WEINIG VAART IN DISCUSSIE OPBOUWWERK VELSEN o 3 f Afwijzende houding van Beverwijk steekt Velsen |lk\x/ispd- IT door Matje en de wijde wereld E r B i De Jonge Stem goed op dreef in jeugdmusical 9 I Bang&Olufsen I O ■o l l w nik De Vilder ijl wg '4 H H 1 5 DONDERDAG 6 MAART 1980 I IJMOND (Van een onzer verslaggevers) DIT JAAR START ONDERZOEK DETAILHANDELAPPARAAT y VELSEN. Het Velsense colle ge dreigt met een prioriteitstel ling ten behoeve van het gemeen telijke buurthuis- en opbouw werk in tijdnood te geraken. In de commissie welzijn kwam woens dagavond ter sprake een discus siestuk waarin opgenomen voor zichtige aanbevelingen op het punt van outillage en toekomstige stafbezetting voor deze tak van welzijnswerk. Wethouder H. J. Scheper stuurde aan op formule ring van een gezamenlijk proce- durevoorstel met als eindresul taat een gemeenteblad over deze materie. Daarvan kwam niets uit de verf in de commissievergade ring die werd bijgewoond door afvaardigingen van het plaatselij ke buurthuiswerk en de opbouw- stichting Stisa. Geautoriseerd B&O dealer: Velserduinweg 173 IJmuiden Tel. 02550-123 46 Japon met jasje 498.- „Als ik toch eens rijk was” IJMUIDEN. Een uitbundig enthousiaste kinderschaar bevolkte woensdagmiddag de Stadsschouwburg te IJmuiden waar het jeugd koor „De Jonge Stem” de revue „Als ik toch eens rijk was” opvoerde. De revue is samengesteld uit een achttiental bekende liedjes uit onder meer de musicals Anatevka, Oliver, Mary Poppins en The Sound of Music. Kies voor sfeer. U bent altijd 'gekleed’ in een japon met jasje gemaakt van bedrukte stof. Leverbaar in de maten 40 t/m 46. 3 jaar garantie ft, n, „Slechte procedure” Bevreemding Ui I ik' y (ADVERTENTIE) Het bleef bij een registratie van vraag richt. G. D. KONING (ADVERTENTIE) Met als oorzaak de kleine bezetting bleef de orkestklank nogal eens in de orkestbak „hangen”. „De Jonge Stem” heeft met het brengen van deze revue eens Duitse Herder die doende is een brok hout te achterhalen dat zijn baas weg gooit. Het massale dier gunt Matje nog niet eens een knipoog maar gromt wel iets dat in de hondetaal wel zo veel zal betekenen als „scheer je weg”. Ook dat begrijpt Matje niet. Als de Duitse Her der niet wil spelen dan probeert Matje het bij diens baas. Dat blijkt een vrien delijk manspersoon te zijn. Maar de wilde springpartijen van Matje weet ook hij minder te waarderen dan de wegwerp-en-haal-activiteiten van zijn eigen viervoeter. KWISPELdoor moet Matje tot de orde roepen. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 in IJmuiden op een nieuwe eigenaar zitten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. ’s Zaterdags van 9 tot 1 uur. Dan komt de ceremonie rond het maken van een kiek. Daar begrijpt Matje de ballen van. Staat geen mo ment stil. Draait en springt. Vindt de hele wereld een dansfeest. De foto graaf begint het somber in te zien. Plaatst Matje ten einde raad op het dak van zijn auto. Dat brengt toch even de noodzakelijke verwarring in het hon denbrein. De cameraman knipt en Ma tje is vereeuwigd. Het asielhek hoeft niet eens geopend om Matje weer af te leveren op zijn tijdelijke logeeradres. Het slanke dier wringt zich door de tralies. KWISPEL door neemt aan dat er best een gezin te vinden zal zijn waar deze grapjas het goed zal doen. Bij voorkeur bij kin deren. Nora, de bastaard-labrador van ver leden week verhuisde naar Velsen- zuid. Twaalf gemeenten en de provincie zul len aan het onderzoek meewerken. Het ligt in de bedoeling voor het einde van dit jaar het onderzoek af te ronden. De werk- Een distributie-planologisch onderzoek heeft tot doel een inventarisatie te maken van de huidige samenstelling, functie en omvang van het detailhandelapparaat en duidelijkheid te verschaffen in het consu mentengedrag. Tevens heeft het tot doel inzicht te geven in de te verwachten of te stimuleren ontwikkelingen van voorzie ningen ten behoeve van het winkelappa- raat. ASTRKTM DEX HELDER HAARLEM HEEMSKERK HE II.00 HOORN LlMlïDEN NAAM: Matje LEEFTIJD: 3 maanden RAS: zeer onduidelijk SOORT: Kwajongen PRIJS: 80,- INLICHTINGEN: 02550-15744 le “t d C\J C\l O O 'o. Q. m a- «i ie a- 5n n. ie X n le S- ‘g ir s- n tt- ft le ft e. n e- in te fi le groep die met het onderzoek belast is, is van mening dat het DPO uitgevoerd dient te worden door het eigen ambtenarenap paraat. Naast de provincie denkt men aan het sociografisch bureau van Heemskerk en Beverwijk. Commissielid mr. A. B. Koch (WD) vroeg zich af hoe het socio grafisch bureau ingeschakeld kan worden als Beverwijk afziet van medewerking. Wethouder Th. C. Witte wees erop dat het bureau eveneens toebehoort aan Heems kerk en dat deze gemeente wel het nut van een DPO onderkent. Volgens wethouder Witte zou Beverwijk afzien van deelname omdat deze gemeen te beschikt over genoeg resultaten van in het verleden gehouden soortgelijke eigen onderzoeken. Bovendien meent Bever wijk dat er in de gemeente nauwelijks meer groei te verwachten is. De IJmuider jeugd heeft dan ook een kostelijk middagje beleefd. Vrijdagavond vindt een herhaling plaats van de revue, de VARA-radio zal hiervan opnames ma ken die op 12 maart om 18 uur uitgezon den zullen worden in het programma „Vrije tijd blije tijd” via Hilversum 2. Het verhaal draait om het schoolmeisje Ingrid dat droomt dat ze eensklaps een groot spaarvarken met enorm veel geld bezit. Daarvan maakt ze dan met haar klassegenootjes een reis die hen via Am sterdam naar Zwitserland en Spanje voert en waarbij allerlei avonturen beleeft worden. Tussen de, goed verstaanbare, dialogen door wordt er fris, spontaan en goed gezongen. Bekende melodieën als „Zanzibar”, „Hoempapa”, „De muziekles en „de Dromedaris” gingen er bij de jeug dige toehoorders in als gesneden koek. In de smaakvolle decors waarin de verschil lende taferelen zich afspeelden, werd zeer goed gespeeld en gezongen, ook solistisch vielen er uitstekende prestaties te beluis teren. Een en ander werd afgewisseld door een balletgroepje dat enkele leuke dansjes uitvoerde, waaronder een, wat traag gebrachte, paso doble en een werve lende klompendans. De begeleiding van de revue werd verzorgd door een orkest samengesteld uit muziekschoolleerlingen en onder de bekwame leiding van Edwin Wolf. welzijn eenzijdige beoordeling („uitsluitend op fi- nancieel-technische mérites”) van de situ atie waarin deze welzijnssector momen teel in Velsen verkeert. Gemist werd in het discussiestuk een bespiegeling over de inhoudelijke kant van het werk en de knelpunten in de wijk. In de buurthuisno ta „Vingeroefeningen” (verschenen in 1979) en twee Stisa-nota’s van iets latere datum wordt op die punten juist wel uit voerig ingegaan. Nieuw organisatiepatroon wekt weerstand in commissie VELSEN De commissie economische zaken gaat akkoord met het voorstel van het college een Distributie-Planologisch Onderzoek (DPO) te starten voor de regio’s Zuid- Kennemerland, de IJmond en de Meerlanden. Alleen Beverwijk staat als enige IJmondgemeente afwijzend tegenover het onderzoek. C. C. M. T. Maes-Janssens (D'66): teveel in gebiedende wijs. te meer bewezen dat een jeugdkoor onder goede leiding tot uitstekende prestaties in staat is. Het zou te ver voeren alle mede werkenden voor het voetlicht te halen, ieder heeft op zijn terrein goed werk ver- Matje is een hondje zoals er waar schijnlijk nog wel ettelijke duizenden op de aardbodem rondscharrelen. Kléin van stuk, zwart gebreide kleur- teijas met lichtbruine afwerking aan hoofd en benen, schrandere oogjes en pienter krulstaartje. Werpt zich ter kennismaking met een paar even dar tele als onnozele sprongen tegen zijn bezoek en deelt links en rechts wat speelse likken uit. Matje, een doodgewoon huishondje waarvan niet verwacht mag worden dat hij heel erg groot zal worden maar waarvan je met evenveel recht wel kunt verwachten dat het een speels dier blijft. Van enige gehoorzaamheid kan op deze leeftijd, onder deze omstandighe den, dan ook geen sprake zijn. Op alles wat dit brok jeugdigheid vriendelijk wordt verzocht volgt een dwaze capri ool. Zonder enige terughoudendheid floddert Matje naar een levensgrote in is- sd et >n ie m Je g- >r- - n, -n rs De heer Geels van de Velser Onderne mer Centrale zegt dat deze organisatie zeer ingenomen is met een DPO, maar dat deelname van Beverwijk een noodzake lijkheid is. Hij motiveerde dit in verband met de te verwachten ontwikkeling van de zogenoemde Meubelstraat, oftewel de Pa rallelweg waaraan diverse meubelzaken zijn gevestigd. „De vermindering van koopkracht van de consument heeft on der meer directe consequenties voor de Meubelstraat. Het is niet ondenkbaar dat als gevolg van een verminderde afzet een meubelzaak moet sluiten. Als in plaats van een meubelzaak een grote super markt wordt gevestigd aan de Parallel weg is een DPO volstrekt waardeloos”, aldus de heer Geels. De commissieleden waren eveneens van mening dat Beverwijk betrokken dient te worden in het onderzoek om een witte vlek in het gebied te voorkomen. Wet houder Witte noemde hiertoe twee alter natieven. Beverwijk kan passief haar me dewerking verlenen door inzicht te ver schaffen in haar eigen onderzoekresulta ten. Een andere mogelijkheid is Bever wijk in te passen als niet betalende deel nemer. De kosten voor het onderzoek worden geraamd op 700.000 gulden. Op basis van een gulden per inwoner draagt Velsen 60.000 gulden bij, Verder zijn subsidies te verwachten van de provincie en het rijk, alsmede bijdragen van de Kamer van Koophandel en de raad voor het Filiaal-en grootwinkelbedrijf. De IJmondgemeenten Castricum en Uitgeest zijn momenteel betrokken bij een DPO voor Noord-Kennemerland. De ge gevens die betrekking hebben op deze gemeenten worden gevoegd bij het DPO dat voor de overige IJmondgemeenten geldt. Eveneens worden DPO’s van Am sterdam, Zaanstad en Rijnland betrokken in het onderzoek. en antwoord over de opbouwproblema- tiek die buurthuiswerk en Stisa eerder in afzonderlijke nota’s aanzwengelden. De samenstellers van de collegiale discussie nota, een ambtelijke werkgroep genaamd Intern Welzijnsoverleg Velsen, zal het huiswerk nu zelf in recordtempo moeten afmaken. Financiële consequenties voortvloeiend uit een nieuw duidelijk omlijnd opbouwbeleid worden verwerkt in het meerjarenplan 1980 tot en met 1984 dat de raad al over enkele maanden ter vaststelling onder ogen krijgt. Logische aanzet tot de discussie was woensdagavond een toelichting van voor zitter H. J. Scheeper op de ambtelijke nota en de draagwijdte ervan. Het praatstuk met opgenomen beleidssuggesties om schreef hij als „materiaal voor een open discussie los van welke collegestandpunt dan ook”. Bij de direct betrokkenen, Sti- sa-staf en buurthuiswerkers, werd de vrij blijvendheid van een aantal voor hen in grijpende suggesties in de nota met een fikse korrel zout genomen, zo bleek uit een gezamenlijke reactie, voorgelezen door het staflid Fernanda Gouda van „De Brulboei”. Een verwijt van zowel Stisa- als buurthuisafgevaardigden gold een te in 1 •6- Harde kern van de woensdag besproken discussienota is een nieuw organisatiemo del waarin het opbouwwerk (nu behartigd door Stisa en buurthuizen) onder één noe mer wordt geplaatst. Daarbij worden op het punt van voorzieningen en toekomsti ge stafbezetting alvast prioriteiten ge steld. Fernanda Gouda noemde dit een „uitermate slechte procedure” omdat over juist dat soort concrete zaken met geen woord is gerept tijdens het periodie ke contact met het college. Zonder ook maar een letter over doelstellingen en samenhang van buurthuis- en opbouw werk was de nota voor haar een „slecht onderbouwd stuk”. Via de lopende con tacten noemde zij Stisa en buurthuiswerk capabel genoeg voor het zelf opzetten van een wenselijk geacht organisatiemodel. „Suggesties daarover zonder vooraf gaand overleg met de direct betrokkenen is niet erg democratisch”. Duidelijke twijfels had zij verder over het kwaliteitsverhogend en kostenbespa rend effect van de aanbevolen organisa tiestructuur in de ambtelijke nota. „Of zo’n bestuurlijke verandering nodig en wenselijk is dient door de betrokkenen zelf te worden bepaald. Gemakkelijke hanteerbaarheid mag voor zo’n keus niet doorslaggevend zijn”, zo besloot zij. Woordvoerders van Stisa en buurt huiswerk signaleerden het bovenstaande steeds weer als grote tekortkomingen in het praatstuk. Medestanders hierin toon den zich C. C. M. T. Maes-Janssens (D’66) en D. Kuijper (Progressief Velsen). Eerst genoemde vond de nota, vrijblijvend of niet, toch „teveel in de gebiedende wijs geschreven”. Kuijper verzette zich tegen overijlde besluitvorming maar vond later op de avond onvoldoende steun met het voorstel aan dezelfde materie een tweede commissiebijeenkomst te wijden. Het commissielid P. H. M. Rootjes-Nab- ben (VVD) verborg aversie tegen „nog meer geld in die bodemloze welzijnsput” achter een reeks suggestieve vragen en opmerkingen. De nota „Vingeroefenin gen” en eerder aangehaalde Stisa-nota (over het toekomstige opbouwwerk in Vel sen) vormden het uitgangspunt voor het ambtelijke praatstuk dat woensdagavond in de commissie zo’n slecht onthaal kreeg. Tussen wenselijkheden en het behoefte- patroon wordt hierin onder meer via en- quêtecijfers een duidelijke relatie gelegd. Bevreemding wekte in dat licht een vraag van het liberale commissielid over de heersende behoefte naar opbouwwerk in de vorm die de huidige staffunctionaris sen voor ogen staat. Met een opsomming van knelpunten in het werkgebied van „De Mei” bracht staf medewerker J. van der Meij hierna wat meer lijn in de discussie. Vertegenwoor digers van andere Velsense buurthuizen en afzonderlijk de Stisa volgden zijn voorbeeld. In de buurthuissector bleek een duidelijke voorkeur voor het statio neren van nieuw te benoemen buurtop bouwwerkers direct bij het betrokken buurthuis. Vrees voor een te afstandelij ke taakbehartiging (via een overkoepe lend opbouworgaan) speelde daarin mee. .■x&k

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5