Nog geen akkoord met Nkomo Tanzania denkt Juristencomité: Felle kritiek op aan terugtrekken uit Oeganda dictatuur Uruguay Kritiek Botha op minister voor kinderen VN-commissie Ambassade van Sovjet-Unie weigert petitie Syriërs weg uit Aan Amerikaanse president Uitbreiding Oost-Beiroet Kritiek van Moskou van schandaal op bezoek Schmidt in Italië Arrestatie opvangprogramma commissaris in Luxemburg ar natuurrampen publiceert zwarte lijst Bomaanslag op consulaat van „Beklagrecht uitbreiden” I Sovjet-Unie rg b h .1 s. Politiemannen: niet geschoten om te doden FAO ontvouwt 2 3 ZATERDAG 8 1980 BINNEN- EN BUITENLAND MAART men VS eken 200 rgen jaar •bi.i sten rale jfer janu- 129,0 van een ilden Jlijkt wer- iking het n de SALISBURY (UPI). De voormalige premier van Rhodesië, Ian Smith, heeft zich gisteren bereid verklaard samen met de overwinnaar in de verkiezingen van vorige week, Robert Moegabe, zitting te nemen in een regering. Dit heeft hij gisteren op een persconferentie meegedeeld. 1 I w I Smith wil functie an de ft be- lar de cen- n aan ario. strek- or de arok- mdse aan- s het In het wetsontwerp wordt de omstreden plaatsing in een isoleercel vervangen door plaatsing in een strafvertrek. Hierover zegt de PvdA-fractie van de minister van Justitie te willen weten wat het verschil tussen beide begrippen is. Als er geen verschil is in de praktijk tussen plaatsing in een strafvertrek of plaatsing in een isoleercel, dan moet dit dwangmiddel worden afgeschaft, zo vinden de socialis ten. Het CDA vindt dat de maximumduur voor plaatsing in een strafvertrek zoals die in het ontwerp staat te lang is en moet worden teruggebracht tot maximaal en kele uren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Ook kinderen in parti culiere inrichtingen moeten het beklag- recht krijgen zoals dat in het ontwerp-wet Kinderbescherming wordt toegekend aan kinderen in rijksinrichtingen. Dit zeggen de PvdA en CDA in een schriftelijke reactie op het wetsontwerp van de regering-Van Agt waarin onder meer dit beklagrecht wordt geregeld. constructieve wijze mee te werken aan de opbouw van het vroegere Rhodesië, aldus de premier. De leider van de SWAPO-guerrillabe- weging in Namibië (Zuidwest-Afrika), Sam Noejoma, heeft een beroep gedaan op Moegabe hem materieel te steunen in zijn strijd om onafhankelijkheid voor het nog door Zuid-Afrika beheerde Namibië. Het Angolese persbureau ANGOP be richtte dat Noejoma een boodschap had gestuurd aan Moegabe, waarin hij de hoop uitsprak dat een onafhankelijk Zim babwe materiële, politieke en diplomatie ke steun zou geven om de strijd voor de bevrijding van „geheel Zuid-Afrika” te bespoedigen. KAMPALA (DPA). Nog deze maand zullen ongeveer 10.000 Tanzaniaanse mili tairen uit Oeganda worden teruggetrok ken, zo is in militaire en diplomatieke kring in Kampala vernomen. Dat is bijna de helft van de Tanzaniaanse troepen macht die sinds de val van Idi Amin in april vorig jaar in Oeganda is gelegerd. (door onze redacteur in Libanon, Rienko Wilton) BEIROET. Precies 24 uur nadat president Sarkis zijn 14-puntenplan voor een nationale verzoëning in Liba non voor radio en tv had bekendge maakt, zijn Syrische troepen van de arabische vredesmacht begonnen zich uit de christelijke voorsteden van Oost- Beiroet terug te trekken. De Syriërs geven hun posities over aan eenheden van het geregelde Libanese leger. De Syrische regering maakte begin februari bekend haar troepen uit heel Beiroet te zullen terugtrekken. Dit ver oorzaakte aanvankelijk algemen pa niek, omdat men vreesde dat een en ander zou leiden tot hervatting van de Libanese burgeroorlog. alleen maar Klok- overi- van atiën- hart- orden ridge- j een aan- isario onaf- aan in de ten is r zich n het esloot an De nhuis e was n het n Mi- para- slijke ioen. van sfysi- con- uni- ge- istge- tmen mee g en antal lerm- n. tersposten. Dit is in goed ingelichte poli tieke kringen vernomen. „Het is duidelijk dat wij Joshua in de regering wensen, maar niet tot iedere prijs”, verklaarde een medewerker van Moegabe. Een adviseur van Nkomo ver klaarde: „Wij gaan de coalitie niet binnen zonder tanden en wapenen”. De koninkrijksministerraad wil Zim babwe erkennen zodra de souvereiniteit zal zijn overgedragen. Minister-president Van Agt heeft dat gisteravond na af loop van het wekelijks kabinetsberaad meegedeeld. Het ligt in de bedoeling op korte termijn diplomatieke betrekkingen met Zimbab we aan te gaan. Ons land is bereid op Eerder deze week werd een reeks arrestaties verricht. Onder hen be vonden zich een aantal bankdirecteu ren die ervan worden beschuldigd gelden verduisterd te hebben. Zij zouden op te lichtvaardige wijze kre dieten hebben verschaft aan aanne- mingsmaatschappijen, dat wil zeggen zonder voldoende waarborgen voor de terugbetaling ervan. Uit het gerechtelijk onderzoek is inmiddels ook naar boven gekomen dat Italcasse uit een geheim fonds illegale schenkingen heeft gedaan aan verscheidene politieke partijen. In totaal zou er 16,5 miljoen gulden in de partijkassen van de christen-de- mocraten, socialisten, sociaal-demo- craten en republikeinen zijn gevloeid, zonder dat dit overigens in de boeken terug te vinden is. Een wet uit 1974 bepaalt dat geen geld geschonken mag worden aan politieke partijen als die schenkingen niet geboekt worden. Onder degenen die hun pas hebben moeten inleveren, bevinden zich eni ge parlementsleden en Sereno Fera- to, die deel uitgemaakt heeft van het secretariaat van wijlen Aldo Moro. Inmussen is de parlementaire behan deling van een wet die voorziet in een verdubbeling van de financiering van de politieke partijen, opgeschort. Een aantal partijen wil er clausules in opnemen voor een scherpere controle op de herkomst van partijgelden. Er is een kleine kans dat rechtse milities de zogenaamde falangisten en chamounisten, die oppermachtig zijn in de christen-wijken zullen pro beren bepaalde Syrische posten te „be zetten” voordat het Libanese leger dat kan doen. Maar tot nu toe is de Syri sche overdrachtsoperatie, die dit week einde moet zijn voltooid, zonder inci denten verlopen. Onlangs nog waren Tanzania en Oegan da overeengekomen dat de Tanzaniaanse militairen tot volgend jaar zullen blijven. Maar volgens de berichten gisteren wil de Tanzaniaanse president Nyerere nu 10.000 man terughalen en tegen juli nog 11.000 man, als president Binaisa van Oe ganda er tenminste dan nog niet in is geslaagd de machtsstrijd tussen politieke groepen en stammen te beheersen. In Kampala circuleerden gisteren ge ruchten over een mogelijke coup tegen Binaisa. Tanzaniaanse militairen door zochten auto’s op wapens. Volgens de berichten uit Kampala zou Nyerere ook klagen over de politieke onmacht van de Oegandese regering en zouden hem dos siers over een omvangrijke corruptie bin nen de regering-Binaisa zijn voorgelegd. NEW DELHI (Reuter). De voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) heeft gisteren haar plan van actie ontvouwd voor het opvangen van de gevolgen van droogteperioden, overstro mingen en andere natuurrampen. Een woordvoerder, die zei dat het plan er allang had moeten zijn, verklaarde op een regionale voedselconferentie in New Delhi, dat het plan was ontworpen om telkens weer voorkomende natuurram pen in het gebied van Azië en de Stille Oceaan veeleer aan de wortel aan te pak ken, dan zich alleen maar bezig te houden met de gevolgen. Het plan voorziet in het verzamelen van informatie over natuurrampen, techni sche middelen om te velde staande gewas sen te redden, voorbereiding van nood voorzieningen, betere waarschuwingssys temen vooraf en voorzorgsmaatregelen op lange termijn. De FAO pleitte op de conferentie ook voor aanvaarding van een exclusieve eco nomische zone van 200 mijl (324 km) die het patroon van de visserij-industrie in het gebied van Azië en de Stille Oceaan zou kunnen wijzigen. De zone zou de toegang bèperken van landen als Thailand en Japan tot belang rijke visgronden, maar andere kuststaten zouden nieuwe mogelijkheden vinden ter vervanging van de buitenlandse visvloten. rmid- nstra- >e en okko. inden t ver- wer- uitge- Iheid ir de iljard et de ucht- sn de uilen 5 GENÈVE (AP). De commissie voor de mensenrechten van de Verenigde Naties heeft gisteren in Genève een lijst gepubli ceerd van de namen van negen landen die zich op systematische wijze schuldig ma ken aan grove schendingen van de rech ten van de mens. Nadat de afgelopen vier dagen achter gesloten deuren was vergaderd, waarbij de 43 leden tellende commissie per geval had bekeken welke stappen ondernomen zouden kunnen worden, maakte de voor zitter, Waleem Sadi uit Jordanië, de na men bekend. Het zijn Argentinië, Bolivia, de Cen- traalafrikaanse Republiek, Ethiopië, In donesië, Paraguay, Zuid-Korea, Oeganda en Uruguay. Acht landen stonden ook vorig jaar op de lijst. Alleen de Centraal- Afrikaanse Republiek is toegevoegd. Wel ke maatregelen de commissie voor ogen heeft werd niet bekendgemaakt. MOSKOU (DPA). Moskou heeft gisteren met onbehagen en duidelijke teleurstelling gereageerd op het be zoek van de Westduitse bondskanse lier, Helmut Schmidt, aan Washinton. Volgens het Russische persbureau Tass duiken in het gemeenschappelijke West- duits-Amerikaanse communiqué, dat in Washington werd uitgegeven, de bekende Amerikaanse opvattingen over de inter nationale situatie op. „Het communiqué laat zien dat bij de gesprekken vooral de toon van president Carter en niet die van bondskanselier Schmidt heeft overheerst”, aldus Tass. Waarnemers in Moskou zien in het com mentaar van Tass een duidelijke aanwij zing voor een groeiend onbehagen en een toenemende teleurstelling bij de Russi sche regering over de houding van Schmidt, vooral inzake de invasie in Af ghanistan en de daarmee verbonden pro blemen van een boycot van de Olympi sche Spelen en mogelijke economische sacties. Aeroflot, de nationale luchtvaartmaat schappij van de Sovjet-Unie, moet voort aan tenminste 30 dagen tevoren toestem ming vragen voor charter-vluchten op de Verenigde Staten. Deze maatregel van de Amerikaanse Raad voor de Burgerlucht vaart, past in het kader van de strafmaat regelen die president Carter tegen Mos kou neemt vanwege de invasie. Tot dusver mocht Aeroflot onbeperkt chartervluchten uitvoeren tussen Moskou en de Verenigde Staten. In januari had de Raad voor de Burgerluchtvaart al beper kingen uitgevaardigd op de lijnvluchten van Aeroflot. Volgens de Pakistaanse president Zia Oel-Haq is zijn land bereid samen te wer ken met de Sovjet-Unie, maar niet ten koste van zijn betrekkingen met Peking. Dit staat in een interview van het Libane se tijdschrift Al Hawadess met de presi dent. In Londen hebben Engeland en de Sov- 3) in d er- ar de snge- Jaas- bben >rstel gade- 1 het leeds voor jet-Unie verdere besprekingen gevoerd over het plan van de Europese Gemeen schap Afghanistan een neutrale en onge bonden status te verlenen. Dit hebben Britse functionarissen gisteren bekendge maakt. Het plan is een initiatief van de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Lord Carrington. Donderdag is op hoog diplomatiek niveau overleg gepleegd in Londen en Moskou, aldus de functiona rissen. De Amerikaanse inlichtingendiensten hebben de laatste dagen „een gestadige groei” geconstateerd van het aantal Russi sche soldaten zowel in Afghanistan als aan de Russische zijde van de grens met dat land. Volgens cijfers die gisteren door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington zijn bekendgemaakt be draagt het aantal Russische manschap pen sinds het begin van de week meer dan 75 tot 80.000. Aan de Russische kant van de grens bevinden zich meer dan 25 tot 30.000 man, aldus de Amerikaanse inlich tingendiensten. UTRECHT (ANP). De militai re dictatuur in Uruguay maakt zich schuldig aan systematische schending var. mensenrechten. Moord, marteling en verdwijning van politieke tegenstanders zijn aan de orde van de dag in dit Zuidamerikaanse land, waar link se politieke partijen, studentenor ganisaties en de vakbeweging ver boden zijn. DEN HAAG (ANP). Een door Amnes ty International gisteren aan de ambassa de van de Sovjet-Unie in Den Haag aange boden petitie, is niet in ontvangst geno men. „Ieder contact werd van de kant van de ambassade geweigerd”, aldus een woordvoerder van Amnesty. De petitie omvatte een dringend beroep op de regering van de Sovjet-Unie om alle „gewetensgevangenen” vrij te laten, een verzoek om een einde te maken aan mis bruik van de psychiatrie voor politieke doeleinden en een verzoek om de systema tische ondervoeding van gevangenen in werkkampen in Rusland te beëindigen. De petitie ging vergezeld van 150.000 handtekeningen van verontruste Neder landers, resultaat van een enkele maan den geleden gestarte campagne van Am nesty, speciaal gericht op de Sovjet-Unie. De actie werd half februari afgesloten. Tijdens die campagne deed Amnesty in het bijzonder een beroep op burgemees ters en gemeenteraden. Volgens de woordvoerder van Amnesty hebben velen uit deze groep gehoor gegeven aan het verzoek tot ondersteuning. Het door het regime dit jaar afgekon- dige meerjarenplan om de „uitzonderingstoestand” van nu lang zaam te laten verdwijnen, is een farce die geen essentiële verbetering zal brengen. Dat is de eindconclusie van een twee daagse bijeenkomst in Utrecht van de Nederlandse afdeling van het Interna tionaal Secretariaat van Juristen voor Amnestie in Uruguay (SIJAU). Sinds 1976 voert de SIJAU een campagne voor algemene en onbeperkte amnestie voor de circa vierduizend politieke ge- KAAPSTAD (AFP). Premier Pieter Botha van Zuid-Afrika heeft gisteren in het openbaar kritiek geuit op zijn minister van Openbare Werken, Statistiek en Toe risme, Andries Treurnicht, omdat hij apartheid in de sport blijft voorschrijven. Zonder de minister, exponent van de uiterst rechtse vleugel van de Nationale partij, bij naam te noemen, kritiseerde Botha diegenen zijner medewerkers die apartheidsrichtlijnen aan sportorganisa ties blijven verschaffen die bepaalde vor men van rassenonderscheid willen af schaffen. De openbare kritiek van Botha, die ge zien wordt als bezegeling op het hoogste niveau van de ongenade waarin Treur nicht al enige tijd verkeert, zou volgens waarnemers een kabinetswijziging kun nen inluiden waardoor Treurnicht zijn positie zou verliezen. LUXEMBURG (DPA). In Luxemburg dreigt het grootste schandaal aan het licht te komen in de geschiedenis van het groot hertogdom. De hoofdcommissaris van po litie in de hoofdstad, majoor Georges Rauchs, is geschorst en gearresteerd on der meer onder verdenking van souter- neursschap, corruptie, wapenhandel en handel in verdovende middelen. Volgens een woordvoerder van het openbaar ministerie in Luxemburg kon den er gisteren, „in het belang van het onderzoek” geen nadere mededelingen worden gedaan. Kranten in het groother togdom hebben bericht dat bovendien vier „prominente politici en zakenlieden” in de hoofdstad gearresteerd zijn onder meer wegens verdenking van wapenhan del, souterneursschap en handel in drugs. Er zouden nog meer arrestaties volgen, aldus de kranten. Deze berichten zijn door het openbaar ministerie noch ontkend noch bevestigd. In doorgaans goed ingelichte kringen wordt het nieuws echter als Juist” be schouwd. Volgens een regeringswoord voerder is de affaire ook ter sprake geko men in het parlement. vangenen in Uruguay en voor herstel van de vakbondsrechten en de politie ke vrijheid. Op de bijeenkomst in Utrecht waren ook politieke vluchtelingen uit Urugu ay die vertelden over hun ervaringen met de situatie daar. Volgens het internationale juristen comité is het hard nodig dat politieke, juridische, kerkelijke en vakbonds- groeperingen druk uitoefenen op het regime. Versterking van de internatio nale aanklachten, een diplomatieke boycot, het stopzetten van culturele en sportieve contacten en zelfs een econo mische boycot zijn volgens het comité gerechtvaardigd in de strijd tegen de mensonterende onderdrukking. Het slagen van de meerjarenplannen van de militairen zou een voortzetting van de onderdrukking achter een de mocratische facade betekenen, aldus SIJAU, „met beperkte amnestie en schijnvrijheid die in strijd zijn met de democratische en vrijheidlievende tra ditie van het Uruguayaanse volk”. in kabinet-Moegabe Smith zei dat hij nog niet benaderd is door Moegabe, maar dat als iemand in Zimbabwe nu wordt opgeroepen om zijn land te dienen, hij geen andere keus zou hebben dan aan deze oproep gehoor te geven. Er wordt in Salisbury druk gespe culeerd of de partij van Smith, het Rhode- sisch Front, dat de twintig zetels voor blanken in het parlement heeft, een of twee ministersposten aangeboden zal krij gen in de regering. In een waarschuwing aan Moegabe zei Smith dat Rhodesië altijd heeft gestreefd naar een „perfecte democratie”. Dit in tegenstelling tot andere Afrikaanse staten die geregeerd worden door militaire dicta turen of een een partijsysteem hebben, aldus Smith. De voormalige premier, die indertijd de eenzijdige onafhankelijkheid uitriep en zei nooit een zwarte meerderheidsrege ring in Rhodesië te zullen accepteren, was bang dat de kans om de „democratie verder te vervolmaken” misschien niet geboden zou worden. Robert Moegabe is gedwongen de vor ming van een regering uit te stellen omdat hij het niet eens kan worden met Joshua Nkomo over de verdeling van de minis- ROME (DPA). Het financiële schandaal rond het staatsbedrijf Ital casse waarbij alle Italiaanse spaar banken zijn aangesloten, breidt zich uit. Gisteren werd bekend dat 44 par tij functionarissen, industriëlen en za kenlieden in verband met deze affai re hun paspoort hebben moeten afgeven. BERLIJN (DPA). In West-Berlijn is gisteren een bomaanslag gepleegd op het Russische consulaat. De ontploffing ver oorzaakte veel schade, maar geen slacht offers. De politie kon nog geen precieze inlichtingen verschaffen over de toe dracht van de aanslag. Een onbekende heeft in een telefoonge sprek met het Westberlijnse radiostation RIAS gezegd dat de aanslag het werk is van een Afghaanse organisatie, die daar mee wil protesteren tegen de Russische aanwezigheid in haar land. De Sovjet-Unie heeft de aanslag scherp veroordeeld als een „bandietendaad”. De diplomatieke vertegenwoordiging van Moskou in de DDR sprak van een misda dige aanslag op het leven van Russische burgers en het eigendom van de Sovjet- Unie. DÜSSELDORF (Reuter). De Nederlandse politie-agenten hebben gisteren voor de rechtbank in Dusseldorf getuigd dat zij in 1977 niet op de Westduitse extremisten Christoph Wackernagel en Gert Schneider hebben geschoten met de bedoeling hen te doden. Bij de schietpartij, die zich in 1977 in Amsterdam afspeelde, werd Schneider door negen kogels getroffen en Wackernagel door drie kogels. De agenten verklaarden dat ze hadden geschoten omdat ze wisten dat de twee zwaar gewapend waren. Wackernagel en Schneider staan terecht wegens poging tot moord op drie Amster damse politie-agenten, die bij de schietpartij gewond werden. Ze hebben verklaard niet schuldig te zijn. Hun verdediger, de Nederlandse advocaat mr. Van Bennekom, zei dat niet de twee West-Duitsers, maar de Amsterdamse agenten terecht zouden moeten staan wegens poging tot moord, omdat zij het eerst geschoten hebben. Wackernagel en Schneider behoorden tot de Baader Meinhof-groep. Tijdens het proces onthulde de openbaar aanklager, Klaus Holland, dat de Westduitse recherche (BKA) had geassisteerd hij de voorbereiding van de overval op Schneider en Wackerna gel. De twee werden gearresteerd in een telefooncel buiten het huis dat ze in Amsterdam gehuurd hadden. De aanklager wilde niet zeggen of er ook Westduitse agenten aan de schietpartij hebben deelgenomen. - - over dit stadsdeel.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3