Kabinet rond bezuinigingsplan af FNV negeert ultimatum Toneel twee dagen plat Lot gegijzelden in handen Ghotbzadeh Geding tegen krakers woongebouw Hoogovens r4O I B I het woord is aan... Gif spoelt over vandaag: rangeerders NS VVD: aantrekken 500 Joegoslaven Protest Israel bij Engeland en West-Duitsland Uit officiële verklaring blijkt: Zeker vier doden bij tankerramp Amsterdam had Eisen kraakgroep onaanvaardbaar twee scenario’s voor ontruiming Nog vier jaar voor Dodewaard Vier doden bij het weer verkeersongeval I onaanvaardbaar” I EN/STA IT W agenda pagina 7 Heroïne fel En verder Wisselvallig meubel Markerwaard w f F* I I fff - «g ZATERDAG 8 MAART 1980 Willem van Oranje: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 70ste jaargang no. 105 r lii danscentrum -x> Gesjoemel bij Giro Van bloot naar wijwater Groenmarkt 4 Haarlem. Tel. 327795 E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 pagina's (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het onderwijs levert met ruim 200 miljoen gulden het meeste in bij de bezuinigingen die de regering op de uitgaven van de departementen zal toepassen. Dit blijkt uit hetgeen premier Van Agt gisteren zei, nadat hij had meegedeeld dat het kabinet de verdeling van de laatste anderhalf miljard bezuinigingen had afgerond. ^U^CiULDEN Kuiper en Raas Achtergrond 3 Economie13 Kerkdiensten4 Kunst9 Plaatselijk nieuws4,5,7 Radio en televisie/Strips11 Sport15,17 Weerrapporten2 I 4 IJmuider Courant (AD V KK1 KIN i IE) Onderwijs besnoeit (ADVERTENTIE) Het achterdeel van de gebroken tanker met eromheen een tapijt van olie. ,99 5 9 (ADVERTENTIES) Zie pagina 3. Za- (Van onze redactie binnenland) 'LEOLUX ZITGROEPEN Door stand te houden kom ik verder. Volgens de verklaring treedt Ghotbza deh op als vertegenwoordiger van de Revolutionaire Raad en zal hij tevens de verantwoordelijkheid overnemen voor de ambassadegebouwen die sinds 4 novem ber door islamitische studenten bezet worden gehouden. Den woordvoerder van de studenten, Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: „Het was een moeizame en pijnlijke operatie”, aldus de pre mier gisteren na het kabinetsberaad. Hij zei dat de verschillen tussen hetgeen de verschillende ministeries moeten inleveren niet spectaculair groot zijn. Het ministerie van Ontwikkelingsa menwerking blijft in elk geval buiten schot. één van de panden nu al twee jaar duurt, goed te praten.” De krakers zullen zich uitvoerig beraden over het al dan niét verschijnen voor de president van de rechtbank als het kort geding dient. Vol gens een woordvoerder willen zij echter niet op voorhand verklaren dat zij zich bij de uitspraak van de rechter zullen neer leggen. BREST (DPA). Een ramp met de met 26.000 ton stookolie geladen tanker Tanio uit Madagascar voor de Bretonse kust, heeft gisteren vermoedelijk aan acht van de 39 opvarenden het leven gekost. Vier lijken zijn geboren. Er zijn vier vermisten. De overige opvarenden konden per helikopter worden gered. De Tanio, die op weg was van Wilhelmshaven naar Civita Vecchia in Italië, brak in zware storm in tweeën. Onmiddellijk vormde zich op het water een olietapijt van twee kilometer lengte op 50 km ten noorden van Finistere. Ook de schietinstructies aan de man schappen is zaterdag reeds besproken. Dit staat in de notitie die B. en W. van Amsterdam over de gebeurtenissen heb ben samengesteld. Uit de notitie die aan staande woensdag door de gemeenteraad zal worden besproken, blijkt dat zaterdag avond overleg is gepleegd met de minister van Defensie, de minister van Justitie en de commissaris van de koningin in Noord- Holland. Bij alle besprekingen is steeds de verantwoordelijkheid voor eventueel op treden naar de burgemeester terugver wezen. B. en W. stellen in de notitie dat er vanaf het begin is gewerkt aan twee scenario’s. De hoogste prioriteit had het zogenaamde vreedzame scenario waarbij overleg tot een oplossing van de problemen zou moe ten leiden. DEN HAAG. De kerncentrale bij Do dewaard kan nog vier jaar werken voor dat zich problemen voordoen ten aanzien van de berging van het afval. Dit is giste ren meegedeeld door het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Uit deze mededeling blijkt, dat de capa citeit van de opslagplaatsen voor radioac tief afval bij deze kerncentrale voor niet meer dan vier jaar toereikend is. Trans port van het afval naar Groot-Brittannië, waar het verwerkt zou kunnen worden in een uraniumverrijkingsfabriek, wordt als een mogelijke oplossing genoemd. UTRECHT (ANP). Twee rangeerders van de Nederlandse Spoorwegen hebben gisteravond op een rangeerterrein bij de Botlekbrug in Rotterdam een golf cresol, een giftig bijtend ontsmettingsmiddel, over zich heen gekregen. De twee NS-ers kwamen er betrekkelijk goed van af. Ze konden na een kort ver blijf in het ziekenhuis weer naar huis, aldus een woordvoerder van de NS. Het ontsmettingsmiddel kwam tijdens het rangeren in een grote golf uit de tankwagen waarvan de afsluiter niet goed dicht zat. De twee mannen die pal naast de wagon stonden kregen het bijtende mid del over zich heen. „Als ze het spul in hun ogen hadden gekregen waren ze waar schijnlijk blind geworden”, aldus de NS- woordvoerder. Puin- en vuilafvoer per container De regering heeft een reeks maatre gelen bekend gemaakt voor hulp aan Oost-Groningen. Een van deze maat regelen is het overplaatsen van een aantal fabrieken voor hoogwaardige instrumenten naar dit gebied. Zie pagina 2. De man die eens eenzijdig de onaf hankelijkheid uitriep van Rhodesië, oud-premier Ian Smith, heeft zich bereid verklaard zitting te nemen in een regering die zal worden geleid door de voormalige zwarte guerrilla leider Moegabe. Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem Het kabinet-Van Agt wil het ko mende halfjaar niets meer van de Markerwaard horen. Een principe beslissing (al dan niet inpolderen) is weer vooruitgeschoven. Voor- en te genstanders van de drooglegging la ten zich echter geen wapenstilstand opleggen. De discussie over het om streden miljardenproject blijft gaan de. Rien Polderman en Pieter Mul laten in Erbij twee opponenten aan het woord. S2 (Van onze parlementsredactie) LEENS. De WD-Tweede-Kamer- fractie is fel tegen het plan van Hoogovens om 500 Joegoslavische gastarbeiders aan te trekken. „Het is te gek dat wij, omdat wij onze knelpunten op de arbeidsmarkt niet zelf durven op te lossen, buitenlan ders letterlijk en figuurlijk het vuile werk laten doen”, zei het WD-Kamerlid Ed Nijpels gisteravond in Leens (Groningen). Volgende week behandelt de Tweede Kamer de 1 Novemberwet, die maatrege len mogelijk maakt tegen illegale buiten landers. Bij dat debat zal de WD zich tegen het Hoogovens-plan verzetten. Nij pels vindt het onaanvaardbaar buitenlan ders aan te trekken bij de huidige werk loosheid in ons land. Daarentegen moeten we volgens Nijpels af van de „heilige huisjes” zoals het begrip passende arbeid. „Desnoods moeten we maar wat langer onderweg naar ons werk. Om aan deze problemen iets te doen is meer moed nodig dan menigeen kennelijk gegeven is”, aldus het Kamerlid. TEHERAN (Reuter). De Iraanse mi nister van Buitenlandse Zaken Ghotbza deh neemt vandaag in de Amerikaanse ambassade in Teheran, de verantwoorde lijkheid over voor de gegijzelde Amerika nen. Dit staat in een verklaring die gister avond door zijn bureau is uitgegeven. JERUZALEM (Reuter). Israel heeft gisteren officieel geprotesteerd bij de En gelse en Westduitse regering in verband met hun steun aan een Palestijns zelfbe schikkingsrecht, zo heeft een woordvoer der van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken laten weten. Zowel de Westduitse ambassadeur als een Britse zaakgelastigde werd op het ministerie ontboden. Het protest volgt op mededeling in Bonn en Londen eerder deze week dat zij de oproep van de Franse president Giscard d’Estaing tot een Pales tijns zelfbeschikkingsrecht onderschrij ven. Giscard deed zijn oproep tijdens een staatsbezoek aan Bahrein. (Van onze redactie binnenland) HAARLEM. Na vergeefse pogingen onderhandelingen te beginnen met de krakers van het wooncentrum Casa del Norte in Heerhugowaard heeft de Hoog- ovens-directie gistermiddag besloten een kort geding aan te spannen tegen deze groep van ongeveer dertig leden van de PSP-afdeling Heerhugowaard. De kraakgroep heeft Hoogovens laten weten dat van ontruiming van Casa del Norte slechts sprake kan zijn, als de eisen van de groep zijn ingewilligd. Belang rijkste van die eisen is, dat Hoogovens, het gemeentebestuur van Heerhugowaard en de krakers in overleg tot voorstellen ko men het wooncentrum ter beschikking te stellen van woningzoekenden. Hoogovens acht deze eis onaanvaardbaar, omdat de bezette panden op korte termijn onderdak moeten bieden aan buitenlandse werkne mers van het bedrijf. Volgens een woordvoerder van de kra kers raakt dit argument kant noch wal. „Hoogovens had het eerst over Turken, Marokkanen en nu weer Joegoslaven die hier zouden komen wonen. Het zijn alle maal smoezen om de leegstand, die voor UTRECHT (ANP). Bij een verkeers ongeluk op verkeersplein Oude Rijn bij Utrecht zijn vrijdagavond vier mensen om het leven gekomen. Volgens de Utrechtse politie is het ongeluk te wijten aan het feit dat de bestuurder van een personenauto met veel te hoge snelheid de oprit naar rijksweg 2 (Utrecht-Amster dam) opreed. De auto raakte vermoede lijk in een slip en kwam in een sloot terecht. Alle vier de inzittenden waren op slag dood, aldus de politie. Veel bewolking en enkele buien. Middagtemperatuur omstreeks 7 gr. Matige tot vrij krachtige wind draai- end-naar-noordwest. De zogenoemde bestek-ministers gaan maandag verder praten over de inhoud van de loonmaatregel, nadat zij er gisteren een eerste overlegronde over hebben gehad. Deze ministers zijn: premier Van Agt, minister Albeda van Sociale Zaken, minister Van der Stee van Financiën en minister Van Aardenne van Economische Zaken. Albeda en Van Aardenne hebben van de ministerraad man daat gekregen om op korte termijn met de organisaties van vrije- beroepsbeoefenaren te gaan praten over het prijs- en inkomens beleid in deze sector. Het Nederlands Genootschap van Leraren heeft zich overigens gisteren bereid verklaard bij te dragen aan inkomensmatiging in het kader van een „totaal inkomensbeleid”. Matiging door de leraren zou voor het departement van onderwijs een grote bijdrage betekenen, omdat meer dan tachtig procent van de onderwijsuitgaven bestaat uit salarissen, zo stelt het genoot- schap’ Zie ook pagina 2. Vanaf vandaag verschijnt de „Let- terkast-pagina" in een andere opzet. In het vervolg zult u er persoonlijk getinte verhandelingen over uit eenlopende onderwerpen op aan treffen. Regelmatige gastauteur is de schrijver Hans Plomp. Hij begint van daag zijn twee-wekelijkse rubriek met een beschouwing over het un dergroundblad International Times. meest: 200 miljoen die donderdag bekendmaakten de verant woordelijkheid voor de gijzelaars te wil len overdragen aan de regering, zei giste ren dat de bezetters de verklaring van het ministerie zullen bestuderen. Bij een manifestatie van de marxistisch- leninistische Feddajien-beweging in Te heran zijn gisteren als gevolg van een botsing met religieuze extremisten, twin tig gewonden gevallen. Elders in de Iraanse hoofdstad, voor de bezette Amerikaanse ambassade, vond een demonstratie plaats, waarbij de beto gers hun ongenoegen uitten over de overdracht van de gijzelaars aan de Revo lutionaire raad. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG-UTRECHT. De FNV zal zich niets aantrekken van het ulti matum dat de werkgeverscentrales in de Stichting van de Arbeid gisteren stelden. De werkgevers eisen dat de vakfederatie de acties staakt, wil men nog verder praten. Aan het kabinet lieten de werkge verscentrales weten dat zij het centraal overleg alleen willen hervatten indien dat op zeer korte termijn gebeurt. De verbondsraad van het CNV heeft be sloten, geen gehoor te geven aan de uitnodiging van de minister van Socia le Zaken op centraal niveau weer te gaan praten. Maandag doet de Amsterdamse rechtbank uitspraak in het kort geding dat door de organisatie van metaal- werkgevers FME is aangespannen te gen de FNV in een poging de stakings acties te stoppen. Ook in Rotterdam is gistermiddag tegen dit kort geding bij verscheidene werven gestaakt. Bij DSM-Limburg wordt volgende week een staking van 24 uur gehouden tegen het loonbeleid van de regering. EXCLUSIEF IN BINNEN- EN BUITENVERLICHTINJ deze week leer je de lockstep met de Predenders. terdags 22 uur dansen voor paren. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Een etmaal nadat krakers in Amsterdam de Vondelstraat en de omliggende straten hadden gebarrica deerd concludeerden justitie, politie en de burgemeester vorige week zaterdag in Amsterdam dat een eventueel ingrijpen uitsluitend met zeer zwaar materieel zou moeten gebeuren. De Amsterdamse poli tie zou dit niet alleen kunnen afhandelen. AMSTERDAM (ANP). De gesubsidi eerde toneelgezelschappen in ons land ge ven komende maandag en dinsdag geen voorstellingen. Werkgevers en werkne mers bij deze gezelschappen hebben hier toe gisteren besloten. De toneelgezelschappen zijn het niet eens met de hoogte van de subsidies, zoals die op 29 februari door minister Garde- niers van CRM is vastgesteld. Die subsidie is gelijk aan vorig jaar, en is daardoor een feitelijke vermindering. Dat betekent, dat gezelschappen moeten inkrimpen of zelfs verdwijnen, aldus een woordvoerder van I de Vereniging van Nederlandse Toneelge- I zelschappen, de werkgevers in het gesub- I sidieerde toneel. Onlangs stierven in Limburg bin nen twee weken zeven mensen aan een overdosis heroïne. Zonder het te weten hadden ze zich in plaats van horse” uit het Verre Oosten, her oïne uit het Midden Oosten toege diend, welke twee tot drie keer zo zuiver is. Er .blijkt sprake te zijn van nieuwe heroïnelijnen, maar de politie staat machteloos. Theo van der Kaaij bericht daarover in Erbij.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1