Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken): Afmaken van dolfijnen gaat verder s STAND HYPOTHEEKRENTE Artsen hekelen Zwolse Algemene Damrak weer wat op verhaal van vrachtwagens Meer voedsel Moeilijkheden bij wegvervoer dit jaar naar Derde Wereld Nieuwe opleiding voor chauffeurs r r beurs deze week Top bedrijfsleven ouder dan 50 jaar „Politiek moet automobilisme gaan aanpakken” „Wervingscampagne over de schreef” 99 *1 o gg 12 19 80 8 MAART ECONOMIE ■L 1 BOiiMHigWa onvolkomenheden of minder juiste situaties voor komen, moet men dat durven erkennen en met grote voort varendheid streven naar goe- w... de oplossingen. Bij het zoeken daarnaar moeten de WSW- werknemers daadwerkelijk worden betrokken. bedrijven (zoals sociale werk- (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Als in WSW- ZATERDAG $*K w •T Naam Bank: Amrobank Bouwfonds Ned. Gem. 11,8 12,77 12,77 11,8 Ned. Middenstandsbank 13,46 12,2 13,23 5/10 jaar 2 12,0 5/10 jaar 5/10 jaar Centrum-bank Nationale Nederlanden Ned. Credietbank De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 4 maart 1980. 5 jaar variabel 10 jaar 10 jaar 1 1,25 10,9 11,25 10,8 10,8 11,6 12,03 11,57 11,25 11,25 11,25 10,9 11,25 10,8 10,8 11,57 11,25 11,25 11,25 Rentevast Afsluitprov. gedurende: in proc.: 11,1 10,8 11,1 10,8 Nutsspaarbank West Nederland Postgiro en Rijks Post Spaarbank Rabobank (adviesrente) Westland-Utrecht standaard Levenhypotheken Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Opmerkingen: De enorme verhogingen in de hypotheekrente zet zich voort. In 2 weken tijd zijn bij sommige banken de percentages met meer dan 1% gestegen. De Westland Utrecht Hypotheekbank is als eerste de 12% grens gepasseerd, waarmee het record van eind ’74 is geëvenaard. Te vrezen valt dat hiermee nog geen einde is gekomen aan de renteverhogingen. Voor een annuïteiten lening staan sommige Bondsspaarbanken, de Spaarbank Rotterdam en de Postgiro en Rijkspostspaarbank op dit moment het laagst. 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar variabel 3/5 jaar 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 11,75 11,25 11,5 11,25 11,0 10,8 11,5 11,25 11,2 10,5 10,5 12,5 11,95 12,04 11,77 11,44 11,45 12,29 12,02 12,16 10,98 10,98 Opgave bank 11,75 11,5 11,75 11,5 11,0 11,3 11,75 11,5 11,3 11,5 10,5 10,5 11,44 12,0 12,57 12,29 12,28 12,5 10,98 10,98 12,5 12,22 12,31 12,04 Wall Street bleef ook deze week in de ban van de inflatieversnelling en her nieuwde rentestijging. Hoewel steun werd ontvangen vanuit de oliehoek, overheersten de baissekrachten en be gon de beurs zelfs gevaarlijk snel af te glijden. Ook de oliefondsen deden mee niettegenstaande de voortdurende be richten over nieuwe succesvolle olie- en aardgasboringen, die de speculatieve be langstelling voor de olieaandelen gaan de houden. rond dit weekeinde de centrale banken in de Verenigde Staten het officiële dis conto, dat pas kortgeleden op 13 procent is gebracht, met niet minder dan 2 pro cent zullen verhogen. prijsgeven door volkomen gebrek aan belangstelling. ACF steeg 10; Bog, Elsevier, NDU en Giessen-De Noord 10 tot 15. De ban ken bleven grillig in de beurs, maar ABN boekte toch een herstel van 10. Aande len Koninklijke Petroleum stonden op een winst van vijf gulden toen de jaarcij fers bekend werden. Gisteren ging deze winst vrijwel verloren door de flauwe stemming van Wall Street. Met uitzondering van de internatio nals sloten alle beursgroepen de vorige maand op het laagste niveau van het jaar af. Deze week was er even een ander gezicht. Hoewel er na één dag van krachtig herstel direct weer flinke reac ties optraden. Niettemin kon menig aan deel de week met een winstsaldo af sluiten. bepalen. De Zwolse Algemene plaatst de behandelende arts in een oneigenlijke rol, aldus de KNMG. In dit geval draagt de verzekeraar dan wel de verzekerde zelf de verantwoorde lijkheid voor de verstrekking, zonder dat derden daarbij als controle worden inge- De Vereniging Natura neemt een juister standpunt in, vindt de artsenorganisatie. Zij streeft ernaar dat iedereen zich kan verzekeren tegen behandelingskosten van een alternatieve genezer. In de polis wordt nauwkeurig omschreven welke kosten zijn verzekerd. Verstrekkingen die niet door een arts worden gegeven maar wel gedeeltelijk worden vergoed, zijn gebon den aan duidelijk omschreven diploma’s. De afgelopen week hebben de vissers op het eiland Iki (1.000km ten zuidwes ten van Tokio) meer dan duizend dol fijnen afgemaakt. De dolfijnen zouden volgens hen de visvoorraad ernstig aantasten. Milieubeschermers hebben verontwaardigd geprotesteerd tegen deze slachtpartij. Een woordvoerder van de Japanse pers kritiseerde de buitenlandse pers voor het ’’overdramatiseren” van de slachting en noemde de milieubescher mers bekrompen lieden die alleen aan de dolfijnen denken. Amerikaanse mi lieubeschermers, die ter plaatse zijn, zeggen dat het probleem meer ligt in de overbevissing dan in de eetlust van de dolfijnen. (Van onze redactie buitenland) TOKIO. Japanse vissers hebben nog eens vijfhonderd dolfijnen gevan gen, die ze dezer dagen zullen afma ken. Dit hebben visserijfunctionaris- sen in Tokio meegedeeld. schakeld. De KNMG merkt nog op dat het niet haar bedoeling is een oordeel over de behandeling zelf te vellen, maar wel over de organisatievorm waarin de verzeke ring tegen de kosten van dit soort behan delingen zou moeten worden gegoten. Annuïteitenhypotheken A.B.N. Geen ontwikkeling om staatsleningen populair te maken. Maar daarom is het ministerie nu met niet minder dan twee volle procenten in rente omhooggegaan. Dat er zó kort na elkaar twee staatsle ningen met zulk een renteverschil zijn aangeboden, is nog niet vaak vertoond. Toch is de rentehausse nog niet uitge woed. In Amerika verhoogden de grote banken deze week met een fikse sprong hun rente verder van 16,75 procent op 17,25 procent en velen namen de 18 pro cent al in de mond. Verwacht werd dat werke lijk 11,6 12,03 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 ■KW* Rentepercentages met Gem. gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk In een commentaar hekelt het KNMG- weekblad Medisch Contact het optreden van de Zwolse Algemene. Paginagroot heeft deze maatschappij gesteld: „Om welke behandeling het ook gaat, als de eigen arts of specialist er mee instemt, betalen wij de kosten”. Gezien de normale verwijzingsprocedure gaat het hier dus wel om extra eisen, maar die worden nu aan de behandelende arts gesteld. Want, zegt het blad, het gaat hier niet om verstrekkingen die in de kring der beroepsgenoten gebruikelijk zijn: het gaat om totaal nieuwe verstrekkingen en het behoort tot de verantwoordelijkheid van de verzekeraar de omvang daarvan te Hoewel de onrust op het loonfront deze week in ons land een climax bereik te, was de beurs er niet ondersteboven van. Eerder kreeg de overtuiging dat het kabinet niet op de voorgestelde loonin- greep zou struikelen en dus de rege- ringscontinuïteit niet zou worden ver broken, een positieve invloed. Want te midden van de Kamerdebatten brak woensdag een krachtig technisch herstel door, dat vele vooraanstaande aandelen van zowel de actieve als de lokale markt fors deed opveren. Deze hadden de afge lopen weken duchtig terrein moeten Deze week kwamen ook berichten door van nieuwe olievondsten in het Nederlandse deel van de Noordzee, maar de meeste bij deze boringen be trokken ondernemingen zijn niet in Am sterdam genoteerd. Alleen de vroegere IHC Holdings, nu Caland Holdings, bleek bij een van de nieuwe vondsten betrokken en kon er enkele guldens door aantrekken. ■Si A-; De arts moet volgens de organisatie een behandeling voorschrijven die in overleg met de patiënt de beste lijkt, zonder dat de financiële gevolgen de doorslag geven. Volgens de KNMG ligt hier een bron van conflicten, die met de behandeling als zodanig niets te maken hebben. Als een ziektekostenverzekeraar meent alterna tieve geneeswijzen in zijn pakket te moe ten opnemen, moet hij zelf de financiële consequenties dragen en niet van de be handelend arts een soort controlerend arts maken. Japanse vissers takelden een dode dolfijn op om hem in een destructiemachi- ne te laten zakken. Op de voorgrond vele doodgemaakte dolfijnen. overheid. Het is een goed gebruik kritiek nooit zonder onderzoek terzijde te leg gen”. De bewindsman bleek grote waarde te hechten aan de inspraak van WSW- werknemers in hun bedrijf. In toenemen de mate is er volgens hem sprake van echte inspraak en meedenken. „Dat is iets waarmee we erg gelukkig zijn. Immers het hele gebeuren in de WSW-bedrijven draait om de werknemers en hun belangen. Zij praten mee in hun bedrijf. En zo hoort het ook”, aldus De Graaf, die verder zei te hopen dat zich ook een functionele relatie gaat ontwikkelen tussen overlegorganen en WSW-commis- sies. Hij wees op de ook in WSW-bedrijven merkbare bezuinigingen en gaf als advies: zorgvuldig overwegen en afwegen met name tegen het sociaal rendement daarvan. Er zullen, verwacht De Graaf, altijd mensen zijn die deze voorzieningen niet kunnen missen, doordat ze door hun han dicap minder kansen op de arbeidsmarkt hebben. De gezonde mens van nu kan morgen een gehandicapte zijn. ’’Met die werkelijkheid moeten we leren leven. Maar dan liefst niet passief maar actief. Actief door te leren van ervaringen uit het verleden en gebruik te maken van nieuwe ideeën uit het heden”. LEIDEN (ANP). Een groot aantal rijscholen, verenigd in de Federatie van Autorijschoolmanagers (FAM), heeft een opleidingsplan voor bedrijfswagenchauf feurs geïntroduceerd. Deze opleiding moet een einde maken aan de situaties dat chauffeurs zonder praktische kennis en ervaring met grote transportcombinaties de weg worden opgestuurd. De autorijscholen achten een dergelijke opleiding noodzakelijk omdat tot nu toe met een kleine vrachtwagen het groot rijbewijs kan worden gehaald. De chauf feurs moeten in de praktijk leren omgaan met groter materieel. Transport-ondeme- mers zijn vaak gedwongen zelf de prakti sche bekwaming van hun chauffeurs ter hand te nemen, zo stelt de FAM. Met gezamenlijke kennis, ervaring en financiële inspanning heeft de FAM een nationaal opleidingsplan opgesteld. De opleidingscentra zijn over het gehele land verspreid. De FAM heeft voor de cursus een nieuw wagenpark aangeschaft. Met dit initiatief is een bedrag van twee mil joen gulden gemoeid. (Van onze redactie economie! DEN HAAG. Door het ontbreken van voldoende Westduitse ritmachtigingen vreest het Nederlandse wegvervoer met het vervoer op West-Duitsland klem te komen zitten. Dit zegt de grootste wegver- voerorganisatie, NOB-Wegtransport. De Bondsrepubliek is niet bereid het aantal ritmachtigingen voor het vervoer naar en van West-Duitsland te verhogen tot de door Nederland gevraagde 40.000. De Westduitsers willen niet verder gaan dan een vermeerdering van 11.200, waar mee Nederland op een totaal zou komen van 695.000, aldus de NOB. Voor het wegvervoer naar en van West- Duitsland worden ieder jaar ritmachtigin gen uitgegeven, waarvan het aantal op grond van Nederlands-Westduitse bespre kingen tot stand komt. De machtigingen zijn geldig van 1 oktober tot en met 30 september van het volgende jaar. In het verleden zijn er rond het aantal ritmachtigingen vaak moeilijkheden ge weest, omdat het Nederlandse wegver voer wel eens krap in zijn ritmachtigingen kwam te zitten. Na enig onderhandelen kreeg men dan dikwijls extra-machtigin- gen, maar die waren lang niet altijd vol doende om in de behoefte te voorzien. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De artsenorganisa tie KNMG (Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunde) vindt dat de ziektekos tenverzekering Zwolse Algemene met haar wervingscampagne, waarin zij vergoeding van alle „alternatieve geneeswijzen” aanbiedt zonder extra premie, voorwaarden en eisen, over de schreef gaat. Het optreden van een andere verzekering, de pas opgerich te Natura kan er wel mee door, aldus de KNMG. LONDEN (Reuter). In Londen is een overeenkomst gesloten die voorziet in een vergroting van de voedselhulp van ont wikkelde landen aan landen in de derde wereld. Krachtens de nieuwe overeen komst die 1 juli van kracht wordt, - en voorlopig een jaar geldig is - krijgen de ontwikkelingslanden 7,6 miljoen ton tar we en andere graanprodukten. De hoeveelheden graan die de bij de onderhandelingen betrokken landen heb ben toegezegd, luiden als volgt: de Ver enigde Staten 4.470.000 ton, de EG-landen 1.650.000 ton, Canada 60.000 ton, Australië 400.000 ton, Japan 300.000 ton, Zweden 40.000 ton, Argentinië 35.000 ton, Zwitser land 32.000 ton, Noorwegen 30.000 ton en Finland en Oostenrijk elk 20.000. De vorige bijeenkomst, die dateerde van 1968, ging uit van de levering van jaarlijks 4,25 miljoen ton. Dat zei staatssecretaris De Graaf (So ciale Zaken) gistermiddag tijdens de vie ring van het 50-jarig bestaan van de geor ganiseerde arbeidszorg voor gehandicap ten in Arnhem. Het jubileum wordt van daag gevierd in het WSW-bedrijf in Pre- sikhaaf. In zijn toespraak ging de bewindsman niet voorbij aan de heftige beroering die enige tijd geleden ontstond, na het bekend worden van een reeks overigens vrij ern stige klachten over de gang van zaken bij dit bedrijf. ”Op zichzelf is er, aldus de bewindsman, niets tegen kritiek, mits bij die kritiek de vereiste zorgvuldigheid wordt betracht. En laten we daarbij voor al niet uit het oog verliezen dat ideale situaties nergens bestaan; niet in het nor male bedrijfsleven en niet in de sociale werkvoorziening”. Naar de opvatting van De Graaf behoeft men niet bang te zijn voor kritiek. ’’Inte gendeel, luisteren daarnaar is bijzonder zinvol. Het activeert tot zelfonderzoek, zowel bij de centrale als de lokale geslaagde emissie en de eerste officiële koers kwam zelfs op 100,5 procent terecht. De nieuwe minister van Financiën Van der Stee aanvaardde zijn ambtspe riode met het uitschrijven van een nieu we staatslening die, geheel in overeen stemming met de markteendities, een rente zal dragen van 11,5 procent, de hoogste rente ooit door de Staat betaald. Ook hier kan de emissiekoers, die door de inschrijvers wordt bepaald, boven de 100 procent terecht komen. De hoogste rente die de staat tot dus ver betaalde, betrof een 10,5-procents lening, in 1974 uitgeschreven. Hopelijk loopt het met deze lening beter dan met de laatste staatslening, die begin van dit jaar op een rente van 9,5 procent be schikbaar was gesteld, maar deze week maandag, toen er gestort moest worden, precies 10 procent beneden de emissie koers was gezakt Aangezien er destijds op 99,8 procent voor een bedrag van 650 miljoen gulden was ingeschreven, zijn de beleggers daar 65 miljoen gulden bij ingeschoten. Of anders gezegd, moesten zij 65 miljoen te veel betalen. Met belangstelling wacht de beurs op de volgende week donderdag te verrich ten uitspraak in het kort geding dat deze week werd gehouden inzake het uit de notering schrappen van aandelen Arn hemse Scheepsbouw. Zoals bekend heeft de groep aandeelhouders Arnhem se Scheepsbouwmaatschappij, die geza menlijk rond 90 procent van de uitstaan de aandelen in handen hebben, hierte gen gerechtelijk geprotesteerd en mid dels een dwangsom heropening van de notering geëist. In deze, in sociaal opzicht voor ons land roerige week kon de Am sterdamse effectenbeurs eindelijk wat op verhaal komen na de tomelo ze koersdalingen die zich vorige maand hebben voorgedaan. Wall Street leverde een zwaar gevecht tegen de baissekrachten, die gemobili seerd werden door verdere forse rentes tijgingen, maar werd daarbij ook deze week gesteund door nieuwe olievond sten. Toch won de hoge rente het. Want de beurs liet in de eerste vier dagen 40 punten op de Dow-Jones-index vallen. Bij de beursopening deze week in Am sterdam was het duidelijk dat de baisse grotendeels was uitgewoed. De obliga- tiemarkt liet meer bodem zien en bood toenemende weerstand tegen verdere koersdalingen. De aandelenmarkt be gon weliswaar met een koersdaling, maar dinsdag kwam ook hier duidelijk meer bodem in zicht en woensdag trad een technisch herstel in, dat vooral zwaargetroffen aandelen fors deed oplopen. De markt was, zowel wat de obligaties als de aandelen betreft, uitverkocht ge raakt. En toen het getij keerde, was er een groot tekort aan beschikbaar mate riaal. Het meest opmerkelijke was de teruggekeerde rust op de obligatie- markt. Grote koersdalingen deden zich niet meer voor. Eerder was er sprake van enig herstel, zodat de inschrijving op de lening van de Nationale Investe- rings Bank tegen 99,5 procent gunstig verliep, maar wel nadat de geldvraag de couponrente van 11,25 procent op 11,5 procent had gebracht. Maar toch was er na lange tijd weer eens sprake van een UTRECHT (ANP). Bijna zestig pro cent van de Nederlandse bedrijfsdirecteu ren is ouder dan vijftig jaar. Eenderde is tussen de veertig en vijftig jaar en slechts tien procent van de top-functionarissen in het bedrijfsleven is jonger dan veertig. Dit blijkt uit een onderzoek van deelnemers aan de post-academische cursus public ’’WSW’ers meer betrekken aan de post-academische cursus public j relations voor 111 ondernemingen in ons land. De meeste directeuren (60 procent) blij ken een academische opleiding te hebben genoten. Bijna 20 procent volgde HBO- onderwijs en 17 procent heeft alleen mid delbaar onderwijs als ondergrond. De universitair opgeleide toplieden behoren overwegend tot de studierichtingen tech niek (20 procent), economie (17 procent) en rechten (15 procent). Praktisch alle ondervraagden zijn van mening dat het ondernemen de laatste tien tot vijftien jaar door invloeden van buitenaf is veranderd. Managers die lan- ger in het vak zitten hebben daar overi- gens minder moeite mee dan jongere col lega’s. Toegenomen mondigheid van het pu bliek, optreden van vakbonden en invloe den van de overheid worden als drie be langrijke factoren gezien van externe beïnvloeding. Een meerderheid van de ondervraagde managers waardeert deze invloeden van buitenaf in meer of minde re mate positief. De ondernemers vinden ook dat de rol van public relations (pr) belangrijker is geworden. De managers zien public relati- ons vooral als middel om een betere voor lichting over de onderneming naar buiten te brengen. Driekwart van de directeuren ziet een pr-functionaris in het bedrijf dan ook het liefst op een niveau direkt onder de top staan. Een pr-man of -vrouw moet bij voorkeur komen uit de sociologie, mar- I keting of massa-communicatie. Ze moe- I ten vooral beschikken over sociale vaar digheden en communicatietechnieken, zo vinden de ondernemers. bij hun werkproblemen ’s-GRAVELAND. De nadelige gevol gen van het massa-autmobilisme zijn zou zo duidelijk dat politici van alle richtingen elkaar zouden moeten vinden in het besef dat maatregelen tot het geleidelijk laten verdwijnen hiervan niet langer vermeden kunnen worden. De politicus die zich ten doel stelt om op te komen voor de zwakkeren in de samen leving, zal moeten inzien dat de niet-auto- mobihsten de slachtoffers zijn van een onaanvaardbare uitbuiting, die nog te weinig wordt onderkend. Dit schrijft dr. J. H. J. Pot, docent wijsbegeerte der ge schiedenis aan de rijksuniversiteit in Lei den, in het openingsartikel van het jongste nummer van Natuur en Milieu, het orgaan van de gelijknamige stichting in ’s-Grave- land. De politicus die meent te moeten opko men voor de vrijheid van de automobilist zou volgens Pot moeten beseffen dat deze zogenaamde vrijheid een illusie is. Velen zijn immers de auto ingejaagd door de gebrekkigheid van het openbaar vervoer of door de onveilige positie van de fietser. Zij hebben dus geen vrije keuze kunnen doen. Diezelfde politicus zal het duidelijk moeten zijn dat hij opkomt voor een ver- keersstelsel dat fietsers, voetgangers en vooral verkeersslachtoffers ernstig in hun vrijheid schaadt. De politiek van het „redelijk alterna tief’ zou er op gericht moeten zijn zo spoedig mogelijk de absurde situatie te beëindigen dat de niet-automobilist moet meebetalen aan de kosten van het massa- automobilisme, meent Pot. Naar zijn me ning draagt autorijden niet bij tot levens vreugde.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13