INTERNATIONAL TIMES: EXPRE SS 2 Letterkast I Mountbatten PARENTS p h L R r L Ik I I I p R CHECK CHI I»» ROT IN HELL' r -r I --'ï?'MAY TÜSÏ BASTARDS ki. Eindelijk rust! I5 was om- Hans Plomp s Ierland zijn afstammelingen van Engelse kolonisten, die zich in de loop van de eeuwen in het door Engeland overheerste Ierland vestigden. „Ieder onderzoek dat probeert te ontdek ken wat Engeland in godsnaam de laatste achthonderd jaar in haar slechtst behan delde kolonie heeft uitgespookt, wordt on middellijk de nek omgedraaid door de pers- cencuur”. Verder bevat deze IT een artikel over de samenwerking tussen Amerikaanse en En gelse nazi-bewegingen en een overzicht van Russische pogingen om met behulp van een groot aantal kernexplosies de koers van de warme golfstroom te veranderen. Op een proefterrein op Nova Zembla zouden al der tig zware kernexplosies zijn veroorzaakt met als doel een reusachtig kanaal dwars door het eiland te maken, zodat de Golfstra- oom daardoor geleid kan worden naar de kust van Siberië. Een ingreep die zeker grote gevolgen zou hebben voor het klimaat op het noordelijk halfrond. Ook de strijd van de indianen in Noord- Amerika tegen regeringsinstanties die hen uit hun reservaten willen verdrijven en zich niet houden aan de verdragen die in de loop van de tijd tussen de indianen en de blanken gesloten zijn, komt aan de orde. Er is een ernstig conflict met de Mohawks, sinds vijf medewerkers aan de grootste indianenkrant Akwesasne Notes, (te bestellen bij: Mohawk Nation, Via Rooseveltown, N.Y. 13683, USA, 2.50 porto) werden gearresteerd. Tot zover het artikel over Mountbatten. Onthullend ongetwijfeld, maar dit geeft de Britse overheid niet het recht om in te grij pen. Tenslotte zijn de geschriften van Russi sche dissidenten ook onthullend. „Engeland besteedt een miljard pond per jaar om de troepen in Ulster te handhaven, en dat al gedurende tien jaar. Dat betekent dat de regering iedere man, vrouw en kind van dit verarmde land een bedrag van 6666 pond had kunnen uitbetalen. Dit bedrag is vreemd genoeg ook het getal van het Beest in de Openbaringen, maar de meeste bur gers zouden deze gift minder beestachtig gevonden hebben, dan de aanwezigheid van onze troepen”. De paus schreef dit gedicht onder de schuilnaam Andrzej Jawien. Het werd streeks 1968 in Polen gepubliceerd. The Quarry (de steengroeve of het slacht offer) Verder trof ik een prachtig Welkomstge- dicht voor de jaren Tachtig van Gregory Corso aan en bijdragen van Ira Cohen en William Burroughs. Dat toont aan, dat de nog steeds actieve Amerikaanse beatschrij vers IT als hun spreekbuis beschouwen. Als klap op de vuurpijl zijn twee oude gedichten van de tegenwoordige paus opge nomen. Ze werden uit het Pools in het En gels vertaald en ik waag een poging er een in het Nederlands weer te geven: De situatie is nog steeds uiterst gespan nen. De indianen hebben volgens de verdra gen die zij in de loop van de laatste eeuw met de blanke regering sloten, recht op volledige souvereiniteit in hun reservaten. Deze ver dragen zijn rechtsgeldig, maar worden door Washington voortdurend geschonden. Ook in Noord-Amerika worden de indianen nog steeds met uitroeiing bedreigd. t ■n het artikel over de onlangs als Russische spion ontmaskerde hofhistoricus profes- sor Blunt, wordt van een komplot gespro ken om deze man in diskrediet te brengen. Hij zou namelijk te veel weten over het Britse hof en bezig zijn met zijn memoires. Na deze „ontmaskering” kan hij zijn memoi res natuurlijk nergens meer kwijt. Een be langwekkend stuk, dat vele vragen oproept. hoewel (of misschien juist omdat?) deze een heel ander licht op de zaak werpt. De schrijvers van deze artikelen hebben groot gezag in de Angelsaksische wereld, maar om begrijpelijke redenen konden zij hun naam hier niet prijsgeven...” Tot zover deze brief van IT. Ik vind het nogal verrassend te horen dat men in Enge land alleen anoniem de waarheid aan het licht kan brengen. Maar de harde maatrege len die de Franse overheid onlangs trof tegen het befaamde Canard Enchainé, na dat dit tijdschrift bewijzen had gepubliceerd over corruptie in regeringskringen, vormen een waarschuwing. In Duitsland schijnt de persvrijheid ook niet meer te zijn wat zij geweest is, vooral door de ophitsende in vloed van rechtse sensatiebladen. En in En geland heeft de rechtse schandaalpers ook een steeds groter marktaandeel verworven, waarmee de publieke mening danig bewerkt wordt. Daarom maar eens in de IT gebla derd, om te zien welke meningen niet in Engeland getolereerd worden. De schrijver vraagt zich tenslotte af, of de aanwezigheid van Britse troepen in Ulster nog wel zin heeft: tT biedt een grote hoeveelheid informatie, I die men nergens anders aantreft. De -B- moeite waard, vind ik. Het blad wordt geïmporteerd door Ins Outs Bookshop, Oudezijds Achterburgwal 169, Amsterdam. Tel. (na 14 uur): 020-278483. Het schijnt bij vele boekhandels te koop te zijn, maar ik heb het nog niet buiten Mokum gesignaleerd. „Langzamerhand zijn wij helaas een van de laatste Britse bladen geworden, waarin afwijkende meningen naar voren kunnen komen. Het zal u bekend zijn, dat de Britse overheid hard optreedt tegen publicaties die zij als „libel” (smaad) bestempelt. Onge twijfeld valt veel van het in dit nummer van IT gepubliceerde daaronder. De Ierse kwestie is in Engeland bijvoorbeeld vol strekt taboe, voorzover het genuanceerde of dissidente standpunten betreft. Wij willen dan ook vooral uw aandacht vestigen op de publikaties over de Blunt- affaire en over Mountbatten. De in deze artikelen opgenomen informatie kan he laas nergens anders gepubliceerd worden De moord op Mountbatten, een neef van de Engelse koningin, was de druppel die de emmer deed overlopen. De kranten schreeuwden moord en brand, op een ma nier die wij ons hier niet kunnen voorstellen, en die bij mij onaangename associaties op wekt. In IT staan een paar koppen afge drukt van kranten uit de dagen vlak na de moord: „DIE DUIVELSE BASTAARDS”, de reusachtige kop van de Daily Ex press. De Sun smeekte: „MOGEN DEZE SCHOFTEN KREPEREN IN DE HEL”. Maar gevaarlijker dan deze hysterische woede-aanvallen zijn de stemmen van in vloedrijke politici, die aandringen op maat regelen die neerkomen op de staat van be leg, waarbij de vrijheid van burgers wordt opgedoekt. Vervolgens licht de schrijver de doopceel van de alom zo geprezen Mountbatten. Deze blijkt allerminst de onschuldige oude baas, die ons overal werd voorgeschoteld, een soort held, integendeel. Volgens de schrijver was Mountbatten betrokken bij een komplot om Wilson ten val te brengen in de jaren zestig. Ook was hij vlak na de oorlog verant woordelijk voor de verdeling van India: Luister naar de regelmatige hamerslagen Die binnendringen in de borst van mensen om de kracht van de slagen te beproeven Luister de stroom klieft de stenige rivier met zijn kracht En een gedachte ontstaat in mijn geest een gedachte die dag na dag terugkomt dat de echte grootheid van dit werk gevonden wordt in het hart van mensen. redaktie van IT voegde bij het janua- B ri/februari-nummer een alarmerende -1—brief, waaruit ik een deel citeer: "■“"xit nummer van International Times be- I vat tevens- een artikel over de Neder- -B—landse counter-subcultuurdoor IT’s redacteur Nederland, Edward Woods: „Maar Amsterdam is klein, te klein om onderdak te bieden aan allen die haar betrekkelijke vrijheid waarderen. Maar het is ook een bijzonder soort krachtcentrum, waar mensen met talent en energie dingen gedaan kunnen krijgen, die elders moeilij- ker of zelfs onmogelijk zouden zijn”. „Hoewel de IRA de oudste guerrilla-be- weging ter wereld is, is het onder de Anti- Terrorisme Wet verboden om te spreken over de visie van het Ierse Republikeinse Leger. De IRA heeft sinds het begin van de eeuw verklaard, dat ze de protestanten niets in de weg zullen leggen in een here nigd Ierland, maar het omgekeerde kan men helaas niet zeggen”. De kwestie heeft wel enige verwantschap met Zuid-Afrika. De protestanten in Noord- „Het conflict begon op 22 mei 1979, toen regeringsautoriteiten probeerden bomen om te hakken op Mohawk-land, om plaats te maken voor een hek dat land aan het Mohawk Reservaat zou onttrekken. Opper hoofd Loran Thompson van de Mohawk Natie gaf de regeringsmensen opdracht zich van het land te verwijderen en nam hun kettingzagen als bewijs in beslag. Hij werd later gearresteerd wegens diefstal van staatseigendom. De arresterende poli tiemannen mishandelden het opperhoofd in aanwezigheid van twee getuigen en zijn kinderen. Ondanks hun woede probeerde de Raad van Mohawk Opperhoofden tot een oplossing met de politie te komen. De poli tie weigerde. De opperhoofden eisten toen dat de Akwesasne Reservaat Politie zich van de stflmgronden zou terugtrekken. Toen dit geweigerd werd, ondernamen de indianen een ongewapende mars op het hoofdkwar tier van de politie. Het gebouw werd bezet jen de politie ontwapend. Daarop vaardigde de regering 23 arrestatiebevelen uit tegen Mohawk-leiders. Vijf van hen werden gear resteerd tijdens een nachtelijke aanval van de politie, de andere achttien kreeg men niet te pakken. De Mohawks deelden mee dat ze zouden vechten om hun makkers te verdedigen. Om een nieuw Wounded Knee te voorkomen, besloot de regering de arres taties uit te stellen tot de rust is hersteld”. TÓPS „Hij werd naar India gestuurd met de opdracht tenminste gedurende achttien maanden te onderhandelen. Maar hij stelde haastig een visieloze en geografisch ramp zalige verdeling op. Binnen vijf maanden was hij terug in zijn geliefde marinebaan, een half miljoen kreperende slachtoffers van zijn politiek achterlatend in de goot. Zelfs Churchill, die zich nooit erg gevoelig voor grote aantallen mensenlevens toonde, weigerde jarenlang met hem te spreken.” -rxe anonieme maar zeer scherpe schrij- I B ver van het stuk over de onlangs door JL/ de IRA vermoorde Lord Mountbatten, heeft blijkbaar het standpunt „Ireland for the Irish”. Dat mag men in Engeland niet hardop meer zeggen: De stem van Albion vrij N. MH T^*., >4» a w—I* d 3f Anthony Blunt. 5 ■HE CO co TRIBUTE TO LORD LOUIS Vanaf vandaag verschijnt deze Erbij-pa- gina in een andere opzet dan u gewend bent. Behalve de Letterkast zult u er voor taan wekelijks persoonlijk getinte stukken op aantreffen. Dit kunnen meer of minder ernstige beschouwingen zijn, maar ook bijvoorbeeld korte verhalen en anekdoti sche verhandelingen. Vaste gastauteur is de schrijver Hans Plomp, van wiens hand u om de veertien dagen een bijdrage kunt verwachten. Hij bijt het spits af met onderstaand stuk over het Britse undergroundblad International Times, beter bekend als IT, dat sinds kort weer in Nederland verkrijgbaar is. In een trappistenklooster was het de gewoonte de strenge zwijgplicht eens per jaarte doorbreken, door na de gemeenschappelijke avondmaaltijd één monnik aan het woord te laten. Bij een van die gelegenheden hield monnik A. het volgende betoog: „Ik vind dat de soep de laatste tijd te koud wordt opgediend’ Nadat in alle stilte een jaar was verstreken, was monnik B. aan de beurt. Hij zei„Ik sluit me volkomen bij de vorige spreker aan Weer hield de kleine ge'meenschap gedurende een jaar de kaken stijf opeengeklemd, in afwachting van de rede van C. Deze sprak tenslotte op korzelige toon: „Dat geouwehoer over die soep moet nu maar eens afgelopen zijn”. Genoeg gepraat, vrienden. Wij richten nü de Zwijggroep op. Zo. Dat werd tijd. Hoe stopt men de ongebreidelde groei van praatgroepen? heb ik me - afgevraagd. Hoe keert men de springvloed van overbodige geluidsgolven, welke vermomd als „gesprekken” kunstmatig worden opgewekt en gaande gehouden, uitsluitend om quasi-idealistische parvenu’s aan een dikbelegde boterham te helpen? Hoe draait men die loze leuterkontencultus voorgoed de nek om? Het antwoord is simpel. Niet meepraten. De oprechte sympathisant van de Zwijggroep weet dat iedere impuls tot een zinloos gesprek dient te worden vermeden. Zodra zich een geval van beroepszwamneuzerij voordoet, zal hij een pijnlijke stilte laten vallen. Obligate „feedbacks” saboteert hij door middel van een eerlijk doch dodelijk zwijgen. De ware zwijger is zelfs de meest doortrapte lulkoekexploitant te slim af. Staat het bovenstaande u aan, treedt dan toe tot onze Zwijggroep. Dat gaat als volgt. Mogelijkheid 1U stuurt een briefkaart naar de Letterkast. U bent dan een geregistreerd zwijger. Mogelijkheid 2: U stuurt geen briefkaart naar de Letterkast. U bent dan een niet- geregistreerd zwijger. Ad 1Geef in geen geval uw naam en adres op; vermeld slechts onder „afzender” de aanduiding Zwijger. Dat is voldoende. Aan uw persoonlijke gegevens hebben wij niets; overeenkomstig de aard van de Zwijggroep willen we verder niets met u te maken hebben. Het enige nut van uw bericht is, dat we bij benadering de omvang van onze organisatie kunnen bepalen. Ad 2: Even goede vrienden hoor! Er zijn voor u en voor ons enige nadere voordelen aan de organisatiestructuur van de Zwijggroep verbonden: Uw persoonlijke gegevens komen niet in een ledenbestand te staan. Uw privacy is daardoor gewaarborgd (niemand kan uw adres verkopen aan lieden die garen hopen te spinnen bij uw „afwijking”) en ons scheelt het onnodige administratieve werkzaamheden. Ellenlange voorbesprekingen zijn reeds achterwege gebleven bij de oprichting van de Zwijggroep. Het project is zojuist geruisloos van start gegaan. In onze opzet is coördinatie van activiteiten overbodig: er is immers geen sprake van activiteit integendeel! Evenmin behoefteen overkoepelend lichaam te worden ingesteld. Er is slechts één allesomvattende Zwijggroep. Overzichtelijker kan het niet. We behoeven elkaar niet te ontmoeten. Dit betekent dat we geen zwijghuis nodig hebben. We vermijden zo ook vervelende en tijdrovende tochten door weer en wind. Wij zwijgen gewoon thuis. Verspreiding van zwijgstukken kan achterwege blijven. We ontlopen zo een onnodige papierwinkel. Iedereen heeft thuis wel een blanco vel papier. U kunt dit beschouwen als uw zwijgstuk. En tevens als onze gratis cursus „Zwijgen in het openbaar U ziet hoe eenvoudig het is. Iedereen kan zich bij de Zwijggroep aansluiten, mits die broodmolen maar stilstaat. Tot hier en niet verder. We hebben elkaar niets meer te zeggen. Mondje dicht dus. De sn e- lal n. F' THESE EVIL1 BASTARDS THI wo«o ten* - ■w~V hangen donkere wolken boven het Engeland van Margaret Thatcher. Het land heeft grote moeite om aan de betrekkelijk nieuwe status van arm, klein ei land te wennen. En nauwelijks hebben de koloniën zich losgemaakt, of de binnenlandse „koloniën” beginnen zich te roeren. Zowel de Schotten, de Welsh als de leren wensen gehele of gedeeltelijke onafhankelijkheid van Londen, en in Engeland zelf is er dan nog het probleem van de honderdduizenden immi granten, die niet bepaald geruisloos inte greren. De conservatieve regering probeert gezag en orde te handhaven met een krachtig machtsapparaat. En hoewel wij ons gewoon lijk weinig zorgen maken over de kracht van de Britse democratie, schijnen er toch veel alarmerende tekenen van toenemende intole rantie, agressie en racisme te zijn. De grim migheid van de burgeroorlog in Noord-lerland creëert een gevaarlijke sfeer: omdat men het probleem niet kan oplossen, zoekt men een zondebok om de onlust op af te reageren. Daarbij valt het oog van een autoritaire overheid natuurlijk al gauw op groepen met afwijkende meningen. International Times, beter bekend als IT, is al sinds de jaren zestig de spreekbuis van velerlei alternatieve, ondergrondse en niet politiek gebonden groeperingen in Groot-Brit- tannië. Sinds kort is dit altijd moedige en interessante blad weer in Nederland te krijgen. Horror killing of Mountbatten then soldiers are massacred as TRA unleasn day óf death L-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 33