ADVIES ALBEDA VOOR VOLGEND KABINET: Dominee Buskes overleden Middenschool niet w 1’ u T Dode na ruzie bi Wegblokkade na ongeval Vrouwen eisen met vrachtauto betaald werk F< en dan dit noq I: K/ afrik tha, op zijspoor zetten f [het weer Marokkaanse „illegalen” bedreigd U. W oi F r 2 MAANDAG BINNEN. EN BUITENLAND 10 MAART M A 1980 tirac ter kom kiezi Rho< sche Rho< w gen lever het t Filip teitei in e< Ozar pleir dode dode hanc der viele goed I Bezetting (Van voor Gearresteerd -n- I Op (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM/AMSTERDAM. Vol gens minister Albeda van Sociale Zaken is het wellicht beter als in een volgend kabinet de post van Sociale Zaken wordt bezet door een bewindsman die verwant is aan de FNV. De minister zei dit in het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan. Wapens Contactlensvloeistof èz WEERRAPPORTEN 5 M U. U mm i Minister uit FNV-kring AMSTERDAM (ANP). Amicales doen inval in Mozes- en Aaronkerk een Auto botst tegen boom: drie doden a 4 Albeda komt zelf uit CNV-kringen. De bewindsman verklaarde niet in de markt te zijn voor een functie in een nieuw kabinet. In het programma zei Albeda dat medio deze week waarschijnlijk de inhoud van de loonmaatregel bekend zal worden gemaakt. De loonpauze die op 10 januari door het kabinet-Van Agt werd afgekondigd zou oorspronke lijk vandaag aflopen. Vorige week werd echter besloten de loonpauze met een maand te verlengen. Albeda wil een laatste poging ondernemen alsnog met de sociale partners in de Stichting van de Arbeid overeenstemming te bereiken over het loonbeleid. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Een groep van ongeveer 25 Marokkanen, behorend tot de door het Marokkaanse bewind gesteunde rechtse groepering Amica les, is gisteravond de Mozes- en Aa ronkerk in Amsterdam binnenge drongen. Zij hebben landgenoten die daar al geruime tijd verblijven, be dreigd. Volgens een politiewoord voerder waren sommige Amicales- leden in het bezit van vuurwapens. dit zaterdag in Amsterdam besloten. Elk belemmeren van kabinet of werkgevers om tot vrije loononderhande lingen te komen wordt afgewezen. De bouwbonden willen dat de koopkracht tot en met het modale inkomen (dit jaar bruto 32.500: zonder kinderbijslag) worden gehandhaafd. Volgens het kabinet is dit niet te realiseren en kunnen alleen de minimum inkomens op peil worden gehouden. Volgens oppositieleider Den Uyl ligt het voor de hand dat het CDA bij de invulling van de loonmaatregel rekening houdt met het verzet van FNV en CNV. De verwijdering tussen PvdA en CDA zal volgens Den Uyl toenemen naarmate er meer onherstelbare” dingen ge beuren. „Het CDA is nu bezig barrières op te werpen die de kans verkleinen dat na de verkiezingen met het CDA samen te werken zal zijn”, aldus de oppositieleider zater dag voor de TROS-microfoon. De PvdA wil over enkele weken een cijfermatige invul ling van een alternatief beleid geven. Hierover zijn be sprekingen gaande met het Centraal Planbureau. Ook een regering met de PvdA erin moet volgens Den Uyl impopulaire maatregelen nemen. „Denk niet dat socialisten goedkoop zijn”. Als er een tweede kabinet- Van Agt komt, aldus Den Uyl, „dan voer ik daar oppositie tegen”. van Polisario in Paradiso, was de geweld dadige actie georganiseerd door de „fa scistische Amicales” en de Marokkaanse ambassade in Den Haag. De ongeveer zestig mensen die in Para diso waren, werden door de politie in veiligheid gebracht. Er viel bij de actie een gewonde. Eén Marokkaan liep een bloe dende hoofdwond op door een steen, die was geworpen door een andere Marok kaan. een aan overleden. Dominee Buskes toon de een grote sociale be langstelling. Zo was hij in Amsterdam onder an dere evangelisatiepredi- kant voor het werk on der de arbeidersbevol king. Vóór de Tweede Wereldoorlog genoot hij bekendheid door zijn de batten met vrijdenkers en communisten. Na de bevrijding werd hij, met andere predikanten, lid van de SDAP. Hij was een fel anti- van de hervormde kerk in Amsterdam. W/ brug advis Dit gen i linge volgt Russ schee stanc moge Russ vaar mons De twee duize omvï litain niste beke staar mist zw. bew. geh. bew. geh. bew. mist zw. bew. mist geh. bew. mist geh. bew. sneeuw 1. bew. 1. bew. sneeuw mist 1. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. on bew. onbew. geh. bew. mist onbew. zw. bew. geh. bew. onbew. motsneeuw zw. bew. zw. bew. zw. bew. sneeuw regen zw. bew. regen 1. bew. onbew. onbew. h. bew. zw z vera. zo wzw z vera. zo z wzw w.st. w.st. nw nw w.st. w zzw wzw vera. w nno nnw ono zzo wzw w.st. w.st. w nnw w.st. w nno nno ono nw wzw w.st. n windst. o wnw BI zijn dem were Voel ond< In inw< bepl will< 4 Mi van ging stedi over lippi opht van C cv 0.1 0 0 0 0.2 0 0 0 0.5 0.2 0.3 11 0 1 0.5 0.2 0 0.3 3 0 0 0 0 0 0 0 0 12 0 0.4 0 3 14 1 1 0 17 0 0 0 8 De rijkspolitie in Zetten heeft gister avond een einde gemaakt aan de bezetting van het Centraal Bureau van de Heldring- stichtingen in Zetten. De directie riep de hulp van de politie in nadat de bezetters geen gehoor hadden gegeven aan het ver zoek het Centraal Bureau te verlaten, al dus de politie. Volgens de politie Zetten ging het om 25 mensen, vijf pupillen en 20 leden van de Belangengroep Minderjari gen. De actie van de bezetters was gericht tegen de strafmaatregelen die het bestuur van de stichting eerder deze week oplegde aan de zeven bewoonsters van het pavil joen De Zonnebloem. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Klagenftirt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas Beiroet TelAviv Tunis SCHAGEN (ANP). De 21-jarige Wil lem Roubos uit Schagen is gisternacht tijdens een steekpartij in zijn woonplaats om het leven gekomen. De vechtpartij, tussen vier mensen uit Den Helder en vier mensen uit Schagen, ontstond na een me ningsverschil over een sleuteltje van een damesfiest. Bij deze vechtpartij werd de 21-jarige Schagenaar getroffen door verschillende messteken, waarna hij ter plaatse overleed. De overige zeven mannen zijn aangehouden, dit heeft een woordvoerster van de politie meegedeeld. militarist. Als redacteur is hij verbonden geweest aan bladen als Socialis me en Democratie en Mi litia Christi. Hij was tweede voorzitter van de groep „Kerk en Vrede”. Weer in binnen- en buitenland gisteravond bij een ongeluk om het leven gekomen toen hij door een te hoge snel heid de macht over het stuur verloor en met zijn auto uit een bocht vloog. Hij overleed ter plaatse aan hersenletsel, al dus een politiewoordvoerder. In de gemeente Oostburg is gisternacht de 17-jarige Rens Catsburg uit die plaats bij een ongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer was inzittende van een auto die door onbekende oorzaak van de weg raakte en in een sloot belandde. De 41-jarige H. Kronenburg uit Uffelte is in het afgelopen weekeinde om het leven gekomen toen de man met zijn auto op de weg tussen Meppel en Havelte door onbekende oorzaak van de weg raakte en in de Drenthse Hoofdvaart terechtkwam. De 25-jarige J. van Son uit Tilburg is gisternacht door een ongeval in zijn woon plaats om het leven gekomen toen hij met zijn auto een bocht miste, enkele berm- paaltjes en een boom ramde en vervol gens aan de overkant van de weg tot stilstand kwam. De 10-jarige Christiaan Timmer uit Leek is zaterdag in een ziekenhuis in Groningen overleden aan de verwondin gen die hij vrijdag bij een ongeval had opgelopen. De jongen was met zijn fiets tegen een auto gebotst, waarna hij met zijn hoofd tegen het wegdek was geslin gerd. In 1926 was Buskes nauw betrokken bij het conflict dat leidde tot af splitsing van de gerefor meerde kerk in hersteld verband. De synode in Assen veroordeelde toen dr. Geelkerken die twij felde aan het „spreken van de slang in het para dijs”. Buskes bleef tot 1943 predikant van de gereformeerde kerk in hersteld verband. In dat jaar ging hij over naar de hervormde kerk en was tot 1961 predikant Zuid-Afrika’s theidsbeleid vaardbaar. schreef hij vele brochu res over christendom en socialisme. Op zijn 80-ste verjaardag werd Buskes benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. naar VWO of HAVO. Eén op de twaalf zegt, ondanks het hoogste prestatieni veau, zijn schoolcarrière voort in het lager beroepsonderwijs. „Dan kan het dubbel tje alsnog proberen een kwartje te wor den”, aldus Meesters. Op het programma staan informatie- en forumbijeenkomsten en gedachtenwisselingen. Morgen volgen uiteenzettingen van drs. J. C. Traas, rec tor van een scholengemeenschap en J. Gunneman, bestuurder van een onder- wijs-vakorganisatie. Beiden denken ver schillend over middenschool-experimen- ten. Aan de hand van hun opvattingen wordt gediscussieerd, waarna een debat tussen sprekers en conferentiedeelnemers wordt gehouden. Staatssecretaris De Jong herinnerde er vanmorgen aan, te hebben ingestemd met het idee dat uitgangspunten van de mid denschool tot doelstellingen zijn gemaakt van het eerste fasebeleid, uitgewerkt in het Ontwikkelingsplan voor het Voortge zet Onderwijs. Zo willen de bewindslieden aansluiten bij een situatie die bij de wer kenden in het veld reeds lang bestond, aldus De Jong. De staatssecretaris ziet nog vele moei lijkheden die moeten worden overwonnen bij het ontwikkelen van een nieuw onder wijsstelsel. Over de uitwerking van de hoofdlijnen van de ontwikkeling van het onderwijs bestaan nog onduidelijkheden en verschillen van mening. De overheid moet op de ontwikkelingen vooruit lopen in haar beleid opdat de toekomstige ont wikkelingen mogelijk worden, aldus De Jong. De Jong noemde het inderdaad onver standig als hij geen aandacht meer zou besteden aan de middenschool. In dit pro ject wordt een schat aan unieke ervaring opgedaan. De bewindsman vindt dat de middenschool in de toekomst volop van belang zal blijven. Hij wees hierbij op ontwikkelingen die in de experimenten plaats hebben. Door deze voorsprong kan de middenschool een wezenlijke rol spe len in het hele projectgebeuren. Anderen kunnen profiteren van het pionierswerk dat in de experimenten voor een midden school is verricht, aldus staatssecretaris De Jong. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Ongeveer duizend vrouwen demonstreerden zaterdag in Amsterdam en andere plaatsen in ons land voor betaald werk voor vrouwen. De betoging, gevolgd door een manifestatie, werd gehouden in het kader van de Inter nationale Vrouwendag, welke over de ge hele wereld is gevierd. In de Chileense hoofdstad Santiago zijn op deze internationale vrouwendag enige tientallen betogers gearresteerd, nadat de politie had ingegrepen omdat leuzen tegen het militaire bewind werden aangeheven. De demonstratie was door de regering verboden, omdat deze „de belangen van het communisme” zou dienen. Ook in Val paraiso, 140 kilometer ten noordwesten van Santiago de Chile, kwam het tot ar restaties van vrouwelijke demonstranten. In 1954 moest Buskes het kalmer aan doen. Hij werd ziekenhuispredi kant. In 1961 ging hij met vervroegd emeritaat. In middels had hij in 1957 een eredoctoraat ontvan gen van de Universiteit van Amsterdam. RIJSBERGEN (ANP). Bewoners van bet Brabantse Rijsbergen hebben gister ochtend een rijbaan van de oude Rijks weg E 10 die door die plaats loopt, geblok keerd. De afzetting lag ter hoogte van de 5 huizen die zaterdagmiddag werden be schadigd, toen een vrachtwagen uit de bocht vloog. Met de actie protesteren de bewoners tegen het feit dat in hun plaats nog steeds sen route voor vrachtverkeer van en naar de Belgische grens loopt. Die route maakt in Rijsbergen een bocht en het is al her haalde malen voorgekomen dat vrachtwa gens uit die bocht vlogen en huizen langs de weg raakten. De bewoners willen dat op de nieuwe route Breda-Antwerpen douanefacilitei- ten komen voor wegtransport, zodat het vrachtverkeer deze nieuwe route kan volgen. (Van onze redactie binnenland) OUDGASTEL. Drie jonge inwo ners van Breda zijn gistermiddag om het leven gekomen toen de auto waar in zij zaten op Kuivezand, onder de gemeente Oud Gastel, uit de bocht vloog en tegen een boom klapte. Twee andere inzittenden van de wa gen, waaronder de chauffeur, zijn met verwondingen overgebracht naar een ziekenhuis. De slachtoffers zijn J. Aarts en A. Malfait, beiden 17 jaar oud en de 16-jarige F. Appels. Op de rijksweg Venlo-Nijmegen bij Ber gen, zijn gisternacht drie personen omge komen. De slachtoffers zaten in een auto waarvan de bestuurder bij een inhaalma noeuvre de macht over het stuur verloor. De auto botste tegen een boom. Om het leven kwamen de 25-jarige Ali Ejmi, de 24- jarige Chaib Bentahar en de 20-jarige Juliette Brouwers. Een 18-jarige vrouw uit Wijdenes kwam gisteravond om het leven toen twee auto’s door een inhalende tegenligger in de berm raakten. Vijf anderen raakten bij dit on geluk vrij ernstig gewond. De bestuurder van de inhalende auto kon later in zijn ouderlijke woning worden aangehouden. Het ongeluk gebeurde op de weg Hoorn- Enkhuizen. De 26-jarige J. Leyten uit Alphen is -<■ (Van onze redactie binnenland) NOORDWIJKERHOUT. Een middenschool heeft zoveel belang rijke kenmerken, dat het dwaasheid zou zijn om deze experimenten op een zijspoor te rangeren. En dat doen wij dan ook niet. Dit zei staatssecretaris De Jong van Onderwijs en Wetenschappen in een inlei ding op de tweedaagse conferentie over de middenschool die de landelijke peda gogische centra in het congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout heb ben georganiseerd. De conferentie is er voor wie betrokken zijn bij de voorbereiding van het onder wijsbeleid. De organisatoren willen zo de deelnemers informeren over de stand van zaken bij de onderwijsvernieuwing en met name bij de experimenten voor een middenschool, en over knelpunten die daarbij voorkomen. Dat er nog volop werk aan de winkel is maakte J. H. Meesters van de pedagogi sche centra duidelijk. In zijn openings woord herinnerde hij eraan, dat het om de toekomst van de kinderen gaat en om de toekomst van het voorgezet onderwijs. Hij hoopt dat de leerlingen in de jaren tachtig gelijkwaardige kansen zullen kunnen worden geboden. Zover is het nog lang niet. Kinderen uit arbeiderskringen hebben domweg min der kans op een bij hun aanleg en kwali teiten passend onderwijs dan kinderen uit wat dan heet „de betere kringen”, aldus Meesters. Eén op de zes zoons van een arbeider, die met de hoogste resultaten van de lagere school komen, gaat niet De recherche in Rotterdam heeft twee mannen gearresteerd die ervan worden verdacht als „directeuren” op naam van eigen en andermans firma’s banken en bedrijven te hebben opgelicht. De politie schat dat daarmee een half miljoen gul den gemoeid is. Volgens een woordvoer der van de recherche zijn de twee ervan overtuigd, dat ze strikt legaal gehandeld hebben. De recherche spreekt echter van verduistering, oplichting en flessentrek kerij. In de loop der jaren publiceerde Buskes een aantal werken, waaron der Het evangelie in de wereld van heden, De laatste strijd, Het eiland, de stad en het konink rijk, In het land van Gandhi en Nehru, Job, Hoera voor het leven en apar- onaan- Voorts Nasioi - tha: een b benad dat de I te hoi van h over 2 is de premi Daa overw Zuid-2 king waar zal da sel va landst „Zo het cc niet h zijn vi doen Botha vaardi In i uitte maar verde: volgens de politie met stenen en brandbom gegooid. Een deel van de Marokkanen verzamel de zich later op de middag in de omgeving vap het bureau Lijnbaansgracht om de vrijlating van het tweetal te eisen. De slotmanifestatie van de actie Polisa rio was georganiseerd door de NOVIB, het Polisario-comité en enkele politieke partijen. Volgens een vertegenwoordiger Vooruitzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI: Opklaringen en overwegend droog. Mlddagtempe- ratuur ongeveer 7 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Ne derland: Aantal uren zon 1 tot 7. Minimumtempera tuur omstreeks 2 graden. Maximumtemperatuur omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Met de aanhouding van in totaal elf personen uit de gemeenten Stadskanaal, Hardenberg, Veendam en Borger heeft de politie van Stadskanaal de hand kunnen leggen op een heel arsenaal vuurwapens. In totaal werden bij de verdachten dertien pistolen, vier stiletto’s, één gasgeweer, drie wurgstokken, één ploertendoder en een behoorlijke hoeveelheid munitie aan getroffen. De elf verdachten zijn allen werkzaam in de horeca en vertelden tegen de recherche dat zij de wapens hadden aangeschaft, omdat zij zich tijdens hun werk weleens bedreigd voelden. Op last van de hoofdinspectie van de Volksgezondheid wordt een partij „desin fecterende inzetvloeistof voor contactlen zen” van het merk Insitol uit de handel genomen. Bij onderzoek door de Keu ringsdienst van Waren in Enschede bleek dat de vloeistof is verontreinigd met mi- cro-organismen. De verontreiniging kan i aanleiding geven tot ernstige ooginfecties, aldus de inspectie, die gebruik van dit product tot nader order ontraadt. 7 6 4 3 8 6 7 2 8 8 10 16 18 3 13 9 13 7 5 8 2 17 16 11 9 14 16 6 17 3 10 14 13 0 7 7 14 18 19 18 15 DINSDAG 11 MAART Zon- en maanstanden Zon op 07.01 uur, onder 18.36 uur Maan op 03.27 uur, onder 12.14 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 09.54 uur en 22.45 uur Laagwater 05.05 uur en 17.48 uur op post Sociale Zaken Na afkondiging van de loonmaatregel krijgt de Tweede Kamer tien dagen de tijd om zich via een debat over de maatregel uit te spreken. In die tussentijd hoopt Albeda „desnoods via radio of televisie” signalen te krijgen van werkgevers en werknemers nu het overleg in de Stichting van de Arbeid niet zal worden hervat. Volgens de bewindsman heeft het kabinet op dit mo ment geen kant-en-klare loonmaatregel voorhanden. Om de „pijn” van de looningreep te verzachten zal het kabi net volgens Albeda onder meer vóór 15 april met een nieuw wetsontwerp op de Vermogensaanwasdeling (VAD) komen. De FNV zal niet deelnemen aan het advieswerk binnen de Sociaal-Economische Raad (SER) over de raamwet inkomensvorming. FNV-bestuurder Frans Drabbe zei dit zaterdag voor de VARA-microfoon. Drabbe sluit niet uit dat ook andere werkzaamheden in de SER door de FNV- vertegenwoordigers zullen worden stopgezet. Omdat be langen van vakbondsleden zouden kunnen worden ge schaad zullen volgens Drabbe niet alle FNV-werkzaam- heden in dit overlegorgaan worden opgeschort. De Bouw- en Houtbonden FNV willen dwars tegen de te verwachten loonmaatregel van het kabinet in desnoods staken om de CAO-verlangens voor dit jaar te verwezenlijken. De Federatieraad van de bonden heeft EE r o c a Zaterdagmiddag verstoorden enige honderden rechtse Marokkanen in Am sterdam een manifestatie ter ondersteu ning van de Saharaanse bevrijdingsbewe ging Polisario in het gebouw Paradiso. De Marokkanen in de kerk, die daar hun toevlucht hebben gezocht in verband met de zogenaamde illegalenwet, die hen met uitzetting bedreigt, riepen de hulp van de politie in. Deze wilde niet met geweld ingrijpen, omdat de situatie vol gens de politie te gespannen was. Men volstond de binnendringers met behulp van een geluidsinstallatie, te verzoeken onmiddellijk de kerk te verlaten. Deze poging had succes en de Amicales-leden vertrokken. Er werden geen arrestaties verricht. De Mobiele Eenheid van de Amsterdam se politie moest zaterdagmiddag in actie komen tegen de honderden rechtse Ma rokkanen die zich voor Paradiso hadden verzameld. Reeds een uur voordat de ma nifestatie zou beginnen, hadden zij zich voor het gebouw opgesteld. Tegen twee uur begonnen zij met stenen ruiten in te gooien. Een aantal bezoekers werd ver hinderd Paradiso binnen te gaan. Nadat een groot deel van de ruiten was ingegooid, probeerde een groep Marokka nen een buitendeur aan de zijkant van het gebouw in brand te steken. De vlammen sloegen uit, maar voordat de brandweer kwam, hadden aanwezigen in de zaal de brand met brandblussers geblust. De Mobiele Eenheid heeft tot omstreeks vier uur de Weteringschans tussen Spie gelstraat en het Kleine Gartmanplant- soen, waaraan Paradiso ligt, afgezet. De politie arresteerde twee Marokkanen we gens openlijke geweldpleging. Zij hadden In een ziekenhuis in Amsterdam is gisteren op 80-jarige leeftijd do minee J. J. Buskes na langdurige ziekte een hartaanval Johannes Jacobus Buskes werd op 16 sep tember 1899 in Utrecht geboren. In 1917 studeer de hij theologie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. In 1924 werd hij predikant van de ge reformeerde kerk op Texel. Na de ongeregeldheden bij Paradiso, waarbij twee Marokkanen werden gearresteerd, trok een aantal landgenoten naar het bureau Lijnbaansgracht om hun vrijlating te eisen. Zij werden opgewacht door de Mobiele Eenheid. re 3' Q. X £2 4 4 4 3 3 4 2 2 2 3 7 6 0 2 4 3 -2 1 -3 -0 8 1 3 2 1 3 1 7 4 9 8 -3 2 3 7 15 11 10 9

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2