6( k XH I |i Ét 111 notities <doof udojbuysX ■m iiiiSiiili» til /r iJKT 1 H r jhmI JL 9 TOERISME MAANDAG 10 MAART 1980 I 11 - iiil t 11111 i 1 r ii I"' 11 Uw» NADAT IK U VERLEDEN WEEK al meenam naar Cura sao, is het nu de beurt aan Bonaire, wat oppervlakte betreft het tweede eiland van de Nederlandse Antillen. Gemeten naar inwonertal zou het eiland het echter met een vierde plaats moeten doen, want op Bonaire wonen nog geen 9000 mensen. Een van die negenduizend is de 18-jarige Jacqueli ne Winklaar, geboren op Curasao,maar al jaren op het eiland woonachtig, waar ze het ook best naar haar zin heeft. Ze heeft net een horecaopleiding achter de rug, eindigde als best geslaagde en doet nu praktijkervaring op in het mooie (tpefotfache ',2 direct aan het water ge legen Hotel Bonaire. „Ik vind het boeiend om zo veel mensen te ontmoe ten en steeds weer nieu we vrienden te maken”, aldus Jacqueline, die ook u een „Bon Bini na Bonaire” wenst, een har telijk welkom op haar eiland. 11 1- 8 - - v jg iSili lilt -iilli Het centrum van hoofdstad Kralendijk is al niet drukker dan een verborgen dorp op de Veluwe. Het Gotomeer, waar ook vaak flamingo's huizen, is van grillige schoonheid. ■Cr De in 1935 gebouwde vismarkt lijkt meer op een Griekse tempel. Bon Bini na Bonaire eerd e vel m, Sssfflws I •X- PFd met stempels, waar de flamingo idsen ed.) 363,00 279,00 .7,31 134,50 77,30 92,00 86,50 16,10 35,50 193,50 22,40 78,50 39,70 96,50 49,10 64,20 70,00 14,20 85,10 120,70 60,50 95,20 50,00 96,00 40,00 37,00 21,50 292,00 153.50 83,00 55.80 122,00 34,00 48,50 66,60 103,00 64,00 78,50 119,00e 97,00 152,50 38,30 53,00 145,00 51,00 53,30 38.60 60,00 103,70 40,00e 128,00 44,00 43,90 59,50 30,40 62,30 128,40 101,30 49,60 151,20 36,40 158,50 65,30e 74,70 183.50 29.10 80,20 173,20e 22,50 36,10 34,90 42,20 43,00 108,00 300,00 134,00 230.00 rfxfcj.?. ;1: •>X’- v.'. EEN MAN DIE ZICH om al die commerciële „leugentjes om best wil” niet in het minst druk maakt is Niki Tromp, die tot taak heeft het Antilliaanse eiland Bo naire aan de volkeren te verko pen. En daarmee is Ti-smp dan gelijk in het voordeel bij de mees te van zijn collega’s, want hij heeft wèl een soort paradijsje te verko pen. Tenminste voor mensen die van rust houden en liever een kijk je in de wereld onder water ne- men, dan zich vanaf een terrasje te vergapen aan bont of schaars uitgedost flaneerpubliek. Dat laat ste kan je er trouwens rustig ver geten, want de Breedestraat, de belangrijkste straat in hoofdstad Kralendijk, is hooguit te vergelij- ken met de hoofdstraat in een klein landelijk dorp. RUST IS HET VOORNAAM STE bestanddeel van een vakan tie op Bonaire. Tromp weet dat, grossiert er in en is op zijn gebied groothandelaar. Zelfs Willemstad op Curasao, toch ook geen wereld stad, is een chaotische heksenke tel vergeleken bij het rustige Kra lendijk. Trouwens, dat merk je al direct op het vliegveld, Flamingo Airport, dat zijn naam te danken heeft aan de rose hoogbenige vo- gelsoort die in groten getale op het eiland huist. Een van de grootste kolonies ter wereld, zegt men. Het grootste toestel dat er (sinds kort) kan landen is een DC-9, maar de Antilliaanse Luchtvaart Maat schappij onderhoudt de verbin ding meestal met een kleinere ma chine. Zelfs de douane is uitgerust is gerestaureerd, maar ook •Cr Of het nu om het begin of het einde van de bebouwde kom gaat, de rust blijft dezelfde. Volgende keer twee vliegen in een klap: Aruba en het 900 kilometer noorderlijker gele gen St. Maarten, die allebei aan een te grote „veramerikanisering" lijden. ■Cr Een deel van de slavenhuisjes, waarin tijdens de slavertijd vier slaven overnachtten, opgeknapt lijken ze niet veel groter dan een flink hondehok. 1978 een kleine 20.000 toeristen naar het eiland, waaronder de An- tillianen de grootste plaats inna men, gevolgd door de Amerikanen en heel ver daarna de Nederlan ders. Ook aan de leeftijdsopbouw is te zien dat het voor het meren deel sportief toerisme is dat Bo naire aandoet, het merendeel is tussen de 30 en 39 jaar oud. DUIKEN EN SNORKELEN staan op het eiland hoog aange schreven, want het water is glas helder en tussen de koraalforma- ties zijn de mooiste en kleurrijkste ontdekkingen te doen. Zelf ben ik ten huizen. We rijden er naar toe via de vlakke zuidkant alleen het noordelijk deel van het eiland is wat heuvelachtig met de Bran- daris als toch nog lage hoogste top passeren daarbij het reusachti ge antennepark van Radio Neder land Wereldomroep en rijden via het kleine en ingeslapen dorpje Rincon. In een klein winkeltje ter plaatse liggen stapels oude Neder landse damesbladen en volgt het verkoopstertje, dat zich als uitge houwen in het raamkozijn heeft geposteerd, onverstoorbaar de verrichtingen van de Familie Ach terop. Iets verderop het restau rant Oranje. Verder verlaten straten. BIJ DE INGANG van het park is een klein museum. Er staat een wagen di morto in, een zwarte lijkwagen met glas rondom en de verzameling bestaat verder uit een lampetkan, olielampen en meer van dit soort artikelen, die je ook op het Waterlooplein zou kun nen aantreffen. Alsof een toerist met alles rekening moet houden prijkt op de deur van de lijkwagen de waarschuwing dat de Playa Chicitu een gevaarlijk strand is met een sterke open stroming. Door het park voeren twee routes, een van 34 en een van 24 kilome ter. We combineren een beetje, verdwalen dus ook spontaan maar komen op onze hele tocht toch niet meer dan drie andere toeristen tegen, terwijl we toch uren onderweg zijn, en we meer metershoge cactussen hebben ge zien dan we ook maar dachten dat er op de wereld bestonden. TEN NOORDEN VAN RIN CON vergapen we ons ook nog in grotten aan rotstekeningen, die dateren uit de tijd dat Aruba, Bo naire en Curasao nog uitsluitend door Indianen waren bevolkt, die zich duizenden jaren voor Chris- EEN INGEBOUWDE AFWIJ KING waar vrijwel elke WV- directeur (vrijwillig) onder ge bukt gaat, is dat hij bij de ver koop van zijn artikel vrijwel al tijd schromelijk overdrijft. Want, of het nu om het parelwitte strand gaat, de helblauwe zee of de vriendelijke gastvrijheid van de bevolking, hij weet het altijd te slijten als een aardsparadijs, een wereld waar niet het minste aan hapert. Het blijkt er trou wens ook nooit te regenen en toen dat tijdens een van mijn reporta- gereizen toch nu en dan gebeurde, was de reactie van zo’n functiona ris altijd dezelfde: vol ongeloof wierp hij zijn hoofd in de nek, vervormde zijn gelaat in een ver bijsterd niemandsland en zuchtte daarbij immer gebroken: „Echt, dit is in jaren niet meer voorgeko men”. En hij bracht dat alles met eenzelfde vastberadenheid en ac teertalent als waarmee Johnny Kraaykamp King Lear op de planken zette. ration als bestemming hebben, een olie-opslagplaats, waar 8,3 miljoen barrels kunnen worden „getankt”. AAN DE ANDERE KANT van de pier schommelt een Venezo- laans barkje zoals je ze ziet aan de De Ruyterkade in Willemstad met verse groenten en fruit aan boord. Langs de haven worden wat historische panden met be hulp van de Nederlandse regering gerestaureerd. Aan de andere kant is dat al gebeurd en is in het oude fort een folkloristisch mu seum ondergebracht. Niki Tromp houdt er kantoor aan de Breede straat, de kalme hoofdstraat met toch tal van winkels. CISKA PETERS zingt uit de au toradio van de gids dat ze het een wereld vol eenzaamheid vindt. Daar is hier geen sprake van, ten zij je rust ook eenzaamheid vindt. Terug in het hotel zegt directeur Henk Priem: „Van Bonaire ga je houden. Het begint de tweede dag al”. Dat is dan tegelijk het ant woord op de vraag waarom Bo naire zoveel „repeaters” kent, toe risten, die jaar na jaar terugkeren naar het eiland. En dat heeft dan vermoedelijk niet eens te maken met de slavenhuisjes of het park, want die heb je na een dag wel gezien, maar veel eerder met de immense rust die Bonaire be heerst en waar een geheimzinnige maar zeer directe aantrekkelijk heid van uitgaat. op prijkt. Een lopende band is er niet, maar die is ook niet nodig voor de paar koffers die er per keer tegelijk aankomen. Aan de bar die er is hangen wat mensen voor een televisietoestel en kijken naar een uitzending van TeleCu- ra^ao, die hier dagelijks van vijf uur ’s middags tot middernacht wordt ontvangen. AAN DE ENE TAXI voor de aankomsthal blijkt opnieuw de af metingen van het eiland. De fami lie die er voor mij inschuift, biedt me een plaatsje aan, maar het wil met de koffers niet lukken en de chauffeur meldt eerst dit vrachtje éven te zullen wegbrengen en me dan op te zullen halen. Geen pro bleem, want bevriezen doe je niet op een eiland, waar, net zoals op Aruba en Curasao, de gemiddelde dagtemperatuur 27,5 graden is en de nachittemperatuur maar enkele graden lager ligt. In januari bij voorbeeld, de koelste maand, zijn die temperaturen respectievelijk 28,5 en 21,5 graden en in septem ber, de warmste, 30 en 26 graden. En lang kan de terugkomst van de taxi ook niet duren, realiseer ik me, op een eiland dat 36 kilometer lang is en waarvan de breedte varieert van zes tot ruim tien kilo meter. De totale oppervlakte van Bonaire is 288 vierkante kilome ter, waarmee het na Curasao de grootste is van de zes. ER ZIJN MEER TAXI’S op het eiland dan die ene, maar toch weer onvoldoende om uitdelende mensenmassa’s te vervoeren. „Als er een cruiseschip het eiland aan doet bijvoorbeeld, wordt iedereen die een wagen heeft èn tijd opge trommeld om de mensen over het eiland te rijden. De overheid heeft het zo geregeld, dat iedereen dan ■Cr Hotel Bonaire-directeur Henk Priem: „Vanaf de tweede dag ga je van Bonaire houden". Op de uiterste zuidpunt staat de Willemstoren. Het huis van de vuurtorenwachter is verlaten sinds het licht automatisch aan en uit wordt geschakeld. ■*7S:J aan het snorkelen geweest, maar ook dan weet je niet wat je ziet aan een kleurenpracht. Voor de men sen die die wereld onder water toch maar liefst droog bespieden heeft de Captain een glasboot in de vaart gebracht, een boot met een glazen bodem dus, waardoor je zelfs zou kunnen fotograferen, waarbij je dan wel met verteke ning rekening moet houden. EEN ZELFDE KLEUREN PRACHT vind je terug in het ge heel noordelijk gelegen Washing ton National Park, waar zeker honderd verschillende vogelsoor- voor die ene dag een taxivergun- ning heeft”, vertelt later Henk Priem, de volijverige directeur van Hotel Bonaire, dat samen met het Flamingo Beach Hotel (dat ooit nog eens Hotel Zeebad heette) de meeste buitenlandse toeristen herbergt. Ze liggen allebei aan de westkust van het eiland, waar voor de kust, 750 meter verderop, het onbewoonde eilandje Klein Bonaire ligt, vooral voor duikers een geliefde bestemming. IETS TEN NOORDEN van Ho tel Bonaire, waar z’n zoon een duikcentrum heeft, ligt het uit bungalows bestaande Aquaventu- re Habitat van Don Stewart, een Amerikaan, die ooit op drift raak te, zich voorgoed op het eiland vestigde en er door iedereen als „Captain” Don wordt aangespro ken. Zo te zien een wilde jongen, die er in ieder geval wat zijn gas ten betreft een opmerkelijke stijl op na houdt. Vrijwel al zijn logeer- ders komen om te duiken en zo gauw ze van het vliegveld komen en bij zijn Habitat arriveren, gaan ze niet eerst naar hun kamer, maar worden door de Captain re gelrecht naar de duikschool ge voerd. Eerst moet er gewerkt wor den. Met het eten gaat het al net zo, de Captain doktert het menu van de dag uit en als je wat anders wilt ga je maar fluiten. Een aan pak die het kennelijk ook goed doet, want als je zijn bezettingscij- fers nakijkt heeft hij geen klagen. NU WE TOCH EVEN aan het cijferen zijn: ook opvallend veel Antillianen kiezen Bonaire als va kantiebestemming, vooral veel ho neymooners, jong getrouwde paartjes dus, die hier, in de tuin van Niki Tromp, in ieder geval niet bang hoeven te zijn gestoord te worden. In totaal kwamen er in tus vanuit Zuidamerikaanse lan den over de Caraibische eilanden hadden verspreid. Indruk wekkend zijn ze niet en de gids weet ze dat ook niet te maken. „Niemand weet wat ze er mee be doelen”, is zijn enige uitleg. Aan de zuidpunt van het eiland rijzen hoge witte bergen van zoutkristal len op uit het uitgestrekte terrein van de Antilles International Salt Company. Tot 1863, toen de sla vernij werd afgeschaft, waren het Afrikaanse negerslaven, die in de zoutpannen aan het werk waren. Dat heeft eeuwen geduurd en be gon al snel nadat de West-Indische Compagnie in 1634 Curasao en Bonaire definitief op de Spanjaar den veroverde. Door de uitvinding van het haringkaken en vanwege de lange zeereizen was het zout van groot belang. VEEL VAN DE ZOUTPAN NEN zijn nu beschermd gebied en de meest indrukwekkende herin nering aan de slaventijd zijn de slavenhuisjes, kleine witte ge bouwtjes ter grootte van een flink hondehok, waarin de Afrikanen met z’n vieren werden onderge bracht. Hun spaarzame vrije tijd mochten ze doorbrengen in het nou niet direct naast de deur gele gen Rincon, een hele wandeling. In het zuiden staan weer antennes, maar nu van Trans World Radio, een religieuze Amerikaanse om roep. Bij het uitgestrekte meer van Serobon het geraamte van een hotel, waar Venezolaanse in vesteerders in 1966 hoopvol be gonnen te bouwen aan 240 ka mers. De eerste steen werd op de 16e april van dat jaar nog gelegd door onze eigen dr. Cals. Maar het geld raakte op, de bouw werd stil gelegd en doet dat nu al vele jaren. Niki Tromp heeft goede hoop dat daar nu binnenkort een einde aan komt, want er zijn onderhandelin- gen met nieuwe geïnteresseerden. OP NAAR KRALENDIJK, dat een paar maanden geleden bezoek kreeg van de nieuwe regering van Don Martina. Het was het eerste officiële bezoek, dat ’s avonds werd afgesloten met de opening van een nieuwe discotheek, waar het hele gezelschap werd heen ge loodst. Ook dat kan op Bonaire. Aan de pier in de haven, vlakbij de vismarkt, die eerder doet denken aan een Grieks tempeltje, wach ten drie sleepboten op de tankers die de Bonaire Petroleum Córpo- •Cr De toeristenweg voert naar de heuvelachtiger noordkant van het eiland. Op de achtergrond het antennepark van Radio Nederland Wereldomroep. «WWA’.W.j - - y. .i-ti

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9