mondig Bazar Bloemen Kamer tegen wervingsaanvraag Gevelsteen buitenlanders door Hoogovens Jongerenhuisvesting blijft steken in beleidsadvies Wopsie Topsie ROEP OM VASTE GEDRAGSLIJN VOOR LEEGSTAANDE PANDEN Architektenwinkel KANS OP VERGUNNING LIJKT UITERST GERING 3 COLLEGE IN NOTA BEKRITISEERD Publiciteit rond gehandicaptensport boven alle kritiek Warrig ■ft ■■■■I 5 IJMOND 1980 VRIJDAG 7 MAART 4 Verwondering (Van onze verslaggever) Aantrekkelijker werk IJMUIDEN. De bewoners van het voormalige pand van Gas en Water aan de Trompstraat in IJmuiden hebben een nota uitge bracht getiteld „een signaal aan het college van B. en W.” Daarin worden nogmaals de overwegin gen om te kraken op een rijtje geplaatst en zetten de samenstel lers hun zienswijze uiteen over het gemeentelijk beleid aangaan de jongerenhuisvesting. 4 MHIÉ TB KOOP GEVRAAGD OUD GOUD - OUD ZILVER al 15." P®r 9ram voor oud goud VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het riante woon huis Kanaalstraat 234, in de wan deling aangeduid als „Villa Nooit gedacht”, mag tot het tijdstip van sloop bewoond blijven door de zes Velsenaren die er vorig jaar illegaal hun intrek namen. Dit antwoord van B. en W. op gestel de vragen van de CDA’er H. van Leeuwen maakte donderdag in de raad een discussie los die van het thans gevoerde huisvestings beleid, met name ten behoeve van jongere woningzoekenden, bitter weinig overeind liet. r 1 1 iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Het kraakpand Kanaalstraat 234 in Oud-IJmuiden, bijgenaamd .Villa Nooitgedacht". (ADVERTENTIE) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill RESTAURANT PvdA Jl1 afdeling IJmuiden - Velsen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) )0 1 1 1 L L (ADVERTENTIE) f~Nèt even iets onderst Dat proeft u. In Mes! zal ten te ster erd teit igs- eer de iran teel De parlementariërs wilden donderdag hun standpunt naar voren brengen bij het debat over de uitvoering van de Wet Ar beid Buitenlandse Werknemers. De socia list Buurmeijer wilde van Albeda de toe zegging dat hij Hoogovens de gevraagde permissie zou weigeren. Eventueel wilde hij zelfs met een motie komen om de minister onder druk te zetten. Daar is Buurmeijer namens de PvdA en Ed Nijpels van de WD nemen in hun toe spraken echter nadrukkelijk afstand van de wens van Hoogovens. Buurmeijer: „Al lereerst vind ik dat het Velsense bedrijf andere maatregelen moet nemen om te zorgen dat het werk aantrekkelijk wordt voor de mensen. Dat kan een kwestie zijn van arbeidsomstandigheden. Maar nu zijn we zeker tegenstander van het werven via de officiële weg van buitenlanders. Im mers, de laatste maanden zijn tal van evenwel niets van terechtgekomen. Albe da ontrbrak tegen vijven op het appèl. Telefonisch liet hij kamervoorzitter Dol man vauit zijn auto weten op weg te zijn van Uden naar Den Haag. De bewinds man bleek te laat op de hoogte te zijn gesteld van de aanvang van het debat. Om half zeven werd Albeda in de Eerste Ka mer verwacht om aan de overzijde van het Binnenhof de Loonwet te verdedigen. Voor de derde keer moest daarom het debat worden verplaatst. Vermoedelijk wordt het nu volgende week dinsdag ge houden. kentenis stomme verwondering. „Dat lijkt me sterk”, reageerde Van Leeuwen. D. Kuijper (Progressief Velsen) viel over een „wat al te simpele” vergelijking van de wethouder waarmee de betrokken krakers met dieven en andere wetsover treders op één hoop werden geveegd. De CDA’er Van Leeuwen had zich eerder bij De socialist C. Kranendonk herinnerde aan een eerdere kraakactie aan de Hof- geest (boerderij Oosterweg). De betrok ken wethouder beloofde bij die gelegen- hetzelfde agendapunt op dezelfde manier uitgelaten. Van der Kroef kondigde zo’n vervan gend sportevenement wel aan. Op per soonlijke titel, zo bleek uit een latere be- stuursverklaring die een volstrekte ont kenning inhield. D. Kuijper (Progressief Velsen) was door B. en W. na schriftelijke vragen over de komende Paralympics, waarbij Zuid-Afrika buitenspel is gezet, geattendeerd op een ANP-bericht daar over en daarop corresponderende be richtgeving in onze bladen. Met verwij zing naar kortsluiting tussen voorzitter en overige bestuursleden van de betrokken sportbond was dit punt donderdagavond afgedaan. VELSEN. „Van vervangende tour- nooien in Velsen voor Zuid-Afrikanen gelijktijdig met de komende Paralym pics in Arnhem is geen sprake. Aan an dersluidende berichtgeving hierover had de Umuider Courant echter part noch deel.” Wethouder J. W. Meijer van sport zaken zette hiermee donderdagavond de misvatting recht als zou hierover in onze bladen bewust onjuiste informatie ver strekt zijn na contact met voorzitter Van der Kroef van de „Kennemer Invaliden Sportbond” in Beverwijk. Zondag ruilbeurs in het Alleenstaan- den-centrum aan de Wijkerstraatweg 119 in Velsen-noord. Postzegels, mun ten, prentbriefkaarten en alles wat zich maar laat ruilen. De organisatie ligt in handen van De Verzamelaar. Leden mogen voor niets ruilen. Kinderen betalen 50 centen en volwassenen 1 gulden plus een kwar tje. Er wordt geruilt tussen 12.00 en 17.00 uur. Ieder huisje heeft zijn kruisje. Er zijn in de IJmond huisjes die veel meer hebben dan dat. Bijvoorbeeld een ge velsteen. Zoals in de Kennemerlaan. In de gevel van het pand nr. 2a. Dat is het woonhuis van de familie Van Anken. De heer Van Anken is huisarts. Het is duidelijk dat de verbeelding op de ge- velversiering geen betrekking kan heb ben op zijn beroep. HoewelDe steen bestaat uit drie voorstellingen. In het midden de beeltenis van Mercurius met staf. Ter linkerzijde daarvan een paar werktuigen; passer, winkelhaak, hamer en beitel. En ter rechterzijde In Buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgenhoflaan 2c in Beverwijk kan iedereen die daar belangstelling voor heeft gratis advies krijgen van deskun dige architekten. Dat zijn dus mensen die individueel of in een groep iets willen bouwen of verbouwen. De H.H. architekten houden iedere eerste en derde donderdag van de maand zitting. Verstrekken technische adviezen maar weten ook alles over wettelijke bepa lingen. De architektenwinkel is wat je noemt van alle markten thuis en., het kost helemaal niks. ..En nu is ook de roos nog uit de vuist...” 30 35 )0 ro )0 30 >lad jze- lad, I op chs ake ren ms- 3nd km- onder redactie van Hans Bongers dat ;en, ige LD nd- ste- en- :eer en in. wel ng, cht ses- ied deboMtedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 OVERVEEN Reserveren 023-263600 's Maandags gesloten Mevrouw Maes (D’66) proefde een stuk je discrepantie tussen het alsmaar hame ren van de wethouder op verstoring van de rechtsorde (door de krakers) en de betoonde tolerantie. Waarop Bijl met wat omfloerste stem: „Het menselijke aspect speelde daarin mee. Onze aanpak is dan anders dan bijvoorbeeld een identiek ge val aan de Lange Nieuwstraat.” Wat bij D’66’er Ten Brink weer nieuwe vragen opriep. van de Mythologische Godsfiguur een eenvoudig roeibootje. Zou dat iets te maken kunnen heb ben met handel, nijverheid en scheep vaart? Mevrouw Van Anken zegt het zelf niet te weten. Wel vertelt zij dat het huis ooit is gebouwd door een reder. Dat moet dan zijn gebeurd in 1916. Getuige de „eerste steen” die in dat jaar is gelegd door Nico Maarleveld. Wie weet daaromtrent iets meer te ver tellen? Vertelt mevrouw Van Anken dat het houtwerk in de woning stevig en solide is. Gang en gangportaal worden ge scheiden door fraaie glas-in-lood-deu- ren. Daarin heel opmerkelijke afbeel dingen van Vrouwe Justitia. De CDA’er Van Leeuwen sprak van een wel heel verregaande tolerantie en „een aanfluiting voor de duizenden legale wo ningzoekenden die in Velsen op de wacht lijst staan.” Wethouder K. W. Bijl van Volkshuisvesting werd vervolgens een „slap beleid” verweten. Van Leeuwen diepte uit zijn herinnering op de duidelij ke aarzeling bij het zoeken van een pas sende bestemming nadat het pand eind 1978 voor 3,5 ton door de gemeente was aangekocht. Met name de lange leegstand („een ware uitdaging voor kraakacties”) nam hij het college kwalijk. Het punt jongerenhuisvesting werd door de democrate C. C. M. T. Maes- Janssens en D. Kuijper (Progressief Vel sen) naar aanleiding van de „illegale woonsituatie” aangeroerd. Door beiden werd de wederrechtelijke bewoning van het pand een signaal genoemd waarop vanuit het college op geen enkele manier wordt ingespeeld. Via gerichte informatie moet, aldus de nota, de gemeente jongeren overtuigen zich in te laten schrijven. Kritiek van gelijke strekking heeft het college middels een brief van de krakers van het pand aan de Roerstraat in IJmui den ontvangen. Volgens de bewoners zou het pand bedoeld zijn voor een- en twee persoonshuishoudens. Dit idee werd al thans in juli 1977 van gemeentewege geop perd. Het duurde twee jaar voordat de bouwtekeningen, de begroting en de kos tenraming geregeld waren. Daarna zou de gemeente zeven maanden niets meer van zich hebben laten horen. Middels het schrijven aan het college eisen de krakers dat het college een defini tief besluit neemt aangaande de bestem ming en verbouwing van het pand aan de Roerstraat. Verder dringen ook deze briefschrijvers aan op een drastische ver andering van het gemeentelijk beleid in zake jongerenhuisvesting. heid een actief en slagvaardig beleid ten aanzien van de jongerenhuisvesting. Een toezegging waaraan Kranendonk wet houder Bijl voor het onderhavige geval graag wilde vastpinnen. „Bij het zoeken van een ook financieel aanvaardbare be stemming van het bewuste pand hebt u een aantal wettelijke mogelijkheden dom weg onbenut gelaten. Het gaat om een brokje gemeentelijk bezit. Tijdelijke be woning had daarmee op voorbeeldige wij ze afgewikkeld kunnen worden.” Tegenover die heftige kritiek voerde Bijl een uitermate warrig verweer. Ver geefs speelde hij de Zwarte Piet door naar collega-wethouder Meijer (woonruimte verdeling) die aan de hele materie terecht geen boodschap zei te hebben. „Het gaat hier om huisvestingsgevallen buiten de lijst van woningzoekenden om. De functie van wisselwoning in het kader van de voorgenomen renovatie.” Waarmee hij naar Bijl terugverwees. Aan de Urkstraat in IJmuiden ging woensdagmiddag de vlag in top op de nieuwbouw van Koelewij-Spaak. Een bedrijf dat zich bezig houdt met het verwerken van vis. Het bedrijfspand wordt in mei opgeleverd. De afmetin gen van het gebouw zijn 22,5 bij 35 meter. Hoogte: 5 meter. Binnen komt 2035 kubieke meter verwerkingsruim te en 523 kubieke meter koelruimte. Verder komen er nog een douche- en kleedgelegenheid, kantoren en kanti ne. Allemaal ontsproten aan het brein van Architectenbureau P. Blokhuis uit Amersfoort. De bouw wordt uitge voerd door het IJmuidense bouwbe drijf P. Zwart; experts op het gebied van koelhuisbouw. En tenslotte mag niet onvermeld blijven dat de vlag in top ging omdat het hoogste punt van het bouwwerk was bereikt. IIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII .Oproep In de week van 10 tot 16 maart wordt de landelijke collecte gehouden voor het Hationaal Rheumafonds. De op brengst van deze geldinzameling is niet uitsluitend bedoeld voor bestrijding van deze ziekte maar evenzeer voor het brengen van een beetje geluk bij hen die door deze ziekte zijn gehandicapt. Denk bijvoorbeeld aan voorzieningen of een aangepaste vakantie. Gul geven betekent een stukje verlichting en hulp aan rheumapatiënten. En geven kan via de collectebus of door overmaking op giro 324 van het Nationaal Rheuma fonds in Den Haag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii Ruilen (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/UMUIDEN. De kans dat Hoogovens vergunning krijgt voor bet werven van vijfhonderd buitenland se werknemers lijkt uiterst gering. De Tweede Kamer keert zich in elk geval in grote meerderheid tegen de aanvraag die Hoogovens bij het arbeidsbureau te Be verwijk heeft ingediend. Minister Albeda van Sociale Zaken is de man die uiteinde lijk toestemming moet verlenen. Woord voerders van de grote fracties hebben zich echter negatief over het verzoek van de staalgigant uitgelaten. Hun reactie komt erop neer dat het onaanvaardbaar is dat Nederland werkkrachten uit Span je en Joegoslavië zou halen terwijl al tal van illegale buitenlanders de laatste maanden op straat zijn komen te staan. illegalen door hun werkgevers op straat gezet. Een deel van die mensen kan wel licht bij Hoogovens werk vinden. U weet dat donderdag vijf van hen bij het bedrijf zijn gaan solliciteren”. Buurmeijer wil van Albeda ook weten wat er waar is van de geruchten dat het Joegoslavische staatsbemiddelingsbedrijf Technomont (met een vestiging in Amsterdam) ook voor de Rijnmondwerknemers zou moe ten verzorgen. Ook Nijpels van de WD is tegenstander van de vergunning voor Hoogovens. Hem staan maatregelen voor ogen als verbete ring van de arbeidsomstandigheden en verhoging van de mobiliteit. Met dat laat ste wordt bedoeld dat werknemers bereid moeten worden gevonden meer kilome ters te reizen naar hun werk en ook dat zij ander werk willen doen dan voorheen. De christen-democraat Van Dam was niet van plan Albeda aan diens jasje te trek ken over Hoogovens. Hij is echter ook een verklaard tegenstander van toestemming. Van Dam verwees naar een aanvraag van het bedrijf twee jaar geleden die toen ook zou zijn geweigerd. Ruud Nijhof van DS’70 is evenmin voorstander van inwilli ging van het verzoek. Grote Houtstraat 129 Telefoon 023 312803 „Als men nagaat dat er in deze gemeen te nu, anno 1980 over beleidsmatige huis vesting van een- en tweepersoons huis houdens nog steeds niet meer is dan een beleidsadvies, terwijl het initiatief hiertoe al in 1975 door de toenmalige staatssecre taris Van Dam is genomen, dan mogen we toch wel concluderen dat er wat fout zit in het gemeentelijk beleid. Nu staat een fa lend beleid betreffende een- en tweeper- soonshuishoudens niet op zichzelf, maar het is duidelijk dat er aan het gehele Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-13405 PvdA’er Kranendonk wees een op dit punt onwetende wethouder op mogelijk heden de clandestiene woonsituatie van dit moment recht te trekken via een clau sule in het Burgerlijk Wetboek dat voor ziet in een kortlopend huurcontract. „Hieraan heeft de heer Bijl, neem ik aan, weinig toe te voegen.” Met die slotopmer king van burgemeester Molendijk had de huisvestingsman in het college donder dagavond zijn portie wel gehad. Ten aanzien van de krakers blijven maatregelen achterwege. Een benadering waarmee donderdagavond niemand in de raad content bleek. Van Leeuwen riep met zijn vraagstelling om correctie van een juridisch scheefgegroeide situatie; hardhandige verwijdering dus. Luider klonk echter een pleidooi voor „eindelijk een actief beleid ten aanzien van leeg staande panden voorzover gemeente-ei- gendom.” De familie Wijdoogen uit IJmuiden gaat er weer tussen uit met de Wopsie Topsie-kampen. Op het programma staan twee reizen waarvan er een tij dens de pinksterdagen naar Bentveld leidt. Dit kamp is bedoeld voor kinde ren van zeven tot en met twaalf jaar. Van vijf tot en met twaalf juli wordt de provinciegrens van Overijssel overschreden en zet de kampleiding koers naar Balkbrug. Hier zijn kinde ren van negen tot en met vijftien jaar welkom. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het adres Satumusstraat 31 in IJ muiden, telefoon 02550-18691. Met bloemen kun je nog veel meer doen dan ze laten groeien waar ze groeien en af blijven. Je kunt ze plukken en in een vaas zetten. Maar je kunt er ook nog kunstzinnige grap pen mee uithalen. Dat heet bloem schikken. Corsa ge’s, Biedermeij- ers, stukjes in vaas of schaal of als flesversiering. In buurthuis De Pla neet in IJmuiden gaat op 17 maart daartoe een cur sus van start. Leuk voor dames en heren die de leeftijd van 18 jaar tenminste hebben bereikt. Aanmel den voor de cursus bij Cora Venema. Op dinsdag- en maandagavonden tussen 19.00 en llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Oud-Katholieke Adelbertus Vrouwenkontakt laat weten dat er op zondag 16 maart wat te beleven valt in het Adelbertuscentrum aan de Spar- renstraat 46 in IJmuiden. Daar wordt na de kerkdienst een bazar gehouden. Ook wordt de uitslag van de verlo ting bekendgemaakt. Iedereen is van harte welkom. Ook niet-parochianen. Het festijn begint omstreeks half twaalf. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu Vlag woonruimteverdelingsbeleid iets schort”, aldus de samenstellers. In het woonruimteverdelingsbeleid wordt, aldus de samenstellers, niet inge speeld op de veranderende maatschappij - vorm. Zij stellen dat meer dan 50 percent van de woningzoekenden niet meer in gezinsverband woont. De jongeren die door hun inkomen zeer beslist geen hoge kamerhuur kunnen betalen, komen hier door in de hoek waar de klappen vallen. De nota signaleert tevens dat het aantal ingeschreven woonruimtezoekenden niet overeenkomt met het werkelijk aantal. 20.00 uur. Tele foon 13021. Voor 25 gulden tien les sen. Drie lessen per maand. Geen geld. Doen! Bijl zag zich na het laatste voor een dubbele opgaaf geplaatst. Het tegenover de raad aanvaardbaar maken van de lan ge leegstand van het bewuste pand (ruim een half jaar na aankoop) en vervolgens inzicht verschaffen in de stug volgehou den afzijdigheid ten aanzien van de jonge- renhuisvesting. Hij wees op elkaar door kruisende plannen. De functie van wissel woning ten behoeve van de omringende renovatiewijk maar terzelfdertijd ook een gecombineerde woonwerkbestemming in welk verband de Stisa terloops werd ge noemd. Deze opbouwinstantie wilde een woonbestemming niet in de weg staan en trok zich daarom als gegadigde terug. „Voor tijdelijke bewoning konden wij nie mand vinden. Bedenk wel, het pand gaat binnen afzienbare tijd tegen de vlakte. Met het zicht daarop toonde niemand ani mo.” De raad manifesteerde na deze be- Villa Nooitgedacht” is symbool voor falend huisvestingsbeleid Si

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5