WIELERSEIZOEN AMATEURS START TELEURSTELLEND Yep Kramer wint recordwedstrijden in Inzell WEER STAAT GOEDE TIJDEN IN DE WEG TIJDENS INDOOR BRABANT Nederlandse ruiters alleen troostprijzen T afeltennisselectie mist slag om prijzen Klaas Lok moet snelle start bekopen 0 I WK VELDLOPEN W J 15 10 MAART 1980 MAANDAG sportief 3 Positief Afwachtend Traditie enploeg samen te stellen voor de Europese tafeltenniskampioen- schappen die begin april in Bern worden gehouden, zijn er tijdens de nationale titelstrijd niet min der op geworden. Integendeel. Aan de hand van de prestaties die zijn pupillen zaterdag en zondag in de Utrechtse Catharijnehal le verden, zal het de Zaandammer zwaar vallen een acceptabele ploeg op de been te brengen. UTRECHT. De hoofdbre kens van bondscoach Bert Schoofs een representatieve her- J -Wil- Hugo Simon, die in Den Bosch de grote man werd. en Kleine kregen een onver- Yep Kramer: sterke drie kilometer. Ar ie Hassink 4* Johan Kuiken: winnaar van „De Ster van Zwolle”. twee derde 15- 8 56-19 15-23 14-24 19- 24 13- 31 38-32 14- 38 22- 22 12-20 12-33 29- 34 26-31 23- 39 24- 48 26-40 30- 50 20— 46 20-66 kam- (Van onze sportredactie) LONGCHAMP. Zelden heeft een we reldkampioenschap veldlopen zo’n dra matische ontknoping gehad als gister middag het geval was op de draf- en renbaan van Longchamp bij Parijs. De 19-jarige Brit Nick Rose ging 11 van de 12 kilometers eenzaam en afgetekend aan de leiding, en terwijl de Britse kampioen zich ook enkele honderden meters voor de aankomst al een beetje wereldkampi oen voelde, wipten volslagen verrassend nog twee lopers langs hem heen. De Ame rikaan Graig Virgin greep in dat sensati onele slot de zege voor de Westduitser Hans-Jörgen Ortmann en de teleurge stelde en uitgeputte Rose. Niet alleen de totale ineenstorting van Rose kwam als een complete verrassing, ook de triomf van de Amerikaan werd na afloop door heel wat atleten als een een klein wondertje bestempeld. Nederlands kampioen Klaas Lok, die twintigste werd, vertelde: „Daar begrijp ik nu niks van. Pas na vijf kilometer wedstrijd kwam hij mij voorbij en toen gaf ik geen stuiver meer voor hem. Hij zat er helemaal door”. Over zichzelf zei Lok, die zich in de eerste halve kilometer zeer nadrukkelijk aan de leiding van het langgerekte deelne mersveld had gemanifesteerd. „Ik ben veel te snel van start gegaan. Ik draaide lekker, maar het zou toch beter zijn ge weest wanner ik, na positie te hebben ingenomen, op een 25e plaats mijn eigen tempo had gelopen”. Bij de dames ging de wereldtitel voor de derde achtereenvolgende maal naar de Noorse Grete Waitz, die drie Russinnen achter zich het. De Limburgse Carla Beurskens kwam in dat veld uit op een verdienstelijke 16e plaats. (Van onze sportredactie) ST. ETIENNE. De beroepswielren ners in „Parijs-Nice”, hebben een sensa tioneel weekeinde beleefd. Eerst zagen ze hun wereldkampioen Jan Raas door de jury uit de wedstrijd gehaald, daarna maakten ze verschrikkelijke uren door tijdens de vierde etappe die gereden werd in een temperatuur onder nul met sneeuw- en hagelbuien, over wegen die nauwelijks begaanbaar waren. 2 kilometer mee. Enkele tientallen ren ners waagden het om voorbij te gaan en zich bij het voorste deel van het peloton te voegen, dat geen hinder van de vier voeter had ondervonden. Het achterste deel van de meute nam dat risico niet en onder aanvoering van Jan Raas trok een veertigtal renners aan de remmen. Nadat Peter Post en wed strijdleider Jacques Anquetil nog te ver geefs geprobeerd hadden de pony te vangen, stapte Anquetil in zijn auto met de mededeling dat hij de overige renners zou laten stoppen en de koers ging neu traliseren. „We hebben zeker drie minuten ge wacht”, aldus Jan Raas, „maar er ge beurde niets”. Geen wonder, want onder druk van organisator Jean Leulhot be sloot Jacques Anquetil om de wedstrijd niet stil te leggen, en toen grepen Raas c.s. naar een middel dat uiteindelijk tot uitsluiting zou leiden. Zij vervolgden (na hevige discussies met koerscommissa- rissen) hun weg, maar zij deden dat tergend langzaam en gingen bovendien met een groot aantal renners over de volle breedte van de weg rijden. Hier- (Van onze sportredactie) DEN BOSCH. Sinds de creatie van de strijd om de hippische wereld beker, bijna anderhalf jaar geleden, werden zestien wedstrijden gehouden, maar nog altijd wacht de Nederlandse ruiterelite op zijn eerste overwinning. Een tweede plaats voor Johan Heins in Londen achter wereldkampioen Gerd Wiltfang vormde tot nu toe de beste verrichting, die tijdens Indoor Brabant niet werd overtroffen. De houder van de World Cup, de Oosten rijker Hugo Simon, vond de tijd geko men om zijn teleurstellend optreden in de tweede editie van de bekerstrijd te doorbreken en verzekerde zich in Den Bosch via een eerste plaats tevens van deelneming aan de intercontinen tale finale in Baltimore. Voor de nati onale representanten resteerden ook ditmaal slechts enkele troostprijzen in de vorm van een zesde plaats voor de Limburgse outsider Emiel Hendrix en een achtste positie voor Jan Broek. De zonder toppaarden tot nonactivi- teit gedoemde Harrie Wouters van den Oudenweijer hoopt op de beschik kingsmacht over Pluto en voor Gerd Meier resteert dan misschien Lough Corrib van dezelfde stal. Gerd Meier lijkt in ieder geval met zijn huidige materiaal, Casimir en Piraat, kansloos voor Moskou. Hij boekte met Casimir zelfs de meeste strafpunten van allen. Een aanzienlijk betere indruk liet Anton Ebben na, die in de eerste man che Jumbo Design foutloos hield, maar vervolgens via twee misstappen niet in aanmerking kwam voor de beslissende strijd om de bekerpunten. Ebben was Ben Arts heeft nog verwachtingen van zou best een ruiter De uitleg van de verslagen favorieten was eensluidend: „Erop gegokt dat die vier stil zouden vallen in de laatste kilo meters”. En: „Gewacht tot een ander de achtervolging inzettte”. Winnaar Johan Kuiken bleek daar volledig op gerekend te hebben: „Ik wist”, zei hij, „dat we een lastig stuk kregen en ik vermoedde dat de anderen er weinig voor zoudenjvoelen om met de wind tegen in de achtervolging te gaan en zo hun krachten te slopen voor de eindsprint. In zo’n situatie zit iedereen meestal op iedereen te wachten”. en in- >41,50. 982.21 11-16 !1. Het 28.000 prijs or de Sport ;-Den l, DS Iraaf- olen- rdam tandse ïgetal- D tto de - 43 - was: ?g van t van or de n. cl pot) e prijs Jan Raas naar huis gestuurd Ook Emiel Hendrix probeerde dat, maar één misrekening deed hem naar de zesde plaats duikelen. De vette prijs van 7000 gulden en 10 punten voor de wereldbeker gingen zodoende naar Hugo Simon, die er een traditie van heeft gemaakt op de meest lucra tieve momenten zijn slag te slaan. Overige uitslagen: Puissance: 1. Nick Skelton (Eng.) - Wolla- by. 2. (ex aequo) Harvey Smith (Eng) Hi-Fi, Christian Huysegoms (Bel) Talky, Fritz Lig- ges (WD1) Goya, Francois Mathy (Bel) Fa- nando, Gerry Mullins (Ier) Rock Barton, Stany van Paesschen (Bel) Porche, Thomas Frühmann (Oos) FBI, Eddie Macken (Ier) Boomerang, Piet Raymakers (Ned) Top Se cret, Eric Wauters (Bel) Wendelen, Gilles Bertran de Balande (Fra) Hardi du Bois en Hugo Simon (Oos) Rebecca. Internationaal springconcours (lengte 430 m): 1. Eric Wauters (Bel) met Rossantico 0 strafpunten, 29.8 seconden. 2. David Broome (Eng) Manhattan 0 - 30.0, 3. Arthur Blicken- storfer (Zwi) Karolen 0 - 33.8. Internationaal springconcours (lengte 470 meter): 1. Gerd Wiltfang (WD1) met Goldika 0 strafpunten 20.8 seconden, 2. David Broome (Eng) Queensway Big Q 0 - 21.5, 3. Derek Ricketts (Eng) Coldstream 0 - 22.0. Knock out springconcours: 1. Arthur Blic- kenstorfer (Zwi) met Karolen, 2. Eric Wau ters (Bel) met Rossantico, 3/4. Michel Robert (Fra) Fabiola en Harvey Smith (Eng) Tone. Nationaal progressief springconcours: 1. Irma Smulders (Bosch en Duin) met Serge ant Crocker 33 punten, 35.8 seconden, 2. Rob Ehrens (Dalfsen) M. Pascha 33 - 35.9, 3. Henk Nooren (Dalfsen) Valmonte 33 - 37.7. Nationaal jachtspringconcours: 1. Henk Nooren (Dalfsen) met Valmonte 58.0 secon den, 2. Piet Raymakers (Asten) Moreno 58.1, 3. Jan Broek (Maastricht) Largo 58.8. Ideaal was het nog lang niet, maar Kramer en Kleine onderstreepten wel dat ze bij het sluiten van de markt in een voortreffelijke vorm verkeerden. Na hun rit werd het knusse ijsstadion geteisterd door een enorme sneeuwbui en de tijden bereikten het niveau van het wereldre cord rond de eeuwwisseling. Harm van der Pal kon maar amper onder de 6 minuten blijven in het laatste paar, waarin de zichzelf aanmoedigende Colin Coates een ludiek afscheid vierde als actief schaatser. 53-24 >6-25 14- 24 18-31 36-29 13-29 i 51-30 10-33 13-42 50-31 13-45 29—401 24- 33 29—47 I 12-49 15— 49 25— 42 15-43 PEC PSV- FC Ro- het nationale record van Ard Schenk (4.08,3) dan Piet Kleine afgelopen donder dag. Ook de Drent was nog een fractie sneller dan zijn eerste 3000 meter in Inzell, maar in een persoonlijke confrontatie werd hij in de slotronden afgetroefd door Kramer. De 4.08,77 van de Fries, die het WK in Heerenveen verknalde door drie foute 500-meterstarts, was precies toerei kend om langs de brengen. De Nederlandse vedetten, die over enkele maanden de olympische ploeg moeten vormen, konden zich dus niet in de strijd mengen. Johan Heins ac centueerde zijn matige optreden op Indoor Brabant reeds in de eerste man che van de Grote Prijs met twee fou ten. Slechts eenmaal gedurende vier dagen kwam Heins via een vierde plaats met Argonaut in beeld, zonder daarvoor een overtuigende oorzaak te kunnen aanvoeren: „Den Bosch is nooit mijn beste concours, het liep ge woon niet lekker”. Een even hoge fou tenscore kwam op naam van Piet Raij- makers, die met veel verwachtingen uitziet naar de komst van Stargazer, die hij wellicht uit stal De Molshoop in handen krijgt. Chef d’equipe altijd positieve Raymakers: „Ik met zijn temperament in de ploeg wil len hebben, maar hij moet het natuur lijk wel bewijzen”. Jan Broek een weigering zijn eerste rondgang maar foutloos resteerde via een plaats een weinig betekenend 23- 5 17- 2 10- 8 12- 6 13- 7 h-FC Cam- ogen, >S’79, a-Vo- Na de incidentrijke ritten van het weekeinde, voert Hennie Kuipers ploeggenoot Duclos Lassale het alge meen klassement aan, dankzij een winst in de etappe van zondag. Hij kwam toen met een minuut of vier voorsprong op zijn belangrijkste concurrenten aan de finish, samen met Pierre Bazzo die de rit won. Daags tevoren was de eerste plaats terecht gekomen bij de Belgische sprinter Noël de Jonckheere. Go 0-0, IC 1- laag- Geen enkel lid van zijn selectie namelijk bereikte de halve eindstrijd en kwam in aanmerking een bres te slaan tussen de „eeuwige heersers” Bert van der Helm en Nico van Slobbe. Als lastige horzels wer den de Schoofs-pupillen teruggeslagen door dit geroutineerde duo, dat daarbij de hulp kreeg van Hans Lingen en veteraan Ed van der Berg. Toen de medailleverdeling in zicht kwam, keken de geselecteerden vanaf de tribune stilzwijgend en verbeten toe hoe Bert van der Helm zijn twaalfde nationale titel in de wacht sleepte. Verbluffend een voudig versloeg hij in de finale zijn eeuwi ge rivaal Nico van Slobbe: 21-16, 21-19 en 21-7. Daarvoor had hij strijd op niveau moeten leveren tegen Hans Lingen. De Schiedammer wenste niet op voorhand te capituleren en dwong zijn tegenstander tot een uitputtende slijtageslag. In de vijf de en beslissende game drukte Van der Helm zijn sterkere anticipatievermogen en technisch overwicht in de score uit: 21- 14. Wat de dames betreft staat coach Ge rard Bakker er prettiger voor. Hij heeft de beschikking over Bettine Vriesekoop. De Hazerswoudse prolongeerde spelender wijs voor de vierde keer haar nationale titel. Haar superioriteit bracht zij tot uit drukking door geen game af te staan. In de eindstrijd speelde zij met Sandra de Kruiff, haar dagelijkse trainingspartner. De kleine speelster van Scylla, die door trainingsachterstand niet in haar allerbes te vorm stak, was al voor aanvang van de finale zo verguld met de tweede plaats, dat zij in het duel nauwelijks aandrong. Gewillig, overtuigd van het meesterschap van haar opponente, liet zij zich als spar ringpartner gebruiken: 21-11, 21-13 en 21- 19. (Van onze sportredactie) INZELL. Het enige record, dat de Gouden-Schaatswedstrijden opleverde, was het overheersende aantal Nederlan ders dat de middenstand van Inzell een paar gouden dagen bezorgde. Met een kleine tweeduizend man was het Oranje- legioen sterk vertegenwoordigd en zij fleurden het toernooi, dat het meest troosteloze van de laatste vier jaar was, tenminste nog een beetje op. Supertijden konden ónmogelijk gerealiseerd worden, omdat het weer tegenwerkte. De vijf ki lometer van Piet Kleine en een uitsteken de 3000 meter van Yep Kramer staken boven alles uit en waren wél van interna tionaal topniveau. De beide Nederlan ders profiteerden van de kortstondige periodes dat de baan droog bleef en Kra mer ging tenslotte met de Gouden Schaats, ter waarde van 1100 gulden, strijken als beste rijder van het week einde. Yep Kramer kwam zelfs nog dichter bij Het algemeen klassement: 1 Duclos Lassale (Fra) 17.46,24; 2 Mutter (Zwi) op 2 min. 25 sec.; 3 Bazzo (Fra) op 2.29; 4 Contini (Ita) op 3.18; 5 Van Vliet (Ned) op 3.45; 6 Knetemann (Ned) op 3.46; 7 Prim (Zwe) op 4.05; 8 Lubberding (Ned) op 4.50; 9 Knudsen (Noo) op 4.47; 10 Nilson (Zwe) op 6.11; 11 Pirard (Ned) op 6.11; 12 Van der Meer (Ned) op 6.22; 13 Langerijs (Ned) op 6.40; 18 Kuiper (Ned) op 7.46; 19 Lammertink (Ned) op 8.00; 49 Stamsnijder (Ned) op 46.00; 53 Maas (Ned) op 50.29; 54 Havik (Ned) op 51.35. Kramer wachte kans het seizoen toch nog met een aanval op het record van Schenk af te sluiten, omdat de wedstrijdleiding zondag de 10 kilometer schrapte. Niemand zag hiervan nog het nut van in toen natte sneeuw onophoudelijk uit het loodgrijze wolkendek neerviel en zich op de baan vastzette. De drie kilometer kwam ervoor in de plaats en op het moment dat Kramer en Kleine op de schone baan verschenen, trok het lage wolkendek voor korte tijd weg. hem in de eindrangschikking Noor Amund Sjöbrend te Ook zaterdag had het Piet Kleine mee gezeten op de 5000 meter. Kort nadat het wokkendek was opengebroken, mocht hij de strijd aanbinden met de tussen het gewone schaatsvolk teruggekeerde Eric Heiden. De moegestreden Amerikaan had totaal geen antwoord op een snelle tussen- ronde van Kleine na 1800 meter en hield het verder voor gezien. Kleine bracht 7.07,81 op de klokken, een tijd waaraan hij sinds 1976 niet meer is toegekomen. De weergoden hebben het de laatste weken trouwens wel gemunt op de schaat sers. Kreeg het WK-toernooi in Heeren veen een onregelmatig verloop door de wisselende invloeden van het weer, in Inzell was het nauwelijks anders. De win naar en meest fortuinlijke van een week geleden, behoorde nu echter tot de pech vogels. Hilbert van der Duim kon de eind zege wel vergeten toen hij zijn 5000 meter had voltooid op een stuk schuurpapier en Kramer èn Kleine, die 25 seconden sneller was dan de wereldkampioen, plotseling wel goede omstandigheden troffen. Eindklassement: 1. Yep Kramer 166.327 pnt; 2. Amund Sjöbrend 166.352; 3. Piet Kleine 166.778; 4. Hilbert van der Duim 167.154; 5. Hans van Helden 168.008; 6. Yasunori Shimitzu (Jap.) 168.671; 7. Mike Woods (VS) 169.063; 8. Eric Heiden (VS) 171.381. De sprinters ondervonden in Inzell op de 500 meter relatief de geringste hinder van het slecht glijdende ijs. De oppervlak te bood hen tenminste nog enige grip. Lieuwe de Boer verwierf zich een goede uitgangspositie voor de eindzege door een duidelijke zege op de Noor Terje Ander sen, en bovendien was zijn tijd (38,35) van hoog kaliber. De 1000 meter bracht de ommekeer. Andersen flitste op een ge dweilde baan veruit als snelste rond, en toen de Noor verrassend de tweede 500 meter won, was de strijd helemaal beslist. Een zwakke beurt maakte nationaal kampioen Jan van de Roemer. Hij beëin digde het toernooi reeds na de eerste afstand met de mededeling dat een ver koudheid hem hinderde, en verkoos toen maar de plezierige aspecten van het ver blijf in Inzell. Eindklassement: 1. Terje Andersen 156.650 pnt.; 2. Lieuwe de Boer 158.745; 3. Oiav Marchini 159.370; 4. Ron Ket 160.050; 5. Emanuel Michon 160.215. door belemmerden zij een groot aantal materiaalwagens, alsmede de auto’s van de jury, de doorgang. „Dacht je nou dat ik mijn leven ga riskeren om een pony te passeren”, zei Jan Raas. Dat hij fout had gehandeld door de auto’s opzettelijk te hinderen in hun pogingen om naar voren te rijden, erkende hij niettemin volmondig. „Het moet een les voor de toekomst zijn”, aldus chef d’équipe Peter Post, die de houding van Jan Raas allesbehalve goedkeurde. „Toch had Jacques Anque til de wedstrijd heel even moeten neutra liseren”, meende Post „dan was er niets aan de hand geweest”. Opvallend was dat niemand van de Franse ploegen werd gestraft. Ook voor de Fransen in buitenlandse dienst, zoals Bernard The- venet die de kleuren van een Spaanse ploeg verdedigt, was er geen boete. Er was trouwens nog meer opvallends. Toen bekendgemaakt werd dat de we reldkampioen tot de gestrafte renners behoorde en dat hij tevens werd voorge dragen om geschorst te worden, applau disseerden diverse Franse journalisten. Met deze handelwijze lieten zij niet al- (Van onze sportredactie) ZWOLLE. Door gebrek aan durve’rs in het aanvalswerk is de openingswed strijd van het amateurwielerseizoen, „De Ster van Zwolle”, uitgedraaid op een uiterst teleurstellende koers. Regelrecht uit de trainingsperiode en gehinderd door een hoog tempo dat niet stimule rend werkte op de demarragezin, lieten de amateurs het na om eikaars krachten meteen al geheel uit te testen. Zelfs de belofte dat het in het zaaltje van de prijsuitreiking wél spannend zou wor den, kwam niet uit, want toen winnaar Johan Kuiken oog in oog stond met Arie Hassink vielen er geen klappen. Terwijl die toch in het vooruitzicht waren gesteld. Met de finish in zicht ontdeed Johan Kuiken (24) uit Breda zich moeiteloos van zijn drie tegenstanders. Hij won daarmee, na de Omloop van de Haarlemmermeer’in 1979, zijn tweede grote wedstrijd in zijn vijfjarige amateurcarrière, die hij in juni afsluit. Dan wordt hij beroepsrenner bij zijn huidige sponsor, een Limburgs schil dersbedrijf dat nieuw is in de wielersport. Die debutant heeft intussen al op een spectaculaire manier in de belangstelling gestaan: eerst als hoofdonderwerp op een vergadering waar harde beschuldigingen vielen over betalingen aan amateurs; daarna concentreerde de aandacht zich op een gigantisch trainingskamp in Span je; vervolgens verdween na een conflict ploegleider André Wagtmans en dit week einde werd de entree in het amateurwie- lerwereldje gevierd met de eerste plaats van Johan Kuiken in de openingskoers. PETER HEERKENS De uitslag van de Ster van Zwolle is: 1. Johan Kuiken (Breda), 150 km in 3.27.34, 2. Wim de Wilde (Kwadendamme) op 8 seconden, 3. René van IJzendoom (Teil) z.t., 4. Jannes Slendebroek (Bellen) z.t., 5. Arie Versluis (Ameide), op 12 seconden, 6. Gerrit Brokelman (Hardenberg), 7. Pim Bosch (Gorinchem), 8. Reth van Trigt (Hil- legom), 9. Bert Wekema (Peize), 10. Rini van de Broek (Dussen) allen in dezelfde tijd als Arie Versluis. Johan Kuiken (die in de finale baas was over een vluchtersgroepje met Wim de Wilde, Jannes Slendebroek en René van IJzendoom) na de wedstrijd: „Hassink is een opstandig mannetje. Hij denkt dat de halve wereld van hem is. Als je niet doet wat meneer wil, begint hij te slaan. We kregen ruzie over de waaiervorming en toen heeft hij me tot twee keer toe gesla gen en drie keer geprobeerd om me van de weg te rijden. Maar ik liet met niet verlei den iets terug te doen. Ik realiseerde me dat de jury me onherroepelijk aan de kant zou zetten. Hassink kan zoiets ongestraft doen; een ander niet. Ik heb hem gezegd dat als er geknokt moest worden, dat altijd na de koers nog wel kon”. Hassink: „Allemaal onzin. Waar het om ging, was de Kuiken met gevaarlijk rijden tot twee keer toe bijna het hele peloton op zijn kop zette. Mag ik hem daar dan op wijzen of nietIk kom ’m nog wel ’es tegen. Met dat soort grappen zijn ze bij mij aan het verkeerde adres”. De confrontatie bij de prijsuitreiking verliep echter zonder incidenten, waar mee „De Ster van Zwolle” geheel naar de lijn van de wedstrijd in alle rust werd afgesloten. Zelfs de in wielerkringen beruchte Hassleterdijk (7 km hindernis in het laat ste uur) had het saaie koersverloop niet kunnen redden. De amateurs bleven zit ten waar ze zaten: rustig in eikaars wiel. Pas bij het ingaan van de laatste 25 km kwam er een stevige actie en niemand die de moed kon opbrengen daarop te reage ren. Zodoende bleef het viertal wegge sprongen coureurs, Wim de Wilde, Johan Kuiken, Jannes Slendebroek en René van IJzendoom, tegen alle verwachtingen in op kop tot in Zwolle. leen blijken dat ze de gedragingen van de wereldkampioen afkeurden, maar ook dat de drager van de regenboogtrui allesbehalve populair is in het land van Marianne. „Een wereldkampioen doet dit niet”, zei ook Hennie Kuipers chef d’équipe Maurice Demuer. „Hij moet het voorbeeld geven en zeker geen tientallen collega’s meesleuren in zijn protes tactie”. Jan Raas reageerde in korte bewoor dingen: „Ze hebben het gewoon op mij gemunt. Dat is alles. En voor de rest? Ik was graag in Parijs-Nice gebleven met het oog op de voorbereiding voor Mi- laan-San Remo, maar nu dat niet meer toegestaan is, zal ik in Nederland mijn conditie op peil houden”. Geteisterd door die afschuwelijke om standigheden staakten tientallen ren ners (onder wie Thurau en Thevenet) de strijd en reed Tour de France-winnaar Bernard Hinault met de bezemwagen op zijn hielen de rit uit. Hij bereikte de finish met een achterstand van 36 minu ten En Daniël Willems, die bij de start zo sterk favoriet was voor de eindzege, verspeelde zijn kansen door een tijdver lies van maar liefst 18 minuten. Jan Raas maakte die ellende allemaal niet mee. In gezelschap van zijn ploeg maats Cees Priem en Aad van den Hoek was hij toen al op weg naar huis. Hij had als middelpunt gefungeerd van een inci dent door een demonstratie te dicteren. Uit een groep van ongeveer veertig ren ners werd Raas met acht anderen aange wezen als de grote raddraaier en dien tengevolge uit de koers genomen. Het begon toen de langgerekte kara vaan amper 20 kilometer vanuit Ville- franche-en-Beaujolais onderweg was. Plotseling bevond zich een pony midden in het peloton. Paniek, geschreeuw en angst overheersten. Het dier rende zeker daarbij overigens in select gezelschap van onder andere Henk Nooren, wiens traditionele gespannenheid weer eens werd bestraft met een foutje op de laatste hindernis, en van de leider in het huidige klassement, David Broome, die na een fout in de eerste omloop onmiddellijk afhaakte. Voor de twee dagen te laat in Den Bosch verschenen wereldkampioen Gerd Wiltfang stonden privéproblemen ook ditmaal een topprestatie in de weg. Voor tijdens daarna achtste puntje voor de wereldbeker. Hij werd nog overtroffen door Emiel Hendrix, die op Livius met zes anderen twee maal het parcours zonder sloopwerk voltooide. De ware klasse kwam echter daarna aan het licht. Hugo Simon zette in de barrage met Gladstone meteen een toptijd neer, waarop zijn concur renten vergeefs joegen. De Engelsman Paddy Mac Mahon, kwam er het dichtst bij, maar de kloof bedroeg toch 2,6 seconden. Paul Schockemöhle waagde teveel en wierp een hek om en zodoende ging de derde prijs naar de Fransman Bertrand de Balanda, die uitsluitend op veilig reed.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15