VITESSE MIST AGRESSIE 99 Elf gewonden; NOS-te clinicus gemolesteerd TEN CATE KLOPT AZ ili* Verrassend Andere regel In verval MB 13 M A A N D A G 10 MAART 1980 ie Misrekening Is 'n- 9n 9n ir- Schoonheidspri j s f (Van onze sportredactie) In de bussen, die de Rotterdamse sup- De NOS-technici weigerden en bloc SP0RHF Haarlem in de kaart gespeeld Jan van Deinsen van Feyenoord kan niet verhinderen dat Dick Schoenaker de score voor Ajax opent. Petursson ontziet Ajax Ik kan niet meer scoren in ten Henk ten Gate: twee treffers (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De kracht van het huidige Ajax is dat het ondanks vormver- lies nog zoveel meerwaarde over heeft, dat het zich gemakkelijk als koploper in de eredivisie kan handhaven. In die ge vallen, waarin de routine en de herinne ringen aan het topvoetbal dat eerder in het seizoen uitgebreid werd geëtaleerd, niet voldoende zijn, is de tegenstander meestal zo vriendelijk om het nodige ontzag te tonen of eenvoudig op cruciale momenten te falen. AMSTERDAM. Voetbalsupporters van Ajax en Feyenoord hebben zich gisteren zowel voor, tijdens als na de wedstrijd tussen de Amsterdamse en Rotterdamse ploeg aan ernstige ongere geldheden schuldig gemaakt. De moei lijkheden ontstonden, toen supporters van Feyenoord bij aankomst op het Centraal Station in Amsterdam met stenen en rookbommen begonnen te gooien. De politie heeft diverse malen charges moeten uitvoeren, waarbij ten minste elf personen onder wie vier politieagenten gewond zijn geraakt. Eén Rotterdammer kon wegens openlij ke geweldpleging worden aangehou den. Tot in de avond bleef het onrustig in de Amsterdamse binnenstad. De praktijk had echter geleerd dat Ajax in defensief opzicht lang niet zo sterk in zijn schoenen stond als Beenhakker ach teraf wilde doen geloven. Alleen omdat Petursson in gebreke bleef, waardoor Feyenoord aan een sterke start geen enkel redement overhield, en Schoenaker in de 14de minuut verrassend uithaalde, kon na afloop van een „geslaagde opzet” worden gesproken. De actie van Schoenaker, die op dat moment tegen de verhouding in met een prachtige volley na een voorzet van Ame- sen voor het verwachte standsverschil tussen Ajax en Feyenoord zorgde, inspi reerde de Rotterdammers wel tot een krachtige protestactie, waarin René Not- ten centraal stond. Hij verandere de bal van richting maar meende sterk te staan door te wijzen op de regel dat het moment dat de bal wordt verzonden beslissend is Scheidsrechter Charles Corver hield er evenwel een heel andere mening op na: „De bal zou nooit bij Schoenaker zijn gekomen als de bal niet door Notten zou zijn aangeraakt. Daardoor treedt een heel andere regel in werking dan waarover Notten het had”. als het gaat om de vraag of er sprake is van buitenspel. Notten: „Toen Arnesen de bal schoot stond Schoenaker achter de achterhoede van ons. Dat ik de bal nog aanraakte doet er niet toe”. Corver, die in dit vooral van Feyenoord- zijde harde duel ten onrechte hardnek- king weigerde de gele kaart uit te delen, greep wel tweemaal na rust in toen Frank Arnesen tweemaal scoorde. In beide in stanties werd buitenspel geconstateerd, al kon de Voorburgse fluitist een keer niet duidelijk maken waarom: „Ik kon bij het eerste doelpunt niet zien wie de bal in de richting van Arnesen speelde. Ik dacht dat het een Ajacied was”. wanprestatie tegen Racing Club Stras bourg afgelopen woensdag. Gerard Hullegie creëerde Van Kooten op rechts ruimte voor Koopman, die op zijn beurt via verdediger Van der Meer Ten Cate in stelling bracht: 1-0. Hoewel AZ daarna veelal een overwicht had, kreeg Go Ahead Eagles via Körver en Koopman kansen de voorsprong uit te bouwen. De nijvere thuisclub slaagde er echter niet in Treytel te passeren en moest nogal onverwachts zelfs de ge lijkmaker toestaan. In de 37ste minuut was Kees Kist na een dieptepass van Nygaard te snel voor Schneider en toen doelman Van der Meeren ook nog weinig overtuigend te werk ging, vond de AZ-spits de ruimte voor een doel treffend schot: 1-1. Eric Vilé, voorzitter van het sectiebe- stuur betaald voetbal van de KNVB, heeft het gedrag van de supporters be treurd. Hij erkende, dat de voetbalbond verantwoordelijk is voor de gedragingen van het publiek rond de velden. „Het is een probleem, dat erg moeilijk op te lossen is”, aldus Vilé. Het bestuur be taald voetbal zal op korte termijn de besturen van de belangenorganisaties niet kon garanderen, gingen al zijn colle ga’s vervolgens naar huis. Hughes’ Vitesse-collega Henk Wullems had eigenlijk hetzelfde van Haarlem ver wacht. Vandaar dat hij vier man zeer duidelijk achterin hield. Dat was een misrekening, omdat Hughes alleen Kra mer en Kleton in de voorste rij had gepos teerd. Kist trof echter voor de tweede keer de paal, Talan faalde in riante positie op stuntelige wijze en bij een massale worstelpartij voor het doel van Van der Meeren bleef de bal op wonder baarlijke wijze buiten de palen. Een kwartier voor het einde, in een periode dat AZ geregeld vrijwel alle veldspelers op de Deventer helft pos teerde, sloeg de thuisclub onverwacht keihard toe. Na een dieptepass van Kristiansen profiteerde Ten Cate han dig van een misverstand tussen Spel- bos en doelman Treytel: 2-1. AZ kreeg nog volop kansen op de gelijkmaker. Vilé: „Het is niet de eerste keer, dat wij dat doen. Maar de gebeurtenissen van de laatste tijd geven aanleiding om opnieuw met alle betrokkenen en met politie-autoriteiten rond de tafel te gaan zitten. De maatregelen, die tot nu toe zijn getroffen, blijken helaas niet afdoende te zijn”. Vilé deed een beroep op de media mee te werken het geweld rond de velden tegen te gaan. „Ik wil niet beweren, dat de pers mede schuldig is aan het gedrag van de supporters. Maar de manier waarop de excessen zowel op radio en tv als in de dagbladen onder de aandacht worden gebracht, is niet bevorderlijk voor het tegengaan van dat geweld”. FBO (clubs), WCS (spelers), WON (trainers) en BSBV (scheidsrechters) uit nodigen voor een gesprek over deze pro blematiek. ten later scoorde Bursae met een fraaie, halve omhaal alweer de gelijkmaker. Ten Cate, aan het begin van dit sei zoen overgekomen van de amateur- hoofdklasser Rheden, opende al in de vierde minuut de score. Na een uit muntende dieptepass van de door Brand te licht bevonden middenvelder verder te werken nadat hun radio-colle- ga Jan Wagendrever bij het gereedma ken van de apparatuur door een groep „voetbalfans” was gemolesteerd tijdens een onverwachte aanval op de reporta- gewagens. Terwijl de NOS-mensen wer den uitgescholden, bespuwd en gesla gen, kreeg Wagendrever een ijzeren staaf in het gelaat. Hij moest met een gebroken neus en andere verwondingen aan het gezicht worden afgevoerd naar het VU-ziekenhuis in de hoofdstad. Om dat de aanwezige politie hun veiligheid die zelfverzekerde, uiterst gemotiveerde en alles-of-niets-spelende ploeg, was in Amsterdam een ingetogen en aan zichzelf 1 twijfelend gezelschap aan het werk, dat zich bij voorbaat leek te hebben neerge legd bij het resultaat: 1-1. Nadat AZ’67 twee weken geleden alleen al bij het horen van de naam Ajax ineen schrompelde tot een leerling met examen vrees, bleek gistermiddag Feyenoord in het Olympisch Stadion voor 50.000 toe schouwers niets meer over te hebben van de bravour, die op 22 september van het vorig jaar nog garant bleek voor een overwinning van 4-0. In vergelijking met In werkelijkheid betrof het echter de Feyenoorder Michel van der Korput, zo dat twee minuten na rust sprake was van een zuiver doelpunt. Ajax, dat zich in een trainingskamp in Wassenaar had voorbe reid, dacht niettemin rustig op de overwinning te kunnen afstevenen. In de fensief opzicht boden Arnesen en Lerby zich veelvuldig aan als assistenten van Jensen en de middenvelders revancheer den zich, zij het niet overtuigend, voor de DEVENTER. Rechterspits Henk ten Cate was gisteren de grote man bij Go Ahead Eagles. Tegen het op de tweede plaats staande AZ’67 legde hij met twee doelpunten de basis voor de derde achtereenvolgende overwin ning van de Deventernaren sinds Geestman en Maaskant de technische leiding hebben overgenomen van Joop Brand: 2-1. porters naar het Olympisch Stadion ver voerden, kwam het tot incidenten. In de pauze van de wedstrijd bekogelden fans van Ajax en Feyenoord elkaar met ste nen. In het stadion werden ruiten inge gooid en in een ruimte onder de tribune werden 900 gulden en talrijke souvenirs gestolen. Na afloop van de wedstrijd werden vernielingen aangericht in trams en bussen. Eén tram moest door de politie worden ontruimd. Bussen die Feyenoordaanhangers naar het station brachten, werden door Ajax-supporters Toen de druk even van de ketel was sloeg Haarlem keihard toe. Frank Kra mer werd op snelheid aangespeeld, zag op links Kleton vrijstaan, die met een magnifiek schot de bal via de binnenkant van de paal achter de kansloze Ben Nij- huis deponeerde. Een doelpunt dat zon der meer de schoonheidsprijs verdiende. Lang heeft Haarlem echter niet van de voorsprong kunnen genieten. Zes minu- met stenen bekogeld. Al voor het begin van de wedstrijd hadden hysterische supporters een NOS-techniscus met een ijzeren staaf in elkaar geslagen. Als gevolg daarvan moesten de radioluisteraars het zondag middag doen met summiere flitsen van het duel, terwijl Studio Sport later op de televisie helemaal geen aandacht kon besteden aan de wedstrijd. Omdat Feyenoord niet de indruk kon wekken meer te kunnen bieden dan ijver, was het dan ook des te verrassender dat het toch nog langszij kwam. 24 Minuten na rust deponeerde Stafleu de bal van even buiten het strafschopge bied in de uiterste hoek, waarbij hij het voordeel had dat doelman Schrijvers ge hinderd werd door een blessure. In een poging het uitgestoken been van Nielsen te ontwijken, was Schrijvers al in de be ginfase van de wedstrijd gewond geraakt. Schrijvers: „Ik kwam ongelukkig te recht en voelde iets knappen in mijn sleu telbeen. In de rust had ik er het liefst uitgegaan. Aan Beenhakker heb ik ge vraagd wie de eindverantwoording op zich zou nemen als er in de tweede helft een doelpunt zou vallen als ik niet zo snel als anders zou reageren. Beenhakker durfde dat risico wel te nemen, zodat ik toch maar ben doorgegaan. Natuurlijk heeft die blessure een rol gespeeld bij dat doelpunt van Feyenoord, maar vergeet niet dat Stafleu ook normaal wel gescoord zou hebben”. In het Amsterdamse Lucas-ziekenhuis wezen foto’s later op de dag uit dat Schrijvers een zware kneuzing heeft op gelopen in het linker-sleutelbeen. Been hakker: „We vreesden dat hij iets gebro ken of gescheurd had, maar daar is op de foto’s niets van gebleken”. JAN PREENEN Terwijl Ajax in de eredivisie een klasse apart is gaan vormen, is Feyenoord dan ook de laatste maanden sterk in verval geraakt. Vooral geldt dat voor de voor hoede. Puntspeler Jan Peters stapt steeds gelijktijdig met zijn medespelers het veld op, maar lijkt direct na het beginsignaal een oplosmiddel in te he men. Linkerspits Petur Petursson is de goochelaar die al zijn trucs is vergeten. Petursson had een belangrijke bron van ergernis kunnen worden voor Ajax, maar in plaats van hard toe te slaan kwam hij niet verder dan een demonstratie van on macht. Driemaal dook hij vrij voor doel man Piet Schrijvers op, evenzovele keren kon Petursson niet duidelijk maken waar om hij met Kees Kist met 20 doelpunten het veld van topscorers aanvoerde. Zijn laatste treffer produceerde hij op 17 fe- bruari door een penalty te benutten. „Ik kan niet meer scoren. Ik zal daarom deze week een speciale training aanvra gen alleen met een keeper”, aldus de teleurgestelde IJslander, die zijn kansen grotendeels te danken had aan het feit dat Ajax-trainer Leo Beenhakker voor deze sterk in waarde gedaalde topper zijn verdediging bijna geheel had moeten ver nieuwen. Niet alleen moesten de centrale verdedigers Ruud Krol en Kees Zwam- born wegens schorsingen buitenspel blij ven, maar bovendien kon geen beroep worden gedaan op Pim van Dord. De Haarlemmer, die al zo’n anderhalf jaar jfiW’ wg Bondscoach Jan Zwartkruis riep zichzelf na afloop van de wedstrijd Ajax-Feyenoord in Amsterdam uit tot de grote ver liezer: „De vedetten spelen en speelden allemaal onder hun nor male niveau en alternatieven die nen zich niet aan. Neem nu deze wedstrijd. De jongens hadden er een show van kunnen maken, maar wat gebeurde er? Spelers liepen elkaar te schoppen zonder dat de bal in de buurt was. Er was geen spelkunst, omdat men el kaar geen ruimte gaf. Als ik deze ontwikkeling zie, kan ik alleen maar vaststellen dat we de barri cade op moeten om actie te voe ren voor beter voetbal”. I werkt aan een come-back, moest opnieuw van zijn rentree afzien, ditmaal vanwege een liesblessure. Beenhakker: „Pim kreeg er maandag last van. Zaterdag hebben we het nog met hem geprobeerd, maar ’s avonds kreeg ik van de dokter difinitief te horen dat hij niet zou kunnen spelen”. Pas toen werd besloten om de Deen Henning Jensen voor het eerst in zijn carrière als laatste man op te stellen, rechtsachter Wim Meut- stege als voorstopper aan te wijzen en de bijna in het archief verdwenen Piet Wijn berg de plaats van Meutstege te laten ovememen. „Uitgangspunt daarbij was dat ik het middenveld intact wilde hou den. Op dat punt wilde ik beslist geen concessies doen. Ik hoopte met Jensen en Meutstege een voetballend centrum te krijgen in mijn verdediging. Met een laat ste man die erg aanvallend zou zijn inge steld. Wel, ik moet zeggen dat ik tevreden ben”, aldus Beenhakker. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Tien wedstrijden voor het einde van de competitie is het degradatievoet- bal in alle hevigheid losgebarsten. Zeven ploegen zijn nog kandidaat om de verblijfsver gunning in de eredivisie in te leveren. Twee daarvan zijn Haarlem en Vitesse. Daarom was de wedstrijd, gistermiddag in Arnhem, van zeer groot belang. Vitesse had, via een overwinning, een beetje kunnen loskomen van de rest. Haarlem mocht niet verliezen en met die wetenschap had Barry Hughes zijn ploeg een wat behoudend concept meegegeven. Achteraf bleek dat allemaal niet nodig, want Vitesse zit momenteel net zo in de problemen als Haarlem en was uiteindelijk best tevreden met de 1-1 puntendeling, die na negentig minuten matig, vaak chaotisch voetbal werd bereikt. Barry Hughes: „Ik had van Vitesse ver wacht, dat het meer pressie zou uitoefe nen. Het had op twintig punten kunnen komen en dan kun je toch even ademha len. Maar er zat helemaal geen agressie in het spel van Vitesse en dat maakte het voor ons een stuk gemakkelijker”. De Arnhemse verdediging had het lange tijd zeer moeilijk met het voortdurend switchende duo. Haarlem kon mede daar door een veldoverwicht opbouwen. Op het middenveld namelijk was er steeds een man extra. Dat veranderde pas in de tweede helft, toen Wullems zijn ploeg een 3-4-3systeem opdroeg. Haarlem kon aan vankelijk niet erg uit de voeten met de vrijheid. De bal werd te lang op het mid denveld opgehouden, waardoor Vitesse de zaak onder controle kon houden. Aanvallend stelde de Arnhemse ploeg bijzonder weinig voor. Haarlem kreeg het slechts sporadisch echt moeilijk. De eer ste keer was dat rond de twintigste mi nuut. Vitesse mocht, via Gerrie Deijkers en Hans Bleijenberg, drie hoekschoppen nemen. Zeker vijf keer werd de bal inge schoten, maar steeds voorkwam een Haarlems been de doortocht naar Boersma. De twee doelpunten vormden in feite het volledige pakket aan hoogtepunten in de wedstrijd. Voor een derde zorgde Frank Kramer. Hij was niet helemaal fit, aan het duel begonnen, zette zolang moge lijk door, maar moest zich na zes minuten in de tweede helft laten vervangen door Joop BöckLing. Een deel van het Vitesse-publiek meen de Kramer te moeten vergelijken met de edele delen van een hond en daarop rea geerde Kramer op een manier, waarop alleen hij dat kan. Met opgetrokken schouders keek hij de „Spijker-side”, waar Vitesses oproer het meest kraait, aan. Eenmaal aan de overkant van het veld trok hij in de richting van de nog altijd scheldende toeschouwers de pijp jes van zijn broek ver omhoog. De rest van de 5000 toeschouwers beloonde die reactie met een applaus, waarna Kramer zwaai end naar de sportieve toeschouwers in de richting van de kleedkamers verdween. De reactie van Vitesses „harde kern” was eigenlijk onbegrijpelijk, omdat Kra mer juist één van de exponenten was van een positief voetballend Haarlem. Wan ner het maar even mogelijk was zocht de ploeg van Barry Hughes de aanval, maar in de afronding was te gehaast en te slordig. Toch was het nog bijna 1-2 ge worden, toen Joop Böckling in een chao tische situatie voor het doel van Nijhuis plotseling omhaalde en Ad Mellaard op de lijn redding moest brengen. „De bal was over de lijn”, zou Böckling later zeggen, maar arbiter Bart Ram liet, op nadrukkelijk advies van zijn grensrech ter, doorspelen. Daardoor bleef Vitesse Haarlem ste ken op 1-1. Een terechte uitslag, want niemand verdiende te winnen. JAN VAN DER NAT Vitesse: Nijhuis; Zaayer, Mulderij, Heezen, Mellaard; Das, Deijkers, Van Hardeveld; Bur- sac, Blejjenberg en Meijers. Haarlem: Boersma; Masefield, Huyg, Ver kalk, Van Leen; Balm, Haar, Van den Ban; Gullit, Kramer (Böckling), en Kleton (Lensen).

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13