- 3 Thema-avond politienieuws Kritische Gemeente Scoutinggroep André de Thaye start jeugdclub kort ijmondnieuws wat vertel je me nou? j I De KLM zoekt opnieuw de 30 beste schoolverlaters. I HIT HOGE DUIN ikeeê gMckikt! De schoolverlaters van vorig jaar hebben hun weg binnen de KLM gevonden. h veilingen beverwijk Veertig jaar langs de weg OVER IJMUIDEN GESPROKEN auto verhuur Vrijdagmarkt 7 DONDERDAG 6 MAART Ledenvergadering openbaar onderwijs DUINHUIS NA DRIE JAAR OPGEKNAPT Inzamelingsactie Mensen in nood Wielerparcours wordt verbeterd Vragen over leegstand van woningen Pantomime-theater Rob van Reijn Tijdelijk ’n auto nodig? Het MotorhuisIJmond I 1 voor JUBILEUM FEESTEN i i I I Kalverstraat IJMOND 1980 WW 9 ft k Stafleden druk in de weer met het opknappen van het vernieuwde Duinhuis (ADVERTENTIE) ;e (ADVERTENTIE Vernielingen. Bij het in aanbouw zijn de tandartséncentrum aan het Moerberg- plantsoen in IJmuiden zijn dinsdagavond vernielingen aangericht. De schade wordt geschat op 2000 gulden. Voor de pauze worden onder meer de aktiviteiten van de afdeling in het verslag jaar besproken en het programma voor het nieuwe jaar vastgesteld. Na de pauze houdt de heer Van Wijk een lezing met vertoning van dia’s over het oude Heemskerk. De vergadering begint om acht uur. HEEMSKERK. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs, afdeling Heems kerk, houdt de jaarvergadering op 12 maart in de aula van de openbare lagere school „De Zilvermeeuw” aan de De Vis- serstraat. Inzake het pand Breestraat 58 (woning boven winkel) delen B. en W. in antwoord op die vragen mee, dat het aan het college bekend is, dat deze woning sinds 11 sep tember 1979 niet meer bewoond is door een employé van het bedrijf. De woning is alleen via de winkel toegankelijk. B. en W. sommen allerlei belemmeringen op, die het college in de weg staan om de woning te kunnen vorderen. Een tweede reeks vragen van de heer Van Ruyven betrof het pand Heemsker- kerweg 42 dat al langer dan zes maanden leeg staat. B. en W. hebben al geruime tijd geleden maatregelen getroffen om bewo ning te bewerkstelligen. Het pand is in middels verkocht aan een uit huisves- tingsoogpunt acceptabele inwoner van de gemeente. In z'n algemeenheid deelt het college mee, dat op het leegstaan van panden doorlopend controle wordt uitgeoefend, maar dat bij verkoop de periode van leeg stand wel eens langer kan duren dan ook het college wenselijk acht. Dit wordt mede veroorzaakt door het gemeentelijk beleid om deze woningen zo mogelijk te bestem men voor de eigen woningzoekenden. De begeleiding bestaat uit drie jongens en een meisje variërend in leeftijd van 16 tot en met 20 jaar. De eerte taak van de groep was het onderkomen, Het Duinhuis, op te knappen. Dit gebouw, gelegen in de groenstrook ten westen van de begraaf plaats Duinrust, werd sinds drie jaar praktisch niet meer gebruikt en moest geheel worden opgekalefaterd en schoon gemaakt. Het doel van de zaterdagmiddagclub is kinderen in de gelegenheid stellen in een andere omgeving te spelen dan in een stad mogelijk is. HEEMSKERK. Het thema van de viering van de Kritische Gemeente IJ- mond (KGIJ) luidt: „De excuses om vre de te nemen met de bestaande situatie”. hij tien jaar geleden uit Velserbeek te rugkwam wachtte hem thuis een grote verrassing. Er was een winkeliersactie in de Kennemerlaan geweest met als hoofdprijs een reis van veertien dagen voor twee personen naar Zwitserland. Die prijs was gevallen op nummer 1257. En dat nummer was in het bezit van de familie Visser. Het werd een enorme belevenis, deze reis, want het echtpaar was nog nooit in het buitenland geweest. Piet Visser, nu vierentachtig (in mei kan hij er weer een jaartje bijtellen), en zijn vrouw genieten van een zonnige levensa vond. Om het in zijn woorden te zeggen: ”Na de reis naar Zwitserland kwam voor ons de reis naar huize De Moer- berg, waar we al weer acht jaar verblij ven. We voelen ons hier helemaal echt thuis.” - Dat houdt een groot compliment in voor de leiding van De Moerberg en voor de medebewoners. i- 5- n (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De heer G. J. van Ruyven, raadslid voor de PPR, heeft aan B. en W. schriftelijk vragen gesteld over de leegstand van enkele panden in Bever wijk. Koningstraat 40/42, Beverwijk Telefoon 02510-29162 n d r- is li ef w is al g- ijmuiden^fi Huur dan een praktisch nieuwe Opel bij het betrouwbare bedrijf voor voor één of meer dagen of weken/weekends.^ e Ie r_ n Li 5 r v e k Q S i- ri i- l- I. r. BEVERWIJK. De scoutinggroep An dré de Thaye uit Beverwijk is van start gegaan met een club voor jongens en meisje van 9 tot 11 jaar. Er blijkt volgens de initiatiefnemers een enorme behoefte te zijn gezien het grote aantal inschrij vers. van Prinstererschoof om schoon te hou den. Gelukkig had ik ook al gauw weer een krantenwijk. We mochten ons vesti gen in een huis aan de Enschedéstraat, op nummer 33. Dat had drie jaar leeg- gestaan. De ramen waren met planken dichtgetimmerd. Huisraad hadden we niet, want de spullen die we in ons huis aan de Julianakade hadden achtergela ten bleken te zijn verdwenen. Maar we waren toch gelukkig want we hadden weer een eigen dak boven ons hoofd.” Na drie jaar kwam er een nieuwe wo- ning aan de Van Leeuwenstraat beschik baar. TOT ZIJN zeventigste jaar is Piet Vis ser de IJmuider Courant blijven bezor gen. Daarna ging hij zich beperken tot datgene waarmee hij als jongen van tien in IJmuiden was begonnen: netten breien. Bij goed weer trok hij er graag op uit voor een flinke wandeling. Toen Banden. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn de vier banden van een rijdende winkelwagen, die eigendom is van een 33-jarige zuivelhandelaar uit Heemskerk, doorgestoken. De schade be draagt ,1800 gulden. Tijdens de eerste middag stonden er verschillende aktiviteiten op het program ma. Zo konden kinderen bij aankomst vanaf een zelf gemaakte kabelbaan naar beneden roetsen. Het kampvuur ontbrak evenmin? BEVERWIJK. In het ontmoetingscen trum De Nieuwe Slof treedt donderdag 13 en vrijdag 14 maart het pantomime-thea ter Rob van Reijn op voor ruim 3500 leerlingen van Beverwijkse basisscholen. De voorstelling is getiteld „Harlekina de” en gaat over een jaarmarkt in de stad, waar boeren, burgers en buitenlui komen kijken wat er alzo te verkrijgen is. Het is drie jaar geleden, dat de Commis sie Culturele Vorming Lagere School jeugd dit pantomime-theater voor het eerst naar Beverwijk haalde. DE BEZORGERS kregen iedere dag zo’n tien twaalf kranten extra' mee om te proberen nieuwe abonnees te winnen. Ze mochten zelf bepalen wie daarvoor in aanmerking kwam. Hadden ze succes dan ontvingen ze een ’’aanbrengpremie” van twee kwartjes; later zou dat drie kwartjes worden. Het was een welkome aanvulling van de beloning die de bezor gers voor het rondbrengen van de krant kregen: vier cent per week per abonnee. Daarbij gold de conditie dat de bezor gers zelf het abonnementsgeld (vijftien cent per week) moesten incasseren. Be taalde de klant niet dan draaiden de ’’krantelopers” voor het geld op waar het dagbladbedrijf recht op had, zodat ze niet alleen hun vier cent bezorgloon misten maar er ook nog elf cent op moesten toeleggen. Wanneer de situatie in het visserijbedrijf weer eens moeilijk was en veel mensen elk geldstukje wel driemaal omdraaiden voor ze tiet durf den te besteden kwam de bezorger-in- casseerder soms inderdaad voor proble men te staan. Dezelfde ervaring had Piet Visser bij het venten met de olie: ”Het viel niet altijd mee om kalm te blijven, Ambieer je ook een toekomst bij onze dienst Administratie? En ben je nu bezig met je diploma MAVO, HAVO (handel) of MEAO (BE)? Schrijf dan een briefje wie je bent en welk diploma je straks bezit aan KLM. SPL/GO. Postbus 7700.1117 ZL Schiphol. Wij nemen dan kontakt met je op (ADVERTENTIE) WIJK aan ZEE l tel. (02517)5943 i Districtskatecheet en part-timemede- werker van de KGIJ, Jan Henneman, houdt de toespraak, waarin hij aan de orde stelt hoe het op peil houden van het huishoudboekje van gezin en staat ten koste gaat van de arme. De collecte is bestemd voor de illegalen, die sinds de Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers met razzia’s en uitzetting worden bedreigd. De viering is zaterdag 8 maart en begint ’s avonds om kwart over zeven. I I „Als je het aantal kinderen ziet dat zich tot nog toe aangemeld heeft dan kun je toch wel zeggen dat we duidelijk in een behoefte voorzien. Een gat in de markt als het ware. We hebben zelfs de publiciteits campagne via de scholen halverwege stop moeten zetten, omdat we overstroomd werden met aanmeldingen. In totaal heb ben zich nu al veertig jongens en meisjes opgegeven”, aldus Peter Tromp, een van de initiatiefnemers. „Oud-IJmuidense”: „Ik herinner me van mijn kinderjaren in IJmuiden hoe ik in 1915 met mijn 'vader in de duinen liep. De Eerste Wereldoorlog woedde in alle hevigheid. In IJmuiden kon je het gedonder horen van scheepskanonen. Blijkbaar was er een hevige zeeslag aan de gang. Ik hoor het mijn vader nog zeggen: „Daar slachten ze elkaar weer af.” Engelse oorlogsschepen voeren IJmuiden na de zeeslag binnen, met doden aan boord. De slachtoffers werden in IJmuiden begraven. Ik was nog erg jong, maar ik herinner me dat het een zeer indrukwekkende plechtigheid was. De muziek speelde: „Boven de starren, daar zal het eens lichten. Daar wordt uw hopend verlangen voldaan, Daar zal het lijden des harten eens zwichten, Daar zal de vreugde voor eeuwig bestaan.” De heer P. C. A. de Jong te IJmuiden: „In de Kalverstraat bevond zich het van hout opgetrokken Hervormd Verenigingsgebouw. Er hadden kerkdiensten plaats, er werd catechismus gegeven en ook de knapenvereniging had er regelmatig haar bijeenkomsten. Bovendien werden er films vertoond, zonder geluid nog, door Geiteman. De projector was opgesteld op het balkon waar ook het orgel stond. Over kwajongensstreken gesproken, ik herinner me dat de deur van de consistoriekamer een keer door jongens op slot werd gedraaid toen de dominee daarheen was gegaan. Het had heel wat voeten in de aarde voor hij de consistoriekamer weer kon verlaten.” BEVERWIJK. Zaterdag 8 maart wordt door de familie Van Amersfoort een inzamelingsactie van kleding, schoei sel en dekens ten bate van de stichting Mensen in Nood gehouden Vanaf ’s mor gens negen uur tot ’s middags drie uur is het ontvangstadres aan de Wijkerstraat- weg 119 geopend, telefoon 02510-27908. Een lezer herinnert zich dat er omstreeks 1938-1939 in De Gids een verhaal is opgenomen onder de titel „Klaar voor de vrijdagmarkt”. De schrijver maakte een reis met een IJmuider trolder mee en gaf een boeiend beeld van het leven aan boord. De lezer wil graag weten welke trolder de hoofdrol in het verhaal speelde. Een lezeres herinnert zich dat er in de jaren twintig een boek is uitgegeven dat geheel aan de visserij van IJmuiden was gewijd in de tijd dat er nog zo’n tweehonderd stoomtrolders in de vaart waren. Het boek had als titel „Om de zilveren schatten der zee”. De lezeres wil gaarne nog eens wat bijzonderheden uit het werk gepubliceerd zien. We zullen het op prijs stellen wanneer lezers die over bedoeld exemplaar van De Gids of over eerdergenoemd boek beschikken het ons ter inzage willen geven. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). BEVERWIJK. Ten behoeve van repa raties aan het wegdek van het wielerpar cours in het Sportpark Adrichem hebben B. en W. een extra-krediet beschikbaar gesteld van 25.000 gulden. Mogelijk zal het wielerparcours in de toekomst verplaatst worden in verband met de ongemakken die het meervoudig gebruik van het sportpark Adrichem met zich meebrengt. Vanwege de veiligheid van de wielrenners stellen B. en W. toch dit krediet beschikbaar. Kienen. De klaveijasclub „Ons Genoe gen” houdt zaterdag 8 maart ter afwisse ling een kienavond in café „IJmond” aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord. Vrij dag 7 maart kan men weer kienen in „De Lichtboei” aan de Luxemburglaan in Be verwijk. brak uit. En het duurde niet lang of ook Visser kreeg bericht dat hij moest evacu eren. Hij wa? sinds tien jaar getrouwd en woonde aan de Julianakade. Volgens de voorschriften sloeg hij zijn huisraad op in een van de kamers. Daarna vertrok hij met zijn gezin naar Friesland, ook al volgens de voorschriften die door de gemeente Velsen werden gegeven aan degenen die niet zelf een evacuatie-adres hadden. Eerste plaats van bestemming was Leeuwarden. De familie Visser werd ondergebracht bij mensen waar de sfeer niet zo prettig was. Weldra kwam ze echter beter terecht. Het einde van de oorlog het lang op zich wachten, maar op zaterdag 14 april 1945 was het toch zo ver dat de Duitsers uit Leeuwarden weg trokken; de volgende dag werd het Ca nadese bevrijdingsleger enthousiast bin nengehaald. PIET VISSER: ”We hadden gedacht dat we na de oorlog weer spoedig naar IJmuiden zouden kunnen terugkeren,* maar dat viel tegen. Want als je daar geen werk had mocht je niet terugko men. Pas tegen het einde van 1945 waren we weer in IJmuiden. Ik kreeg de Groen BEVERWIJK. De noteringen op de' Beverwijkse veiling waren woensdag alsj. volgt. Bloemen: anjers 20-60, trosanjers 300, Israëlische anjers 30-55, anemonen 130- 170, blauwe druif 135, forsythia 30-60, freesia 20-50, hyacinthen 80, iris 23, narcis sen 10-17, orchidee 20-50, babyroos 20-55, strelitzia 175-220, tulpen 15-40. Planten: achmea 450-550, anthurium 350-500, azalea 175-220, begonia 65, calceo laria 110-150, cineraria 125-175,. cyclamen 200-350, calanchoë 65, primula 80-145. Perkgoed: bellis 450-500, doronicum 550, viool 450-620, gysophila 90-145, trito- ma 40-50. Groenten: boerenkool 89-121, selderij 42-65, breekpeen 15-38, prei 106-138, ra barber 80, radijs 75-99, spinazie 155-205, sla 24-44, uien 34-52, waspeen 57-63, cham pignons 118-120. LTB-vergadering. De jaarvergaderng van de Land- en Tuinbouwbond, afdeling Beverwijk-Heemskerk, wordt op maan dag 10 maart gehouden in het buurthuis „d’Evelaer” aan de Oudendijk. Na het huishoudelijk gedeelte zal de heer A. P. Jansen van de Arbeidsinspectie in Haar lem een inleiding houden over veilig wer ken in land- en tuinbouw. Daarbij zal een illustrerende film worden vertoond. Hoofdonderwijzer Klap in Oud-IJmuiden op de kiek met zijn leerlingen. Mevr. P. Zalm te Driehuis, die ons deze foto ter beschikking stelde, herinnert zich de volgende namen. Achterste rij van links naar rechts: Betsie Bruin, Marie de Boer, Piet Halenbeek. Frans Nuyens, Cees Stam, Piet Perisutti, Annie Krab. Tweede rij: Tonie Stam, Betsie NN, Stijnie Peek, Cobus Heilig, Henk Smit, Trijnie Uff. Derde rij: Agaat Nierop, Grada Kleiman, NN, Louise Kistenmaker, Laura Mens, Leo Semé, Geertje Retz. Voorste rij: Apple Buis, NN, Cornells Stam. Henk Retz en Dirk v.d. Wateren. maar dat leert een mens op den duur wel. Ik had het grote geluk dat ik goed met de mensen kon omgaan.” DE KRANTEN gaven de abonnees in die tijd een ’’Gratis ongevallen-, zee-, trein-, tram- en autobus-verzekering”. Dat betekende een uitkering van 2000 bij algehele invaliditeit, 600 bij overlij den, 400 bij verlies van een hand, voet of oog, 250 bij verlies van een duim, 150 bij verlies van een wijsvinger e.d. Het is een keer gebeurd dat een inwoon ster van IJmuiden zei: ”Ik zeg de krant maar op, want we hebben toch geen tijd om ’m te lezen en dan vind ik het zonde van die vijftien cent elke week.” Kort daarop verdronk haar man. Hoewel ze jarenlang abonnee was geweest had ze geen recht op die uitkering. Daar kon de bezorger uiteraard niets aan doen maar hij was wel de eerste waar familieleden verhaal probeerden te zoeken omdat de bezorger nu eenmaal een sterke binding met zijn wijk had. OLIE EN EEN krantenwijk, het leek of Piet Visser daarmee tot zijn oude dag een redelijk bestaan in het vertrouwde IJmuiden zou vinden. Maar de oorlog ”HET WAS EEN hartstikke gezellige straat en een erg schone straat. Op vrij dagmiddag was het er een drukte van belang want dan werden de ramen ge lapt en de stoepjes (met de gele steentjes) voor het huis geschrobt. Bovendien werd het vuil van de straat bij elkaar geveegd en in de vuilnisbak gedepo neerd.” - Wanneer Piet Visser herinne ringen ophaalt aan het oude IJmuiden vertelt hij graag over de President Kru- gerstraat. Zijn ouders, die eerst in de Hoeksteeg en daarna in de Keizer Wil- hehnstraat hadden gewoond, verhuis den erheen toen de straat nog pas vier jaar bestond, in 1905. Ze vestigden zich op nummer 21, naast Leen Dukel en vlakbij de kruidenierswinkel van Janne tje de Groot. Deze bediende haar vele klanten volgens de eisen die aan een goede buurtzaak kon worden gesteld: de koffiebonen vers gemalen in een grote molen die op de toonbank stond te glim men, de stroop zo uit de grote pot in de huis van meegenomen potjes, de erwten met een speciale schep uit een bak of zak in stevige papieren zakjes. Later woonde de familie Visser aan de overkant, op nummer 20. ZOALS IN DE vorige aflevering van deze rubriek is verteld ging Piet Visser al op jonge leeftijd aan de slag in een pakhuis aan de Zuidzijde, waar de net ten van de haringschepen werden ver zorgd. Door de verkoop van loggers naar het buitenland in de Eerste Wereld oorlog hield het werk in het pakhuis op met het gevolg dat het personeel zonder welke voorziening dan ook op straat kwam te staan. Visser probeerde eerst in zijn onderhoud te voorzien door thuis netten te breien. Hij vond uiteindelijk weer een baas maar ook dit baantje bleek van korte duur. De wisselvallig heid die het visserijbedrijf bleef ken merken leidde ertoe dat hij met een petroleum ging venten. Hij gebruikte daartoe een karretje waarop vier-liter- bussen stonden. Het merk: Texaco. On danks al zijn inspanningen leverde het venten met olie geen dagloon op. Daar om was Piet Visser blij toen hij er een krantenwijk bij kon nemen. Dat kon goed worden gecombineerd: ’s morgens de olie en ’s middags de krant bezorgen. EEN VRIJ LEVEN - en altijd in de buitenlucht,' dat had ’s zomers alleen maar voordelen. In de wintermaanden, herinnert Visser zich, viel het echter om de drommel niet mee. Zijn krantenwijk bijvoorbeeld was een van de moeilijkste die men bedenken kon. Piet Visser be zorgde onder meer aan de Zuidzijde, het strand, het kampeerterrein, de semafoor en de wijde omgeving. Na zijn portie kranten bij het bureau van het Dagblad voor IJmuiden, de ’’krant van Ome Flip”, aan de Prins Hendrikstraat te hebben gehaald was hij van half drie tot half zeven aan het werk om zijn ruim vijfhonderd brievenbussen te bedienen. Klaverjassen. Klaveijaswedstrijden zijn er donderdag 6 maart weer in het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Bever wijkse Wilgenhoflaan en in het clubge bouw van de voetbalvereniging „Jong Hercules”.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7