w IS ■Lv Papaver Somniferum, de meest begeerde plant ter wereld HARD DRUG NU VIA „THE TURKISH CONNECTION” NAAR WEST-EUROPA M.1 J '21 20 door Theo van der Kaaij iaal bij- col- de och ver laat Dor- De meest begeerde plant ter wereld Is de papaver. Vierduizend jaar voor Christus kerfden de mensen de vruchtbol al teneinde het oplumsap op te vangen om te genezen van kwalen of in een prettige roes te geraken. In het begin van deze eeuw verkrachtte de Duitse scheikundige Dreser de uit opium verkregen morfine tot heroïne. Tot op de dag van vandaag heeft hij met deze daad niets dan ellende veroorzaakt. Misdaadsyndicaten ruiken steeds meer geld, want de verslaafde blijft verslaafd. Nieuwe heroïnelijnen worden ontdekt: The French Connection veranderde in The Turkish Connection, maar de politie staat machteloos. Daarover gaat bijgaand verhaal. Toename Zuiverheid De zoeklichten van Interpol staan niet langer uitsluitend gericht op Nederland bij de niet aflatende jacht op smokkelaars van heroïne. De loodzare last middelpunt te zijn van internationale smokkelroutes is sinds kort van ons land en met name Amsterdam afgewenteld. Nieuwe heroïne-lijnen hebben hun weg gevonden naar de dealers en gebruikers in West-Europa. De landen van de Gouden Driehoek in het Verre Oosten spelen nog maar een bijrol op de wereldmarkt. De horse, junk, smack, scag, fix ofwel heroïne komt voortaan van diverse landen in het Midden-Oosten via Turkije naar West-Duitsland. Levensonderhoud tóf- c- <1 w v W I /jr'V A A». w -W..» a Ta* ;f. IÉ A At? 7 7 f r 1 SS- snin- Handel in heroine breidt zich uit )uur )uur )uur )uur )uur De rechercheurs van de verdovende middelen-centrale, ressorterend onder de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) tevens Bureau Interpol Nederland in Den Haag zitten wat rustiger achter hun bureau (zo ze niet op reis zijn), nu de wetenschap er is dat de smokkelwereld Nederland links laat liggen. Het hoofd van de afdeling D. Schoneveld: „Wat Nederland voor de Gouden Driehoek was, is West-Duitsland nu voor het Midden-Oosten. Dat is voor ons een hele opluchting. Op internationale conferenties werd de beschuldigende vinger altijd naar Nederland uitgestoken, maar nu is West-Duitsland het mikpunt”. Birma, Laos en Thailand: the Golden Triangle. De niet door de regering gecontroleerde papavercultuur leverde de heroïne die jarenlang zijn weg vond naar de gebruikers in West-Europa. Midden 1978 kwam de kentering. De oogsten vielen vreselijk tegen en de samenwerking tussen de politie in West- Europa en in de landen van de Gouden Driehoek kwam op gang en verbeterde zelfs zienderogen, niet in de laatste plaats door een strengere wetgeving voor de papavercultuur in Thailand. De criminele organisaties liepen forse klappen op van de politie. „Anderhalf jaar geleden konden wij al verwachten, dat er een stroom heroïne vanuit het Nabije Oosten naar West- Europa zou komen”, zegt recherchechef Schoneveld, „De papaveroogsten daar Waarnemers constateren dat de papaveroogst in het Midden-Oosten nog steeds toeneemt en dat de handel opbloeit in die landen waar de politiek niet zo stabiel is en dus regeringscontrole faalt. Turkije neemt een bijzondere plaats in als doorvoerland naar West-Europa. Het is zeker niet zo dat de nieuwe heroïne voornamelijk uit Turkije komt. Hoewel dit land een bloeiende papavercultuur heeft (ten tijde van The French Connection kwam de beste opium altijd uit Turkije) is de controle van de regering stevig. De hele papaverbollen gaan naar de geneesmiddelen-industrie en het is sinds 1972 ten strengste verboden de bollen in te snijden om op die manier aan opium te komen voor eigen gebruik of handel. Schoneveld: „De Turkse regering zegt dat er geen illegale papavercultuur bestaat, maar uit intelligence-rapporten blijkt dat waren juist heel erg goed en de hasjiesj handel uit die landen liep terug. Wat bleek: de kanalen voor de smokkel van hasjiesj werden plotseling gebruikt voor de smokkel van heroïne. De hasjiesj komt uit Libanon, Syrië, Afghanistan, Marokko en Turkije. De nieuwe stromen heroïne komen uit Libanon, Afghanistan, Pakistan, Turkije en nu ook Iran. Er is een geweldig druk goederenverkeer tussen deze landen en West-Europa. De handelaren in verdovende middelen hebben enorm veel connecties, waardoor de bestrijding erg moeilijk is”. In zuivere vorm een grijsbruin poeder, maar door misdaadsyndi caten altijd tot een onbekend per centage aangelengd met andere stoffen, teneinde schatrijk te wor den door de dagelijkse behoefte van de verslaafde. De handel in heroïne is het aantrekkelijkst, om dat deze drug veertig keer zo ver slavend werkt als opium en bo vendien veel vaker moet worden ingenomen. het wellicht wel het geval is, evenals in Libanon. Van Pakistan, Iran en Afghanistan weten we het al. Turkijke is hèt doorvoerland. Je hoort mij niet zeggen dat gastarbeiders smokkelaars van heroïne zijn, maar in West-Duitsland werken twe miljoen gastarbeiders, merendeels uit Turkije. Dat is een duidelijke smokkellijn naar West-Europa, omdat veel heroïnetransporten van gastarbeiders onderschept worden. Ook zijn er grote organisaties die koeriers proberen te ronselen. Via een vakantie- aanbod bijvoorbeeld voor een goedkoop reisje naar Turkije.” De smokkel van heroïne gaat per vrachtauto, personenauto, trein en vliegtuig. Transport over de weg is voor de politie het lastigst te onderscheppen, omdat de grenscontrole niet intensief genoeg kan zijn. De heroïne wordt in auto’s of bagage verstopt, maar ook vaak op het lichaam meegedragen. Tachtig procent van de heroïne die in West- Duitsland wordt onderschept komt aantoonbaar uit het Midden-Oosten. Over heel West-Europa genomen is dat percentage vijftig. geïntroduceerd tegen een lagere prijs. De landen van het Midden-Oosten zijn in een hevige concurrentieslag verwikkeld met de Gouden Driehoek. Het is een gewoon marktmechanisme. De heroïne stroomt werkelijk vanuit het Midden-Oosten West- Europa binnen”. Voor de politie heeft het Midden-Oosten nu ook hoge prioriteit gekregen. De bestrijding van de handel in Nederland lukt beter omdat de politie in de verschillende plaatsen beter met elkaar samenwerkt. Er werd nogal versnipperd gewerkt. De contacten met de politie in het Midden-Oosten worden uitgebreid en men leert van eikaars bestrijdingsmethodes. Op diplomatiek niveau wordt bekeken of er een Nederlandse politieman, net als in Thailand, in het Midden-Oosten gestationeerd kan worden. Allemaal plannen en maatregelen voor de Oogst van papavers in Turkije. Volgens de Turkse regering wordt nergens meer illegaal opium afgetapt, Interpol zegt van wel. Voor de douaniers is het niet mogelijk elke auto te doorzoeken op eventuele aanwezig heid van heroine. bestrijding van de heroïnehandel, waarvan ik hoop dat ze ook geëffectueerd worden”. oy eren amb. :1 ca. uste- lera, Het meest opvallende aan de heroïne uit het Midden-Oosten is de grote graad van zuiverheid. De gebruiker is gewend aan de zogenaamde „Hong Kong rocks” uit het Verre Oosten, die een vrij stabiele zuiverheid heeft van 35 percent. Het gerechtelijk laboratorium in Nederland heeft vastgesteld dat de heroïne uit het Midden-Oosten een zuiverheid heeft van 70 tot 95 percent. Met alle fatale gevolgen van dien. De gebruiker weet niet waar de nieuwe heroïne vandaan komt, weet ook niet dat de kwaliteit veel hoger is, waardoor een kleinere hoeveelheid noodzakelijk is voor dezelfde trip. In Zuid-Limburg, Utrecht en ook in de Randstad zijn de eerste slachtoffers al gevallen. In veertien dagen tijd overleden zeven mensen aan een overdosis heroïne hier- seau, i aan dat politie-ingrijpen niet kon uitblijven: de laboratoria in Mar seille werden opgerold. Andere heroïnehandelaren sloe gen in 1972 hun slag: de Chinezen. Hun afzetmarkt, de verslaafde Amerikaanse soldaten in Viet nam, slonk en nieuwe klanten moesten gevonden worden. De Chinezen vonden hun klandizie in West-Europa en Amsterdam werd middelpunt van hun afzetmarkt. De heroïne kwam uit de Gouden Driehoek: Burma, Laos en Thai land. Amsterdam werd uitverko ren, omdat de criminele Chinezen tussen de bestaande grote Chine- zengemeenschap in de hoofdstad niet zouden opvallen. Bovendien zijn Mexico, Thailand, Burma, La os, Turkije, Libanon, Afghanis tan, Pakistan en sinds kort Iran. De opium is het dikke sap dat verkregen wordt door het inker ven van de nog onrijpe doos vrucht van de papaverplant. Het sap wordt gedroogd en in plakken gesneden. De kleur is bijna zwart, de structuur gomachtig en de smaak bitter. Uit het opiumsap kan morfine worden afgeschei den, het sterkst bekende pijnstil lende middel. Uit deze morfine kan door het toevoegen van azijn zuur heroïne worden bereid. Een beruchte heroïnelijn was tot 1972 Turkije-Frankrijk-Amerika, beter bekend als The French Con nection. De heroïne was van uit stekende kwaliteit, omdat Turkije een best klimaat heeft voor de papaverplant. De doorvoer naar Amerika nam zulke grote vormen lag Amsterdam geografisch uit zonderlijk mooi. Pas in 1976 kreeg de politie greep op de Chinese heroïnehandelaren. Samenwer king met de politie in het Verre Oosten wierp vruchten af: bendes werden gearresteerd en papave roogsten aan banden gelegd. De politie kreeg weinig rust. Er ontstonden nieuwe heroïnelijnen vanuit het Midden-Oosten rich ting West-Europa. Amerika zit weer volop in de problemen met een oude heroïnelijn vanuit Mexi co en tot overmaat van ramp komt The French Connection weer tot leven, doordat de gepakte misda digers inmiddels hun straf hebben uitgezeten. loten iffet- loten idstil skas- arbu- sten, inese auils, met ums, 1 hal- Ider- verk, :chil- uit het Midden-Oosten. Hulpverleners in Zuid-Limburg hebben laten weten het te betreuren dat de heroïne geen „bijsluiter” bevat, zodat de gebruiker weet waar hij aan toe is. De zuiverheid van de nieuwe heroïne is op zich een goede zaak, omdat de gebruiker, mits juist toegediend, er veel minder lichamelijk schade van oploopt. Alle heroïne wordt versneden, die uit het Verre Oosten meer, en met kwalijke middelen, dan die uit het Midden-Oosten, maar geen enkele gebruiker is in staat de zuiverheid te testen. Daar is een laboratorium voor nodig. Uitzonderlijk is ook de prijs die de gebruiker voor de heroïne uit het Midden- Oosten op tafel moet leggen: 80,- tot 200,- per gram. De heroïne uit het Verre Oosten kost 250,- tot 400,- per gram. Politiechef Schoneveld: „Dit is hetzelfde mechanisme als in 1974. De heroïne wordt Evenals Thailand probeert de regering van Pakistan de heroïnehandel bij de bron te bestrijden: de papavercultuur. Voor de boeren in de bergen is de opiumproduktie vaak de enige vorm van levensonderhoud. Met hulp van de Verenigde Naties wordt geprobeerd de boeren te interesseren voor koffiecultuur of de verbouw van sinaasappels. De praktijk zorgt dan wel weer voor nieuwe problemen met bijvoorbeeld de afzet. Het transport van kleine hoeveelheden opium is nooit moeilijk geweest, maar hoe krijgt de arme boer zijn kisten vol sinaasappels via de smalle bochtige bergwegen naar de eerstvolgende stad? De Nederlandse recherche mag dan opgelucht zijn over het feit dat het centrum van de heroïnesmokkel zich over de grens verplaatst heeft, het oprollen van internationaal opererende bendes zal in de toekomst een groot probleem blijven. Schoneveld: „Ik wil geen pessimist zijn, maar ik zie het sombertjes in. De heroïnelijn via Turkije is geopend. Er is een enorm potentieel aan gebruikers en met de handel zijn enorme winsten te behalen. Er is nog geen sprake van stabilisatie, eerder van uitbreiding. Ik verwacht niet dat we al op de bodem zijn”. „Bovendien komt er ook nog verdomde veel heroïne uit de landen van de Gouden Driehoek. De organisaties van de Chinezen zijn verdwenen, maar we weten dat ze zich opnieuw aan het organiseren zijn. De handel in hasjiesj is er altijd geweest en zal er ook blijven. Daar komt bovendien nog eens de handel in cocaïne bij uit Zuid-Amerika. Dat alles bestrijden geeft toch weer een enorme versnippering van het politie-apparaat”. Overal ter wereld waar het warm is groeit de Papaver Somniferum, de plant waaruit opium bereid wordt. Meestal verbouwd door boeren, die een gedeelte van de oogst aanwenden voor eigen ge bruik en de rest verhandelen. In landen met sterke regeringscon trole gaat de hele oogst naar de geneesmiddelenindustrie voor de bereiding van opium en morfine. VA w 9' In landen waar de regering min der sterk in het zadel zit krijgen internationale bendes de kans uit de papaveroogst heroïne te berei den, de duurste en meest versla vende harddrug. Beruchte papaverleveranciers - W 3 Xv X /T -«A ‘X. •ii’ M» - «S L.£.f", ..V.- W'! x.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21