PAKISTAN WEIGERT AMERIKAANSE HULP Materieel VS I China tevreden over overwinning Moegabe s EG zet voet in Zuidoost-Azië F naar basis in Indische Oceaan achtergrond Twijfel aan vergissing VS bij stemgedrag Baker trekt zich 9 k terug uit strijd om Witte Huis Geruchten over staatsgreep in Portugal ontkend in 3 weken i I- Machtsoverdracht f Geen krant Druk en Papier Paradox 3 DONDERDAG 6 BINNEN- EN BUITENLAND 1980 MAART 2 ing eren >vor- t bij n en idse s en asen mis- ?hts- rien- nte jen ‘de ;en 'en ten (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI-ISLAMABAD- MOSKOU. De Afghaanse president Babrak Karmal, wil een geloofwaardige garantie dat Afghaans grondgebied niet gebruikt wordt voor „sub versieve activiteit” van de „bandieten” die uit het buiten land komen, voordat hij de Sovjet-Unie vraagt haar troe pen uit Afghanistan terug te trekken. trijfël Kaboel wil garanties voor vertrek Russen Howard Baker Rest nog de vraag waarom de werkne mers van de altijd tegen het FNV ageren de Telegraaf niet en die van De Volks krant wel in staking gingen, waardoor de rechtse krant gisterochtend wel in de bus zat, en de linkse krant niet? Wordt De Telegraaf door een ander soort werkne mers gedrukt dan De Volkskrant? Heeft De Telegraaf, heel sluw, in de loop der jaren alleen CNV-leden aangenomen? Is er iets waar van de verhalen dat de werk nemers van De Telegraaf bedragen van 50 tot 500 gulden aangeboden kregen als zij doorwerkten? binnenkort van De Pakistaanse regering heeft besloten dat Afghaanse vluchtelingen alleen nog door Pakistaans medisch personeel ver zorgd mogen worden. De internationale hulporganisaties moeten hun eigen me disch personeel terugtrekken. Dit is giste ren op de Westduitse ambassade in Isla mabad bekendgemaakt. De maatregel zou zijn genomen, omdat er voldoende Pakis taans medisch personeel voorhanden is. basis Rathgar in het noordoos ten van het land, in het natio nale leger opgenomen. De Britse generaal Acland zei dat de Britse militaire in- trich Genscher, nu al toegezegd een be zoek aan Thailand te zullen brengen. structeurs mogelijk nog een jaar in Zimbabwe zullen blij ven. Moegabe had om hulp van de instructeurs voor de samensmelting van de strijd krachten gevraagd. Dank zij de FNV-acties werd ik weer even teruggeworpen in het bestaan van de gemiddelde Nederlander: dinsdagavond kreeg ik geen van de drie avondbladen in de bus waarop ik geabonneerd ben (Nieu we Noordhollandse Courant, NRC-Han- delsblad en Het Parool), en de volgende ochtend was er geen Volkskrant, wel een Telegraaf. Eén dagblad per dag, en dan ook nog De Telegraaf, ik voelde me reuze modaal, en weinig op mijn gemak. Met vijf verschillende dagbladen merk je de eenzijdigheid van de afzonderlijke dag bladen niet of nauwelijks op, de berichten en meningen schuiven in een soort supe rimposing over en door elkaar heen, met het gevolg dat je er bijzonder onthand bij zit als je opeens maar één van die vijf kranten in handen krijgt, vooral als dat dan ook nog de meest eenzijdige van alle maal is. Je reactie is dan ook niet: „we laan, geen kranten, dan lezen we maar een keertje niet!”, maar: „potztausend, geen kranten, dan lezen we maar een keertje iets anders?” Een vriendin vertelde dat ze haar man, op het vertrouwde tijdstip waarop hij het Haarlems Dagblad pleegt te lezen, nu opeens met de Haagse Post in zijn handen zag zitten, een moment van grote vervreemding, waarin de dingen om hem heen even vier keer zo klein leken te zijn geworden! Ikzelf betrapte me erop dat ik, in mijn krantenleestijd, het literai re tijdschrift De Revisor zat te lezen, op zichzelf geen slechte ruil, maar je kreeg, al lezend in een artikel over de dichteres Ida Gerhardt, toch niet het gevoel dat je jezelf in de woelingen van het dagelijkse wereld gebeuren had gestort... Piet van Buul, van de onderafdeling Druk en Papier van het FNV, hecht geen geloof aan die verhalen. Er werken bij De Telegraaf ook niet minder FNV-leden dan bij andere kranten. Hoe is het dan te verklaren dat ze daar niet „actiebereid” waren? Daar zou je een psycholoog bij moeten halen, zei Van Buul. „Ze lopen daar nooit zo hard. Bovendien werden ze erg afgeschermd. Toen we met een groep van 400 tot 500 man bij De Telegraaf kwamen, was de poort half opengedraaid, zodat we er onderdoor moesten kruipen. De directie stond op de stoep om ons te ontvangen. We mochten er niet in. Ze lieten ook vanuit een centraal punt de luiken zakken, zodat ze binnen niet kon den zien wat er buiten gebeurde. Een deel van de werknemers is toen naar buiten gekomen, er is ook een uur werkonderbre king geweest, maar dat groepje was te klein om effect te hebben. En het is na tuurlijk ook zo, dat ze een behoorlijk loon verdienen en goede sociale voorzieningen hebben. Er wordt goed verdiend door die jongens. Je kunt zeggen dat ze sociaal gezien gekocht worden, de paar centen die wij erbij vechten, hebben zij niet nodig...” 3VA s de »rso- 3un- ;kte- ezet- jkte- »pea pge- luim ‘den 31de, ■eni- leeft echt iden ietes van van ken, ngs- idvi- >pen □egd geld ;ege- juist ligën gis- ider cele met ifde zet- ëin- ers, □ro de PPÜ om- >ou- Het Uen ïde- ■ing 1 B. aat- die het nan vra gen ver geld 5es- TT- Dén 'oor ;sen ïn. gelo ren, men Hen zoor Ujk- ber- t dit len- hun nge- oud een en ifti- aan DT, tbe- de aar- aar- zor- ieel ken zeel rde »n. verliezen onder de opstandelingen zouden zeer groot zijn. Sommigen schatten het dodental op duizend. Nu door het mooie voorjaarsweer de sneeuw smelt, verwach ten de opstandelingen meer offensieven van hun tegenstanders. De afgelopen we ken zouden de Russen enkele duizenden soldaten van Kaboel naar Jalalabad heb ben gebracht. Jalalabad is het centrum van de strijd tegen de islamitische opstan delingen in de provincies Koenar en Nan- gahar. Het Russische weekblad Novi Vremja (Nieuwe Tijd) noemde het plan van de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Lord Carrington om Afghanistan te „neu traliseren”, een poging de aandacht af te leiden van „de onverklaarde oorlog met de imperialisten in Afghanistan” en vond het geen discussie waard. Dit was de hef tigste afwijzing tot nu toe van het Kremlin van dit plan dat wordt gesteund door de acht andere EG-landen en de Verenigde Staten. Een topfunctionaris van de handelsor- ganisatie van het Oosteuropese blok, Co mecon, beschreef de poging van de Ame rikaanse president Carter om Moskou met een handelsembargo onder druk te zetten, als naïef en lachwekkend. De func- Waren bij de onderhandelingen over het verdrag van Lomé (dat handel, eco nomische samenwerking en ontwikke lingshulp tussen de EG en een vijftig Afrikaanse, Caribische en Pacific-staten regelt) eerbiediging van de rechten van de mens in althans de publieke opinie van sommige EG-landen, een onderwerp dat in de belangstelling stond, bij het opstellen van het verdrag tussen de EG en de Asean hebben de mensenrechten en de fundamentele vrijheden geen rol gespeeld. Maar dit wil niet zeggen, dat naar de opvatting van de Negen de situa tie in de vijf Aziatische landen op dit punt niets te wensen zou overlaten. zionistische lobby’s in de Verenigde Staten. Twee van Carters belang rijkste joodse adviseurs, Sol Linowitz en Robert Strauss zouden met aftre den hebben gedreigd. „Het was een vreselijke fout”, aldus Strauss die de verkiezingscampagne van Carter leidt. Hij zou onder ande re bezorgd zijn omdat volgende week dinsdag de voorverkiezingen in de staat Florida worden gehouden. Daar wonen veel joodse kiezers. Israel heeft bij de Franse regering fel geprotesteerd tegen de Franse stellingname over zelfbeschikkings recht van de Palestijnen in de door Israel bezette gebieden. Aanleiding tot het protest is een toespraak van de Franse president Giscard d’Estaing in Koeweit. Giscard sprak zich daar uit voor zelfbeschikking van de Pa lestijnen. De Nederlandse regering heeft inmiddels verklaard geen moei te met Giscards visie te hebben. West- Duitsland, Groot Brittannië, België, Ierland en Luxemburg hebben ook voor zelfbeschikking voor de Pales tijnen gepleit. door Nico Scheepmaker V Vietnamese troepen in het zadel gehol pen bewind van Heng Samrin erkend. Op de ministersconferentie van de Eu ropese Politieke Samenwerking (EPS), op 19 februari in Rome, is de verklaring besproken die de Italiaanse minister Ruffini, als voorzitter van de EPS, in Koeala Loempoer zal afleggen. De twee de dag van de conferentie zal voorname lijk zijn gewijd aan de bespreking van politieke problemen. Thailand, dat als enige van de vijf ASEAN-landen Vietnamese troepen aan zijn grens (met Cambodja) heeft staan, heeft de Westeuropese ministers uitge nodigd voor een bezoek na afloop van de conferentie in Koeala Loempoer. Aanlei ding tot deze uitnodiging is de opening van een EG-bureau in Bangkok, maar de betekenis van de komst van ministers is vooral politiek: het land dat zich het meest bedreigd voelt een verzekering te geven dat zijn lot West-Europa ter harte gaat. Behalve minister Van der Klaauw heeft zijn Westduitse collega, Hans-Die- Sinds het einde van de Vietnamese oorlog is de internationale positie van de ASEAN voortdurend sterker geworden, getuige ook de bezoeken die de Vietna mese premier, Pham Van Dong en van de Chinese vice-premier Deng Xiao-ping in 1978 aan diverse ASEAN-hoofdsteden brachten. Op een speciale ministerscon ferentie na de Vietnamese inval in Cam bodja, begin vorig jaar, bevestigden de ASEAN-ministers het recht van het Cambodjaanse volk om zelf zijn toe komst te bepalen, vrij van buitenlandse inmenging of beïnvloeding. Geen der ASEAN-landen heeft tot nu toe het door In Den Haag wordt het akkoord met de ASEAN gezien als een model voor een overeenkomst met de staten bij de Ara bische Golf, een deel van de wereld dat door zijn olierijkdom van nog groter belang voor de westerse wereld is dan Zuidoost-Azië. slid en aers ‘bit ring jrop aan- igen het >rui- van leze □gte tionaris, Nikolai Faddejev, zei dat de Sov- jet-Unie niet bang was voor een Ameri kaans embargo op graan of elk ander produkt. De Sovjet-Unie is begonnen met het terugvliegen van vrouwen en kinderen van Russische burgers die in Afghanistan werkzaam zijn. Dit is gisteren van Oost europese zijde in Moskou vernomen. Het zou voornamelijk gaan om de familiele den van ambassadepersoneel en advi seurs. Het programma voor sa mensmelting van de strijd krachten is een nieuwe fase ingegaan. Ruim 600 guerrilla strijders van het leger van Moegabe zijn gisteren op de (Van onze redacteur in de Verenigde Staten, Henk Kolb) WASHINGTON. Zeven vrachtsche pen met zware uitrustingsstukken voor een mariniersbrigade van 10.000 man, zul len in juni de wacht betrekken in de Indische Oceaan en voor anker gaan bij de Britse marinebasis Diego Garcia. Dit heeft de Amerikaanse onderminister van Defensie, Graham Claytor, gisteren ver klaard voor een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden. De mariniers kunnen in geval van nood per vliegtuig naar het gebied van de Indi sche Oceaan worden overgebracht en het vooruit zenden van hun wapens en voor raden onderstreept de beslissing van pre sident Carter om het gebied van de Perzi sche Golf, dat geografisch behoort tot het territoir van de Indische Oceaan, des noods met militaire middelen tegen Russi sche agressie te verdedigen. Een contingent mariniers van 1800 man is inmiddels via de Filippijnen onderweg naar de zeemacht van 21 schepen die de VS daar hebben samengetrokken. Vol gens Amerikaanse experts zijn de strijd krachten van de VS sterker dan de vloot van 32 schepen waarover de Russen in de Indische Oceaan kunnen beschikken, on der meer omdat de Amerikanen beschik ken over twee vliegdekschepen, de Nimitz en de Coral Sea. Dan zullen de ministers van Buiten landse Zaken van de negen EG-landen en van de vijf staten die het verbond van zuidoostaziatische landen ASEAN (Thailand, Singapore, Indonesië, Malei sië en de Filippijnen) vormen, een ver drag tekenen dat ten doel heeft de sa menwerking tussen beide blokken te be vorderen. Het verdrag zelf beoogt in de eerste plaats economische en handelssamen- werking, waarbij voor West-Europa vooral de bescherming van investerin gen en toegang tot grondstoffen van groot belang zijn. Maar zijn betekenis is vooral politiek: West-Europa wil acte de présence geven in een deel van de we reld dat sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog vooral tot het jachtterrein van de Verenigde Staten en Japan be hoort, en dat zich bedreigd acht door het door de Sovjet-Unie gesteunde Vietna mese expansionisme. Doel van de in 1967 opgerichte ASEAN is vrede en stabilisatie te bevorderen in (Van onze redactie buitenland) Een ontwikkeling die in gang werd gezet door de toetreding van Groot- Brittannië tot de Europese Gemeenschap en die door de Vietnamese inval in Cambodja, de omwenteling in Iran en de Russische invasie van Afgha nistan voortdurend is versneld, vindt morgen en zaterdag in Koeala Loempoer, hoofdstad van Maleisië, een voorlopig eindpunt. LISSABON (AFP). Naar aanleiding van een bericht in drie rechtse kranten in Portugal dat militairen in de linkervleugel van de Revolutionaire Raad een staats greep zouden hebben overwogen tegen het rechtse kabinet van premier Francis- co Sa Cameiro, heeft president Eanes gisteren een geruststellende verklaring uitgegeven. De president zei, dat zelfs als de Revolu tionaire Raad om het aftreden van het kabinet zou vragen, alleen de president daartoe in feite zou kunnen overgaan. De raad, zo zei hij, is slechts een adviesor gaan. Een van de radicale officieren die ervan werden verdacht samen te zweren, kapi tein Rodrigo Sousa E Castro, heeft de rechtervleugel er gisteren van beschul digd om politieke redenen een staatsgreep uit de duim te zuigen. Dit heeft hij verklaard in een vraagge sprek met het Indiase weekblad Blitz. Karmal wil vooral dat Pakistan garan deert dat het zijn grondgebied niet laat gebruiken door buitenlandse „vrijbui ters”. Hij beschuldigde met name de Ame rikaanse inlichtingendienst CIA, China, Groot-Brittannië, Egypte en Israel ervan betrokken te zijn bij de opleiding van opstandelingen. Pakistan heeft gisteren officieel het aanbod van 800 miljoen gulden hulp van de Verenigde Staten afgewezen. De presi-x dentiële adviseur voor buitenlandse aan gelegenheden, Agha Sjahi, zei dat zijn regering Washington heeft laten weten dit onvoldoende te vinden. De Pakistaanse president Zia UI Haq kenschetste het aan bod als „pinda’s”. De Pakistaanse ambassadeur in India heeft gisteren gezegd, dat zijn land bereid is te garanderen dat de militaire hulp die Pakistan ontvangt na de Russische inter ventie in Afghanistan, niet gebruikt zal worden tegen India. Hij vond wel dat een dergelijke garantie op basis van wederke righeid gegeven moest worden. Het gecombineerde Afghaans-Russi- sche offensief dat afgelopen vrijdag in de oostelijke provincie Koenar is ingezet heeft de strijdmacht van de opstandelin gen verslagen. Dit hebben opstandelingen die naar Pakistan zijn gevlucht, gezegd. In de vallei van Koenar bevinden zich alleen nog Russische en Afghaanse soldaten. De Voglens opgave van de Pakistaanse auto riteiten zijn er op het ogenblik een half miljoen Afghaanse vluchtelingen in Pa kistan geregistreerd. Nog eens 400.000 vluchtelingen zouden onofficieel in Pakis tan zijn. racistische in Zim- dit deel van de wereld noodzakelijk voor een verdere economische ontwikkeling. Na de topconferentie van Bali, in 1976, werden ook het afwenden van bedrei ging door subversie en het zoeken naar vreedzame regeling voor geschillen in de regio, en het vormen van een zone van vrede, vrijheid en neutraliteit met zo veel woorden als doelstellingen genoemd. Er zaten ook een paar paradoxale kant jes aan die krantenstakingen. Een para dox, dat weet u, is een uitspraak die niet overeenstemt met de gangbare mening, of: een stelling of uitspraak die schijnbaar ongerijmd is, doch bij nader onderzoek waar blijkt te zijn. Zoals de Van Dale het formuleert. Welnu, in een tijd dat het krakersoproer in Amsterdam, de landelij ke FNV-acties en de sergeants in Parama ribo het wereldnieuws over Afghanistan, de gegijzelde Amerikanen in Teheran, de Olympische Spelen in Moskou, Sacharov in Gorki, de gegijzelde ambassadeurs in Colombia en de derde gele kaart van Ruud Krol naar de achtergrond drongen, verscheen op dinsdagochtend De Tele graaf mèt, en De Volkskrant zónder al het recente FNV- en krakersnieuws. Hoe zulks, zult u vragen? De Telegraaf heet toch de meest rechtse krant, en De Volks krant de meest linkse krant te zijn? Je zou toch vernachten dat het juist omgekeerd was? Dit is toch paradoxaal? Wat was het geval? De minder actuele berichten en artikelen waren bij De Volkskrant al gezet respectievelijk ge ponst, toen de „zetters.” (zoals ik de be trokkenen gemakshalve maar even sa menvat) in staking gingen, waardoor het meest actuele nieuws over de Vondel- straat en de FNV-acties niet meer meege nomen kon worden. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. China heeft gisteren, via het pers bureau Nieuw China, het succes van Robert Moega be in de verkiezingen „een grote overwinning” ge noemd, die het einde bete kent van „de kolonialisti sche en overheersing” babwe. Volgens het Russische par tijblad Pravda is de overwin ning van het Patriottisch Front onder meer „het resul taat van de strijd van het volk tegen racisme en patriot tisme”. De secretaris-generaal van de Organisatie voor Afrikaan se Eenheid (OAE), Edem Kod- jo, heeft het besluit van Moe gabe tot samenwerking met zijn voormalige medestrijder Nkomo warm toegejuicht. In een telegram aan Moegabe wenste hij „met heel Afrika, dat beiden er in zouden slagen hun taak om het nieuwe Zim babwe te leiden te volbren gen” Hij sprak de hoop uit dat Zimbabwe binnenkort het 50ste lid van de OAE zal worden. Over de gesprekken tussen Moegabe en Nkomo, die giste ren plaatsvonden, is niets mee gedeeld. Voor gisteren stond ook een ontmoeting met lan Smith, de leider van de 20 af gevaardigden van het Rhode- sisch Front in het nieuwe par lement, op het programma. Groot-Brittannië zal over ongeveer drie weken de macht aan de nieuwe zwarte regering overdragen. Dit hebben Britse regeringsfunctionarissen gis teren meegedeeld. In Ratghar lieten gisteren guerrillastrijders van Robert Moegabe zich registreren voor het leger van Zimbabwe. WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse senator Howard Baker doet niet langer mee aan de strijd om de republi keinse partij-kandidatuur voor de presi dentsverkiezingen. De leider van de repu blikeinse minderheid in de Senaat, maak te gisteren bekend dat hij zich terugtrekt. Baker, die senator is voor de staat Ten nessee, wacht de voorverkiezingen in deze staat op 6 mei niet af. „Het is duidelijk dat de strijd tussen andere kandidaten gaat”, zo zei hij. Aan welke kandidaat voor de republikeinse nominatie hij zijn steun gaat geven, maakte hij niet bekend. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-BEIROET. Van Palestijnse, Amerikaans-politieke en Amerikaans-joodse zijde, is felle kri tiek geleverd op de ommezwaai die de Amerikaanse regering heeft ge maakt met betrekking tot het stemge drag in de VN-Veiligheidsraad over de Israëlische nederzettingen-poli- tiek. Zoals gemeld steunde de Ameri kaanse VN-ambassadeur McHenry een resolutie, waarin de Israëlische nederzettingen-politiek werd veroor deeld. Later verklaarde president Carter dat het stemgedrag „op een misverstand” berustte. Minister Van ce van Buitenlandse Zaken nam de verantwoordelijkheid voor het stem gedrag op zich. Amerikaans-joodse leiders ver klaarde gisteren dat Carter hen had verzekerd dat het om een vergissing ging die niet nog eens zou worden gemaakt. Penningmeester Berman van het World Jewish Congress noemde die verklaring echter „volko men ongeloofwaardig”. De VS had den hun veto over de „onterende” •resolutie moeten uitspreken, zo vin den zij. - De waarnemer van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) bij de Verenigde Naties, Terzi, zei dat de verklaring van Washington er een was die het meest onderontwikkelde ontwikkelingsland niet zou durven te gebruiken. McHenry die, op instructies van minister Vance, voor de resolutie over de Israëlische nederzettingen politiek stemde, reageerde gisteren verontwaardigd op de Amerikaanse ommezwaai. Hij zei dat de regering- Carter erin geslaagd was zowel de arabieren als de Israëliërs tegen de haren in te strijken. Verschillende Amerikaanse politici hebben kritisch op de Amerikaanse stellingname gereageerd. De demo cratische senator Frank Church, voorzitter van de Senaatcommissie voor buitenlandse zaken, had het over „een lompe behandeling van een hechte vriend en bondgenoot”. Zijn republikeinse collega Jacob Javits zei: „De vergissing is uitermate zorg wekkend”. Correspondenten in Washington van arabische media hechten geen enkel geloof aan de Amerikaanse ver klaring dat het stemgedrag door een communicatiestoornis is veroor zaakt. Zij schreven gisteren dat het terugkrabbelen van Carter is veroor zaakt na zware druk van de joodse en Ontwikkelingssamenwerking wordt niet in het verdrag geregeld, maar de preambule is zodanig opgesteld dat deze in de gemengde commissie die bij het verdrag wordt gevormd kan worden aangeroerd. I

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3