Rellen in Amsterdam nog net geen molest VI 1 d Gasverzamelsysteem in Noordzee bepleit DamiatePers siegers haarlem) ”De zenuwen” voor dat examen? Hindoestanen verwachten opstand W Verzekeringen betalen schade Schmidt achter VS in beleid tegen Moskou Militie Haddad beschiet dorpen Bestuurslid Radio STAD Gasontploffing zorgt voor fikse Blokkade door chauffeurs van DMV Campina Plannen van Britten en Noren Commissie-Moro valt uiteen Ondanks groei andere samenlevingsvormen IJmuider Courant Peking: op later tijdstip verder praten met Hanoi schade in Utrecht PLO erkennen” „Londen zal stapt op K KANTOORSTOELEN „a so® DONDERDAG 6 MAART 1980 4 DC BINNEN- EN BUITENLAND 1 I. koe De me Mu Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of -spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. i kW - (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO-DEN HAAG. Oud-premier Arron van Suriname en de leden van zijn regering hebben van de Nationale Militaire Raad (NMR) toestemming gekregen de Membre Boekoe-kazerne in Paramaribo te verlaten en naar huis terug te keren. Zij zijn onder huisarrest ge plaatst. Arron heeft een week in de kazerne doorgebracht. i Arron en kabinet onder huisarrest (Van onze redactie buitenland) Op deze wijze blokkeerden de Campina-melkrijders vanmorgen de wegen rond het directiekantoor. (Van onze redactie binnenland) weigerden Huwelijk en gezin niet bedreigd (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 155,00 I Nasivin van Het gaat bij andere samenlevingsvor men meestal om twee mensen, die geen kinderen hebben en daardoor de traditio nele opvoedingsfunctie van het gezin niet aantasten. Aldus twee conclusies uit het proefschrift „toekomstige ontwikkelingen rond huwelijk en gezin”, waarop de socio loge Martha Beuckens-Vries uit Stavoren kubieke meter wanneer de Noorse rege ring ermee instemt het gas uit het veld Statfjord en uit naburige velden in de Britse leiding te brengen. Ambtenaren van het Britse ministerie van Energie zijn zeer ingenomen met de vaststelling van de studie dat er in de Britse sector voldoende gas is om de aan leg van een verzamelsysteem te rechtvaar digen. Niettemin hoopt men in regerings kringen nog steeds dat de Noren te vinden zullen zijn voor een gezamenlijk project. De regering van Syrië heeft troepen naar Aleppo gestuurd om een eind te maken aan schermutselingen tussen mili tairen en leden van de verboden Moham medaanse Broederschap. Bij de onlusten zouden veel doden zijn gevallen. Tien Palestijnen zouden gewond zijn geraakt bij een beschieting van een ge bouw in het dorpje Yahmoue, vijf kilome ter van de Israëlische grens. De studie van British Gas en Mobil noemt dit ook als een van de mogelijkheden. De woordvoerder verwacht echter dat de bevolking op den duur geen genoegen meer zal nemen met wat hij „de schending van de mensenrechten” noemde. r Bovendien verwacht hij dat er op korte termijn meningsverschillen zullen optre den in de gelederen van de NMR. Hij verwijt de raad dat ze slechts controle uitoefent en zich niet bezighoudt met be stuur en beheer van het land. Harinandansingh acht het gevaar aan wezig dat de militairen deze laatste twee taken zullen toeschuiven aan een college De aanleiding tot het onderzoek vorm den de revolutionaire veranderingen, die zich vanaf ongeveer 1965 hebben voorge daan op het terrein van huwelijk en gezin in Nederland. Die veranderingen komen onder andere tot uiting in de ontwikkelin gen rond echtscheiding, bewuste kinder- vraagde deskundigen verwacht ook, dat de „relatie tussen man en vrouw in seksu eel opzicht minder exclusief zal worden”. Mevrouw Beuckens verrichtte haar on derzoek volgens de zogenoemde Delphi- methode. Die houdt in, dat een groep deskundigen enkele malen geheel onafha- kelijk van elkaar een serie vragen beant woordt. De vragen werden in dit geval gesteld aan de hand van een theoretisch model, dat werd gemaakt door de Wage- ningse hoogleraar dr. G. Kooy, de promo tor van mevrouw Beuckens. loosheid en het buitenshuis werken van gehuwde vrouwen. Mevrouw Beuckens zegt met haar on derzoek niet echt een voorspelling te heb ben willen doen. Ze wil „slechts signale ren wat op basis van bestaande ontwikke lingen en de meningen van deskundigen te verwachten valt”. De onderzoekster hoopt overigens, dat mensen zich niet zullen laten leiden door „wat te verwach ten valt”. Men moet zich zelf bezinnen en meer bewust vorm geven aan huwelijk en gezin, aldus mevrouw Beuckens. De verwachting, dat de verzekeraars hun klanten in deze zaak niet in de kou zullen laten staan, is uitgesproken door de verenigingen van brand- en automobielas suradeuren, aldus een woordvoerder van het bureau voorlichting verzekering in Den Haag. De verwachtingen zijn geba seerd op de definitie van het woordje „molest”, die de verzekeraars hanteren. Vergoeding van schade door „molest” is De advocaat is van mening dat de grond rechten van zijn cliënte zijn geschonden, doordat zij tegen haar wil is onderworpen aan een confrontatie met een getuige. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije METULLAH-BEIROET. De rechtse militie van de christelijke majoor Haddad heeft gisteren in Zuid-Libanon drie dor pen beschoten in het gebied dat door Nederlandse en Ierse VN-militairen wordt gecontroleerd. Zes burgers raakten hier bij gewond. Twee van de ongeveer zeventig grana ten die door kanonnen, tanks en mortie ren werden afgeschoten, kwamen op vijf tig meter afstand van een Nederlandse stelling terecht. Het zou om vergeldings acties gaan tegen Palestijnse guerrilla strijders. N blei ork hee WOl Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 H Ingi grot bezi klas ster voel wor dial goei „Za en digt de i lent goe viel tere doo dan traa lent de san en Wo! De bloemist krees luchtig Nasivin OO8°o uitgesloten in de polissen voor brandver zekeringen en all-risk verzekeringen van auto’s. Maar de verzekeraars verstaan on der „molest” een langer durend oproer en geen incidentele rellen. Bij de gebeurtenissen van de afgelopen dagen zijn winkels geplunderd, auto’s be schadigd en is brand gesticht in huizen in de buurt van de Vondelstraat. Dat laatste was voor de krakers aanleiding een orde dienst in te stellen om verdere vernielin gen te voorkomen. De schade loopt in de tonnen. De raadsman van de afgelopen maan dag vrijgelaten kraakster Nanda L. heeft bij de deken van de Amsterdamse orde van Advocaten, mr. Jonker, een klacht ingediend tegen het openbaar ministerie. (ADVERTENTIE) Jansstraat 53 - Tel. 023-327574 verandert in ontevredenheid over de in perking van democratische rechten. Mo menteel zou het Surinaamse volk de NMR nog gedogen, omdat die de gemeenschap pelijke vijand de regering van Arron heeft veijaagd. De ondervraagde deskundigen kwamen uit vier maatschappelijke sectoren: we tenschap, hulpverlening, beleid en opinie vorming. Veel minder eenstemming ble ken zij over begrippen als „romantisch huwelijksbeeld” en „dagelijkse verzor ging”. Wel verwachten de deskundigen, dat deze begrippen in het toekomstige gezinstype een minder grote plaats zullen gaan innemen. LONDEN (Reuter). De Britten en de Noren hebben plannen voor het aanleggen van gasverzamelingsin- stallatie in de Noordzee. De Britse staatsmaatschappij British Gas Cor poration en Mobil Oil zullen het Brit se ministerie van Energie voor Pasen een gezamenlijke studie overhandi gen waarin zij de aanleg van een gasverzamelsysteem in de Britse sec tor van de Noordzee aanbevelen. NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur derzoek van de huidige gang van zaken tot dit voorstel is gekomen, opdat beide par- i tijen tijd krijgen voor een serieuze studie I van eikaars standpunten en wegen kun- I nen vinden om de geschillen op te lossen. van burgers, dit college vervolgens niet capabel zullen verklaren en tenslotte een openlijke militaire dictatuur zullen in stellen. 4 De Nederlandse ambassade in Parama ribo heeft noch tijdens informatieve con tacten met de NMR, noch tijdens contac ten met de pers ooit de Nederlandse ont wikkelingshulp aan Suriname ter sprake gebracht. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gisteren desgevraagd meege deeld. Tijdens het debat over Suriname, werd dinsdag in de Tweede Kamer aan minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken gevraagd wat er waar was van berichten als zou de woordvoerder van de ambassa de hebben gezegd dat de ontwikkelings hulp dient te worden opgeschort. VEGHEL. Enkele tientallen chauf feurs van DMV Campina hebben vanmor gen gedurende enige uren met tankauto’s een kruispunt bezet in Veghel uit protest tegen plannen van DMV Campina het melk ophalen uit te besteden aan zelfstan digen. De actie, voor het hoofdkantoor van het bedrijf, werd gesteund door de Voedingsbond FNV. Chauffeurs van de DMV Campinavesti- ging in het Noordbrabantse Bergeyk heb ben vanochtend geweigerd aan het werk te gaan, nadat de directie hen had belet aan de actie deel te nemen door de poor ten van het fabrieksterrein te sluiten. De directeur van DMV Campina, L. Oomens, wilde pas met de chauffeurs praten als deze de blokkade van de door gaande weg Helmond/Den Bosch bij Veg hel zouden opheffen. DMV Campina is de grootste zuivelon derneming in de drie zuidelijke provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. (Van onze redactie buitenland) PEKING. China heeft vandaag voor gesteld om de vastgelopen besprekingen in Peking tussen China en Vietnam over de omstreden grens tussen beide naties, af te sluiten en „in de tweede helft van dit jaar” in Hanoi te hervatten. Het Chinese ministerie van Buitenland se Zaken stelt, dat het na zorgvuldig on derzoek van de huidige gang van zaken tot volgende week vrijdag aan de landbouw hogeschool in Wageningen promoveert. Mevrouw Beuckens ondervroeg ruim 120 willekeurig gekozen sociologen, art sen, psychologen, huwelijkstherapeuten, maatschappelijk werkers, ambtenaren, politici en journalisten naar hun verwach tingen over dit onderwerp. Bovengenoem de conclusies worden door ruim de helft van deze deskundigen onderschreven. Dat geldt ook voor de verwachting, dat de gezinsgroote in ons land verder zal afne men en dat tussen man en vrouw alsmede tussen gezin en samenleving „een flexibe ler rol- en taakverdeling tot stand zal komen”. Het grootste deel van de onder- Tegen het begin van de middag hebben de chauffeurs het ophalen van melk hervat. WAGENINGEN (ANP). Veel des kundigen in ons land op het gebied van huwelijk en gezin verwachten de komende tien jaren een toeneming van andere samenlevingsvormen, maar deze zullen niet bedreigend zijn voor huwelijk en gezin. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Particulieren, die de afgelopen dagen bij de rellen in Amsterdam schade aan hun huis of auto hebben geleden, maken een goede kans, dat hun verzekerings maatschappijen de schade ver goeden. Voorwaarde is wel, dat de situatie in de hoofdstad niet verder uit de hand loopt. asivinl Dit is gisteren vernomen in kringen van de olie- en gasindustrie in Londen. Met de aanleg van het pijpleidingstelsel is 1,1 tot 1,5 miljard pond sterling (4,8 tot 6,6 mil jard gulden) gemoeid. De twee maatschappijen en het ministe rie van Energie wilden geen commentaar op dit bericht geven, maar in de industrie meent men dat het project waarschijnlijk in principe zal worden goedgekeurd. Het is de bedoeling een leiding van ongeveer 640 kilometer lengte aan te leggen tussen het noordelijke veld Magnus en het in het zuiden van de Noordzee gelegen blok 30- 17b, waar British National Oil Corporati on (BNOC) olie en gas heeft gevonden. Op deze wijze zou vanaf 1985 gas kunnen worden verzameld uit ongeveer twaalf nieuwe velden. De hoofdleiding zal ver moedelijk een doorsnede van 36 inch (ruim 91 cm) krijgen. Het „natte gas”, een mengsel van methaan, ethaan, propaan en butaan zal via een aftakking ongeveer halverwege de verzamelleiding aan land komen bij St. Fergus in Schotland. Daar zal het gas worden bewerkt. Het methaan komt in het distributiesysteem van British Gas en de overige gassen zullen worden gebruikt door de chemische industrie, waarschijnlijk in een nieuw petroche misch complex in Cromarty Firth. Zo’n gasvefzamelingsysteem zou de oliemaat schappijen de kosten van het bouwen van gasbewerkingsinstallaties op boorplat forms in zee besparen. Het zou ongeveer een 28 miljoen kubieke meter gas per dag kunnen transporteren. Dat komt overeen met omstreeks 16,5 procent van de dage lijkse methaanverkoop van British Gas in de komende jaren. Vorige maand heeft een woordvoerder van de staatsoliemaat- schappij BNOC laten weten dat BNOC in principe belangstelling heeft voor deelne ming aan het project van British Gas en MobiL Met het gasverzamelsysteem zou onge veer 336 miljard kubieke meter gas uit de Britse sector van de Noordzee kunnen worden gehaald, zo zegt de studie van British Gas en Mobil. Dat is 23 procent meer dan de omvang van de op het ogen blik winbare reserves. De maatschappijen wijzen er echter op dat de hoeveelheid gas zou toenemen tot tegen de 560 miljard Veel mensen hebben voor of tijdens school- en rijexamen wat ze noemen „de zenuwen”. Zij kunnen zich minder goed concentreren en maken daardoor vaak onnodig fouten. Gelukkig is er voor hen Valdispert, dat ook zonder bezwaar door kinderen gebruikt kan worden. Valdis pert is een zuiver natuurprodukt uit de va- leriaanwortel. Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakkelijk in te nemen. Vraag nadrukkelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. ROME (Reuter). Meer dan de helft van de veertig leden van een speciale commissie die de twee jaar geleden gepleegds moord op oud-premier Aldo Moro moet onderzoeken, heeft ver klaard uit de commissie te zullen tre den. Deze is uit afgevaardigden en se natoren van alle partijen samenges teld. Tot nu toe heeft de commissie niets concreets gedaan. Neo-facistische leden naast de socialiste Giacomo Mancini te gaan zitten nadat deze de uiterst linkse Franco Piperno had bezocht en ver klaard dat deze onschuldig was. Piper no wordt verdacht van medeplichtig heid aan de moord op Moro. Er zal nu een nieuwe commissie worden gevormd. KOEWEIT (AFP). Binnenkort is de erkenning van de Palestijnse Bevrijdings- .organisatie (PLO) door de Britse regering te verwachten. Dit heeft de ambassadeur van Koeweit in Londen sjeik Saoed Nas ser el Sabah gezegd in vraaggesprekken met verschillende dagbladen in Koeweit. De ambassadeur sluit niet uit dat de beslissing zal worden gemaakt tijdens het bezoek van de Britse onderminister Hurd van Buitenlandse Zaken aan Koeweit. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Mede-oprichter en oud-voorzitter van STAD Radio Amster dam Geertjan Kemme, zal zijn functie als bestuurslid van deze lokale zender neer leggen. Kemme stapt op, omdat hij vindt dat Radio STAD bij de berichtgeving over de krakersacties rond de Vondelstraat in de afgelopen dagen teveel de kant van de krakers heeft gekozen. Kemme heeft dit mondeling aan een ander bestuurslid meegedeeld. Een officiële mededeling had het bestuur gisteren nog niet ontvangen. Voorzitter Harry Verhey van Radio STAD zei desgevraagd, dat Kemme eventuele kritiek op de berichtgeving in het dage lijks bestuur had moeten brengen. Het bestuur zal de komende dagen de bericht geving over de rellen bespreken. Aldus woordvoerder Harinandansingh van de stichting Lalla Rookh, gisteren in Den Haag. De stichting vertegenwoordigt veel Hindoestaanse Surinamers in Neder land. Harinandansingh is tijdens de staats greep in Suriname geweest en heeft ge constateerd dat de juichstemming van de eerste dag na de coup, langzamerhand (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-MUNCHEN. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren verklaard dat zijn land in zijn opstelling tegenover de Sovjet-Unie, naar aanleiding van de Russische interventie in Afghanistan, het Amerikaanse beleid volgt. Schmidt zei dit na afloop van het eerste gesprek dat hij in Washington voerde met de Amerikaanse president Carter. Schmidt zou overigens niet be reid zijn economische sancties tegen Moskou te ondernemen. De Westduitse christen-democrati- sche leider Franz Jozef Strauss, kandi daat voor het bondskanselierschap, gaat zaterdag naar de Verenigde Sta ten. Hij zal besprekingen voeren met de ministers Vance van Buitenlandse Zaken en Brown van Defensie en met president Carters adviseur voor veilig heidszaken, Brzezinski. Mevrouw Beuckens heeft proberen te ondervangen, dat de deskundigen hun verwachtingen zouden laten beïnvloeden door wat zij wenselijk achtten. Uit de J resultaten van het onderzoek blijkt, dat zij daar redelijk in geslaagd is. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Door een ontploffing en een daarop volgende felle gasbrand aan de Amsterdamsestraatweg in Utrecht, zijn vanochtend enkele bovenwoningen, een café en een opslagplaats zwaar be schadigd. Een van de drie mannen, die aan de ontplofte hoofdgasbuis aan het werk wa ren, is met brandwonden aan gezicht en handen in een ziekenhuis opgenomen. Van een andere reparateur schroeide de baard af. De Utrechtse brandweer, die met zeven bluswagens en een crashwagen met schuimkanon na de explosie uitrukte, kon niet veel meer doen dan de omliggende gebouwen nat houden, in afwachting van het dichtdraaien van de gastoevoer. De hoogoplaaiende vlammen uit de openlig gende hoofdgasleiding met een door snee van een halve meter doofden,' nadat het gemeentelijk energiebedrijf een reeks van vijftien omliggende afsluiters had dichtgedraaid. De politie waarschuwde de bewoners in de omgeving per geluidswagen alle gas toestellen af te zetten, omdat het gebied i zonder gas was komen te zitten. MERCK BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES, telefoon 023-31 90 53 GROENTJES, gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023'- 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4