rond de losplank Mavo-leerlingen in verzet voor 11 Cmö Beeldhouwwerk Ontmoeting” Jos Wong financiële misrekening AFZETMOGELIJKHEDEN GEZOCHT VOOR MISKENDE VISSOORT Tl P II plein 1945 deze week J 5 4 1980 MAANDAG 10 MAART DOOR l It ■S B Nadere toelichting nieuwbouwplannen rond Wijkertoren i AW B I leerlingen in ontvangst kon nemen. Woensdag zal een delegatie van de leerlin- Energiebeleid voor D’66 Velsen nader toegelicht 4 r „KLEINE LETTERTJES” IN ITALIAANSE OFFERTE 5 - ui IILj IJMOND (Van een onzer verslaggevers) 4 1 r< r J 1 'I I Schip van bijleg” L IJMUIDEN. Een smaakpa- nel, waarin tien personeelsleden van TNO-Visserijprodukten in IJmuiden, oordeelde gunstig over smaak en kwaliteit van de Blau we wijting, ooit wellicht een nieuw fenomeen binnen het rijtje van gangbare visserij produkten. Qua smaak kwam hij zelfs gunsti- gen dan makreel en „gewone” wijting uit de bus bij het Huis vrouwenpanel van het in Zeist gevestigde CIVO (Centraal Insti tuut voor Voedingsonderzoek). - Hiaat f\r~ dwz/ WMM VktëW rTvy JU W - - 2 Blauwe wijting valt prima in de smaak bij fijnproevers van TNO -x? V d 5,00 rj Sr ur ur 5,90 5.85 0.00 0,70 3,00 0,80 BEVERWIJK. Meepraten over een programma-van-eisen voor toekomstige nieuwbouw rond de Wijkertoren hangt zonder toelichtend kaartmateriaal wat in het luchtledige. Het buurtcomité Rond de Wijkertoren en deelnemers aan een eerste inspraakronde hieroverdrongen daarom aan op een extra informatiebijeenkomst. winning en -bewerking. Geprobeerd is in middels door gebruik van min of meer „op maat gesneden” steenblokken de ma- teriaalprijs te drukken; althans onder de oorspronkelijk bedongen kostprijs te blij ven. Het opsporen van geschikte blokken - met een minimum aan materiaalverlies - heeft nogal wat tijd gevergd. De Italiaanse firma die de ruwe voorbewerking van het beeld en ook het polijsten voor haar reke ning neemt, krijgt de gebruikte zwarte granietsoort direct uit Afrika aangevoerd. geachte vissoort. De blauwe wijting wordt in brede kringen nog net goed genoeg geacht voor verwerking tot honde- en kat- tevoer. De onder TNO-auspiciën gerichte smaaktests ondergraven de laatste stel ling op een elementair punt. Teksten als „Geen gezeur, wij willen geen nieuwe directeur”, lieten weinig aan duidelijkheid te wensen over. Waarnemend directeur van de MAVO-school, de heer Y. Brunot noemde de demonstratie een ongewenste actie die als mosterd na de maaltijd kwam en niet in het belang van de school was. Afgelopen donderdag schaarde de gemeenteraad zich achter het standpunt van het college om de heer H. ter Buurkes de Vries uit Heiloo te benoemen als directeur. Dit in tegenspraak met het oordeel van onderwijzend personeel en oudercommissie die de heer Brunot liever op die post gehandhaafd zagen. De leerlingen brachten maandag morgen deze wens nogeens luid en duidelijk naar voren met de demonstratie in en rond het stadhuis die ordelijk verliep. Vast staat de de voorbereidingen voor deze actie eind vorige week deels in school hun beslag hebben gehad zonder dat daarvan de schoolleiding in kennis werd gesteld. De demonstratie behaalde niet het beoogde resultaat daar wethouder Scheeper niet het ongenoegen van de gen nogmaals een bezoek aan het stadhuis brengen en haar grieven over het besluit van de gemeenteraad aan de wethouder kenbaar maken. Blijkbaar geheel op eigen initiatief togen maandagmorgen circa tweehonderd leerlingen van de Hugo de Groot-MAVO, gevestigd aan de Grahamstraat in IJmuiden naar het stadhuis, waar zij luidkeels en met spandoeken hun I J wel van 1 be- plus- Het tiaar- ;ven- imse 'ging /oor- :van- een ikke- Suri- koop DE AFGELOPEN WEEK IS VERDER TOCH WEL SCHRAALHANS keuken meester geweest doordat de visserij be duidend minder opleverde dan verwacht. Bovendien is de visserij wat verderaf ko men te liggen waardoor het voor een aan tal schepen interressant werd de vangst in een Noord-Nederlandse haven te lossen. Dit is dan ook menigmaal gebeurd. Bo vendien moest een tweetal schepen met elkaar aan de sleepdraad binnen komen. De KW 141 kreeg bij het uitzetten van het net het hele zaakje in de schroef waardoor men hulpeloos kwam rond te drijven. De kotter IJm. 207 was echter als reddende engel in de buurt, nam de hele hap op sleeptouw en leverde het schip veilig af in de vissershaven. Pas op de helling kon het weerbarstige net uit de schroef gehaald worden. Maar 70 bakken vis waren er aan boord. Ook de IJm. 207 kwam binnen met een minimumvangst door de verloren ge- gane vistiid. si daag t de male weer i van illen hijn- jk is een even ving, t om bare ie te J tij- Mili- es in m in met i. rina- jden ont- aan- ners k de om be steld ont- <a. ‘O voerd wordt, toch steeds hun afnemers van koolvis voorzien, sloten elk risico uit door de benodigde koolvis in het buiten land op te doen. Hierdoor werden deze met een dubbele portie opgescheept en daar moeten doorgaans de aankoopprij zen onder lijden. Wat dan ook prompt gebeurde. De reis van de KW 170 kon dan ook afgesloten worden met een besom ming van ruim 70.000,-. Niet slecht maar ook weer niet om over naar huis te schrij ven. Toch heeft het schip vers ijs aan boord genomen en is met frisse moed een nieuwe reis begonnen. Commissie internationale betrek kingen. De commissie internationale betrekkingen komt woensdagavond om half acht bijeen. Als tegenhanger van de in Velsen gehouden Sri Lan- ka-week is een Hollandse week in voorbereiding nog dit jaar te houden in de Velsense zustergemeente Gall (op Sri Lanka). Agendapunt is vast stelling van een draaiboek daarvoor. landen voor de blauwe wijting aan de dag wordt gelegd. Op haringvangst ingericht schepen gin gen zich toeleggen op de vangst van ma kreel, schelvis en wijting. In deze sector vallen de vangstactiviteiten in de maan den februari en maart goeddeels stil. En juist dan zwemt de blauwe wijting in groten getale en in topconditie ten oosten van de Faeroer. Een hiaat in het vangst- schema kan worden weggewerkt door be jaging van de tot dusver minderwaardig Japan geliefde visprodukt Surimi (in ge malen vorm). De proef is vastgelopen en kel en alleen op te geringe vriescapaciteit van hierbij betrokken schepen, zo verze kert de heer Houwing. De zeer beperkte bewaarmogelijkheid als natte vis komt |T Commissie algemene zaken. Voor komende week vier openbare com missiebijeenkomsten op het verga- derrooster voor het Velsense gemeen tehuis. Als eerste komt maandagmid dag om half vier de commissie alge mene zaken bijeen. Ter sprake komt een nieuw gemeenteblad gewijd aan het punt gewestvorming. Het eerdere minderheidsstandpunt van de PvdA- wethouders Meijers en Scheeper (be stendiging van de lopende relatie met de IJmondgemeenten) wordt daarin ondersteund. Jos Wong: „De Velsense opdracht dreigt voor mij ondanks pogingen de kosten te drukken een schip van bijleg te worden. De kwestie ligt mij loodzwaar op de maag; neemt u dat van mij aan. Het Italiaanse bedrijf waarmee ik in zee ben gegaan heeft het er al evenmin makkelijk mee. Ik hoop dat het laatste van die kant in verde re inschikkelijkheid resulteert.” Met het tot nu toe verstrekte aankoop- krediet voor het kunstwerk (35000 gulden) zit de gemeente ver boven de voor openba re gebouwen geldende 1 procentsregeling voor artistieke verfraaiingen. Het biblio theekgebouw heeft niet meegerekend de inrichting pakweg twee miljoen gulden gekost. Een bedrag van twintigduizend gulden was daarmee het besteedbare maximum geweest. Een nieuwe krediet aanvraag ligt gezien het voorgaande een beetje in de lijn der verwachtingen. De handel krijgt onder meer via een marktonderzoek een leidende rol toebe deeld bij verdere pogingen de blauwe wijting voor de vaderlandse viseter aan vaardbaar te maken. De „publieke smaak” is even hardnekkig als gevoelig. Wat de boer niet kent dat lust hij niet TNO Visprodukten in IJmuiden werkt aan een doorbraak. Professionele vis- proevers en ploegjes van vrij willekeurig gekozen „proefpersonen” gaven de aller eerste aanzet. HET ENIGE WAAR GEEN EIND AAN SCHIJNT TE KOMEN is de jacht op makrelen. Topvangsten worden van tijd tot tijd gemeld. Binnenvarende schepen tot soms op dek aan toe beladen met diepvriespakken. Regelmatig komt het voor dat men al vriezende thuisvarende is en eenmaal voor de haven hetgeen niet weggevroren is eenvoudig over boord moet zetten. Omdat gelegenheid ont breekt de vis voldoende vers aan wal te brengen. Onze schepen vissen nog immer bezuiden Engeland en Ierland. Afgelopen week verschenen twee ringnetvissers on der Engelse vlag hier in de haven met rond de 300 ton makreel, welke gevangen was voor de monding van de Humber met Huil in zicht. Onze buren aan de overzijde van de Noordzee weten evenmin raad met deze makreel en verkopen dan ook aan wie ze maar hebben wil. Meerdere malen worden al ladingen verkocht aan de vis- meelindustrie in de Scandinavische lan den. Aan de regelmatig gemelde leveran ties naar landen achter het Ijzeren Gor dijn is daarmee blijkbaar een einde geko men. Deze leveranties hadden plaats in de verschillende baaien die Engeland rijk is. Van de wal af kregen de vangstschepen bericht aan welk schip men de vangst af moest leveren waarna dit prompt in de betreffende baai werd opgezocht voor het overhevelen van de comolete lading. houden zijn. De experimentele visreis van 1978 leverde opzienbarende vangsten op zo blijkt uit de rapportage met bijgevoeg de foto’s. Het wegvallen van de haringvangst vormt de directe verklaring voor de be- daarmêe "om 'de hoek kijken. Invriezen langstelling die momenteel door meerdere binnen zes uur is zonder meer noodzake- eerste instantie aan filets en vissticks voor lijk. Bij langer wachten wordt het visvlees rondvis van dit formaat het gangbare eindprodukt. ontevredenheid over de benoeming van een nieuwe directeur kenbaar maakten. 'I 'fïlvo+nrn nlc mU/i <i 17zi<vi nnrw\ 7inf’z><vi o n rtrvnn VELSEN. Het D’66-kamerlid Ineke Lambers behandelt het landelijke ener giebeleid tijdens een ledenbijeenkomst van D’66 Velsen te houden op 26 maart in de Parochiezaal van de Engelmundus- kerk in Driehuis. Haar inleiding over het energievraagstuk draagt als titel ”De kern van de energie”. Voor de vergadering die om acht uur ’s avonds begint, wordt ver der aandacht gevraagd voor puur huis houdelijke zaken als een bestuursverkie zing en de jaarstukken over 1979 en alvast 1980. Van drie aftredende bestuursleden, Pe ter van den Brandhof, Hans Grupstra en Roel Madiol, stellen alleen beide eersten zich herkiesbaar. Kandidaten voor de opengevallen bestuursplaats (Roel Madi ol) kunnen tot de vergaderdatum via het telefoonnummer 023-374336 worden aan gemeld. Commissie ruimtelijke ordening. De commissie ruimtelijke ordening vergadert donderdagavond om half acht in het Velsense gemeentehuis. Van wethouder K. W. Bijl is opening van zaken te verwachten over het welstandstoezicht in Velsen waarbij de laatste tijd nogal wat kritische kanttekeningen worden geplaatst. Onder meer vanuit de betrokken commissies. Door de Projektgroep Nieuwbouw Rond de Wijkertoren wordt daarin tegemoetge komen met een openbare voorlichtings bijeenkomst te houden op 20 maart in De Nieuwe Slof aan de Beverwijkse Kerk straat. Aan de hand van een aantal planologi sche modellen wordt hier duidelijkheid verschaft over de totstandkoming van het programma-van-eisen zoals dat inmiddels in voorlopige versie al ter discussie ge steld is in het kader van de inspraak. Fotomateriaal en dia’s dienen als illustra tiemateriaal. Gedurende de bijeenkomst is aanmelding mogelijk Deelnemers aan de jaarlijkse Visserij- dag vorig jaar september in Den Oever kregen het beestje voorgeschoteld in de voor rondvis gebruikelijke vorm: gefi leerd, en voorzien van een appetijtelijke paneerlaag. Ook hier ongemeen gunstige reacties. Of de blauwe evenknie van de gewone wijting algemeen aanvaard wordt door de Nederlandse consument hangt, zo blijkt bij nader onderzoek, van meer factoren af. Lom*- Het blauwe-wijtingproject is in IJmui den naar buitenlands voorbeeld ter hand genomen. De Noren zien verwerkingsmo- gelijkheden in gedroogde vorm als onder deel van instantmaaltijden. Een Schots experiment omvatte verwerking tot het in Commissie onderwijs. De com missie onderwijs, bijeen maandag avond om half acht, verdiept zich in het onderwijs aan „anderstaligen” waarover een film wordt vertoond. Ander agendapunt: de nieuwbouw ten behoeve van de School voor Prak tische Vorming waarvoor grond aan het Tiberiusplein (IJmuiden-Oost) als bouwlocatie is aangewezen. slap en ongeschikt voor de boven opge- somde bewerkingen aan de wal. Bijko mend aspect is de geringe grootte vergele ken met gangbare rondvissoorten als ma kreel en gewone wijting. Hogere verwer kingskosten per gewicht zijn daarvan de consequentie. Bij gebleken interesse van handelaarskant zou de jacht op de blauwe wijting alleen aan de grote vriestrawlers van de Nederlandse visserijvloot voorbe- Sfflj LnJil (Van een medewerker) Voor eenderde deel van de platvisvloot is de periode van stilliggen inmiddels weer achter de rug. Kernvraag is: lever den de afgelopen weken al of niet verlies op? Door opvarenden wordt daarover verschillend gedacht. Want wat is het ge val? Veel eigenaren hebben in de veertien dagen dat men tot stilliggen gedoemd was, het schip een onderhoudsbeurt gegeven die normaal in de zomertijd plaats gevon den zou hebben. De noodzaak om dit nogmaals te doen is hiermee komen te vervallen. Aan dit werk echter hebben relatief weinig bemanningsleden deel ge nomen. Een uitgelezen kans derhalve voor een extra tijdje thuis in een periode die voor hen helemaal vreemd is. Meerderen hebben dan ook van een heerlijke winter sportvakantie genoten, waar men nor maal niet aan toe komt. Als de zomer aanbreekt zal men evengoed wel van va kantie kunnen genieten door telkens om de beurt een reis thuis te blijven. Met zo’n oplossing wordt de visserij niet meer on derbroken. Men heeft hierdoor weten te bereiken dat relatief minder kuitzieke schol boven water is gehaald. Wat hiervan de voordelen zijn moet in de toekomst nog blijken. Vast staat wel dat er in de periode dat men met slechts een derde deel van de vloot viste, toch nog aanzienlijke hoeveel heden schol naar de visverwerkende indu strie moesten worden afgevoerd; omdat de handel een groot kwantum niet kon hebben voor de gestelde minimumprijs. Nu is er niet alleen schol doorgedraaid. Om dezelfde reden zijn ook prachtige partijen wijting onverkocht achtergeble ven in de hallen. De handel kwam zodoen de op het punt van aanvoer bepaald niets te kort. TOCH WAS HET DEZE WEKEN goed merkbaar in de hallen dat er, door de normaal in IJmuiden aan de markt ko mende schepen, niet gevist werd. Ook andere schepen lieten IJmuiden in die situatie links liggen. Hierdoor lagen de prijsnoteringen over de hele linie wat ho ger dan in andere aanvoerhavens. Hier hebben de fileerbedrijven heel veel aan gedaan. Men wilde hier de mensen meteen aan het werk hebben en niet wachten tot van elders vis binnen zou komen. Daarbij speelde ook mee de vrees de voorgenomen produktie niet op tijd klaar te hebben voor verzending naar welke bestemming dan ook. Het sterkst was dit merkbaar aan de maandagmarkt waar het meren deel van de vloot steeds present is. Men heeft de schepen met de minste moeite kunnen lossen en was dan ook al heel vroeg in de morgen klaar hoewel toch later begonnen werd dan gebruikelijk. De komst van de KW 170 aan de dinsdag- markt gaf dan ook wat de lossing aangaat nauwelijks problemen. Problematisch was wel het feit dat dit schip zich vrij laat meldde en daardoor wat achter het net viste wat de prijsvorming voor het aange bodene aangaat. Handelaren die, hoewel door de eigen schepen geen koolvis aange- De smaakproeven bij TNO-Visserijpro dukten maken deel uit van een bewuste strategie begonnen in 1978 met proefvang- sten in opdracht van het RIVO in het zeegebied benoorden Schotland. De vis meet van kop tot staart circa dertig centi meter en komt in fikse aantallen voor ten oosten van de Faeroer-eilanden. Zijn naam heeft hij niet mee. De wijze van presentatie moet verder goedmaken wat het beestje aan uiterlijk schoon te kort komt. De blauwachtige glans, grijzige kleur van het visvlees maar vooral de grote bederfelijkheid worden als grote maar overkomelijke nadelen genoemd door de heer H. Houwing, afdelingshoofd bij het aan de IJmuidense Dokweg geves tigde instituut. „Of de blauwe wijting gaat aanslaan bij de visliefhebber heeft veel zo niet alles te maken met het eindprodukt, de presentatie dus. Veel hangt daarbij af van de vindingrijkheid bij de visverwer kende industrie”. Hijzelf denkt daarbij in De blauwe wijting, in ingevroren toestand een tamelijk onooglijk produkt met naar het zich laat aanzien uitstekende gebruiksmogelijk heden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een sculptuur genaamd „Ontmoeting”, werkstuk van de Amster damse beeldhouwer Jos Wong, krijgt bin nenkort een plaats voor het op 23 februa ri geopende bibliotheekgebouw aan de Santpoortse Crocusstraat. De aanvanke lijke opzet was: onthulling van het beeld houwwerk op de openingsdatum van de nieuwbouw. De oplevering wordt nu an ders dan eerder aangekondigd begin april tegemoet gezien. Jos Wong kampte met problemen bij de materiaalkeus die uiteindelijk tot een financiële misreke ning zijn terug te voeren. De sculptuur „Ontmoeting” (hoogte 21/2 meter, materiaal een zwarte uit Afrika geïmporteerde granietsoort) bestaat uit twee aaneen te voegen elementen. Wong baseerde zich in een prijsopgaaf op de Velsense Commissie Beeldende Kunst naar nu blijkt ten onrechte op onjuiste cijfers in de offerte van een Italiaanse leverancier. Het bedrag daarin genoemd bleek bij nauwkeurige lezing slechts op één onderdeel van het kunstwerk te slaan. De inderdaad wel gebruikte aanduiding „una piece” (per stuk) - in kleine lettertjes - was in eerste instantie over het hoofd gezien door Jos Wong. Gevolg: de somma van 35000 gulden, waarvoor de opdracht uitgevoerd moet worden, blijkt niet of ternauwernood toereikend. Het beeld „Ontmoeting” krijgt zijn uiteindelijke vorm in het Italiaanse Carrara, plaats van wereldfaam op het punt van natuursteen- V -2^

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5