Van der Lem naar Sparta THIJS LIBREGTS NAAR PSV wilskrachtig verrast Timman DE WIT Foutje” niet fataal Van der Smissen I NK SCHAKEN sporrpuntiqj bij Ipswich blijven” BESTE" Ruiters onopvallend Ml Prim onderstreept opkomst Scandinavische wielrenners „Ik wil best KNUDSEN VAN EERSTE PLAATS VERDREVEN T Willy van de Kerkhof: I Liever een trainer met internationale ervaring" H ik? ARNOLD MÜHREN: ?r. 15 ZATERDAG 8 19 8 0 MAART SPORT 1 >urar WW I em (Van onze sportredactie) Thijs Libregts Libregts stond weliswaar nog Henk Lubberding maakte zich in de tweede etappe sterk voor de belangen van zijn ploeg 1 1 Van der Sterren 5), p- in p. Jan Timman: ELO-punten in gevaar Alle reden derhalve voor de Noordeu- ropeanen om in vrolijke stemming (on danks de gure weersomstandigheden) het hotel op te zoeken. Knudsen deelde name lijk in het succes van Tommy Prim, om- i dat hij de eerstejaarsprof uit Zweden het I sein had gegeven in de slotfase mee te springen, toen de jacht op solist Michel DEN HAAG. Gerard van der Lem zal voor de rest van dit seizoen uitkomen voor Sparta. Gisteren kwamen Feyen- oord en Sparta met elkaar tot overeen stemming. Van der Lem kwam drie jaar geleden van Roda JC naar Feyenoord, maar kon zich in dit seizoen geen vaste plaats in het eerste elftal verwerven. (Van onze sportredactie) HAARLEM. In het blad Volleybal, het officiële orgaan van de Nederlandse Volleybal Bond, is de uitslag bekend gemaakt van de verkiezing van de beste volleyballer(ster) van het jaar. Deze verkiezing is tot stand gekomen dankzij de medewerking van elf sportjournalisten, die met wat wordt genoemd „een behoorlijk regelmaat volleybalwedstrijden eredivisie op verschillende plaatsen en van verschillende clubs bezoeken”. Tot beste Volleybalster van het jaar werd Martje de Vries van Prins/DVC uit Dokkum gekozen. Ruut de Wit van het Amsterdamse Deltal Lloyd/AMVJ dwong die erkenning af bij de heren. Het Friese DVC oogste overigens vooral als gevolg van de opmerkelijke prestaties van het eerste damesteam (de ploeg behaalde het afgelopen seizoen de landstitel en won bovendien de bekerfinale) ook op andere fronten waardering. Zo werd deze vereniging uitgeroepen tot „club van het jaar”, terwijl Hans van Wijnen de onderscheiding van trainer/coach van het jaar” kreeg. DEN BOSCH. De goede start van de Nederlandse ruiters op de eerste dag van Indoor-Brabant, speciaal van Henk Noo- ren, kreeg gisteren geen vervolg. De be langrijkste internationale rubrieken le verden beide een buitenlandse zege op. In de middaguren zegevierde Nelson Pessoa voor David Broome, die’s avonds een der de plaats moest delen met de beste Ne derlander, Dick Wieken op Wisma. Win- zonder einde was, op de knieën dwong. Zijn demarrages, 118 in het 47/len 32 in het bandstoten, werden vlekkeloos door de zeer wilskrachtige Van der Smissen gepareerd. Het één-stootskader sloot hij af met een serie van 102 en in het bandsto ten reikte hij tot de zeldzame hoogte van een produktie van 84 caramboles. Eindstand poule A: 1. Van der Smissen 6 22-8, 2. Wildförster 4 19-11, 3. Vet 2 11-19, 4. Vierat 0 8-22. Eindstand poule B: 1. Dielis 6 match- punten 22-8 partijpunten, 2. Muller 3 15- 15, 3. Scherz 3 13-17, 4. De Sutter 0 10-20. EINDHOVEN. Als opvol ger van de begin dit jaar ver trokken Kees Rijvers zal Thijs Libregts per 1 juli aanstaande voor drie jaar als oefenmeester in dienst treden van het Eindh- ovense PSV. Tot die datum zal Libregts (39) als trainer ver bonden blijven aan het Rotter damse Excelsior. Nadat Lie- bregts eind vorige week al was gepolst door het PSV-manage- ment, werd gistermorgen een akkoord bereikt. De voorsprong van de 22-jarige renner uit het nabij de Belgisch-Franse grens gelegen Wattrelos bedroeg na 125 kilome ter zelfs meer dan acht minuten, maar de illusie van de debutant (die vorig jaar onder meer aan Warschau-Berlijn-Praag en de Tour de 1’Avenir deelnam) werd verbrijzeld toen het peloton de jacht begon. De Zwitser Gody Schmutz fungeerde voor Nilsson en Prim als springplank. Voor Michel Demeyre was daarna binnen de kortste keren de leidersrol ten einde. De drie anderen daarentegen liepen nog ruim een minuut van de hoofdmacht weg. En toen kon Tommy Prim voor het eerst in zijn loopbaan een leiderstrui aantrek ken. De renners van Peter Post lieten zich deze keer zelfs niet gelden in de pelotonssprint. Ook voor hen is het niet iedere dag zondag. Dat Knetemann een plaats in het algemeen klassement achte ruit werd geslagen, werd overigens niet als een ramp ervaren. De uitslagen van de derde ronde zijn: Böhm-Ree Va-Vz, Vogel-Carlier afg., Tim- man-Van der Sterren 0-1, Van- der Wiel- Scheeren 0-1, Langeweg-Kuijpers V2-V2, Van der Vliet-Van Wijgerden Vz-Vz, Van Dop-Ligterink 0-1. Afgebroken partij tweede ronde: Car- lier-Böhm 1-0. Stand na drie ronden: 1/4. Langeweg, Ree, Van der Sterren en Timman allen 2; 5/9. Böhm, Ligterink, Scheeren, Van der Vliet en Van der Wiel allen l'/z, 10. Calier 1 en 1 afg., 11/13. Van Dop, Kuijpers en Van Wijgerden allen 1, 14. Vogel Vz en 1 afg. (Van onze sportredactie) IPSWICH. Eind deze maand moet Arnold Mühren Ipswich-manager Bobby Robson definitief laten weten of hij al dan niet aanblijft bij de Engelse club. „Ik heb dus nog even de tijd”, aldus de ex-FC Twente-speler, die eigenlijk niet al te veel keuzemogelijkheden heeft. In feite heeft tot nu toe alleen het Belgische Club Brugge interesse getoond om de vraag prijs van de Engelsen, drie ton (een prijs die overigens twee jaar geleden in het contract van Mühren was opgenomen), te betalen. Daarnaast ligt er nog een niet oninteressant aanbod voor drie jaar van Ipswich Town zelf. Bobby Robson: „Ik wil er alles aan doen om Mühren voor Ipswich te behouden, maar verder dan het aanbod dat er momenteel ligt, kun nen wij toch echt niet gaan. Als Mühren elders meer kan krijgen, moet hij jnaar gaan”. <LAMI to’s e Kate 686. ie jn Op de eerste dag van de zwemontmoe- ting tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duits- land, die de Russen met een voorsprong van 65-55 afsloten, hebben de Sovjet-he- ren het Europees record op de 4x100 me ter vrije slag verbeterd en gebracht op 3.24.39. Het oude record stond met 3.26.34 op naam van Zweden. Demeyre begon. „Probeer jij het maar”, riep Knudsen tegen Prim. „Ik krijg geen schijn van kans.” Met deze laatste woorden zei de Noorse tempobeul trouwens niets te veel, want iedere keer als hij op weg naar de finish attaqueerde om zo nog meer voorsprong in het algemeen klassement te veroveren, zat iemand uit de Raleigh-ploeg van Peter Post aan zijn wiel. Vooral Henk Lubber ding toonde zich in deze fase van de strijd weer de bewaker van de teambelangen. Knudsens pogingen werden verijdeld met het gemak alsof Henk Lubberding niet evenals de rest van het peloton geteisterd was door het koude weer, dat in het laat ste koersuur nog door sneeuwjachten werd geaccentueerd. Van een „rit naar de zon” gesproken.De Scandinaviërs Prim en Knudsen overschaduwden in Chateau Chinon enigszins de moeite die Michel Demeyre zich getroost had om eindelijk eens voor een Franse overwinning te zor gen. Noch in de proloog, noch in de ploe gentijdrit en evenmin in het tweede deel van de eerste etappe had een van de 30 Fransen (in het aanvankelijk 126 man sterke peloton) voor winst kunnen zorg dragen. Michel Demeyre, profdebutant in de ploeg La Redoute en dientengevolge teamgenoot van o.a. Ferdi van den Haute en Jean-Luc van den Broucke, koos hal verwege de etappe de vrije ruimte. Dat gebeurde nog voordat er (de tweede keer deze dag) tijdsvergoeding was te verdie nen bij de passage van een colletje in Montsauche. Michel Demeyre demarreer de vrijwel op hetzelfde moment als waar op aan een vlucht van vier man (Bernau- deau, Van den Broucke, Fank Hoste en de Zwitser Serge Demierze) een einde was gekomen. Toch was het gisteren voor de Neder landse springsport een beetje feest. Niet zozeer vanwege de prestaties, maar meer omdat Sept Smulders zijn klassepaarden in principe beschikbaar stelde voor de nationale Olympische selectie. Sinds de overgang van Henk Nooren naar de rijen van de beroepsruiters (begin januari) stonden Pluco en Stargazer vrijwel werk eloos in stal de Molshoop te Bosch en Duin. tot mijn volle tevredenheid ge regeld”. Ben van Gelder: „We hadden van het begin af aan onze zinnen gezet op Libregts. Een jonge kerel met frise ideeën. Omdat er ook andere clubs aan hem begonnen té trekken, moest die zaak wel snel rondkomen”. Bij de PSV’ers die overigens net als bij het ontslag van Rijvers niet in de voorbe sprekingen waren betrokken, is het aantrekken van Libregts met gemengde gevoelens ont vangen. Willy van de Kerkhof: „Ik had liever een trainer gehad met meer internationale erva- het vroegtij- hun oefen- toonde zich bijzonder ingenomen met het driejarig PSV-contract: „Het is altijd mijn ambitie geweest om ooit nog eens bij een topclub aan het werk te kunnen gaan. Wel, PSV behoort in Nederland nog altijd tot één van de beste verenigingen. Dat het momen teel wat minder met de club gaat, zal wel duidelijke oorza- naar van dit concours werd Derek Ric ketts voor de Westduitser Paul Schocke- möhle. Met onmiddellijke ingang heeft Barce lona trainer Rife ontslagen en Hellenio Herrera aangetrokken. Gisteren reeds leidde de 64-jarige Argentijn, die in 1964 en 1965 Inter Milaan naar de Europa Cup voerde, de training. Het ontslag van Rife kwam in Barcelona niet als een verras sing. Sinds enige weken was er veel kri tiek, zowel binnen als buiten de club, op zijn werkwijze. A-W<'.'.v.w. - De Limburgse Amsterdammer Paul van der Sterren wiens hoogste klassering een derde plaats in de b-groep van het IBM- toernooi van vorig jaar was, kreeg een fikse aanval te verwerken. Timman stak er een kwaliteit in, maar doorsalggevend bleek het niet te zijn. Op het moment dat de Amsterdamse grootmeester voor remi se moest gaan vechten, blunderde hij een toren weg en capituleerde direct. Ter ver duidelijking: Timman staat met 2600 elo- punten bij de eerste vijftien van de we reld. Van der Sterren staat elfde op de nationale ranglijst met 2410 punten. Desondanks staan beiden nu zij-aan-zij op de eerste plaats van het klassement, geflankeerd door Hans Ree en Kick Lan geweg. Deze laatste twee maakten remise tegen respectievelijk Kuijpers en Böhm. Vooral Langeweg, die zijn 43ste verjaar dag vierde en met een bloemetje op tafel schaakte, kwam daarbij gelukkig weg. De zwartspeler had namelijk een verbetering kunnen aanbrengen in een oude variant van het Nimzo-Indisch. Hij liet het echter na, waarna de puntendeling snel een feit werd. De jonge John van der Wiel viel voorlopig uit de kopgroep weg door een nederlaag tegen Scheeren. De wijze waar op Van Dop tegen Ligterink ten onder ging, was verbijsterend. Wit had aardige kansen, toen hij zich pardoes mat liet zetten door middel van een simpel dame- offer. Arnold Mühren: „Ik ben profvoetballer Aan dit lijstje van Scandinavische kop stukken in de wereld van het cyclisme, moeten sinds kort weer twee namen wor den toegevoegd: Alf Segersahl en Tommy Prim. De overwinningen van Segersahl in het zuiden van Frankrijk en in een van de etappes die de ronde van Sardinië telde, liggen nog vers in het geheugen. Tommy Prim heeft de entree in het gilde der beroepsrenners nog opvallender ge maakt. Niet alleen won hij gisteren (voor zijn landgenoot Nilsson en de Zwitser Gody Schmutz) de tweede etappe in Pa- rijs-Nice, maar bovendien nam de 25-jari- ge Zweed de witte leiderstrui van zijn Noorse ploeggenoot Knud Knudsen over. tot eind 1981 onder contract bij Excelsior, maar PSV heeft de Rotterdammers een vergoeding aangeboden voor dig vertrek van meester. ring”. Middenvelder Huub Ste vens evenwel: „Het zal mij een zorg wezen welke trainer we krijgen. Ik heb met alle trainers tot nu toe bijzonder goed kun nen samenwerken. Waarom dan niet met Libregts?”. De uitlsag van het internationale springcon cours, tabel a, is: 1. Derek Ricketts (G.Br.) met Coldstream 0 strafpunten, 34,2 seconden (in de barrage), 2. Paul Schockemöhle (Wdl.) El paso 0- 35,1, 2. David Broome (G.Br.) Philco en Dick Wieken (Ned.) Wisma 0-35,7. 5. Arthur Blicken- storfer (Zwi.) Duell 0-35,1. 6. John Roche (Ier) Maigh Cuillin 0-43,4, 7. Henk Nooren (Ned.) Funest 4-33,9. Ij De uitslag van de tweede etappe is: 1. Prim (Zwe) 167 km in 5.00.58, 2. Nilson (Zwe) z.t., 3 Schmutz (Zwi) z.t., 4. De Jonckheere (Bel 5.02.09, 5. Martens (Bel), 6. Bossis (Fra), 7. Du clos-Lasalle (Fra). 8. Van den Broucke (Bel), 9 Ph. Vandenbrande (Bel), 10. H. Vandenbrande (Bel), 15. Kuiper (Ned), 16. Pirard (Ned), 18 Knetemann (Ned), 22. Lubberding (Ned), 25. Langerijs (Ned), 32. Van Vliet (Ned), 33. Maas (Ned), 39. Raas (Ned). 41. Van Peer (Ned) z.t., 42. Lammertink (Ned), 44. Mutter (Zwi), 45. Van der Meer (Ned). Het algemeen klassement: 1. Prim (Zwe) 9.26,48, 2. Knudsen (Noo) op 45 sec., 3. Knete mann (Ned) op 54 sec., 4. Contini (Ita) op 1 minuut, 5. Raas (Ned op 1,10, 6. Lubberding (Ned) op 1,13, 7. Van Vliet (Ned) op 1.21, 8. Nilsson (Zwe), op 1,32, 9. Parsani (Ita) op 2,13, 10. Mutter (Zwi) op 2,14, 11. Langerijs (Ned) op 2,38, 14. Maas (Ned) op 2,46, 20. Kuiper (Ned) op 3,33, 21. Pirard (Ned) op 3,43, 25. Lammertink (Ned) op 4,14. In Voorburg is de finalepoule van het toernooi om de Europese volleybalbeker voor bekerwinnaars begonnen. Het Hon gaarse Vasas Iso versloeg Sollentuna met 3-0 en Munster won met 3-1 van Alidea. Tom Okker heeft met Ismael El Shafei de halve finales bereikt van het dubbel spel voor de open Egyptische kampioen schappen. Zij zegevierden met 6-2, 6-0 over de Egyptenaren Halabi en Nasr. De tennister Marian van der Torre neemt achter de Amerikaanse Mary Lou Piatek en de Zweedse Lena Sandin de derde plaats in op de wereldjeugdrang- lijst. Vitas Gerulaitis heeft tijdens het inter nationaal tennistoernooi van München Björn Borg verslagen. De setstanden wa ren 3-6, 6-4, 6-4. De Zweed verloor ook van Panatta en wel met 7-5, 6-4. De Finnen (Mikkola. Vatanen en Toivo- nen) hebben de strijd in de rally van Portugal gestaakt. De winnaar van de rally van Monte Carlo, leidt in het alge meen klassement. I Ben van Gelder tenslotte: „Ik geloof dat we met het aan trekken van Libregts een goe de zaak hebben gedaan. Hij heeft zonder meer een goede kijk op het hedendaagse voet bal. En dat zal nodig zijn, wan neer we straks met een nieuwe ploeg moeten zullen be ginnen.” (Van onze sportredactie) CHATEAU CHINON. De Scandina vische landen gaan een steeds grotere rol spelen in de internationale beroepswie lersport. Na het tijdperk van Gösta Pet terson en diens broers, kwam de Noor Knud Knudsen zijn opwachting maken. Vervolgens werd ex-olympisch kampi oen Bernt Johansson een gewaardeerd en succesvol prof in Italiaanse dienst. Zijn Zweedse landgenoot Sven-Ake Nilsson bleef bij Miko-Mercier niet op het tweede plan. Eerst als rechterhand van Joop Zoe temelk en vervolgens (nadat laatstge noemde de gelederen van de Peter Post brigade had versterkt) behoort hij als kopman in zijn nieuwe vaderland tot de toonaangevende figuren. Arnold Mühren: „Laat ik voorop stellen dat ik niet zo nodig weg wil bij Ipswich. Integendeel zelfs. Ik heb het hier prima naar mijn zin. Maar als er binnen nu en enkele weken een betere aanbieding komt, dan vertrek ik. Ik ben 28 jaar en profvoetballer; dat betekent dat naast het voetbalplezier het geld erg zwaar gaat meetellen. Dat ik na dit seizoen op stel en sprong terug zou willen naar Nederland omdat mijn vrouw heimwee zou hebben, is een verhaaltje wat sterk overdreven wordt”. Zoals er naar de mening van Arnold Mühren wel meer zaken flink overdreven in de pers worden verwoord. „Neem nu dat geval van die twee psychologen, die Robson naar Ipswich heeft gehaald. In de Engelse kranten wordt keihard gesteld dat de magische en mystieke krachten van dit tweetal Ipswich Town vanuit de degradatiezone naar de top van de rang lijst hebben gevoerd. Onzin natuurlijk. Voor sommigen is het misschien nuttig geweest extra te zijn begeleid; ik heb er helemaal geen baat bij gehad. De spelers van Ipswich zelf hebben de club nieuwe impulsen gegeven”. Ook Frans Thijssen gelooft niet zo erg in de waarde van psychologen voor een voetbalclub. „Vanaf de eerste de beste wedstrijd tegen Nottingham Forest heb ik hier uitstekend gedraaid. En toen waren die psychologen er nog niet. Vorige week heeft Jan Zwartkruis hier nog op de tribu ne gezeten, toen we met 6-0 van Manches ter United wonnen. En afgaande op mijn spel in die wedstrijd kan het niet anders of ik zit wat betreft het Nederlands elftal voorlopig goed”. Het eventuele vertrek van Mühren bij Ipswich Town aan het einde van het sei zoen zegt Frans Thijssen te betreuren. „Niet alleen kom ik dan hier in Ipswich wat op mijn eentje te zitten, maar boven dien zou het vertrek van Arnold een enorm verlies voor de club betekenen. Ook Mühren draait een uitstekend sei zoen, al heeft hij zijn speelwijze in verge lijking met vorig seizoen enigszins aan moeten passen”. „Zowel Thijssen als Mühren zijn voor het elftal van Ipswich Town erg belang rijk”, erkent ook manager Bobby Robson. „De enige fout die ze maken, is dat ze te weinig babbelen. Bij herhaling heb ik al gesteld dat ze om de bal moeten vragen. De bal moet bij een van hen worden ingeleverd. Per slot van rekening zijn die twee Nederlanders de enigen die een bruikbare pass naar het centrum van de aanval kunnen sturen”. Frans Thijssen: „Hij babbelt te weinig". Vooral Ben Arts was bijzonder verguld met de toezegging van Smulders. „Het is een positieve ontwikkeling”, aldus de chef d’ecuipe van de springruiters, „en ik ben er dan ook heel blij mee. Nu wordt het zaak om de juiste ruiters voor die paarden te vinden. Ik heb al zo’n beetje in mijn hoofd wie weer het be’ste mee kunnen rijden. Maar ik wil me er nu liever nog niet over uitlaten. Dat moet even de tijd hebben.” HEESWIJK-DINTHER. Christ van der Smissen tegen Dieter Müller en Ludo Dielis versus Thomas Wildförster: zo ziet het programma er voor vandaag uit in de halve finales van de strijd om de Europe se biljarttitel in de individuele vijfkamp. Met als meest logische consequentie, ge zien de moyennes die een reële afspiege ling van de krachtsverhoudingen vor men, dat Van der Smissen en Dielis een dag later in de slag zullen gaan om de erfenis van de absente titelhouder Ray mond Ceulemans. Hoewel... speculeren in de persoonlijke vijfkamp is een riskante zaak. In het kam pioenschap van de all-rounders spelen kleine factoren soms een grote rol. Een misstap valt nauwelijks te verbeteren, omdat de partijlengtes zijn gehalveerd. Dat ondervond Van der Smissen gisteren in zijn afsluitende partij uit de voorronde tegen Thomas Wildförster. De Brabander miste in het libre de acquitstoot en kon twintig minuten later een nul achter zijn naam schrijven. In dat tijdsbestek reeg de Westduitser de caramboles vloeiend aaneen. In het daaropvolgende anker-kader 47/1 en het bandstoten demonstreerde Van der Smissen zoveel zelfvertrouwen dat hij Wildförster, voor wie elke stoot een gebed LEEUWARDEN (ANP). Jan Tim- mans bange vermoeden, dat zijn meedoen aan het nationaal kampioenschap hem wel eens kostbare elo-punten zou kunnen kosten, is gisteren bewaardheid gewor den. Het plan van de Amsterdamse groot meester om in de derde ronde net zo voortvarend te werk te gaan, als de dag tevoren tegen Scheeren, strandde op een onnauwkeurigheidje. ten we niet o i. Als leven. t. rei- 30-4 ;tr. 1 i ken hebben. Ik zie echter niet tegen die klus op. Toen ik vijf jaar geleden bij Excelsior be gon, moesten er ook eerst de nodige problemen opgelost worden”. De besprekingen rond het contracteren van Thijs Li bregts door PSV hebben alles bij elkaar slechts acht dagen geduurd. „Ik was in eerste in stantie al meteen bereid de stap te wagen”, aldus Libregts. „Een klein probleem was wel dat ik mijn baan als docent lichame lijke oefening aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam moest opgeven. Dat is evenwel )S te

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15