S] De behoefte van Suriname aan orde op zaken B J Nieuwe wegen voor hulp aan blinden BB L Sts SBl AI DamiatePers i BETEKENIS STAATSGREEP LIJKT BEPERKT Umuider Courant NOTITIES OVER: iil M Ij WW 4 1980 10 MAART MAANDAG M. Süiih (V Dl Een non-politicus als premier in een roerig land, door Ton Nillissen. Pogingen blinde en slechtziende kinderen beter in de maatschappij te integreren, door Frangoise Ledeboer. De toekomst van Suriname en de kans op een bajonet- ten-regime, door generaal-majoor M. H. von Meijenfeldt. IJ nel, van IJm sma we niet van Qua gen wijt vrot gevt tuu! *3^ „De overeenkomst tussen zienden en niet of zeer slecht zienden is groter dan het ver schil”. Dit schrijft een werk groep van medewerkers aan het Koninklijk Instituut tot Onderwijs van Blinden (KI- OB) en externe deskundigen, in een nota die afgelopen week is aangeboden aan minister Pais van Onderwijs en staats secretaris Veder-Smit van Volksgezondheid. ssmb Thailand gaat er op vooruit, zo meesmuilde een buitenlandse commentator vorige week na de verkiezing van generaal Prem Tinsulanonda tot premier. Geen bloedige of gladjes verlopende staatsgreep bracht de nieuwe leider in Bangkok aan de macht, maar een keurige procedure waarbij het 475 zetels tellende parlement met 395 stemmen deze non-politicus tot opvolger benoemde van generaal Kriangsak Chomanan. w ^55 -■ füüïfeft E Generaal Kriangsak Straatbeeld in Bangkok Bewaking voor het populaire radiostation Apintie. Premier Prem Tinsulanonda Mevrouw Veder-Smit f 155,00 i .•««««MV A' Meesmuilend bezien of niet, het was een opmerkelijke gebeurtenis in deze Zuidoostaziatische staat, waar regeringswisselingen door middel van coups van binnenuit danwel door de eenvoudige maar niet mis te verstane macht van de wapens, geen zeldzaamheid zijn. In de 48 jaar waarin men in Thailand met enige goede wil kan spreken van een constitutionele monarchie, heeft het land 44 regeringen gekend waarvan bijna de helft tot stand kwam na een staatsgreep. Ook Prems voorganger, Kriangsak, kwam door middel van een coup aan de macht. Even opmerkelijk overigens is het verdwijnen van deze putchist. Kriangsak trad niet af omdat hij het regeren moe was, maar omdat zijn beleid tot ernstige tegenstellingen leidde. Tijdens zijn ontslagname aan het parlement zei de generaal letterlijk: „Er is niet alleen sprake van een conflict tussen mij en de oppositie, maar ook tussen parlement en regering. Een conflict binnen de natie is een slechte zaak. Daarom bied ik mijn ontslag aan, zodat de democratie kan overleven.” Nobeler, zo lijkt het, kan het al niet. De voortdurende massiever wordende oppositie tegen de regering Kriangsak concentreerde zich op vooral drie kwesties: - De olie- en gasprjjsverhogingen, voor een deel gevolg van zijn economische politiek; - de groei van de misdaad vooral in de toch al notoir gevaarlijke hoofdstad Bangkok; - het beleid tegenover de Indochinese vluchtelingen, dat door veel Thais als te humaan en vooral als te zwaar drukkend op ’s lands toch al wankele economie werd ervaren. Voeg bij al deze sociale en economische onzekerheden de instabiliteit aan de Thais-Cambodjaanse grens en het plaatje van instabiele, voortdurend laverende maatschappij is compleet. Het was en is daarom verbazend, dat toen duidelijk werd dat de Voor het onderzoek naar de pro blematiek van blinde en slecht ziende kinderen heeft de werk groep ook een kijkje genomen in het buitenland. Zo zijn over Dene marken en de Verenigde Staten vele gegevens bekend over de nieuwe vorm van hulpverlening die de werkgroep voor ogen staat. regering Kriangsak het langs democratische weg niet zou redden, hij of een ander niet greep naar het instrument van de dwang en repressie. De nieuwe premier van Thailand moet veel gegeven zijn als hij de levensduur, 13 maanden overleeft waarop de gemiddelde Thaise regering mag rekenen. Politiek ervaring heeft generaal Prem niet. Hij was een paar jaar onder-minister van Binnenlandse Zaken, in welke functie hij nauwelijks opviel. En vorig jaar werd hij bewindsman op Defensie. Het terrein waarop Prem echter zijn bekendheid en populariteit verkreeg is dat van „zoals hij dat eens noemde, zijn „bruidegom”, het leger. Deze 59-jarige vrijgezel die er nooit een geheim van maakte dat politiek voor hem een ver van zijn bed liggende zaak was, werd een nationale held als bevelhebber van het Tweede Legerkorps, dat was belast met de bestrijding van de guerrilla in het noordoosten van Thailand. Hij boekte daarbij opmerkelijke successen. Hij wist tientallen dorpen in dit zeer arme deel van het land weer aan de centrale overheid in Bangkok te binden en straalde als legercommandant zoveel Charisma uit, dat communistische guerrilla’s bij honderden tegelijk naar hem overliepen. De belangrijkste reden voor het succes van Prem was de door hem toegepaste combinatie van De regionale centra zullen zich, aldus de werkgroep, niet alleen moeten bezighouden met het on derwijs aan blinde en slechtziende kinderen. Minstens even belang rijk is dat die kinderen begeleid worden bij een zinnige besteding van hun vrije tijd. In 1808 werd in Nederland in Amsterdam op bescheiden schaal begonnen met onderwijs aan blin- Suriname heeft voor een kor te tijd behoefte aan een dictator om orde op zaken te stellen. Dat hoorde ik onlangs iemand zeg gen die de ontwikkelingen in dat land nauwlettend volgt. De militaire staatsgreep van twee weken geleden heeft mijns in ziens de weg vrijgemaakt om in deze behoefte te voorzien. Zal iemand van de geboden gele genheid gebruik maken? Wat heeft de sergeanten ertoe ge bracht naar de macht te grijpen? Ik ga voorbij aan de binnenlandse po litieke factoren die op de achter grond van de omwenteling een rol speelden en beperk mij tot de mili taire. En in de eerste plaats denk ik dan aan de onvrede onder het per soneel over onder andere: de betere salariëring van de militairen die in het verleden onder de Nederlandse vlag dienden; de bevordering van bepaalde onderofficieren tot offi cier en over de wijze waarop perso neelsproblemen werden aangepakt. Een tweede factor was ongetwij feld de onzekerheid onder het per soneel over de toekomst van de or ganisatie. Er waren geruchten over de plannen om de krijgsmacht on der te brengen in een para-militaire organisatie. Maar er werd ook ge sproken over de mogelijkheid om de krijgsmacht in te schakelen bij de verdere ontwikkeling van het lai d. Op het bureau vai de betrok- kei mb ister lag wel eei studie over deze problematiek, maar de ii houd ervan werd niet prijsgegeven en be slissingen bleven uit. de kinderen. Sindsdien is er na tuurlijk veel veranderd in de wijze waarop en de mate waarin de vi sueel gehandicapte werd en wordt begeleid. Het is echter nu voor het eerst dat zo duidelijk de nadruk wordt gelegd op het belang van hulpverlening aan het kind terwijl het in zijn natuurlijke omgeving blijft gehandhaafd. Zijn de sergeanten van vandaag de dictators van morgen? Dat de onderofficieren die nu de Nationale Militaire Raad vormen straks weer hun oude plaats in de gelederen van de Surinaamse krijgsmacht zullen innemen, lijkt mij onwaarschijn lijk. Maar even onwaarschijnlijk is het dat zij in staat zijn om op een verantwoorde wijze leiding te geven aan de Surinaamse samenleving. Een groot probleem is dan ook om een voor alle partijen aanvaardbare weg uit de nu ontstane situatie te vinden. Suriname gaat roerige tij den tegemoet als de Nationale Mili taire Raad besluit om de touwtjes in handen te houden. Dan worden in de toekomst de zaken tenslotte met de bajonet in de hand geregeld. De republiek Suriname staat wel als vijfde op de wereldranglijst van producenten van de strategisch be langrijke grondstof bauxiet (plus minus 6 miljoen ton per jaar). Het gaat hier echter niet om een schaar se grondstof zoals olie en het even tueel wegvallen van de Surinaamse produktie kan door een verhoging van de produktie elders (bijvoor beeld Amerika) worden opgevan gen. Overigens lijkt mij dat een weinig waarschijnlijke ontwikke ling omdat 90 procent van de Suri naamse export komt uit de verkoop van bauxiet. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr H. C. van der Mije Ht den gene gelij deel exp 4 li r c t r e I i v s c I 1 i 1 1 1 1 44 De dag kreg< voor leert pane read gew< wort hang meei Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 WW kunnen blijven en naar normale scholen gaan. Deze regionale centra zouden drie „werkvelden” moeten krij gen, aldus drs. J. A. Welling, direc teur van het KIOB. Hij omschreef deze activiteiten op een persconfe rentie als volgt: 1. Het bieden van informatie aan de gehele regio en in het bij zonder aan ouders van een blind of zeer slechtziend kind. Dit laat ste kan inhouden: observatie en onderzoek en eventueel verwij zing naar algemeen maatschappe lijke voorzieningen. 2. Het bieden van hulp aan kind en ouders bij de ontwikkeling van de motoriek, de sociale vaardighe den, zelfraadzaamheid en vrije- Het rapport heeft de titel ’’Nieu we wegen in de hulpverlening aan blinden en slechtzienden” meege kregen. Gezien deze overeenkomst, zijn de samenstellers van het rapport ervan uitgegaan dat allereerst moet worden geprobeerd blinde en slechtziende kinderen zoveel mogelijk op te voeden en op te vangen in de maatschappij. Hen laten wonen in instituten heeft tot gevolg dat zij geïsoleerd komen te staan van hun leeftijdgenoten en daardoor later ook in een grotere uitzonderingspositie dan nodig maakt het mogelijk om emoties die bepaalde beslissingen soms oproe pen te beheersen voordat er wordt gereageerd. Maar in Suriname werd de soep zo heet gegeten als zij werd opge- diend en dan lopen de zaken ge makkelijk uit de hand. Alleen een politiek en militair leiderschap van hoog niveau kan een dergelijke ont wikkeling voorkomen. Dat er in Suriname moeilijkhe den zouden ontstaan over het vraagstuk van de vakbondsrechten voor onderofficieren was te ver wachten. Zeker de commandant van de krijgsmacht stond met be trekking tot dit beleidsonderdeel voor grote problemen. Gelet op de omvang van zijn commando moet hij zichzelf in staat hebben geacht om de belangen van al zijn perso neelsleden op een adequate wijze te behartigen. De behoefte aan een overlegstruc tuur (een militaire vakbond) naast de militaire organisatie, die onder geschikten de mogelijkheid bood van direkt contact over militaire vraagstukken met de politieke lei ding, zal hij hebben ervaren als een teken van wantrouwen in zijn be leid en een aantasting van zijn ge zag. Een conflict tussen de militaire leiding en de onderofficieren over dit vraagstuk was dus een reële mogelijkheid. Het werd tenslotte een signaal voor de omwenteling. De internationale politieke bete kenis van de staatsgreep lijkt mij, zeker op korte termijn, uiterst be perkt. De militaire krachtsverhou dingen in de regio zijn onveranderd gebleven. De strategische waarde van Suriname is gering: het land is betrekkelijk arm; moeilijk toegan kelijk en ligt vrij geïsoleerd aan de noordkust van Zuid-Amerika. Hoe is het mogelijk dat enkele jonge sergeanten met zoveel succes een greep hebben gedaan naar de macht? Wie zich deze vraag stelt, moet bedenken dat de positie van de onderofficier in de „mini-krijgs- macht” van Suriname te vergelij ken is met die van de kolonel in het Nederlandse leger. Hij werkt direkt onder het hoogste politiek-militair niveau en draagt mede door het beperkte aantal officieren en het ruime takenpakket van de krijgs macht, een grote verantwoordelijk heid. Het zijn dan ook met name de onderofficieren die veel invloed hebben op de „troep”. aan gewone vormen van onder wijs. Hij kon tijdens de aanbie ding van het rapport de medede ling doen dat op zijn departement een werkgroep een regeling aan het ontwerpen is, die het mogelijk maakt dat „scholen voor gewoon lager onderwijs, die een gehandi capt kind opnemen, indien dit noodzakelijk is (beperkte) facili teiten ontvangen”. Deze werk groep komt nog dit voorjaar tot een eindresultaat. Per 1 augustus kan dan een begin worden ge maakt met het verstrekken van faciliteiten waar dit nodig is, aldus de minister. Op het ogenblik wor den hier en daar al incidenteel faciliteiten verleend. Via regionale centra zou gemak kelijker gerealiseerd kunnen wor den wat de werkgroep be langrijk vindt: het begeleiden van kinderen terwijl zij bij hun ouders tijdsbesteding van het kind. Daar naast zal vanuit dergelijke centra ook hulp geboden dienen te wor den aan kind, ouders en leer krachten voor zover het kind van uit het gezin deelneemt aan regu lier kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs of vormen van buiten gewoon onderwijs/. 3. Aangezien het welhaast vast staat dat niet ieder kind zal kun nen deelnemen aan het reguliere onderwijs, zullen de regionale centra ook over een dagcentrum moeten beschikken met onder wijs- en vormingsmogelijkheden”. Staatssecretaris Veder-Smit zei de inhoud van het rapport van groot belang te achten. Zij deelde mee dat de aanbevelingen van een uit ambtenaren en ouders van ge handicapte kinderen bestaande commissie over thuisverzorging van dergelijke kinderen, momen teel nader geconcretiseerd en op financiële consequenties worden bezien. Minister Pais kon zich geheel met het standpunt verenigen dat gehandicapte kinderen en jonge ren moeten kunnen deelnemen I Een grote organisatie is op dit punt minder kwetsbaar: de toplei ding is niet meer van alles op de hoogte en de verschillende niveaus van leiding hebben voldoende ruim te om een aantal zaken zelfstandig te regelen. Een zekere afstand tus sen beleid en uitvoering houdt dan ook de betrokkenheid van het per soneel bij wat elders gebeurt bin nen verantwoorde proporties en 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Er zijn thans vijf instituten voor kinderen met een visuele handi cap, naast twee dagscholen voor slechtziende kinderen. Het rap port komt tot de conclusie dat er, in plaats daarvan, zeven regionale centra opgericht moeten worden. Deze instellingen zouden tevens opengesteld moeten worden voor anderzins gehandicapte kinderen en volwassenen. De dukt strat sten zeeg meel mete oosti naar pres het kom kleu groti maa dooi bij 1 tigdi aans niet de van ken< eers ronc eind Een deel van de onvrede binnen de Surinaamse krijgsmacht hield mijns inziens direkt verband met de beperkte omvang van de organisa tie (rond 1000 man). Immers in een kleine zelfstandige militaire een heid zijn beleid en uitvoering moei lijk te scheiden en is de kans groot dat iedereen zich overal mee bemoeit. ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Een andere factor is dat Surina me onvoldoende mogelijkheden heeft om het land werkelijk tot ont wikkeling te brengen. En de aan houdende uittocht van Surinamers naar Nederland laat zien dat ook de bereidheid onder de bevolking om zich voor dat doel in te zetten, be perkt is. De aandacht van de wereld is dan ook meer gericht op de ont wikkelingen in Centraal-Amerika. krijgskunde enerzijds en anderzijds het gebruik maken van een sociaal, economisch en psychologisch actiepunt. Vooral op de boeren maakte zijn optreden grote indruk, gewend als die waren dat het krijgsgeweld van welke kant dat ook kwam, hun magere oogst vernietigde en niets overliet van zuinig gespaarde voorraden. Prem daarentegen zag streng toe, dat de boeren zoveel mogelijk werden ontzien en zorgde er daarnaast voor, dat er mogelijkheden kwamen voor modernisering van landbouwtechnieken. Na zijn benoeming tot generaal, beloning voor zijn optreden als veldcommandant, werd Prem in 1977 ook benoemd tot plaatsvervangend opperbevelhebber van de landmacht. In datzelfde jaar, toen, zoals gezegd, Kriangsak in een overigens rustig verlopen coup de macht greep, kreeg generaal Prem ook nog de functie van vice- minister van Binnenlandse Zaken. Meer weerstanden wekte zijn volgende stap op de ladder. In 1978 benoemde Kriangsak Prem tot opperbevelhebber van het leger. Een grote verrassing omdat daarmee een aantal aanmerkelijk qua ancieniteit hoger gekwalificeerde collega’s werd overgeslagen Mocht deze promotie al tot gemor in de legertop leiden, bij het middenkader en de lagere echelons was Prems populariteit dermate onomstreden, dat er geen kans was dat de militaire elite iets tegen haar nieuwe commandant kon ondernemen. Nieuwe politieke ervaring kon Prem Tinsulanonda opdoen bij zijn intrede in het zogenaamde witgewassen kabinet van Kriangsak als minister van Defensie. Witgewassen, omdat de toenmalige premier zijn coup liet legaliseren door verkiezingen waarbij nu nog het niemand duidelijk is welke partij het hardst fraudeerde. Kriangsak kon in ieder geval blijven zitten, nu met het aureool van democraat. Het is combinatie van politieke onbevangenheid, dus smetteloosheid, en het beeld van de populaire recht-door-zee-legerheld, welke vermoedelijk Prem nu hebben gebracht waar hij is: in het paleis van de minister-president. Hij zal het er, zo mag men aannemen, niet lang uithouden. In de smoezeligheid van de Thaise politiek van alledagen, dat gevoegd bij zijn weerzin tegen politiek in het algemeen zullen enerzijds ook zijn handen snel vuil worden in de ogen van hen die hem nu bewonderen en zal zijn weerzin tegen het politieke gebeuren wellicht omslaan in afkeer. Bij zijn verkiezing tot premier zei Prem: „Ik voel me zeer bezorgd. Het is een heel moeilijke positie. Ik had het niet verwacht. Ik weet dat ik een beperkt vermogen heb om ’s lands problemen aan te kunnen, maar ik vraag om medewerking van iedereen.” 15.90 45.85 60.00 180.70 233,00 0.80 .bwibbbi I, - BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES, gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 Gaat Thailand er op vooruit? komen te verkeren, zo wordt gesteld. x s srn-NH ZL ,3 lil

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4