NMR wil kabinet van technocraten Joods protest in New York troepenmacht geen succes Olie vervuilt Bretonse kust Binnenlandse Zaken Aanslagen op Brits Rijnleger m ter discussie Oorlogsverleden Marchais weer Woordvoerder in Salisbury: Nkomo wordt minister SALT-2 nog dit jaar in Senaat Vergaderverbod in Voerstreek Graanembargo tegen Moskou Kenia vervangt Tanzaniaanse Staatsgreep in Liberia mislukt Poging tot ontvoering Tindemans Verkiezingen Baskenland nieuw fiasco achtergrond 3 DINSDAG 1 1 MAART 146 sneetjes Opgevoerd Veel meer Brood Alfie 1 2 BINNEN- EN BUITENLAND 1980 door Nico Scheepmaker rden leien weg isten itsei illen igua s 300 kun- Daar- >p het lische js ge- layar- sandi- n in ïssen (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. Een woordvoerder van de Natio nale Militaire Raad (NMR) van Suriname heeft gisteren gezegd, dat de politieke par tijen in Suriname worden ge zuiverd van „mensen met een besmet verleden”, zoals per sonen die een ministerspost hebben bekleed in de tijd dat Arron premier was. Sw - i 9 Zuivering politieke i partijen Suriname Wel heb ik toen uitgerekend dat het om 78.750.000 broden van 800 gram per jaar ging, allemaal weggegooid in de plastic vuilniszak, of aan de eendjes gevoerd, of verkruimeld voor de vogeltjes, of meege geven aan de schillenman, als die tenmin ste nog bestaat, wat ik sterk betwijfel. Van mevrouw A. M. Spaan-Wielick uit Maarn kreeg ik daarop het volgende brief je, waarin zij ook aan het rekenen bleek te zijn geslagen: „Laat ik eerst ons gezin voorstellen: man, vrouw en drie kinderen in de tiener leeftijd. We consumeren met elkaar 1,5 brood per dag, te weten 1 bruin en een half wit. Het eerste kapje, te weten van het bruine brood, gaat met graagte als zijnde vers naar binnen. De volgende morgen blijven na het ontbijt de twee andere kapjes over, 1 wit en 1 bruin kapje. Die worden dan door mij klein gesneden en aan de vogels in de tuin gevoerd, die daar al gretig op zitten te wachten: mussen, merels, een roodborstje, een lijster, etcete ra. Ik kom nu tot de volgende berekening. Met ons gezin van 5 personen iedere morgen 2 sneetjes per jaar 2 x 365 is 730 sneetjes. Dat is per persoon 730 5 is 146 sneetjes. Stellen wij ieder brood op 22 sneetjes, dan blijken die 146 sneetjes 6,6 broden van 800 gram te zijn. Letwel: per persoon!” Hoe vaak bjj deze kwalijke handeling gezegd is: „Jij hebt zeker de oorlog niet meegemaakt!”, valt moeilijk te becijferen, maar ik schat toch al gauw 12.000 maal. „Stellen wij nu voor het gemak het inwonertal van Nederland op 14.000.000, dan worden dat 92.400.000 broden van 800 gram. In uw berekening ging het om 78.750.000 broden, het verschil kunnen we op rekening van de baby’s bijschrijven die nog geen brood eten. Blijkens mijn ver haal is dat echter geen weggegooid brood, maar opgevoerd brood aan vogels, een- den, herten, paarden en diverse huisdie ren. Daarom vind ik mij met mijn twee weggegooide sneetjes brood per gezin per dag niet meer zo verkwistend als ik mij aanvankelijk voelde, na het lezen van uw Trijfel. En met mij waarschijnlijk ook het grootste gedeelte van het Nederlandse volk. Hoe staat het eigenlijk met uw gezin, mijnheer Scheepmaker?” i niet u lig- i vol- irden p de niet sie in t een stel”, itillen n een tellen ?eling ingen etaris lat en Kuyp iertoe itocol „BRUSSEL (Reuter). Twee mannen hebben gisteravond in de buurt van Brus sel geprobeerd de vorige Belgische pre mier, Tindemans, te ontvoeren. Zij zijn door de politie gearresteerd, aldus politie ke kringen in de hoofdstad. Medewerkers van Tindemans, die per auto op weg was naar Hekelgem voor het vervullen van een spreekbeurt, vertelden dat één van de mannen een pistool bij zich had. De politie weigerde gisteravond meer bijzonderheden over de zaak mee te delen. „Ik ben bevoegd mee te delen dat de functie van minister van Binnenlandse Zaken aan Nkomo is aangeboden en dat deze hem heeft aanvaard”, aldus woord voerder Zvobgo. Hij deelde verder mee dat twee blanken een kabinetszetel aangeboden hebben ge kregen. Hij noemde echter geen namen. Moegabe maakt waarschijnlijk vandaag de volledige lijst van ministers bekend. De afgelopen twee dagen hebben meer dan 600 Zuidafrikaanse militairen Zim babwe verlaten. Dit is gisteren uit welin gelichte kringen in Salisbury vernomen. Het vraagstuk van de Zuidafrikaanse mi litaire aanwezigheid is de laatste drie maanden een bron van meningsverschil len geweest. Na lang aandringen gaven de Britten toe dat ze een beperkt aantal Zuid afrikaanse soldaten hadden toegestaan het spoorwegknooppunt Beitbridge te be- NMR zijn aangewezen als formateurs van de nieuwe regering, hebben afgelo pen week, evenals de NMR zelf, hierover contact gehad met de granmans (opper hoofden van bosnegerstammen), de ka piteins (indianenopperhoofden) en de De nationalisten hebben zeker gepro fiteerd van de zeer lage opkomst in Bas kenland, maar juist die lage opkomst is een nederlaag voor de UCD. Op 28 fe bruari had de regeringspartij opgeroe pen tot stemonthouding bij het referen- leiders van godsdienstige groeperingen in Suriname. Voorts is druk overleg ge voerd met president Ferrier. De NMR beschouwt de politieke par tijen net als de vakbonden en religieu ze groeperingen als „functionele groe- (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Belgische regering heeft voor de Voerstreek een verbod op samenscholingen van meer dan vijf perso nen afgekondigd na de hevige rellen tus sen Vlaamse en Waalse demonstranten zondag waarbij enkele tientallen gewon den vielen. Premier Martens heeft vandaag ook ge sproken met de leiders van de Franstalige partijen over de kwestie van de Voer streek. Sommige Waalse en Brusselse po litici eisen van de regering dat deze de Voerstreek, die in de laatste jaren overwe gend Franstalig is geworden, bij de pro vincie Luik voegen. Nu hoort de streek bij de Vlaamse provincie Belgisch Limburg. pen”. Deze groepen is gevraagd, elk een lijst met „onbesmette mensen” op te stellen die naar hun idee in aanmerking komen voor een functie in de nieuwe regering. De militairen hebben laten weten, dat •asna- A^eek- waar- eft de ieege- Laatst vermeldde ik dat we volgens het een of andere onderzoek in Nederland per jaar 63 miljoen kilo brood weggooiden. af of s be- in de •inde- ipelij- i gis- lerlid afde- liet in nerle- DvdA) ies te »t een )e mi- delen eid te gelijk r met ening m de nister i twee WASHINGTON (APZUPI(AFP). De Amerikaanse regering hoopt dat het twee de verdrag ter beperking van de strategi sche bewapening, SALT-2, nog dit jaar zal worden goedgekeurd door de Senaat. Het ontwerp van dit verdrag ging, nadat het door de Senaatscommissie voor bui tenlandse zaken eind vorig jaar was goed- S gis- Nij- Ifsen. ‘ssum voor ir het is hij Leder- gin al meer n van Het is leuk dat u dat vraagt, mevrouw Spaan, want met mijn gezin is het wat dat betreft huilen met een pet op. Het oude brood wordt soms gerecycled tot wentel teefjes, maar gaat meestal naar de een- den, de spreeuwen, mussen en roodborst jes (in deze volgorde), en soms naar gan zen en geitjes. Dat is voor een deel dan weer te danken aan de kleine kinderen die we hebben, die het voeren van die eenden, geitjes en vogels danig stimuleren. Ik denk dat ik anders gauwer geneigd zou zijn het oude brood gewoon in de vuilnis zak te kieperen. In ieder geval eten we veel meer dan twee kapjes per dag NIET zelf op. Brood blijft liggen, in een papieren zak in de broodtrommel, je vergeet het, pakt het verse brood, denkt: als ik altijd eerst het oude brood opeet, eet ik nóóit vers brood, en tegen de tijd dat je dan het oude brood herontdekt, is het oudbakken of zelfs schimmelig geworden. Ik zeg het maar eerlijk. Als ik op onszelf afga, denk ik dat de Nederlanders veel meer dan twee kap jes per dag per gezin van vijf personen weggooien, en dat die berekening van 63 miljoen kilo weggegooid brood per jaar, hoe indrukwekkend dat ook klinkt, daar om een veel te lage schatting is! rege- s op in het men.” veste- irbeid e en eactie n Agt Legen- .1 be te in- Max Verder had ik uitgerekend dat we derhal ve twintig maal zoveel brood per jaar weggooiden als er Zweeds wittebrood ge bakken kon worden van de 2256 ton meel die op 28 januari 1945 in Delfzijl werden aangevoerd door de Zweedse schepen No- reg en Dagmar Brat. folks itting, Le be- moet (elijk- vpor- e "Ka- ndige wach- e ter- welke wor- akket voor- iuizen 'rouw (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De Franse communisti sche leider Georges Marchais is volgens het weekblad l’Express tijdens de Tweede Wereldoorlog vrijwillig als arbeider naar Duitsland gegaan. Een document toont volgens het blad aan dat Marchais geen dwangarbeider is geweest zoals hij zelf altijd heeft verklaard. Marchais is de communistische kandi daat voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. Hij heeft nu gezegd dat het door l’Express geproduceerde document een vervalsing is. In het verleden zijn al vaker beschuldi gingen aan het adres van Marchais over diens oorlogsverleden geuit. De betrokke ne zelf heeft steeds gezegd te zijn gedwon gen naar Duitsland te gaan. BIELEFELD (AP). Onbekenden heb ben vanochtend een zestal schoten gelost op een garnizoen van het Britse Rijnleger in Bielefeld, aldus de politie. Enkele uren eerder was een Britse soldaat bij een aanslag nabij Osnabrück, ernstig gewond geraakt. De incidenten waren de jongste in een reeks recente aanslagen op gebouwen en manschappen van het Britse leger in het Noorden van West-Duitsland. Leden van het Ierse Republikeinse Leger hebben zich voor de meeste daarvan verantwoor delijk gesteld, waaronder de moord vori ge maand op een Britse legerkolonel, eveneens in Bielefeld. Een Britse majoor vertelde de politie dat een auto met een man en een vrouw om ongeveer kwart over een vanochtend het garnizoen aan de rand van Bielefeld voorbijreed. De bestuurder schoot onder wijl met een pistool op het garnizoen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan, aldus de politie. voerder van de toekomstige premier, heeft dit gisteren meegedeeld. waken. Dat ligt op de grens van Zuid- Afrika en Zimbabwe. Met het terugtrekken van de militairen is een nieuwe bijdrage geleverd aan het stilzwijgende bestand tussen de regering in Pretoria en Moegabe. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/ISLAMABAD. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft gisteren meegedeeld, dat het graan embargo van de VS tegen de Sovjet-Unie veel minder uithaalt dan men had ver wacht. Dat komt omdat de Sovjet-Unie op gro te schaal elders - bijvoorbeeld in Argenti nië - graan heeft gekocht, aldus het minis terie. Zoals bekend verbood president Carter begin januari de levering van 17 miljoen ton graan aan de Sovjet-Unie als reactie op de Russische interventie in Af ghanistan. Afghaanse burgers die het pro-Russi- sche bewind van Babrak Karmal steunen, organiseren zich op het moment in gewa pende verdedigingsgroepen. Dit heeft de Afghaanse radio gisteren bekend ge maakt. Volgens het bericht kreeg een groot aantal vrijwilligers voor de militie wapens en politie-uniformen aangereikt van de autoriteiten. Dat gebeurde in de hoofdstad Kaboel, die afgelopen maand het toneel was van felle betogingen tegen de regering. Leden van de Newyorkse oproerpolitie voeren een joodse jongen weg tijdens een demonstratie van de Joodse Defensieliga naar aanleiding van de steun die de VS hebben gegeven aan een tegen de Israëlische nederzettingenpolitiek gerichte VN-resolutie. De gemoederen laaiden hoog op in New York, waar de politie in totaal zes arrestaties verrichtte. nalige i oog. Minis- n Mi- vra- Brug- grote it lei- ;ming Leiden Het ziet er naar uit, dat binnen afzien bare tijd de namen van de nieuwe be windslieden bekend worden gemaakt. Deze ministers moeten volgens de NMR technocraten zijn en te zamen een soort nationaal kabinet vormen. Waarschijn lijk komt er pas na de vorming van de regering een beleidsprogramma. Mr. Bruma en mr. Leeflang, die door de Uit een officiële mededeling van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren blijkt dat de Amerikaanse regering terugtrekking van de Russische troepen uit Afghanistan echter niet als voorwaarde ziet voor bekrachtiging van het tweede SALT-verdrag. Politieke waarnemers in de VS menen, dat Carter wil voorkomen dat het SALT-ontwerp tot volgend jaar blijft liggen, omdat het dan opnieuw door de betrokken Senaatscom missie zal moeten worden goedgekeurd. (Van onze redactie buitenland) BREST. Door de schipbreuk van de olietanker Tanio uit Madagascar is de kust van Bretagne over een lengte van tien kilometer met olie vervuild. Ongeveer tweehonderd militairen en vrijwilligers proberen de schade zo be perkt mogelijk te houden. Bij enkele vis gronden zijn drijvende dammen in zee aangebracht. In het voorste deel van de gezonken tanker bevindt zich nog ongeveer tiendui zend ton olie. Met een kleine onderzeeboot zal worden bekeken of de tanks van het schip - dat negentig meter diep ligt - zijn lekgeslagen. De afgebroken achtersteven van de tanker zal naar de haven van Le Havre worden gesleept. In dit tankerge- deelte zit nog zeker dertienduizend ton olie. groepering in Baskenland geworden. Maar Hern Batasuna die de ETA steunt, had tevoren al laten weten dat zijn afge vaardigden geen zitting zullen nemen in het parlement. De 113.039 kiezers die voor deze partij hebben gestemd, heb ben dus geen „nuttige stem” uitge bracht, maar een soort vertrouwensvo tum in de ETA uitgebracht, hetgeen de ETA-guerrilla’s kan inspireren tot voort zetting van de gewapende strijd. In militaire kring en bij de nostalgi sche terugdenkers aan de Franco-tijd kan een heftige reactie worden ver wacht. Het uiterst rechtse dagblad El Alcazar schreef gisteren al dat Spanje zondag in tweeën is gebroken en dat het onaanvaardbaar is dat de eenheid van Spanje door verkiezingen in gevaar wordt gebracht. Het fiasco van de UCD zal ook gevolgen kunnen hebben voor de interne samenhang van de regering. Gis teren ging al het gerucht dat een kabi netswijziging op handen is. Als de UCD er bij de verkiezingen voor het Catalaan se parlement op 20 maart niet in slaagt terrein terug te winnen, zal zo’n herbe zinning in de eigen gelederen van deze regeringspartij niet uit kunnen blijven. zij streven naar een „veijonging” van de politieke partijen. De oude leiders, zoals Arron, mogen van de militairen niet te rugkomen omdat dan weer snel de toe stand van vóór de „ingreep” (het woord dat de militairen gebruiken voor de staatsgreep van twee weken geleden) zou terugkeren. Overigens moesten alle militairen in Paramaribo die het afgelopen week einde met verlof waren, plotseling terug keren naar de Memre Boekoe-kazerne. Volgens een lid van de NMR was dit nodig omdat men de militairen eens „flink wilde toespreken” in verband met klachten over misdragingen van de mili tairen jegens burgers. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVW) heeft zijn be zorgdheid uitgesproken over de huidige en toekomstige positie van de vakbewe ging in Suriname. Een IVW-vertegen- woordiger heeft een bezoek gebracht aan Suriname om daar van gedachten te wisselen met de Moederbond, de overkoepelende vakcentrale in Suri name. MONROVIA (AP). Een poging van militairen een staatsgreep in Liberia te plegen is vorige week mislukt. Dit is giste ren door president Tolbert meegedeeld tijdens een vergadering van het parle ment. De leider van het complot, Baccus Mat thews, is ontkomen. Hij is leider van de enige oppositiepartij in Liberia. Er zijn zeker 40 personen gearresteerd, aldus de president. De opstandelingen hadden naar de macht willen grijpen op 4 maart, toen de president in het buitenland was. Zij waren na middernacht bijeengekomen bij de ambtswoning van de president maar wer den daar opgevangen door de politie. SALISBURY (Reuter). Joshua Nkomo, de mede-strijder van Robert Moegabe in het Patriottisch Front dat jaren een guerillastrijd voerde tegen het blanke bewind, zal in de eerste regering van het onafhankelijke Zimbab we onder Moegabe minister van Binnenlandse Zaken worden. Een woord- gekeurd, in de koelkast uit protest tegen de Russische inmenging in Afghanistan. vertoning van de UCD als de geringe opkomst op de ontgoocheling van het Spaanse electoraat. De Basken gingen zondag voor de zevende keer in drie jaar naar de stembus, zonder dat ze ook maar een begin van een oplossing hebben ge zien voor de ernstige economische crisis die hun gebied teistert. De werkloosheid in Baskenland is de hoogste van Spanje. De Basken hebben voor een remedie kennelijk niet langer hun hoop op het parlement gevestigd. Zowel in Andalusië als in Baskenland valt een radicalisering van de kiezers waar te nemen, die zowel rechts als uiterst links in de kaart speelt. De recht se Volksactie haalde 30 procent meer stemmen dan op 1 maart 1979, terwijl de socialistische en de communistische par tij hun aanhang zagen slinken. De onafhankelijke coalitie Herri Bata suna is met elf zetels de tweede politieke 1 KAMPALA (DPA). Soldaten uit Ke nia zullen binnenkort in Oeganda aanko- men en daar de zorg voor het handhaven van de veiligheid op zich nemen. Zij ko men in de plaats van de nu daar gelegerde troepen uit Tanzania. Dit is het hoofdpunt van een overeen komst tussen de Keniase president Daniel Arap Moi en zijn Oegandese ambtsgenoot Godfrey Binaise, die gisteren voor bespre- keingen in de Keniase hoofdstad Nairobi was, zo is van diplomatieke zijde in de Oegandese hoofdstad Kampala ver nomen. Volgens verdere informatie uit Kampa la moeten de Keniase troepen worden beschouwd als voorhoede van een eventu ele vredesmacht van het Gemenebest. De ze vredesmacht zou in Oeganda moeten blijven tot aan de verkiezingen van juni volgend jaar. Eind vorige week werd bekend dat te gen juli de gehele troepenmacht van Tan zania zal zijn teruggetrokken. De betrek kingen tussen de Tanzaniaanse president Nyerere en Binaisa zijn de laatste weken aanzienlijk verslechterd. Tanzania hielp Oegandezen de dictator Amin te ver drijven. dum over autonomie voor Andalusië: de Andalusiërs stemden in groter getale dan ooit tevoren. De UCD riep op tot een massale opkomst in Baskenland: bijna de helft van de kiezers bleef thuis. Dus zowel in het deel van Spanje met de grootste bevolkingsdichtheid als in het meest geïndustrialiseerde deel wordt geen gevolg gegeven aan de consignes van de UCD, zo concluderen politieke waarnemers. Verscheidene factoren kunnen het fiasco van de UCD in Baskenland ver klaren. De Baskische kiezers zullen bij verkiezingen voor een autonoom parle ment niet erg geneigd zijn geweest hun vertrouwen te betuigen aan een partij, die zich in het geval van Andalusië juist tegen volledige autonomie heeft verzet. Anderzijds duidt zowel de schamele (Van onze redactie buitenland) De Unie van het Democratisch Centrum (UCD), de partij van premier Suarez in Spanje, heeft in nog geen twee weken tijd twee ernstige stembusnederlagen geleden, die op langere termijn de positie van deze partij kunnen ondermijnen. Die conclusie trekken politieke waarnemers uit de uitslag van de verkiezingen die zondag zijn gehouden voor het eerste parlement van Baskenland. De verkiezingen liepen uit op een overtuigende overwinning van de Baski sche nationalisten, in de eerste plaats van de conservatieve Baskische Natio nalistische Partij (PVN), die 25 van de 60 zetels heeft gekregen. De UCD haalde maar zes zetels. Dat betekent dat het aantal stemmen voor de regeringspartij sinds de algemene verkiezingen van 1 maart 1979 in de drie Baskische provin cies is gedaald van 166.100 stemmen tot 54.354 stemmen, dus tot minder dan een derde. Het wordt weer eens tijd voor een alfie: Amsterdam, Barricaden, Centurion tanks, Dagjesmensen, Eerste Constantijn Huygensstraat, Fractievoorzitters, Groote Keyzer, Helikopter, Intimidatie, Jezuskin- deren, Kraakaktie, Lichtgewond, Mobiele Eenheid, Nanda, Opruimingsaktie, Polak, Querulanten, Radio STAD, Speculanten, Trottoirtegels, Ultimatum, Vondelstraat, Woningnood, Xtremisme, Ijzertegels, Zandhoop. tnjfël :a^s;

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3