissing om deel te nemen aan het experiment in de hand gewerkt door de vrees van de dag bladen dat Viewdata in handen van ande ren wel eens een bedreiging zou kunnen vormen voor de kranten en de pluri-for- miteit van de nieuwsvoorziening. Nu denkt men daar anders over en gaat men er van uit dat de dagbladen bij deze nieu we vorm van nieuwsvoorziening niet aan de kant mogen staan en zelf de zaak ter hand moeten nemen. van personen of schade aanroerende (kleding of huisraad bijvoorbeeld) en onroerende goederen, verorozaakt door gebrekkige produkten, die in het ver keer zijn gebracht. Het richtlijnvoorstel rekent ook smartegeld en andere imma teriële schade tot het begrip „schade”. Produktaansprakeljjkheid omvat dus niet de aansprakelijkheid voor de scha de, die iemand lijdt, doordat het betref fende produkt verloren gaat c.q. bescha digd wordt, of niet aan de kwaliteitsei sen beantwoordt. Aansprakelijkheid voor deze schades wordt geregeld door het koopwaar. Een speciale stuurgroep, samengesteld uit natuurbeschermings- en milieuorgani saties in ons land, zal de algemene aanbe velingen voor Nederland verder uit werken. Staatssecretaris De Vries van CRM nam het rapport vanmorgen namens de rege ring in aanwezigheid van prins Claus in ontvangst. Het programma is een gids voor actie om te voorkomen, dat de mens tenslotte te gronde gaat aan de aanslag, welke hij dagelijks op de natuur doet, aldus de aanbieders. De initiatiefnemers noemen een verstandig beheer noodzakelijk van de natuurlijke hulpbronnen, zoals de bo dem, het water, de lucht, vegetatie, flora en fauna; zowel in de ontwikkelingslan den, als in de rijke landen. De strategie is AMSTERDAM (ANP). De Raad van Tucht van het Nederlands Instituut van Registeraccountants (NIVRA) heeft naar aanleiding van een door de Stichting On derzoek Bedrijfs Informatie (SOBI) ver zorgde tuchtklacht het hoofd van de West- duitse afdeling van Klynveld, Kraayenhof en Co., drs. H. Kok, een schriftelijke waar schuwing opgelegd. Klager was de heer Chr. Bekken Zijn klacht had betrekking op stukken betreffende zijn al jaren du rende strijd als aandeelhouder tegen Seki sui Systeembouw in Enschede. De Raad van Tucht is van oordeel dat de ingediende klacht gegrond is voor zover het gaat om, het tekort schieten in de vereiste duidelijkheid van een brief van 18 oktober 1977 van Kok. Niet is gebleken dat de in de brief gedane mededelingen onjuist zijn of gedaan met de bedoeling te misleiden. Dit laatste is volgens woordvoerder Graafstal van Klynveld Kraayenhof ech ter de kern van de klacht. De mededeling van de raad, dat deze de onduidelijkheid in de brief als „een ernstige misslag” Lalor zegt dat wanneer dit project uitgebreid zou worden tot 470 vierkante mijlen (750 vierante kilometer) hiermee de totale behoefte aan aardgas van de Verenigde Staten kan worden gedekt. De Gemeenschap zou volgens hem het zelfde kunnen doen en tevens een aan zienlijke werkgelegenheid scheppen bij de verwerking. De westkust van Ierland noemt hij als een ideale plaats hiervoor. (Van een juridische medewerker) Regelmatig wordt de krantelezer opgeschrikt door verhalen over springende limonadeflessen. Hoewel in Nederland geen exacte cij fers bekend zijn, staat wel vast dat al leen al in de Verenigde Staten vorig jaar 25.000 mensen in een ziekenhuis terecht kwamen door een springende limonade- fles. Jaarverslagen van keuringsdiensten van waren tonen aan, dat ook in Neder land mensen schade ondervinden door het consumeren van bijvoorbeeld appel moes waarin zich glasscherven bevin den. Bierflessen blijken af en toe een mengsel van bier en loog te bevatten, schoonmaakmiddelen maar ook cosme tica veroorzaken soms huiduitslag. Een echte katastrophe was de welbekende Softenonaffaire. Wanneer men dit leest, zal men zich vaak afvragen, wie nu eigenlijk in zulke gevallen aansprakelijk is voor de ver oorzaakte schade. Het advies had betrekking op twee voorstellen voor wettelijke regelingen voor produkt-aansprakelijkheid, name lijk het in 1976 door de Raad van Europa aangenomen „Europees Verdrag inzake Produktaansprakelijkheid” en het overeenkomstige „Voorstel voor een richtlijn betreffende de wettelijke en be stuursrechtelijke bepalingen der lidsta ten inzake de aansprakelijkheid voor produkten met gebreken” van de Euro pese commissie, het dagelijks bestuur van de EG. In dit advies kiest de SER ten aanzien van de produkt aansprakelijkheid voor het beginsel van de risicoaansprakelijkheid. Produktaansprakeljjkheid is de aan sprakelijkheid voor schade veroorzaakt door de dood of het lichamelijk letsel Viewdata-experiment C. De bladen kunnen hun informatie on- 7, der eigen naam presenteren. Het Alge- „meen Nederlands Persbureau (ANP) ver- zorgt de algemene nieuwsdienst van het .“experiment, dat onder de naam Krantel wordt uitgevoerd. Viewdata is overigens niet het enige nieuwe communicatiemedium dat dit jaar c; in Nederland zijn intrede doet. In april “start de Nederlandse Omroep Stichting (NOS) met het Teletekst-experiment. Ook bij Teletekst wordt de (schriftelijke) infor- £matie via het televisie-scherm gepresen- -teerd. Worden de kosten van Viewdata verwerkt in de telefoonrekening, bij Tele- tekst zijn de kosten opgenomen in de kijk- en luistergelden. Daar staat wel tegenover dat het aantal „beeldpagina’s” bij Viewdata veel groter

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21