WERKGEVERS VERLIEZEN GEDING TEGEN VAKBOND was zorgvuldig beraamd’ P< Vlieger omgekomen Ti bij ongeluk F-16 O V te en dan dit noq Aanval op Marokkanen I I ii tn OORZAAK NOG NIET BEKEND or VAN LENT IN BRIEF AAN TWEEDE KAMER: VVD twijfelt aan bestuurlijke reorganisatie Kt Ta tl 4 18 ll Bi a in Remigratiebureau voor Surinamers opgericht I KMAN OVER ACTIES IN WEEKEINDE: 2 DINSDAG MAART 1980 BINNEN. EN BUITENLAND J (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De 35-jarige kapi tein E. Kropman uit Veenwoude blijkt om het leven te zijn gekomen bij het ongeluk gistermiddag met een F-16 van de Koninklijke Luchtmacht, die tussen Stavoren en de Afsluitdijk is neergestort. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Van Lent (Defensie) heeft een schema opgesteld, dat zo kort mogelijk na 1981 moet leiden tot een verhoging van de ontslagleeftijd voor militairen naar 58 jaar bij land- en luchtmacht (nu 55 jaar) en 55 jaar bij de marine (nu 50 jaar). Eerste kievitsei F (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. „Met een gunstige uit spraak van de Amsterdamse rechter als een welkome steun in de rug, gaan we door met ons verzet tegen het loonbeleid van de regering”. Atoompacifisten Geld voor Nicaragua Wegwerp-flessen Cornelissen (CDA): „Zeehondenjacht moet beperkt” Het Noorden Wt Rijksdelen Poliklinisch bevallen Postzegels weg D I S=- Q. I II FNV: tweede verzetsronde gericht tegen loonmaatregel I Archieffoto van de F-16 WEERRAPPORTEN Ontslagleeftijd militairen na volgend jaar omhoog 8 o 17 0 7 4 20 0 17 0 rendement bepalend zijn, aldus Van Lent. vrije sector- en premie-koopwoningen. i i einde. Volgens het KMAN zijn de driehon derd Marokkanen die zaterdag met ge weld probeerden de bijeenkomst in Para diso te verhinderen, opgetrommeld door bewegingen als de Amicales en de Demo cratische Unie van Marokkaanse Arbei ders in Nederland (DUMAN). Deze laatste organisatie zou een verlengstuk zijn van de Marokkaanse USFP, die het beleid van Hassan II door dik en dun steunt en streeft naar annexatie van de westelijke Sahara. Juist vandaag vergadert de Tweede Ka mer over de aanschaf van nog eens 30 F- 16’s. Op de begroting is hiervoor geld gereserveerd, maar een beslissing over de aanschaf is nog iet genomen. Helikopters van de Marineluchtvaart- dienst hebben in de loop van de middag te midden van enkele wrakstukken die in het IJsselmeer rondreven, de helm van de vlieger teruggevonden. Over de oorzaak van dit ongeluk, het derde met een F-16, maar het eerste met een Nederlands ge vechtsvliegtuig van dit type, kon de voor lichtingsdienst van de luchtmacht gister avond nog geen enkele inlichting ver strekker De vlieger, die eer vrouw er drie kir de- rer achterlaat, was vorig jaar ir de VS als een van de eersten bij de Nederandse luchtmacht voor de F-16 opgeleid. Warning zei desgevraagd, dat 150 mensen op zijn lijst staan, die hebben toegezegd naar Suriname te vertrek ken zodra de militaire raad daarom vraagt. Onder hen zijn oud-beroeps- militairen en technici, aldus Warning. Met deze woorden kondigde FNV-voorzitter Wim Kok gisteravond de tweede verzetsronde aan tegen het beleid van het kabinet-Van Agt. Eerder op de dag had de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W. Bor- gerhoff Mulder, de eis afgewezen van de FME, de werk geversvereniging van de metaalindustrie, dié had ge vraagd de FNV-acties te verbieden. Nu de loonwet vorige week in de Eerste en Tweede Kamer is aangenomen zal het verzet van de FNV zich, aldus Wim Kok, richten op de dezer dagen te verwachten loonmaatregel. De inhoud daarvan is overigens nog niet bekend, maar Kok zei te vrezen dat de prijscompensatie waar de vakbeweging sterk aan hecht er niet ongeschonden uit zal komen. „De FNV gaat door met actievoeren. Die acties kunnen variëren van prikacties en werkonderbrekingen tot stakingen”, zo zei Wim Kok. De federatieraad van de FNV heeft gisteren voorts in meerderheid besloten niet uit de Sociaal-Economische Raad (SER) te stappen. Dat voorstel was door een van de FNV-bonden, de Bouw- en Houtbond ingebracht. Wèl is (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De gewelddadi ge verstoring van de Polisario-bijeen- komst zaterdag in het Amsterdamse Paradiso, is een zorgvuldig beraamde actie geweest, evenals de aanval op Marokkanen in de Mozes en Aaron- kerk van zondagavond. 5 17 2 8 17 14 3 11 5 8 8 9 16 10 9 6 9 4 3 2 5 0 0.2 6 0 0 0.4 0.2 1 3 4 0 2 4 2 0 0.5 0 0.1 zitten. Ter Hart zei, dat de FME zich nader gaat beraden over stappen. Wellicht zal dat een eis tot schadevergoe ding aan de Industriebond FNV worden. „Als het zo doorgaat”, aldus Ter Hart, „dan worden de ondernemin gen vogelvrij verklaard voor iedereen die zijn recht wil halen”. Rechtbankpresident Borgerhoff Mulder volgde in zijn vonnis in grote lijnen het betoog van de advocaat van de Industriebond, mr. Steenberghe. Deze zei vrijdag tijdens de behandeling van het geding onder meer nog, dat de werkgevers huichelen als zij stellen dat ook zij tegen de loonmaatregel zijn. Volgens de advocaat hebben de werkgevers de regering onder druk gezet om in te grijpen Het Nederlandse vliegtuig, een eenzitter die circa 15 miljoen gulden heeft gekost, was gebouwd door Fokker en was pas in juli vorig jaar bij de Koninklijke Lucht macht in dienst genomen. De luchtmacht bezit op het ogenblik, na het verlies van gisteren, tien F-16’s van de 102 die zijn besteld als opvolger van de Lockheed F- 104 Starfighter. AMSTERDAM (ANP). In Neder land wonende Surinamers, die zich willen wijden aan de opbouw van hun geboorteland onder het nieuwe regime, kunnen zich sinds enkele da gen opgeven bij een nieuw remigra tiebureau in de Amsterdamse Bijl mermeer. Het bureau is opgericht op verzoek van de Nationale Militaire Raad in Suriname, aldus oprichter Warning, die medewerker is van de Welzijnsstichting Interim Beheer uit de Bijlmer. Het eerste kievitsei in Nederland is gis teren gevonden door de 34-jarige J. Nij- hoff uit de Overijsselse gemeente Dalfsen. Hij vond het ei in het buurtschap Hessum tijdens een wandeling. Nijhoff heeft voor Overijssel al de gewoonte om elk jaar het eerste kievitsei te vinden en nu is hij waarschijnlijk ook de eerste in Neder land. Zoals bekend, neemt de koningin al enige jaren het eerste kievitsei niet meer in ontvangst in verband met protesten van milieuvrienden. persoonlijke omstandigheden rekening gehouden, voorzover het belang van de organisatie dat toelaat, aldus de minister in zijn antwoord op de vragen van de twee kamerleden. H< bare win< Dezi tech nat! rege Bru 1 7 -2 5 2 5 -3 -0 3 7 6 5 5 3 5 4 -0 4 5 4 9 9 6 11 3 „Het regime van Hassan II gebruikt handlangers om de deomcratische organi saties van Marokkaanse gastarbeiders in Europa de mond te snoeren”, aldus het KMAN. WO' nal var gez tije zui bes sor het Ari p. scht het Wer Dui voh dwE altij M daa volf doo een Ir gini diei ne gen o 3 5 5 4 -14 -9 -4 BI ben op e in B eerd aans gera D( reek man Noo het zich delij ge ever Et dat om het vooi wijl Pers vooi Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berl\jn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis BR hebb sel g mier, door ke fc h Me auto vervi dat had. bijzo De uitspraak van de Amsterdamse rechtbankpresident zal hoogstwaarschijnlijk niet leiden tot steun van het CNV aan stakingsacties tegen de gewijzigde loonwet en de ophanden zijnde loonmaatregel. In een eerste reactie op het Amsterdamse geding zei voorzitter H. van der Meulen gisteren, dat hij niet de indruk heeft dat de CNV- verbondsraad het huidige beleid zal veranderen. In West-Duitsland zijn op 4 en 6 maart twee geveschtsvliegtuigen van het type F- 15 Eagle verongelukt, die met (twee) de zelfde motoren zijn uitgerust als de een- motorige F-16. Bij deze ongelukken zijn de beide vliegers ook om het leven geko men. Van de per stuk ruim 50 miljoen gulden kostende F-15 zijn er in West- Duitsland tot dusver acht verongelukt. Ook in de VS is een aantal F-15’s neerge stort. De eerste taak die het nieuwe bu reau op verzoek van de militaire raad op zich neemt, is een inventarisatie van Surinamers, die willen helpen met de opbouw van hun geboorte land. „De aanmeldingen stromen bin nen”, zei Warning. Hij verwacht, dat de eerste Surinamers zullen remigre ren, zodra in hun geboorteland een burgerraad is gevormd. Eén beroeps militair zou al via het bureau naar Suriname zijn vertrokken. Zie ook pagina 3 In diverse moskeeën zijn zaterdag op roepen gedaan om te demonstreren en deelnemers zijn met bussen naar Amster dam vervoerd. De organisators komen uit rechtse Marokkanse bewegingen, die via het consulaat door het regime van de Marokkaanse vorst Hassan II worden ge steund. Hij noemt het tekort aan mensen om de noodzakelijke functies te vervullen „een punt van aanhoudende zorg”. Maar vergroting van het personeelsbestand kost geld en dat Vereist een zorgvuldi ge afweging van prioriteiten. Van Lent heeft, in overleg met de belangenverenigingen, besloten prioriteit te geven aan een verbetering van de compen saties voor onregelmatig werk en aan een nieuw systeem van huisvesting en voeding. Dat laatste zal volgens Van Lent voorlo pig nog niet worden ingevoerd. De huidige verplichte inhouding moet verdwijnen. In afwach ting daarvan zal de teruggave van geld aan soldaten die niet van de huisvesting en voeding gebruik maken, worden verhoogd. De bewindsman wil ook het overleg over de compensatie voor van eerdere voorstellen. De compensatieregeling zal in fasen worden ingevoerd. Het geld kan buiten de defensiebegroting om worden gevonden uit een ambtenarenpotje van Binnenlandse Zaken. Defensie zal ook gaan meebetalen aan woningbouwprojecten, in ruil voor woonruimte voor Defensiepersoneel. Deze woningen zullen vooral bestemd worden voor militair personeel dat na een langdurig verblijf in het buitenland in Nederland terugkeert. Van Lent zal in overleg met minister Beelaerts van Blokland Daar zijn vorig jaar twee F-16’s veron gelukt: een Belgische waarvan de vlieger tijdens de vlucht onzorgvuldig had ge tankt, zodat hij voortijdig door zijn brand stof heenraakte, en een Amerikaanse waarvan de motor het begaf, toen de vlieger vanuit een duikvlucht te snel om hoog trok. Vooruitzichten voor donderdag, opge steld door het KNMI: Enige tijd regen en weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.temp: omstreeks 4 graden. Max- .temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. O windst. o ono zw o windst. ono wzw zw z n 8 9 8 7 9 8 8 Dat schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer over het personeelsbeleid op Defensie. Deelstudies over de uitvoering van deze verhoging moeten op 1 september 1981 klaar zijn. Daarna kan een beslissing over de uitwerking worden genomen. Het gaat om een gedifferentieerde ontslagleeftijd, waarbij dus niet iedereen tot zijn of haar 58e (55e) moet dienen, maar naar omstandigheden ook eerder weg kan, in elk geval niet eerder dan overmatige en onregelmatige diensten hervatten op grond de huidige ontslagleeftijd. De brief over het personeelsbeleid is het gevolg van een vorig jaar aanvaarde Tweede-Kamermotie, waarin Van Lent werd gevraagd waar zijn prioriteiten in het personeelsbeleid liggen. De Kamer vond dat daar te weinig duidelijkheid over bestond. De staatssecretaris wijst erop dat het personeelsbeleid van Defensie in principe niet afwijkt van het overige overheidsperso neelsbeleid. De rechtspositie voor militair personeel zal algeme ner moeten worden. Het carrièrebeleid zal moeten worden (Volkshuisvesting) proberen dat woningbestand meer uit pre- omgebogen in een loopbaanbeleid, waarin behoefte, keuze en mie-huurwoningen te laten bestaan, ten koste van het aantal besloten voor de duur van de loonwet het gebruikelijke overleg met de werkgevers en de regering in de Stichting van de Arbeid op te schorten. Daarnaast .wil de FNV de medewerking stopzetten in bepaalde SER-commissies. De Industriebond FNV mag, zoals gezegd, van de rechter doorgaan met de acties in de metaalindustrie tegen de loonmaatregelen van de regering-Van Agt. Vol gens de rechtbankpresident vreest de bond „begrijpelij kerwijs” dat zijn leden schade zullen lijden in hun reële inkomen. Dat levert volgens hem een „acute bedreiging” op van de belangen van de betrokken werknemers, welke een „grijpen naar het uiterste middel van proteststakin gen teneinde de overheid te beïnvloeden” rechtvaardigt. De werkgeversvereniging FME, die het kort geding dus in de lonen, verloor, beriep zich op de CAO, die onder meer bepaalt dat de bonden geen acties in de metaalbedrijven mogen voeren zolang de arbeidsovereenkomst loopt. Volgens mr. Borgerhoff Mulder is dit artikel nu niet van toepas sing, omdat het niet gaat om een conflict tussen werkge vers en werknemers, maar om een geschil tussen werkne mers en regering. Dat de werkgevers door de acties schade lijden, kan hier volgens de Amsterdamse rechtbankpresident niet doorslaggevend zijn. „Stakingen kunnen zich nu eenmaal alleen maar afspelen op het terrein van de ondernemin gen waar de bedreigde werknemers werkzaam zijn”. FME-voorzitter Ter Hart zei meteen na afloop van het geding, dat zijn organisatie het er zeker niet bij zal laten Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) reageerde gisteren op de uitspraak met de verklaring dat de regering nu snel moet beslissen tussen een loonmaat regel en normale loononderhandelingen. „De uitspraak van de rechter maakt ondernemingen tot een speelbal tussen politiek en vakbeweging”, aldus het VNO. Minister Scholten (Defensie) gaat niet in op het verzoek van de Tweede-Kamerle- den Waltmans (PPR) en Knol (PvdA) atoompacifisten in het leger functies te geven, die geen verband houden met een mogelijk gebruik van kernwapens. De mi nister vindt het onjuist bij het toebedelen van functies systematisch onderscheid te maken aan de hand van een dergelijk niet ontvangen windst. wzw zzw wzw ono wzw windst. no n zzw wnw w Nicaragua heeft dit jaar minstens 300 miljoen dollar nodig om een begin te kun nen maken met de wederopbouw. Daar van kunnen de grootste problemen op het gebied van voedselvoorziening, medische verzorging, huisvesting en onderwijs ge deeltelijk worden opgelost. Dit zei Bayar- do Arce, een van de leiders van het sandi- nistische Bevrijdingsfront, gisteren in Utrecht tijdens een persconferentie. Het in omloop brengen van eenmalige (kunststof) wegwerp-flessen is uit een oog punt van energieverbruik nadelig. Minis ter Ginjaar van Volksgezondheid en Mi- lieuhygiëne zegt dit in antwoord op vra gen van het PvdA-Kamerlid Epema Brug man. Wanneer dergelijke flessen op grote schaal ingang zouden vinden, zal dit lei den tot „een aanmerkelijke” toeneming van de hoeveelheden afvalstof en leiden tot aanzienlijke kostenverhoging. Weer in binnen- en buitenland DEN HAAG. Het Tweede-Ka- merlid Cornelissen van het CDA vindt dat het kabinet bij Noorwegen en Canada moet aandringen op een drastische beperking van de jacht op zeehonden, die deze maand weer begint. Cornelissen wil voorts zo snel mo gelijk een verbod op het in voorraad hebben, verkopen en afleveren van zeehondenpelzen en walvisproduk- ten. Het Kamerlid stelt dit in vragen aan staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) en de ministers Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken), Braks (Landbouw en Visserij) en Van Aar- denne (Economische Zaken). Cornelissen wil ook weten of het waar is, dat het aantal zeehonden in het noord-westen van de Atlantische Oceaan in de jaren ’50 en ’60 al is gehalveerd en dat het nog eens niet tien percent zal afnemen als de jacht niet drastisch wordt beperkt. De politie van Den Haag heeft gis teren dertien leden van de organisa tie Greenpeace aangehouden, die zonder vergunning voor de Canadese ambassade protesteerden tegen de slachting onder jonge zeehonden. ZZW nnw windst. wnw windst. w no nw z zzw no n windst. windst. zw „Het pakket maatregelen dat de rege ring voorstelt voor het Noorden is op nieuw een bewijs dat de problemen in het Noorden niet serieus worden genomen.” Dat zeggen de Statenfracties en geweste lijke besturen van de Partij van de Arbeid in Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel in een gisteren gegeven reactie op de maatregelen, die premier Van Agt afgelopen vrijdag voor de werkgelegen heidssituatie in het Noorden heeft be kendgemaakt. De verklaring is mede in- dertekend door landelijk voorzitter Max van den Berg. 3 2’ 3 o 2 2 3 Nederland en de Nederlandse Antillen hebben besloten tot de instelling van een gemengde commissie, die voorstellen moet gaan doen voor een nieuwe regeling betreffende de luchtvaartbetrekkingen tussen beide rijksdelen. Staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat en de Antilliaanse minister Van der Kuyp van Verkeer en Vervoer hebben hiertoe gisterochtend in Den Haag een protocol ondertekend. Dit heeft het KMAN (Komitee van Ma rokkaanse Arbeiders in Nederland) giste ren meegedeeld in een reactie op de ge beurtenissen van het afgelopen week- (Van onze redactie binnenland) ALMELO. De WD vraagt zich af of de reorganisatie van het binnenlands be stuur wel moet doorgaan. Daarvoor in de plaats zouden een gemeentelijke herinde ling en een nieuwe wet gemeenschappelij ke regelingen moeten komen. Dat zei gis teravond het WD-Tweede-Kamerlid Loek Hermans in Almelo tijdens een afde- lingsvergadering van zijn partij. Hermans vindt, dat de problemen niet op provinciaal of gemeentelijk niveau lig gen, maar daartussenin. Daar moeten vol gens het Kamerlid de oplossingen worden gezocht. „Het is de vraag of we op de manier waarop we nu bezig zijn, niet verzanden in een territoriale discussie in plaats van ons bezig te houden met een beter functioneren van ons staatsbestel”, aldus de WD’er. Staatssecretaris Veder-Smit van Volks gezondheid onderschrijft de opvatting, dat voor een te verwachten normale be valling de poliklinische bevalling moet worden aanvaard als een keuze-mogelijk- heid, die „in een duidelijke behoefte voor ziet”. In een gisteren aan de Twééde Ka mer gezonden notitie over verloskundige hulp zegt de staatssecretaris te verwach ten dat de Ziekenfondsraad op korte ter mijn zal adviseren over de vraag op welke wijze de poliklinische bevalling kan wor den ingepast in het verstrekkingenpakket van de ziekenfondsverzekering. Een voor waarde daarbij is wel, dat ziekenhuizen worden opengesteld voor de vroedvrouw en de huisarts. Minister Wiegel van Binnenlandse Za ken heeft gisteravond in het NOS-Jour- naal het gebruiken van geweld tussen buitenlandse groeperingen in ons land „onaanvaardbaar” genoemd. Hij maakt zich er zorgen over en zal met andere ministers en burgemeester Polak van Am sterdam contact opnemen over deze kwestie. Volgens het KMAN wordt de repressie waaraan Marokkaanse gastarbeiders bloot staan, steeds sterker. Ook in Brussel en Parijs hebben zich soortgelijke tafere len afgespeeld en vorige week nog werd in Leiden een bijeenkomst van het Polisario- comité (Polisario is de Saharaanse bevrij dingsbeweging, red.) met geweld ver stoord. Tijdens een ruilbeurs in hotel Krasna- polsky in Amsterdam is afgelopen week einde een album met postzegels ter waar de van 100.000 gulden gestolen, zo heeft de Amsterdamse politie gisteren meege deeld. het xx/eer] KA nia zi men van c men i troep* Dit koms Arap Godf keinj <was, criterium. Wel wordt in de praktijk met Oega nomt Vol la m bescl ele v: ze vi blijvt volgt Eir gen j zania king< Nyer aanz: Oega drijv Agenten halen demonstranten weg voor het hek van de Canadese ambassade in Den Haag. De betogers protesteerden tegen de gisteren in Canada geopende jacht op zeehonden. 5. k £2 geh. bew. geh. bew. mist geh. bew. mist geh. bew. mist motregen zw. bew. h. bew. zw. bew. regen geh. bew. mist regen regen zw. bew. 1. bew. h. bew. 1. bew. sneeuw onbew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. niet ontvangen niet ontvangen niet ontvangen zw. bew. 1. bew. geh. bew. regen 1. bew onbew. h. bew. zw. bew. regen mist regen 1 bew. onbew. onbew. zw. bew. DINSDAG 12 MAART Zon- en maanstanden Zon op 06.59 uur, onder 18.37 uur Maan op 04.21 uur, onder 13.15 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 11.33 uur en uur Laagwater 06.28 uur en 19.28 uur

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2