Na overwinning Moegabe in Rhodesië Wellicht voorjaarsoffensief ophanden Ghotbzadeh verwijt bezetters obstructie Polisario meldt groot succes Moegabe: Goede betrekkingen met Z.-Afrika Quisling liet dagboek na „Carter gaat fors bezuinigen Twintig doden bij aanslagen op Filippijnen Israel blijft tegen vredesoverleg met PLO Oproep Hoessein en Giscard afgewezen Felle botsingen in Voerstreek Russische burgers uit Afghanistan 1 Ir Met baby naar kazerne Yourcenar Molière C.S. I I I Hadrianus Academie KSbJ BINNEN- EN BUITENLAND 3 1980 .MAANDAG 10 MAART door Nico Scheepmaker erd IMPASSE ROND UITLEVERING GEGIJZELDEN 99 I Ing ter ting ing- t de ters ver- al- tten 120 jari- icht ;uur gde ivil- ►tof ens (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD. De Zuid afrikaanse premier Pieter Bo tha, heeft zaterdag gepleit voor het houden van een mul tiraciale nationale conferentie ter bespreking van de toe komst van het land na de ver- - kiezingsoverwinningen in Rhodesië van de nationalisti sche leider Robert Moegabe in Rhodesië. B f 1 2^ 1 I Botha wil congres alle rassen met jwe itei- het kan i i s Botha zei dat sommige mensen in Zuid- Afrika vrezen dat het land op weg is naar een geweli afige binnenlam se confron- vergroot en op ongeveer 25.000 man ge bracht. Een ander teken waaruit waarnemers afleiden dat een voorjaarsoffensief tegen de Afghaanse rebellen ophanden is, is de aankondiging van de regering in Kaboel dit weekeinde, dat alle dienstplichtigen zich moeten melden om leger en politie te versterken. De opstandelingen melden in tussen, dat zij een weg tussen Kaboel en de Pakistaanse grens gedeeltelijk in han den hebben. De Afghaanse diplomaat die enkele we ken geleden in de VN protesteerde tegen de Russische inval in zijn land, heeft in een interview met het Amerikaanse week blad Newsweek gezegd, dat West-Europa het Afghaanse volk moet raadplegen, al vorens een neutraliteit van dit land voor te stellen. „Het Afghaanse volk mag niets worden opgelegd,” aldus de diplomaat, Ghafoorzai. De Pakistaanse president Zia Oel-haq heeft in een gisteren gepubliceerd inter view gezegd, dat de VS-hulp die zijn land is beloofd, niet meer heeft opgeleverd „dan de vijandschap van de Sojet-Unie” en dat hij deze hulp ziet als een verkie zingsstunt van president Carter. tatie. „Geweh en revolutie hebben nooit iemand gediend.,, ”Ik beloof mijzelf ge weld te voorkomen. Ik en mijn regering zullen een niet-gewelddadig Zuid-Afrika nastreven.” Hij zei dat de verschillende bevolkings groepen in Zuid-Afrika elkaar niet weg konden wensen en dat zij consideratie voor elkaar moeten hebben. De Zwitserse onderwijzer Erich Mon- nier meldde zich dezer dagen op nogal ongebruikelijke wijze bij de kazerne poort voor een herhalingsoefening van drie weken. Behalve zijn persoonlijke standaarduitrusting bracht hij ook zijn zes maanden oude baby, de kinderwa gen en wat speelgoed voor het kleintje mee. Monnier, die sinds enige tijd werk loos is, had van de autoriteiten eerst enige tijd uitstel gekregen. Hij moest voor de baby zorgen omdat zijn vrouw een volledige baan heeft. Zodra echter een babysitter werd gevonden, moest hij alsnog zijn herhalingsoefeningen ver vullen. Zalen overdragen. Zij zul len trachten de ambassade te „bewaken” en in het „spionnennest” te blijven om de documenten te kun nen publiceren die volgens hen de misdaden van de V.S. en de inmenging van dat land in Iraanse zaken bewijzen. De Israëlische parlementsvoorzitter Jit- zak Sjamir wordt de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Hij volgt Mosje Da- jan op, die in oktober vorig jaar aftrad in verband met de problemen rond de Israë lische nederzettingen in de bezette ge bieden. De 65-jarige Shamir was in de jaren veertig joods vrijheidsstrijder in Palesti na. Hij is al lange tijd politiek medestan der van premier Begin en werd in 1966 in het parlement gekozen. Verwacht wordt, dat hij de harde lijn van de regering jegens de arabieren zal steunen. Hij is onder meer voorstander van uitbreiding van het aantal joodse nederzettingen in de bezette gebieden. Door haar toetreding tot de Académie Francjaise heeft Marquérite Yourcenar weliswaar een bres geslagen in drie en een halve eeuw traditie, maar heeft zij tegelij kertijd haar lidmaatschap opgezegd van het illustere gezelschap schrijvers dat nooit in de Académie werd opgenomen: Molière, Proust, Baudelaire, Descartes, Flaubert, Stendhal, Gide, Diderot, Verlai ne, Constant, De Balzac, Bemanos, Rim baud, Zola, Maupassant, Mallarmé, Du- maspère, Daudet, Pascal e.v.a. r t wee den van en litie gul- oer- van ield van rek- rers >eds raar iakt her- :wa- ngs van ster- ijks- lok- de 5 be de Marguérite Yourcenar werd beroemd door „Hadrianus’ Gedenkschriften”, half historisch, half fictie, in de voorbeeldige vertaling van J. A. Sandfort verschenen bij Athenaeum-Polak en Van Gennep. Wie „Airport” van Arthur Hailey bovenaan zijn verlanglijstje heeft staan, zal er min der vlot doorheenlezen dan wie (bijvoor beeld) „Bleek vuur” van Nabokov tot zijn favorieten rekent, maar dat het een schit terend geschreven boek, is voor'geen te genspraak vatbaar. Hadrianus leefde van 76 tot 138 na Christus en was een van de g-ote Romeinse keizers. Hij regeerde 21 jaar, Marguérite Yourcenar begon aan het 270 pagina’s tellende boek in 1924 en vol tooide het, met vele tussenpozen, in 1951. Zij regeerde dus langer over het boek over Hadrianus, dan Hadrianus over het Ro meinse Rijk regeerde. Jean Guittons op merking dat de grootste eer die je een vrouw bewijzen kunt haar te bewonderen is zonder haar te kiezen, krijgt warempel enige weerklank in een van de „Notities” die Yourcenar aan „Hadrianus’ Gedenk schriften” toevoegde. Ze zegt daarin dat het onmogelijk was als centrale figuur een vrouwelijk personage, bijvoorbeeld Ploti- na in plaats van Hadrianus te kiezen: „Het leven der vrouwen is te zeer be grensd, of speelt zich te zeer in het verbor gene af. Laat een vrouw zich uitspreken, en het eerste verwijt dat men haar zal maken, houdt in dat zij geen vrouw meer is. Het is al moeilijk genoeg enige waar achtigheid te leggen in de mond van een man”. SALISBURY (Reuter/DPA). De toekomstige premier van Rhodesië, Moegabe, heeft gisteren gezegd dat zijn natie als buurland van Zuid-Afrika goede betrekkingen met dit land moet onderhouden. Hij sprak gisteren op een persconferentie. Hij zei te hopen dat de handel met Zuid-Afrika zal worden uitgebreid. De overwinning van de apartheid is een zaak van de Zuidafrikanen, die diplomatiek en moreel zal worden gesteund, aldus Moegabe. Vluchtelingen uit Zuid-Afrika kunnen op hulp rekenen wanneer zij Rhodesië binnen komen, maar het zal vrijheidsstrijders niet worden toegestaan tegen Zuid-Afrika te opereren vanuit Rhodesië, zo waarschuwde Moegabe. Hij kondigde verder aan ook de portefeuille van Defensie te zullen beheren in zijn toekomstig kabinet. De lijst van ministers en de vermoedelijke datum van de onafhankelijkheid zullen volgens functionarissen van de ZANU begin volgende week worden bekendgemaakt. Moegabe verklaarde, dat Nkomo van de ZAPU de post van president heeft geweigerd en een ministersfunctie wenst. Opneming van een of twee blanke ministers in het kabinet kan de blanke minderheid ervan overtuigen, dat de regering geen racistische politiek zal bedrijven, aldus Moegabe. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Ghotbzadeh, heeft gistermiddag de studenten die de Amerikaanse ambassade bezet houden ervan beschuldigd niet van plan te zijn hun belofte tot uitlevering van hun gegijzelden aan de regering te houden. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/AMMAN. De Israëlische regering heeft gisteren in een verklaring afwijzend gereageerd op de gezamenlijke oproep van de Franse president Giscard d’Estaing en koning Hoessein van Jordanië, de PLO te laten deelnemen aan onderhandelingen over een vredesregeling. In de gezamenlijke oproep werd gepleit voor een oplossing op basis van de resolu ties van de VN-Veiligheidsraad en werd gezegd, dat het Palestijnse volk het recht heeft zelf te beschikken over zijn toe» komst. Ook werd gesteld dat de grondsla gen van een vredesregeling voor het Mid- den-Oosten voor beide partijen in het con flict geldig moeten zijn. i de ssin- len- idel Ceu- leek mi- kan ties, dit WASHINGTON (Reuter). President Carter zal in de nabije toekomst krachtig ingrijpen in de Amerikaanse economie. Dit heeft de burgemeester van Brooklyn in de staat Ohio, John Coyne, verklaard na afloop van overleg tussen Carter en een aantal burgemeesters op het Witte Huis. Volgens Coyne heeft Carter gezegd de begroting sluitend te willen maken door op alle posten te bezuinigen. Coyne gaf niet aan hoe omvangrijk de bezuinigingen zullen zijn, maar de burgemeester van Parma, John Petruska, sprak van drasti sche besnoeiingen. OSLO (Reuter). In Noorwegen is een dagboek gevonden dat is nage laten door Vidkun Quisling, de Noor se „Mussert” die na de nederlaag van de Duitsers in de Tweede Wereld oorlog wegens hoogverraad is te rechtgesteld. In zijn dagboek beschrijft Quisling omstandig de gebeurtenissen in 1940, toen hij zijn land verried en tijdens de Duitse bezetting van Noorwegen pre mier werd. Quisling noteerde de gebeurtenis sen dag na dag tot 9 april toen het Duitsland van Hitler Noorwegen bin nenviel en hij vermeldt zijn geheime ontmoetingen en handelingen’ Het dagboek geeft ook indrukken van Quislings leven op het hoogte punt van zijn macht en van zijn wan hoop in later jaren. Volgens het Noorse dagblad werd het dagboek voor 50.000 kronen door een particulier verkocht aan een anti quair in de Noorse hoofdstad. Quisling werd in 1945 schuldig be vonden aan hoogverraad en terecht gesteld. De vrouwtjes hebben veel aan het Frans te danken. Uitdrukkingen als „femme fa tale” en „cherchez la femme!” kunnen in alle talen onvertaald blijven. Dat het Frans omgekeerd ook veel aan de vrouw tjes te danken heeft, is minder makkelijk aan te tonen. De Académie Frangaise, gesticht in 1635 op aandringen van kardi naal Richelieu, heeft 345 jaar uitstekend verborgen weten te houden dat ook onder Franse vrouwen wel enkele „onsterfelij- ken” zouden kunnen schuilen. Want zo worden de veertig leden waaruit de Aca démie Franchise bestaat, aangeduid. Sinds eeuw, jaar en dag komen de heert jes elke donderdag van 15.30 uur tot 16.30 uur bij elkaar, niet om te bavarderen (dat zal toch hoop ik geen gallicisme zijn?), maar om HET woordenboek samen te stellen. Nu doe je natuurlijk niet veel in een uurtje per week, ook al ben je met z’n veertigen, dus tot nu toe zijn sinds 1694 maar acht edities van dat woordenboek verschenen: in 1694, in 1718, in 1740, in 1768, in 1798, in 1835, in 1878 en in 1935. Tussenpozen dus van 24, 22, 28, 30, 37, 43 en 57 jaar. Er komen steeds meer woorden bij, moet u rekenen. De laatste editie van 1935 bevatte 37.000 woorden, terwijl onze Van Dale van 1976 blijkens het voorbe richt ruim 200.000 woorden moet om vatten. elf taal, t de men ens. tien eer, en aan- llen ■gen den hun (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Vlaams-Waalse twisten in de al geruime tijd onrustige Voerstreek zijn gisteren opnieuw opgelaaid: er ontstonden hevige rellen toen 1200 Vlaamse demonstranten op een kleine 500 Waalse tegenbetogers botsten. Vijfentwintig mensen werden gewond, onder wie twee Vlamingen, die door een Franstalige inwoner van de Voeren met een buks onder vuur waren genomen. Elf personen werden gearresteerd, onder wie een pastoor die de rijkswacht had uitgescholden. In de Voerstreek - een gebied ten zuiden van Nederlands-Limburg, met ongeveer 4000 inwoners - is de situatie al geruime tijd gespannen. Een meerderheid van de inwoners bepleit aansluiting van de Voerstreek bij Wallonië, iets waarvan de Vlamingen niet willen horen. In de uitzending werd Irak beschuldigd van in menging in de binnenland se aangelegenheden van Iran. Twee nieuwe bom aanslagen op oliepijplei- dingen hebben het aantal explosoies bij olieinstalla- ties in de Iraanse provincie Khoezestan op negen in twee dagen gebracht. Dit heeft de Iraanse minister van Oliezaken, Moinfar, meegedeeld. Overdracht van de gegij zelden betekent niet dat zij worden vrijgelaten. Het parlement zal de terugkeer van de sjah en diens bezit tingen moeten eisen „voor dat eventueel spionnen kunnen worden vrijgela ten,” aldus de bezetters. Op de vraag hoeveel ge gijzelden er precies zijn werd geantwoord: „onge veer vijftig, u zult het wel zien wanneer zij worden overgedragen.” Wat de V.N.-commissie betreft bevestigden de be zetters dat er „geheime” afspraken zijn en beweren zij dat minister Ghotbza deh valse verklaringen heeft afgelegd. „Daarom hebben wij een andere af gezant van de revolutionai re Raad geëist. algemeen kiesrecht voor Zuid-Afrika. „Dat zou niet de rechten van de minder heidsgroeperingen waarborgen en zou lei den tot een confrontatie, machtsstrijd en mogelijk dictatorschap,” aldus Botha. Ghotbzadeh zei gister avond dat de studenten binnen 24 uur moeten be sluiten of zij de V.N.-com missie tot de ambassade zullen toelaten. „Voor ons is er niets veranderd,” zei hij nadat hij een vergade ring van de Revolutionaire Raad had verlaten. „Essen tieel is het bezoek van de commissie aan alle gijze laars.” Intussen heeft de rege ring de ambassadeur van Irak verzocht het land te verlaten nadat besloten was het niveau van de bila terale betrekkingen terug te brengen tot zaakgelas tigden. Dit heeft radio-Te- heran bekendgemaakt. Zij zijn evenmin van plan de VN-commissie tot de gegijzelden in de am bassade toe te laten, zei hij in een officiële verklaring. De minister zei dat dit is gebleken op een bijeen komst van functionarissen van het ministerie van Bui tenlandse zaken en de stu denten. De studenten eis ten gisteren dat tevoren openbaar gemaakt zou worden op welk tijdstip de uitlevering zou komen. Eerder op de dag hadden zij nog gezegd nog steeds bereid te zijn de gegijzel den in handen van de rege ring te geven. Ghotbzadeh zei nu dat de studenten het tijdstip be kend willen hebben om de monstranten de gelegen heid te geven naar de am bassade te komen om de overdracht te verhinderen. De bezetters zeiden gis teravond op een persconfe rentie dat de Amerikaanse gegijzelden zullen worden overgedragen op het ogen blik waarop de Revolutio naire Raad dat wenst. Zij willen hen niet aan de mi nister van Buitenlandse (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Russische luchtmacht heeft een omvangrijke lucht brug ingesteld tussen Kaboel en de Sovjet-Unie om de gezinnen van Russische adviseurs in Afghanistan te repatriëren. Dit werd dit weekeinde in militaire krin gen in Washington vernomen. Het plotse linge vertrek van Russische burgers kan volgens waarnemers betekenen dat de Russen op het punt staan een groot scheeps offensief tegen de Afghaanse op standelingen te ontketenen. Een andere mogelijkheid is dat de veiligheid van de Russische burgers een steeds groter ge vaar loopt vanwege de anti-Russische de monstraties in Aghanistan. De Sovjet-Unie heeft in de afgelopen twee weken haar troepenmacht met tien duizend man versterkt. Deze heeft nu een omvang van ongeveer tachtigduizend mi litairen, zo maakte het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekend. De sterkte van de aan de grens staande troepen is met vijfduizend man Op een bijeenkomst van de regerende Nasionale Party in Kaapprovincie zei Bo tha: „Of wij lossen onze problemen op op een basis van begrip en een christelijke benadering of wij gaan ten onder.” Hij zei dat de regering overweegt een conferentie te houden waar alle rassen, met behoud van hun identiteit, zullen beraadslagen over zaken die Zuid-Afrika aangaan. Het is de eerste maal dat een Zuidafrikaanse premier hiertoe oproept. Daarnaast zei Botha, dat Moegabe’s overwinning de strategische positie van Zuid-Afrika heeft gewijzigd. Samenwer king met Zuid-Afrika’s buurlanden zal waar mogelijk worden uitgebreid, maar zal daarbij onderhevig zijn aan het begin sel van niet-inmenging in eikaars binnen- landse aangelegenheden, aldus Botha. „Zou Zuid-Afrika in botsing komen met het communisme, dan zou het Westen ons niet helpen.” Groot-Brittannië en Europa zijn volgens hem niet in een positie dat te doen en de V.S. zouden dat niet willen. Botha: „Wij moeten deze feiten aan vaarden.” In zijn rede, waarin hij zijn bedoeling uitte de apartheidspolitiek te verzachten maar niet op te heffen, zei de premier verder dat de regering niet gelooft in MANILLA (UPI). Een reeks aansla gen met handgranaten heeft gisteren het leven gekost aan een twintigtal mensen op het eiland Mindanao, in het zuiden van de Filippijnen. Volgens de Filippijnse autori teiten gooiden guerrilleros handgranaten in een drukbezochte bioscoop in de stad Ozamiz, en in een menigte op het stads plein van Iligan. In Ozamiz vielen elf doden en 129 gewonden, in Iligan negen doden en 106 gewonden. De exploderende handgranaten veroorzaakten paniek on der de menigte, zodat veel slachtoffers vielen in het gedrang van mensen die een goed heenkomen zochten. Mindanao is al lange tijd een bolwerk van een islamitische afscheidingsbewe ging, het Nationale Morofront, maar de steden Ozamiz en Iligan hebben een overwegend christelijke bevolking De Fi lippijnse autoriteiten konden nog geen opheldering verschaffen over de identiteit van de daders. De onsterfelijken van de Académie Fran^aise vormen dus een rustig clubje, dat een dezer dagen heftig dooreenge- schud werd door het voorstel voor het eerst in bijna drie en een halve eeuw een vrouw toe te laten: de schrijfster Margue rite Yourcenar. Bij overlijden van een der leden kiezen de overigen wier sterfelijk heid nog niet is aangetoond, een nieuw lid, en dat werd dit keer dus Marguérite Your cenar met 20 stemmen voor, 12 stemmen tegen en 4 onthoudingen. Ze had veel tegen. Ten eerste is ze dus een vrouw, hoewel ze eens gezegd heeft: „Ik ben aller eerst schrijfster en dan pas vrouw”. Het feit dat ze 25 jaar samengeleefd heeft met een onlangs gestorven vriendin, doet voorts vermoeden dat ze lesbienne is. Ze heeft 25 jaar geleden de Amerikaanse nationaliteit aangenomen, en is van plan in Maine, in de Verenigde Staten, te blij ven wonen (wel zorgde de Franse regering ervoor dat ze, behalve haar Amerikaanse paspoort, ook weer een Frans paspoort kreeg). Ze weigerde de traditionele sollici tatiebrief te schrijven en meldde bij voor baat dat ze maar weinig bijeenkomsten zou bijwonen, en ook niet van plan was het traditionele groene kostuum van de „onsterfelijken” te dragen. Dat ze ook in Brussel geboren werd, moet bij dit alles nog het meest verdraaglijke geweest zijn voor het aanstaande collega’s, van wie de een haar „het monster van Loch Ness” noemde, en de ander fijntjes opmerkte: „De grootste eer die je een vrouw kunt bewijzen, is haar te bewonderen zonder haar te kiezen”. ALGIERS (Reuter). Westsaharaanse guerrillastrijders hebben na een veldslag van zes dagen een Marokkaanse troepen macht van 7000 man verslagen. Dit heeft de bevrijdingsbeweging van de Westelijke Sahara, Frente Polisario, zaterdag in Al giers in een communiqué meegedeeld. Volgens het communiqué zijn 1.357 sol daten van de Marokkaanse Zellaka-strijd- macht „uitgeschakeld” en 29 gevangenge nomen. De slag zou 1 maart zijn begonnen in de streek Waldi Draa in Zuid-Marokko, waar de Sahara begint. Naar verluidt is de Zellaka-strijdmacht opgebouwd om het noordelijk deel van de Westelijke Sahara te beheersen. Een andere strijdmacht, de Oehoemacht, zou het zuidelijk deel moe ten beheersen van het gebied, dat rijk is aan fosfaat. Marokko en Mauretanië bezetten in 1976 de voormalige Spaanse Sahara, maar Mauretanië trok zich vorig jaar te rug uit dit gebied. Marokko bezette daar op heel Westelijk Sahara. Mauretanië on dertekende een vredesovereenkomst met het Frente Polisario. Volgens leiders van Polisario had de Mauretaanse regering afgelopen donderdag het zuidelijke deel van Westelijke Sahara formeel aan de bevrijdingsbeweging moeten overhan digen. Intussen hebben de leiders van zes Sa- haraanse landen zaterdag op een confe rentie en Bamako (Mali) een politieke ver klaring aanvaard waarin de jongste reso lutie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (ÓAE) over de Westelijke Sahara wordt goedgekeurd. In die verklaring van de leiders van Mali, Algerije, Niger, Mau retanië, Tsjaad en Libië wordt steun uit gesproken aan het recht van het Saha- raanse volk op zelfbeschikking en wordt buitenlandse inmenging in Afrika veroor deeld. tnjfel Q f

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3