Promovendus in proefschrift: In januari voor 161,5 miljoen Pluimveehouderij voert meer uit - Centraal Registratiekan toor Zak-computer-agenda Aantal winkels met ruim 1600 gestegen Bos Kalis doet Vrouwen eisen betaald werk Ongerustheid over standpunt N VJ-journalisten Australië denkt I Telefonische Protest tegen tarievenwet aan verrijking van uranium mee met plannen Kanaal-tunnel Groningen: meer profijt winning delfstoffen Bij politie drie procent vrouwen hulpdiensten: geld te kort I „Skol-directie mag zwijgen” „Westduitse werkloosheid „Geen alternatief als Emmen depot leger niet wil” gaat stijgen” Wettelijke rente naar 12 procent Li Bovag wil meer cheques aan benzinepomphouders Ledental vereniging effecten verdubbeld 21 VRIJDAG 7 MAART 1980 ECONOMIE (Van onze redactie economie) /rij st I ens aan in zich >t nd 7 ROTTERDAM. De Neder landse ondernemer richt zich nog altijd te veel op de traditi- onele afzetmarkten. Aan on- 7 derzoek om zijn exportkansen te vergroten, doet hij in het algemeen vrijwel niets. Weinig onderzoek laar exportkansen februari 0.00 rd in sen d.) UTRECHT (ANP). Het afgelopen jaar zijn er in Nederland in totaal 1640 winkels bijgekomen, waardoor het winkelbestand in ons land op 159.570 is gekomen. 1971 tot en met 1979 tussen de 8 en procent. Het is dan ook niet verbazingwekkend dat de Nederlandse exportpositie zich slecht ontwikkelt. Naast de relatief hoge loonkosten en de harde gulden kan onze X achterblijvende uitvoer voor een flink stuk worden toegeschreven aan falend management. 1 Tot deze conclusie komt Bernard Bak ker in zijn proefschrift Export en Marke- ting, waarop hij gistermiddag promoveer- DEN HAAG (ANP). In het kader van de internationale vrouwendag wordt za terdag in Den Haag een manifestatie ge houden met als thema „Vrouwen eisen betaald werk”. Aan de manifestatie wer ken onder meer mee PSP, PPR, CPN, COC, Wij Vrouwen Eisen en Vrouwen tegen Seksueel Geweld. Tijdens de manifestatie wordt een aan tal aspecten van het thema belicht. Zo komt onder meer aan de orde het feit dat huishoudelijk werk, hoewel zwaar, onbe taald is, waardoor volgens het organise rende comité vrouwen financieel afhan kelijk blijven van de man. Ook buitens huis werken veel vrouwen zonder beta ling, de zogenoemde „vrijwilligsters”, zo stelt het comité. Uit onderzoek is geble ken, dat ongeveer 70 procent van de vrou wen buitenshuis zou willen werken, niet alleen om het sociaal verkeer uit te brei den, maar juist ook om financieel onaf- ondernemingen niet bewust genomen. Verklaringen voor dat internationaal ope reren zijn volgens Bakker veelal rationali saties achteraf. Uit een door hem verricht onderzoek blijkt export binnen de Euro pese Gemeenschap vooral te zijn ingege ven door de eis van optimale bedrijfs- grootte en de doelstelling van groei van de onderneming. HAMBURG (ANP). Het in Hamburg gevestigde bureau voor economisch on derzoek HWWA verwacht dat de werk loosheid in West-Duitsland dit jaar be hoorlijk zal groeien. In zijn jongste overzicht zegt het HWWA dat het gemid deld aantal werklozen per maand in 1979 876.000 beliep, maar dat het dit jaar zal stijgen tot 900.000. Een verdere stijging zit er volgens het HWWA niet in, wat overigens te danken is aan het gunstige uitgangspunt van 866.700 werklozen per 31 december ver leden jaar vergeleken met één miljoen eind 1978. West-Duitsland PAPENDRECHT (ANP). Vier Euro pese bouwconcerns zullen in de loop van de volgende week een voorstudie publice ren voor een tunnel onder Het Kanaal. Het gaat om de Britse tak van het Bos Kalis Westminster-concern, de Britse Costain Engineering, de Franse Spie Batignolles en de Westduitse Philipp Holzmann. De studie zal worden aangeboden aan diverse regeringen en aan de EG, die bereid zou zijn 20 pct. van de kosten voor een vaste verbinding tussen Engeland en Frankrijk voor haar rekening te nemen. Er zijn tenminste nog acht plannen voor een tunnel onder Het Kanaal. Een van de ontwerpen die nog duidelijk in de race is, is het plan van de Britse en de Franse spoorwegen. De uitvoering van dit vrij eenvoudige plan zou volgens berekenin gen uit 1978 2,9 miljard gaan kosten. 992.500 werkzoekenden, 44.00 minder dan een maand eerder, zo blijkt uit cij fers van het ministerie van Arbeid. Het HWWA wijt de verslechtering op de arbeidsmarkt aan de toevloed van werkzoekenden en aan een vertraging van de groei van het bruto nationaal Het HWWA verwacht dat de werkge vers in eerste instantie zullen besluiten tot het beperken van overwerk en het invoeren van kortere werktijd om de gevolgen van de stagnatie in de economi sche groei op te vangen. DEN HAAG (ANP). Bij de rijkspoli tie werken ruim 270 vrouwen in executie ve uitvoerende, dus zonder de administra tief ondersteunende, functies. Bij de ge meentepolitiekorpsen werken ongeveer 630 vrouwen in executieve functies. In percentages uitgedrukt is het aantal vrouwen bij de rijkspolitie drie procent en bij de gemeentepolitie 3,5 procent van het totaal aantal politiefunctionarissen. Deze cijfers worden genoemd in het antwoord van minister Wiegel van Bin nenlandse Zaken, mede namens zijn colle ga De Ruiter van Justitie, op vragen uit de Tweede Kamer. Volgens minister Wiegel wordt bij de; werving van politiefunctionarissen geen onderscheid gemaakt tussen mannen en vrouwen. Dat in de praktijk meer mannen worden aangenomen dan vrouwen, ligt volgens hem aan het feit dat zich voor een execu tieve functie minder vrouwen aanmelden dan mannen. Toch verwacht de minister dat het aantal vrouwen binnen de politie korpsen zal stijgen. (Van onze redactie economie) ENSCHEDE. De 26 telefonische hulpdiensten in Nederland willen meer geld om extra beroepskrachten te kun nen aantrekken. Dat is nodig om het sterk stijgende aantal binnenkomende telefoongesprekken te kunnen verwer ken. Waren er in 1975 60.000 mensen die een beroep deden op telefonische hulpverlening, vorig jaar waren het er al 160.000. Bij de telefonische hulpdienst gaat het niet in de eerste plaats om hulpbe- 5,00 7,00 7,43 GRONINGEN (ANP). Provinciale Staten van Groningen hebben een motie aangenomen, die ertoe moet leiden dat Groningen meer profijt gaat krijgen van de in Groningen aanwezige bodemschat ten als gas en magnesium. In de motie, die werd ingediend door de PvdA, wordt het college van GS opgedra gen op korte termijn te onderzoeken in hoeverre de medewerking die provincie en gemeentebesturen aan de winning van bodemschatten verlenen „dienstbaar kan worden gemaakt aan de belangen van de provincie en van de inwoners”. In de motie wordt ook geconstateerd dat in het verleden veel medewerking aan het verstrekken van vergunningen voor de winning van delfstoffen is verleend zon der dat voldoende rekening is gehouden met de belangen van Groningen. Daarbij wordt met name gedoeld op de bodemda ling, waarvoor nog steeds niet een bevre digende financiële regeling is getroffen. Een van de oplossingen voor de slechte werkgelegenheid voor vrouwen ziet het comité in arbeidstijdverkorting per dag. Het werk kan dan zowel thuis als daarbui ten beter verdeeld worden tussen vrou wen en mannen. De manifestatie van zaterdag wordt voorafgegaan door een demonstratie, die om 12.00 uur begint en vanaf de Lange Vijverberg naar de Houtzagerij voert, waar de eigenlijke manifestatie om 14.00 uur begint. Om 22.30 uur wordt de mani festatie besloten met een feest in het vrou wenhuis aan de Anna Paulownastraat in Den Haag. UTRECHT (ANP). In januari heeft Nederland voor 161,5 miljoen gulden aan pluimveehouderijprodukten uitgevoerd. Dat is 19,3 procent meer dan in januari 1979. hoevende mensen naar een instantie te verwijzen. Voor velen in nood is de dienst het enige adres dat 24 uur per etmaal bereikbaar is en waarvan het bekend is, dat de mensen worden aan gehoord en dat ze antwoord krijgen. Het zijn merendeels mensen in geeste lijke en sociale nood die de hulpdien sten benaderen. Meestal blijven de hulpbehoevenden anoniem. Er zijn te lefoontjes die vijf minuten duren, maar er worden ook gesprekken ge voerd van meer dan een uur. Veelal gaan de gesprekken over rela tieproblemen (scheiding, problemen met kinderen). Maar ook alcoholvers laafden en agressieve mensen bellen op om af te reageren via een welwil lend luisterend oor en een opbeurend weerwoord. De meeste telefoontjes ko men binnen tussen half negen ’s a- vonds en vier uur ’s nachts. 1,50 ,00 >,50 ,00 ,00 '30 >,80 1,00 1,70 >,70 1,00 1,00 >30 >,00 >.00 .50 i,50 1,50 1,00 1,00 •40 >40 ,70 ,50 >40 i,00e 1,00 1,70 1,00 1,50 >,50 1,70 >,10 ,50 1,70 1,00 ,00 ,00 1,50 >30 ,00 >40 >40e 1,70 1,50 1,10 >,00 1,80 1,50 1,00 >,00 1,00 ’,00 1,00 40 ,70 40 ,00 40 ,10 ,70 40 ;qo ,00e .00 ,00 ,50 ;00 40 ,00 ,40 40 ,50e ,70 .80 Uit mededelingen van het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren blijkt, dat in januari ruim 457,2 miljoen eieren de grens over gingen (plus 20,9 procent) ter waarde van 66,5 miljoen gulden (plus 49,5 procent). De hoeveelheid geslacht pluim vee, die werd geëxporteerd, daalde met 0,8 procent tot 19,1 miljoen kilo ter waarde van 68 miljoen gulden (plus 10,7 procent). Van de record-eieruitvoer ging het grootste deel naar andere EG-landen. Bui ten de Europese Gemeenschap werden er 93 miljoen afgezet, met name in Irak (30 miljoen), Iran (22 miljoen), Algerije en de Verenigde Emiraten. In de tweede week van februari zijn extra vliegtuigen ingezet voor het transport van eieren naar Iran. De producenten kregen in januari ge middeld 2,29 gulden per kilo eieren (vorig jaar 1,90) en in de eerste drie weken van februari respektievelijk 2,16 (1,90), 2,31 (1,87) en 2,35 (1,90). In januari zijn zeven miljoen broedeie- ren voor legrassen ingelegd. Als dat aan tal de komende maanden niet vermindert, is volgens het produktschap de kans DEN HAAG (ANP). De wettelijke rente wordt per 1 april verhoogd van tien tot twaalf procent per jaar. Wettelijke rente kan een schuldeiser krachtens de wet eisen van een schulde naar die zijn verplichtingen niet is nage komen door een betalingstermijn te laten verstrijken. De rente wordt berekend vanaf de dag waarop de schuldeiser de rente van de schuldenaar vordert, of vanaf de dag dat de schuldenaar een schriftelijke aanma ning heeft gekregen met de mededeling dat hij bij verdere vertraging rente moet betalen. De wettelijke rente schommelde van 10, J^iankelijk te zijn, aldus het comité. Het aantal winkels voor kleding en schoeisel is in 1979 met bijna driehonderd toegenomen tot 25.160. In de branche voor huishoudelijke artikelen, meubels en be hang was een stijging van twintig winkels te zien tot 30.540. In de kantoorbenodigd hedensector een lichte daling van veertig tot 1980 winkels. het totale verkoopoppervlak wordt groter, omdat er grote zaken bijkomen en door winkeluitbreiding. Dit blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat de verkoopruimte van levensmiddelenzelfbedieningszaken tien jaar tijd meer dan verdubbeld is. UTRECHT (ANP). Het bestuur van de sectie tijdschriftjournalisten van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft gisteren in een telegram aan de NVJ zijn ongerustheid uitgesproken over het standpunt van de algemeen se cretaris van de NVJ over de krant als actiemiddel. Het sectiebestuur wil deze kwestie zo spoedig mogelijk ter discussie stellen in de verenigingsorganen. X Het overgrote deel van de groei is te vinden in de winkels voor recreatieve doeleinden. In deze branche, uiteenlopend van antiekwinkels tot auto-accessoiresza- ken, kwamen er in een jaar tijd 2130 winkels bij, waardoor het totaal op 53.680 kwam. In de voedsel-, drank- en tabakbranche verdwenen de meeste winkels: het be stand daalde hier met 760 zaken tot 48.210. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Registratiekantoor Detailhandel, die gis teren werden bekendgemaakt bij de ope ning van de vakbeurs „Winkel ’80” in - - Utrecht. De teruggang van het aantal winkels in de levensmiddelenbranche wordt overi gens gecompenseerd door schaalvergro ting: het aantal winkels neemt af, maar "*1 Ook met de samenwerking tussen be drijven op het gebied van export is het droevig gesteld. Bakker komt tot de con clusie dat de op dit ogenblik bestaande samenwerkingsverbanden weinig om het lijf hebben. Een conclusie die nogal opmerkelijk is, gezien de hoge prioriteit die zowel overheid als bedrijfsleven aan exportsa- menwerking zegt toe te kennen. Volgens Bakker biedt exportsamenwerking juist de middelgrote en kleine onderneming die wil exporteren, een zinvol perspectief. BREDA (ANP). De raad van bestuur van Skol Brouwerijen in Breda, hoeft nog geen mededelingen te verstrekken aan de ondernemingsraad van Skol te Helmond over de op handen zijnde reorganisatie van de bierdivisie van deze onderneming. Dit heeft de president van de rechtbank in Breda, mr. B. Pronk, gisterochtend beslist in zijn uitstraak in het kort geding dat door de ondernemingsraad in Hel mond was aangespannen. In Helmond maakt het personeel van Skol zich grote zorgen, omdat gevreesd wordt dat het bedrijf in Helmond zal worden gesloten. De ondernemingsraad in Helmond wil tijdig worden ingelicht over de reorganisatieplannen en spande een kort geding aan, omdat voorafgaand overleg niet tot het gewenste resultaat had geleid. UTRECHT (ANP). De organisaties van artsen (KNMG), apothekers (KNMP) en tandartsen (NMT) hebben de regering in een gezamenlijke brief gevraagd het wetsontwerp tarieven gezondheidszorg te wijzigen, omdat dit in de huidige vorm „rechtsonzekerheid” zou veroorzaken voor genoemde beroepsgroepen. De drie organisaties vinden dat er nog altijd vragen bestaan over de „aanwijzin gen” die de overheid zal kunnen geven aan het centraal orgaan tarieven gezond heidszorg (COTG) en van de richtlijnen waarmee men bij het berekenen van tarie ven en honoraria rekening zal moeten houden. Ook ontbreekt volgens de organi saties de mogelijkheid om tegen dergelij ke overheidsbeslissingen in beroep te gaan. produkt. Het aantal jongeren dat zich laat inschrijven bij arbeidsbureaus zal verreweg het aantal werknemers dat dit jaar met pensioen gaat, overtreffen, al dus het HWWA-overzicht. Verder gaan steeds meer vrouwen een baan zoeken en zullen er steeds meer gastarbeiders uit de andere EG-landen komen nu de toelatingsvoorwaarden in dezen wat ver soepeld zijn. de tot doctor in de economie. Hij heeft becijferd dat zeventig percent van de Ne derlandse industriële ondernemingen niet of nauwelijks exporteert, terwijl vier per cent van de bedrijven goed is voor 84 percent van onze totale export. Even zorgwekkend is volgens Bakker de positie van industriële produkten in ons exportpakket. Die blijft zwak en dien tengevolge daalt het marktaandeel van onze export in de importen van de EG- partners nog steeds. Het merendeel van de bedrijven be perkt zich tot een traditioneel, produktge- richt exportbeleid. Van systematisch zoe ken naar nieuwe mogelijkheden binnen het kader van de bekwaamheden van de betreffende onderneming is meestal geen sprake. De beslissing om wel aan zogenaamde exportmarketing te doen en internatio naal te gaan opereren, wordt bij vele (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Als Emmen het legerde- pot van de Verenigde Staten met werk voor 450 mensen niet zou willen, heeft de regering daarvoor geen alternatief. Dat heeft staatssecretaris Koning (Binnen landse Zaken) gisteren gezegd in ant--) woord op vragen uit de Tweede Kamer. Tijdens het vragenuurtje zei de bewinds- man dat de 450 arbeidsplaatsen voor Em men bij een weigering van die plaats aan het Noorden verloren zullen gaan. De 450 arbeidsplaatsen voor Emmen als gevolg van de vestiging van een op slagplaats van legermateriaal voor de Amerikanen, horen bij de 3000 die de drie noordelijke provincies en de regering zijn overeengekomen in het Integraal Struc tuurplan Noorden des Lands. De arbeids plaatsen van de overheid die naar Dren- the gaan, kunnen niet naar Groningen en Friesland, aldus de staatssecretaris. groot, dat de legpluimveehouderij het in de tweede helft van dit jaar weer moeilijk zal krijgen. „Een roekeloos vertrouwen in de afzetmogelijkheden” is volgens het produktschap niet gerechtvaardigd. Het probleem is, dat de een niet voor de ander.-; wil of kan achterblijven, zo voegt het er» aan toe. Van de uitvoer van geslacht pluimvee ging in januari maar 2,9 procent naar landen buiten de Europese Gemeenschap. Vorig jaar was dat 7,4 procent. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Bovag wil de pomp houders aanmoedigen voor de betaling van brandstof meer bankcheques en giro betaalkaarten te accepteren. Volgende week gaat de Bovag met de oliemaat schappijen overleggen om met deze en andere maatregelen de kansen op bero ving en het wegrijden zonder te betalen verder te verkleinen. Nu de benzineprij- i zen zo sterk stijgen, zijn er - aldus secreta ris J. Risseeuw van de Bovag - weer wat meer berovingen en vooral onbetaalde rekeningen. „Het laatste komt het meeste voor, maar bij de berovingen gaat het om grotere risico’s voor de pomphouders terwijl de bedragen omvangrijker zijn,” aldus Ris seeuw. Shell beschouwt dit als een risico voor de pomphouders, waar Shell zelf geheel buiten staat. Esso echter verklaart dat „de onveiligheid van de pomphouders ons in hoge mate verontrust”. De Bovag is niet van plan de bankche que en de girobetaalkaart in de plaats te laten komen van het contante geld. „Geld is een wettig betaalmiddel en dient ten alle tijde te worden geaccepteerd,” vindt de Bovag. Een zak-computer-agenda is een van de attracties op de beurs Relatie 80" in Utrecht. In deze mini-computer kan men tot één jaar van te voren dertig afspraken met tijd en plaats programmeren. Op het gewenste ogenblik verschijnt de tekst en de tijd op het schermpje en wordt men gewaarschuwd door een pieptoon. De mini-computer kan ook nog rekening houden met de verschillende lokale tijden over de wereld. NVJ-secretaris Gerard Schuijt en woensdag ook het NVJ-bestuur, hebben verklaard dat een beperking van de be richtgeving tot het nieuws over en rondom de FNV-acties, een actievorm die door journalisten bij enkele dagbladen en het ANP was gekozen, zinvol kan zijn. Dit omdat het publiek niet volledig van infor matie verstoken bleef, terwijl de wel ver spreide informatie de belangen acentu- eerde waarvoor de journalisten actie voerden. In dit geval verzaakten de journalisten, evenals bij een volledige staking, hun uit arbeidsovereenkomst en redactiestatuut voortvloeiende verplichting, volledige in formatie te verspreiden. Maar bij een sta king verzaken werknemers volgens de NVJ altijd collectief verplichtingen. Schuijt zei gisteren desgevraagd, dat deze standpuntbepaling tot dusver niet tot opzeggingen heeft geleid. Wel hebben tus sen de tien en twintig leden voor hun NJV- lidmaatschap bedankt omdat ze het niet eens waren met de acties van de FNV. CANBERRA (ANP). De Australi sche raad voor advies inzake de urani- umindustrie heeft de regering aanbevolen een studie te laten uitvoeren naar de mo- gelijkheid van deelneming van Australië C*;- in de uraniumverrijkingsindustrie. Dit heeft de Australische minister van Handel en Natuurlijke Hulpbronnen, Doug An thony, deze week in het parlement ver klaard. De raad noemde vier overwegingen die XX bij het beoordelen van de uitvoerbaarheid ‘X.’ van uraniumverrijking in Australië in aanmerking zouden moeten worden geno- ÏX men. De eerste is dat de Australische ‘X. commissie voor kernenergie over de XX noodzakelijke technische vaardigheid en - ervaring beschikt voor het geven van ad- V viezen over en het deelnemen aan het ontwerpen, bouwen en exploiteren van een verrijkingsfabriek. Verder meende de raad zelf geen deug- •XX delijk oordeel te kunnen geven over de economische levensvatbaarheid van een verrijkingsfabriek. Tenslotte was de raad van oordeel dat een onderzoek moet X- plaatsvinden naar de mogelijke gevolgen 7 van zo’n project voor het milieu en dat de regering pas een verrijkingsfabriek moet bouwen wanneer doelmatig internatio naal toezicht is gewaarborgd. DEN HAAG. Het aantal leden van de Vereniging Effectenbescherming (VEB) heeft eind 1979 gestabiliseerd op 4550, waarmee een nieuw historisch hoog tepunt werd bereikt ten opzichte van het vorige record van 2150 leden eind 1978. Een geslaagde ledenwervingscampagne veroorzaakte deze toeneming, zo valt te lezen in het jaarverslag van de VEB. Ook de VEB ondervond echter aan het eind van het jaar de invloeden van de gevoelige verliezen, die de doorsnee effec tenbezitter op aandelen leed. Maar in veel opzichten is de VEB tevreden over 1979. Naast de ledengroei was het succesvolle verloop van de Nationale Dag voor Beleg gers in Effecten verheugend. telde eind ft’t

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21