W; Commissaris over rellen in Amsterdam Allure van top tot IJmuider Courant rokzoom Opmars naar de twee miljoen cc Damiate Pers fi I m cc modejournaal E [faillissementen 3milj. 2 milj. M ru E Z A 1980 ZATERDAG MAART 8 Kwint: ook de gewone man heeft daar behoefte aan - door René Prummel - LU LU LU nii Aktie Klavertje Vier” 4 IJMOND MBH (Va: IJK van darst brant luik den van i opge' mere twaa Krui: te sf het s meer de t laan bewt peldi nen i ge si sMU’' ar, vi Mus in 1 plat voe stat noo daa door Bé ter Maat n het duister van de zaterdag ochtend rijden we met de Oldsmobil stationcar Bloe- mendaal uit. Aan het stuur R. Kwint, een tamelijk lange en iet wat slungelachtige dertiger. Zijn groene jagersjas heeft hij al aan, het geweer, de kijker en een paar laarzen liggen op de ach terbank. Ik zit comfortabel weg gezakt in de stoel naast hem. Het doel van de reis is Overijssel, waar Kwint een tweehonderd hectare groot jachtterrein van Domeinen pacht. - BEROEMDE NAMEN op welk terrein van ons maatschap pelijk leven dan ook, blijken im mer publiekstrekkers van de eerste orde. Dat geldt in niet mindere mate voor de groten uit de modewereld. De voorjaars- en zomercollectie van de Koster Boutique uit Haarlem, gepre senteerd in het Zandvoortse ho tel Bouwes, was daar het overtuigende bewijs van. Met te rechte trots kon Koster een col lectie aankondigen die de griffes droegen van bijvoorbeeld Nina Ricci, de Givenchy, Chanel, Lanvin, Agnona, Del Costa, Ka zazian en Balenciaga. B« Jagen om de oerdriften te bevredigen 155,00 i Op naar de twee miljoen. Dat is de slogan voor de laatste puzzelronde van de aktie „Klavertje Vier”. Nog drie puzzels en dan gaat de ton eruit. Doe mee en steun de Gehandicap tensport in Nederland, alsmede de Olympische Spelen voor Gehandicap ten, die in juni in Arnhem worden gehouden. Met de opbrengst van puzzel 22 van ruim 92.000,- is de tussenstand geko men op ruim 1.730.000,-. Ook deze week weer fraaie prijzen, met o.a. een kleurentelevisie en een compleet audiorack. Zie verder de puzzelpagina in deze krant. De geur van benzine heeft inmiddels plaatsgemaakt voor een frisse Overijs selse boslucht. Met laarzen aan en ge dekte kleding lopen we het pad af naar het terrein waar de reeën moeten zitten. Kwint zelf is er de afgelopen maanden al diverse malen geweest, maar heeft nog geen enkele keer iets geschoten. Toch komen daar volgens het afschotplan nog vier reeën voor in aanmerking. Vanaf het moment dat we de auto zijn uitgestapt is Kwint veel zachter gaan praten. Ineens dringt het tot mij door dat de jacht nu begonnen is. Kwint loopt voorop, een veldkijker om zijn nek en het geladen geweer met een riem over de schouder. In het bos moet ik achter de jager blijven. Voetje voor voetje lopen we daar, het kraken van takjes zoveel mogelijk vermijdend. Vanuit een boer derij verderop klinkt ons de reclametin- gel van een Hilversumse radiozender tegemoet. Omringd door al die stilte dringt het geluid heel diep in mij door. Onder het lopen heeft Kwint zijn ogen vrijwel voortdurend op de grond ge richt. Het is alsof hij in uiterste concen tratie probeert aan te voelen waar de reeën zich ophouden. Plotseling zien we vanuit wat bosjes een ree verschijnen. Het dier rent het pad op, maar is een paar tellen later weer verdwenen. Ik verwacht voor me een vloek te horen, maar het blijft stil. Kwint geniet zicht baar. Jagen is niet alleen een kwestie van schieten, vertelt hij later als we weer bij de auto terug zijn. Het gaat ook om de schoonheidsbeleving. Tegen negenen houden we het verder maar voor gezien. Reeën hebben zich na dat ene exemplaar niet meer vertoond en de kans dat ze dat bij het op gang komen van de dag nog zullen doen, is vrijwel uitgesloten. Goed beschouwd is het me een beetje tegengevallen. Vroeg opstaan om te gaan jagen en dan met lege handen teruggaan vind ik wat te leurstellend. Kwint daarentegen lijkt dik tevreden. Hij praat over schoonheid en heeft zijn oerinstinct weer enkele uren kunnen volgen. Op de terugweg vertelt hij dat ieder een dat eigenlijk zou moeten kunnen. ’’Vierduizend jaar geleden was de mens een onderdeel van de natuurlijke kring loop. Hij ving vis, jaagde en zocht eieren om in leven te blijven. En er is nu zo veel aan ons veranderd. Ik geloof het niet”. Met zijn drie vrienden is hij nu bezig een stichting in het leven te roepen die zich allereerst met de aankoop van grond moet gaan bezighouden. ”Er zijn in Nederland nog heel wat terreinen in handen van particulieren die achter on ze ideeën staan. Zij verkopen hun grond liever aan ons dan aan Natuurmonu- E< aan< (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Drs. R. J. de Wit, com missaris van de koningin in Noord-Hol land zal zo spoedig mogelijk aan Provin- ciale Staten verslag uit brengen over zijn rol bij de recente ongeregeldheden in Amsterdam. Het D’66-Statenlid drs. J. de Lange heeft daar om gevraagd. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van Dat werkj genw< deel ben z colleg en de hebbe In ee de sa: drage lyke i den t In ren dadi king lang te h kno] ring poli: te It DE NAAM VAN BALENCIAGA heb ben we helaas een aantal jaren aan het modefirmament moeten missen, maar dat wordt dan nu weer alleszins goedge maakt met flatteuze zomerse toiletjes en avondjaponnen. Bij het verschijnen van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije D twe afzii mot D tot luid voo reet was gen Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Zeg tegen een jager nooit dat hij zijn fazanten, eenden, hazen en reeën louter voor de lol neerknalt. Hij zal u geërgerd aankijken en ongeduldig antwoorden dat het op - peil houden van de wildstand zijn voornaamste doel is. Dat het doden en vaak ook kwellen van de dieren daarbij boort mag dan vervelend lijken, binnen de ratuurlijke verhoudir.ger is het volkomer aarvaardbaar. Er zijr er ook die r og eer stap verder gaar er var hur plezier ir de jacht wilier getuigen. Eén van hen is de Bloemendaler R. Kwint, makelaar in assurantiën en onroerende goederen en in zijn vrije tijd fervent jager en visser. Hij vindt het een groot goed als de Nederlander anno 1980 als jagend, vissend en eieren zoekend individu kan functioneren. Toegeven aan een soort oerinstinct noemt hij dat. De mens is in de loop der eeuwen niet zo bar veel veranderd, meent Kwint. Er is altijd al gejaagd en hij wil, door het aankopen van jachtterreinen, dat veel meer mensen daar ook in deze welvarende tijden nog de gelegenheid toe krijgen. Volgens Kwint is dat zelfs een sociale noodzaak. De honger van de mensen is weliswaar gestild, maar hun instincten en oerdriften zijn blijven bestaan. Voor de moderne jager moeten schoonheidsbeleving en schieten samen kunnen gaan. kleurstellingen en aparte dessineringen. Dit keer zijn de slanke rokken veelal voorzien van de nu zo en vogue zijnde splitten vanuit de plooi middenvoor. Een ensemble van waarlijk grootse allure vond ik een zilvergrijze mantel met deux-pièces van uiterst soepele suède van het huis Del Costa. De mouwen van de mantel en het hesje van het deux- pièces waren heel minutieus geperfo reerd. IN DEZE VOORJAARS- EN zomer collectie zag ik voorts veel aantrekkelij ke japonnen van zuiver zijden crêpe de chine en gladde zijde, zowel in effen als gedessineerd. Bij sommige modellen was op een allercharmantste wijze met de asymmetrie gestoeid. Af en toe werd er op de show al een tipje van de winter- Van Lanvin is dit namiddagjurkje van zuiver zijden crêpe met aparte gefronste mouwen, eveneens uit de nieuwe collectie van Koster Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur De over! houd de c< inver het I initia volgt doelt nijpe wege van en o dend me stuk sing het s gem< twaa maal huur daar wooi ken ding Daarom is hij met enkele vrienden om de tafel gaan zitten om de mens zijn natuur terug te geven. ”Ik geloof in de sociale noodzaak dat er mogelijkheden moeten blijven om mensen te laten ja gen, vissen en eieren zoeken”, aldus Kwint. Geschikte terreinen zijn daar een eer ste vereiste voor. In Nederland hebben we die ook wel, maar veel van die gron den staan onder toezicht van Natuurmo numenten. En dat betekent volgens Kwint dat je daar het jagen wel kunt vergeten. ’’Natuurmonumenten heeft zich laten overnemen door Kritisch Fau nabeheer. Dat zijn de mensen die het jagen alleen willen toestaan in uiterste noodzaak. Zij introduceren een etisch aspect en daar ben ik falikant tegen”, zegt Kwint. de eerste voorzichtige zonnestraaltjes in het soms nogal frisse voorjaar, denken we over het algemeen het allereerst aan de aanschaf van een fijn wollen pak of mantel. Bij de Koster Boutique is dat overigens geen enkel probleem, want een parelgrijs wollen pak met bijpassen de cape en baret of een wollen double face mantel met rok, gecompleteerd met een zuiver zijden blouse zal de meesten van u bepaald wel aanspreken. Niet al leen ideaal voor het prille voorjaar, doch tevens uitermate geschikt voor op reis. EVENEENS VOORTREFFELIJK reisgezelschap zijn de pakjes van Ri- marc, vervaardigd van tricot in een men ging die, behalve huidvriendelijk, ook bijzonder gemakkelijk zelf is te wassen. De Rimarc-pakjes zijn er niet alleen in zeer mooie tinten, maar bovenal zijn ze subliem gemaakt met, ter afwisseling van de effen uitvoeringen, soms hier en daar verlevendigd met ingebreide kleu rige randjes dan wel contrastkleurig af gebiesd. Het beroemde Italiaanse huis Agnona verwezenlijkte een wol met zij den complet, bestaande uit een slank gesneden mantel en rok afgebiesd met zijden crochet in combinatie met een wollen etamine blouse. Wol met zijde is trouwens een verrukkelijke menging voor menig mooi kledingstuk, zoals bij voorbeeld de blazers van Dejac met ge raffineerd gekleurde strepen. JURKJES EN DEUX-PIÈCES van het Parijse huis Lanvin springen altijd di rect in het oog vanwege hun verfijnde Het is voorlopig de laatste keer dat er reewild geschoten kan worden. In mei namelijk worden de kalveren geboren en de wet geeft de dieren het recht om dat karwei in alle rust te klaren. Pas in juni mag er, op reebokken althans, weer geschoten worden en Kwint houdt zich aan die afspraak. Het gaat hem erom dat de groep reeën op zijn terrein in optima le conditie blijft. Met het geweer in de hand en een uitgebalanceerd afschot plan helpt hij de natuur een handje. Een uitermate plezierige bezigheid, vindt Kwint. Rustig voortzoevend over ’s heren we gen trekt hij dan ook fel van leer tegen hen, die hem met ethische argumenten zijn jachtplezier willen ontnemen. Men sen bijvoorbeeld, die vinden dat het af schieten van dieren alleen in uiterste nood mag gebeuren en dan nog alleen door ambtenaren. Onzin noemt hij dat. Alsof je aan het jagen helemaal geen plezier mag beleven. ”Je moet het vanuit de mensen zien. Het is toch een groot sociaal goed dat wij de kans krijgen om te kunnen jagen. De mensen hebben dat altijd al gedaan, het is een instinct”, aldus Kwint. Hij zegt niet gemangeld te willen wor den door de hetze van enkele idioten die het jagen walgelijk vinden. ’’Voorname lijk vegetariërs, die daarom niet objec tief over de jacht kunnen oordelen”. Met de vergelijking van een non die schande roept als zij tijdens een wandeling door de duinen een hevig vrijend paar aan treft, plaatst Kwint zijn tegenstanders resoluut in de hoek van schijnheilige betweters. ’’Want als die non zo tekeer gaat, ligt dat niet aan dat stel, nee dan is zij gek”. Groen en geel heeft hij zich ook geër gerd aan de schrijver van een ingezon den brief die, ook al tijdens een wande ling, op een ochtend midden in een ha zenjacht terecht was gekomen. ”Hij had staan walgen en schreef het verschrik kelijk te vinden dat zijn kinderen dat allemaal hadden moeten aanzien. Nou, ik heb mijn dochtertje wel eens meege nomen, maar bij het ontweiden (het ge schoten dier van de ingewanden ont doen, RP) vroeg zij gewoon: waar zit nu het hart en zijn dit de longen. Zij vond het helemaal niet verschrikkelijk. Het was erg educatief’. In een brief aan de commissaris schrijft De Lange, dat zijn fractie „alle begrip heeft voor wat gedaan werd ter onder steuning van het beleid van het stadsbe stuur van Amsterdam, in het bijzonder van de burgemeester, ter handhaving van openbare orde en veiligheid in die om standigheden”. D’66 is echter benieuwd wat aan de commissaris is gevraagd en wat hij heeft kunnen doen. se sluier opgelicht en toonde Koster Boutique een paar exclusieve bontman tels. De schoonheid die van een bepaalde mode uitgaat wordt mede bepaald door de juiste keuze van de accessoires en de zeer vrouwelijke mode van nu leent zich daar uitstekend voor. Bij de presentatie was daar kennelijk extra op gelet, gezien de fraaie hoeden, sjaals, handschoenen en niet te vergeten de uitgelezen collectie tassen en bijous. HET COUTUREHUIS Kazazian uit Parijs was eveneens met zijn creaties vertegenwoordigd. Het stelt u in staat de late en feestelijke uurtjes gezellig door te brengen in een strapless japon met om slagdoek in de meest stralende kleuren. Evenmin te versmaden vond ik een zeer elegante nachtblauwe gepailletteerde avondjapon waarvan de mousseline de soie cape ook als overrok is te dragen. En, zoals altijd blijft ook dit overzicht weer een kleine greep uit een veelomvat tende, maar wel goed uitgebalanceerde collectie, waarbij veel „modevakwerk” te bewonderen viel. Zuiver wollen double-face mantel met omslagrok en zuiver zijden blouse van het Parijse huis Nina Ricci uit de voorjaars- en zomercollectie van de Koster Boutique. ir Balenciaga staat er in de griffe van deze haute couture avondjapon, vervaardigd van zuiver zijden taft in shocking pink met een asymmetrisch geborduurde pailletten cor sage. (Collectie Koster Boutique). menten. Daar moet het wel lukken”, zegt Kwint enthousiast. ’’Hebben wij eenmaal grond, dan komt het natuurbehoud op de eerste plaats te staan. Daarom willen wij in het stich tingsbestuur ook enkele veldbiologen opnemen. Er zijn er heel wat die niets tegen de jacht hebben. Samen zullen we dan een plan opstellen om, binnen het kader van een behoorlijk wildbeheer, mensen mee te laten draaien in de kring loop van de natuur”, aldus Kwint. Een roulatiesysteem moet er voor zor gen dat niet altijd dezelfde jagers op het terrein opereren. Op die manier wordt een groeiend aantal mensen in de gele genheid gesteld om aan driften van vele eeuwen terug uiting te geven. Overigens hoeft er door hen niet alleen gejaagd te wofden. Mensen die voor het wild lik- zout op willen hangen of liever als drij ver hun instinct willen volgen, kunnen daarvoor ook bij de stichting terecht. ”Het gaat ons erom dat kansarme mensen de mogelijkheid krijgen een start in de jagerij te maken. Jagen is van zo vitaal belang dat het voor iedereen toegankelijk moet zijn. Het zou een gron drecht moeten zijn”, vindt Kwint. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023‘- 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 HAARLEM. Op 20 februari 1980 is mr. A. H. M. Schuurmans als curator vervangen door mr. R. E. Gerritsen, advo caat en procureur te Aalsmeer, Kanaal dijk 15, 1430 AC Haarlem, in het faillisse ment: Bar-Dancing „La Contessa”, B.V., ge vestigd te Hoofddorp, gemeente Haar lemmermeer, Kruisweg 1033, uitgespro ken 19 februari 1980. Op 22 februari 1980 is wegens het ver bindend worden van de enige uitdelings- lijst geëindigd het faillissement van: An toine Koelemij, wonende te IJmuiden, ge meente Velsen, Doorneberglaan 154, uit gesproken 3 december 1974, curator mr. A. N. Helsloot te IJmuiden. Op 26 februari 1980 is het faillissement uitgesproken van: Gerrit Hubertus Jos Dings, wonende te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer, Graan voor Visch 17615. Curator: mr. H. C. R. M. van Cra- nenburgh, advocaat en procureur te Haarlem, Wagenweg 61. C. Verschoor, wonende te Hillegom, Mesdaglaan 97. Curator: mr. A. H. M. Schuurmans, advocaat en irocureur te Hoofddorp, Boekanierlaan 7. Dieuwertje Slikker weduwe van W. N. Vleesman, wonende te Beverwijk, Romer- kerkweg 35. Curator: mr. J. P. S. van Schaik, advocaat en procureur te Bever wijk, Prinsesselaan 1, 1940 EA Beverwijk. Elisabeth Bonneveld, wonende te Nieuw-Vennep, gemeente Haarlemmer meer, Smedenweg 37. Curator: mr. W. G. M. Nannings, advocaat en procureur te Lisse, Heereweg 137. Peter Cornells de Vries, wonende te Haarlem, lerlandstraat 123. Curator: mr. J. J. Petrels, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 55. Jurriaan Wilhelm Smit, wonende te Haarlem, Hazepaterslaan 138, handelende onder de naam Rust- en Verpleegtehuis Westereinde, Westerhoutstraat 5 te Haar lem. Curator: mr. G. B. J. Montagne, advo caat en irocureur te Haarlem, Schoterweg 3, 2002 CA Haarlem. In de bovenstaande 6 faillissementen is mr. M. A. J. Tabingh Suermondt-Oostvo- gel benoemd tot rechter-commissaris. Elru B.V., statutair gevestigd te Haar lemmermeer, zaakadres Zwaanshoek, ge meente Haarlemmermeer, Bennebroeker- weg 948. Curator: mr. R. F. Meijer, advo caat en procureur te Haarlem, Staten Bol werk 26. Pieter Vernout, wonende te Haarlem, Bakenessergracht 61, handelende onder de naam Hengelsporthal „Het Anker”. Curatrice: mr. E. Koekkoek, advocaat en procureur te Overveen, Adr. Stoopplein 5. In de bovenstaande 2 faillissementen is mr. G. W. M. Bodewes benoemd tot rechter-commissaris.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4